Een Wase waaier van ambachten en feesten «Hypermarkt Bogaert»: een moderne zaak met een enorme keuze Dit weekend ilquariumkliib Atlantis geeft Beverse feestmark tropisch tintje Oudegem is mooie self-service rijker 48 - 26.8.1983 - De Voorpost Op papier bestaan de «Wase Feesten» (nog) niet, maar in werkelijkheid zijn we er dit weekend volop aan toe. Een heuse lawine aan festiviteiten en kermissen wordt vanaf vrijdagavond over het volk uitgestort in vrijwel alle Wase kontreien. Als je de optelsom maakt kom je tot een welhaast fameus festival, een folkloristisch gewriemel van jewelste. Immense drukte op het land, maar ook op het water en in de lucht: een happening om de vakantie luisterrijk uit te wuiven. Naar we hopen gaat een en ander met mooi weer gepaard, 't zou anders zonde zijn voor die overtalrijke verenigingen die zich, ieder naar godsvrucht en vermogen, al zo lang inzetten om hun steentje bij te dragen tot het welslagen van «hun» manifestatie. Ambachten Blokmakers, kantklossters, een hoefsmid, een siersmid, een kunstsmid. Ambachtelijke kunste naars openlijk en nijver aan de slag alom in het Wase gewest, met iets meer nadruk in westelijk Waasland. Mocht het ooit tot een officiële uitgave van de «Wase Feesten» komen, dan lijkt me de VVV, Gewestelijke Vereniging tot Bevordering van het Toerisme in het Land van Waas, de geëigende instantie om zo'n breedgeschakeerde bedoening te koördineren. Het ambachtelijk open deurweekend doet de komende dagen trouwens dienst als fil rouge, als leidraad doorheen de stoet van manifesta ties. Ambachtslui tonen wat ze in hun mars hebben, je kan een frisse Kerel proeven of een Lokerse paardeworst want het retrogebeuren wordt in een gastronomisch sausje gedrenkt. Paardetram en postkoets houden zaterdag en zondag op diverse plaatsen in het Waasland halt, ze trekken de happening op gang en - vergeef me die beeldspraak - zijn als het ware de lokomotieven voor dit weekend van leute en vertier. Zaterdag vertrekken de vehikels aan de kaai van Temse (10 u), achtereenvolgens doet men Eigenlo-station (11 u) en het gemeentehuis van Haasdonk aan, om 13 u gaat het richting Cortewalle in Beveren, 14u30 rijdt men naar Nieuwkerken, 15u30 gaat het van het Nieuwkerkse gemeentehuis richting Sint-Niklaas (de Witte Molen). Zondag vertrek aan de Witte Molen (10 u), richting Belsele-gemeentehuis (11 u), zo naar de Dries van Sinaai (12 u), in Eksaarde vertrekt men om 14u30 naar Daknam en van Daknam (15u30) rijden koets en tram tot aan de Heikapel van Waasmunster (16u30), waarna nog een tochtje richting Elversele tot besluit. Onderweg wordt vanzelfsprekend halt gehouden bij de am bachtslui: aan een mostaardfabriekje in Haasdonk, bij een pottendraaier of kunstschilder, enz. Sint-Nikiase toemaatjes In het focus, een heel weekend lang, staan ook de Sterfeesten. Uitgebreid heb ik het daarover al gehad in een vorige uitgave van De Voorpost. Onthouden dat vrijdagavond aan het rekreatieoord de Cotton City Jazzband koncerteert, want her en der worden pogingen ondernomen om ook in Sint-Niklaas een jazzfestival met allure uit de grond te stampen. Trekpleisters voor zaterdag op De Ster zijn o.m. een vliegerwedstrijd, badkuipenrace en vlotten tocht, een open surfrally en een «wagenspel» door De Vlasbloem van Nieuwkerken. Zondag in de namiddag een waterskishow door het gespeciali- zeerde team De Dolfijnen uit Waasmunster, 's avonds kampvuur met operettenmelodieën en para de van Wase vedetten. En de kleintjes kunnen zich uitleven op een springkasteel dat door onze uitga- vengroep voor de gelegenheid naar De Ster werd gehaald. Voetbal, tennis, hondendressuur en fanfa reklanken in de marge, het wordt wel wat aan de grens Sint-Niklaas-Temse-Haasdonk. Gezellig kuieren en kopen kan dit weekend ook op de braderie van de Kokkelbeekstraat-Gaudi, de oudste in haar genre te Sint-Niklaas. Tweede en laatste weekend van de aloude Terekenkermis ook, volg de pijltjes «wegomlegging» als je vanop de Grote Markt langs de Knaptand naar Tereken toewil. In de Sint-Niklase deelgemeente Nieuwker ken zijn bij jongerencentrum 't Verschil in de Nieuwkerkenstraat So What en Silent Corner te gast. voof wie Torhout of Werchter gemist zou hebben. En op het marktplein van Sint-Niklaas vindt zondag een provinciale rundveeprijskamp plaats. Beveren stijgt ten hemel In het Beverse doet "men minder intens mee aan de ambachtelijke open deur. maar daarom gaat het er niet minder geanimeerd toe. Van feesten kennen ze wat in Beveren. En van markten: vrijdagavond is 't feestmarkt, zaterdag natuurlijk boerenmarkt. Jogging, schaken, sjoelen en kabaret, 't zijn flarden uit de Beverse Feesten die óók gekruid worden met het ten hemel stijgen van enkele luchtballons, als voorsmaakje van de «vredefeesten» de week nadien in Sint-Niklaas. Tentoonstellingen in Beveren, dit weekend: een heel aparte voor aquariumliefhebbers, foto's van regionale persfotografen in het mini-theater van Blau-Ket en, nog steeds, de merkwaardige expositie rond «Leven in en om het kasteel anno 1900» op Cortewalle. Noteer ook dat in Kieldrecht dit week end Heemfeesten plaatsvinden. Graven naar abdijresten De wijkkermissen in het Stekense tieren welig, ze blijken nog aan te slaan ook. Na de eerste en suksesvolle editie van de Dorpsfeesten in Kemzeke en de derde uitgave van de Habroeckfeesten wordt nu op Heikant en Bosdorp (Lambikfeesten) kermis gevierd. In het ambachtelijk weekend geïntegreerd zijn de opgravingen naar de resten van de Boudelo-ahdij in Klein-Sinaai, deelgemeente van Stekene. Traditio neel werden daar geraamtes opgedolven, wie zater dag of zondag in de buurt van de Koebrugstraat moet wezen stuit misschien op een been of knook. Volgende week over het indrukwekkende speur werk van Altons De Belie en zijn team een reporta ge in dit blad. We zullen dan de vraag of deze opgravingskampen de laatste in de rij worden, trachten te beantwoorden. Lokeren en Eksaarde In de Durmestad heeft de jaarbeurs haar tenten opgeslagen en in Eksaarde zijn de Gezoarse Feesten (met kunstmarkt en oude ambachten) aan het tweede weekend toe. Op de wijk Bergendries wordt de Burgemeester Raemdonckicermis gevierd: zon dagnamiddag trekt de Eierstoet door de straten. Temse en Kruibeke Zaterdagavond, van 19 tot 21 u, organizeert Komkommor een volksdansfestival op het markt plein van Temse (bij slecht weer in de schouwburg). Volkskunstgroepen Krabbeke Steur (Temse), Lan ge Stien (Beveren) en 't Muzieksken zijn van de partij en op de beiaard vertolkt Jos D'Hollander leuke deuntjes. Zondag wordt aan vendelzwaaien en sport gedaan op het sportfeest van de KLJ in Kruibeke. En bovendien... Zaterdag en zondag viert in Sint-Gillis-Waas het jeugdhuis Den Biel z'n tweejarig bestaan, al fees tend natuurlijk. Zondagavond wordt in Haasdonk een vuurwerk afgestoken, de belcantozangers op De Ster zullen vreemd opkijken. Wie dit weekend wat afkoeling wil kan én op De Ster én in het Zeeuwsvlaamse haventje Paal terecht. Want in Paal, even voorbij Hulst dat zo nauw bij het Land van Waas aanleunt, wordt dit weekend ook feest gevierd, je kan zelfs een tochtje op het water maken en dat kost niks. Dat is het zo ongeveer voor de «Wase Feesten» van vrijdagavond, zaterdag en zondag. Duimen voor mooi weer, want aan sfeer zal het beslist niet ontbreken. Clk jaar bij het afsluiten van de Beverse Feesten, vindt de •jvondfeestmarkt plaats. Deze manifestatie is voor de middenstanders van de aanpalende winkelstraten een gelegenheid om flink uit de krammen te schieten en de etalages te versieren met kleurrijke lampjes en leuke kraampjes. Tentoonstellingen zijn er by de vleet. Denk maar aan Cortewalle, de foto's van de Wase persjongens en, voor de tweede maal in vedette, de grote aquarium- en terrariumtentoonstelling van Aqua Atlantis. Deze expo loopt op vrijdag 26, nig'ng van aquarium- en terra- zaterdag 27 en zondag 28 au- riumhouders. De Vijvervrien- gustus, respektievelijk van 18 den van Haasdonk en Aqua tot 22 en van 10 tot 22 uur in de Terra van Zwijndrecht. bovenzalen van het Giidenhuis beschikbare ruimten van aan het IJzerhand. De toegang het Parochiecentrum zijn om- is gratis en de inrichtende Be- getoverd in overdekte wandel- verse Aquaklub, die haar vijf- gangen met talrijke ingebouw- jarig bestaan viert, krijgt de de aquariums én terrariums, medewerking van de Antwerp- waarin allerlei kleurrijke tropi- se Zoo, de Oostvlaamse vere- sche vissen en reptielen in hun nagebootste natuurlijke omge- natuurbewuste en prettige ma- ving te bewonderen zijn. Er nier te kunnen beoefenen en kwamen hele vrachtwagens om de bekende of onbekende aan te pas om het hele «zoo- tegenslagen in het aquarium of tje» op zijn plaats te krijgen. terrarium proberen te voor- Sterk klubleven komen. Aqua Atlantis is in vijf jaar tijd ^"te eerste maandag van de uitgegroeid tot een volwaardi- maand 'S de vereniging in ver- ge vereniging met zowat ze- 8adering in één van de zaaltjes ventig leden Het bestuur kon- van Gildenhuis. op het stateert dat de subsidies dalen Pr°gramma staan telkens en moet trachten door meer boeiende en leerrijke uiteen- naar buitenuit te werken, wat ze'tingen over de hóbby Re- grotere bekendheid te krijgen ge,mat'g zijn er dia- en/of film- Atlantis hoopt met deze expo voorste"ingen, met een gast- het publiek te winnen en nieu- sPre'cer Er worden verhalen we mensen aan te trekken voor verteld over tropische reizen deze hobby. naar vindplaatsen van aqua- Het doel van de klub is. de rium" cn terrariumdieren. Er is liefhebber te helpen om zijn ook het jaarlijkse aquarium hobby op een ekonomische. wateronderzoek door de heer De Pauw van de milieudienst van de gemeente Beveren. Wie zich laat aansluiten krijgt maandelijks een klubblad toe gestuurd plus het bondsblad van de BBAT (Belgische Bond voor Aquarium- en Terrarium houders). Deze bond steunt de klubs door het beschikbaar stellen van dia's en films. De Oostvlaamse Vereniging voor Aquarium en Terrariumhou ders. OVAT bundelt de lief hebbers uit over provincie. Deze expositie is echt de moei te waard. Bovendien komen mensen met een kunstminnend hart er aan hun trekken. Lieve Van der Biest uit Temse stelt een gedeelte van haar kunst schilderwerken tentoon. wvdv Gemeentefeesten Beveren. Aan de lokaicn van de een grote schieting gehouden, met ach to aspeenvarken voor de lekkerbekken (Iv) Gemakkelijk te bereiken langs de grote baan en voorzien van een ruime parking. Een buitengewoon goed voorziene kaasafdeling. Op vrijdag 12 augustus trokken burgemeester Cool, schepen Van Cauter en raadslid Van Den Ab- beele naar de Ouburg 42, even voorbij het Oudegem- se centrum om er een splinternieuwe zelfbedie ningszaak, de 'Hypermarkt Bogaert' plechtig te ope nen. Samen met de vele aanwezigen spraken zij hun verbazing uit over het geslaagde initiatief en spaarden de woorden van lof niet voor Jacqueline Bo gaert en Johny Godaert die hier bewijzen dat zelfs in deze moeilijke tijden het privé-initiatief nog steeds aan zijn trekken komt. Johny, afkomstig van Gij- zegem en Jacqueline van Dendermonde, zitten al een tijdje in deze branche. Gedurende drie jaar had den ze al een zelfbedie ningszaak in Oudegem. Ze hebben die ervaring ge bruikt om hier een gerieflij ke hypermarkt op te zetten. De inrichting is sober doch efficiënt. Gelegen aan de grote baan Dendermonde-Aalst en voorzien van een ruime parking is de 'Hypermarkt Bogaert' gemakkelijk te be reiken. De winkelwagen tjes staan er op de klanten te wachten en het is er gemakkelijk wandelen en kiezen in de brede gangen langs de aantrekkelijke houten rekken. De produk- ten staan netjes per reeks gerangschikt, de prijzen zijn duidelijk aangegeven. Naast een immense voor raad voedings- en onder- houdsprodukten vallen vooral de stands op met verse eetwaren. Een uitge breide groenten- en fruit- stand zorgt voor vrolijke kleurschakeringen terwijl de assortimenten kaas en de verschillende soorten charcuterie werkelijk de moeilijksten kunnen bevre digen. Uit die gekoelde eta lage is het aangenaam kie zen en het aangeboden gamma is zeer ruim, voor Oudegem waarschijnlijk uniek. Een ruime diepvriezer zorgt voor de daartoe be stemde produkten en zo arriveren we in de dranken afdeling die werkelijk een overzicht blijkt te zijn van alles wat er op het gebied van dranken en dan vooral bier te verkrijgen is op de markt. Ook de afdeling wijn is bijzonder goed gestof feerd. Opvallend is de aangena me temperatuur die er heerst in de hypermarkt. Een degelijke installatie houdt het hier koel, zelfs tijdens deze laatste warme Prijsbewust kopen kan je er ook. Elke veertien dagen komen er andere artikelen in reklame. Belangrijk is zeker dat men er ook op zondagmorgen terecht kan. Voor vele mensen is het een bleem om 's zondags aan voedingswaren te raken. Bij 'Hypermarkt gaert' is het nog open 9 tot 12 u. Alle andere gen is de zaak open tot 12 en van 13.30 18.30 u. 's Maandags sloten. Publirep. Als het wagentje vol is volgt een duidelijke afrekening aan de kassa. Het is Jacqueline Bogaert zelf die dat doet en zo blijft ook de persoonlijke relatie met de klanten bestaan. De gangen zijn breed en de houten rekken gemakkelijk te bereiken. Burgemeester Cool tijdens zijn openingstoespraak. Schepen Van Cauter luistert aandachtig. Jacqueline Bogaert en Johnny Godaert.

De Voorpost | 1983 | | pagina 48