Baardegemse Faubourgfamilie: Melle, Pië en Kamilleken Aalst werd valabele «koopstad» Aalsterse Jaarbeurs in internationale kontekst Nóg animatie op de Jaarbeurs Ontdubbelde schepen Robert De Pauw wél op het appèl Maidenspeech van schepen Juliaan Vinck Aalsterse Jaarbeurs blijvende attraktiepool Eksamenuitslagen Instituut Sint-Anna Lokeren De Voorpost - 26.8.1983 - 7 Na een optocht van de leden van het stadsbestuur, die van het Feestkomitee, de exposanten en simpatisanten achter de muziekvereniging van de Aalsterse Brandweer door beide Zoutstraten naar de Keizershallen hield burgemeester Raymond Uyttersprot in de inkomsthall de openingsrede voor de reeds opgekomen bezoekers die niet steeds bewijs gaven van enige discipline of zelfkontrole. Ook als het warm is. De Aalsterse Jaarbeurs, ontstaan in 1926, was voor ze definitief verhuisde naar de Keizershallen, te gast in diverse lokalen en scholen. Voor ogen werd steeds gehouden enerzijds de handel te stimuleren en anderzijds het publiek te vergasten op show en amusement. Niet minder dan 162 exposanten verdelen zich de ruimte van 6760 m2 die dit jaar ter beschikking staan. Mede door het optrekken van een reusachtige aanbouwtent. Nieuwigheden zijn o.m. een meer geordende inplanting van de stands, meer effektieve bewaking, het centraliseren van verbruikersstands en een diskrete achtergrondmuziek. Speciale aandacht werd ook besteed aan de spektakels, die alleszins een voorname blikvanger en trekpleister van de Jaarbeurs vormen. Ook aan de in de voormiddag door Deken Constant De Vos gewijde hallen werd qua opfrissing en opsmuk ruim aandacht besteed. Alle ingrediënten om de Jaarbeurs andermaal tot een sukses te laten uitgroeien zijn dan alvast aanwezig, zegt spreker. Ook in de huidige moeilijke periode moet de Jaarbeurs haar impakt op de massa kunnen behouden. Van «fabrieksstad» evolueerde Aalst inderdaad naar «koopstad» waarbij de inbreng van de middenstand via de lokale KMO's doorslaggevend was en blijft. Middenstand die zich steeds zeer inventief en kreatief wist op te stellen, zich aanpassend aan de vaak moeilijke omstandigheden. O.m. via het organiseren van de Topdag en overschakelen naar kleinschaligheid werd tewerkstelling in eigen streek bevorderd. Aksent werd daarbij gelegd op het verkleinen van de afstand tussen verkoper en koper tot een menselijke vertrouwensrelatie en een verzekering van service na verkoop. LH Aalst. Minister De Croo en burgemeester Uyttersprot knipten het reservelint door. Het originele was gestolen (per) Minister voor Verkeerswezen en Pïf Herman De Croo die de laatste drie weekends doorbracht achtereenvolgens in China. Japan en de Sovjet-Unie plaatste het ekonomisch aspekt van de Aalsterse Jaarbeurs in de internationale kontckst. Lot en toekomst van ons land zijn momenteel aan grondige wijzigingen toe. De uitvoer beveiligen en promoten, miljardenkontrakten in de wacht slepen en de USSR kunnen stellen dat de tweede haven van Rusland eigenlijk... Antwerpen is wijzen alleszins op simptomen van verbetering op ekonomisch vlak. Bij deze verbetering moet ook Aalst als winkel- doch ook als pendelstad zijn steentje bijdragen, zijn deel opnemen in de service- faktor om onze welvaart te beveiligen. In die zin bekeken vormt de Jaarbeurs een teken van hoop, een wissel op de toekomst. Ons land en onze stad moeten zich. risico-dragend, inzetten en geloven, ondanks het groot aantal werklozen, om de huidige krisis te boven te komen. Niettegenstaande de krisis blijft de Jaarbeurs alvast een barometer die indiciën voor verbetering kan brengen zo onderlinge solidariteit geen ijdel woord blijft. Aalst, stad waar men zich kan amuseren, is ook een stad waar men kan werken. Aalst is, volgens de minister, blijkbaar op de goede weg. Als oud-student van de Jezuïten weet de minister immers dat het vagevuur niet blijft duren maar kan gevolgd worden door hemelse tijden... Aalst. De rondgang via de vele stands (per) Als u deze regels onder ogen krijgt kan u op de Aalsterse Jaarbeurs nog heel wat meemaken qua spektakel en show. Vandaag vrijdag 26 oogst volgt immers na een konccrt door «De oude Garde» de «Oiljsterse Avond» georganiseerd door het Aalsters Karnavalverbond. Morgen zaterdag 27 oogst konccrteert de Kon. Fanfare «St.-Cecilia Meldert» en te 20 u is er het optreden van Sofie en de Willem Ruysshow waarbij door de aanwezigen prachtige prijzen te winnen zijn. Op zondag 28 oogst brengen «De Terjodenaren» een muzikaal koncert gevolgd door show met Paul Anderson en Rob De Nijs en op maandag 29 oogst wordt na het koncert door «St - Cecilia Hofstade» besloten met een recital door de prins van het Vlaamse lied Will Tura. LH Aalst. Braziliaanse Danielo Jacobo en Marcelo op zoek naar schepen De Pauw (a) Wie gemeend had dat schepen van middenstand Robert De Pauw, op reis in Brazilië, bij de opening van de Aalsterse Jaarbeurs niet aanwezig zou zijn had zonder de waard gerekend. Bij ons binnentreden in de stadsfeestzaal zagen, en hoorden, we hem inderdaad. Dan nog in een ontdubbelde versie. Enerzijds was er de Faluintjesboer met kiel, bollekenszakdoek en de grote strooien hoed en anderzijds de Braziliaanse toerist, met witte tropenhelm, weelderige haardos en gewapend met een artillerieverrekijker. Van achter in de zaal hoorden we hem roepen «Julien, ge zult dat daar alleen wel klaren, zeker!» Na Vinck's maidenspeech waren de twee dubbelgangers, ex-feestkomiteeleden en spuiters van formaat, Daniël Jacobus, de Braziliaan die zich behoorlijk in het Nederlands uitdrukte en Marcel Eeckhout, de Faluinboer die nog wat «Boaregems» kan leren, present op de receptie. Receptie wegens de drukkende hitte in openlucht waar onze beide kleurrijke vogels duidelijk de oppergaai afschoten en waarbij ze andere gekostumeerden als regerende Prins Baloe en de eeuwig jonge Bert Verbestelt. alias «caoutchouken», ver de loef afstaken. Het duo De Pauw was immers niet met ledige handen naar de receptie gekomen en had, volgens hen zeer passende, versnaperingen mede voor de leden van het kollege: apennootjes. «Lekkernij» waarvan ook de persjongens «mochten» genieten. Voor de burgemeester himself hadden ze, naast een greep apennootjes en reuze-kokosnoot bij. «Als ge er in gelukt ook deze harde noot te kraken, zijt ge hier voor minstens nog zes jaar goed», werd hem gezegd. «Ze komt van uw vriend Robert». Eens te meer is dus gebleken dat Aalst naast een winkelstad, een bloemenstad en een karnavalstad een oord is waar ook buiten de karnavalperiode humor geen dode letter is. Humor zonder kwade bedoelingen. LH In aanwezigheid van het quasi voltallige kollege van burgemeester en schepenen, van volksvertegenwoordiger Jan Caudron. een aantal raadsleden en leden van het feestkomitee en vele tientallen exposanten bracht Juliaan Vinck, schepen voor feestelijkheden, in de Aalsterse stadsfeestzaal verleden zaterdagnamiddag bij de vooropening van de 36ste Aalsterse Jaarbeurs, zijn maidenspeech. Proef die hij. het mag gezegd, con brio doorstond. De organisatie van deze Jaarbeurs ging gepaard met tal van moeilijkheden, niet in het minst, hoeft het nog in den treure herhaald, door de laattijdige installatie van het nieuwe bestuur met alle konsekwenties van dien. Kritiek is bij dergelijke organisatie niet te ontgaan, vooral dan wanneer na jarenlang op het zelfde stramien te hebben voortgeborduurd, men zich aan hervormingen waagt. Met als doel uiteraard te komen tot een betere organisatie en het inspuiten van supplementaire impulsen. Over de al dan niet gegrondheid van de geformuleerde kritiek zal de nabije toekomst uitsluitsel brengen, zegt spreker. Het stadsbestuur wilde zich allerminst negatief opstellen t.o.v. exposanten maar wil integendeel de Jaarbeurs verder promoten als attraktiepool voor Aalst en de hele regio. Via een degelijke verstandhouding en goede samenwerking hoopt de schepen dat ook de 36ste Jaarbeurs van Aalst uitgroeit tot een gebeuren waar heel Aalst, en niet in het minst het kooplustig publiek en de middenstand, heel wat baat kunnen bij hebben. In het stadsmuseum Oud-Hospitaal zou een zaal gewijd worden aan de boekdrukkunst. O.m. zouden et een drukpers en reeds aan geschafte inkunabelen worden in onderge bracht. De jaarlijkse hop- prijskamp en -tentoon stelling zou dit jaar niet meer in de bloemenvei ling 'Flora' aan de Al- brechtlaan kunnen De Meldertse Kyno- logische Vereniging Nievel-Kapel zou voor haar internationale show op 4 en 5 februari e.k. verplicht zijn uit te wijken naar het Belle- kouterkompleks te Af- fligem. Zulks niet al leen wegens transfor maties aan de Keizers hallen maar tevens om dat de festiviteiten nu zullen gespreid worden over twee dagen waar onder ook de zaterdag, Ondervoorzitter van het Feestkomitee, feestleider Albert Cornand, is van oordeel dat over de vernieuwingen reeds inkt genoeg is gevloeid en houdt het liever bij vernieuwde impulsen aan de lokale handel. Tevens over het steeds groeiend imago van de Aalsterse Jaarbeurs. pat «het er steeds hetzelfde is», dat de Jaarbeurs een al te stereotiep evenement is dat een bezoek niet meer lokt, is een botade die spreker liever niet hoort. Het steeds weerkerend jaarlijks sukses bij de tienduizenden bezoekers is het levend bewijs van het tegendeel. Het sukses van deze jaarbeurs stoelt immers op verschillende oorzaken. Allereerst is er de kommersiële beweegreden wegens de mogelijkheid die er geboden wordt tot vergelijkend kopen en wegens de speciale kortingen die er worden toegestaan door de exposanten. Men kan er trouwens, op zijn dooie gemakje, waren bekijken, betasten, eventueel proeven en alvast een babbeltje slaan met de exposant wat zeer verrijkend kan zijn. De spektakels, die dit jaar van de bovenste plank zouden zijn, zijn een andere reden om de Jaarbeurs te bezoeken. Wie immers de beurs voor 21 u aandoet kan voor de toegangsprijs van 50 fr. ook terecht öp een spektakel- of showavond van formaat waarvoor anders gauw een paar briefjes van 100 moeten worden neergeteld. De Jaarbeurs heeft echter ook een sociale funktie als een ideaal ontmoetingscen trum, een van aktiviteiten gonzende bijennest en bovendien heerst er de typische na-vakantie-sfeer die ook velen weet te lokken. Om al deze redenen hoopt spreker dan ook op een welslagen van de 36ste editie van deze Jaarbeurs, een niet meer weg te denken festiviteit die, ook buiten de eigen regio, niet meer weg te denken is. LH Aalst. De stoet met de vooraanstaanden op weg naar de jaarbeurs (a) De -Claerhaegse Co- medie- heeft plannen om over twee jaar, ter gelegenheid van het tweede lustrum, te spe len in de hovingen van het Moorsels waterkas teel. Inwijkelingen te Aalst zouden naast de pus verschenen info- brochure ook een gedé- tailleerd stadsplan be komen. Andere gega digden zouden dat plan kunnen bekomen op aanvraag. In toeristische dag arrangementen en voor stellen voor schoolrei zen zou de Federatie voor Toerisme in Oost- Vlaanderen ook Meldert willen betrekken. Op het programma o.a. te kiezen uit hoevebezoek Eugeen De Croes, Ach terstraat 16, 'n kijkje op -De Ginst- met enor me kalkzandstenen, wandeling in het Kra- v aal bos, bezoek aan de abdij Affligem, 9 eeu wen jong en eventuele luchtdoop in Ter Klui zen. Mogelijkheden te over. Het zangkoor van Steven Moorsel, een reeds honderd jaar be staande formatie, zou zijn imago wat willen opvijzelen o.l.v. Frans Jacobs al blijft het folkloristisch en het so ciaal aspekt hoofdzaak. Het deed zijn eerste buitenlandse trip verle den zaterdag en trad met sukses op in Hulst en in Zierikzee. Hen achteraf op een aborda- bel uur en in goede toe stand thuis krijgen zou echter zelfs voor de Fa- luintjestroubadour lang geen makkie zijn ge weest. Er zou een ultra-mo derne verlichting ko men op het voetbalplein van Thor Kokerij bij de Molenvijver samen met de gloednieuwe tribune. De kabels werden in elk geval reeds verleden week vanaan de kabine in de Molenstraat ge legd. Een van onze excel lente excellenties zou blijkbaar iets willen wijzigen aan de ge slachten van naam woorden). Hij had het inderdaad voortdurend over 'het' werf en -dat- werf (van St.-Pieter). Zowel van Dale als Ver- schueren houden het bij vrouwelijk en tolereren het mannelijk geslacht. Met 'Onzijdig' staat de ze minister dan ook al leen... Gewelven, gevels en buitenschrijnwerk van de Aalsterse -Borse van Amsterdam' zouden op knapbeurt en restaura tie krijgen. De bak steengewelven herstel len en uitbreken en her plaatsen van parketbe vloering zou zowat 2.000.000 fr. kosten. Na zicht van gevels, scha liedaken, zinkwerk en houwerk wordt ge raamd op 1.500.000 ff. De Staat zou tussenko men voor 50%, provin cie en gemeente elk voor 10%. De resterende 30% vallen ten laste van •Kring De Eendracht'. De vuilniszakken voor het jaar 1983, 50 in aantal, zouden einde augustus of begin sep tember kunnen uitge deeld worden. De ver traging zou te wijten zijn aan moeilijkheden met de computer. zzz zuurzoetzout Volgende leerlingen beëndigden met sukses hun leergangen aan het instituut Sint-Anna, Sterrestraat 18 te Lokeren. Het betreft de avondschool kleding. Behaalden het brevet van naaister-kleermaakster (na drie jaar) met onderscheiding: Denise Bontinck uit Lokeren, Conception M. Gonzales uit Lokeren, Annick Van de Walle uit Waasmun ster en Karine Van de Walle uit Waasmunster, met voldoening: Emilienne Smet uit Lokeren. Behaalden het brevet van specialiste-dameskleding (na vier jaar): met onderscheiding: Maria Baecke uit Lokeren, Ivette Bauwens uit Lokeren, Godelieve De Beule uit Lokeren, Yvon ne Nonneman uit Sinaai, Andrea Pietcrs uit Lokeren, Fabienne Roelandt uit Overmere en Martine Van Laeken uit Lokeren. !L0<£b!elit'n ua" d? fauhourgfcstivileilen te Baai-degen dit weekend met ais hoogtepunt ven waaien Het is één van die avondmark. ingeschakeld en de 96ste Faubourgjaarmarktstoet zijn de Baardegemse reuzen Pië en Melle en zoonlief kleine dingen die Vlaanderen dit initiatief wordt nu zeker Kamilleken. groot hebben gemaakt. Mede hernomen. Nieuw is alleszins Reuzen die wellicht de hele stoet niet zullen meemaken maar waarmee men alleszins op door ,oed°en van de WV De het reuzevuurwerk op zondag het Dorpsplein bij de kerk zal worden gekonfronteerd. Kamilleken maakte trouwens I^nd^treek en va.n de vvv ?8 oogst te 21.30 u in de Kerk- reeds zyn opwachting bij de duizenden bezoekers van de laatste editie van de Pikkeling by de ingang van het Hof ter Linde. «De Faluintjesstreek» en met -hofhaan. Een ander nieuw ini- Even voorstellen: Pië Fau bourg, zoon van Sooi en Klet sers Fie, werd volgens de au thentieke akte van huwelijks voltrekking geboren op 28 au- de medewerking van het stads bestuur namen de Faubourg- jaarmarktfeesten steeds verde re uitbreiding. Hoogtepunten Naast de klassieke aktiviteiten, reeds lang ingeburgers in de Waar de benaming «Fau- zouden komen tonen. Rond bourg» eigenlijk uit voortkomt dit eenvoudig stramien werd, blijft voorlopig nog een fel om-, met horten en stoten, ups en streden kwestie die allerlei ety- downs, een typische «boeren- mologische kommentaren mo- kermis» geweven, guslus 1908 en trad in het hu- gelijk maakt. Een spuiter ver- Oude programma's en affiches FÏuboiïëfaamarktsfe'er ël's dë welijk voltrokken wat het bur- geleek zelfs het huidige «fau- getuigen nog van de vurigheid tetoïLfcBBd gerhjlc luik betreft door burge- bourg.. de «voorstad., van waarmede nieuwe in,datieven voTTTugd de klSÏ meester Robert De Pauw op Baardegem-dorp met «Versail- en feestelijkheden werden uit- markt en de eemeenteliike en 11 augustus 1973, met Melle les., voorstad van de Parijse gebouwd. Kwcsteliike 3ZlmLk. Faubourg^ huishoudster, doch- periferie. Of hij daarbij ailu- Men gewaagt immers in oude zijn blikvangers het pottenbal ter van G.elen en van Goka deerde on vehonwen in Ver. geschriften van «opkomst van 25 de verkieSng vaHSulï ter van Gielen en van Goka deerde op gebouwen in Ver- Muizenwinkel. Pië is vogel- saillestijl op het Faubourg i: handelaar van beroep. ook voor ons een raadsel. Het jaar daarop, uitgerekend op 27 oogst 1974, zag zoon 96ste editie Kamilleken Faubourg het le- Opgericht in 1887 door inwo- venslicht en volgens de desbe- nes van de Dorpstraat be treffende «officiële» akte wa- perkt de bedoeling zich aan- ren Frans De Gols, Dorps- vankelijk tot een dierenmarkt, kén, vaiTezeis enezelinnen die straat 58 en Petrus Adolf Uyt- enkel toegankelijk voor kinde- gaarne minnen...». Nieuwigheden tersprot, Dorpstraat 72, de ren die hun mooiste huisdieren Deze typische Vlaamse ker- Verleden jaar werd voor de wettige getuigen. of vangsten op een wedstrijd miswind is te Baardegem blij- eerste maal, met sukses, een mannen en vrouwen, met of boer en Faluinboérin, de kof zonder baarden, van koeien en fietafel waar alle ouden van stieren met driftige spieren, dagen en gehandikapten van van merries en hengsten vol Baardegem welkom zijn en vurige wensen, van zeugen en uiteindelijk dan vooral de Fau- beren die snorken, van geiten bourgjaarmarktstoet op dins- en bokken die gaarne knok- dag 30 tiatief, het oplaten van een warmeluchtballon, kan wegens technische moeilijkheden nu niet doorgaan maar wordt ze ker voor de volgende uitgave weerhouden. Omlijsting Het geheel is door een reeks sportieve aktiviteiten omlijst als het dorpskriterium georga niseerd door «De Vliegende Spaak» op zaterdag 27 oogst, de grote duivenvlucht uit Quié- vrain door «Rap zijn wint», de schieting op de liggende wip van «St.-Jozef» en de 35ste grote prijs WSC Baardegem- Sportief voor internationale liefhebbers op donderdag 1 september. Inderdaad. Voor elk wat wils!!

De Voorpost | 1983 | | pagina 7