Temse en Eupen samen de boot in op Boelwerf Vemmekensspoeling, Sas- en Begijnhofleesten zetten Dendermondse feestmaand in er Pleidooien voor vriendschap en eendracht ABVV en ACLVB: scheepskredieten moeten worden goedgekeurd Géén scheepskrediet voor Sogemar? Nieuwkerks KLJ-sportfeest met volkskunsttoemaatjes Jonge Lebbekenaar verongelukt ner ir igbi Faillissement Nobels Group: onderaannemers de dupe Brand bij Windmar Reno te Buggenhout HET BLIJFT ZOMERWEER 4 -12.8.1983 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 matrozen van hetzelfde schip» zijn flarden uit z'n toespraak die dat illustre ren. De Croo vergeleek de Belgen met «vechtende honden met leeggeknaagde beenderen in hun respek- tieve hokken». Als we, nog steeds volgens de echtge noot van Eupen-meter Fra- ngoise Desguin, the Belgian way of life in stand willen houden dan is het nodig dat we in eigen boezem kijken. De inwoners van «dit klei ne stukje België, deze am pere, schuchtere dertigdui zend vierkante kilometer» zijn «te oud in de geschie denis en te verstandig in de toekomst om ons te laten verzanden». De Croo, Pekingreiziger onlangs, in 't Nederlands met een Engels citaat tus sendoor en nog een bijzin in 't Frans (de Eupenaren sont venus en train) en als toemaatje een Latijns brokje (ad vitam aeternam) om te illustreren dat zijn Duits, naar eigen zeggen, gebrekkig is. Polyglotte verkeersminister dus. Drie toespraken werden gehouden, na de doop in het sociaal gebouw Den Esch. Naar de redevoerin gen van Saverys, De Croo en Evers, drie liberalen - een psychologische fout toch, vind ik, het laten aan rukken van drie sprekers die stuk voor stuk het libe rale ideeëngoed vertegen woordigen, maar het zal wel op toeval berusten na- De syndikale delegaties van ABVV en ACLVB bij Boel konstateren dat in 1982 de tewerkstelling op de Boelwerf daalde van 2866 in 1978 tot 2329 en dat bij Cockerill Yards te Hoboken 1500 arbeids plaatsen verloren gingen. De vakbondsafvaardigingen veroordelen met klem «het touwtrekken tussen de rederijen, met betrekking tot de trafiek Antwerpen en het Middel landse zeegebied, en de hiervoor in aanmerking komende zes te bouwen containerschepen». De delegaties willen dat het ministerieel komité de scheepskredieten voor de bouw van deze zes containerschepen op de scheepswerven Boel en Sint-Pieter te Hemiksem die door het technisch komité gunstig werden geadviseerd, goedkeurt. ABVV en ACLVB stellen dat hiermee een langere werkzekerheid voor de 3450 werknemers van de Boelwerven is verzekerd en het voortbestaan van de scheepswerf Sint-Pieter is gewaarborgd. Ze wezen aan dat deze trafiek van enorm belang is voor de tewerkstelling in de Antwerpse haven. De delegaties nemen duidelijk afstand van wat ze noemen «de hetze» die gevoerd wordt dat er geen geld is voor de Vlaamse scheepsbouw, maar wel voor het Waalse staal. Ze zijn van oordeel dat de redenen van niet-goedkeuring in andere middens is te zoeken. In weerwil van maandenlange voorbereiding op diverse technische en beleidsniveaus heeft de rege ring besloten, niét in te gaan op de aanvraag om scheepskrediet voor de bouw van zes schepen in opdracht van Sogemar. Volgens SP-volksvertegen- woordiger Freddy Willockx is dat een zware klap voor de scheepswerf Sint-Pieter in Hemiksem én voor de nv Scheepswerven; deze laatste (nieuwe) entiteit kon met de bouw van de drie schepen voor drie maanden volle tewerkstelling verzekeren in Hoboken en in Temse. Volgens Willockx gebeurt het niet vaak dat zo'n weigering zich voordoet inzake dossiers met belang rijke tewerkstellingskansen op de Belgische scheepswerven. De SP-volksvertegenwoordiger dringt in een op 3 augustus gedateerd schrijven aan premier Martens aan op het wijzigen van de eerder genomen voorlopige beslissing. Ook al omdat ver keersminister De Croo, die naar verluidt het dossier verdedigen wou, op het ogenblik dat de beslissing genomen werd in China verbleef. Volgens Willockx versterkt de beslissing bij heel wat Vlamingen, bij de Waaslanders vooral, dat in dit land met twee maten en twee gewichten wordt gewerkt. De Walen krijgen alles, de Vlamingen vrijwel niks. Als er geen nieuwe politieke beslissing komt stelt Willockx een interpellatie in het parlement in het vooruit zicht. (W.V. Uit alle Wase windstreken kwamen de deelnemers aan het KLJ-sportfeest in Nieuwkerken. Sport: de vlag dekt niet helemaal de lading, want er werd ook gevolksdanst en gevendeld, aan koordtrekken en wimpelen gedaan. Hier na volgen de uitslagen. In de optocht werden Nieuw- In de bondsreeks voor meisjes kerken en Sint-Niklaas ex-ae- was Melsele primus, Zele-cen- quo eersten. Bazel was derde, trum tweede en Doorslaar Het koordtrekken werd door (Lokeren) drie. Bij de vrije Vrasene (jongens) en Sint- ritmiek voor meisjes won Krui- Niklaas (meisjes) gewonnen, beke het pleit vÖór Doorslaar De 21-jarige Lebbekenaar Theo De Rij bel. Korte Wever straat 4 is tijdens de nacht van vrijdag op zaterdag veronge lukt. Het ongeval gebeurde ter hoogte van het kruispunt van de Leo Duboisstraat en de Omleidingsweg. Hij had plaatsgenomen op de duozit ting van de moto bestuurd door de 19-jarige Philippe De Goey, Bredestraat 13 te Moor- sel. De bestuurder van de mo to diende plots uit te wijken en verloor zo de kontrole over het stuur. Theo De Rijbel was op slag dood. Philippe De Goey werd met zware verwondingen overgebracht naar het zieken huis van Dendermonde. De jonge Lebbekenaar was lid van de Dholda club van Moorsel en maakte tevens deel uit van verschillende jeugdver enigingen. Hij had zijn vakan tie in Portugal vroeger afge broken dan voorzien. Zijn ou ders verbleven op het ogenblik dat het ongeval gebeurde er gens op een camping in Luxemburg, Ze werden dade lijk op de hoogte gesteld. De plechtige uitvaart heeft plaats op zaterdag 13 augustus om llu45 in de Onze-Lievc- Vrouwkerk te Lebbeke. en Bazel. De beste meisjes- pyramidebouwers komen uit Nieuwkerken, tweede en der de werden resp. Doorslaar en Vrasene. DLO-meisjes-lau- reaat werd Vrasene. vóór Kruibeke en Nieuwkerken. De bondsreeks voor jongens werd door Vrasene gewonnen vóór Haasdonk en Nieuwkerken. De beste jongens-pyramide- bouwers kwamen uit Vrasene. die van Nieuwkerken en Haas donk werden resp. tweede en derde. De laureaten van de gemengde pyramide kwamen uit Tielrode. Het individuele vendelen dan. Brechts eerst. Aan ring 1 won Van Raemdonck uit Kruibeke vóór Van der Sypt uit Sinaai en De Vos van Sint-Gillis. Aan ring 2 Vermeulen uit Bazel vóór Maes uit Sinaai en Mi- chiels van Hamme. De beste aan ring 3 was Van Eyck uit Temse vóór Verbraecken uit Belsele en Elegeert uit Sinaai. In het Brabants behaalde M. De Kerf van Bazel de zege vóór E. Maes van Belsele en E. Van Eyck uit Temse. Het dubbel Brechts: één Meul- Vercauteren van Belsele. twéé Van Eyck-Pauwels van Temse en drie Van Damme-De Ten der uit Belsele. Bij de leer meesters won R. Meul uit Bel sele vóór Vercauteren vaii Bel sele en De Nockere van Krui beke. In de muziekserie gilden won Belsele, twee was Kruibeke en drie Hamme. Het basiswimpe len werd door Kruibeke (meis- tuurlijk - werd door hoog waardigheidsbekleders en zakenlieden geluisterd. Burgemeester Van Riet en schepenen van Temse, ge zagsdragers uit Eupen, ho ge ambtenaren van ver keerswezen, afgevaardig de-beheerders Nelen en Luyten van Boel en be heerder Van Essche van de werf, afgevaardigd-beheer der Brasseur van Exmar, etc, zij hoorden het: een ode aan de vriendschap, een oproep .tot Belgische eendracht. Wouter VLOEBERGH Vervolg van blz. 1 Het Centrum probeert via in tensieve hulp mensen in hun dagelijks thuismilieu te onder steunen en wil aldus overbodi ge opnames in psychiatrische ziekenhuizen voorkomen. De hele hulpverlening gebeurt kosteloos en dit brengt met zich mee dat het Centrum elk jaar zelf enkele initiatieven moet nemen om de infrastruk- tuur te bekostigen. Van deze initiatieven vormen de Sasfeesten het belangrijkste luik. De Sasfeesten hebben plaats in en rond een tent geplaatst ter hoogte van de hoek St. Joris- gilde-St. Rochusstraat te Den dermonde. Zaterdag 20/8 van af llu30 kan men deelnemen aan de reuze-barbecue, waar van de kwalitgits-, vis- en vleesbrochetten tot ver buiten Dendermonde vermaard zijn. In de namiddag vanaf 14u30 is er ruimte voor kinderanimatie. Er zijn volksspelen voorzien en een kinderrommelmarkt. Kinderen kunnen daar hun Dud speelgoed ruilen of verko pen. Voor de volwassenen is er eveneens rommelmarkt, koffie en pannekoeken. Vanaf 17 u- wordt de barbecue opnieuw aangestoken tot alle brochet- ten verorberd zijn. Vanaf 20 u komen de dansliefhebbers aan hun trekken; daarvoor zorgt het orkest uit de streek «Rou lette». Als zij even uitblazen wordt de sfeer op niveau ge houden door de disco-bar Zij die er vorige jaren reeds bij waren willen deze unieke, volkse sfeer van muziek, dans, spel en barbecue niet meer missen. De Sasfeesten als or gelpunt van een warme zomer! BegijnhofTeesten, ten voordele van de restauratie Het wordt stilaan een geplo- genheid dat er tijdens de ker misdagen van augustus in het Dendermondse begijnhof wordt feest gevierd. Begijntjes zijn er helaas niet meer, maar de sereniteit van het Begijnhof blijft zelfs tijdens deze toch wel druk bezochte feesten, voor een stuk bewaard. Niet zelden hoort men mensen fluisterend tegen elkaar de meest alledaagse dingen ver tellen, alsof ze de geest van de gestrenge begijntjes niet willen verjagen. De Begijnhoffeésten werden in het leven geroepen om het begijnhof van een komplete ondergang te redden. Als ons geheugen ons niet in de steek laat werden de eerste feesten die naam waardig drie jaar geleden georganizeerd en werd toen ook het begijnhofmu seum voor het publiek open gesteld, Het werd een sukses op velerlei gebieden. Een mas sa mensen trokken het smalle gangske naar het begijnhof in en wandelden er een hele tijd rustig rond. Het was voor hen de enige en meteen ideale ge legenheid om van dichtbij ken nis te maken met een stukje stedelijk schoon dat al te lang verwaarloosd bleef. Iedereen kon met eigen ogen zien dat het begijnhof van Dendermon de dringend aan restauratie toe was. Ondertussen staan we al een flinke stap verder en werd er aan de huisjes al flink wat getimmerd en verbeterd. Ze zijn weer echt bewoonbaar. Maar er blijven toch een aantal dingen te doen. Liefst zo snel mogelijk en dat wil zeggen vol gens de beschikbare financies. Het reinigen van de riolerin gen is bievoorbeeld een van de dingen die eerst op het pro gramma voorkomen. Ook de straatjes van het begijnhof hebben een beurt meer dan nodig. En dan zijn er hier en daar toch nog wel een aantal zaken op te knappen. De Begijnhoffeesten dragen voor dit jaar dan ook weer alle hoop van de organizatoren mee om voor nieuwe fondsen te zorgen. En in feite is er niemand die er aan twijfelt dat men wel een flinke spaarpot bijeen zal krijgen. Er is im mers de onbaatzuchtige inzet van vele medewerkers en er is de gulheid van de vele bezoe kers. Koppel die twee aan el kaar en sukses is gegaran deerd. De Begijnhoffeesten worden gehouden op 26, 27 en 28 au gustus in het Begijnhof natuur lijk. Ze worden vrijdag 26 au gustus om 19.00 uur ingezet met een rondgang onder bege leiding van de KSA Drumband Sint-Arnout van Dendermon de. Zaterdag 27 augustus draaien de Begijnhofpoorten om 14.00 uur open voor de feesten. Men kan er dan oude ambachten bewonderen en luisteren en kijken naar volks muzikanten. Tussen 14.30 en 18.30 uur treden de Wichelse straatmuzikanten op en om 18.30 uur is er sfeermuziek met het hammondorgel van Leo. Zondag 28 augustus volgt er strije mali oms' behi om 11 uur een eucharistievit I trt ring in open lucht. Die wori vt muzikaal opgeluisterd door d e m< Jeggpap New Orleans Jaa beslis band, een trouwe medewerki d aan deze feesten. Om 12(1 uur speelt dezelfde band tro; wens nog eens. Een aperitief koncert dus dat we best iedom een kunnen aanraden. mi gaai 15.00 uur zijn er volksdanst en vendelzwaaien gebrac! ove door de volkskunstgroep Rej ,j fe nout en om 18.00 uur trede om( de Gillis van Dendermonii op. Om 19.00 uur is het Klei Muzieksken te gast en dat dus zeggen de amusante sfet van de vroegere dagen. Oo de reus Polliet zal dan zij* rondgang maken. :t t >na jnee En tussen dat alles door is de driedaagse antiek- en rot melmarkt, is er een tentooi stelling met werken van lief D( acht kunstenaars, worden ikonen geëxpozeerd, zijn oude ambachten, kan men erf," kijkje nemen in de begijnho ,a huisjes en -musea, is er et sneltombola met het systee iedereen prijs (of haast iede een), kan men er her en d< wel wat te eten vinden (pannt koeken, rijstpap), is er plasi om een tas koffie te drinken zijn er allerlei frisdranken verkrijgen. Kortom, voor ea. e wat wils en voldoende om drj dagen lang in het Begijnhof vertoeven. Ingevolge de klachten van verschillende onderaannemers, schuldeisers in het faillissement van de N.V. Nobels Group, betreurt de Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf Waasland dat in dergelijke gevallen steeds meer naar het wapen van het faillissement wordt gegrepen als een «elegant» lijkend maar vooral goedkoop middel om af te raken van de schulden uit het verleden. Alhoewel een dergelijke procedure juridisch gezien helemaal in overeenstem ming kan bevonden worden met de momenteel geldende wettelijke voorschrif ten, en de overheid ze zelf in bepaalde gevallen toepast, komt ze in de ogen van de naamloze groep der gewone schuldeisers (in het geval Nobels Group gaat het om wel 400 onderaannemers en leveranciers die in totaal voor nagenoeg 400 miljoen frank aan schuldvorderingen hebben ingediend!) over als moreel onverantwoord en zelfs wraakroepend. In naam van deze onbeschermde en machteloze slachtoffers wordt aangedrongen op beschermende wettelijke maatregelen en op meer persoonlijke aansprakelijk heid van beheerders van n.v.'s en zaakvoerders van p.v.b.a.'s. slijk Buggenhout. De brand te Buggenhout is geblust. De pompiers kramen stilletjes aan w< op. v Nieuwkerken. Door de KLJ werd een sportfeest op het getouw gezet tijdens het voorbije weekend. De Kruibeekse KLJ stak alleman de loef afen ook in het vendelzwaaien was die jeugdgroepering de beste Iv jes) gewonnen vóór Vrasene (jongens) en Zele-centrum (meisjes). Kruibeke won het keurwimpclen vóór Bazel en Zele. Het volksdansen dan. De meisjes van Kruibeke waren de besten, Vrasene en Nieuw kerken werden resp. twee en drie. Het gemengd volksdan sen werd door Vrasene gewon nen, vóór Nieuwkerken en Sint-Niklaas. (wv) In het bedrijf Windmar-Re- no, aan de Processiestraat te Buggenhout, brak woensdag na de middag brand uit. In korte tijd greep het vuur om zich heen. De brandweer van Buggenhout die ter plaatse kwam. had geruime tijd nodig om de vuurhaard te omschrij ven. Die ontstond vermoede lijk in de ontvettingsproduktic van het bedrijf, allicht ten ge volge van een kortsluiting van een motor. Bij de brand ont wikkelde zich vooral een enor me rookpluim. Die was van op verre afstand te zien. Het dak werd door het vuur gedeelte lijk vernield. De h. René Rin- goot, een werknemer van het bedrijf, werd bij de blussings- werken gewond. Het bedrijf Windmar Reno vervaardigt ve ren voor bedden. Ongeveer 25 Onze weersverwachting Het blijft de komende dagen behoorlijk zomers. Hogedrukgebieden blijven het weer onverminderd regeren. Vandaag vrijdag worden met noordwes tenwinden wolkenvelden van de Noordzee aange voerd. Deze zijn echter dun, zodat ook af en toe op zon mag gerekend worden. De temperaturen berei ken waarden van ongeveer 20° aan de kust tot 24° in het binnenland. Zaterdag worden er meer opklarin gen verwacht, vooral in de namiddag. Dat komt omdat dan de wind wat meer uit noord- tot noord oost gaat waaien, waarmee drogere lucht wordt aangevoerd (middagtemp. van 20 tot 24°). Die tendens zet zich zondag, maandag en dinsdag door. Met oostelijke Ivinden zal dan vrij warme wind worden aangevoerd. Het blijft daarbij droog en zonnig. De middagtemperaturen zullen 25 tot 27° bedragen. Behoorlijk zomerweer dus, vooral omdat na 15 augustus de zomer langzaam maar zeker op retour gaat. (edm) zijn er tewerkgestcf 'aai Vermoedelijk zullen een aai tef tal van hen voor enkele dagt erl werkloos zijn. Ten gevolge vi )e deze brand werd het vertn j van een wielerwedstrijd va LL profs korte tijd uitgesteld. (X het parkoers, langswaar rCc renners voorbij moesten, w« tu8 enigszins gewijzigd. «t (e.dJ m Kei Nieuwkerken. De KLJ-afdeling van Nieuwkerken organizeerde na zeven jaar opnieuw een «sportfeest» voor diverse afdelingen uit Oost-Vlaanderen, op de terreinen van pUggenhout. Woensdagnamiddag brak er brand uit in de Renofabrieken te Buggenhou jeugdcentrum De Schakel. Op de foto: meisjes van Belsele die zich klaarmaken voor net ^e( personee[ profiteerde ervan om even frisse lucht te happen, (v) touwtrekken, waarbij Kruibeke aan het langste eind trok. (Iv)

De Voorpost | 1983 | | pagina 4