«Bij ons zijn er enkel armen en nog armeren...» Theophile en Hortensia Gampène (Opper-Volta) op bezoek in Mariekerke: PALINGFESTIVAL M ARIEKERKE o op nieuv en dankzij d\'erl Mariekerki 46 - 26.8.1983 - De Voorpost 300 belangloze mede werkers. 300.000 frank! Het jarenlange werk van Florentine Van Es pen, de Tremelose stem in Opper-Volta, werd ook dit jaar door de initiatiefnemers van het Palingfestival financieel gesteund. Vroeger al werd be paald dat twintig pro cent van de opbrengst van het festival dit jaar zou besteed wor den aan haar «Cen trum voor de Promotie van de Afrikaanse Vrouw». Vorige zondagnamid dag kreeg Florentine Van Espen een check ter waarde van 300.000 fr. overhandigd door Marcel Croes, het oud ste lid van de paro chiale werkgroep «Sinte-Marie». «Maar dat alles is niet onze verdienste. Het is de resultante van de ongelooflijke inzet van driehonderd belanglo ze medewerkers!» al dus werkgroepvoorzit ter Herman Seghers tijdens zijn «pakken de» inleiding. Marcel overhandigde de check en kreeg er zoe nen voor in de plaats. Florentine dankte na dien alle werkers, voor en achter de schermen. Zij weer hoop op kansen stukje voorzienigheid. Ondertussen was tijd voor het feest... de barbecue pensen gebraden. Een wijntje en ee sausje erbij en da heerlijk tafelen, gi Si gedeeld met alle we v gekomen gasten. Kortom, een sfuAjji: Vlaamse gezellighei onder de treurwilg?}1} ontroerend mooi oi dat het zo echt was.. Dirk Buikman Mariekerke heeft vorig week-end andermaal haar groot hart getoond. Vrijdag overhandigde de Parochiale Werkgroep Sinte-Marie de organisatoren van het Palingfestival, een check van 50.000 fr. aan de verantwoordelijken van 't Onzent te Liezele. Het geld zou gebruikt worden voor de binneninrichting van een kamertje. Vorige zondagnamiddag werd in Mariekerke een check van 300.000 fr. overhandigd aan lekenhelpster Florentine Van Espen uit Tremelo (maar werkzaam in Opper-Volta). Het geld, twintig procent van de opbrengst van het nettoresultaat van het Palingfestival 1983, zou gebruikt worden voor de verdere uitbouw van het «Centrum voor de Promotie van de Afrikaanse Vrouw» in Garango (Opper-Volta). Beide gebeurtenissen werden bijgewoond door het echtpaar 'héophile en Hortensia Gampène uit Opper-Volta. Zij hadden dertien jaar gespaard voor de reis naar Vlaanderen, waarmee zij Mariekerke, Klein-Brabant en alle driehonderd medewerkers aan het Mariekerks Palingfestival dank wilden -eggen voor alle moeite die zij zich getroostten om Opper-Volta drinkbaar water te geven. Ons Klein-Brabant» had met hen een eksklusief vraaggesprek... roeie wil komt ten goede aan Zij zijn blij met het Ma- Het was mooi weer, de zovelen die dat ek- riekerkse geld voor Heer was al even goed straatje best kunnen putten. En juist om on dus was het best gebruiken. aan die blijdschap ui- gezellig vorige zon- Théophile en Horten- ting te geven waren dagnamiddag in de sia weten er van mee Hortensia en Théophi- iuin van de Mariekerk- te praten. Ie Gampène naar Eu- se pastorie. Zij leven in het dood- ropa, Vlaanderen en Pastoor Jos Pauwels arm land dat Opper- Mariekerke gekomen, van Mariekerke, sinds Volta heet. «Europa is voor hen jaar en dag bekend om Water is er niet, ar- wat Amerika vroeger zijn inzet voor al die- moede wel... voor ons was!» vertelt genen die in het Afri- «Bij ons zijn er enkel pastoor Pauwels, kaanse kontinent in armen en nog arme- zowat het beloofde Florentine Van Espen kreeg een check van 300.000 fr. dere helpers aan de jaarlijkse Pdlingfesti- vals. De driehonderd ±-be- reidwilligen die jaar lijks meer dan één hel pende hand toesteken, hadden hun volk ginds ver weg nieuwe levenskansen gege ven. En zulks was een mer- cietje in het beste Frans flink waard. Goddelijke voorzienigheid Er waren nog meer eregasten vorige zon dagnamiddag te Ma riekerke. Tussen het gezelschap begroetten wij Florentine Van Es pen uit Tremelo, die sinds twintig jaar werkzaam is in Opper- tussen twaalf en acht tien welkom zijn. In de school krijgen zij een opleiding, gericht op kinderverzorging en hygiëne, twee za ken die hen later eens getrouwd zul len helpen om kinde ren optimaal (en ge zond) op te voeden. Florentine voert het beleid van de school, zij geeft er ook les. «De goddelijke voor zienigheid, dat is mijn steun!» vertelt de le kenhelpster uit Tremelo. «Ooit waren alle kas ten leeg. Er viel niks meer te geven, want ik had niks meer. Ik was ten einde raad. En zie, 's ande rendaags viel er een Zij kijkt uit naar 30 au gustus, de dag van vertrek. Florentine neemt dan weer afscheid van haar 84-jarige vader en van zus Maria. Maar zij delen eenzelf de ideaal; dat van een land ver weg, maar zo sympathiek... «Ongelooflijk!» vertelt Maria. Neem nou enkele ja ren geleden toen wij naar Opper-Volta trok ken. Men wist ginder dat we zouden komen, maar een verschrikke lijk onweer bezorgde ons uren vertraging. Geen nood, het ont- vangstkomitee was aanwezig... ook al was het twee uur 's nachts toen we landden!» De Parochiale Werkgroep Slnt-MarleIn gezelschap van de gasten, (deebee) ren...» aldus Théo phile. Hijzelf verdient als douanebeambte de kost. Maar zelfs dat is am per genoeg om van te leven. Bovendien is het leven in Opper-Volta niet gemakkelijk. De droogte is een ver schrikkelijk iets. De bodem in dat Afri kaans land is kurk droog en voor een kruik water dienen de inwoners vaak ver te stappen. En dan nog is het put water besmet. Want op de plaats waar de mensen drinken, la ven ook de dieren hun dorst. Drinkbaar water is voor Opper-Volta van levensbelang. Putwa ter is er altijd nog tekort. Maar Opper-Volta is Mariekerke dankbaar. land!». Dertien jaar hebben Théophile en Horten sia gespaard om de Europareis te kunnen financieren. Uiteindelijk lukte het hen dan toch... Samen met Florentine Van Espen, verant woordelijke voor het «Centrum voor de Pro motie van de Afri kaanse Vrouw» in Ga rango, kwamen Théophile en Horten sia voor een maand vakantie naar Vlaan deren. Vrijdag waren ze in Liezele voor een be zoekje aan 't Onzent, zaterdag en zondag verzorgden ze het ho milie tijdens de eucha ristievieringen te Ma riekerke. Zij spraken woorden van dank aan het adres van de Marie- kerkenaren en alle an- Volta (als leken helpster). Haar zus Maria is voor de Palingfestivallers vast geen onbekende. In het verleden heeft Maria reeds uitge breid verteld over Op per-Volta en de men sen die er wonen. Florentine is mis schien minder be kend, alhoewel haar naam vaak genoemd wordt door Afrikasym- pathisanten. Florentine Van Espen is beroepshalve ver pleegster. Twintig jaar geleden vertrok zij naar Opper- Volta om ginds haar leven te wijden aan het opvoeden van de inlandse bevolking. In Garango heeft zij het «Centrum voor de Promotie van de Afri kaanse Vrouw» opge zet. Dat is een beroeps- school waar meisjes weinig benijdens waardige omstandig heden hun leven slij ten, had een feestje georganiseerd ter ge legenheid van het be zoek van de gasten uit Opper-Volta. Théophile en Horten sia Gampène uit Oua gadougou praatten ondertussen honderd uit met de leden van de parochiale werk groep «Sinte-Marie». Een kleurrijk, bijna on verstaanbare potpour ri van Afrikaans, Frans en Mariekerks, maar mits wat goeie wil toch te begrijpen... En goeie wil is in Ma riekerke volop aan wezig. Het Palingfestival is daarvan het beste bewijs. Jaarlijks wordt er nog barder gewerkt, elk jaar komen er nog meer mensen eten en helpen... en dat alles check in de bus. Op dat moment hadden ergens ver weg men sen aan mij gedacht en mij weer een eindje op weg geholpen. Dat noem ik goddelijke voorzienigheid!» Of het nieuwe regime van Opper-Volta, dat kommunistisch geo riënteerd zou zijn, een invloed zou hebben op de werking van de school of op de ontwik kelingssamen werking in het algemeen? Moeilijk om zeggen!» aldus Florentine. «Misschien is het daarvoor nog wel even te vroeg. Mcfar ik heb geen schrik, van niks of niemand... behalve van muggen en slangen!» Florentine wijst op de eerlijkheid en de sym pathie van de mensen ginder. Opper-Volta is haar thuisland ge worden. De twee Croes'en In de boot..

De Voorpost | 1983 | | pagina 46