irni-i Fr 9 Dendermondse Volkstuinen in feeststemming tókMiAAR Zuster Celeste en zuster Etienne vierden gouden kloosterjubileum te Dendermonde ABW-Waasland ii roept op tot bundeling van syndikale krachtef Zwerver slachtoffer van afrekening WE~Ï i\DE TlflHllffi Feestelijk jubileum met grootse bloemenshow Doodgeschoten te Erpe-Mere Welke Wase ambachtslui stellen hun deuren open Teledienst: dringende oproep Wase solidariteit met Turkse chauffeurs u ïi 4 - 19.8.1983 - De Voorpost lijk ABW dat de tijd is. Reaktiei ABVV-Sint houding noodzaké 'I a r' b Vervolg van blz. 1 Momenteel telt de vereniging 262 leden, waarvan er 133 ak- tief zijn op 't Krijgem. Het bestuur bestaat nu uit voorzit ter Andre Mertens, onder voorzitter Clement Leybaert. sekretaris Sylvain Lenssens, de leden Raymond Jansegers, Antoine Van Herreweghen, Dirk Goossens en Roger Van den Branden. De jaarlijkse lente- en wintervergadering wordt steeds gehouden in de zaal Mariakring. Het dient ge zegd dat de Dendermondse af deling van het Koninklijk Werk der Volkstuinen vol doende onderstreept heeft dat ook in de steden dit werk nog best op zijn plaats is. De vie ring van het 75-jarig bestaan zal dit ten volle onderstrepen. Tijdens de «Grootse bloemen show» worden er ook tombola- kaarten te koop aangeboden. Hiermee zijn er prachtige prij zen te winnen. Onder meer een fiets, een draagbare wit- zwart televisie enz. De trek king van deze tombola heeft plaats op maandag 29 augustus om 20 uur in het stadhuis in aanwezigheid van een deur waarder. Er wordt ook een boekje te koop aangeboden, waarin men de historiek van het Werk der Volkstuinen, na tionaal en lokaal, kan lezen. Een leven vol toewijding aan de opvoeding van de dorpsjeugd. Zo kan je het leven van de zusters Celest en Etienne, beiden lid van de kongregatie van Sint-Vincentius, in enkele woorden samenvatten. En dat werd ook op die wijze gedaan tijdens de viering van het vijftig jarig kloosterjubileum van beide kloosterlingen in het moederklooster te Dendermonde. Het feest werd ingezet met een plechtige eucharistieviering in de kloosterkapel en daarin werden woorden van dank uitgesproken. Dank om de genaden die Kristus aan de?e beide jubilarissen had verleend, evenals aan de kongregatie van de zusters en tevens dank omdat deze twee zusters de wekroep van God hadden beantwoord en hun hele leven ten dienste wilden stellen van een van de hoogste idealen die men hier op aarde kan nastreven: de opvoeding van de jeugd. Na de misviering werd dan een korte maar biezonder hartelijke en gezellige familie bijeenkomst gehouden, waarop de twee zusters letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes werden gezet, waarna zusters en familieleden aan tafel werden genodigd voor een feestmaal. der Theodora ettelijke jaren haar stempel heeft gedrukt op de kongregatie en Jeanna die zuster Celeste werd. Broer Re- mi werd diocesaan priester en is inspekteur kerkelijke admi nistratie en sekreataris van het bisdom. Die laatste benoeming dateert van 1982. Hij was vroe ger aktief te Aalst als leraar en later als prior en is daar een meer dan graag geziene fi guur». Zuster Celeste vertelt maar door. Vragen moet je niet meer stellen. Ze vertelt ook het verhaal van haar intre- Tewerkstellingssituatie is rampzalig Het gewestelijk bestuur van het ABW-Sint-Niklaas kwam op zaterdag 13 augustus voor een extra zitting bijeen om de tewerkstelling in het Waas land, na de faling van Nobels Peelman, te bespreken Het gewestelijk bestuur stelt in een motie vast dat de goede reputatie die het Waasland in zake tewerkstelling bezit niet meer beantwoordt aan de fei telijke toestand. In twee jaar tijd verviervoudigde het aantal werklozen en weldra zullen we de tienduizendste werkloze in het Waasland dienen te be treuren. Nadat eerst de werk gelegenheid in de textielsektor fel werd aangetast volgde de bouwsektor met onrustwek kende snelheid. Meestal ging het hier om kleinere bedrijven die dikwijls slechts een paar regels haalden in de krant. Dat neemt niet weg dat het stuk voor stuk menselijke drama's waren. Een reeks harde klap pen kwam dat alles nog verer geren: afdankingen op de Boelwerf, faling van Cockerill- Yards, afdankingen bij Gonza- les-Cock. faling Koranit en Nobels-Peelman. Het ABVV Sint-Niklaas vindt dat door de ze situatie de struktuur van onze tewerkstelling sterk wordt aangetast en alleen het Linkeroevergebied nog enige hoop biedt. Het gewestelijk bestuur ver oordeelt wat het noemt «de neoliberale politiek van zowel de Vlaamse premier Geens als de nationale regering, die voor deze situatie verantwoordelijk is» volgens de socialistische vakbond was het Geens, voor zitter van de Vlaamse deelre- gering (CVP) die op het laatste moment geen vinger verroerde om Nobels Peelman te redden en vrij spel liet aan de holdings (Arbed en Sidmar) en de banken (vooral de Krediet bank speelde grof spel). Het is dezelfde neoliberale po litiek die volgens het ABVV Marlens en De Clercq vol gen door de werkenden zinloze inleveringen op te leggen. Daardoor zijn ze voor een be langrijk deel verantwoordelijk voor de verscherping van de krisis in de bouw. aldus het ABVV' Wie steeds minder verdient, minder zeker is van zijn job, waagt zich niet aan bouwplannen. Volgens dezelf de politiek van het recht van de sterkste heeft Eyskens (CVP) het Textielplan van zijn inhoud ontdaanen herleid tot het geven van kado's aan de sterke bedrijven. Fabelta is het laatste voorbeeld van de rij. Maar de tewerkstelling werd er niet beter op. nog steeds vol gens het ABVV. De Wase socialistische vak bond gelooft dat de zwaksten opnieuw de krisis zullen beta len: zieken, gepensioneorden en werklozen. Vooral de ge deeltelijk werklozen zijn de dupe. Als ze twaalf maanden gedurende de laatste vijf jaar werkloos waren, verliezen ze (behalve de gezinshoofden) de helft van hun dopgeld. Ook de carensdag (eerste dag gedeel telijke werkloosheid wordt niet meer door de RVA be taald) zal van heel wat gedeel telijk werklozen. volledig werklozen maken. De pa troons zullen volgens het ABW immers eerder arbei ders afdanken dan de eerste dag gedeeltelijke werkloosheid zelf te betalen. Gezien de hoge gedeeltelijke werkloosheid in textiel en bouw de laatste jaren in het Waasland, zal dit op nieuw een zware slag beteke nen. aldus ABW-Waasland. Het laatste wapenfeit van de neo-liberalen is volgens het ABW de afwijzing van het Sogemar-dossier voor de bouw van zes schepen. Om de belan gen van de reders en de Nato te vrijwaren zet men hier weer de werkgelegenheid op het spel. Door een krediet toe te kennen aan Sogemar zou den drie schepen kunnen ge bouwd worden op Boelwerf en drie op de werf Sint-Pieter te Hemiksem. Opnieuw meer werkloosheid voor het Waas land, indien men weigert het Sogemar dossier goed te keu ren. stelt men bij ABW- Waasland. Het gewestelijk ABVV-be- stuur eist een echte tewerkstel lingspolitiek. Het wil een poli tiek gericht op de selektieve groei en het scheppen van or volle werkgelegenheid, g) middelen daartoe moeten zocht worden bij de rijk Geen amorele fiskale ami e tie. maar een echte bestrijc 1r van de belastingontduikin] n nodig, zegt ABW-Waaslai Als start voor een niet werkgelegenheidspolitiek het Waasland moet een nit Waas metaalbedrijf won opgericht. De middelen voorzien waren voor Not Peelman (bij GIMV, Sidim en het FIV) moeten daai aangewend worden. Vlaamse deelregering ro haar verantwoordelijkheid men en, indien een privé-partner ontbreekt een overheidsinitiatief ten. «Geen uitverkoop Nobels Peelman». ABW-Waasland. Een nieuwe het Sogemar-dossier zich op. waardoor de stelling voor Boelwerf e Pieter veilig wordt Het gewestelijk stuur meent dat de praten voorbij nodig. Het klaas betreurt de weigering van ACV en zelende ACLVB, de krachten is Het ABVV feliciteert de ders van Sint-Pieter voor bezetting en roept grote betoging in Buitengewoon jaar Algemene overste zuster Ade laide zou iedereen van harte welkom heten, de familie van dichtbij en ook van verder af en hoopte dat iedereen zich in het klooster aan de Kerkstraat zou thuisvoelen. Allicht is dat geen enkel probleem, want de ontvangst is er steeds joviaal en pnma. De zusters hadden voor de gelegenheid ook een koor gevormd en met haast hemelse stemmen werd een passend loflied gezongen. Daarbij werd het muisstil in de zaal. Het applaus dat na de uitvoering van het lied los barstte, onderstreepte dat men dit intermezzo ten zeerste op prijs stelde. Dan kwam de officiële viering, voor zover een bejubeling on der vrienden officieel kan zijn. Naar loffelijke gewoonte zou zuster Lydia het woord voe ren. Ze zei onder meer dat 1983 een toch wel buitenge woon jaar is. We kregen niet alleen de natste lente en de heetste zomer van de eeuw dat is uiteindelijk niet van ka pitaal belang het is boven dien een Heilig Jaar. En dat betekent heel wat. Het is het Heilig Jaar van de verzoening. Bovendien vieren twee zus ters, toevallig of niet ook nog oversten van een kloosterge meenschap, hun gouden kloos terjubileum. Zuster Celeste en zuster Etienne. die momenteel hun aktiviteiten ontplooien respektievelijk in Hamme- Zogge en Meldert. hebben vijftig jaar geleden hun kloos tergeloften afgelegd en dat is de reden waarom tijdens de eucharistieviering een dubbele dank werd uitgesproken, aldus zuster Lydia die de zusters bie zonder hartelijk dank zegde omwille van hun grote toewij ding aan de opvoeding van de dorpsjeugd. Ofschoon ze nu niet meer aktief in het onder wijs staan, houden ze zich nog bezig met duizend en een din gen, zoals de katechese, de medewerking aan schoolfees ten, enz. Ze loofde de beide jubilarissen ook omwille van hun vriende lijkheid en diepgelovigheid. Ofschoon ook voor hen niet alle dagen gelijk zijn, ofschoon ook zij wel onuitgesproken leed hebben gekend, zijn ze toch een voorbeeld geweest van permanente trouw, van blijheid en tevredenheid. «Ze zijn een uit vlas gesponnen gouddraad», aldus zuster Ly dia die in naam van de hele kloostergemeenschap aan de zusters nog vele gelukkige ja ren toewenste. Waarna de bloemenhulde een aanvang Uit de Kempen Zuster Etienne. in de wereld Maria Verdonck, werd gebo ren te Lommei op 26 februari 1918 en was amper 17 toen ze intrad in de Kongregatie van de Zusters Vincentius a Paula. Ze begon haar loopbaan in het onderwijs te Schelderode om dan in Melsen terecht te ko men, Om 1968 werd ze aange steld tot zuster-bestuurster van de vrije kleuter- en basisschool van Meldert De vijftien jaar die zuster Etienne te Meldert doorbracht, noemt ze heerlijke jaren, waarop ze met veel blij heid terugblikt. Dat ze in Mel dert ook een graag geziene figuur is. werd bewezen tijdens de hulde die haar werd ge bracht voor enkele weken en waarbij de hele parochie aan wezig was. Nu nog kosteres Zuster Celeste, geboren en ge togen te Hamme-Zogge waar ze op 26 augustus 1910 het levenslicht zag, is klein maar dapper. Zij is overste van de kloostergemeenschap te Ham me-Zogge, waar ze met moe derlijke hand. met veel begrip en vooral met veel handels wijsheid. het klooster leidt. Tot eenieders grote voldoe ning. «We waren thuis met acht, vertelt ze levendig. Vier kinde ren traden in het huwelijk en vier besloten hun leven tc wij den aan de Heer. Vader Theo- door De Wilde, ook al niet van de grootste zodat hij Doreke werd genoemd in de wandel, en moeder Celeste Fierens hadden dus de handen meei dan vol om deze kroost groot te brengen. Thuis waren we handelaars. Vader trok dage lijks met paard en kar de baan op. 'Die mikrobe hebben we van hem allemaal een beetje meegekregen. Opvallend was dat van de jongens eigenlijk niemand enige goesting had dm te studeren. Ze wilden alle maal zo rap mogelijk met het paard gaan rijden, zoals vader. Maar ja. thuis verstonden ze dat zo niet. Drie meisjes wer den kloosterlinge: Celine die als kloosternaam Martha kreeg. Amandine die als Moe- Dendermonde. Zuster Etienne, overste van het klooster van Meldert, en haar medezusters (v) de: «Het heeft geen haar ge- ter». Ze vertelt ook over haar scheeld os ik was geen zuster vijftig gelukkige jaren en over geworden. Dat kwam omdat de vele vreugden die ze heeft een van broers soldaat moest gekend en nu nog steeds mag worden en ze thuis best een genieten, helpende hand kónden gebrui- Zuster Celeste heeft les gegc- ken. Dat was ik dan. Het was ven in Hamme-Zogge. in eind 1932. Mijn ouders stel- Hamme en in Denderbelle In den: als je broer soldaat moet deze laatste gemeente was ze worden, blijf jij thuis, moet hij zelfs 16 jaar aan het werk in de niet binnen, dan mag je naar lagere school. Ze was er ook het klooster gaan. Het blijkt een tijdlang overste van de dat God weet wie hij hebben plaatselijke zustergemcen- moet, want mij broer moest schap. Na haar periode in niet naar het leger en in maart Denderbelle keerde ze terug 1933 ging ik naar het kloos- naar Hamme-Zogge. waar ze Toen Eddy Verniers (26) rond 21.30 u. dinsdagavond de Bosstraat insloeg werd hij vanop zeventig meter neergeschoten door Hans Neerinckx (23), een verre buur waarmee hij het vermoedelijk enige tijd geleden tijdens een herbergtwist aan de stok had gehad. Het slachtofTer kreeg een vijftal kogels in het hoofd, zeeg neer op het voetpad en werd later gevonden met een deksel van een namaak-doodskist over het hoofd. Waarom deze lugubere enscenering eraan te pas kwam, zal pas na de ondervraging van de dader blijken. Zaterdag 27 en zondag 28 augustus. Dan stellen ruim dertig Wase ambachtslui hun atelierdeuren open, kan je streekgerechten en streckdranken proeven, rijdt een postkoets en paarde tram van atelier tot atelier en is er, in de marge, een hele gamma toeristische en folkloristische attrakties (de Beverse Gemeentefeesten, de apotheoze van het opgravings kampen in Boudelo, de Sterfeesten, een vuurwerk in Temse. de Eksaardse feesten, etc.). Over een en ander kon u in De Voorpost van 19 augustus toelichting lezen. Noteer vooral dat u gratis een kijkje kan gaan nemen bij kunstenaars en andere kreatievelingen. Waar kunt u terecht, op 27 en 28 augustus? Hierna de adressen van de ambachtslui, met een korte notitie over hun beroep of hobby. Sint-Niklaas: Gerda Bursens. Witte Molen (nabij sporthal), sierpoppen. en molenaar Cyriel Van Geertsom; beeldhouwer André De Smedt. Passtraat 362. wever Jean-Pierre Desseaux, Ankerstraat 111 (handweefgetouwen); orgelmuseum Arthur Prinsen in het Oostjachtpark 15 (vlakbij de E3). Nieuwkerken: Dirk Maris, Ster 64, met kunstschilderijen en spinwerk. Belsele: siersmid Jules Rossaert. Rozenlaan 38. Sinaai: Lieve De Smedt, Hulstbaan 27. boetseren en keramiek Temse: hoefsmid Marcel De Korte, Eigenlo 53 (Veile); Paula De Bock. Hoogkamerstraat 293 (Veile) met haakwerk, borduren en «petit-point»; het heraldiekmuseum van de Benelux van Jean Boeykens in de Kasteelstraat 74. Elversele: Albert Van Mele. Hof ter Elstlaan 16 met inlegwerk. Waasmunster: koperdrijver Edgard De Wilde. Wareslagedreef 36; en aan de Wareslage- dreef 32 is het «klein Brugge» met een hele rits kantklossters: de dames Vcrlent. Roels. Parijs, Van Wezenbeeck, Vernimmen. Van Grembergen en Verbeke. In het gehucht Sombeke, aan de Smoorstraat 11, presenteert Jos Van Gerven fijnkeramiek en tegels. Lokeren: haarsnijdenj Matchap aan de Karrestraat 9 en het museum voor oudheidkunde en folklore aan de Grote Markt, waar kantklosssters Simonne De Maesschalck en Simonne Coppieters hun kunnen tonen en drukker Benoit Baeyens te gast is. Daknam: aan Daknamdorp 48-52 biedt Cyriel Anthcunis je de kans. het procédé van het maken van vruchtenwijk te volgen en Bertha De Backer-Cools toont je hoe het spinnen in z'n werk gaat. Aan Daknamdorp 26 presenteren Gustaaf en Monica Noppe-Van de Putte beeldhouwwerk en schilderijen. Haasdonk: mosterdfabriek De Kroon. Perstraat 33. Kieldrecht: kunstsmid Karei Snoeck expozeert aan de Merodestraat 54 en Renild Verstiggel, Merodestraat 81, rotanwerk Meerdonk: beeldhouwer-houtsnijder Roger Van den Brande. Margrietstraat 72. Stekene: Omer en Emmerick Calle, Hcistraat 80, vlasbewerking; volkskunstgroep Reintje Vos, Sint-Janssteenstraat 12 met mandenvlechten, bezembinden, weven, pottenbakken, kantklossen en stangpoppen. In de deelgemeente Klein-Sinaai kunt u naar het opgravings kamp Boudelo (Koebrugstraat). Op diverse plaatsen kunt u natuurlijk terecht voor een hapje of een drankje <wv) Eddy Verniers, woonachtig Bosstraat 3 te Erpe-Mere, werd dus neergeschoten door Hans Neerinckx. Bosstraat 41. Hij bleef op het voetpad liggen waar hij gevonden werd door de negenjarige Kelly D'Haes die onmiddellijk bij haar thuis komst vader Remi DJJJaes ver wittigde. Deze zag dat Ver niers zwaar gewond was en hevig bloedde uit het hoofd. De dader ging ondertussen rustig naar huis, het geweer in de hand Onmiddellijk alar meerde D'Haes de dienst 900 en de rijkswacht. In de buurt, opgeschrikt door de geweerschoten, kwamen verscheidene mensen buiten gelopen, waaronder fietsen handelaar Patrick Van Impe, Bosstraat 54. Deze vertelt dat hij Hans Gee- rinck met een kist van een muziekinstrument zijn huis zag binnengaan. Hij vermoedde dat daarin het geweer verbor gen zat. Toen Hans terug naar buiten kwam zette hij zich doodgemoedereerd op de gi- taarkist en dronk zijn pilsje uit een fles. Welbewust van wat hij gedaan had wachtte hij er op de komst van de politic. Toen de 900 gearriveerd was, bracht die het slachtoffer over naar het Aalsterse ziekenhuis, waar hij om 2 u. in de ochtend overleed. Ondertussen bleef Neerinckx ongestoord praten met de fietsenhandelaar tot de rijkswacht hem gemakkelijk kon meenemen en overbren gen naar Aalst. Neerinckx speelde in een roc- korkest en was lid van een schuttersklub. Hij was blijk baar de laatste dagen voortdu rend dronken in zoverre zelfs dat de rijkswacht reeds was tussengekomen om zijn vrien din bij hem weg te halen. Hij leefde gescheiden van zijn vrouw. Het slachtoffer was een zwer verstype dat ondergebracht was in een huisje van het OCMW. Het juiste motief van de moord is onbekend maar men vermoedt dat Neerinckx er Verniers van verdacht een hand gehad te hebben in het pak slaag dat hij onlangs van een groep zigeuners kreeg. Teledicnst zoekt ernstig persoon om 's nachts in te slapen bij alleenstaande bejaarde (diabetespatiënte) als tweede hulp, en dit van 22 uur tot 8 uur 's morgens. Omgeving Buggenhout. Meer inlichtingen via Teledienst (Centrum waar mensen met vragen en moeilijkheden terecht kunnen - Dienst voor -vrijwilligershulp), Vlasmarkt 29. 9330 Dendermonde. Tel 052/21.51.35. Dendermonde. Zuster Celest De Wilde te midden van haar overtalrijke familieleden '8 van 1970 tot 1975 dircktricc was van de meisjesschool. In 1979 werd ze dan aangesteld tot plaatselijke overste. Maar dat is nog lang niet alles: zuster Celeste is ook koster. In 1972 andere terreinen verdien rd; nam ze die taak over van A- lijk. «Want uiteindelijk zijr, m chiel Segers en verder is ze nog toch maar op deze wereld aktief in dc katechese cn elkaar te helpen», zegt maakt ze zich nog op velerlei terecht. Politici van SP-strekking en A B W-voormannen stapten mee op in de solidariteit» betoging met de Turkse chauffeurs, zaterdag in Sint-Niklaas. Met ruim honderd waren ze om, middels deze optocht, te beklemtonen dat ze niet willen dat de ruim veertig werknemers van de transportfirma O K-Trans het land uitgezet worden. DiL visa liepen maar tot vorig weekend, maar inmiddels kon van minister GolL vernomen worden dat de vergunningen met twee weken werden verlengd (foto Ivjk De Turkse chauffeurs, werknemers van O K-Trans, laten zich niet bestelen, konflikl draait, zoals al vaker gemeld in dit blad, rond het eigendomsrecht van d vrachtwagens en rond de betaling van achterstallige lonen of vergoedingenJ Zaterdag jl. zette het ABVV in samenwerking met een solidariteitskomité in SM Niklaas een betoging op het getouw (foto Iv) *r

De Voorpost | 1983 | | pagina 4