Weekblad tan Zeventig knotsgekke kamavalisten zorgen voor drie uur durende onvergetelijke show Robrecht van Bethune schenkt Dendermonde zijn stadskeure Direktie wissel Broedersschool in Sint-Niklaas 10% s' ai iasr&EtzE ,Df reuzzMarl Cotta*en donderdasxp,ember N.a.v. fusie met Stekene Donderdag 1 september middeleeuwse reuzenommegang te Dendermonde o£j BEGIN DER A SCHOLEN ^5? w PROMOTIE m KORTING M OP de Q; M vergroters a W fFoto ROLAND Twaalfde Oilsjtersen Ouved te Aalst r I0* hftWI t/ft De Voorpost in Stekene zet haar taak gewoon verder. Toch is het evident dat de nieuwe direkteur van de humaniora, Francois Smet. zowel voor de afdeling in Sint- Niklaas als die van Stekene bevoegd is. En hetzelf de geldt voor ónderdirekteur Ryssen. Was Hilarius Detavernier prefekt van de Broedersschool. dan wordt Franqois Smet direkteur. Een vormelijke nuance, meer niet. Het klinkt moderner. Nieuw voor Stekene, waar je tot voor kort alleen technisch en beroepsonderwijs volgen kon bij de Broeders, is dat nu met een lagere humaniora- afdeling gestart wordt. Te oordelen naar het ritme waarmee de inschrijvingen binnenlopen gaat dat experiment een sukses tegemoet. Kleinschalig on derricht (in de «moderne» afdeling) ter plekke, een trend die blijkt aan te slaan. En een innovatie is eveneens dat de lagere cyclus gemengd wordt, voor jongens én meisjes dus. Aan gemengd onderwijs bij de Broeders in de Sint- Niklase Nieuwstraat is men vooralsnog niet toe. De Guimarstraat in Brussel, waar de leiding van het katholiek onderwijs gevestigd is, moet daaromtrent nog haar zegen geven. Scholengemeenschap In het katholieke onderwijs in Sint-Niklaas werden enkele jaren geleden vier scholengemeenschappen gekreëerd. Entiteiten van scholen die vooral met het oog op de eventuele invoering van het VSO, vernieuwd sekundair onderwijs, ontstonden. Maar nu het VSO er niet komt op korte termijn alvast niet, want zo'n «operatie» kost veel geld en promi nente onderwijsmensen als superior Daan De Smet van het kollege hebben zich steeds heftig tegen de invoering ervan verzet vervaagt het nut van zo'n scholengemeenschappen. Die waren ook uit ratio nalisatie-oogpunt ingesteld, om «overlapping» ofte «dubbele afdelingen» te voorkomen. De Broeders vormen samen met de Stekense afde ling en de katholieke normaalschool in de Sint- Niklase Kasteelstraat één entiteit, het kollege is aan de VTS (Vrije Technische Scholen) gekoppeld, het instituut Onze-Lieve-Vrouw-Presentatie overkoe pelt ook de afdeling in Sint-Gillis en de vierde gemeenschap is er een van meisjesscholen: de Berkenboom, de Heilige Familie en Sint-Carolus. Op pedagogisch vlak had of heeft het tot stand brengen van die entiteiten géén konsekwenties, het gaat om een loutere bundeling van krachten, een administratieve samenvoeging zo je wil. Smet en Ryssen De nieuwe humanioradirekteur (een achthonderd- tal leerlingen, vijfhonderd in Sint-Niklaas en zo'n driehonderd in Stekene mag hij tot zijn schoolpopu- latie rekenen) heet Francois Smet. Deze 44-jarige Beverenaar studeerde trouwens aan de Broeders- school, verwierf daarna een licentiaatsdiploma (scheikunde) aan de Leuvense universiteit en na dien ook een doctorstitel. Francois Smet was enkele jaren geleden nog lesgever in de hogere cyklus van de humaniora bij de Broeders. Hij was tót nu toe verbonden aan het Hoger Paramedisch Instituut Maria Middelares in Sint-Niklaas en aan het Hoger Technisch Instituut voor Scheikunde, een provin ciale instelling, in Antwerpen. Bij de vorming van het Beverse schepenkollege werd aan Francois Smet de bevoegdheid over materies als kuituur, landschappen en natuurgebie den, leefmilieu en volksgezondheid, feestelijkheden en markten toegewezen. Een hele hap, maar Smet weet van aanpakken. Hij richtte enkele jaren gele den in Beveren mee de toneelvereniging Ket (Ka mer Edelweiss Toneel) op en was lange tijd voorzit ter van dat gezelschap, dat amateurtoneel met niveau tracht te brengen. Vorig jaar vertolkte Francois Smet trouwens een hoofdrol in Heijer- mans' «De wijze kater», een produktie die kaderde in het jubileum van de Broederschool-oudleerlin genbond. Ónderdirekteur Geert Ryssen woont in Sint-Ni- klaas. Hij is dertig jaar en was tot nu toe lesgever katechese bij de Broeders. Z'n vader Marcel, die i 26 AUGUSTUS 1SS3 JAARGANG een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel052/21 40 60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 32 F Jaarab. 1.450 F 6 maand 750 F 3 maand 38C Verantwoordelijke uitgever D DE CUYPER Aalst. Hoog gezelschap bij de opening van de jaarbeurs (per) 'Het feestkomitee werd dan zijn trouwens bekende ook verzocht dergelijke onge- stukken als de «Marche makken in de toekomst te wil- Americain», «Défilé des len voorkomen. Er werd een Nations>> en <<oh Remongs- vooropgestdde" uurrooster S "en.. Muziekwerken d,e respekteren. En dat verzoek is ^an aarc* zJJnom. het pu- niet in dovemansoren geval- bliek al dadelijk in de ge len: de muziekkorpsen krijgen wenste stemming te bren- voor dit jaar een apart podium gen. Een betere start kan de onmiddellijke buurt van men zich moeilijk in beelden. Daarna is het de beurt aan de twee presentatoren van de avond, Johny De Cooman en Karei De de verbruiksstanden. Ook werd graag ingegaan op het verzoek om zeer kritisch te werk te gaan bij de keuze van de geluidstechnicus. Vooral bij de Aalsterse Avond is het van het allergrootste belang dat Mayer die met brio volgen- men kan genieten van de vele Jdeleeuwse reuzenommegang die op donderdag 1 september in de avondlijke uren de stad Dendermonde trekt en door de stadsbewoners 'katuit' wordt genoemd, dit jaar wel een heel speciale betekenis. In de ommegang wil men immers de 750e irdag herdenken van de overhandiging van de stadskeure aan Dendermonde door :ht van Bethune. dan ook normaal dat als eerste groep in de ommegang alle aandacht gaat naar •ht van Bethune en zijn gevolg. De groep is samengesteld uit Robrecht van en dame beiden gezeten op een paard, een viertal ruiters, een peloton edellieden en pages. t worden natuurlijk weer enkele typische Dendermondse spotnamen in de ng uitgebeeld en zullen de reuzen Mars, Goliath en Indiaan op de tonen van de fanfaremuziek dansen ten aanschouwe van de vele duizenden toeschouwers die deze gelegenheid telkens naar Dendermonde komen afgezakt. wordt deze spotnaam uitge- met een kop die veel weg had beeld door een groep vissers- van een hondc- of wolvekop vrouwen die gerookte vis uit- De knaptanden hebben in de delen aan de kijklustigcn Zij ommegang ook een funktie als worden gevolgd door de knap- ordedienst. Zij hicldën steeds tanden, nog een typische Den- de menigte op een gewenste Robrecht van Bethune dermondse spotnaam. Het is afstand wanneer de stoet voor- gevolg, die de stadskcu- een traditionele groep in de bijtrok. Het happen naar B Dendermonde schenkt, ommegang. De spotnaam treft hoofddeksels zijn de wapens de geschiedenis ge- men reeds aan in 1631 en zou waarover zij beschikken le dat in 1233. 750 jaar ontstaan zijn naar aanleiding Dan komt de reus Indiaan. |jn jus van een onbekende vis die in liefst 4,45 meter groot met een treedt de Harmonie Van- de Dender rondzwom Het gewicht van 71 kilo. Zijn borst- tulebrocckc aan. gevolgd was een reusachtig gedrocht omtrek bedraagt 3.40 meter en. vendclicrs. met een muil vol vreselijke heeft een handboog met een Makeleters is de eerste tanden, die vervaarlijk knap- lengte van 2.55 meter. In zijn laam die aan de beurt ten. Vele jaren werd deze omgeving is de handboog- Deze spotnaam zou uit naam gebruikt bij wijze van schuttersgilde Sint-Sebastiaan eeuw dateren. Een ma- spot die de rivaliteit tussen steeds terug te vinden. Ook de zou geen makreel zijn, Aalst en Dendermonde ten top fanfare Sint-Cecilia stapt met wel een kleine riviervis dreef. Aalsterse hekeldichters de reus mee op. Dan volgt in Toen vorig jaar het duo Antoine Van der Heyden-Marc De Cock de samenstelling en de verantwoordelijkheid van de Aalsterse show kreeg toegewezen, onderging de «Oilsjtcr- sen Ouved» heel wat ingrijpende en positieve veranderingen. Het werd een non-stop programma, zonder pauze dus, met als biezonder gunstig resultaat dat de show omstreeks 24 uur afgewerkt was. Dat bracht met zich dat de vele aanwezigen een show met tempo te aanschouwen kregen en dat is natuurlijk altijd een pluspunt. Bovendien werden de nummers dermate gerangschikt dat er voldoende afwisseling was en alles zeer vlot kon verlopen. Er waren nog enkele andere opmerkelijke dingen. Men heeft ook extra gekeken naar de verlichting en de geluidsversterking. De nodige aanpassingen werden aangebracht en het gevolg was dat de hele show meer genietbaar en vooral verstaanbaar werd. Een Wat is er te zien. enorm ongemak was wel dat tot enkele ogenblikken voordat de show aanbrak, het In de eerste plaats speelt podium bezet was door een of andere fanfare. Wat wel niet normaal was, want normaal voor de negende achter moesten de muzikanten om 20 uur het podium verlaten, zodat er nog een uur ruimte eenvolgende maal het ver- overbleef om enkele veranderingen aan te brengen aan de schikkingen. In de praktijk sterkt orkest The FS Band betekende het dat de fanfare bleef zitten tot de show begon en van enige technische onder leiding van Mare De Antoine Van~ der^Heyde'n] aanpassing kon dus geen sprake meer zijn. Men kon dus geen mikro's plaatsen en nog Cock de avond open. Dat Guido Van Renterghem' veel minder testen. Een dekor opstellen was al even problematisch en het showorkest dat zal gebeuren met een med- voor die avond was uitgenodigd kon zich al evenmin in optimale omstandigheden op zijn ley van drie marchen. Het Vervolg op blz. 4 optreden voorbereiden. de nummers zullen aankon digen: de Chevaliers van de Koolstraat in een nieuw kleedje en met een gewij zigde bezetting, brengen twee nummers: «Comment ga va?» en «Stadstaksen 83». De groep bestaat uit nmegang aloud gebruik zullen hc- landsknechttrom- de ommegang openen rorden gevolgd door de idge nieuwe groep Deze groep vormt een van de vleesfretters is een spotnaam oudste elementen van de om- die gewoontegetrouw in de megang (uit de 15e eeuw) en is ommegang wordt belicht, een van de weinig overgeble- Hiermee wordt gewezen op ven godsdienstige uitbeeldin- een bepaalde karaktertrek van gen. Dat bij deze groep ook de Dendermondenaars. waar- het duivelsballet hoort, is lo- mee zij in de streek worden gisch wanneer men weet dat geplaagd. yerv0/g Qp 4 uit de Onze-Lieve-Vrouwcol- legiale een ongewijde klok werd gerooid toen de koster zo roekeloos was geweest de klok te luiden. De duivels wierpen de klok in de sompige Helle put. Mefisto leidt het duivels ballet en Lucifer beveelt de losgelaten duivels, die op het volk ingaan. De tweede reus in de omme gang is Mars. Hij is de kleinste van de drie Dendermondse reuzen, maar toch nog 3.70 meter hoog. Hij is ook de zwaarste met zijn 79 kilogram. Zijn borstomtrek meet 3,10 en het zwaard dat hij draagt is 1,75 meter lang Hij wordt muzikaal begeleid door de fanfare De Kinderen van de Schelde en zijn gevolg bestaat uit de Kolveniersgilde Sint-Andries. ■■■■I Na de reus Mars krijgen de orasem. m/I"mJÏ m h* o™ TWnvHnmnvoano weer het middelpunt van de ommegang. In de ommegang werd dit een fabelachtig dier in de Ros Beiaardommegang. van het Dendermonds Kop- vlees te bewonderen. De kop- Ueert Ryssen. ónderdirekteur J voortaan. Bij de Broedersschool in Sint-Niklaas (en Stekene) voluit heet de onderwijsinstelling Instituut Onze- Lieve-Vrouw Onbevlekt Ontvangen werden en kele wijzigingen aan de top doorgevoerd. Bevere naar Frangois Smet wordt de nieuwe direkteur van de humaniora-afdeling, hij volgt Hilarius Detaver nier op (die wel vader overste blijft van de kongre- gatie in Sint-Niklaas). N.a.v. de fusie van de scholen van Stekene (Sint-Andries en Cor Jesu) en Sint-Niklaas (Broedersschool) wordt een nieuwe funktie gekreëerd: het onderdirekteurschap. Die taak wordt toevertrouwd aan de dertigjarige Sint- Niklazenaar Geert Ryssen. I Gemengd lager in Stekene Niet alleen broeder Hilarius Detavernier ging met pensioen, onlangs, ook de Stekense direkteur broe- I der Angelicus zal zijn direktiefunktie niet meer uitoefenen, al blijft hij als overste in dienst te Stekene. De huidige direktrice van de meisjesschool Cor Jesu Direkteurswissel bij de broederschool in Sint-Nik laas. Overste Detavernier (links) wordt opgevolgd door Frangois Smet uit Beveren (rechts)-archieffo to's MEOPTA AX0MAT 4 en 0PEMUS 5 FOTO-CINE-VIDEO Prins Albertstraat 44B Koopcentrum Waasland St.-Niklaas S 03/776.25.96 03/776.65.03 8 Nederlands onderwijst, is de ouderdomsdeken bij de leraars aan de Broederschool. Geert Ryssen verwierf aan de Leuvense universiteit het diploma van licentiaat pedagogische wetenschappen. Nog dit: wie het in Sint-Niklaas over de Broeders school heeft spreekt vaak tegelijk ook over de landbouwschool Sint-Isidorus, waar je biotechnisch en handelsonderwijs kan volgen. De direktiewissel geldt natuurlijk alléén voor de humaniora in de Nieuwstraat. W.V.

De Voorpost | 1983 | | pagina 1