Dendermon één reus 12 - 2.9.1983 - De Voorpost Dendermonde. Uiteraard was er een massale belangstelling voor de modeshow op de braderij (c) Dendermonde. Rijen dik liep het volk (c) Ridderstraat moesten, konden we ook daar pols hoogte nemen van de ge- museum en tegelijk mu seum voor heemkunde. Dit tweede deel werd trouwens vrijdag geopend. Verder heeft het sociaal organisme beschutting tegen de muur en stoorde zich geenszins aan de vele drukte die de marktkra mers maakten. In de Dendermonde. Zo ziet onze winkel eruit. Een ludieke kinderparade om de Sterbraderij te openen Onze eerste stappen gin- van zaken. Acht jaar gele- de twee woningen ter be- gen richting Kerkstraat den overleed in Dender- schikking als musea: een waar om 18.00 uur de monde het laatste be- klein pand nr. 11 als mo- vierde Rammekenszand- gïjntjegrootjuffrouw del-begijnenwoonst van feesten van start gingen. Ernestine De Bruyne. 100 jaar geleden en het Vermits we voorbij De «Wat voor zin heeft van- huis van de grootjuf- - daag dan nog een begijn- frouw werd door de hof» aldus Evrard die merkwaardige ijver van meteen een tere plek stadskonservator Aimé beurtenissen. Maar daar aansneed. Het begijnhof Stroobants omgescha- was voorlopig alles kalm is inmiddels in verval ge- keld tot oudheidkundig en men hoorde er af en raakt en het restaureren toe het voorzichtig op- van de huisjes zou een timmeren van een po- som van 1, ja zelfs 2 mil- dium, waar zowel zater- joen per woning vergen, dag als zondag een niet Vraag is of men dat geld moe te krijgen DJ zijn ter beschikking kan heb- scherpste geluiden de ben en of men van het wereld instuurde. Maar begijnhof inderdaad iets wederzijds hulpbetoon er ook in de Kerkstraat was wil maken. «Het is in de zijn onderkomen gevon- het muisstil. Peke Ram- eerste plaats een toeristi- den en is er ook voor een mekeszand, de reus met sche trekpleister voor de beginnings- en vergader- dienst, zocht nog steeds stad. Ettelijke wande- ruimte, uitgerekend in laars, schoolgroepen, het huis van de Heilige toeristen lossen elkaar af Geest. En tenslotte is er en bewonderen er een het landelijk sekretariaat stukje schoonheid en voor de jeugdanimatie harmonie van lang ver- Jonge Kerk gevestigd, Franz Courtensstraat was vlogen tijden. evenals de plaatselijke men nu druk doende met Het begijnhof is ook een zetel van Bouworde en het uitstallen van oase van rust en stilte Tele Bouworde Dender- kraampjes. Het was dus duidelijk dat hier niet on middellijk aanstalten werd gemaakt om de bra derie binnen de eerste minuten officieel te ope nen. Dus met spoed naar het begijnhof, waar ook al om 18.00 uur de Be gijnhoffeesten zouden worden opengepraat. Vierde Begijnhoffeesten Daniel Evrard, die waakt over het zieleheil van de Begijnhofbewoners en er sedert zijn komst in dit vredige oord, al aardig wat heeft losgeweekt ten goede, mocht zeer voor name gasten hartelijk welkom heten. Inder daad, gemeenschapsmi nister Jan Lenssens wan delde over de stofferige Begijnhofweg de plaats van de zowaar plechtige opening tegemoet. Wat later arriveerde senator Van den Broeck en uiter aard waren alle plaatselij ke vooraanstaanden pre sent of hadden ze zich laten vertegenwoor digen. Pastor Evrard schetste in zijn welkomwoord zeer in het kort de historiek van de begijnhoven en wees erop dat het Dender- mondse begijnhof niet een van de velen is ge weest zonder meer. Ooit woonden er 250 begijn tjes, maar allerlei machi naties hebben ervoor ge zorgd dat zowel de be gijntjes als de begijnho ven verdwenen. Dender monde ontsnapte niet aan die algemene gang Dendermonde. Aandachtige luisteraars naar de toespraak van de burgemeester bij de opening van het volkskundemuseum (c) Dendermonde. Alle officiële gebouwen waren voor de gelegen heid extra bevlagd. (c) de gemeenschap. Van daar ook, aldus Evrard, dat de gemeenschap er ook de zorg moet over dragen. Hij zei dat onder meer de nivelering van de afwatering en de be strating een noodzaak, een dringende noodzaak is geworden, dat er nog zoveel andere dingen hoogdringend moeten gebeuren, maar dat er helaas niet voldoende geld voorhanden is om deze leefbaarheid en vooral de bewoonbaar heid van de 43 huizen te waarborgen. Sinds de eerste restauratiefase, waaraan de stad ruim meewerkte, werd door de vzw Begijnhof reeds meer dan 8 miljoen fr. openbare werken zei in naam van de stedelijke overheid dat men graag bereid is mee te werken aan deze tweede fase. Hij had het over een eigen unieke begijnhofsfeer waar vooral het volkse in de zin van betrokken met het eigen volk op een prachtige wijze tot uiting komt. Het gaat hem om echt kultuurdagen. Sche pen Dierick zou in zijn toespraak ook niet de problemen uit de weg gaan: «inzonderheid stelt zich het probleem van het oppervlakte watèï, het probleem van de be ken gekend als de Ram melaar en de Laarbeek en de bestrating. Deze pro blemen worden door het Drie dagen lang zag Dendermonde waa lange sliert in een zomerse kledij, Dendermondse binnenstad, zichzelf tr ting zoekend op een terrasje, kijkend i dan niet toevallig neergezet kraam. De en maakte zich op om zijn mooiste dag zondag wordt de Dendermondse feestn de Museumfeesten te Baasrode. Maar i herinnering maakt ons sterk dat er vol< zal te beleven zijn. Het was vrijdagavond anders moeilijk fc andere. Maar we doen er allicht best van de gewezen brouwe- zer van de klok met rijen uit de stad. Zo onder schreden het cijfertji meer de brouwerijen ven genaderd en dus Ressen, Bayard en Verto- het reppen om tijdig gen van Dendermonde wezig te zijn op de zelf, L. Hermans van Ap- ning van de Ster-brai pels en de brouwerij Du- Op de Oude Vest bois-Mertens van Oude- zich de muziekm gem. Men hoopt in een schappij «De Kindi mijn». Verder loofde hij de inzet en werkkracht van de begijnhofverant woordelijken die alles veil hebben om van «dit prachtig stukje van het hart van Dendermonde een aantrekkelijk iets te maken» en «de rijkdom - - van het begijnhof te eta- volgend stadium ook nog van de Schelde» op Wa anHaro nrm itA/oruon Was* rooct miiTil/aal ir leren». Dendermonde. Hel sladhuis «as door de leden ran hel Werk van den Akker fraai versierd n.a.v. hun 75-jarig beslaan (cl voor iedereen die eens de drukte van het stadsle ven wil ontvluchten en wat verpozing zoekt. Dat kan aan de grot, in de kerk of zelfs bij de be woonsters. En dan is er nog de funktie van het begijnhof als woonerf voor dames en juffrou wen die zolang mogelijk in hun vertrouwd milieu willen en kunnen blijven. Daarnaast vervult het be gijnhof nog een aantal andere funkties: het stelt aan de stad Dendermon- Noord. Vermelden we ook nog het wijkschooltje dat rustig bloeit om het dan niet te hebben over de vele voorstellen en suggesties die men re gelmatig mag ont vangen. De toekomst Je kan er niet omheen, je moet ook naar de toe komst kijken. En die ziet er niet zo rooskleurig uit. Het begijnhof is een ge klasseerd monument en landschap, in dienst van Museum voor volkskunde Na de receptie die ge bruikelijk op een opening opdringerige dames die persé aan de personali teiten tombolaloten wil den verkopen, stond nog de officiële opening van het stedelijk museum voor volkskunde op het programma. Burgemeester Cool zou er de openingstoespraak houden en maakte in zijn redevoering een kleine rondleiding doorheen het museum. In een eerste lokaal wordt een kleine herberg uitgebeeld. Er staat een oude toog, een rekje voor jeneverglazen, besteed aan ontelbare stadsbestuur zeker niet kleine en grote instand- losgelaten en maken het houdingswerken. voorwerp uit van bespre- Nu staat de tweede res- kingen met de verant- tauratiefase voor de woordelijken van het be- deur. Ook daar is weer gijnhof en met de be- geld voor nodig. Onder voegde diensten van de typische tafels en stoe- meer moet de voorvader- provincie». Hij verzeker- 'en- een zageman^ herin- lijke begijnhofverlichting_ de ook de medewerking worden aangepakt. Maar' van het stadsbestuur aan dat zijn kleinere werken de renovatie «maar ziet die de vzw kan eanp'ak- zich gesteld tegenover ken. De vierde begijnhof- zware financiële en mate- feesten zouden voor de riële problemen om de nodige financiële steun beoogde werken op ei- kunnen zorgen. gen kosten uit te voeren Schepen Dierick van binnen een korte ter- de andere brouwerijen het feest muzikaal ii aan de beurt te laten zetten. En wat komen. stond een bonte In de keuken van wijlen kinderen ongeduldig grootjuffrouw De Bruyne wachten om op de t( heeft men gepoogd alles van een lustige mi in de oorspronkelijke de tocht doorheen volgt en alleen maar ge"- staat te bewaren. Een ou- Brusselsestraat aan stoord werd door al te de waterpomp, een klok, vatten. Je moet nan een bordenrek, een ge- weten dat de Ster-bi mets komfoor, de Leu- rij wordt ingezet met vense stoof, de keuken- kinderstoet. De kind kast, een vleesblok en van de deelnemi nog vele andere dingen handelaars mogen staan er te kijk en bieden verkleed komen aan een inzicht hoe de be- den en krijgen als gijntjes in hun nederige dracht mee de ham huisjes leefden. zaak van hun ouder De burgemeester deed een kreatieve en or'n ook een oproep om de Ie wijze uit te bee vele ontbrekende scha- Keurig witte bakkei kels in dit vrij laat opge richte museum voor volkskunde aan te vullen. Alleen wanneer dit zal gebeuren, zal men voor het nageslacht een uitste kend beeld kunnen bewa ren van het gemeen schappelijke verleden door een kennismaking van veelkleurige k met het huishoudelijke, Maar een ding haddi het ontspannings- en het gemeen: ze hadden arbeidsleven van onze nig veel plezier. Net ouders en voorouders. de organizatoren de richting Brusselse: De Ster-braderij dirigeerden, kwame Ondertussen was de wij- prominenten van de neringen aan Dender mondse herbergvereni- gingen en voorwerpen uit verdwenen Dender mondse brouwerijen en jeneverstokerijen. Verder zijn er ook panelen met foto's van gebouwen, produkten en personeel ten met hoge mutsei schuimrubberen taai reusachtige dozen plakt en beschilderd allerlei slogans men, obers in den do kon ze er allemaal Kortom een bonte geling van groot en I

De Voorpost | 1983 | | pagina 12