Beheerswerken in Meerdonkse polder kaakslag voor werknemers ABVV: «Vergunning Turkse arbeiders verlengen» nationale betoging voor Overval op juwelierszaak in Sinaai UITSLAG TOMBOLA PEDILUX KERKSTRAAT1^ AALST bllo wil milieuvriendelijk regbermbeheer in Sint-Gillis-Waas 0 Verkeersmiserie aan O.L.Vrouwplein in Sint-Niklaas ACV Aalst: fiskale amnestie vaka Aalst bereidt Solidariteit met Turkse chauffeurs Vrijwilligers weer aktief 22 - 12.8.1983 - De Voorpost Het ACV hoofdbestuur van het arrondissement Aalst heeft een vergadering gehouden om trent de begrotingsmaatrege len van de regering. Na afloop van de bijeenkomst werd ge steld dat de fiskale amnestie een kompromis voor de werk nemers onaanvaardbaar maakt en dat de inlevering op de rug van de doorsnee werknemers naast de fiskale voordelen voor de beter begoeden verwerpe lijk is. Deze twee zinnen vatten zeer goed de opinie van het hoofd bestuur van het ACV van het arrondissement Aalst samen. Het hoofdbestuur onderzocht in detail de maatregelen en kwam tot de vaststelling dat de regering met regelmaat een deel inleveringen oplegt waar van de dosering het telkens moeilijk maakt te reageren. Er werd gesteld dat het inleve ringspakket beetje bij beetje wordt toegediend om het door slikken aanvaardbaar te ma ken. maar dat de te verteren brok zwaar wordt, waarbij de groep van de loontrekkenden zich voelt tekort gedaan. Volgende motie werd eenparig door de vergadering aange- Het hoofdbestuur van het ACV arrondissement Aalst: is ervan overtuigd en gaat er mee akkoord dat alle inwo ners. naar draagkracht financi ële inspanningen moeten op brengen om het overheidste kort te verminderen mits alle maatregelen genomen zijn om lukse-uitgaven, verspilling of niet verantwoorde aanwending van geld uit de gemeenschap uit te roeien; vindt onaanvaardbaar dat de regering een operatie doet die ertoe leidt zwart verdiend geld uit het verleden fiskaal vrij te stellen en in de toekomst dit systeem ongebreideld te be stendigen; is van oordeel dat. wat die fiskale amnestie betreft, de po- Het ABVV-Waasland roept op tot daadwerkelijke solidariteit met de Turkse werknemers van het bedrijf OK-Trans in Sint-Niklaas. Ook de Culturele Centrale verzekert haar deelname aan de betoging van zaterdag 13 augustus (14.30 u., hoek Grote Markt-Kokkelbeekstraat) De socialistische vakbond heeft de nodige stappen gezet om te voorkomen dat de verblijfsvergunning voor de Turkse chauffeurs op 16 augustus verstrij ken zou. Volgens het ABVV worden door de firma de elementaire mensenrechten met voeten getre den. Een vijftigtal Turken werden in hun thuisland geronseld voor een Nederlands transportbedrijf. Met een eigen tweedehandsvrachtwagen (de aan koop wordt vaak met leningen gefinancierd) voert men transportopdrachten uit tussen Nederland, Turkije. Iran en Irak. Als het Nederlandse bedrijf over kop gaat, stelt men bij het ABVV, begint een heuse lijdensweg. De werknemers werden via een ex-beheerder overgenomen door het Belgische OK- Trans en de in Nederland ingeschreven kamions moesten dan in België worden geïmporteerd. Geknoei, stelt de socialistische vakbond. Gefoefel met de sociale zekerheid ook. Het ABVV liet de Belgische Transportarbeidersbond een juridische procedure inspannen tegen OK-Trans; in het geding is hét eigendomsrecht van de vrachtwagens, het opvorderen van liefst 34 miljoen frank aan achter stallige lonen en vergoedingen en een klacht i.v.m. het niet in orde zijn met de sociale zekerheid. W.V. litieke gezagsdragers die de re gering samenstellen, alle mo rele normen overboord gooien en het vertrouwen van de doorsnee burger op een onfat soenlijke wijze schokken. Die amnestie maakt politiek kom promis on-eer-baar; stelt vast dat de gevraagde las ten voor 1984 niet rechtvaardig verdeeld zijn over alle bevol kingsgroepen, dat de werkne- mersgroep de grootste en dui delijkst uitgewerkte lasten moet dragen terwijl de lasten voor de welvermogenden, het zij vaag. hetzij niet eens ge vraagd worden en de grote inkomenstrekkers fiskaal wor den bevoordeeld; verwerpt dat de financiering van de sociale zekerheid hoofdzakelijk door de werkne- mersgroep wordt gedragen, zonder hierin de ganse bevol king te betrekken langs een krisislening en een vermogens belasting; klaagt aan dat een lakse prij zenpolitiek de koopkracht van de werknemers zwaar aantast zonder duidelijke tegenpresta ties op vlak van arbeidsschep- pende investeringen. Vreest daarbij dat het verhogen van de roerende voorheffing tot 25% renteverhogend zal wer ken en dus arbeidsplaatsen zal vernietigen; vraagt dat met de sociale part ners zou onderhandeld worden en dat de financiële lasten rechtvaardig zouden gespreid worden naar draagkracht on der alle bevolkingsgroepen; iedereen zou bijdragen tot de financiering van de sociale ze kerheid die substantieel als peiler van zekerheid en wel vaart in ons land moet behou den blijven; de fiskale amnes tie geen doorgang zou vinden, maar integendeel sluitende maatregelen tegen fraude en onderschatting zouden geno men worden en een krisisle ning en vermogensbelasting zouden ingevoerd worden; beslist: deze motie als vraag voor te leggen aan het natio naal ACV; deze motie in te dienen bij het arrondissemen teel ACW hoofdbestuur met de vraag initiatieven te nemen op vlak van de politieke be sluitvorming; de ACV leden in te lichten langs Volksmacht en pers. Het hoofdbestuur zal be gin september deze stelling voorleggen aan de verbondelij- ke raad en dit standpunt als breekpunt van vertrouwen te gen de politieke koalitie verde digen binnen het gehele van de arbeidersbeweging. De komende twee maanden staan voor het Aalsters Aktiekomitee tegen Atoomwapens volledig in het teken van de voorbereiding van de grote nationale betoging op 23 oktober te Brussel. Er is nog heel wat werk voor de boeg. Het grootste deel er van moet opgeknapt worden door de inzet van vele vredes- militanten, leden van diverse organizaties en niet georgani- zeerden. Momenteel is het ze ker nodig dat een of enkele personen kunnen ingeschakeld worden in de koördinatie van de aktiviteiten, in het sekreta- riaatswerk en in de animatie. Daarom zoekt VAKA Aalst mensen die vrijwillig, even tueel met vrijstelling van stem- Vorige week vrijdagmor gen rond halfnegen kreeg de juwelierszaak van Ka- miel Wauters aan de Dries in Sinaai bezoek van een jonge vrouw. Die wou een ring kopen, zei ze, maar mevrouw Wauters-Minne- bo kreeg een prop watten in de mond geduwd. Me vrouw Wauters weerde zich echter met hand en tand en roep om hulp. Haar man kon de vluchten de overvalster nog achterna zitten. Met een mes wou hij de Volvo (met Nederlandse nummerplaat) van de over vallers doorkerven, maar het mes plooide. Een buit hadden de overvallers (de vrouw werd door een man vergezeld) niet kunnen be machtigen. pelkontrole, deze taak op zich willen nemen voor enkele da gen per week. zeker tot eind oktober. Wie iets ziet in deze onbetaal de job, kan kontakt opnemen met VAKA Aalst, Hopmarkt 11 te 9300 Aalst (053/77.08.83 tijdens de kantooruren). Voorstel tot organizatie ge meentelijke vredesweek Vaka Aalst stelt ook de organi zatie van een gemeentelijke vredesweek voor. De Aalster- se gemeenteraad, zo stelt Vaka voor, roept de week van 17 tot 24 september uit tot gemeen telijke vredesweek en zorgt voor organizatorische onder steuning van deze week. De Aalsterse verenigingen worden uitgenodigd aktiviteiten in te richten in het kader van ontwa- dat Jal pening, vrede en onnici Iingssamenwerking vai vjtt week. De Aalsterse van alle netten wordei ef nodigd aktiviteiten in )c.^ ten zoals hierboven ai ïap ven en mee te werken vredesweek. Ter gele van deze week kan er dere aandacht worde leend aan vredesondem topvoeding. In de stedel ej Ibliotheken worden er g( |de de bewuste week inf Ivoorzien met boeken ei tueel ander materiaal a als 'ze problematiek. Aan ,r^ langrijkste invalswegei den er borden gcplaai IUW het opschrift «Aalst I pen vrij» en de gemeei |e verbindt er zich toe d eventueel andere voa u uit te werken in overleg met ondersteuning van gingen die aktief zijn vlak van de vrede en biezonder met het Vlaa tiekomitee tegen Atof pens van Aalst. 14' DAVERENDE DIJKFEESTEN DENDERMONDE 6734 7369 4089 3869 6804 5807 5897 2642 0167 7161 0948 4587 7549 6959 3308 2293 3!Ir 180 4610 7134 2447 6527 2447 2692 819 res. 3799 Langs deze weg danken wij eenieder voor zijn me werking. Het Best Wc UITSLAG BALKAARTEN van 6.8.1983 KAMPIOENENBAL F.C. HOF VAN GREMBERGEN 091 wint naaimachine Singer. 449 017 555 537 283 099 212 353 395 599 125 186 321 187 Prijzen af te halen van 6.8.1983 tot 6.9.1983 In lo kaal «Hof van Grambergen», Grootzand 200 Grembergen. 32/0374-RD GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende a breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1i 1 6 32 25 0; Telefoon 053-21 59.23 Deze en volgende maand moeten de weggebruikers uit hun doppen kijken in het centrum van Sint-Niklaas. Er zijn volop wegenwerken aan de gang in de Plezantstraat en aan het Onze- Lieve-Vrou wplein In augustus mag je niet rijden op het stuk tussen de binnenring en de O. L. Vrouw- Presentatie en evenmin op het stuk tussen de O. L. Vrouw-Presentatie en de Dalstraat. Ook het deel van de Dalstraat tussen Aerschotstraat en Plezantstraat mag je niet inrijden (behalve voor plaatselijk verkeer) en het deel tussen Kasteelstraat en Plezantstraat wordt een doodlopende weg. Tot eind september is in de Hofstraat de doortocht verboden van de binnenring naar het O. L. Vrouwplein. (wv-foto Iv) Op het moment dat we een bezoekje brengen is het werk kamp nog maar enkele uren gestart. Een gesprekje met kampleider Rudy Zaman zit er niet in. Die man is, net als alle andere vrijwilligers die op de uitnodiging zijn ingegaan, al volop aan het werk. Bert Her man van de Jeugdbond voor Natuurstudie en Milieube scherming weet van onze komst en wacht ons af op het erf aan de Meerdonkse Kre- keldijk. Bert Herman heeft de meeste kampen al meegemaakt «Dit jaar werken we in twee gebie den. Voor de Saleghemkreek en het Panneweel ligt het werk volledig in de lijn van de vorige jaren. We maaien voorname- Vrijwilligers aan het werk in de Meerdonkse polder (Ivb) -3t Aktiekomité ter Beveiliging van het Leefmilieu op de nkeroever volgt het beleid van de gemeente Sint-Gillis- aas op de voet. «Moet ook wel», vertelt ons sekretaris 'ik Rombaut. «Sint-Gillis is nooit een toonbeeld geweest n zorg voor natuur en milieu en terwijl men nu de mond - heeft over milieuvriendelijk wegbermbeheer, werden de gemeente tal van wegen met herbiciden behandeld, ke plant die niet op gras leek, kreeg de volle lading». :t Aktiekomitee tilt nogal aar aan de feiten en heeft vast aangekondigd, tegen de- milieu-onvriendelijke hou- ng van het gemeentebestuur rd te zullen reageren. Nog- uals sekretaris Rombaut, te- .:ns bioloog: «Door de behan deling met herbiciden bieden de meeste wegbermen nu een troosteloze aanblik van ver schrompelde en afgestorven planten. Dit is des te erger nu allerlei kruiden zouden gaan bloeien zoals duizendblad, ka mille, boerenwermkruid. Sint- Janskruid... Ons gemeentebe stuur houdt duidelijk niet van kleurrijke wegbermen», be sluit sekretaris Rombaut Beloften Ook de wandelwegen in de Stropersbossen, grotendeels natuurreservaat, werden niet ontzien. Jan Dhollander: «Blijkbaar wou het gemeente bestuur hier een vroegere blunder verdoezelen. Zes jaar geleden werden immers enkele wegen op een ondoordachte manier verhard met als gevolg dat de bermen in toenemende mate verruigden met brandne tels». In een persmededeling van Abllo brengt men een aantal beloften in herinnering van de gemeenteraadsverkiezingen: «Vrijwaring van ons bosbeleid. Zo zullen waardevolle bomen en planten beschermd worden. De zorg om het leefmilieu akti- veren». Milieuwerkers In het kader van het «projekt Lenssens» heeft ook Sint-Gil lis-Waas een aantal milieuwer kers toegewezen gekregen. Die mensen moeten onder meer onderhoudswerken ten voordele van natuur en milieu uitvoeren. Abllo stelt nu de vraag waarom deze mensen niet worden ingezet voor een natuurvriendelijk wegbermon- derhoud lijk de dijken, hooien ook en voeren af. Ook het afschrapen van de verouderde en verruig de rietlandzomen is er weer bij. De mensen die hier wer ken zijn allemaal vrijwilligers. Ook een aantal stempelaars. Die schommelt tussen de 14 en 22 jaar». Een aantal vrijwilligers maken hun opwachting. Een echtpaar uit Gent heeft van het kamp gehoord en twee van hun nog jonge kinderen komen mee helpen. «Dit werkkamp lijkt ons een prima initiatief», ver telt ons de vader. «De kinde ren zijn ermee in de buiten lucht en ze steken nog iets op ook». De moeder heeft al even rondgeneusd en is niet meteen gerust in de zaak. «Slapen die hier allemaal samen? Is er een dokter in de buurt? Waar moe ten de kinderen zich verkle den? Wordt er hier dan niet gevrijd?», allemaal vragen voor Bert Herman, die het echtpaar en de twee vrijwilli gers gerust weet te stellen. Wanneer we even later de pol der intrekken om enkele foto's te nemen is het tweetal al vol op riet aan het L.V.B. Bert Herman: «Genoeg werk in de polder» (Ivb) Werk genoeg Werk genoeg in de polder. De dijken krijgen een beurt, de rietlagen langs de kreken, bos- wegeltjes en hooilandjes in de Stopersbossen. «De eerste ja ren hebben we vooral gewerkt in het Panneweel», gaat Bert Herman verder. «Het Panne weel is een één hektare groot moerasje, maar wel waarde vol. Er komen hier ook men sen van de universiteit. Be- heerswerken waren daar het meest dringend. We hebben wilg verwijderd en wortels uit getrokken. Momenteel kun nen we het daar nu wat rusti ger aan doen». Het dijkenpatroon rond de Sa leghemkreek is ongewijzigd sinds de laatste herindijkingen van de zeventiende eeuw, van daar hun groot landschappelijk historisch belang. Het bodem- materiaal van zo'n dijk biedt mogelijkheden genoeg voor een rijke en gevarieerde plan tengroei, maar maaien moet geregeld gebeuren. Enkel op die manier kan verruiging wor den tegengegaan Bert Her man: «De vroegere beweiding met schaapkudden is wegge vallen en de grasmat vormde in dc daarop volgende jaren hoe langer hoe meer een moeilijk afbreekbare en verstikkende strooisellaag. Als noodmaatre gel zijn we gestart met een maaibeheer. We besteden daarbij ook aandacht aan het kreëeren van afwisseling: braamkanten, ruigtestruiken en struikopslag. Het land schappelijk karakter dijken wordt begeleidende kanadarijiSc de kreken rond Sa wordt rietland gemaaipte verlanding te beperken mige gedeelten worde ulo gemaaid, maar daar wa n humuspakket afgeplag resultaten zijn volgens Herman bevredigend. mil: hel est; ja iuvei Stropersbossen Sedert twee jaar wor TO' groot deel van het we presteerd in de Strop ve sen. Dit is een ongevc,ïr2 gentig hektaren groot eigendom van Waters sen. In het deel dat sti reservaat is bestemd beheerswerken uite' °-t r* Voornaamste werkzaan zijn het maaien van eci malig akkerland en hcin c gen van een aantal bostrl en hooilandjes. Her wordt ook gekapt. Hel kamp duurt nog tot gustus. Wie aan een volgend wenst deel te nemen lichtingen bekeftnen bij Zaman, Bormte 1! 61 Stekene. Sint-Niklaas Nog steeds zitten in Sint-Niklaas aan het Industrie- park-Noord een veertigtal chauffeurs geblokkeerd ingevolge een konflikt met beheerder Eddy Van den Broeke van het transportbedrijf OK-Trans. Omtrent deze problematiek stond in ons nummer van 29 juli (blz. 2) een vrij uitgebreide bijdrage te lezen; we meldden ook dat een solidariteitsaktie op gang was gekomen die gekoördineerd wordt door het Centrum voor Migranten in de Aerschotstraat 74, Breedstraat 57, tel. 777.29.50. Vorige week drukten we een foto af van enkele van de Turkse chauffeurs. Zoals gemeld eindigt de verblijfsvergunning voor de Turken op 16 augustus. Het steunkomité eist een verlenging van de visa en zet de nodige stappen opdat het gerechterlijk onderzoek niet zou bemoei lijkt worden door de afwezigheid van één van de betrokken partijen. Het komité is van oordeel dat minister Gol e.a. een fout immigrantenbeleid voe ren en wil dat paal en perk wordt gesteld aan de uitwijzing van gastarbeiders en aan elke vorm van racisme. Zaterdag 13 augustus om 14.30 u. wordt een manifestatie op het getouw gezet door het solidariteitskomité, de samenkomst is voorzien om 14.30 u. op de Grote Markt (nabij stadhuis) in Sint- Niklaas. Volgens het komité (ik citeer woordvoerder Jef Smet uit Sint-Niklaas) hebben de nieuwsmedia in verband met deze affaire hun plicht niet gedaan. Men is van oordeel dat geen eerlijke en volledige informatie werd voorgelegd in de regionale pers. Korrektie door de redaktie van De Voorpost: wij schreven dus wel over de staking of blokkade bij OK-Trans, en doen dat nu dus opnieuw. W.V. - foto LV) Door de Wielewaal en de Jeugdbond voor Natuur studie en Milieubescherming worden al sinds een paar jaar werkkampen georganiseerd in de polders van Meerdonk. Vrijwilligers komen dan samen om gedurende een achttal dagen beheerswerken uit te voeren. Werk is er genoeg voorhanden: langsheen de kreken moet regelmatig het riet worden gemaaid, op andere plaatsen wordt geplagd, ook worden sterk verruigde rietlandzomen afgeschraapt. De organisa tie van zo'n werkkamp kost uiteraard geld. Noch het gemeentebestuur noch de Polder verleent medewer king aan het initiatief, maar om financieel rond te komen kan men wel rekenen op een fikse subsidie van de Stichting Leefmilieu van Antwerpen.

De Voorpost | 1983 | | pagina 22