Waas ambachtelijk weekend: dertig ambachtslui doen mee Kant en klompen, vlas en hoeden Onoverkomelijke technische problemen voor Mirabrug te Hamme SC Ambachtencentrum in de maak? Toeristisch nieuws uit het Waasland 6 - 12.8.1983 - De Voorpost Kortstondige, maar intense heropleving van de ambachten in het Land van Waas, eind augustus. Bij vlasbewerkers en kantklossers, in een haarsnij- derij en bij nog tal van andere stielmannen-hobbyis ten houdt men halt. Ik gooi hier enige informatie te grabbel over het reilen en zeilen, in vroeger jaren, van enkele florerende bedrijfstakken van toen. Kant Beveren staat bekend als het Wase kantcentrum. Eind zeventiende eeuw opende jonkvrouw Anna Piers ten behoeve van de armere kinderen een kantschool. De studenten kregen ook eten en kleren van de weldoenster. De school bestond tot 1930. In 1947 werd onder impuls van Gabriël Willems opnieuw met een kantschool van wal gestoken in Beveren.) In de negentiende eeuw ontstonden op verscheide ne plaatsen in het Waasland kantscholen: Nieuw- kerken (1822), Moerbeke (1844), Sinaai (1843), Sint-Pauwels (1851), enz. In Kieldrecht werd in 1827 door Pieter-Frans De Wolf het kant- en borduurwerk geïntroduceerd. In Temse waren er in 1877 een vijftal kantfabrieken en Sint-Niklaas telde in 1846 liefst 760 kantwerksters. Beveren beet echter de spits af: 777 ateliers voor kantwerksters waren er rond 1870, Melsele was goed voor 600 kantwerkplaatsen Het kantklossen wordt tijdens het Wase ambachte lijk weekend gedemonstreerd door een uitgelezen schare vrouwen die allemaal aan de Wareslagedreef in Waasmunster present zijn. Ook in het museum voor folklore en plaatselijke geschiedenis aan de Grote Markt in Lokeren herleeft dan dit oude ambacht. Klompen Blokmakers doen deze keer niet mee aan het ambachtelijk weekend, maar dat belet me niet even in de verf te zetten in welke mate de klompennijver heid vroeger floreerde in het Land van Waas. De grondstof was voor het grijpen bijna: wit hout van de kanadabomen. De blokkan werden naar Temse gebracht en daar verscheept richting Neder land en andere buitenlanden. Ook het Vlaams Hoofd (Sint-Anneke, Linkeroever) deed dienst als uitvalsbasis voor de export. In 1889 waren in het arrondissement 692 werkplaat sen voor blokmakers, in totaal kwamen toen 3765 mensen aan de kost in deze bedrijfstak. In 1905 werden in het Waasland zes miljoen paar klompen per jaar geproduceerd. Tot aan de eerste werel doorlog ging het nog behoorlijk in de klompennij verheid (in 1911 werd een beroepsvereniging opge richt), maar nadien moest men veel aan impakt inboeten door de opkomst van de schoennijverheid en ook omdat de werkmethodes in de blokmakerij verouderd waren Het epicentrum van de vlasnijverheid lag in het Waasland in Stekene, met uitlopers naar Moerbe ke, Daknam, Meerdonk, Kemzeke, Sint-Pauwels en Sinaai toe. Ook Kruibeke moet nog een relatief belangrijke vlasproduktie gekend hebben. In het arrondissement Sint-Niklaas werden in 1840 bijna anderhalf miljoen kg vlas geproduceerd. Het vlas was vooral voor de export, met name naar Engeland, bestemd; garens en lijnwaard uit het Waasland vonden trouwens in heel Europa afne mers. In de (Nederlands-Wase) grensstreek te Koe wacht werd een vlasmuseum opgericht en daarom trent kon je in De Voorpost van 16 juli 1982 een reportage lezen. Hoe het vlas bewerkt wordt en werd kan je tijdens het ambachtelijk weekend aan de weet komen in de Heistraat 80 te Stekene bij Omer en Emmerich Calle. Haarsnijden In Lokeren kwijnde na de eerste wereldoorlog de bedrijfstak haarsnijderijen weg. De Durmestad was ooit het voornaamste Belgische vilthaarcentrum. Uit konijnen-, hazen- en bevershaar werden hoeden gemaakt. De fabrikage was rond 1790 vanuit Frank rijk naar Lokeren overgewaaid, al bestond in 1782 ook al in Sint-Niklaas een hoedenfabriek (Van Hese). In 1850 of daaromtrent moest de sektor aan draagkracht inboeten door de invoer van zijden hoeden, die goedkoper waren. Veertigduizend hoeden of nog wat méér werden in 1825 in de Wase hoedennijverheid (vooral in Loke ren dus) geproduceerd; dat geeft toch enig idee van het belang. In 1891 werd gestaakt in de Lokerse haarsnijderijen en de patroons sloten de werklieden die weigerden te werken buiten; die haarsnijders richtten dan maar een eigen haarsnijderij, die de naam De Durme meekreeg, op. Tijdens het ambachtelijk weekend kan je het proces van vellenbewerking opnieuw beleven aan de Kar- restraat, bij de firma Matchap. vlie, nky Het gemeentebestuur van Hamme heeft zoals men reeds weet, herhaaldelijk aange drongen bij de eigenaar van de Mirabrug, het Ministerie van Openbare Werken, Dienst der Zeeschelde, om deze brug op nieuw in gebruik te stellen voor de fietsers en voetgan gers. Nu blijkt evenwel dat er zich onoverkomelijke techni sche problemen voordoen. De verantwoordelijke ingenieur heeft aan het gemeentebestuur van Hamme medegedeeld dat de brug slechts kan geopend en gesloten worden door gebruik te maken van de trekkracht van een schip. Hierdoor echter ontstaan er wel grote wrin- gingskrachten op de tandwie len van deze draaibrug. Men vreest dat bij dergelijke nood operaties de brug uit het tand wiel zou getrokken worden. Bovendien stelt men vast dat er geen enkele interesse zou bestaan voor het behoud van de brug, vanwege de huidige eigenaar, de Dienst der Zee- schelde. Schepen Jules Vincart stelt in een schrijven dat hij richtte aan de leden van de pers voor om in afspraak met de gemeentebesturen van Temse en Waasmunster, die ook het belang inzien voor het behouden van de Mirabrug, de brug over te nemen en te laten herstellen, indien men di voor behoorlijke subsidies lc"' bekomen. Men kan zich i mers niet indenken dat de I ig£ dl rabrug uit het Durmela straa schap wordt weggetoverd. 1 Isestt ze brug kan zeker haar nuti in(jes bewijzen. Ondertussen zijn de weg werken aan de Biezestraal 1 de Calvarieberg begonnen, zijn omleidingen voorzien de Nieuwe Rijksweg 60 te reiken, via de Veldstraat Noordstraat. Ook is men gonnen met de wegenwert nrak aan de Neerstraat (ged« vanaf de nieuwe Rijksweg tot aan de Hooirt). Onla nr/ was er in de Drapstraat wegverzakking. Deze i dringend hersteld. Men nu echter vastgesteld d dezelfde plaats, lang maar zeker zich een nii wegverzakking zal voort Wie zal hiervoor de ve woordelijk nemen? m i. V ■fun i! en iHiiü uilen unie. pre Ambachtelijk weekend in 't Waasland. Matchap in Lokeren een haarsnijderij stelt opnieuw z'n deuren open (arch) Toeristisch en rekreatieve kalender 1984 De Gewestelijke Vereniging tot Bevordering van het Toerisme in het Land van Waas wenst, gezien het sukses van de vorige jaren, ook in 1983 een 'Toeristische en Rekreatieve Kalender' over ons gewest uit te geven. Dat wordt dan de zevende uitgave. Het ligt in de bedoeling alle feestelijke gebeurtenissen met een toeristisch karakter op te nemen. Langs deze weg richt men een oproep tot maatschappijen en/of verenigingen die een festiviteit met toeristisch karak ter wensen te laten opnemen, om zo vlug mogelijk de gegevens, met vermelding van de juiste datum, toe te sturen. De opname en publikatie gebeurt helemaal kosteloos en kan er enkel toe bijdragen een door uw vereniging of maatschappij geplande feestelijkheid met toeristisch ka rakter in de publieke belangstelling te plaatsen. Inlichtingen in verband met deze kalender (1984) worden ingewacht tegen uiterlijk 27 augustus op volgend adres: Gewestelijke Vereniging tot Bevordering van het Toeris me in het Land van Waas, stadhuis. Grote Markt, 270C Sint-Niklaas (tel. 03/776.34.71). Infokantoor nu ook op zaterdag geopend Vanaf 1 augustus tot 15 oktober zal het toeristisch informatiekantoor, gelegen Grote Markt 45 te Sint-Ni klaas, ook op zaterdag van 10 u. tot 12 u. en van 13 u. tot 17 u. toegankelijk zijn voor het publiek. U kunt er steeds terecht voor inlichtingen en dokumenta- tiemateriaal over het Land van Waas, uitgestippelde wandel-, fiets- en autoroutes en allerlei brochures over de verschillende toeristische streken in België. Naar aanleiding van het Ambachtelijk Weekend (27 en 28 augustus) en de «Vredefeesten» (3 en 4 september) zullen de medewerkers het ganse weekend tot uw dienst staan van 10 u. tot 12 u. en van 13 u. tot 17 u. Nieuwe wandelroute in Waasmunster De samenwerking tussen de Gewestelijke Vereniging tot Bevordering van het Toerisme in het Land van Waas en de v.z.w. Durme-afdeling Waasmunster, resulteerde in een nieuw wandelpad: het Heidepad. De officiële inwandeling heeft plaats op zondag 4 septem ber a.s. Vertrek aan de Heidekapel te Waasmunster om 14.30 u. Tijdens deze 9 km lange tocht door bos en heide kunnen de wandelaars volop genieten van de prachtige natuur die Waasmunster heide nog rijk is. Het is een ontspannende gezinswandeling langs zanderige paadjes en verharde wegen, die de ons enkele gekende en minder gekende plekjes van de heide laat ontdekken. Stevig schoeisel is aanbevolen. Kinderwagentjes kunnen moeilijk mee. Rust banken zijn voorzien langs de wandelweg. Amateurfoto grafen en natuurliefhebbers mogen zeker hun fototoestel niet vergeten. De wandeling is bewegwijzerd met het silhouet van de den. De dag van de inwandeling zal aan de deelnemers een gratis brochure met kaartje en wegbeschrijving worden overhandigd. Komt er een ambachtencentrum in hét Land van Waas? Door de gewestelijke toeristische instanties wordt alvast nijver gespeurd naar akkomodatie waarin zowel voor tentoonstelling als voor verkoop ruimte is. Een gebouw dus (het Castrohof in Sint-Niklaas, bijvoorbeeld?) met kreatieve en tegelijk kommerciële allure. De plannen tot de uitbouw van zo'n centrum nemen vaste vorm aan. Vlassers, pottenbakkers, siersmeden, mosterd makers zelfs. Hun bezigheden worden van onder het stof gehaald. De tijd dat men met het aanmaken van klompen ofte blokken de kost verdiende of alom, met de steun van barones of sponsors van het rijke slag, kantscholen op richtte ligt ver achter de rug. Maar retro is in de mode, nu, het doet charmant aan en de bevolking wordt erop geattendeerd hoe vernuf tig, hoe geduldig ook het er destijds toeging. Charmant, maar voorbij. Of toch niet voorbij? Afgaande op de interesse voor en het sukses van de open deurdagen in de ateliers van de Wase kunstenaars-vaklui, hob byisten voor het merendeel, is er een heuse revival van de ambachtelijke bedoening. En weer boetseert en smeedt het Land van Waas zich naar een ambachtelijk weekend toe, in die mate zelfs dat de VVV-Land van Waas het gewest tot ambachtenland heeft omgedoopt. Zolang Vlaanderen finan sociaal, ekonomisch, kult politiek moet blijven len voor de instandho van een kunstmatige-unt Belgische staat, is er gee den tot vieren, aldus VU zitter Anciaux in zijn 11 boodschap. Op 11 juli Ambachtelijk weekend in t Waasland. Reintje Vos, de vermaarde volkskunstgroepl Kemzeke, is van de partij eind augustus. De Reintjes waren ook present op de JÊBi, bijgewoonde persbijeenkomst van de VVV-Land van Waas in de Lekkerbek^, Waasmunster (dw) ^an Ambachtelijk weekend in 't Waasland. Roger Van den Brande uit de Margriet straat toont wat hij als beeldhouwer-houtsnijder in z'n mars heeft, (arch) Ambachtelijk weekend in 't Waasland. Bruno Machiels, de «duivel-doet-al» bij de Wase VVV (arch) Paardetram en postkoets Eind augustus (27, 28) is het zover. Gratis gezellig heid van toen meemaken, van Meerdonk tot Temse, van Lokeren tot Kiel drecht. Pleisteren in een streek die niet voor niks het predikaat tuin van Vlaande ren of zelfs tuin van Europa meekreeg, ooit. De bodem was vruchtbaar: in het noorden (Stekene, Moer beke) werd bij de rootput- ten vlas geteelt en nabij de kanadabomen op de bolle akkers stonden rapen ge plant. De rapen werden zelfs twéé keer geoogst en 's winters had het vee der halve veel lekkers te veror beren. Vlaanderens tuin, met aan de zuidrand de mandenvlechters ook en menige molen die maalde in Lokeren, in Sint-Niklaas en elders, en herders die op hun kudde schapen pasten en wevers die zich uit hun proletarische status tracht ten te wroeten. In de Dur mestad zorgde de haarsnij- derijnijverheid voor wel vaart, maar halfweg vorige eeuw was de hoedenmake- rij in Lokeren teloorgegaan en de ekonomisch-indus- triële welvaart van het West-Wase stadje was voorbij. Het procédé van het haar snijden kan je eind augus tus nog eens volgen, bij Matchap in de Lokerse Karrestraat (vorig jaar pu bliceerde we er een repor- tagedokument rond), de vlasbewerking herleeft bij Omer en Emmerich Calle in de Stekense Heistraat. Vooral het Beverse was ooit vermaard voor het kantwerk, maar eind augus tus moet je koers zetten naar de Wareslagedreef in Waasmunster of naar het museum in Lokeren wil je wat van het klossen op steken. Je hoeft daartoe niet eens je eigen wagen te gebrui ken. Vorig jaar vertrok aan de kerk in Elversele een huifkar; dat pittoreske transportmiddel, door paarden voorgetrokken hoste van werkplaats tot werkplaats. Nu wordt de gelegenheid geboden, het Land van Waas per paarde- tram en postkoets te bekij ken en vanzelfsprekend houdt dat vehikel halt bij de ambachtslieden. Breed perspektief Zaterdag 27 en zondag 28 augustus: onthouden, note ren. Een hele resem aktivi- teiten gedijen dan boven dien in de marge van het ambachtelijk weekend en daar speelt de Wase VVV dankbaar en handig op in. In Klein-Sinaai wordt het speurwerk naar de over blijfselen van de Boudelo- abdij afgerond, langs de Koebrugstraat ben je wel kom: een buitenkans, want na dat weekend worden de sleuven voorgoed gevuld en dan zit de opgravings- kampagne er voor dit jaar helemaal op. In Sint-Nik laas wordt op indrukwek kende wijze feest gevierd rond de vijver van het re- kreatieoord De Ster, ook daar hoef je niks te betalen als je de festiviteiten wenst mee te maken. Wat verder op, in het kasteel Cortewal- le, is nog steeds de belang wekkende tentoonstelling over «Leven in en om het kasteel anno 1900» te bekij ken, in Temse wordt zater dagavond gevolksdanst en speelt de beiaard deuntjes en in de Haasdonkse Per straat wordt zondagavond een vuurwerk afgestoken. Dat weekend deinen de Be verse gemeentefeesten uit, kleinschalig amusement waarrond we volgende week een artikel hopen te publiceren. Ook in het Lo kerse is er volop bedrijvig heid: de jaarbeurs heeft haar tenten opgeslagen en in Eksaarde doet men de Lokerse Feesten over, zij Ambachtelijk weekend in 't aan het werk zien. Dit zijn het in mineur. Nog een toe maatje voor Sint-Niklaas, met name de braderie in de Kokkelbeekstraat en het Gaudicentrum, en in Nieuwkerken komen de popliefhebbers aan hun trekken tijdens een festival van jeugdklub 't Verschil. Een overvloed aan mani festaties van kaliber dus, dat laatste augustus-wee- kend. De ene happening is al wat luidruchtiger dan de andere, maar dat deert niet. In alle rust en kalmte toch krijgt het ambachte lijk weekend zélf gestalte, het is immers de bedoeling dat je de tijd neemt om van atelier tot atelier te trekken en ook in peis en vree rond- kuiert op de diverse pleis terplaatsen zelf. Het is ech ter interessant dat de am bachtelijke open deur ge koppeld kan worden aan initiatieven die op tal van Wase plekken opborrelen. Het is meegenomen. Zo krijgt het ambachtenwee kend een bredere dimen sie, en die ruime impakt verdient het ook. Het westen vooral Vorige jaren was het ge bruikelijk dat men een am bachtelijke route uitstippel de. Nu gebeurt dat niet. Waasland. Kantklossters kan je in Waasmunster en Loko vors nijvere klossters van de Beverse school, (arch) '■edei We heeft men in heel het Waasland een aantal halte plaatsen aangeduid, naar eigen goedvinden kan je die aandoen. De Wase WV wou aan vankelijk vooral op het oostelijk deel van het Land van Waas het aksent leg gen, gewoon omdat men dat gebied bij vorige gele genheden niet zo intens had verkend. Gebleken is echter dat het ambachtelijk weekend meer in het wes ten dan in het oosten van het Waasland vaste voet krijgt. Lokeren, Waas munster, Stekene voorop dus. Bij wie u precies terecht kunt tijdens het weekend van 27-28 augustus vertel ik u in een volgend nummer van De Voorpost. In het Beverse doet men Haas donk, Kieldrecht en Mee rdonk aan, ateliers uit Temse en Elversele verle nen hun medewerking, alle Sint-Niklase deelgemeen ten zijn op post, zowel in Sombeke als in Waasmuns ter zelf moet je een pauze voorzien, behalve Lokeren zelf doet ook deelgemeente Daknaam mee en voor Ste kene valt met name de me dewerking van volkskunst- la groep Reintje Vos aan stippen. .a's Gastronomische opo houdjes zijn voorzien Sint-Niklaas, Sinaai, Bt |mj ren, Stekene, Lokeren Daknam. ben. Wie postkoets of paard: een tram wil nemen kan nu d' een knip kaart (rittenkar p, bestellen op het toeri sche informatiekantoor |ese de Grote Markt in Si ttr Niklaas. Een boeie: ge brochure werd klaar de stoomd, ze kost 25 frank(g is verkrijgbaar bij de W 'j*) toeristische dienst of bij lokale WV-kantoort (meestal te vinden in gemeentehuizen). na Het moge nu al duidel p de zijn dat het team van "wot nieuwe VW-voorziidf Staf Van Daele (men zigt immers elke zes jaar de gemeenteraadsverl lalie] zingen, de samenstelt j(pr van de vzw), André V nt d« der Veken en Bruno M hiels heel flink geprest: kze heeft met het oog opl^sli weekend van eind aug r° tus. Vanaf volgende «t ,aar mag u zich in De Voorf en t( aan nog meer gegev mop' i.v.m. het ambachtenwe cgst end verwachten. j Nas met Wouter VLOEBER in*

De Voorpost | 1983 | | pagina 6