iint-Niklaas toch nog pilootstad izake ruimtelijke ordening? Appelse Feesten ook dit jaar een topper CHEEF BEKEKEN uw Vlaams dekreet op de ruimtelijke ordening struktuurplanning Kinderanimatie op 't Sas start week vroeger dan de kermis Propere feesten voor arme mensen De Voorpost - 12.8.1983 - 7 vlieger gaat op inky Tonk heeft iets n uws bedacht om de aan- iiesl te trekken op het ko- ich tuie jazzfestival. Sinds dete dagen staat er een ech- neli straaljager aan de Me- rd.I Isesteen weg, Dender- nul" indes belangrijkste kruis- it. Vele chauffeurs heb- :r^ i meer oog voor het nen ^an voor ^et ro^e den il en we hebben er al O te tnaardige streken zien alen. Anderzijds maken tegenstanders van de vaketten gebruik van ;edc! uniek middel om er hun tegen te plakken, prompt door de bun- kerlingen wordt teniet ge daan om dan de volgende dag te zien dat er weer geen raketten mogen komen. Laat iedereen er wat tegen plakken, dan wordt het plezant. In acht dagen Albert De Meester, aanne mer en voorzitter van de Buffalo's is een eigenaardig man, dat hebben we al en kele keren ondervonden. In de Dendermondse Brussel sestraat gaat hij er met de grove borstel vandoor. Het ligt in zijn bedoeling de der tig jaar oude asfaltlaag in één week tijd te vervangen door een nieuwe. Volgens eigen bewering zou die straat op zaterdag al terug kunnen gebruikt worden. Een stunt! Modderw orstelen Terwijl op de Baasroodse braderij de dames tegen be taling in de modder worste len, worstelde Paul Steeman volkomen gratis tijdens de Dijkfeesten ook tegen de modder toen hij pardoes de gracht instapte. Men had wel enige moeite om zijn vege lijf te redden. Vroeger hebben ene zekere Bertin en een De Pelseneer het hem al voorgedaan. ir juist gebeurd is aan de kaaimuur in Baasrode kunnen wij moeilijk bevroeden. Eén is echter duidelijk: op zeker moment groeiden er ferme struiken sperziebonen, tchien een stunt van de omwonenden om met prinsessen die kale muur te bedekken? Stenen rapen In Appels zitten spuiters en daar moet men dubbel op letten. Dirk V.H. die als stadsbediende in Dender- monde werkt was zijn tuin aan het fraisen en moest daarvoor de stenen verwij deren. Lucien C. die hem al een tijdje gadesloeg, wentel de een schapekeutel in het zand en legde die schoon op het veld. Dirk was niet te spreken over het resultaat. Open wegens weg zijn De laatste maand voor het jazzfestival verzorgt de ijve rige Mon een soort van per manent sekretariaat van Honky Tonk. Hij brengt er dus een gedeelte van zijn vakantie door. Onlangs stond er op zijn deur 'Sekre tariaat gesloten', terwijl de deur zelf wagewijd open stond. Dorst gehad, Mon? Fast-Food invasie Dendermonde schijnt bij zonder veel aantrekkings kracht te hebben op hande laars die hier snacks willen aan de man brengen. On langs zijn er nog verschil lende dergelijke zaken bij gekomen en naar verluidt 1 zijn er nog enkele gepland I voor de toekomst. En wij die dachten dat het in de Horecasektor steeds maar Hl slechter ging. Emancipatie De Steraktie wou foto's van al de aangesloten zaken en sprak dus de beide fotogra fen aan die lid zijn van de vereniging. Daardoor za gen we Luc Tecqmenne met zijn kodakske op zijn buik ronddwalen door de stra ten. Ziet ge nu wel dat de vrouwen een streep voor hebben, zei hij. Ik moet er veel meer doen dan dat meiske van Van Pollaert! Verrast Vele handelaars in de Brus selsestraat en de Vlasmarkt waren verrast toen Albert De Meester van Betonwe- genbouw plots zijn beste bulldozers van stal haalde en de oude laag asfalt van voor hun voeten schraapte. 'Waarom heeft men ons niet verwittigd?', jammerden en kelen. Met de koliektoren- affaire in het achterhoofd zullen de verantwoorde lijken eerder aan voldongen feiten dan aan voorlichting gedacht hebben. Noppes De tienduizenden bezoe kers die naar het donkmeer getrokken waren om er de als zeer spektakulair aange kondigde stunten mee te maken, zullen wel even ont goocheld geweest zijn. Joe Alcatraz was uit zijn bran dende doodskist voor ie mand wat gezien had en de fakir die zich uit een kooi onder water ging bevrijden, moest teken doen dat het hem niet lukte zodat de kraanman in allerijl de natte fakir moest bovenhalen. Spektakel was er echter wel toen een parachutist in de kruin van een dode boom bleef hangen en er een boot je zonk omdat de speedbo ten te veel golven maakten op het meer. Alles samen werd het dan toch een Wij betrapten schepen Dierick op de Faluintjes-Pikkeling. Als schepen van land- en tuinbou w ging hij daar waarschijnlijk eens kijken hoe het er in vroeger jaren aan toe ging. Toch is dat met zozeer nodig, hij is, menen wij, afkomstig uit een Grembergs landbouwersgezin. Ge ziet, uw afkomst kunt ge nooit verloochenen. Maurice amuseerde zich daar volgens de foto blijkbaar best met de ganse familie. p achtige dag. vtm Guido, tersluiks zijn oversloeg, waarna hij voor Sluikrijder velo in een kamionette foe- de laatste rit opnieuw fris en Tilden* de Vier*,felde, ferm naast de chauf- monter aan de start ver- hebben we meegemaakt dat Z'"m °p pHm~ sch"n: We'k' pri's zo" iie ene zekere Cofpens. zoon hee,b,ke man"r We' n"en kn>^"? Niets werd onverlet gelaten om ook dit jaar de «Appelse Feesten» die gehouden worden in de Appelse Sporthal, op 13 en 14 augustus e.k. te doen uitgroeien tot een waar sukses. De inrichters hebben ook dit dit jaar weer voor lekkere jaar weer getracht de prijzen frietjes, stoverij en ook de aan de demokratische kant te mosselen zijn dit jaar niet zo houden, dit zowel wat betreft slecht. inkom, konsommaties, als res- Zaterdag 13 augustus vangen ^rant- de feesten aan te 20 uur met Fnture «Simonne» zorgt ook een radio Maeva totaal-pro- igs meldde «onze redakteur» op de voorpagina van Gazet van Antwerpen dat Akkermans, de Vlaamse minister van ruimtelijke ordening, de laatste hand •Viest aan een integraal struktuurplan voor Vlaanderen. Hij had het daarbfj niet een minstens even belangrijke aangelegenheid, namelijk het nieuwe globale :reet op de ruimtelyke ordening. In de beleidsverklaring van 21 januari 1982 van de Vlaamse Exekutieve werden op vlak van de ruimtelijke ordening twee intenties prioritair gesteld: het struktuurplan voor Vlaanderen én het nieuwe et op de ruimtelijke ordening. In zijn nota van 14 april 1983, gericht aan de amse Exekutieve, gaat minister Akkermans ervan uit dat beide initiatieven {dgklopend moeten worden behandeld. Het eerste (het dekreet) situeert het Ireede eigenlijk in het kader van een voorlopig slechts rudimentair gegeven ukturele ordening. e hele vernieuwing berust op een enerzijds globale en anderzijds sterk naar de leidsniveaus toe gedecentralizeerde aanpak en op het opzetten van een wijds differentieerde overlegstruktuur. Men is het er algemeen eens over dat het ikreet, Akkermans tot eer, een nieuw hoofdstuk inleidt in de geschiedenis van de ietelijke ordening. De reperkussies ervan op de gemeentelijke planning zijn in ider geval aanzienlijk. Terzake achterop gebleven gemeentebesturen als dat van mt-Niklaas, zullen zich in de nabije toekomst verplicht zien de struktuurplanning i stuk ernstiger te nemen... itelijke struktuurplan deren dijk struktuurplan voor eren', dc naamgeving :ert dat men heeft geop- voor de struktuurplan- "ethode. Planning, zo Akkermans formeel, aanzien te worden als Uynamisch. aktief en open als «een kontinu ge- tn waarbij uitgangspunten ikfi vorstellen kunnen worden tpast aan veranderde in- "n. waarden en verwor gden., zonder dat dit ten an gaat van zwakkere funk- natuur en milieu. De ipc Her wil afstappen van wat en traditionele eindtoe- «planning noemt, van het timaar werken met gewest en loutere bestemmings)- Kn. ïrdeen eerste faze wil men, nu de invalshoeken ekono- kat sociaal-kulturele en er ^ike planning en reke- or houdend met belangheb- r sektoren als huisvesting, eer, landbouw, industrie :ie3 gemeenschapsuitrusting, aai de onderscheiden planni ng 8 (gewest, provincie, ge- V n'e) ook, een beleidsvisie [„I het Vlaamse Gewest for- on ^°'8cns hef voorop- 'de samenwerkingsmodel tt de Vlaamse Exekutieve a» samenspraak met een dt p deskundigen en de ver- an twoordigers van de bevol- rzt'1 de beslissingen neemt i i groep ambtenaren koördi- ia[het proces en een bege ert 'Pgroep verzorgt de in- 'tierondes en de in- ^processen. Akkermans 11 dat voor de overlegpro- ILen •k besluitvorming itt «ze eerste fase begin 1984 p beslissing zal kunnen wor- 1U| gnomen. Over het sa- w terkingsmodel zal men darschijnlijk vroeger eens leëen medio september °°P* rnen de voorziene w' "gsiruktuur wer- «'aar te hebben. f*1 onbelangrijke detail- KW* bij dit alles is, dat onze veel besproken gewest- debouwkundige attesten wor- planncn in het nieuwe dekreet den voortaan ter plaatse be niet meer worden voorzien, handeld. Alleen het provincie- zodat ze in de toekomst nog bestuur zal nog een bescheiden hooguit de funktie zullen heb- voogdijtoezicht uitoefenen, ben van een niet bindend. De gemeente krijgt ook meer maar wel richtinggevend ge- verantwoordelijkheid voor wat westelijk struktuurplan. betreft het bestraffen van De tweede faze dient dan om bouwovertredingen. Men de verdere werking te precize- stuurt terzake aan op een pre- ren en dringende problemen, ventief beleid en het toepassen die slechts een beperkte im- van administratieve boetes. De pakt hebben op het globale gerechtelijke beslissing tot af- planningsproces, vlug en met braak waartoe men zich in de bestaande middelen op te gemeenten dikwijls bekende. is inderdaad weinig doeltref fend gebleken Met de inkom sten uit de beboetingen zal de gemeente bovendien, deels toch. de ruimtelijke planning kunnen financieren. lossen. Nieuw Vlaams dekreet De huidige wet op de stede- bouw en de ruimtelijke orde ning dateert van maart 1962 en is dus al meer dan 21 jaar oud. Akkermans. en met hem de Vlaamse Exekutieve. gaat er- Een nieuwe, laatste kans ovoor Sint-Niklaas van uit dat «de huidige wet ^°a's beloofd op bladzijde ze- sterk centralistisch is opgevat en ven van het groene boekje van helemaal niet meer in overeen- Akkermans. werkt men op het stemming is met de huidige ten- kabinet van de minister intus- denzen van decentralisatiesen aan een omzendbrief die Enkele modaliteiten waarop bet nieuwe beleid moet toe- het dekreet op de stedebouw lichten en het volledige struk- en de ruimtelijke ordening zal tuurplanningsproces beschrij- zijn gebazeerd zijn nu al be- ven. De overheden en vooral kend. Zo worden twee planty- dan de gemeentebesturen krij- pes onderscheiden, het be- gen met het dekreet een forse leidsplan en het ordenings- duw in de rug om een oprecht plan. Het beleidsplan geeft de en efficiënt beleid inzake ruim- beleidsvisie weer van het be trokken bestuursniveau, zodat achtereenvolgens een ruimte lijk struktuurplan voor Vlaan deren, streekplannen (niveau provincie) en gemeentelijke struktuurplannen tot stand zul- gebeurd. veel gekronkeld vooral, maar géén van de be leidsmensen. niét het nieuwe kollege, heeft intussentijd echt werk gemaakt van struktuur planning. De piloot, ex-plan- ningskoórdinator Hubert Cley- man, heeft men uit zijn funktie gerangeerd, dat wel. En M O W. heeft men geen kans gegeven, dat ook. nog altijd niet trouwens. De grote poli tieke promotoren van struk tuurplanning Roel De Jong, Marc Huvs en Nelly Maes (res- pektievelijk een CVP- en twee VU-verkozenen) die een groot aantal van hun stemmen pre cies aan hun overtuigende woorden over inspraak in de ruimtelijke ordening te danken hebben, lijken onder dc vader lijke gestrengheid van Paul De Vidts te hebben ingeboden of hébben ingebonden. Van het gezicht van schepen van open bare werken en verkeer Mare Huys kan je de frustratie nu en dan (vooral dan tijdens «off the record»-gesprekicen) zo af lezen. raadslid Roel De Jong predikt wijselijk dat je «zoiets zomaar niet kan forcerendat er tijd nodig is en Nelly Maes heeft de struktuurplanning (bijzonder de inspraakbegelei ding) als chaperonne van sche pen van ruimtelijke ordening Jeanine De Boever helemüal en zelfs met vigeur de rug toege keerd (het zal je verkozene maar wezen!). De SP schermt vanop de oppositiebankjes met weliswaar terechte verwijten, heeft ook al degelijke voorstel len geformuleerd, maar neemt strategisch betwistbare beslis singen (wegblijven uit de cen trale stuurgroep) en blijft bij gramma, waaraan een ganse pleiade artisten hun medewer king verlenen. Dit betekent dat praktisch de ganse avond artisten aan het werk zullen zijn, vermelden we maar als voornaamsten: Venus, Danny Fabri, Danny Fisher, Paul An- derson enz... Na het sukses van vorig jaar lag het in de lijn der verwachtingen dat terug op deze populaire radio-omroep een beroep zou gedaan worden. Zondag is «Krisisdag», niet wat het programma betreft, maar wel de inkom want die is gratis. Een doorlopend gevarieerd en geanimeerd programma wordt aangeboden. Op het program ma staan ondermeer de Appel se muzieken en voor wie er niet zo bekend mee is willen we graag vermelden dat er maar liefst vier musicerende verenigingen in Appels gehuis vest zijn. Big Band «Studio 10» onder leiding van de heer Leo De Smet wordt de grote attraktie, maar ook de legendarisch ge worden «Occasional Players» zijn van de partij met hun beste nummers. De ganse dag wordt er gebar becued door specialist ter za ke, keurslager Paul Dc Meester. Het geheel wordt muzikaal omlijst door de populaire Den dermondse Radiozender «'t Ros». De opbrengst van deze feesten wordt integraal besteed aan de werking van de Muziekmaat schappij «St Cecilia» die een niet onbelangrijke rol vervult in het kultureel leven van de streek. momenten uitzonderlijk mak. De PVV heeft nauwelijks deel aan de diskussie. Hoe staan de zaken nu? Het kollege zou de rug kunnen krommen om de forse duw van de Exekutieve ten volle te be nutten, in plaats van te trach ten deze duw door alweer een zijstraatje in te slaan te vermij den. M.a.w.: de schepenen (en in het bijzonder Jeanine De Boever en Mare Huys) zouden degelijk werk kunnen gaan maken van de organisatie van een rechtdoorzees plannings proces en dat door een admini stratief team samen te stellen. de bestaande stuurgroep (of liever: amorfe stuurmas- sa) te vervangen door een nieuwe, één die bestaat uit hooguit twaalf leden en een evenredige vertegenwoordi ging van de drie partners en die op deze manier tenminste efficiënt werk zal kunnen leve ren en ook door de begeleiding van het inspraakproces, zowel op gemeentelijk niveau als op wijkniveau, toe te vertrouwen aan een neutraal organisme dat het vertrouwen van de be volking geniet. Zó. kan Sint- Niklaas nog een pilootstad worden De schepenen kunnen ook de Sint-Niklase politieke traditie eren en naderhand het dekreet komen achternahollen Schaamte is bij de Wase politi ci soms vér te zoeken. Aangezien «de Pol(Akker mans) een goeie (aantwaarpse) vriend is van «onze Pol(De Vidts), is er nog altijd hoop. Ook Paul De Clovidts heeft zich ten jaren 506 (na Kristus uiteraard) bekeerd. Toen hij in de kerk van Reims gedoopt werd, kreeg hij van bisschop Remigius zaliger deze kloeke opdracht mee: «Buigt het hoofd, aanbidt wat gij hebt ver brand en verbrandt wat gij aan beden hebt". Clovidts bekeer de zich destijds na een over winning op de Allemannen. Hij wachtte daarvoor niet op een dekreet van de Akkerman nen. Zijn daden strekken tot voorbeeld! Leo De Bock De school komt het laatste kermisweekend storen. Daar- van kinderkledij zien. de liedjes. telijke ordening te gaan voe ren. Het kabinet van Akker mans zal dit beleid zeer waar schijnlijk nog extra aanmoedi gen door een team van ambte naren op te dragen, alle dos siers die betrekking hebben op len komen. Een gevolg van het huisvesting, verkeer, groen- gemeentelijke stuktuurplan aanleg, stadsvernieuwing en zijn de ordeningsplannen, die openbare werken na te kijken, dienen om de ordening van goed te keuren en te betoela- een gebied konkreet vast te gen voor die gemeenten die de leggen. Twee soorten orde- struktuurplanningsmethode ef- ningsplannen zijn er: het zone- fektief toepassen, ringsplan dat de verschillende zones aangeeft (woonzone, in dustrie-, groen-, landbouwzo- 'k herinner mij nog dat burgc- ne, en het aanlegplan dat neester van Sint-Niklaas Paul nu nog als bijzonder plan van De Vidts begin maart 1982 aanleg of b.p.a. bekend staat, n.a.v. de vormingskursus De gemeentelijke overheid ruimtelijke ordening en struk- krijgt dus een grotere autono- tuurplanning, zijn stad de sta- mie toegewezen. Bouw- en ,us van pilootstad meegaf, verkaveüngsaanvragen en ste- Tussen dit en nu is er al veel Dc school komt het laatste kermisweekend storen. Daar om wordt in de feesttent, op het Sas te Dendermonde, met de animatie een week vroeger gestart. Het «Sas» - de fanfare «Arm maar Proper» en de «Oxfam wereldwinkel», zorgen ook dit jaar voor een gevarieerd en gratis kinderprogramma. Op 20 augustus start «het «Elk zijn Gedacht». Sas» te 15 u.. met een hele- De Rode kijkdoos, een boel kraampjes en spel- poppenkast uit Amster- Ietjes. dam. wacht de stoet op om Maandag, dinsdag en 15 u. Een bange draak, een woensdagnamiddag wordt stomme heks, en andere er geknutseld aan twee gro- eigenaardige figuren amu- te draken met de mensen seren zichzelf en het pu- van «Arm maar Proper», bliek tot 17.30 u. Die draken worden het Vrijdag rust iedereen en op pronkstuk van de kinder- zaterdag 27 augustus wordt van kinderkledij zien. Er is een wielerwedstrijd van 2 ploegen op een lastig parcours maar met belonin gen en er komt een tele- foonkwis. Tussenin zingt en speelt Stekelbees zijn alombeken- de liedjes. Kortom, de Stekelbeesrou- te is een zeer gevarieerd meespeelprogramma, waar iedereen aan zijn trekken komt, zowel springers en dansers, als «stille wa tertjes». Moet er nog gezegd wor den dat alles gratis is, tenzij men een versnapering of sticker wil kopen. Weet, de thuisblijvers zullen zeker ongelijk hebben. stoet op 25 augustus. de week afgesloten met een Om 14 uur leidt de clown totaalspektakel van de tea- Mot de stoet door de Den- tergroep Stekelbees te 15 u. dermondse straten en ver- Op de Stekelbeesroute tre- rast de bewoners met een den de gekste personen op: kinderkoncert. Dus wie Professor J.F. Van Hemel- een instrument maakt en rijck stelt zijn stimulerend meebrengt, kan meespe- middel voor het geheugen len. De kinderen worden voor: Fluxus, juffrouw bijgestaan door de fanfares Charlotte du Chalimeaux «Arm maar Proper» en laat de laatste ontwerpen Onder het veelzeggende motto in deze krisistijd: «propere feesten voor arme mensen» viert de Dendermondse strijd- fanfare haar 2e verjaardag op donderdag 25 augustus. De meeste feestaktiviteiten vinden plaats in en rond een tent opgesteld aan het Sas van Dendermonde. De fanfare «Arm maar pro per» is een strijdfanfare die meewerkt met alle «demokra tische krachten in dit land ter ondersteuning van hun werk». Zo zijn zij aanwezig op stakin gen en betogingen, vakbonds- aktiviteiten, pamfletakties. be drijfsbezettingen, jongeren werkingen e.d. Het feest start in de namiddag (14 uur) met een kinderpro gramma. Klown Mot en de fanfare «Elk zijn Gedacht» vergezellen de kinderstoet door de straten van Dender monde waarna de poppenkast «De Rode Kijkdoos» uit Am sterdam een opvoering geeft in de tent. Te 17 uur speelt de Marok kaanse groep «All el Hijra» op een podium naast de tent, zijn er stands te bekijken en kan er al gegeten worden. Om 19 uur is er een fanfare optocht met niet minder dan 7 fanfares: le liefdesnacht, de eeuwig durende bijstand, de fanfare van Breda, elk zijn gedacht, Plutomius, jeugdfan- fare uit Teralfene en arm maar proper, die optrekt van het Sas naar de Boonwijk. Het avondprogramma vat aan om 21 uur met een optreden van de Brusselse new wave groep «Boots» en de groep «l'Entrepót du Congo», ge volgd door een fuif met disco bar. De prezentatie wordt ver zorgd door niemand minder dan Vuile Mong.

De Voorpost | 1983 | | pagina 7