Zevenduizend bezoekers op Scheldewijding in Doel PEDILUX SP-Sint-Niklaas plant grote tewerkstellingsmanifestatie KERKSTRAAT16-^ AALST O.C.M.W.-rustoord en kapel plechtig ingewijd te Temse Zuid-Amerikaans feest UITSLAG TOMBOLA F.C. WELKOM BOYS j° Ballons in Sint-Niklaas: festival vol show Nieuwe koopwoningen in Clementwijk te Sint-Niklaas Kwismarathon te Wichelen 10 - 26.8.1983 - De Voorpost GEEFT MEER KOMFORT rrftf AAN UW VOETEN YT Schoenen m verschillende breedten Voetverzorging I Steunzolen Orthopedisch maatwe^K Spataderkousen Erkend door r e Mutualiteiten i 6 32 25 Telefoon 053-21 59 23 Op 24 september Dag op dag zes jaar was er tussen de inhuldiging en de inwyding van ziekenhuis De Pelikaan enerzijds en de inwijding van rustoord De Reiger en in het bijzonder de daarvan deel uitmakende kapel anderzijds. Dat de inwij ding niet op dezelfde dag kon gebeuren als de inhuldiging (18 maart jl.) heeft als eenvoudige reden dat er toen nog géén residenten in het rustoord waren. Het ging vorige week maandag om een beperkte plechtigheid waarop ondermeer burge meester Van Riet en de sche penen Bulteel en Buytaert, on der wiens bevoegdheid het OCMW valt. aanwezig waren. De OCMW-raadsleden en hun echtgenoten en de leden van de kommissie der rustoorden waren eveneens uitgenodigd. Bij de geïnviteerden waren ook de direktrice van het rus toord van Temse. mevrouw Maris, en de direktrice van het rustoord van Steendorp, me vrouw De Waele. Na het ver welkomen van dc aanwezigen verzocht OCMW-voorzitter Temmermans, deken Fonck tot de godsdienstige plechtig heid over te gaan. Eerst vond de inwijding van het gebouw plaats, dan werden de kruisen van de residenten- kamers, die in de hall waren samengebracht, ingezegend (zie foto). Daarop volgde de eucharistieviering. In zijn ho milie had deken Fonck het over de bijzondere taak die voor een rustoord is wegge legd. Ook ging hij verder in op de betekenis van de hoogdag van O.L. Vrouwhemelvaart. Na de eucharistieviering had een recpetie plaats. Hierna werd voor de bewoners het avondmaal opgediend. Op het menu stond voor de gelegen heid de gastronomische specia liteit van de streek, paling in 't groen. Alles bij mekaar was de inwij ding en wat daarbij hoorde, een gezellig aandoende namid dag en avond. R.V. De SP van groot-Sint-Niklaas riep op maandag 8 augustus een buitengewone vergadering bijeen van het uitgebreide koepelbestuur. De aanleiding hiertoe was uiteraard de dramatische toestand die in Sint-Niklaas ontstaan is na de faling van Nobels Peelman. Voorzitter Freddy Willockx bracht uitvoerig verslag uit over al de gebeurtenissen die zich tijdens de vakantieweken afspeelden. Het SP-koepelbestuur van volledig solidair met de akties Sint-Niklaas is diep geschokt van het Nobels-personeel dat door wat het noemt het cynis me waarmee Sidmar, de Kre dietbank en de CVP-er Geens Nobels-Peelman over kop lie ten gaan, op een ogenblik dat tientallen miljarden vers Vlaams geld aan Cockerill- Sambre wordt ter beschikking gesteld. Ongeacht de solidari teit die de Wase arbeidersbe weging opbrengt voor de Waalse werknemers, wordt hier met twee maten eh twee gewichten gewerkt, aldus de SP. Op deze wijze wordt het normaal en dcmokratisch funktioneren van het Belgische bestel ook voor nict-nationalis- tisch geïnspireerde Vlamingen onmogelijk. Het SP-koepelbestuur felici- zich het slachtoffer voelt van een machinatie van het kapita listisch kluwen op het hoogste vlak. «Ondanks de laksheid en de passiviteit van de AVC- verantwoordelijken kon wor den aangetoond dat dc werk nemers van Nobels verder pa raat zijn om massaal, krachtig en waardig op te komen voor hun verdere tewerkstelling», zo wordt door de SP van Sint- Niklaas gesteld. De SP Sint-Niklaas betreurt dat CVP, PVV en VU niet wensten in te gaan op de op roep die tot hen werd gericht om samen één breed Waas front te vormen ter verdedi ging van de tewerkstelling van het Nobels-personeel en van teert volksvertegenwoordiger de tewerkstelling in het Waas- Freddy Willockx en senator land in het algemeen V.l.n.r. onderpastoor Van Den Berghe, aalmoezenier Smet, onderpastoor De Cauwer en deken Fonck bij de inzegening van de kruisen van de residentenkamers, (rdg) Pros Matthys met hun prompt initiatief, om burgemeester P. De Vidts aan te zetten met een delegatie van de verschillende partijen te gaan protesteren bij de voorzitter van de Vlaamse regering, waar ze Geens uit eindelijk toch overtuigden om de oprichting van een opvang- maatschappij te overwegen. De SP Sint-Niklaas toont zich De SP Sint-Niklaas geeft op dracht aan de parlementairen Freddy Willockx en Pros Mat thys samen met het ABVV een konkreet aktieplan op te stel len Hat moet uitmonden iff een grote manifestatie op zaterdag 24 september. Met deze manifestatie wil de SP de aandacht vestigen op de ruim tweeduizend arbeids plaatsen die de jongste maan den in het Waasland verloren gingen met de afdanking van Cockcrill-Yards en Gonzales- Cock, de afvloeiingen bij Boel werf, de falingen in de bouw en in de textiel en tenslotte dc sluiting van Nobels. Met deze manifestatie wil de SP haar eis kracht bijzetten tot oprichting van een nieuw Waas metaalbedrijf. In het bijzonder Sidinvest moet volgens de SP worden gedwongen de nog be schikbare 200 miljoen van de Nobels-herstrukturcring ter beschikking te stellen. Voor de werknemers die niet kunnen worden opgevangen eist de SP de oprichting van een sociaal fonds waardoor vervroegd brugpensioen, een toeslag bo ven de werklozensteun en maximale wcdcrtewcrkstelling moet mogelijk zijn. De SP roept ook dc zelfstandi gen op tot solidariteit. «Hun afzet wordt steeds meer be dreigd door de aftakeling van de koopkracht van de bevol king die met de begroting 1984 door de regering nog verder en scherper wordt doorgezet», al dus de Sint-Niklase socialisten. Dc SP van groot Sint-Niklaas zal met de nationale leiding van de SP overleggen op welke wijze ook de andere Vlaamse rampgebieden (bv. de Rupel- streck) zullen betrokken wor den bij de manifestatie van 24 september. Een informatievergadering over voorwaarden, materialen, koopprijs e.a. wordt voorzien. De koopprijs wordt geschat op 2,5 miljoen frank. Ernstige kandidaten, die pre miegerechtigd zijn, kunnen zich aanmelden op het kantoor van de bouwmaatschappij, Reynaertpark 207, te Sint-Ni- klaas (maandag of donder dag). tel. 777.77.77. De afsluiting van de inschrij vingen gebeurt in elk geval op 1 oktober. Zaterdag 27 augustus is het weer feest in de tent op het Sas te Dendermonde, Zuid- Amenkaans feest, ingericht door de Wereldwinkel. Nog altijd is er weinig reden tot feesten, nog altijd zijn in de meeste van die landen de mili tairen aan de macht en lijden de mensen op tweeërlei wijze onder de situatie. De Chilenen zijn en blijven armer en boven dien volgt op elke aktie van het volk een verhoging van de druk vanwege de militaire re geringen. Ook daar gaat het met de ekonomie steeds slechter. Zuidamerikanen zelf echter houden van feesten. Met dit feest willen we onze solidari teit tonen. In de namiddag om 3 uur kun nen de kinderen met theater «Stekelbees» op «route». Vanuit Dendermonde gaat het naar Zichem-Zussen-Bolder, op televisie wel te verstaan, en dan naar Juinen voor een koers. Wat er allemaal gebeurt blijft een verrassing. De kinde ren kunnen kijken maar ook zelf meedoen. Natuurlijk zijn er ook liedjes en tenslotte een kinderbal. 's Avonds, na het eten zijn verschillende Zuid-A kaanse gerechten kom programma voor volwass e.a. Afwisseling genoeg: na Westra, de Chilenen nandez en Rodriguez «Plancton» en tot slot dansavond met afro-l muziek. Viona Westra brengt ga ten en liederen over ve onderwerpen: terwijl Plaf eerder Zuidamerikaans met hun dans- en luiste ziek. De toegang is voor de ki ren gratis, 's avonds kost wei 50 fr. UJST WINNENDE TWEEDAAGS BASKETTORNOOl 59 511 407 247 4 32 119 23 169 333 477 458 244 32 303 182 401 193 267 499 325 <K 41 Prijzen af te halen vo 1.10.1983 bij Caudron Jol St. Eloolstraat 30, Gremb gen. Tel. 21.42.89 0312 0449 0208 0137 0617 1907 0148 1909 0327 224 1962 2241 1931 0565 1854 0179 1531 0630 2097 165 0637 1823 0600 0240 0305 1972 1587 2086 1582 012 0304 0610 0450 1836 2019 0716 1533 1650 0636 210 0328 1914 0736 0528 1926 0430 0151 1744 0126 029 Res. nr. 1" pr. 1534 Prijzen af te halen Hoge Weg nr. 19, 9370 Lebbeke.n 18 uur. Tot en met 30 sep. 1983 34 537J I Ter gelegenheid van de Vredefeesten en in het kader van de tweehonderdste verjaardag van de Ballonvaart, organiseert de stad Sint-Niklaas. bal- lonstad sinds 35 jaar, een groots opgezet showpro gramma op zaterdag 3 en zondag 4 september 1983. Op beide dagen treden vanaf 15 uur op de Grote Markt, binnenlandse en buitenlandse muziek- en showgroepen op, gevolgd door een internationale landingswedstrijd voor warme luchtballons op za terdag 3 september met ongeveer 40 ballons en op zondag 4 september een massa-opstijging van 40 ballons uit 9 verschillende landen. Internationale jury: Fred Dolder, Zwitserland, Wolfgang Haueisen. Duitsland, en kol. Jean Du- breucq, België, Robert Raets. België. De organisatie berust bij de stad Sint-Niklaas (M. Rouvroy, Stadsontvanger en J. Sax). Door de Regie van Luchtvaart wordt een speciale toelating verleend welke erin bestaat dat de ballons mogen opstijgen vanop de Grote Markt, dus vanuit het centrum van de stad. Vermeldenswaard is ook het feit dat de piloten zeer bedreven moeten zijn in het kiezen van hun landingsplaats, vooral door het feit dat ons land bezaaid is met relatief kleine weiden en akkers. Doorweven met prikkeldraadaf spanningen en hoogspanningslijnen. De Scheldewijding in Doel blyft onbetwistbaar het scoutsgroep Sint-Leo uit Brug- uitnodiging ingegaan. Stoets- grootste toeristische gebeuren op het grondgebied van ge en de onvergetelijke «Ant- gewijs trok het hele gezelschap nieuw-Beveren, maar de topjaren zijn nu wel voorbij, werpse» Schotten, overigens naar het gemeentehuis, waar Toen men na afloop van de eerste uitgave een balans trouwe klanten in Doel. Lutgart Sim< opmaakte, was het niet verwonderlijk- te konstateren dat De feeste,likheden 'n Doel grammaatje rnon a A A startten zaterdag met het feest uittreksels uit brieven van luis- n P Va" tienduizend dagjestoensten over- ïan de k iteinBs Als iale u_. schreed. De negende uitgave was goed voor ruim zeven- gast was uitgenodigd BRT-me duizend bezoekers. Lang geen slecht resultaat en een dewerkster Lutgart Simoens. heleboel organisatoren van openlucht-feestelijkheden zou- Kort na zeven uur bereikte de den wellicht onmiddellijk voor zo'n bezoekersaantal wil- Doelse fanfare Kunst len tekenen. Maar in Doel beleeft men hoe dan ook een yreugd, gevolgd door het teruggang. Scheldewijding in Doel. Traditioneel werd hulde gebracht aan de overleden schippers. Burgemeester Van der Aa en Schepen Goossens werpen een huldekrans in de Schelde (lv) Lutgart Simoens een mini-pro- verzorgde. met brieven vai feest werd rond met het «Bal van de Ka piteins» in zaal Saxonia. Topdag Zondag was het dan de top- Scheldewijdingskomité en ge- dag voor Doel. De grote massa nodigden, de haven van Doel. is pas voor het namiddagge- De voornaamste oorzaken die al een paar uitgaven de De pleziervaartuigen waren deelte van de partij, maar in de hebben we in vorige edities al feestelijkheden afrondt, was feestelijk getooid en veel leden voormiddag waren er toch ook aangegeven. Het komitee dat dit jaar op een erg hoogstaand van watersportvereniging Saef- al honderden bezoekers die de de feestelijkheden op getouw niveau. Daarvoor/tekenden de ,inghe van Paal waren op de eucharistieviering op de kaai meemaakten. In het Hooghuis kor. men ook al terecht voor een tentoonstelling van de kunstakademie van Schoten. De stoet door de straten van Doel wordt elk jaar voorafge gaan door een ontvangst van genodigden op het gemeen tehuis. Van de partij waren burgemeester Van der Aa, de pastoor van Doel, schepenen Smet, Pauwels en Bosman. Burgemeester Van der Aa in een gelegenheidstoespraak: «De aanwezigheid van de vele prominenten hier is duidelijk een steun voor wat die kleine Doelse leefgemeenschap hier een negende maal presteert». Ook de inmiddels goedgekeur de Liefkenshoektunnel kwam ter sprake: «De derde oever verbinding tussen Linker- en Rechteroever is niet alleen voor het Waasland maar zeker ook voor Doel een belangrijke ontsluiting. Onze kleinste deelgemeente ligt ons trou wens nauw aan het hart en inspanningen zijn ons niet te veel. De ontvolking van dit dorp is te wijten geweest aan de jarenlange onzekerheid. Verkrotting is niet uitgeble ven, er zijn ook menselijke drama's gebeurd. Maar toch biedt de toekomst perspektie- ven. In het kader van de dorps herwaardering wordt het mo gelijk renovatie door te voe ren. Ik zie de Scheldewijding '83 slechts als een aanloop: Doel moet in eigen kunnen blijven geloven,» aldus nog burgemeester Van der Aa. Het begin van de stoet was meteen ook het einde van de ontvangst. Eén blikvanger toch in die optocht: de scouts harmonie Sint-Leo van Brug ge, gezelschap dat ook 's avonds nog een prestatie op hoog muzikaal niveau zöu weggeven tijdens de Schelde- taptoe, omdat dc Scheldewijding in Doel. Pastoor Verstraete zegende de boten (lv) ren steeds rekening moeten zet is op enkele wijzigingen na, .JMM? nog steeds uit dezelfde mensen ïJÊKÊr^jÊÊÊÊÊj^- samengesteld. En zoiets heeft hoe dan ook een weerslag op de originaliteit. Al negen gaven lang opteert men in het Scheldedorp voor dezelfde for- ii-»l J mule: een godsdienstig gedeel- jk WÊ. te in de voormiddag, tientallen -wsSI Veel manifestaties die het jii goed doen werden op de affi- ^E4flT j 1 T che al jarenlang behouden W Wy Het komt er nu op aan met een 41 jÉ 7 aantal nieuwe initiatieven voor «P S de dag te komen en dat kan g 7 r J - alleen wanneer nieuwe krach- j 4» tJ /jJLI ten het komitee versterken. Pp f *7*4177? ff De organisatoren geven dat 1 i: ïy volmondig toe. Jjf Toch is ook de negende uit- AtÊf - gave opnieuw een sukses ge- jÊg £JJ&4ÊÊtÊi worden. Voornaamste ingre- -Dyy» JX* L4Ê jlaF. diênten waren volksdansen. mam een brok sensatie met val- B schermspringers en luchtge vecht met tweedekkers en ze- Scheldewijding in Doel. De aanwezigheid van tal van prominenten vormt een steun voor ker ook muziek. De taptoe, de kleine leefgemeenschap (lv) houden met de getijden, stond de wijding van jachten en vlootshow vrij laat Op het pro gramma. Het was al over half- vier toen genodigden aan boord gingen van De Roer domp, zowat het vlaggeschip van watersportvereniging Saef- tinghe. voor een tochtje op de Schelde. Volgens organisator Roger Mussche. die meer afwist van het aantal geparkeerde auto's, waren er rond zes uur ruim zevenduizend bezoekers in Doel. We overlopen kort de boor devolle feestagenda. Iri de Ca- mermanstraat kon men terecht bij niet minder dan twintig beoefenaars van oude ambach ten. Voor ons niet gelaten, maar dat is al lang teveel van het goede geworden Voor muziek zorgden de majoret- ten- en drumband Sojobo uit Borgerhout, de meer klasrijke harmonie Labore et Constan- tia uit Ekeren, Sint-Leo uit Brugge en, 's avonds op het pleintje voor het Mosselhuis. de Busskleppers van Temse. Over mosselen gesproken. Tij dens de Scheldewijding wordt het parochiehuis telkens omge toverd tot mosselrestaurant. D'er wordt daar keihard ge werkt: vijfhonderd kilogram mosselen kuisen, koken, klaar maken en opdienen is inder daad niet niks. Bovendien wa ren ze nog lekker ook. Een brokje sensatie is altijd wel meegenomen en vijf val schermspringers werden boven Doel gedropt. Voor het eerst gingen ook twee warmelucht- ballons de lucht in. Eén ballon is lange tijd boven de Schelde blijven hangen en amuseerde zich kostelijk door af en toe vervaarlijk boven het water te dalen. Tientallen de dijk op om dat schouwspel mee te ma ken. maar de piloot wist uiter aard wel beter. Scheldetaptoe Niet langer met vuurwerk, wel met een taptoe wordt al een paar uitgaven de Schelde wijding afgerond. Voor de ne gende uitgave liet men die kar wei aan gezelschappen van ei gen bodem. The Red Hackle Pipe Band. vaste klanten in Doel en de scoutsharmonie Sint-Leo uit Brugge. Honder den dagjestoeristen zijn geble ven om dat schouwspel nog mee te maken. Het was echt de moeite. Het gezelschap van Brugge kwam eerst aan de beurt. De tamboer-majoor ging danig op in zijn job en heeft serieus voor pret ge zorgd. Heel wat statischer ging het er toe met de «Antwerpse» Schotten. Leuke muziek maakt men wel met zo'n doe delzak, maar het verveelt nog al vlug. Een bekend melodiet je doet die verveling dan met een ophouden. Dat scenario volgde ook The Red Hackle Pipe Band. De twee gezel- schapppen samen brachten ter afronding nog een uitvoering De Sint-Niklase Maatschappij voor de Huisvesting wenst aan de bevoegde instanties toela ting te vragen voor de bouw van zeven koopwoningen (be lofte van aankoop). De bouw zou gebeuren op basis van een goedgekeurde aanbesteding voor huurwoningen. De huizen, in half-open be bouwing, zullen opgericht wor den in dc Clementwijk en be vatten woonkamer, keuken, drie slaapkamers, badkamer, zolder en garage. Op de zaterdagen 29 oktober zestien ploegen inschri en 12 november organizeert voor de uiterste inschrift Kwismarathon Wichelen datum, wordt er een schift dat is de vroegere volley- ronde gehouden om de 18 balclub voor de derde maal listen aan te duiden. Dies zijn Groot-Wichels kwistor- tingsronde zal plaatsvinde nooi in. zaterdag 29 oktober in het Aan dit tornooi nemen 20 denhuis en vangt aan om ploegen deel uit de gemeenten uur. Het tornooi zelf Serskamp, Schellebelle en plaats op zaterdag 12 no Wichelen en het sukses ervan her om 20.00 uur in het groeit elk jaar. Elke ploeg be- denhuis, Margote te Wicht staat uit vijf personen. Verenigingen die meer in Het tornooi staat open voor tingen wensen, kunnen dit iedere vereniging, beweging of komen bij de voorzitter vriendenkring van groot-Wi- Wichelse Kwismarathon. chelen. Slechts 18 ploegen Rasschaert. Margote f kunnen deelnemen en de deel- Wichelen (052/42.24.86). name van de vorige twee tor- reglement wordt je ove nooiwinnaars is verzekerd, zo- digd bij je storting van 4( dat men in totaal aan 20 ploe- het inschrijvingsgeld voo gen komt. Indien er meer dan hele ploeg. Scheldewijding in Doel. Op de Scheldedijk werd nieuwe toeristische wegwijzer ingehuldigd. De pa leiden naar konijnen, wadden en industrie... (lv) van «Amazing Grace», een prachtig nummer Tot de late toehoorders be hoorden ook nog burgemees ter Van der Aa en schepen Smet. De Scheldewijding '83 zat er toen op en Doel kon meteen een balans opmaken van een geslaagd feest: cafés en restaurants hebben got zaken gedaan en de orga toren zijn geslaagd in hun zet: een dag lang ontspan brengen voor jong en oud. gezellig geweest in Doel. Luc VAN BR01

De Voorpost | 1983 | | pagina 10