ermisweek lig feest angewandeld. Na de of- iciële begroeting, haarden die zich on- iddellijk in het gelid: ^minister Lenssens, bur gmeester Cool, flink wat ^schepenen en gemeente raadsleden, vertegen woordigers van het OCMW en anderen die de volgende gemeente raadsverkiezingen blijk baar nu al aan het voor bereiden zijn. Op maat van de muziek stapte men richting rond punt, maakte daar een halve draai links of rechts naar gelang de politieke strek king en wandelde dan naar de Vlasmarkt. Op meerdere plaatsen werd halt gehouden, werden handjes gedrukt en schouderklopjes uitge deeld. Meteen zat de Stemming erin. Het feest Icon beginnen. 375 jaar Werk van den «Akker De Voorpost - 2.9.1983 - 17 Dendermonde. Zowel zaterdag als zondag waren de Dendermondse straten echte winkel-wandelstraten (c) de stadsgrenzen aan te schaffen. De periode tij dens de eerste wereld oorlog is een piekperiode geweest en ook geble ven, al zou zich ditzelfde fenomeen, zij het niet in dezelfde grote mate nog eens herhalen tijdens de tweede wereldoorlog. Toen beschikte het werk over 35 ha grond en ver deelde het bestuur mest stoffen en plantgoed. In 1950 werd dan het vijftig jarig bestaan gevierd op een plechtige wijze, met een tentoonstelling die veel belangstelling ge noot. Niemand twijfelt eraan dat het 75-jarig be staan evenveel belang stelling zal wegdragen. Want de tentoonstelling die met veel mankracht werd opgebouwd, is uit zonderlijk te noemen. En uitzonderlijk was ze. Te beginnen met het bloementapijt op het voetpad voor het stad- V)endermonde. Heel wat volk aanwezig op de opening van de begijnhoffeesten (c) DendermondeVoor het stadhuis was een prachtig bloementapijt gelegd met het wapenschild en het embleem van het 75-jarig bestaan van het Werk der Volkstuinen (c) het volk. Met duizenden trokken ze in^Jr end als een kleurrijk lint doorheen de erlei lekkernijen en snuisterijen, beschut- of de honger stillend aan een ergens al fde weer, bloosde van puur kontentement ken. Helaas, mooie liedjes duren niet lang: oten met de bloemencorso te Sint-Gillis en het is goed geweest en die stille en zoete weer een dergelijke bruisende binnenstad open en hollen van de ene opening naar da (logische volgorde te werken. Minister Lenssens zou dan ingaan op enkele an dere aspekten van het werk van de volkstuinen. Onder meer op de ver sterking van de gezins band, op de edukatieve funktie. Het werk in de volkstuin verschaft ont spanning aan heel het gezin en draagt bij tot de versteviging van de ge zinsband, onder meer door familiale samenar- beid. En wat de edukatie ve funktie betreft: de jeugd uit de steden leert er de natuur, beter door kennen en raakt opnieuw vertrouwd met het ritme der seizoenen. En boven dien, men wordt er meer mens door dank zij de zelfontplooiing. In zijn slotwoord zou hij nog een warme hulde bren gen aan een van de ge- gen van de verenigingen. Rijke geschiedenis Schepen Dierick zou dan de geschiedenis van het Werk van den Akker toe lichten. Hij onderstreepte de grote aantrekkings kracht die van deze vere niging uitgaat. Hij was opgetogen over de mooie tentoonstelling en vooral over het prachtige bloementapijt op het voetpad voor het stad huis. Klein begonnen in 1908 is de vereniging uit gegroeid tot een biezon- der groot geheel. De eer ste voorzitter was Ridder Schellekens die een klein stukje grond ter beschik king kon stellen en de eerste grote doorbraak dateert van de eerste we reldoorlog. Liefst 720 le- Dendermonde. Burgemeester Cool echt in de begijnhofstemming (c) tuinbenodigdheden, het algemeen verbond van de Belgische Sierteelt, de Nationale Dienst van Af zet van Land- en Tuin- bouwprodukten met zijn keur aan groenten, de Hogere Rijksinstituten van Melle en Vilvoorde met prachtige bloemen tuinen, het Verbond van de Glastuinders van Moerzeke Kastel en de Mechelse Tuinbouwvei ling ook al met hun beste produkten, het Verko- kompostbedrijf uit Den dermonde, kunstschilder Leo De Beul die zijn wer ken over het Werk van den Akker presenteerde, de Stedelijke Hogere Nij verheidsleergangen met een beeld van de ver schillende studiemoge lijkheden en Roger Cal- laert die weer present was met zijn variatie kak- tussen. Voorzitter Mertens maak te van de gelegenheid en het uitgelezen gezel schap ook gebruik om hulde te brengen aan Cle ment Leybaert, een van de verdienstelijke leden van het Werk van den Akker. Hij kreeg een prachtige tinnen schotel. Uitslag fotowedstrijd Op de akademische zit ting werd ook de uitslag bekend gemaakt van de fotowedstrijd die was georganizeerd bij deze gelegenheid. De jury on der voorzitterschap van Hugo D'Haen van de Dendermondse fotografi sche kring, kwam tot vol gend resultaat: 1. me vrouw Mimi Van Caus- broeck, 2. Etienne Van Buyten (Hamme), 3. Mark Macharis, 4. Louis Hal- laert, 5. Etienne Van Hautte, 6. Freddy Smet. Tot slot zou burgemees ter Cool de tentoonstel ling voor geopend verkla ren en meteen konden de honderden kijklustigen in de gangen van het stad huis hun rondgang be ginnen. Vermelden we ook nog dat de plechtigheid muzi kaal werd opgeluisterd door de Sint Gregorius- gilde dat onder leiding van dirigent M. Defleur enkele biezonder goed geslaagde nummers ten gehore bracht. Drie braderijen Zaterdag en zondag was Dendermonde centrum dus overbevolkt. Drie braderijen en een begijn hoffeest, genoeg dus om de massa te lokken. En die was er ook zowel za terdag als zondag, aan getrokken door het goe de weer, de vele attrak- ties en de koopjes die er te doen waren. Muziekmaatschappijen wandelden op en aan, reuzen trokken door de straten in hun spoor dan sende jongens en meis jes meeslepend, volks dansgroepen in kleurrijke klederdracht, volksspelen en oude gebruiken, ze waren er allemaal. De modeshow kende een reusachtige bijval en de twee aerobic-juffrouwen kregen vooral van het jonge volkje een dende rend applaus. De man met de magische fietsen en zijn suppor- tersfiets mocht weer veel kijkers begroeten en Gust Dierick en zijn marionet- tenteater Kalleke Step kreeg zaterdag in de Kerkstraat niet die massa kinderen die hij verdien de voor het vermakelijke spel «over de koliekto ren». Zondag had Gust zich beter opgesteld. Hij was terug te vinden on der de koelende bomen van de Franz Courtens- straat. De kinderen konden zich opperbest vermaken op het springkasteel dat «De Voorpost» voor de gele genheid voor de deur had opgesteld en kwa men verder aan hun trek ken op de vele spelletjes die de verschillende win keliers hadden voorzien. Tegen een luttele prijs kon men daar leuke ka- deautjes winnen. In het begijnhof krioelde het van de kunstenaars, die in de vele kleine huisjes hun werken demon streerden. Rijstpap zonder gouden lepeltjes en andere grootmoe derlijke lekkernijen waren er verkrijgbaar en wie van oude ambachten hield kon er kijken -naar de spinsters, de vlasbe werkers, de graveerder in glas, de wijnmakers en anderen. Uiteraard werd ook daar veel aandacht geschonken aan de twee musea en de vele win keltjes. Toen zondagavond stil aan de avond viel, was het duidelijk dat enkele duizenden bezoekers Dendermonde hadden aangedaan en hebben kunnen ervaren dat dit inderdaad een «stad om lief te hebben» is. moeite. Terwijl de kermis zich langzaam warm draaide en de braderijbezoekers met muizepasjes voorbij- schuifelden, vierden de leden van het Werk van den Akker hun jubileum. In hoog gezelschap, want ook hier was gemeen schapsminister Lenssens present. Ook burgemees ter Axel Schlotmann uit de zusterstad Nienburg en zijn dame hadden plaatsgenomen tussen de genodigden. En ook zij genoten van de rijke bloemenpracht. Voorzit ter André Mertens, in zijn nopjes met zoveel be langstelling, vertolkte de gevoelens van dankbaar heid en vreugde van zijn leden. Hij heette iedereen hartelijk welkom en loof de al zijn medewerkers die deze unieke en onver getelijke tentoonstelling hebben mogelijk ge maakt. Zijn speciale dank ging evenwel naar Antoi- ne Van Herreweghen, be stuurslid, die de verant woordelijkheid van deze bloemenshow op zich had genomen en daar et telijke om niet te zeggen ontelbare uren en dagen aan heeft gewerkt. Minister Lenssens, dui delijk in zijn sas bij deze milieuvriendelijke tuinders, haalde herinne ringen op uit het verre verleden. De weldadig heidszin die beschouwd werd als een middel van preventieve armenzorg voor de arbeiders die door de armoede werden bedreigd, de nuttigheids- tuin die zijn ontstaan te danken had aan de arbei dersverenigingen die de grond pachtten, in loten verdeelden en die dan onderverhuurden aan hun leden. Beiden had den een gemeenschap pelijk doel: zorgen voor een zinvolle vrijetijdsbe steding, en wat meer was, vooral de mannen weghouden voor de ge sel Gods uit die tijd: de drank. Later kwam de ge- noegentuin, het tuinieren beoefend als een vorm van ontspanning, als hobby, als vrijetijdsbe steding. In de jaren dertig kwam dan de krisis en ook een ingrijpende ver andering. Men stemde de wet op de kleine landei gendommen waardoor de arbeiders aangezet werden tot sparen om al dus een eigen woning te verwerven. Dat alles aan aanlokkelijke voorwaar den. En bij die voorwaar den hoorde ook het ter beschikking stellen van een oppervlakte voor het houden van kleinvee (kip pen, schapen, konijnen). Maar deze maatregel had ook een keerzijde want Dendermonde. Onder deze Leuvense kachel werd een heet verhaal opgehangen. De Dendermondst de miserie begon wan- politici weten er blijkbaar alles vanaf (c) neer de man werkloos werd en de werkloos- wezen voorzitters, Geor- den telde men toen. Van- huis, de inbreng van de heidsuitkering niet zei- ges Heyvaert, die jaren- zelfsprekend was er toen Aan- en Verkoopgenoot- den werd geweigerd om- lang het symbool is ge- nood aan grond en dien- schap van de Belgische dat men kleinvee hield. weest van de doelstellin- de men gronden buiten Boerenbond met allerlei Wie zaterdagmorgen de braderij-kater al vroeg bad verwerkt, kon zich de bgen uit de kop staren op bet prachtige bloementa pijt dat door vaardige handen op de stoet voor bet stadhuis werd ge- regd. Het Werk van den Akker bestaat 75 jaar en hield met de kermisda gen een wonderbaarlijk prachtige tentoonstelling pie ettelijke bezoekers mocht verwelkomen. Ge lukkig maar, want het loonde werkelijk de

De Voorpost | 1983 | | pagina 17