J- De grote en de kleine k igwijzer «voor wie verder wil» Ihet Aalsterse kunstonderwijs rie dagen genieten van Robert en Bertrand» in Meldert «Het Waasland 1983 in cartoons» Tentoonstellingen in het Waasland De Voorpost - 19.8.1983 - 19 in een snel veranderende maatschappij, ifte aan voortdurende vorming en aanpas- ,gt zich op, voor alle individuen en alle .pen: voortdurende vorming, niet al- tr hen die tot de vaststelling komen dat zij ion lieten voorbijgaan, niet alleen voor hen of geen kansen hebben gekregen, maar hen die toevallig wel voldoende vormings- v hebben gekregen... een niet onbelangrij- Iracht van de voor vorming om een zo breed moge- itakt met de kunst ld te brengen. Om it beleven» moge- en, worden ook id van Aalst aller- itieven genomen: dlingen, muziek- igen,... Om het pu- juwd te maken uitdrukkingsvor- taal van de kunst, zelfs speciale ten- llingen ingericht, bekende of minder ecieerde technieken belicht. Bovendien de jongste jaren bijzondere inspan- geleverd op het ge il het kunstonder- ils socio-kulturele _e. Bedoeld wordt derwijs met beperkt |ghn, dat 's avonds en Kje dagen gegeven Hin de stedelijke aka- voor muziek, ballet, en de Akademie voor (Kunsten vein Aalst, idemie voor Muziek, en toneel si ikademie, erkend en 1 1 idieerd door het ld! biedt naschools 0 mderwijs van het la- ial a secundair niveau. 6 iderwijs is kosteloos it open voor iedereen ih tot een kunstzinni- j izikale vorming aan- ;1 ken voelt. Even een Mde waaier van moge- Hen die er gevolgd orden leling Muziek omvat: kinitiatie voor 6- en jen, notenleer (vanaf V( 8 jaar), notenleer voor adul- ten, harmonie, muziekge schiedenis, studie van een instrument: piano, orgef, viool, cello, blokfluit, dwarsfluit, houten en kope ren blaasinstrumenten, sla ginstrumenten, samenspel en kamermuziek. De klas sen zang en lyrische kunst kunnen gevolgd worden vanaf 16 jaar. De afdeling Gesproken Woord is onderverdeeld in spreekklassen (vanaf 8 jaar), diktie, voordracht en toneel. En de afdeling Ballet is toe gankelijk vanaf 8 jaar. De hoofdzetel van deze aka demie is gevestigd in de Schoolstraat 19 te Aalst. Het kunstonderwijs telt daarbij nog verscheidene bijafdelingen: Binnenstraat 157, Aalst; Dorpsstraat 30 (gemeenteschool), Baarde- gem; Dorpsstraat 28 (ge meenteschool) Erembode- gem; Kaaiberg 1 (gemeen teschool), Moorsel; Edixvel- de (gemeenteschool), Nieu- werkerken en Grote Baan 209 (gemeenteschool), Her- dersem. Wanneer worden dë in schrijvingen voor het schooljaar 1983-1984 geno teerd? In de hoofdzetel: op woens dag 31 augustus 1983 van 14 tot 18 uur, donderdag 1 en vrijdag 2 september van 16 tot. 19 uur en zaterdag 3 september van 9 tot 14 uur. En in de bijafdelingen op zaterdag 3 september van 9 tot 12 uur. Inschrijvingen worden ver der ook nog aanvaard tot 30 september tijdens de openingsuren van de school. Het nieuwe schooljaar vangt aan op maandag 5 september 1983 om 16 uur. Een 120-jarige traditie staat borg voor een kwali- teitsonderwijs voor elk wat wils! De Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten Uit de toespraak van dhr. direkteur Van Gijsegem, tijdens de prijsuitreiking 1983, citeren we nog even: «Wat de avond- en zater dagleergangen betreft kan slechts met fierheid de stij ging vermeld worden van het aantal volwassenen die naast de talrijke jonge men sen de kursussen komen volgen. Er mag immers op gewezen dat, in deze krisis- tijd, met zijn onrustbaren de aangroei van de werk loosheid, dit onderwijs voor socio-kulturele promotie voor velen die nu noodge dwongen over meer tijd be schikken, de mogelijkheid biedt tot ontwikkeling en uitwerking van artistieke aanleg en aspiraties, zoals dit trouwens ook het geval is voor een aantal mensen die op latere leeftijd wan neer een beroep him tijd minder in beslag neemt, te rug zin krijgen één of ahde- re vorm van kunst te gaan beoefenen onder degelijke leiding en in aangepaste kursussen.» Deze akademie is nu bijna 180 jaar oud maar blijft toch nog altijd dynamisch, modern en aktueel. Ze biedt aan iedereen daarbij een zeer ruime waaier van leer mogelijkheden. Het avond en weekendonder wijs met beperkt leerplan omvat een voorbereidende cyclus (jeugdateliers te Aalst, Erembodegem en Hofsta- de), een lagere sekundaire cyclus, ook een hoger se kundaire- en finaliteitscy- clus. Er kunnen lessen ge volgd worden van de afde lingen architektuurteke- nen, binnenhuisarchitek- tuurtekenen, sierkunsten, kunstambachten, vrije gra fiek, teken- en schilder kunst, publicitaire grafiek, etalage, fotografie, letter- schilderen, schildertech nieken, beeldhouwen, kera miek. In de avond- en weekend- school kan men getuig schriften en diploma's be halen in het beperkt leer plan. De lessen van de voorberei dende cyclus: jeugdateliers, voorbereidend tot het lager secundair kunstonderwijs (36 weken), kunnen ge volgd worden door leerlin gen die minstens 6 jaar en niet ouder dan 11 jaar zijn, op volgende plaatsen: Aalst, Nieuwbeekstraat 3, tijdens de woensdagnamid dagleergang of zaterdag voormiddagleergang; Aalst, Binnenstraat 157, tijdèns de zaterdagvoor middagleergang; Erembo degem, Dorpsstraat 28, tij dens de woensdagnamid dag-, zaterdagvoormiddag en zaterdagnamiddagleer gang; Hofstade, Zijpstraat 49, tijdens de woensdagna middagleergang t)e lagere secundaire cyclus kan gevolgd worden vanaf 11 jaar tot 15 jaar en de hogere secundaire cyclus vanaf 15 jaar. De inschrijvingen voor het avond- en weekendonder- wijs, ook voor de woens dagleergangen, worden aangenomen vanaf 22 au gustus 1983, iedere werk dag van 15 tot 18 uur, op het sekretariaat van de avond- en weekendschool: Nieuwbeekstraat 3 te Aalst. Noteer je even wanneer de leergangen starten? de avondschool (Nieuw- beekstr. 3 en Oude Vis markt 13): op donderdag 1 september 1983 de woensdagleergangen (Aalst, Erembodegem, Hof- stade): op woensdag 7 sep tember 1983 de weekendleergangen (Aalst, Erembodegem, Hof- stade): op zaterdag 3 sep tember 1983 de zondagleergangen (Nieuwbeekstr. 3 en Oude Vismarkt 13): op zondag 4 september 1983 Naast deze cyclussen in het avond- en weekendonder- wijs, heeft de Akademie voor Schone Kunsten te Aalst ook nog een dag school uitgebouwd met de hoogste artistieke, techni sche en ook wetenschappe lijke waarborgen. Verleden jaar werd de om bouw van het secundair kunstonderwijs dag school van het type II naar het type I (VSO) afge rond, zodat de akademie nu beschikt over een volledige oriënteringsgraad (3e en 4e leerj.) en een tweejarige de terminatiegraad (5e en 6e leerj.) met als bijzondere opties: architektuurteke- nen en binnenhuisarchitek- tuurtekenen, sierkunsten, publiciteit en schilderen en tekenen. Vier jaar tevoren, werd met dit vernieuwd se cundair onderwijs gestart, niet alleen met de bedoeling hiermede aan te sluiten op wat in de andere onderwijs vormen, reeds bestond of in opbouw was, maar tevens om aan een aantal jonge mensen de gelegenheid te geven, reeds vanaf het der de jaar van hun middelbare studiën, een gericht onder wijs te volgen met behoud van hun algemene vor ming. Inschrijvingen voor de dagschool worden geno teerd avnaf 16 augustus 1983, iedere werkdag van 9 tot 12 uur en van 15 tot 18 uur, en 's zaterdags van 10 tot 12 uur, op het sekreta riaat van de school: Oude Vismarkt 13 te Aalst. Aanvang van de leergan gen: donderdag 1 septem ber om 8.30 uur. De Bruyn Tony Van Droms boek in februari op de markt vEtfBEkCKMOfcS de vijfde maal was de «Claerhaegse Comedie» te gast. op de oude j v ntse hoeve Van Cauwelaert te Meldert op de wijk Nievel, meer bepaald e Nieveldriesweg, in de schaduw van de aloude St.-Rochuskapel. Met om r jaar de organisatie van de Pikkeling van de Faluintjesstreek, het quasi |ks optreden van de Claerhaegse Comedie, de St.-Rochusfeesten aan de de esbattementen van de Kynologische Vereniging Nievel-Kapel en de egang met Mariahulde vanuit de nabijgelegen abdij Affligem, negen m m jong, staat Nievel vaak in de belangstelling. Belangstelling die verder. dan de plaatselijke bevolking want de hele regio is er vaak sterk mdfcenwoordigd. ichttoneel va-lt echter met de weersom- gelegd werd in Friedrich s het voorbije week- standigheden doch als die Schillers jeugddrama «Die w acht de Claerhaegse meezitten wordt het een ge- Rauber»Heel wat melodra- ie, reeds acht jaar op meenschapsbeleving waar- matische ingrediënten wer- meestal met open- toeschouwers totaal den er aan toegevoegd toen meel op oude hoeven, worden geïntegreerd. Wat Lamartellière het stuk in slaagde opvoeringen °-a ree{ls het geval was op 1786 vertaalde tot «Robert, lobert en Bertrand» deze hoeve in 1976 met «Pee chef des Brigands». Het zondering van verle- Klak". in 1977 met «De Fi- werd een voltreffer en er ir werd toen opgetre- losoof van Hagem», in 1978 kwamen vele vervolgen de zaal Constant Van me^ ,<^-)e Vlasschaard» en in waarbij Robert, de simpa- oeck op het Dorp op- 1979 met "De Wereld op tieke volksheld, strijdend dit toneelgezelschap zlJn Kop» Wellicht o.m, in- VOor rechtvaardigheid en MÉ voor openluchtto- &aan(i °P 6611 door ons ge- ryken en machtigen van D teh wel bewust van de formuleerde suggestie hun vemisje ontdoend, cen- omenheden die we waren er ons inderdaad traal stond. Stukken die impliceert en de van hewust dat onder het qq^ in Vlaanderen sukses indi verbonden organisa- spelersmateriaal heel wat kenden doch er kwam bek been andere moeilijk- v°kaal talent schuilt tegenwind met «Robert, de dm) niet ontgaand. Open- werd nu overgeschakeld op gestrafte struikrover». De pell Oneel, teruggrijpend 0611 klucht met inschakelen fjguur Bertrand komt er e oervormen van tea- van zang en muziek. Een pas later aan te pas. Ook te «I idt zijn diepe wortels verrijking alleszins en een Meldert werden deze avon- woegere mirakelspe- nieuwe wending in het re- turen reeds ten tonele ge- j Krtenwagenspelen, pertoire. |Jtijuwelen. Openlucht- Robert en Bertrand legt vooral het ak- Via een studie van lie. ger- P het visueel element maanse Geert Van der Spee- het gemeenschappe- ten vernemen we dat de ba- ^0, eleven van het ge- sis voor een reeks schel- Even de sluier oplichten fi0i l. menverhalen met Robert en Robert en Bertrand komen gpj ichttoneel staat of Bertrand in de hoofdrollen naar het dorp afgezakt ter ïzel De bekende Wase cartoonist Tony Van Drom (Temse) werkt momenteel aan een boek, dat de voor zichzelf sprekende titel zal dragen «Het Waasland 1983 in cartoons». De Voorpost signaleerde dat twee weken geleden al. Als cartoonist werkt hij momenteel voor een dagblad en een weekblad. Aangevuld met niet eerder gepubliceerde gagtekeningen zullen deze cartoons gebundeld en in boekvorm uitgegeven worden. Als uitgever fungeert de kulturele vereniging Spirit uit Temse, die begin dit jaar, naar een initiatief van Raoul De Graeve (voorzitter), werd opgericht. Het boek waarin elke Wase gemeente en haar merkwaardige figuren en gebeurtenissen evenwichtig aan bod zal komen zal een veertigtal bladzijden tellen (formaat: dine A4). Prijs: 160 fr. Het verschijnen van het boek is voorzien tegen februari 1984. De officiële voorstelling zal gepaard gaan met een tentoonstelling van de originele cartoons. Daartoe zijn~momenteel kontakten gelegd met het Gemeentemuseum van Temse.- Tony Van Drom is een 35-jarige elektromecanicien. Tekenen is één van zijn hobby's, en vooral onder impuls van Pirana legde hij zich de jongste jaren toe op cartoons en karikaturen. Hij werkte mee aan het maandblad «Spetters». Hij ontwierp ook reklameborden en affiches voor winkels en drankgelegenheden. Vorig jaar werd hij laureaat van de wedstrijd voor de «Beste politieke cartoon of karikatuur», georganiseerd door de Jong-CVP van Temse. Tony Van Drom geniet ook bekendheid als verzamelaar van stripverhalen en wielerdokumentatie: van Beide bezit hij een indrukwekkende kollektie. Voorintekenen Voorintekenen op «Het Waasland 1983 in cartoons» van Tony Van Drom is mogelijk door storting van 160 fr op rekeningnummer 783-5132592-78 van Raoul De Graeve, of door rechtstreekse betaling aan Raoul De Graeve, Oeverstraat 6, 2690 Temse, tel. 031771.02.55 of aan Tony Van Drom, Sint-Jorisstraat 130, 2690 Temse, tel. 03/771.20.32. bracht einde der veertiger jaren met in de titelrollen Prosper Philips en Con stant Van den Broeck overweldigend sukses voor de opvoering van «Robert en Bertrand» te Meldert gelegenheid van de kermis. Baron de Bellebeek doet er immers zijn jaarlijkse «sor tie» en dan kan er gratis gezopen worden naar har telust. Zonder echter goed te weten waarom juist zit ten Robert en Bertrand vlug achter de tralies bij Strambach, de oude cipier, voorheen tamboer-majoor. Na heel wat tribulaties ra ken ze echter op vrije voe ten en via een list komen ze in gezelschap van de baron die in de herberg «De Roo- den Os» komt dineren met zijn gezelschap. Gezelschap waarvan achteraf blijkt dat Robert er helemaal niet vreemd aan is. Een rustig diner wordt het allerminst want achtereen volgens worden de cipier, veehandelaar Meeldraaier, waardin Gertrude doch ook de baron zelf en zijn gezel schap bestolen. Alle ver moedens wijzen daarbij in de richting van Robert en Bertrand die steeds in ande re vermommingen ten tone le verschijnen. Na wat me lodrama komt het uiteinde lijk toch tot een happy-end, met uitzondering dan van Meeldraaier en Gertrude die van een zevenentwintig ste «beest» liever niet willen weten. De vertolking De herwerking van het stuk door Arnold Van proefstuk toe het werd immers reeds door het ter neelf onds Janssens in "het repertoire opgenomen en door Sabam erkend was blijkbaar op de maat van de mogelijkheden van het spe lersmateriaal geschreven wat de vertolking alleen ten goede kon komen Roger Van Nuffel, van alle mark ten thuis, vormde als Ro bert samen met Arnold Van de Perre die, samen met Jos Maesschalck instond voor de regie, als Bertrand een ideaal koppel voor de titel rollen. Met de nodige pré- sence, beweeglijkheid, vlot heid qua debiet en gepaste mimiek brachten ze twee schelmen op het toneel in steeds wisselende gedaan ten die er zeker mochten zijn, Beiden daarenboven vokaal goed zorgden ze voor passende duetten en Van de Perre voor een ge smaakt «Santa Lucia» keu rig begeleid door het ver sterkt Jotamorkest o.l.v, Paul Beck. Met Roger Van Keer als de oude cipier Strambach' en Stefaan De Croes als de klassieke champetter waren ook deze rollen alvast in goede han den. Opvallend natuurlijk spel zonder overbodige franje en steeds ad rem werd gebracht door het «koppel» Fons De Koninck als «Meeldraaier», tevens uiteindelijk verantwoorde lijke voor-de hele produk- tie, en Lieve Triest-De Ko ninck, de gevatte joviale waardin van «De Rooden Os». Frisse verschijningen, van jaar tot jaar groeiend in het ontluiken van hun ta lent waren Lutgarde De Ko ninck als Roosje en Bart Callebaut als Michel, de neef van de cipier. Pompeus tot en met, gepast de moedertaal geweld aan doend zoals v het «edelen», van vroeger paste was het baronnenpaar Eddy Meert- Monique Van Craenen- broeck met dochter Isidora, Kathleen Van Nuffel, die waardig tot en met doch blijk gevend van grootmen selijkheid haar rol vertolk te en blijkbaar vokale mo gelijkheden heeft geërfd. Een zeer gestyleerde ober, Jos Maesschalck, zou de ce remonie in goede banen lei den doch werd uiteindelijk het kind van de rekening. Met Rosa Moeyersoons als de douarière, rol die haar aan het lijf gegoten is, Wil ly De Valck als hoofdkom- missaris en de gendarmen Pierre Opdorp en Klaarha- genaar Hugo Van Cauter werd samen met een aantal kinderen gezorgd voor een fijne afwerking van het ge heel. Fred Van den Bran den zorgde, samen met een staf medewerkers, voor een niet makkelijk realiseer baar en toch geslaagd de- kor met verdiepingen en voor passende typering stond Lydia Volckaert in. Voor enig storen en moei lijkheid zorgde wel de op stelling van de micro's, een in openluchttoneel niet te ontgaan probleem. Alleszins een zeer voortref felijk en door de drie dagen steeds flink opgekomen pu bliek gesmaakte prestatie met een pretentieloos stuk dat de mensen in een min der gunstige tijdskonjunk- tuur gewoon gezonde, pro bleemloze ontspanning wil de brengen en daarin alles zins geslaagd is. Aalst. Groepsfoto van de Claergaegse Comedie (a) Nevenaktiviteiten Naast het eigenlijke toneel- gebeuren was er nog heel wat meer te beleven. In de schuur werd men inder daad gekonfronteerd met merkwaardige werken van Patrick Van Craenen- broeck, laureaat schilder kunst Affligem 1981, Pa trick" Meert, Erembode- gems veelbelovende debu tant, Patricia Van de Perre wiens werken u eerlang ook in het Affligems kultu- reel centrum kan bekijken en Peter Logghe met verfte- keningen volgens zijn «Sprittechniek» Voor de jeugd was er een verzameling van ruim vijf tig tekenverhalen met als figuren Robert en Ber trand, een «stripoteek» van formaat dus en voor allen was er mogelijkheid tot lan delijker restauratie in Fa- luintjesstijl. Uiteindelijk niet in het minst de geslaagde brochu re met naast de reeds geci teerde studie van Geert Van der Speeten o.m. de histo riek van de huidige hoeve Van Cauwelaert door dr. hist. Rik Strijpens. Over twee jaar is de Claer haegse Comedie aan haar tweede lustrumviering toe en plannen bestaan reeds om de festiviteiten in 1985 te laten doorgaan in het wa terkasteel te Moorsel. Bur gemeester Willy Michiels zou hiermede akkoord gaan. De Klaarhaag was inderv daad vóór de fusie «dood Moorsel en levend Mel dert», ofte parochiaal Moor sel en burgerlijk Meldert. Dualiteit die ook nu nog bestaat en waarvan opvoe ringen op Moorsels grond gebied dan een illustratie te meer zou zijn. LH Twee kunstmanifestaties op het getouw gezet door de Culturele Centrale tijdens het weekend van 10 tot 11 september, met een verlengstukje op 12 september: Wase kunstenaars expozeren zowel in Stekene (voor de zesde keer al) als in Nieuwkerken. In Stekene opening op vrijdag 9 september om 20 u. in Nieuwkerken op zaterdag 10 september om 19.30 u., telkens door volksvertegenwoordiger Freddy Willockx. In Stekene kunt u terecht in het Volks huis, Dorpsstraat 71, en in Nieuwkerken in zaal Raes, Nieuwkerkenstraat. De GA, galerij van de akademie, in Waasmunster stelt maandag het programma voor van het nieuwe seizoen, Gestart wordt, van 18 tot 26 september, met een tentoonstelling van Russische ikonen. Gepland zijn nog exposities rond Joseph Beuys, Paul De Vylder (zie reportage van enkele weken geleden in De Voorpost), Afrikaanse beeldhouwkunst, Rik Wouters, Dan Van Severen en Ghisleen Verdickt. Verder filmvoorstellingen en voordracht. Natuur lijk besteden we aan een en ander nog de nodige aandacht in De Voorpost. (wv)

De Voorpost | 1983 | | pagina 19