ieuw scheepvaartmuseum nadert stilaan zijn voltooiing ierde Museumfeesten te Baasrode - flUSE. Un Unieke Zeeuws Vlaamse hoogaarsin Baasrode Programma Museumfeesten Van snikheet via onweerachtig naar koeler De Voorpost - 19.8.1983 - 7 achti 3 «Omdat we tot onze grote spijt zoveel van de traditie, van de ambachten, werktuigen, rismateriaal, boten en schepen die bij de Schelde horen, zagen verdwijnen, werd besloten een Di «ging te wagen om op dit stuk iets aan te vangen. De vraag was wat en hoe? Met deze twee ragen voor ogen zijn we dan op de idee gekomen een scheepvaartmuseum op te richten.» Dat yerd vier jaar geleden gezegd tijdens de perskonferentie die de officiële oprichting van het luseum aankondigde en meteen de doopplechtigheid betekende van een nieuwe vereniging belo De vrienden van het Scheepvaartmuseum». We herinneren ons deze dag nog levendig. De jdei caldis-zaal was gevuld met heel wat belangstellenden die van heinde en verre gekomen waren jte^ im deze oprichting te vieren. Menigeen beloofde die dag eeuwige trouw aan de vereniging. Vier US( aar later is gebleken dat het bij velen om een dronkemanseed ging, want van de oorspronkelijke rthof»den schieten er niet zo veel meer over. Gelukkig zijn er een aantal nieuwe bijgekomen, mlynamische mannen die de scheepvaart in hun hart dragen en niet bang zijn om de handen uit de louwen te steken. «De vrienden van het scheepvaartmuseum» zijn dus levendiger dan ooit en ten duidelijk bewijs is bijvoorbeeld de onverdroten inspanning om de twee oude herenhuizen de stad Dendermonde heeft aangekocht, om te vormen tot een waardig museum. angename errassing In Baasrode is men het ndertussen al gewoon eraakt dat er uit de oude srenhuizen die toebe- oorden aan de familie an Damme kruiwagens aar buiten worden gere- Bn. Een team van enkele TK'ers is er immers ruk doende de gebou- en op te kuisen en te Brstellen in de oor- ironkelijke staat. Wan- ser mogelijk worden die ilegenheidswerkers ge- eund door andere vrij- illigers, leden van het :heepvaartmuseum, die Ie tijd veil hebben om snel mogelijk hun euw museum te kun- Bn openen. Dat was ei- nlijk voorzien voor se- ember van dit jaar, aar het staat vast dat n verre van klaar zal n. Dus wordt het een artje wachten. Frank De Strooper, een Dendermonde. In deze herenhuizen zal eerlang hei scheepvbaartmuseum een definitie) onderkomen krijgen. Momenteel wordt druk gewerkt om alles in gereedheid te brengen (v) van de grote steunpilaren in de huizen en was dan bezienswaardigheid. Het van de Vrienden van het ook onze gewaardeerde moeten in die tijd ware Scheepvaartmuseum, is gids. kastelen geweest zijn. een dagelijkse bezoeker «De huizen dateren van Hoge zolderingen, ruime van de werken. Hij kent 1810 en zijn dus wat dat kamers, brede deuren, al dus blindelings zijn weg betreft op zichzelf al een les wijst erop dat hier een welgestelde familie heeft gewoond». De huizen waren immers eigendom van de familie Van Dam me, scheepsbouwer te Baasrode en een familie met aanzien. In 1895 wer den de huizen gerestau reerd. Een geluk, want die restauratie heeft ge leid tot het ontdekken van een aangename ver rassing, nu haast negen tig jaar later. Toen men de huizen betrad voor en kele maanden, stelde ook een prachtig hemels blauwe kamer aan. Aan de muren zijn schitte rende plaasteren orna menten aangebracht, de deur- en vensterkrukken vormen telkens weer uit zonderlijk mooie figuur tjes. Helaas, sommige van deze krukken zijn ver dwenen. In een andere kamer heeft men prachti ge muurschilderingen aangetroffen. Ook het werk van Karei Pilaet. Ze zaten verborgen onder enkele lagen behang- en krantepapier. Ook hier weer voorstellingen van het leven en de scheep vaart op de Schelde. Maar ook broedende ijs vogels werden op de mu ren afgebeeld. De muur schilderingen zijn nog in prima staat, maar ook hier is een opkuisbeurt noodzakelijk. Een werk dat ook door de bijge haalde specialist zal wor den opgeknapt. Wat verder treffen we de keuken aan, met nog een gootsteen zoals men die eertijds kon terugvin den. De keuken is bezet met veelkleurige tegels en de museumvrienden zijn niet -van plan daar iets aan te veranderen. Trouwens, het hele huis blijft zoals het is. Alleen heeft men beneden een al te recente scheids muur weggehaald. Die had men in het oorspron kelijk huis gebouwd om er een tweewoonst van te maken. Het is duidelijk dat het museum in dit oude he renhuis over heel wat plaats zal beschikken. Dat is ook wel nodig. Want de verzameling groeit nog dagelijks aan met allerlei voorwerpen die worden aangebracht. Bovendien worden op verzoek van de inrichters van het mu seum ook nog een aantal onmisbare voorwerpen gemaakt. Zo wil men tot een zo kompleet mogelijk overzicht komen. anderen. En hij heeft wel wat leerlingen aan wie hij het geduld weet bij te brengen dat nodig is om tot een goed resultaat te komen. Hij heeft in het nieuwe museum een on derkomen gevonden en zal er concierge spelen. «Dicht bij de boten en dicht bij mijn modellen,» zegt hij eraan toevoe gend dat hij het in feite niet beter kan hebben. Fier toont hij een plan van 1913 dat de Schelde- wacht voorstelt, een sta len boot die in opdracht van de Antwerpse haven te Baasrode werd ge bouwd. Armand gaat hem op schaal nabou wen, in koper. Een werk waaraan hij ettelijke maanden werk zal heb ben want hij wil alles tot in het kleinste detail uit werken. «Dat is tenslotte ook de bedoeling,» zegt hij. Tussendoor wijst hij op de vele problemen die hij ontmoet en op de vaak gebrekkige samen stelling van moderne bouwdozen. «Ook mate rialen van deze tijd zijn in feite niet zo goed ge schikt voor het maken van modellen,» aldus Ar mand De Becker die wijst op enkele problemen die men steevast tegenkomt. Het museum Wie een tijdlang het scheepvaartmuseum niet heeft bezocht, staat toch weer voor een komplete verrassing. De zolder van het oud-gemeentehuis - helaas niet zo gemakke lijk te bereiken voor ou dere mensen gezien de vele trappen - ziet er nog steeds even keurig uit als bij de opening. Maar se dert die dag is er flink wat bijgekomen. Het schip- persalaam uit vervlogen tijden ligt er uitgestald - we hebben plaats te kort om dat ordentelijk te doen, merkt Frank De Strooper op - en men vindt er ook alles wat te maken heeft met de ndermonde. Scheepvaartmuseum. Vooral hel leven op de Schelde werd door Karei aet in beeld gebracht (v) Het Baasroodse Scheepvaartmuseum heeft sinds enige tijd een merkwaardig stuk ter beschikking. Niet iedereen heeft immers in zijn achtertuintje een echte Zeeuwsvlaamse hoogaars liggen. Uiterlijk is het niet zo aantrekkelijk: een houten 'bootje' van een paar meter lengte, zonder mast, zonder roer en zonder zwaarden. Toch is het een scheepstype dat onmiskenbaar verbonden is met het verleden van de Nederlandse provincie Zeeland als streek van vissers en zeevaarders. De 'Annema- ie', want zo heette de boot, heeft nog gevaren als veerboot op het Katseveer, tussen Voord- en Zuid-Beveland. Voor 1946 was het scheepje in gebruik bij de oesterkuituren van Yerseke. Later werd het gebruikt als pleziervaartuig, maar het werd de eigenaar te veel. Hij schonk de boot aan de watersportvereniging De Werf op voorwaarde dat hij de mast in zijn tuintje mocht zetten. De watersporters gingen echter veel drastischer te werk. De zwaarden werden eraf gehaald en daarvan werden zitbanken gemaakt. Een eigenaardig gedrag voor mensen die toch van boten zouden moeten houden. Op die manier werd de hoogaars onttakeld. Na jaren vorsen heeft men kunnen ontdekken dat het scheepje waarschijnlijk gebouwd werd in 1897, in opdracht van een zekere Schippers, veerman van Kats. In Baasrode is het erg onttakelde schip aan een grondige opknapbeurt toe. Het rtuk is immers de moeite waard als getuige van het grote zilverleden van de Zeelanders. In Baasrode wordt de hoogaars opgenomen in de 'grote kollektie'. Het is de bedoeling dat de Annemarie een der blikvangers van het museum wordt. pendermonde. De laatste aanwinst van het scheepvaartmuseum: een Zeeuwse I hoogaars die wacht op restauratie (v) Dendermonde. Scheepvaartmuseum. Armand De Becker bouwt met kundige hand alle maquettes, (v) De Museumfeesten, de vierde in de rij. worden vrijdag 3 september om 20.00 uur ingezet met de vooropening van de tentoonstelling gewijd aan werken van L. Van Stappen en R. Geerinckx. Inleider is Ferdy Willems. licentiaat in de geschiedenis en de schepen van feestelijkheden. Alfons Hermans, zal de tentoonstelling voor geopend verklaren Deze tentoonstelling heeft plaats in hef oud-gemeentehuis en is te bezichtigen tijdens de duur van de Museum feesten. Zaterdag om 10.00 uur kan men een bezoek brengen aan de oude platbodemschepen aan de steiger Drie Huizen en kan ook het Scheepvaartmuseum, voorlopig nog onderge bracht op de zolderverdieping van het oud gemeentehuis, een bezoek brengen. Verder is er een modelbouwdemon stratie in de hal van het oud-gemeentehuis, is het vissers café De Zalm open op de Drie Huizen. Er is ook een bar in de oude drijvende tjalk aan de steiger «Drie Huizen» en in de museumloods (Drie Huizen - vroegere brandweer- loods) is er een café-restaurant. Vanaf 14.00 uur is er een rommel- en oude ambachtenmarkt en doorlopend vrij podium met artiesten van eigen bodem. Vanaf 15.00 uur begint het straattekenen voor kinderen (de maksimum leeftijd is 14 jaar). Het onderwerp is natuurlijk de scheepvaart. Vanaf 17.00 uur is de prijsuitreiking van het straattekenen voorzien. Er zijn flink wat waardevolle prijzen verbonden aan deze wedstrijd. Vanaf 18.00 uur zijn er de wandelkoncerten door Tsjing-Boem, een leutige fanfare, alom bekend en geprezen. Zondag 4 september worden vanaf 10.00 uur de tentoon stellingen en de doorlopende aktiviteiten heropend en vanaf 14.00 uur is er een feestmarkt. Vanaf 15.30 uur kan men een fantastische kunstwaterskishow meemaken ge bracht door het internationaal befaamd team de «Piran ha's». Dat zijn de Europese kampioenen in deze speciali teit. De show zal twee uur duren. Vanaf 18.00 uur wandelt Tsjing-Boem weer door de straten van Baasrode en is er een verlichte feestavondmarkt. Er zijn doorlopend tentoonstelling, modelbouwdemon straties. gezellige café's, drijvende bar. vrij podium, ballonwedstrijd met waardevolle prijzen, enz. Dendermonde. Scheepvaartmuseum. Een van de prachtige muurschilderingen van de Hamse kunstenaar K. Pilaet (v) men vast dat enkele bin nendeuren waren be schilderd met prachtige miniaturen die het leven op de Schelde in herinne ring brachten. Ook de zol dering van een beneden kamer was wondermooi versierd met bloemmo tieven. Zowel de miniatu ren als de zolderschilde ring bleek te dateren uit 1895 en het werk te zijn van Karei Pilaet, een kunstschilder uit Hamme die zich op dat vlak bij zonder -verdienstelijk heeft gemaakt. Het spreekt vanzelf dat het de eerste bekommernis van de vrienden van het scheepvaartmuseum was, deze dingen te be waren, ze zelfs te laten restaureren indien dat noodzakelijk bleek. Een deskundige werd erbij gehaald, en de restaura tie zal eerlang kunnen be ginnen. Artistiek zal het scheepvaartmuseum dan ook een aangename ver rassing zijn. Muurschilderingen Daarmee was de kous Eigen modelbouwer Helemaal bovenaan in het museum heeft een modelbouwer zijn werk plaats gevonden. Ar mand De Becker slijt er zijn dagen. Al is slijten een niet al te juiste uit drukking, want de vijftig jarige man heeft zijn tijd meer dan nodig. Uren aan een stuk zich bij te schaven, te vijlen, te za gen, te snijden aan de kleinste plakjes hout, tuurt hij naar oude scheepsplannen, doet hij opmetingen, kortom, hij werkt er dagelijks gedul dig aan het bouwen van een aantal modellen. Ar mand is ook niet aan zijn proefstuk toe. Hij heeft reeds heel wat boten in miniatuur gebouwd en het resultaat van zijn werk kan men bewonde ren in het scheepvaart museum, twee hoog op de zolder van het vroege re gemeentehuis van Baasrode. Armand heeft geen ge- uoainico waa uc n.uus> noegen genomen met evenwel nog niet af. Men het zelf bouwen. Hij wilde trof in de riante woning deze kunst ook leren aan schipperij en de neven- bedrijven van de scheepsbouw. Foto's en prentkaarten; modellen van oude boten, schilde rijen, scheepslantaarns, ankers, trossen en boeien en zelfs een scheepsbel van de vermaarde «Graf von Spee» is er te be wonderen. Je wandelt er onge stoord van de ene verras sing naar de andere en je blijft er piekerend staan voor een rekening uit lang vervlogen tijden of je kijkt vol bewondering naar de vlag van de Baas roodse schippersvereni ging. Het museum is dus een bezoekje waard. Je kan er iedere zondag te recht in de voor- of in de namiddag. Een kataiogus ligt voor een prikje ter beschikking. Ruime binnenkoer Het nieuwe museum biedt heel wat meer mo gelijkheden. Men heeft er niet alleen meer ruimte ter beschikking, men kan bovendien de meest boeiende zaken onder brengen op het gelijk vloers en dus ook makke lijker toegankelijk maken. Bovendien biedt het he renhuis ook de mogelijk heid om een - zij het klei ne- gelagzaal te maken en beschikt men er over een binnentuin. Hier wil men allerlei scheepstui gen in onder brengen. Maar ook een oude graf steen. En aan die steen is weer een verhaal apart verbonden, zoals er aan elk stukje materiaal een hele geschiedenis ver bonden is. Die grafsteen zal een plaatsje krijgen onder het afdak, de plaats vanwaar scheepsbouwer Van Damme ongemerkt zijn manschappen in de dok ken kon gadeslaan. De steen is afkomstig van het graf van schipper Oc taaf Van Der Gucht. Die verongelukte op 25 april 1920 te Baasrode. Hij was nauwelijks 38 jaar. Hij vaarde op een van de beerbotters die Baasrode op geregelde tijdstippen aandeden. Het schip lag gemeerd aan de scheeps werf te Baasrode. Het moest worden hersteld. Het jongste zoontje van Octaaf viel overboord en trachtte zich wanhopig boven water te houden. Octaaf sprong het knaap je achterna, kon hem ook grijpen maar de sterke vloed was er de oorzaak van dat hij zich nergens kon vastgrijpen. Nie mand kon hulp bieden. Octaaf probeerde nog een roeiriem die werd uitgestoken, te grijpen, maar het bleef bij een vertwijfelde poging. Hij verdween in de snelle stroom en verdronk. Het leed bij zijn hulpeloze echtgenote en zijn kinde ren was biezonder groot. Zijn stoffelijk overschot werd later uit de Schelde opgevist. Het is de zerk van Octaafs graf die be reidwillig door de familie Van Der Gucht werd af gestaan om een plaats te krijgen in het scheep vaartmuseum. Onze weersverwachting Het wordt vandaag vrijdag en ook zaterdag zeer warm en zonnig bij middagtemperaturen van 26 tot 32°. Oorzaak van dit zomerse weer is een hogedrukgebied dat zich van Denemarken naar Midden-Europa uitbreidt. Door deze ontwikkeling draait de wind in het komend etmaal van oost naar zuidoost. Hier mee wordt zeer warme lucht aangevoerd. Van over Portugal en Spanje nadert intussen een onweerachtige storing. Deze kan vanaf zater dagavond ons weer beïnvloeden. Zondag is een onweersbui mogelijk, waarna de wind naar zuidwest draait en wat minder warme lucht gaat aanvoeren. Begin volgende week blijft het overwegend droog en komen naast wolkenvel den ook perioden met zon voor. Bij middagtem peraturen tussen 20 en 24° blijft het dan nog vrij aangenaam. Over de ganse periode moet wel rekening gehouden worden met plaatselijke ochtendmist.

De Voorpost | 1983 | | pagina 7