I Volkse troef tijdens Folkloristisch Artistiek weekend le Lebbeke arionettentheater t Schabbernaksken» reëerde «Het gralijk schoeë miroukel...» Waasmunsterse inwoners van Houten Kruis hebben geen reden tot klagen Sombeke-Waasmunster op de kermistoer Feestmarkten in het Waasland t. Voor ie muzikale omlijsting zorgden de muzikanten van ie Kon. Harmonie lecilia» (P. Van San) ter! Cle et 1 |t er weer op, het «Folkloristisch en Artistiek Weekend», georganiseerd door de ,t00 i^e kunstkring «Als ich Can». Het halfoogstweekend betekent voor de Lebbeke- ;ee" niet enkel dat de Statiestraat braderij t, maar evenzeer dat de kunstkring, met als i„ «eld Achiel Vermeiren, in en om de Gemeentelijke Muziekschool folklore en een. irzowel met de grote als met de kleine k aan bod laat komen, tnis ar droeg het weekend overduidelijk een volkse stempel. Evenementen als optredens dei t Buggenhoutse volkszangers Pieër en Sooi, van de gebroeders Lissens die in de 11 sf van Gaston Berghmans en Leo Martin kropen en van de Schabbernaksken-ploeg eel1 ikele keren voor een «gralijk schoeën miroukel» zorgde, waren er de ingrediënten maar elitair ik al hebben we tijdens de première van Het gralijk schoeë miroukel van Ons Lievraa van kbbeek», meer dan eens, onbewust vanzelfsprekend, onze lachspieren aangesproken, toch de première van dit stuk marionettentheater ons niet 100% geslaagd. b van opzet, bevatte het menige geslaagde momenten, maar auteur André Lissens, die iar streefde een parodie op het voorbije massaspel te schrijven, heeft die idee dermate idiept, dal heel wat de replieken, die hij de poppen in de mond legde, enkel te begrijpen ren voor de fappy-few die van dichtbij, van erg/dichtbij, het massaspel beleefd hebben. i Lebbekenaar die het «Stenen Wonder van Lietbeka» enkel met zijn aanwezigheid n hi eerde, zal wel de kritiek begrepen hebben op bvb. de plaatsvoorziening schuif wat op, wei kunnen er nog een duizend bij maar zal het al heel wat moeilijker gehad hebben chter te komen dat, wanneer één van de poppen zich laat ontvallen dat er iemand van zijn ,ch( vd tuimelde daarmee een welbepaald iemand, deelnemer aan het massaspel, gehekeld zet 'd. oni akten sommigen voorbehoud omtrent het volkse taalgebruik af en toe rolde een \chtterm uit de mond van de spelers en hadden sommigen het over «een totale ale fluistering van het voorbije massaspel», dan leek dit volkse taalgebruik ons precies één der lan trekkingspolen. En zou niemand zich problemen hoeven te maken over hel parodiëren wa w een of andere toestand. Wanneer daarop gereageerd wordt is het triestig gesteld mét de tionde portie zelfkritiek, waarover elke Lebbekenaar toch zou moeten beschikken, fómch viel op de opvoeringen van Het gralijk schoeën miroukel niets aan te merken. De pa nonetten waren pareltjes in hun soort, de kast zelf werd smaakvol uitgewerkt en de tekst trd door de spelers met de nodige intonatie en vlotheid gedebiteerd. Bovendien kruidden I paar technische hoogstandjes het laser vuurwerk, het rijpen van het vlas in ;bo ordtempo het geheel. Schabbernaksken» heeft met de vier voorstellingen die elk van een ruime belangstelling Khten genieten bewezen, dat marionettentheater, ook te Lcbbeke, best leefbaar is. We i er vast van overtuigd dat een volgende produktie, gericht dan naar een zo breed mogelijk bliek, dat tenvolle zal bewijzen. ierlussen blijft ons niets anders over dan hel ganse team Nelly De Landtsheer, Dirk De •n e lier, Cornel Leunis, André Lissens, Monique Mertens, Stefaan Wesemael, Norman urgeois, Patrick BuytaertHeidi en Kristi Lissens, Hector De Sitter, Dany Heyvaert, rie-Thérèse Meert, Petrus Van Stappen, Lowie Wesemael en louis Buytaert te feliciteren ha f hun inspanningen het typisch Lebbeekse zowel kwam folklore als kwataal in stand ic houden. Moge hun vurigste wens, zo vlug mogelijk over een vaste stek te beschikken, waar i een drietal produktie per seizoen zouden kunnen opgevoerd worden, zo spoedig ,nde dijk in vervulling gaan. Pierre Van Rossem e dj karü maa ibbeke. Dat 't Schabbernasken volk trok, kan je meteen zien (P. Van San) iet tl Achter de koulissen van een poeppespelNelly De Landsheer, Leunis en Dirk De Ridder aan de slag (P. Van San Wedstrijd harjesleggen den Broeck, 2. Bart De Het aloude Lebbeekse folklo- Vriendt, 4. Sonja De vlieger, ristisch gebruik, dat erin be- 4. Sofie Van Haut, 4, Noëlla stond dat de jeugd op St.- De Neef, 7. Carla Quintelier. Pieter en Paulusdag, met be- 8. Koen De Vriendt. 9. Nele hulp van zavel, zand, heiligen- Schelfhout, 9. Pieter Van prentjes en bloemen, op de Neyghem, 9. Veerle De stoep voor het ouderlijk huis, Smedt, 9. Patricia Pissens. 13. een keurig hartje vormde, Jan Van Schaftingen, 13. An werd enige jaren geleden door Van Neyghem, 15. Jorre Van de kunstkring in ere hersteld. Damme, 16. Ingrid Moens Dit via een wedstrijd «hartjes (Origineelste), 16. Mario Van leggen». den Broeck, 16. Annelies Van Ook dit jaar kwam de Leb- Damme, 16. Leen van Dam- beekse jeugd op deze wed- me, 16. Nico Famaey, 21. Tin- strijd af. En niettegenstaande neke Schelfhout, 21. Koen De de handicap dat een belangrijk Prins. 21. Bruno Van Langen- deel van de jongejen ergens in hove, 21. Inge Gabriels. 26. de buurt van La Roche, aan Nathalie Moens. 26. Stefaan het VP-kamp deelnam, moch- Philips, 26. Williem De Her ten de organisatoren toch nog togh, 26. Wim De Smedt, 30. 68 inschrijvingen noteren. Eric De Cock, 31. Jef Coore- Lebbeke. De laureaten van de wedstrijd hartje jen op een rijtje: Gert De Meester, Hilde De Smet, Katrien Dauwe, Ingrid Moens en Lieve Moens (P. Van San) Moens. 8. Michel Brandt, 8. Guy Schelfhout, 10. Pieter 10. gen voor het publiek volkslie deren uit de tijd van toen en Steven de Donder, 10. Gun- bewezen o.a. in hun lied c ther Van Hout, 13. Pieter De het kaatsen, geen begeleiding Smedt, De Prins, 14. Katrien nodig te hebben. Cooreman, 15. Kristel Daver. Geapprecieerd werden even eens de optredens van Dirk en Jan Lissens, die in diverse sketches (De Gouden Leeuw - Gevonden Voorwerpen) het bekende komische duo Gaston Berghmans en Leo Martin imi teerden. Waren de diverse op tredens achter de rug, dan konden de aanwezigen ook nog een kijkje nemen in de lokalen waar o.a. Liebig-chro- mo's, gemeentepenningen, haakwerk en wandtapijten te bezichtigen waren. Ligt dit weekend achter de rug. dan kijkt de kunstkring «Als ich Can» nu reeds uit naar het weekend van 27 en 28 augustus, tijdens hetwelk in Denderbelle, op het «Hof ter 11 en 12-jarigen 1. Gert De Meester, 2. Guy Van Cauter, 3. Daniël Van der Meersch, 3. Geo Van Langen- hove, 3. Wim Gabriels, 6. Ilse Schelfhout, 7. Leen Van Mol, 8. Geert Philips, 8. Wim De Vriendt, 10. Chantal De Brandt, 10. Sybille Hauwe- iaert. 12. Nancy Merckx 13 en 14-jarigen 1. Lieve Moens. 2 Philip Van Cauter, 3. Nico Cooreman. 4. Colette Mac Sherry. Muziek, initatie en tentoonstellingen - Bij het «Als ich Can»-weekend Meys». F onteintje 13. ho()r, ook muziek Hiervoor °PC" gekoppeld asn Lebbeke. Ook de muzikanten van de Kon.-Fanfare Orpheus waren van de partij (P. Van pKeus., bp zondag was de Ko- kring zullen er tijdens die ninklijke Harmonie St.-Cecilia tweedaagse boetseren, beeld- Pierre Van Rossem Hoewel we ons geenszins wen- man, 32. Alexandra Moens, 9 en 10-jarigen te st en 0_ halfoogst bliezen houwen, aquarellen en olie- sen uit te spreken omtrent de 32. Theo De Saedeleir. 32. 1. Hilde De Smet, 2. Tom Van ::De Jonge Denderlingen» er verfschilderijen vervaardigen, artistieke prestaties van deze Caroline Gabriels, 35. Carla Baeveghem. 2. Wim De Lat- de sfeer in. pentekenen en etsen. Opnieuw jongeren van 6 tot 14 ieder Van Hove, 35. Tom De houwer, 2. Sieglinde Van Vanuit Buggenhout kwamen een weekend om te ont- vogeltje zingt zoals het gebekt Smedt. 37. Glenn Van den Damme, 5, Kris Van Hout, 6. de bekende volkszangers Pier houden is toch moet ons van het Broeck. Nancy De Neef, 7. Stefan en Sooi overgewaaid. Zij zon- hart dat deze hartjes anno 1983, veel van de frisheid en de - originaliteit missen die ze vroe ger, langsheen de straten, de bewonderende blikken en de beloning van de voorbijgan gers opleverde. Ligt het aan het kader de onprettige hal- le van de gemeentelijke mu ziekschool zal wellicht weini- De 30ste statiekermis met drie wielerwedstrijden, met de 1952. Nooit zijn we wat de Houten Kruis ergens stokken gen inspireren- of weet de avondmarkt, braderij- rommel- en hobbymarkt trok in de feestelijkheden betreft en in de wielen willen steken en jeugd niet meer waar het wer- Durmegemeente een massa volk. Daarvoor hadden de de steun van de bevolking die zich door bepaalde ongeoor- kelijk om gaat? Feit is, dat jnrjchters het feestkomitee van de Statiestraat noch bvb. een hartje waarop plastie- daarvoor gevraagd wordt loofde praktijken in een on- ken figuurtjes een al even plas- ^o^ten, spooroverweg. Wat het vuur- werden ondermeer de ker- tieken toren bestormen en een ge,egenhe,d van deze jubileumuitgave tot een echt sukses werk betreft werd hiervoor een miskramers door bepaalde noch moeite gespaard om de feestelijkheden ter "0°" vcr<ler «cwecst de eunf« Ptotf snnornverwp.p Wat het Vlllir- werrlen ondermeer de Zo tieken toren bestormen en een koning hof houdt, mijlen ver te doen uitgroeien. Het werd mede door een zomers verwijderd ligt van de oor- weertje een feestelijk weekeinde voor Waasmunster. spronkelijke bedoelingen van het hartjesleggen Houten Kruis bewoners treft. Volgens de Houten Aan de andere kant waren er aan de klaagmuur Kruisbewoners zou dat op het vorig weekend toch opnieuw Tijdens een perskonferentie in grasveld van het gemeentelijk een paar prachtig gevormde lokaal Sportief, in de Lucien kompleks Hoogendonck moe- hartjes te bekijken. De jeugd Reychlcrstraat. wees voorzit- ten gebeuren. Doordat dit nu had dit keer hoe kon het ter Rcnc Boëklandt erop dat er gebeurde op de vraag van de h. ook anders? zijn inspiratie bepaalde inwoners-neringdoe- Chavée in de Ommegangs- hoofdzakelijk in Lietbeka ge- ners njet te spreken waren dreef, waren ze van oordeel vonden. Zaterdagavond werd over het feit dat volgens hen dat ze benadeeld werden volgende uitslag bekend deze feestelijkheden meer af- tegenover de Statiestraat-be- gemaakt: zakken naar het midden van de woners. Het Statiestraat-feest- 6-7 en 8-jarigen Statiestraat toe. Ook hadden komitee is hierover teleurge- 1. Katrien Van Damme (Prijs ze enige kritiek voor wat het steld. Bijzonder na het vele van de Kring). 2. Marina Van afsteken van het vuurwerk be- gepresteerde werk en de tal van voorbereidingen die reeds maanden vooraf daarvoor dienden gedaan. Voorzitter Bocklandt liet hierbij opmer ken dat op 15 april jl. de bevol king in deze wijk in kennis werd gesteld van het hele pro gramma. Het feestkomitee Statiekermis werd opgericht in De gemeentefeesten in het centrum van Sombeke-Waas munster worden op vrijdag 19 augustus ingezet te 18.30 u. met de officiële opening van het scoutslokaal door burge meester en schepenen. Op za terdag 20 augudtus is er te 15 uur een schieting op de liggen de wip aan café Edelweiss. Te 20 u. volgt er een kroegentocht met volksspelen waarbij voor 5.000 F aan prijzen verbonden zijn. Iedereen die ouder is dan 14 jaar mag hieraan gratis deelnemen. Dit is een organisatie van alle Sombeekse verenigingen. Zondag 21 augustus is er na de mis, de Sint-Rochusprocessie die zal worden opgeluisterd men in te schrijven v werk betreft werd hiervoor een miskramers door bepaalde aanvraag gericht vanwege het mensen aangem feestkomitee om dit na toela- aand om geen steun meer te ting van de h. Chavée op de verlenen een jaarlijkse ge- vaag in de Ommegangsdreef te woonte te Waasmunster waar- laten afsteken. Dit werd toege- bij de foorreizigers wordt ge staan en de firma Boone 'werd vraagd hieraan mee te werken ervan in kennis gesteld zich voor de kosten te kunnen dek- daar op te stellen. Op Hoogen- ken aan het Statiestraat donck was het gevaar te groot feestkomitee. Normaal werd vermits men daar te dicht bij het opgesteld aan de baan naar de fabriek van Chavee zou ko- Sombeke. Omwille van de be- men en er brandgevaar zou bossing werd daarvan afge- kunnen ontstaan. De Houten- stapt.». Voorzitter Bocklandt Kruis-bewoners hebben ander- wou dit alles eens rechtzetten maal geen reden tot misnoegd- en wees daarbij op de kosten heid en waren zeker niet bena- van het vuurwerk dat nu reeds deeld, aldus voorzitter Rene fel de hoogte is ingegaan. Bij Bocklandt. «Wij hebben het de toelage die de gemeente gaf Houten Kruis overgenomen in in 1974 diende reeds een be- 1974 gezien er in 1973 geen drag van 6.000 F bijgepast. Nu vuurwerk was en ik moet er diende al 30.000 F betaald. Wij trouwens aan toevoegen dat laten ons hierdoor echter niet deze mensen vroeger nooit iets ontmoedigen aldus de mensen hebben georganiseerd. Wat ik van Statiestraat-feestkomitee alleszins jammer vond is het en willen volgend jaar er nog feit dat bepaalde mensen van 't iets grootser van maken. Dolle dinsdag Dinsdagkermis te Sombeke wordt telkenjare iets speciaals. Na een optocht van verklede kindergroepen staat er te 16 u. een damesvoetbalwedstrijd op het uitgebreide kermispro- gramma. Te 19 u. heeft de officiële aanstelling plaats van Oscar De Bock tot wijkhurge- meester van Sombeke. Daarna muzikale rondgang door het centrum van Sombeke. Kermis op Den Hert Die kermis heeft plaats op woensdag 24 augustus met te 15 u. een wielerwedstrijd voor juniors. Te 15 door de harmonie Sint-Cecilia schieting op de liggende wip uit Waasmunster. Te 9.30 er een haneschieting in cafe Sportlokaal bij Paul Storbbe op den Dries. Te 14 u. komen de sportliefhebbers aan hun aan lokaal Toerisme. Donder dag 25 augustus is er te 15 u. een wielerwedstrijd voor inter nationale liefhebbers BWB met ereprijs Mercator. Een trekken met de voetbalwed- wedstrijd over 115 km i strijd tussen White Star Som beke en V.K. Tielrode, Te 15 u. staat er een schieting op de liggende wip op het program ronden. Het vertrek heeft plaats in de Veldstraat. De inschrijving in cafe Edelweiss bij Van Mele. De aankomst die plaats heeft aan het heeft plaats aan cafe Sportlo- Sportlokaal. Te 16 u. voetbal- kaal waar tevens ook de_prijs- wedstrijd tellende voor de be ker van het Waasland. Maan dag 22 augustus krijgt men op het voetbalterrein kc het opstijgen luchtballons te 19 u. Te 20 muzikale rondgang van de har monie Sint-Cecilia uit Elverse- le. Te 22 u. volgt er een prach tig vuurwerk op het terrein var White Star Sombeke. uitdeling zal gebeuren. Te 19 u. is er op het Sombeekse voetbalterrein een wedstrijd Sombe- tussen vierde provincialer warme Sombeke en derde provincia ler Sparta Waasmunster, De kermisfeesten worden besloten met een grote braderij rond den Dries met medewerking van de Sombeekse handelaars. Deze begint te 15 u. Te 20 u. Dinsdag 23 augustus zijn er dansavond in lokaal Edel- vanaf 13.30 u. talrijke volks- weiss. Gedurende de kermis- spelen op den Dries voor de week van zaterdag 20 augustus kinderen. Daarmee gepaard tot en met zondag 28 augustus een zoektocht in het centrum voor de drankhuizen geen slui- van Sombeke. Hiervoor dient tingsuur. P.V.G. De tweede helft van de augustus maand belooft het druk te worden voor de Wase marktbezoeker. In die periode zijn er niet minder dan drie feestmarkten in het Waasland. Sint-Niklaas, Beveren en Moerbeke volgen elkaar op. Het strekt de Wase Marktkramersvereniging tot eer, steeds met iets nieuws voor de dag te komen. Door de Wase Marktkramersvereniging wordt met medewerking van de Nationale Demonstreerdersvereniging zaterdag 20 augustus de 30ste avondmarkt van Sint-Niklaas ingericht vanaf 16 tot 24 uur. De augustus feestmarkt van de Wase Marktkramers, één der oudste en meest vermaarde feestmarkten van ons land heeft voor de marktbezoeker traditioneel heel wat in petto. De marktkramers streven ernaar, variëteit te brengen op hun feestmarkten. Vorig jaar werd gestart met een eerste kindermarkt, een primeur voor Sint-Niklaas. De kindermarkt was erg geslaagd en kon rekenen op veel belangstelling, zodat het moeilijk anders kon dan dit jaar een tweede editie zou volgen. Uiteraard een fijne gelegenheid voor onze jongeren om in aangepaste kledij hun marktkramerstalenten tentoon te spreiden. Eigenlijk wenst elke jongen of meisje in zijn prille jeugd wel eens voor marktkramertje te spelen. Zo zijn oude spullen, postzegels of prentkaarten te verhandelen. De jeugdmarkt schept voldoende mogelijkheden om behalve tweedehandsvoorwerpen ook eigen kreaties te ruilen of te verkopen. Voor de beste verklede verkoper of het leukste verkoopstertje zijn er prachtige prijzen weggelegd. Het standgeld is uiteraard gratis. De inschrijvingen kunnen gebeuren bij marktleider Frans Wielandt die zijn kantoor heeft onderaan het stadhuis. Ook aan onze allerkleinsten werd gedacht. Door de marktkramers worden tickets geschonken voor gratis rondritten met de kindermolen Op vrijdag 26 augustus heeft in Beveren de jaarlijkse avondmarkt plaats, georganiseerd door de Wase Marktkramersvereniging. Tijdens de feestmarkt wordt een ballenworp gehouden, waardoor zowat vijfhonderd prijzen kunnen worden gewonnen zoals bollpoints, aankoopbons, Ip's en (eerste prijs) een voetbalabonnement op SK Beveren. Door het gemeentebestuur wordt een prachtige prijs geschonken aan de beste standwerker van de avond. Maandag 29 augustus gaat voor de zesde maal de feestmarkt van Moerbeke van start. Zoals gewoonlijk wordt die georganiseerd in samenwerking met de dekenij Opperstraat en de Wase Marktkramersvereniging. Er wordt een ballenworp georganiseerd met talrijke prijzen. Zoals vorig jaar zijn ook de drumband en majoretten van de partij. De Opperstraat zal te dezer gelegenheid een verkeersvrij en feestelijk uitzicht hebben. De Voorpost - 19.8.1983 - 23

De Voorpost | 1983 | | pagina 23