I Oost vlaams kul tureel jaarboek met ferme Wase inbreng Schoonaarde stelt opnieuw tentoon Terugblik op 1981 «Fauna en flora Wasiana» in Sint-Niklaas 11.11.11-projekt te Lokeren 24 - 12.8.1983 - De Voorpost Er is een tijd geweest dat Schoonaarde hoog mikte met de «Oude Brug», maar de poort ging er dicht, zo dat het tamelijk stil werd op artistiek gebied in het Scheldedorp Enkele maanden geleden kwam er weer leven in de brouwerij. Het stemmige zaaltje van Mi Amigo op de wijk Eegenen werd opge smukt en tot tentoonstel lingshal omgebouwd. Ver schillende kunstenaars kwamen er intussen expo seren. De jongste weken pakten initiatiefnemers Paul Torfs en Gaby Maes met een echte voltreffer uit. Ze verzamelden vier kun stenaars uit het Gentse on der één dak. Eén van hen is Gustaaf Blommaert, een zeventiger, die dicht aanleunt bij de expressionisten maar een eigen weg heeft gevonden. Hij laat zich vooral inspire ren door het Vlaamse land waarin hij is opgegroeid en dat hij leerde liefhebben. Roland De Groote zoekt het meer in het romanti sche. Vooral het water en in de eerste plaats de aantrek kingskracht van de Leie vormen de inspiratiebron nen van deze begaafde veer tiger. Raf Timmerman staat kwalitatief even hoog als de andere exposanten Zijn stijl wijkt totaal af in verge lijking met Blommaert en De Groote. Hij is wat men noemt een hyperrealist, die van elk schilderij met waar engelengeduld onvervalste meesterstukjes van techni sche kunde en sfeerschep ping maakt. Zijn «Hoevetje te Berlare», en vooral de «Achterlei te Gent» waren de blikvangers van een ten toonstelling die nog tot 15 augustus duurt. Voor de komende weken is een ex positie aangekondigd van Mare De Wilde die een exklusieve techniek ont wikkelde en verbazingwek kende kleurfotografie met reflekties toont. André Dendermonde. De opening van de tentoonstelling te Oudegem. De kunstenaars op een rijtje. Dendermonde. Het kermisprogramma- van de wijk Opstal te Schoonaarde voorzag ook in een catchwedstrijd. (v) m—n «Bloemenstad» op de Westakkers in Haasdonk. Kinderen brachten zondag «De kabouter met hel groene haar» voor het voetlicht. «Bloemenstad» is een initiatief van zowel de militaire overheid, de Broeders van Liefde, leiders, ouders, vrienden van de gehandikapten als de omliggende gemeentebesturen, (foto Iv) e plaatselijke judoklub demonstreerde wat ze in haar mars heeft tijdens het Dorpsfeest w Kemzeke. (dw) Buggenhout. Het Algerijnse bezoek aan het bedrijf Voeders Moens te Buggenhout. Burgemeester De Landtsheer en bedrijfsleider Moens leidden de hoge gasten rond. (v) memorie jaarboek Snoeck, het jaarbc kulturele kunstl es b.v.) ■n kontakt Kizo provmeu st, Bisda DWe lent. |g41, doo Dodzi ever Hermans). Antwerpen. Zoals de voorgaande ja ren blijft de kleinveeten- toonstelling niet beperkt tot neerhofdieren, maar is het een volwaardige natuurma- nifestatie. Dit jaar is deze tentoonstelling aan haar twaalfde editie toe. De be zoekers hebben de laatste jaren moeten ervaren dat het thema «flora» mettertijd verdween. Na de verplichte verbanning uit de stadsza- len, heeft het voor de inrich ters enkele jaren ervaring gekost om te leren optimaal gebruik te maken van de ruimte die het kollege gast vrij aanbiedt. Blijkbaar slaagde men er niet altijd in om de oude glorie van deze tentoonstelling terug te be reiken. Dit jaar zijn de inrichters er blijkbaar wel in geslaagd om de oude draad weer op te rapen en kunnen ze aan de bezoekers een verrukke lijke tentoonstelling aanbie den. Zo zal de kleine speel plaats worden omgetoverd in een lusttuin vol met bloe men en planten (een kreatie van de Wase bloemisten), waar tussenin mooie park en watervogels zullen te be zichtigen zijn. De landbouw school is eveneens van de partij met een mooie natuur- stand samen met andere na- tuurverenigingen die hun doelstellingen zullen propa geren met een reklame- stand. De calfak zal weer ingenomen zijn door een exotische wereld van akwa- riumvissen en zangvogels. En verder zijn er nog een duizendtal neerhofdieren zoals cavia's, raskonijnen, hoenders, sierduiven, gei ten en schapen. Deze «twaalfde Fauna en Flora Wasiana» kan reke nen op de sympathie van F. Akkermans, minister van natuurbehoud, P. De Keers- maeker, staatssekretaris voor landbouw, J. Lenssens, minister van leefmilieu, N. Maes, senator, F. De Bondt, senator, M. Smet, volksver tegenwoordiger. E. De Cuy- per, bestendig afgevaardig de en op de sympatie van de stad Sint-Niklaas. de ge- Dendermonde. Mosselfeest Ware Belgen. En of het smaakte, (foto Piet meenten Beveren. Temse, Waasmunster en Sint-Gillis, op de ruime medewerking van superior D. De Smedt, erevoorzitter van Het Wase Neerhof. Deze manifestatie is toe gankelijk op vrijdag 19 au gustus vanaf 17 u.. op zater dag 20 augustus en zondag 21 augustus telkens vanaf 9 u. De ingang is via de Sta tionsstraat, die op dat ogen blik tot een feestelijke win kelwandelstraat is omgeto- verd. In samenwerking met het Al gemeen Nederlands Zangver bond heeft de muziekuitgeve rij De Noteboom zowel het Aloeëtte liedboek als de Aloeëtte liedbundel 83 uitge geven. Beide uitgaven werden Waasmunster Bridgen Rond half september wordt gestart met een beginners en belangstellenden. Het een aangename vrijetijdsbesteding, maar die erop gericht is de geest jong en fit te houden. Bridge is ook een partnerspel, dus ideaal voor aktieve ren. Alle belangstellenden worden vriendelijk een kontaktvergadering die zal plaatsvinden op augustus om 20 uur in gasthof «Lekkerbek», Heide munster. Daar wordt ook de kursus gegeven, ledereen is van harte welkom. Voor meer inlichtingï Delouw, tel. 052/47.75.66 of de heer Heirwegh 052/47 samengesteld door Jan Van der Linden. Het liedboek be vat 304 liederen en kost 3&5 fr., de Aloeëtte 83 telt een twintigtal liederen en kost 65 fr. Men kan bestellen bij hef ANZ, Vrijheistraat 30-32 bus Met pakweg een half jaar vertraging (het voor- né Van Daele, Piet Brak, wels, in Sint-Niklaas het woord werd gedateerd met 27 januari 1983) is het Walter Cruyssaert en Chris stadhuis en de kapel van de Oostvlaams kultureel jaarboek van de pers geko- Ferket (deze Stekenaar Kleibeke, het huis Tack in men. Een indrukwekkende kroniek en inventaris Smt-Martens-La- Stekene, het Wallenhof in tem), Kris Geerts ook. Ar- Nieuwkerken, m de Fon- tegelijk geregeerd onder supervisie van advi- Ivens M stekenei teinstraat in Temse de seur P. Huys. Een jaar uit het njke kulturele leven lcq Mets natuurlijk, Walter Amelbergakapel en omge- van de provincie, met een terugblik op prijsvragen Van Dam uit Beveren en de ving, de Durmeschorren in en wie die won, met veel gegevens over muziek- Sint-Niklase Zeienaar Gui- Hamme-Waasmunster en maatschappijen, toneelverenigingen, heemkrin- do Van Puyenbroeck en de Berlarebroek. Al dat fraais gen, musea en literatoren van bij ons en met heel Dendermondse Gentenaar van bij ons wordt op kundi- veel aandacht in woord en beeld voor het Pierre Vlie^he- ^gelicht en ge- patrimonium aan monumenten en landsohapa- Monumenten dmtoTbfj dffdifjïïSoeï en landschappen heel bruikbaar is als na- VTh Waaslanders' Veel aandacht en ruimte slagwerk voor gemeentebe- specifiek dan de Smt-Niklazenaren, een belangrijk krijgen in het jaarboek sturen- bibliotheken en ver jaar. Tal van prijzen werden door Waaslanders in Oostvlaamse dorpsgezich- enigingen. de wacht gesleept, al heten ook de mensen uit het ten, landschappen en ge- Teruggeblikt wordt in het Dendermondse bijvoorbeeld zich op kultureel ge- bouwen die in '81 be- jaarboek nog op een ten- bied niet onbetuigd. Ook onder de 229 monumen- schermd werden Daarbij toonstelling over de Daen- ten (en landschappen) die in 1981 beschermd wer- horen het kasteel Van Muy- sistische beweging, een ex- den vinden we, buiten de traditioneel kloeke in- ïem en omgeving in Aalst, po over de Zwijveke-abdij in breng vanuit het Gentse, nogal wat Wase monu- "iet °r&el van Sint-Mar- Dendermonde en over de menten. gnetkerk m Grembergen, tentoonstellingen rond kar- het Hof ten Damme en om- toerrafie en Rocrer Ra veel i n Hoe denderend de Sint-Ni- hi de kijker dat jaar ston- geving in Kallo, vrijwel de Sint-Niklaas Terloops klazenaren presteerden, den ook enkele mensen uit ^ele dorpskom van Bazel en wordt ook het verschiinsel toen, moge blijken uit deze het Dendermondse. De pro- het centVum van Wieze. de SSLïtoOnTSSdS opsomming. Tjen Pauwels vmcie kocht werk ami van dorpskom van Sint-Pau- het fenomeen op in Beveren van Sint-Niklaas werd lau- kunstschilder Robert reaat van de Oostvlaamse Arens uit Zele en Jan Pas, debuutprijs voor poëzie, een telg uit een onderhand Staf Pyl won de provinciale befaamd Zeels muzikaal ge- prijs voor glazenierskunst, slacht, verwierf de Tenu- Jan Calmeyn (van «Paard toprijs. Bij de Oostvlamin- en Ruiter» op het Kard. gen die in 1981 in de literai- Mercierplein) werd in Boe- re prijzen vielen vinden we dapest gelauwerd, Katrien Zeienaar Henri Van Daele, Van der Gucht kreeg een Christina Guirlande uit aanmoedigingspremie voor Moerzeke en Arm and Van de branche kunstgeschie- Assche uit Waasmunster denis en de Dendermondse Opgenomen werd in het Sint-Niklazenaar Walter jaarboek ook een lijst van Brems werd in Ronse ge- wat de Oostvlamingen in lau werd. Jacques De Beule '81 publiceerden. Aktief op kreeg een aanmoedigings- dat gebied waren o.m. de premie voor zijn plastisch Dendermondse Sint-Nikla- werk. Jacques De Beule is zenaar Wilfried Vannerum, van origine Sint-Niklaze- romancier Simon Schoon- naar, hij ging in Gentbrug- vliet uit Beveren, Anton ge wonen. Uit het Waas- Van Wilderode uiteraard, land. Lokeren, stamt ook Aalstenaar Stefaan Van den fotografielaureaat Freddy Bremt, Waaslanders Frank Meert. Pollet, Willem Persoon. Re- In aansluiting met de jaarlijkse braderie van de Sta tionsstraat organiseert de Koninklijke Maatschappij Het Wase Neerhof haar jaarlijkse kleinveetentoonstelling op vrijdag 19, zaterdag 20 en zondag 21 augustus in het kollege te Sint-Niklaas. en Stekene) een in aan enkele Oostvlaamse wordt dit ten. Paul D'Haese en Gabriël leden in '81, en gememoreerd in boek. Het is al de keer dat het stuur op deze toch wekkende wijze brengt over de kuituur gebiedvan vincie en binnen de cie. Naast het zorgt de van de provincie dragen» (literaire grafieën of sche publikaties Wie interesse heeft jaarboek kan men met de turele 3 in 9000 Gent. Tijdens de laatste gemeente raad werd het gekozen projekt voor de komende 11.11.11-ak- tie voorgesteld en gekommen- tarieerd. De doelstellingen: Het projekt stelt zich ten doel: Van start gaan met een Ni caraguaanse Produktie van een (beperkt) aantal farmaceuti sche preparaten, en dit op se- mi-industriele basis; Opleiding van Nicara- guaans personeel dat na twee jaar zelf zal kunnen instaan voor het projekt; Onderzoek naar en bepa ling van konditionering en pro- duktiegamma dat zal aange maakt woden De voordelen: De voornaamste voordelen die de realisatie van het projekt zullen meebren gen, hebben zowel te maken met self-reliance, uitbouw van een onafhankelijke positie, als met het werken naar eigen be hoeften toe: De afhankelijkheid van het buitenland verminderen: op dit ogenblik is het land. naast (slinkende) giften van zowat overal ter wereld, voorname lijk afhankelijk van de farma ceutische multinationals die zich dikwijls in een monopolie positie hebben gewrongen. Hierop kan de eigen aanmaak van geneesmiddelen een waar dig alternatief vormen, aange- Dendermonde. In de Snuffel te Grembergen werd er een tentoonstelling zien de wereldmerk! voor de leefmilieu georganiseerd. foto Piel Hermans). basisgrondstoffen ervan toe- - gankelijk is voor iedereen. Wij nemen ons wel voor in de aan loopfase (en desnoods ook achteraf) in samenspraak met Belgische specialisten een marktonderzoek dienaangaan de te doen en een volwaardig dossier over te maken aan de Nicaraguaanse partner. De besparing van deviezen aangezien de aankopen in het Duitcnland voor de betrokken aartijen kunnen beperkt blij- /en tot de grondstoffen. De kostprijs van de gences- niddelen drukken. Het is alge- neen geweten dat de kostprijs /an de farmaceutische prepa raten soms artificieel wordt hooggehouden door de trans nationale bedrijven in deze sektor. Nochtans hebben di verse gespecialiseerde institu ten, ook in België, volwaardi- - ge produkten ontwikkeld, for mules en bereidingsmethodes op punt gesteld, voor de ont- ^'"aanpassing van de kon- "Bloemenstad» op de Westakkers in Haasdonk Een showevenement, met ditionering van de geneesmid- Staking in kabouterlanddoor een groepje jongelui. Iv delen aan de plaatselijke be hoeften te bevorderen. Zinvolle werkplaatsen te scheppen. Het projekt voor ziet bovendien de opleiding en de begeleiding van de betrok ken werknemers. J.V.L.

De Voorpost | 1983 | | pagina 24