Raymond Mommens: flink presteren bij Lokeren om een vaste stek te bemachtigen in het nationaal elftal Waas voetbal F.C. Sparta Waasmunster - Klein Laar Vrasene: 1-3 De Voorpost - 19.8.1983 - 29 REPORTAGE jnond Mommens heeft er bij de aanvang van het nieuwe seizoen zin L De bij eersteklasser Lokeren spelende Lebbekenaar straalt zelfver- ljuwen uit. Dit in tegenstelling tot het eind van vorig seizoen, toen hij P in Daknam niet langer zag zitten, er weg wilde. Zijn klub zou niet bopees gaan spelen wat in jaren niet gebeurd was en ook als bernationaal had hij al betere jaren gekend. «eindelijk verlengde de Lebbekenaar, die in de loop van de komende band december vijfentwintig wordt, toch zijn kontrakt. En zet hij zijn tofcarrière bij de klub uit Daknam, waar hij als veertienjarige '-ndde, verder. Met de volste overtuiging overigens. Raymond unens wil dit seizoen gensters slaan, met zijn klub opnieuw de top ien en zich eveneens als internationaal opnieuw manifesteren. Een «prek met deze Lebbekenaar, die ondanks zijn leeftijd, toch al lelijke jaren tot de top van de Belgische voetballerij behoort. fg< a SK Lebbeke a SC Lokeren jmond Mommens be- ■fjj( i met voetballen toen twaalf was bij S.K. beke. Hij speelde er de miniemen-, ka- ten- en scholieren- de pannen van het Onder leiding van trainer Roger Pan- k sleepte het team ins de kampioensti- in de wacht. Als te- jetrokken linksbuiten irde Raymond Mom- in de loop van één >n niet minder dan ilpunten. lfsprekend wekte talent de belangstel- op van eersteklasse fen. Toen hij op punt nd veertien te worden, td hij dan ook bena- d door klubs als An- lecht, Brugge, Meche- en Lokeren. De voor de nadelen van een istap naar elk van die bs werden onderzocht uiteindelijk viel de ue op SC Lokeren. ewel Lokeren toen in ede klasse uitkwam, ek het een ploeg met bitie te zijn, legt de Vj ibekenaar uit. Datzelf- t jaar promoveerde* het nu iwens naar eerste. ;tefendien hoopte ik vlugger een kans te jen dan bij topklubs Anderlecht en Brug- Wat achteraf ook ge- nog een jaar verblijf de scholieren, stapte lond Mommens over de Lokerse UEFA- nii iores. Hoewel hij als 1 h ior tijdens een wed- rd d tegen Standard in- voor Wilfried Puis, Bkende de wedstrijd g eren-Oostende van 11 itember 1976, door de aslanders overigens c 1-0 gewonnen, de de- tieve intrede van de kenaar in het fa- nelftal. Wat meteen betekent dat hij in de topetitie die nu van gaat, zijn achtste „■j oen als titularis aan- :r« >gt locfak en Davidovic de talrijke trainers c fichiels, Peeters, Nol- Govaerts, Novak, j j jzenhout, Hasaerts, i u em, Wasseige en Da- Dvic met wie hij ogtoe mocht kennis- tn] ten, maakten Novak de huidige Lokerse loc snmeester Davidovic, de meeste indruk op de n> ibekenaar. "jak, de man die hem eerste ploeg binnen- was iemand die gj urn veel aandacht 11 teedde aan de jeugd, t de Lebbekenaar uit. de gewone training n hij me nog geduren- een uur apart onder 15. tden. Van die man ien i ik enorm veel serd. imaast koester ik gro- bewondering voor on- J( luidige trainer D. Da mde. Die behoort tot ,41 klasse apart, dat I ft hij overigens reeds 0? fezen bij FC Antwerp, t ik reeds van die man irie weken tijd opge ien heb, is ongeloof- Ook als mens valt hij mfderd procent mee. feit dat hij pas enkele 12 in geleden de kompe- ,e «port vaarwel zegde. problemen van de eerste training bij zich riep en me doodgewoon zei dat hij geen rekening hield met het feit dat ik het jaar tevoren titularis was en ik bovendien niet in zijn systeem paste. De eerste wedstrijden onder zijn bewind zat ik dan ook op de bank. Met een flink aangetast zelfver trouwen. Achteraf heb ik dan wel geen enkele wedstrijd meer gemist. Late kontraktverlenging Inderdaad, geeft Ray mond Mommens toe, ik heb pas onlangs, vrij laat dus, mijn kontrakt met SC Lokeren ver lengd. Ik stond zelfs al op de schorsingslijst. De trainingen waren al twee weken bezig en pas toen heb ik getekend. De oor zaken? Op het eind van vorig seizoen was ik vast van plan Lokeren te verlaten. Mijn gedachten zaten er niet meer. Ik was het beu. We hadden een slecht seizoen achter de rug. Er stond geen Euro pees voetbal op het pro gramma. Let wel, ik kon wel begrip opbrengen voor de tegenslagen waarmee de klub vorig seizoen moest afrekenen. De ene speler na de an dere werd gekwetst. Maurice De Schrijver viel uit. Dalving verscheen een gans seizoen niet op het terrein. Weet je dat tijdens de wedstrijd te gen Cercle Brugge, enkel Bob Hoogenboom en ik zelf als vaste titularissen in het veld stonden? De rest van de ploeg be stond uit reservespelers. Gevolg van dit alles was, dat ik vorig seizoen, behalve in het doel, zo wat alle plaatsen in het elftal bekleed heb. Als speler moet je van zelfsprekend aan de klub denken, aanvankelijk verrichtte ik die taak van meid voor alle werk niet met tegenzin, want de re sultaten waren goed. Maar tenslotte mag je als profspeler niet je per soonlijke carrière uit het oog verliezen. In de te rugronde heb ik daar trouwens met trainer Ro bert Wasseige over ge praat. Resultaat: ik kreeg opnieuw een vrije, aan vallende rol toebedeeld en ik slaagde er nog in negen doelpunten aan te tekenen. Een andere oorzaak van het minder presteren, vervolgt de Lebbeke naar, naast dus het ge mis aan een voldoende ruime kern, was het na kend vertrek van een paar titularissen. Ver- heyen had al getekend voor Brugge, Gudjohn- sen liep al in gedachten in een paarse shirt rond en Robert Wasseige dacht al aan zijn trai ningsopdracht bij Club Luik. en Club Mechelen be langstelling voor mij aan de dag. Ook vanuit het Franse Nantes bleek er interesse te bestaan, maar de prijs die op mijn hoofd stond bleek te hoog. Inmiddels ook had SC Lokeren zich versterkt. Van Goethem, De Vriese, Vujkov en Vanderelst werden aangekocht. En de verzekering met een voldoende sterk spelers- potentieel aan de start van de kompetitie te ver schijnen, heeft er mij toe doen besluiten mijn kon trakt te verlengen. Vooruitzichten Wanneer de ploeg ge spaard blijft van kwetsu ren, voorspelt de Lokerse middenvelder, eindigen we dit seizoen binnen de eerste vijf en spelen we opnieuw Europees. Ak koord. Verheyen en Gud- johnson verlieten de ploeg. Maar met de komst van Vanderelst en Bett en met de aanschaf van o.a. De Vriese, Van Goethem en Vujkov. staan we m.i. sterker dan vorig seizoen. Laatstge noemde heeft nog wel wat taalproblemen,- maar met de hulp van trainer Vukasovic, wor den die problemen wel opgelost. Vanzelfsprekend valt elk kompetitieverloop op nieuw af te wachten. Dat geldt echter voor alle klubs. Zal Anderlecht het over geen spelmaker. Men zal het nu met Ples- sers proberen. Afwach ten. Antwerp, dat zich versterkt heeft, mag m.i. geenszins onderschat worden. Evenmin als Gent en Beveren, hoewel de klub van Urbain Braems ook al een jaartje ouder wordt. Alles blijft dus mogelijk voor wat de top betreft, hoewel ik meen dat Anderlecht, Standard, Lokeren en Antwerp niet ver van de landstitel zullen ein digen. Internationaal Slaagde Raymond Mom mens er vrij vlug in zich als vaste titularis bij SC Lokeren te manifesteren, ook tot de nationale se- lekties drong hij snel door. Zo was hij twee jaar UE- FA-internationaal, maakte hij deel uit van het nationale beloftenelf- tal, won hij met de natio nale militaire ploeg de Kentish-beker en behoort hij sinds een paar jaar tot de A-kern, die o.l.v. Guy Thijs, een schitterend palmares bijeenvoet- balde. UEFA-internationaal was hij tijdens de seizoe nen 1976-77 en 77-78. In 1977 verzamelde dit team zoveel talent - Vekeman, Limbourg, De Vriese, Ry- landt, Fresnet, Snelders, Mommens, Cornelissen, Martens, Voordeckers, Plessers en Van den Raymond Mommens: 'Lokeren heeft zich degelijk versterkt', (pvs) West-Duitsland, door ons met 2-1-cijfers verloren. De carrière als A-interna tionaal van de Lebbeke naar leek toen voorgoed van start gelopen, maar een slepende lieskwets uur kwam roet in het eten gooien. Meer dan een jaar lang sukkelde hij met een pijnlijke lies. Aanvankelijk kreeg hij inspuitingen toegediend, maar na een periode van twee weken tijdens de welke de pijn verdween. sage toe. De eerste twee dagen schoot de Lebbe kenaar aan de behande ling zijn nachtrust in, maar vanaf de derde dag mocht hij reeds spurten en vanaf de vierde dag mocht hij met de bal doen wat hij wilde. De pijn was totaal verdwe nen en is sindsdien niet meer teruggekeerd. Meteen ook was een eind gekomen aan een perio de van minder presteren, die ongetwijfeld een rem Allereerst komt het er echter voor de Lebbeke naar op aan een goed seizoen te maken. Daar toe voelt hij zich in staat, sterker omringd als hij is dan in het verleden. De overtuiging en de wil zijn er bovendien om goed te presteren en aldus op nieuw tot de vaste natio nale kern te behoren. Hij beseft echter heel goed dat het niet makke lijk is in de nationale ploeg op links iemand Kortom, ik zag het bij Lo keren niet meer zitten. Ik heb toen met het bestuur gesproken, dat me verze kerde dat naar serieuze versterking zou uitgezien worden op de transfer markt. Ondertussen echter leg den klubs als Club Brug ge, Standard, AA Gent' nog doen nu Lozano en Coeck verdwenen? Gud- johnson, Van der Eycken en Arneesen werden wel aangetrokken, maar bei de laatstgenoemden hebben zware kwetsuren achter de rug. Standard? Gerets weg. Haan op nieuw naar Nederland. Die klub beschikt m.i. Iers dus nog volop t. is daar zeker niet li emd aan. dat vlak heb ik trou- iio ns al staaltjes meege- in Qkt. Van een Grijzen- ■t" bvb. Die me, ik was zeventien, na de Raymond Mommens: 'Davidovic lijkt mij een ideale trainer (pvs) Bergh zijn toch namen die ook nu nog klinken dat het Europees kam pioenschap in de wacht gesleept werd. In het Heizelstadion versloeg Belgie toen Bulgarije in de finalewedstrijd, met 2-1. Als lid van het Belof- tenelftal werd Raymond Mommens, op acht tienjarige leeftijd, voor het eerst geselekteerd voor de nationale ploeg. Een aangename herinne ring aan die wedstrijd bezit hij niet, want in Noord-Ierland ging de Belgische ploeg, waarin toen ook Jean-Marie Pfaff debuteerde, met 3-0 in de boot. Als belofte zat hij achteraf ook nog op de bank tijdens de A-inter- land tegen Italiè, betwist te Luik. Nadat Raymond Mommens met de A- ploeg, tijdens de voor ronde van het Europees kampioenschap 1980 in Italié, enkele wedstrij den betwistte, ving voor hem de totnogtoe mooi ste periode uit zijn carriè re als profvoetballer aan. Van Europees naar wereldkampioenschap Zijn deelname aan het Europees kampioen schap illustreert in welke belangrijke mate het toe val de carriere van een sportbeoefenaar kan be ïnvloeden. Inderdaad, geeft Raymond Mom mens toe, normaal ge zien maakte ik geen deel uit van de selektie van twintig spelers. Net voor het vertrek moest Ludo Coeck het wegens kwets uur laten afweten en werd ik opgeroepen. De eerste drie matchen begon ik telkens als bankzitter en bracht trai ner iiujs me het laatste halfuur in de ploeg. Aan de halve finale wedstrijd tegen Italiè (0-0), nam ik van begin tot einde deel, net als aan de memora bele finalematch tegen als Frank Vercauteren te verdringen. Pluspunt voor hem is, dat hij ook als linksachter, als vleu gelback die mee oprukt kan gebruikt worden. Nu meneer Thijs, legt hij uit, op zoek blijkt naar derge lijke linksachter, krijg ik misschien een kans. Hij heeft het daar met mij reeds over gehad. Mocht ik die kans krijgen, ik zou ze met beide handen grij pen. Krijgen is natuurlijk de kunst en als speler van Lokeren gaat dat vaak moeilijker dan als speler van pakweg An derlecht of Standard. Afwachten dus voor Ray mond Mommens, die, we herhalen het, er het hui- dige seizoen met de hei- voetoat. May mond Mommens: Ik heb lang geaarzeld om lige overtuiging teaen- het kontrakt te verlengen. (pvs) aan gaat. stak ze meteen weer de kop op. Niemand be greep toen, aldus de Leb bekenaar, hoe moeilijk het was om nog degelijk te presteren. De suppor ters niet en trainer Grij- zenhout evenmin, die me steeds verplichtte aan de trainingen deel te ne men. ik heb dat seizoen alles samen zeker 80 wedstrijden betwist: UE FA, Beloften en kompeti tiewedstrijden. Wat de pijn geenszins verlichtte en de kans op herstel niet bevorderde. Er was toen zelfs sprake van een operatief ingrij pen, maar. via Urbain Braems kwam Raymond Mommens in Denemar ken terecht, waar hij ge durende twee weken, door mevrouw Nillson, aan een zone-therapie werd onderworpen. The rapie die eruit bestaat dat de behandelende dokter de enkel, plaats waar de eindpunten van de zenuwen samenko men, masseert. Men past gewoon een droge mas- betekende op zijn loop baan als A-internatio naal. Toch slaagde de Lebbekenaar erin door te dringen tot de selektie van de 22 die vorig jaar naar Spanje trok om er de eindronde van de Mundial te betwisten. De hoop er te spelen was echter ijdel. De drie laat ste matchen zat Ray mond Mommens wel op de bank, maar nationaal trainer Guy Thijs stuurde hem niet op het veld. Wat er toen zoal gebeurd is, wil de Lebbekenaar voorlopig nog niet kwijt. Wanneer de tijd rijp is, benadrukt hij, zal ik mijn opvatting daaromtrent wel bekend maken. Toekomst Volgende maand reeds beginnen de voorberei dingen op het Europees kampioenschap dat in de loop van 1984 te Parijs betwist wordt. Onlangs kreeg Raymond Mom mens bericht dat hij be hoort tot de veertig pre- geselekteerden. Tekst: Pierre Van Rossem Foto's: Piet Van San. Een nuttige oefenmatch meent trainer Maes. maar geen juiste weergave van de machtsverhouding tussen de twee teams. De mannen van Vrasene waren toch sterker in 'het afwerken en daar kon het mooie doelpunt van Van Bosch niks aan verhelpen. Experimenteren was de be doeling, en dat is dan ook gebeurd. De kompetitie zal uitwijzen wat de resultaten zijn.

De Voorpost | 1983 | | pagina 29