Sterfeesten: Sint-Niklase verenigingen kermissen aan 't water Pléiade aan evenementen en gratis toegang eind augustus Reuzen van Beveren en Red Hackle Pipe Band in Doel Twintig jaar buurtleven op de Krabbenhoek Eerste grote Schuurfeesten in Beveren Zeventiende Klokkenlappersfestival in Belsele Dorpsfeest in Kemzeke De Voorpost - 12.8.1983 - 9 De Scheldewijding in Doel lokt elk jaar duizenden dagjestoeristen. Dit jaar is men al aan een tiende uitgave toe. De feestelijkheden verlopen volgens hetzelfde stramien, maar attrakties die het goed doen blijven op de affiche behouden. Op muzikaal vlak zijn de al belangrijke plaats ingeno- Busskleppers van Temse voor men in de Wase folklore. Op een zoveelste keer van de mu- de Scheldewijding zijn ze trou- zikale partij. we klanten. De reus van het Scheldedorpje Doel werd trou- Ook de befaamde Red Hackle wens nog maar een paar jaar Pipe Band is er weer bij in geleden gedoopt tijdens een Doel. Dit jaar krijgt dat korps, uitgave van de Scheldewijding. dat ook al prijzen wegkaapte Hij kreeg de naam Ciske de in Schotland, de gelegenheid Schipper mee. Die man heeft om een heuse show op te voe- in Doel geleefd en oude schip- ren. Voor de taptoe, die tradi- pers kunnen over hem nog tioneel de feestelijkheden af- sterke verhalen oprakelen, sluit, werden immers geen Ne derlandse gezelschappen ge boekt. Die karwei is wegge- ^an Zlln Z,J°^ stappen mee op legd voor groepen van eigen de B°ste Brigand van Haas bodem. De Red Hackle Pipe donk. Sefken de Puitslager van Band is daar één van. Muzi- Beveren, het Melkboerinne- kaal op hoogstaand niveau ^en van Kallo, Aldegonde en wordt beslist ook de scouts- Diederik van Beveren. Voor groep Sint-Leo van Brugge, liefhebbers van folklore wordt Dat gezelschap telt niet minder de Scheldewijding een niet te dan tachtig leden. missen feest. Afspraak op 21 augustus. Reuzen y Reuzen hebben altijd een nog- Twintig jaar is het geleden dat de hoeve van boer Maes op de hoek van de Kasteeldreef en de Van Craenenbroeck- straat in Beveren omgebouwd werd tot een buurthuis, waar plaats is voor allerlei verenigingen en jeugdbewegin gen. Het buurtleven op de sympathieke Beverse Krabben- hoekwijk kreeg hiermee een nieuwe impuls en niet in het minst de geestelijke overheid gaf hier een steuntje mee. Om de gebouwen opnieuw wat op te smukken worden op zondag 14 augustus de eerste Schuurfeesten georgani- zeerd. Op de Schuur is immers enige Liliane naast de schuur, sleet gekomen en reparatie- werken dringen zich op. Het Fietszoektocht twintigjarig bestaan is een uit- Belangrijk evenement op de stekende gelegenheid om fees- Schuurfeesten is de fietszoek- ten in te richten en met de tocht voor het ganse gezin, opbrengst daarvan kan het ge- Ook groepen en enkelingen bouw dan opnieuw wat opge- kunnen uiteraard deelnemen, smukt worden. Om 13.30 u. wordt de eerste De feesten bestaan uit volks- start gegeven. Het gaat om een spelen, pikking. een fietszoek- trip van om en bij de 25 km tocht en een barbecue. Om over landelijke wegen. Wie het aan een portie lekker gebraden best de vragen beantwoordt, vlees te geraken kan men van- bekomt uiteraard enige af 16 u. op de hofstee van prijzen. Maes terecht. Rundsvlees en Om 15 u. start ook de grote kip tegen 275 fr. varkensvlees pikking. Dit zal duren tot on- en kip aan 200 fr, een lekkere geveer 17 uur, terwijl rond de hamburgerschotel aan 100 fr. gebouwen oude volksspelen Dit alles gegarnierd met groen- staan opgesteld waaraan klein ten, sauzen, en brood. Elke en groot zijn hart kan ophalen, schotel is voldoende om een Zeepstaakklimmen. koord- lege maag behoorlijk te vullen, trekken, sjoelbak en andere Men dient wel vooraf in te stoere spelen worden er inge- tekenen bij de kernleden van richt. de Landelijke Gilde, KVLV, Er is uiteraard drank voorzien KWB, KLJ of bij de gidsen. U om de dorstigen te laven, kan ook steeds aankloppen bij (wvdv) De K.W.B.-afdeling Belsele richt voor de zeventiende keer zyn bekende Klokkenlappersfestival in, op 12, 13 en 14 augustus a.s. Ondertussen zal wellicht iedereen al weten dat «klokken- lappers» de schuil- of spotnaam is van de Belselenaren. Vandaar de benaming van dit festival. Belangrijker dan de naam is de filosofie die achter deze organisatie steekt. «Er ontspannen is een fysisch genot. Je kan er wandelen. Je spieren losgooien in de zon. Je bloed loopt sneller in de frisse, prikkelende lucht van dennebossen. Je oog komt tot rust aan de randen van het water en de bomenrijen». Citaat uit een promotietekst voor Waaslands meest gegeerde toeristische toestand: het rekreatieoord De Ster. Tien jaar bos en strand aan de stadsrand, een decennium dicht bij huis baden en pret beleven in een domein dat ooit de bestemming «vliegveld» meekreeg, maar toen de E3 aangelegd werd kregen de zandputten een rekreatieve funktie. Ter bekroning van tien jaar publieke toegankelijk heid gaan de Sterfeesten van dit jaar 26,27 en 28 augustus gepaard met nóg meer leute, en je mag een heel weekend lang gratis binnen in dat sport- en speelkomplex aan de grensscheiding Sint-Niklaas- Haasdonk-Temse. Niet dat de toegangsprijzen anders onoverkomelijk zijn: hooguit 25 frank, met gratis zwemgelegenheid en voor niks parkeren toe. Maar dit feestpresentje is alvast meegenomen. En bovenop wordt eind augustus een weelderig anima tieprogramma aangeboden. Badkuipen en wagenspel Vrijdag 26 augustus musiceert The Five Pennies Band de festiviteiten open, vanaf acht uur 's avonds. Alle verenigingen en instanties die meewer ken aan deze indrukwekkende Sterfeesten worden op de vooropening in de tent verwacht, maar eigenlijk zijn alle mensen uit het Waasland en verre omgeving welkom die avond. Zaterdag 27 augustus wordt het menens. Uit het programma hijs ik enkele evenementen en vooral volkse koers naar Lokers model waarvoor nog jeugdbewegingen en andere groeperingen worden gezocht, als ze deelnemen zijn ze haast zeker van een prijs. Mocht het weer meevallen dan wordt ook de open surfrally van de Sint-Niklase Watersport vereniging vast een topper. Twee keer wordt door toneelvereniging De Vlasbloem uit Nieuwkerken het wagenspel «De legende van Quinten Matsys» opgevoerd, men knoopt aan bij een oud theaterge- bruik en bij de 11 juli-viering bewees De Vlasbloem al dat ze ook dit genre aankon. Van uur tot uur is het voor die zaterdag aldus gepland. Tennistornooi van 9 tot 20 (zie daarover verder in deze bijdrage), hengelwedstrijd door lijnvissersklub De Ster van 9 tot 12, vliegerwedstrijd van 10 tot 12 en nog in de voormiddag, van 11 tot 12, vrij podium voor zij die menen wat in hun mars te hebben. Tussen 14 en 17 u. de badkuipenrace en vlottentocht én de open surfrally, maar ook een demonstratie africhting gezelschapshonden door de Sint-Niklase Hondenafrichtingsklub. Voor de kinderen: om 14 u. in de tent een modeshow en tegenover het strand van 14 tot 16 u. een prullen- markt. Om 15 u. (tot 17 u.) optreden van de harmonie Excelsior op de kiosk nabij de Meerpaal en demonstratie door de Kuo Lung Jiu Jitsuklub op het voetbalterrein tussen bos en dierenpark. EEN LIEFHEBBERS-voelballornooi start om 16.30 u. en daaraan doen mee de verenigingen De Zon, Nieuwkerken, Altodie. Nantes, Ronny's Tra vel en Metallo's. Het wagenspel wordt tussen 17 en 18 u. en van 20 tot 21 u. opgevoerd. En 's avonds zijn in de tent te gast La Dolce Vita, Espresso, Bart Kaell, Willy Sommers, Marina Marcia, Daniel Da- vies en Eric Marysse. Kampvuur met operettes Het zondagse programma, 28 augustus is het dan. gelijkt op dat van zaterdag. Vanaf de late namiddag toch enkele nieuwe dingen: een waterskishow door het team De Dolfijnen uit Waasmunster, dat met klowns en akrobaten aanrukt om fraaiheid en elegantie te komen demonstreren, en het kamp vuur waarrond door het Sint-Niklase Belcantogezel schap in Wienersfeer gezongen zal worden (om de scouts jaloers te maken!). De zondag kronologisch Tennis van 9 tot 13 u., hengelen van 9 tot 12. weer vrij podium van 11 tot 12 en opnieuw kindermodeshow om 14 u. De Sint- Niklase Hondenafrichtingsklub houdt een demon stratie africhting politiehonden van 9 tot 13 u. Tussen 14 en 16 u. treedt op de kiosk aan de Meerpaal harmonie Sinte-Cecilia van Sinaai op, om 14 u. finales van het open tennistornooi en vanaf 14.30 u. wordt verder getornooid door de voetbal lers (finale om 16.30 u., aftrap door Theo Verschu ren. oud-wielrenner). De waterskishow vindt plaats van 16 tot 18 u. Twee manifestaties als apotheose van de Sterfeesten. In de tent vedettenshow, met Jacques Raymond, Guido Buyse, John Larry, Jean Walter, Fancy, Jan Van de Kasteele, Freddy Ste wart, Fenna en Gilbert De Nockere, John Davis, Gert Haeghe, Ignace en Eddy Herman. Op het voetbalplein tussen dierenpark en bos schaart het Belcantogezelschap zich rond het kampvuur, goeie ouwe kampvuurliederen, maar ook negro spirituals, musicalliedjes, Wienerliederen en operettemelo dieën zullen ten beste worden gegeven; Eva Maria als akela vermomd, in dat genre dus. Kraampjes en setballen Permanent te bekijken of deelachtig aan de anima tie ter plekke zijn een hele resem demonstratie stands of attrakties. De Wase Zwemkring doet aan pannekoekenbak en verzorgt een waterpolodemon- stratie, het elfde Geniebataljon expozeert duikers- materiaal, de Sint-Niklase Lijnvissersklub De Ster schiet kruisboog, klopt nagels en vogelpikt, hen- gelklub De Zeester vist naar forels, stelt oud en nieuw vistuig tentoon en heeft ook een friet- en wafelkraam opgesteld, de Sint-Niklase Watersport- De. gebruikers en toekomstige gebruikers van het Video 2000- systeem van Grundig Belux krijgen de garantie dat alle onderdelen en videokassettes die voor Video 2000 nodig zijn, nog 10 jaar lang beschik baar zullen blijven. Daarmee wordt een ernstige rem welk systeem zal men uiteindelijk algemeen aanvaarden die de evolutie jaren achterstand bezorgt, uit de weg geruimd. Op hel Kemzeekse Dorpsfeest voerde toneelkring t Kelderken van Kemzeke De gendarm en zijnen dief» op. (Iv) Madurodam heeft er een nieu we attraktie bij. Het minia tuurstadje heeft nu ook zijn naaktstrand waar een 75 blote poppetjes te zien zijn. De ge reformeerde partijen in Neder land hebben al laten weten dat ze niet gelukkig zijn met de nieuwe aanwinst. vereniging laat je een mast inklimmen, heeft een barak met potten geïnstalleerd en stelt zeilmateriaal tentoon, autorallyklub Vesiac Waasland houdt een fotoprijskamp en grillt gerechten op de barbecue, de Sint-Niklase Hondenafrichtingsklub verwent de liefhebbers van karakollen en rijstpap en de liefhebbersvoetbalverenigingen vinden nog de tijd om, tussen het sjotten en supporteren door, lekkers aan de man te brengen d.m.v. kraampjes: hot dogs (Altodie), Nieuw Marokko heeft sandwiches op (natuurlijk) Marokkaanse wijze geprepareerd, de bakharing is een bereiding van FC Nantes, het schietkraam en het «rad van fortuin» zijn vindingen van Ronny's Travel en een ballonwedstrijd wordt door Metallo's op het getouw gezet. De foorkra mers doen mee, ze bieden je de kans om op een poney te rijden, ze hebben een pottenbarak en een schietkraam neergeheid, visspel en andere leuke dingen verhogen de pret. Op de parking nabij De Brokkelinck organizeert Vesiac een show van tweedehandsauto's en advertentieweekblad De Cirkel heeft op de ligweide een heus SPRINGKAS TEEL opgesteld (liggen of springen, allebei leuk!) Voor het eerst wordt, in tornooiverband althans, getennist tijdens de Sterfeesten. Over het eerste Stertennistornooi voor niet-aangeslotenen, dat loopt van 20 tot 28 augustus, las u al een bericht op onze sportbladzijden. Wie nog deelnemen wil moet gauw kontakt opnemen met tel. 03/776.03.48 of 03/ 776.34.71. Het inschrijvingsrecht is héél matig en alle deelnemers krijgen een herinneringsgeschenk. Prijzen als minitelevisietoestellen. wekkerradio en walkman zijn niet te versmaden. De finale vindt zondag 28 augustus om 14 u. plaats, de prijsuitrei king volgt rond 16.45 u. Noteer ook dat 's zondags om 12 u. Marianne De Crop tegen Elise Sax tennissen zal, een B-4/6 tegen een B-0, mij zegt die taal niet veel maar ingewijden weten al van wanten. Kermis aan 't water Een héél gevarieerd animatieprogramma dus. een pléiade aan plezante of sportieve evenementen, show en folklore. Je verdrinkt er bijna in, maar op De Ster kijken de redders toe. Deze Sterfeesten doen me aan een Amerikaanse vloot denken: stars and stripes. Ze hebben iets kermisachtigs, een vleug Overmere-Donk heeft men uitgestrooid en soms doet het even aan de Lokerse Feesten denken. De Sterfeesten lijken goed op weg om de julikermis in Sint-Niklaas-stad naar de kroon te steken. Het voordeel bij deze extra muros-aktiviteiten is dat vrijwel elke Sint-Niklazenaar eind augustus terug uit vakantie is. en de Sterfeesten mikken ook op een publiek dat uit heel het Waasland afzakt naar de bosrand, uit het Dendermondse. uit Klein-Brabant en het Antwerpse ook. Een bredere dimensie dus. De Sterfeesten hebben onderhand ook de reputatie gekregen dat ze uitregenen. Nu hebben de organisa toren enige veiligheden ingebouwd: er staal immers een tent. Toch zou het behoorlijk jammer zijn mocht het waterfeest stukregenen, wij van De Voorpost wensen de organisatoren derhalve veel zon toe. A propos, wie zijn dat. die organisatoren? De vzw Sint-Niklase Sport, Spel- en Rekreatiecentra (met zetel ten stadhuize en burgemeester De Vidts als voorzitter) vervult een koördinerende funktie. De overheid heeft dus meer dan één vinger in de pap, waarin dapper mee wordt geroerd door de midden standsorganisatie NCMV en enkele belangenvere nigingen die in het kielzog daarvan opereren. Ver der draagt een welhaast onoverzichtelijke stoet van klubs en klubjes bij tot het welslagen van de festiviteiten. Al die groeperingen, zo wordt beklem toond, moeten met eigen riemen roeien, worden niét betutteld of aan banden gelegd; ze worden een beetje «aan hun lot overgelaten», al heeft de vzw voor ieder wel een kleine affiche laten drukken. De grote affiches, met het hele programma nog eens in een notedop, dragen het etiket van De Voorpost. Het moge dus duidelijk zijn dat ons blad, óók ons blad, deze Sterfeesten een héél goeie vaart toe wenst. Ook wij vinden het fijn dat de mensen van bij ons gratis al dat gezellige gedoe mogen meema ken. Het laat geen twijfel dat er op 26, 27 en 28 augustus nóg meer volk dan anders zal zijn, tot laat nè zonsondergang. W.V. De doelstelling van K.W.B. is J steeds geweest, een volksfeest te brengen voor iedereen, te gen sociale prijs. Tot hiertoe is K.W.B. daar schitterend in geslaagd dankzij de dynamische bestuursploeg omringd door talrijke vrijwilli ge medewerkers en in het bij zonder door de waardering van het grote en kleine publiek. Ook dit jaar wordt gerekend op deze medewerking en be langstelling. Het programma is derwijze op gesteld dat zeker weer ieder een aan zijn trekken zal kun nen komen. Er is wel een belangrijke wijzi ging gebeurd in het opstellen van het feestprogramma, waarop men het publiek toch wil attent maken. De traditio nele disco-dansavond van zon dagavond werd om budgettaire redenen verplaatst naar zater dagavond terwijl de «Nacht Volksdansgroep Rönnehallsuit Zweden was te gast bij Reintje Vos, steunpilaar van het der Klokkenlappers» met Wil- Dorpsfeest in Kemzeke. (Iv) ly Sommers en zijn orkest pas als sluitstuk zal plaatsvinden, "TMnTTiWTi*ï**MMMB ÏMTinrWÜM"TT~4TrMlïillTiW'ïlIIIHII—HlM if dus zondagavond om 21 uur. Vrijdag 12 augustus om 19.30 u.: Volkse avond- schieting - 1.500 fr. gratis. Zaterdag 13 augustus om 14.00 u.: gratis tekenwed strijd op asfalt van het dorps plein, gevolgd door volksspe len voor kinderen in de feest tent. om 20.00 u.: dansavond met discobar Eric Luc - toe gangsprijs 80 fr. Zondag 14 augustus om 14.30 u.: het traditionele en spectakulaire interklubspel met de ploegen: Nieuwstraat, Chiro, K.L.J., Oude Zwaan. Dekpriem, De Trappers en The Rockets. De toegang tot de tent is gratis. Zondag 14 augustus om 21.00 u.: «De Nacht der Klokkenlappers» met Willy 'X™™; ZT,,drf bijg70,°fdf DorpsfeeS'KemzekeVierbollen, een oud ËTSn"voX°rt?p bij de volksvermaak, werd lustig beoefend, (dw) bestuursleden van K.W.B. - tegen 100 fr. Ingang tent: 120 fr.

De Voorpost | 1983 | | pagina 9