Met Aerobics naar een volmaakt fitheidsprogramma Jan Van Lijsebetten herkozen tot wijkburgemeester in Hamme Opening Museum voor Volkskunde te Dendermonde Eerste Hartefeesten te Aalst 6 - 19.8.1983 - De Voorpost Vanaf 14 uur rommelmarkt (inschrijven bij Antoinette Peersman). Verder zijn er ou de beroepen, zoals een spin ner. kantwerkster, stoelen- vlechter, beeldhouwer, hout bewerker enz. te bezichtigen. Het zal opendeur zijn in de Gemeentelijke Openbare Bi bliotheek en mevr. Maria Ver- lee. echtgen. van Jozef D'Hol- lander zal haar kunstwerken tentoonstellen. Deze vrouw is pas op een leeftijd van 61 jaar begonnen met kunstakademie te volgen. Er is ook nog een prijsvraag. Te 15 uur: Ballonwedstrijd. Te 18.30 u. en te 19.30 u.: opnieuw de «gunstworpen» vanuit het raam van het buurt- lokaal door de wijkburge- meester. Te 20 uur is er bal met ci discobar in de feesttent. Te 21 uur opvoering van e; wagenspel door Mensen achti den dijk. Gedurende dei twee dagen is er nog een pai 1 nekoekenhuisje, een snelioc ÏS bola en een kindermolen. Di 0 voor elk wat wils. Tot slot vermelden wij nog d 'fi de herkozen wijkburgemeesti Jan Van Lijsebetten zijn belo D te zal houden. Hij wil tijdei gj de komende Achterthoffee ten bier laten vloeien uit d watertoren. Afwachten dus gaan zien naar de Achtertho KJ feesten 1983 op 27 en 28 au jyi gustus. Ter gelegenheid van de Vierde Begijnhoffeesten zal, op vrijdag 26 augustus 1983 ca 18.30 u, de eerste afdeling van het nieuwe Museum voor Volkskunde plechtig geopend worden. Alhoewel nog geen volledig afgewerkte afdeling kan voorgesteld worden, krijgen de bezoekers er toch reeds een beeld van een oude Dendermondse herberg en verder van de basis van een permanente tentoonstelling over de Dendermondse brouwerijen (Bayard, Vertongen. Her mans. D'Hollander. Ressen. enz.). Geleidelijk aan zal deze afdeling verder uitgebouwd worden met voorwerpen, dokumenten en foto's over de eeuwenoude geschiedenis van de Dendermondse brouwers. In de keuken en het waslokaal (voutekamer) van wijlen grootjuffrouw De Bruyne komt een volgende afdeling met voorwerpen en dokumentatie over de meer huishoudelijke aspekten van het dagelijks leven: bereiden van eten. gebruiksvoorwerpen, kaasbereiding, wassen en strijken, enz Ook deze afdeling zal. hopelijk met de hulp van velen, in de volgende jaren verder kunnen uitgebreid worden. Bij de opening zal de konservator een korte toespraak houden over de geschiedenis van de brouwkunst in het Dendermondse. Open. vrijdag 26 augustus 18.30-21 u; zaterdag 27 augus tus 14-21 u: zondag 28 augustus 13-21u. Toegang: iedereen boven 12 jaar: 10 fr. (tiket waarmee men tevens het Begijnhofmuseum gratis kan bezoeken) Plaats: Begijnhof 25 (woninggrootjuffrouw, achterbouw). De eerste golven van de aerobicra ge schijnen nu stilaan uit te deinen. Wat aanvankelijk een zuiver mode verschijnsel leek is dankzij de inzet en de toewijding van ernstige en ervaren lesgevers uitgegroeid tot een moderne en algemeen aan vaarde vorm van lichaamsbewe ging. Aerobics moet nu gezien worden in het totaal van een levenspatroon. Het is een fitheidsprogramma waar in een aangename sfeer op een weloverwogen manier aan konditie gedaan wordt. We praatten met Greta, Jan en Roland Waumans over het ver schijnsel en de toekomst ervan. «Aerobics heeft heelwat tegenkan ting gekregen», vertelt Roland. «Sommige geneesheren hebben 'ex cathedra' uitspraken gedaan die deze vorm van fitness in een kwalijk daglicht hebben gesteld. Er waren oorspronkelijk veel misbruiken: ae robicavonden die meer weghadden van discoshows, onbevoegde les gevers enz... maar het publiek maakt zijn keus en voelt ook aan welke begeleiders het ernstig menen. Toen wij op 5 februari van dit jaar in de sporthal van Appels de eerste lessèn gaven, was de belangstelling overrompelend. Waar we eerst aan twee uurtjes per week hadden ge dacht, zijn het er nu al tien gewor den, zowel in Appels, Buggenhout als in Sint-Gillis. Hoewel er in de omgeving ondertussen ook andere gelegenheid voor aerobics is, blij ven onze leden trouw het program ma van ons center één- tot twee maal per week volgen. Aerobics wordt vooral aangeleerd door Greta en Jan Waumans. Greta is kinesiste en Jan is laatstejaars licentiaat lichamelijke opvoeding. Roland Waumans (koördinator) is licentiaat l.o. Jan en Greta hebben zich heelwat bijgeschoold in Parijs, Brussel en Gent. Ook in Nederland (Arnhem) en Duitsland werden kursussen ge volgd en ervaring opgedaan. Men kan momenteel duidelijk twee richtingen in Aerobics onderschei den. De eerste wil een fitheidspro gramma zijn op wetenschappelijke basis en de tweede richting is meer dans-gericht. De familie Waumans is duidelijk voorstander van de eer ste richting omdat het elementen kombineert uit Zweedse gymnas tiek, yoga, sporttraining en jazzdans maar dit samenbrengt onder een totaal nieuwe vorm die bereikbaar is voor iedereen. Belangrijk is de sfeer, de geest die er tijdens de les heerst ledereen oefent volgens eigen kunnen, op eigen niveau, niet in kompetitie met de anderen maar ermee samen. Dit brengt mee dat de oorspronkelijk heterogene groep uitgroeit tot één geheel waar iedereen zich goed voelt. Alleen op die manier kan men zich fysiek inspannen en psychisch ontspannen Aerobics is absoluut niet gevaarlijk, gaan Greta en Jan verder, op voor waarde dat de begeleiding en vooral de opvang van de beginners ernstig gebeuren. Wij geven de lessen steeds op twee niveau's; een ge makkelijkere vorm voor beginners en minder-getrainden en ook een moeilijkere vorm voor meer sportle ven of jongere deelnemers of voor diegenen die tweemaal of meer per week aan Aerobics doen. Daarbij houden we de beginners speciaal in het oog. Soms wordt er onderbroken voor een polskontrole en na de les wordt nog eens de pols genomen Ook geven we tussen door tips in verband met training naast Aerobics, over gezonde eet gewoonten, enz... Men moet het dus zien als een geheel, als een totale ingesteldheid Een gezond lichaam dat een gezon de geest moet geven. Aerobics is dus meer dan enkel wat springen en dansen. Er moet een doelgericht programma zijn Ten huize Waumans wordt er trouwens heel wat gewerkt aan zo'n lessen- cyclus. Eerst moet er gezocht wor den naar aangepaste oefeningen, die moeten dan tot reeksen worden samengebracht. De zoons Jan en Jef zoeken de muziek en Greta en Jan kombineren oefening en mu ziek. Nadat Roland zijn zegen heeft gegeven, moeten de begeleiders Greta en Jan die vrijwel steeds samenwerken de oefeningen nog zelf instuderen. De voorbereiding van een cyclus duurt ongeveer drie weken De les zelf wordt ongeveer zeven a acht weken gegeven. In de eerste weken gaat het wat trager, maar na enkele keren gaat het tempo al veel sneller. In de lessen zit een logische lijn, waarin ook de rust van groot belang is. Dan moet alles nog op een gepaste wijze overgebracht worden. De lessen worden steeds met tweeën gegeven. Terwijl de ene de les geeft, kan de andere verbete ringen aanbrengen en aanwijzingen geven Deze dubbele begeleiding zorgt voor een meer individuele be nadering. De vooruitgang van somige kursis- ten is soms opvallend, hoewel de oefeningen niet steeds zo eenvou dig zijn. Een les bestaat uit drie belangrijke delen. Om nu eens de Engelse termen te gebruiken, krijgen we eerst de 'warming up'. waarbij de spieren stilaan worden losgegooid. Dan volgt 'aerobics' met spierver- sterkende, lenigheids-, uithoudings- en rekkingsoefeningen. Nadien volgt de cool down', de relaxatie. Bij dat alles komt de aangepaste muziek, zowel snel als rustig, wat voor de speciale sfeer zorgt. Sporthal Appels. Greta en Jan leren de nieuwe oefeningen a Alle oefeningen worden voorbereid tn het zaaltje thuis. Noordlaan 132 te Dendermonde. Tijdens een les in de sporthal van St.-Gillis. Ook de sporthal van Buggenhout leent zich uitstekend tot de lessen In de praktijk Greta en Jan Waumans geven vrijwel elke dag van de week les. Op maandag te Appels van 21 tot 22 en van 22 tot 23 u. Op dinsdag te Buggenhout van 19 tot 20 en van 20 tot 21 u. Op woensdag te Sint-Gillis van 20 tot 21 en van 21 tot 22 u. Op vrijdag te Buggenhout van 19 tot 20 u. 's Zaterdagsvoormiddags wordt er in Appels lesgegeven van 9 u. tot 10 u. en van 10 u. tot 11 u., terwijl er in Sint-Gillis nog een les is van 10 u. tot 11 u. Ter kennismaking is de eerste les gratis. Wie inschrijft voor een reeks van tien lessen betaalt 600 fr. en 100 fr. voor een verplichte verzekering die een gans jaar geldig is. Per les is de prijs 80 fr. De leeftijd speelt geen rol. De jongste deelnemer is momenteel 8 jaar en de oudste 58, terwijl zowel dames als heren kunnen meedoen. Naast de groepslessen in de sporthallen geeft Greta ook Aerobics thuis in een klein gezellig turnzaaltje Hier kan men op afspraak oefenen in groepjes van twee tot zes deelnemers. Deze oefenstonden kunnen al dan niet gekombineerd worden met sauna. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij: Greta en Roland Waumans, Noordlaan 132, Dendermonde, tel. 052/21.31.64. Aerobics-kledij van Rucanor, Tweke, Speedo en Danskin is te verkrijgen in de firma Danny, Lindeveld 7 te Hofstade of Van Cromphoutstraat 25 te Wette- ren. Tel. 053/78.70.46. Achterthoffeesten op 27 en 28 augustus De maandag van kleine kermis te Hamme had de jaarlijk se verkiezing plaats van de wijkburgemeester van het Achterthof in Hamme. Er waren 5 kandidaturen voor deze zeer begeerde betrekking binnengekomen, namelijk deze van uittredend wykburgemeester Jan van Lijsebet ten, Marcel Van Haver, Arthur Van Kerckhove, Staf Geerinck en zyn dochter Margriet Geerinck. Iedereen die in de straat woonde of die door het een of ander ook maar iets met de Achterthofstraat te maken had, mocht komen stemmen. Na het afsluiten van de stemverrichtingen werd de compu ter van het buurthuis «Ons Huis» in het Achterthof aan het werk gesteld. Er bleken 107 stembrieven in gevuld. Uittredend wijkburge meester Jan Van Lijsebetten behaalde 92 stemmen, Mar griet Geerinck 45, Marcel Van Haver 44, Arthur Van .Kerck hove 40 en Staf Geerinck 25 stemmen. Bijgevolg was Jan of beter gekend als Den Dikke Jan, herkozen tot wijkburge meester van het Achterthof voor een nieuwe ambtstermijn van één jaar. Eerste schepen is Margriet Geerinck (voor het eerst in de geschiedenis van deze straat een vrouw in het schepencollege) en Marcel Van Haver zal aangesteld wor den als tweede schepen. Op het moment dat wij poolshoog te gingen nemen over de uit slag van deze verkiezing, had het nieuw schepencollege reeds voor de eerste maal ver gaderd, en dit niettegenstaan de het nog niet officieel was aangesteld. Is dit wel wette lijk? Misschien volgt hiertegen wel nog een klacht bij de een of andere Raad van Stouten. Jan en zijn twee schepenen hadden 2 nieuwe wijkagenten benoemd; Ronny Van Haver en Arthur Van Kerckhove. Propaganda Toen wij aan Jan vroegen hoe het kwam dat hij herkozen was, bleef hij ons het antwoord schuldig. «Misschien ligt het aan mijn goeie kiespropagan- da,» zegt hij. Zo beloofde hij zijn kiezers om de watertoren, het monument van het Ach terthof, om te bouwen tot een biertoren. Ook zal hij er trach ten voor te zorgen dat de inwo ners van de straat geen belas ting op het huisvuil meer zul len moeten betalen en zal hij stiekem het groot vuil laten verdwijnen. Voor aangiften van geboorten en voor het af sluiten van huwelijken zullen de inwoners zich niet meer dienen te verplaatsen naar het gemeentehuis. Er zal hiervoor een speciale dienst worden on dergebracht in het buurtlokaal «Ons Huis», 3C verdieping, ka mer 104, en die zal te bereiken zijn met de lift. Maar ook zijn tegenstanders hadden hun be loften op papier gezet. Mar griet Geerinck vroeg de stem men van de vrouwen van de straat en die heeft zij ook blijk baar gekregen, en Arthur Van Kerckhove wees er in zijn pro paganda op dat de Jan een man is van veel beloven en nog veel meer leugens en dat men de Jan ook niet kan vertrou wen, na heel wat streken die hij reeds had uitgehaald. Maar toch hebben deze tegenzetten niet mogen baten. Den Dikke Jan blijft burgemeester van Achterthof. Filosoof Jan Van Lijsebetten was in Hamme aktief als bakker. En kele jaren geleden is hij hier mede gestopt. Hij is nog steeds vrijgezel. Dit maar ter inlich ting voor de jonge meiskens. Zijn leeftijd zullen wij daarom maar verzwijgen, maar hij hoopt nog 45 jaar in leute en plezier te mogen leven. Jan is iemand die steeds in hetzelfde gelaat is, drinkt zeer graag een glaasje bier (soms teveel) en leeft voor de leute en het ple zier. Hij kent bijna geen zor gen en wanneer deze er dan toch zijn, worden het zorgen voor morgen. Jan is er één waarvan er veel te weinig in onze gemeenschap rondlopen. Sympatiek, voor iedereen ge lijk, op geen enkele moeite zien en steeds goed gehu meurd. Ook eet hij elke avond zijn bord pap en dit reeds meer dan 30 jaar Misschien zitten daar zijn filosofische geheimen in verborgen. Vroeger, en daarmede bedoe- het Achterthof niet vindt in zijn buurtlokaal. zit hij wel aan zijn visvijver «Het Reigershof» te Moerzeke, waar hij zijn plannen zit te smeden, om zijn tegenstanders voor de volgen de burgemeesterverkiezing te kunnen verslaan. «Nog één keer verkozen worden en dan stuur ik mijn aanvraag binnen om een pensioen hiervoor te kunnen bekomen.» zo besloot filosoof Jan Van Lijsebetten. Achterthoffeesten Deze hebben plaats op zater dag 27 en zondag 28 augustus. Het programma ziet er uit als volgt: Zaterdag 27 augustus is er te 18 uur de afhaling van de wijk burgemeester en zijn schepe nen door het Klein Muziek van de Karnavalgroep «Vermaak Onder Ons» uit de Buntstraat. Te 18.30 u. en te 19.30 u. zal Jan Van Lijsebetten vanuit het raam van het buurtlokaal «gunstworpen» doen. Hij smijt dan luciferdoosjes naar bene den. In deze doosjes kunnen briefjes zitten, die recht geven op een waardevolle prijs. Dit is een nieuwigheid in het pro gramma van de Achterthof feesten. Jan wist ons te vertel len dat het zeer mooie prijzen zijn. Te 20 uur is er het Bal van de Wijkburgemeester in de feest tent (parking Unie) aan de wa tertoren. De toegang is gratis. Zondag 28 augustus JU Voor de allereerste maal heb- beoefenen. Tafeltennis, vol- Mm '1cn Aalst Hartefeesten leybal, petanque, gerrebolle Hamme. Jan Van Lysebetten de filosoof van het Achter- zéerddoï rHeUig^Han^a- mis''vlnUtlTlS^S^een hof werd voor de tweede maal tot burgemeester van deze ro'chie en zijn in feiteWh min voetrally onder het tema «ken buurt gekozen (vh) noch meer parochiefeesten. uw parochie». Men kan kiezen len wij een 25 a 30 jaar gele- gaarne de straat veiliger willen ?e ^^"St'evieringen van tussen een tocht van 4 en een den, was hij reeds zeer aktief maken voor onze mensen Wij weekend van 27 en 28 van 8 km. Men vertrekt aan de in het verenigingsleven. Hij hadden gedacht aan verkeers- f"8uftus- daSen waarop de kring Dr. De Moorstraat 104 was muzikant (trompetist), ze- drempels om het verkeer tra- Har,'e"ten plaatsvinden, zul- te Aalst Zondag van 11.30 tot telde in het bestuur van een ger te laten verlopen -maar dit 5' teken slaan van ,<ze? 14 en van '8 tot 21 uur kan kaatsclub en bij de vroegere is nog allemaal toekomstmu- Ja aan de sPorl» De hoogmis men daar ook terecht voor een ziek. Ook willen wij een bloe- ]Jan °,M,ur f1 sPeciaalidoo>' f'Jn eetmaal in het gelegen- menaktie op touw zetten, te- e versch,llende parochiale or- heidsparochierestaurant voetbalploeg De Jonge Wui- tens en was ook een stichter van de nu nog aktieve atle- tiekclub AC Hamme. Van de Hamse bakkersbond was hij rug groen in straat brengen.» aldus de wijkburgemeester. «Sinterklaas komt ook elk jaar ganizaties worden 'verzorgd schrijven hiervoor kan men tot Zaterdag starten de feesten 24 augustus bij de priesters van met een voetbaltornooi op de de parochie in de Kring Heilig voorzitter. Na zijn ontslag op bezoek bij onze inwoners 'u'',!!"!" de,n Hoo< ,e Hart Andere toschrijvingstno werd deze bond opgeheven en in bijna elk huis van de "ofst™c EC Spokuon nodigt gelijkheden bij: Roger De straat treft men een wimpel ul'1«l te nemen. De prijs- Cock. Bredestraat 147 te Buurtwerking aa„ mc, he, boo| VM u treking van dit tornooi heeft Aalst, mevrouw Paula Van En omdat Jan nu veel vrije tijd watertoren». Men mag zeeeen Plaats °P z°nda8 om 20,30 uur Damme. Hammestraat 16a te heeft, heeft hij enkele jaren dat hier een ware buurtwer- 'n de Paroch'alc kring. Op zon- Aalst en Jean Heyman. Land- geleden de buurtwerking in het king aan het bloeien is. dag kan men in de hovingen bouwersstraat 36 te Aalst.(l Achterthof nieuw leven inge- Jan brengt veel van zijn vrije Va" a"er,e' sP°"en (hjm) blazen. Hij heeft de karnaval- tijd door in het buurtlokaal groep van deze straat wedersa- «Ons Huis», dat hij heeft kun- mengesteld. De Reus Baron nen aankopen. Vele inwoners von Munchhausen werd uit de hebben meegeholpen om het watertoren tevoorschijn ge- lokaal op te ^knappen en men haald. Ondertussen kwam er heeft hiervoor ook spontaan een samenwerking tot stand de medewerking verkregen met het buurtopbouwwerk 't Hofken, en zo werden er enke le projekten op tafel gelegd en besproken. Het Achterthof is een zeer drukke centrumstraat van Hamme. Naast de water toren is er het lokaal voor de dagelijkse stempelkontrole En in deze krisistijd betekent van het gemeentebestuur. Over politiek wordt er bij ons niet gesproken zegt de Jan, iedereen is welkom en wan neer er een beslissing dient genomen te worden, zal ik ze zeker nooit alleen treffen. Ik zal trachten iedereen te raad plegen en voor de dringende het dat elke dag een duizendtal gevallen hebben wij een werk- Dendermonde Een verdwenen gebruik "aVröiri«/Sin stempelaars in de straat ko- groep opgericht En wanneer u ir, igeuruiK c.cn autowijaing men de wiikburgemeeTtS van dabdl'kerkS'Khts ™ldde zich zo te zien men. «Daarom zouden wij men dc wijkburgemeester van

De Voorpost | 1983 | | pagina 6