De grote en de kleine k .(^KrrM det* Erembodegemnaar Jaak Van Den Abiel, kunstenaar met wasknijpers... ook tijdens de Aalster se week van vrijetijdsbesteding! Merkwaardige expo «Blaasinstrumenten» te Erembodegem Nieuwkerken krijgt van Luk Heirbaut kunstwerk kado Incar Lebbeke heeft nieuw lokaa Kreem de la Creme ofte poëzienacht met poëziewedstrijd te Aalst Tt «Netwerk» Aalst met nieuw imago «Vijfde seizoen» in Netwerk Aalst De Nieuwe Snaar in Netwerk: Aalst Demonstratie beeldende kunstei in galerij Artistiek 22 - 2.9.1983 - De Voorpost Iet Jmd Jen 1 «la' Jaak Van Den Abiel: geboren te Aalst op 5 oktober 1911 met erg veel vaardigheid in het bloed, vanaf zijn veertiende jaar naarstige kleermaker die zijn dagtaak steeds vervulde als bekwaam vakman, thariR wonende te Erembodegem, Kerkstraat 7. Zijn hobby beperkte zich jarenlang tot be stuursmandaten in verschillende ontspannings- en sportverenigingen in Erembodegem. Maar daarnaast is hij ook geruime tijd gewaardeerd bestuurslid geweest van de plaatselijke afdeling van de Civiele Bescherming, Op 65-jarige leeftijd ging hij, enkele jaren geleden, met pensioen. Maar.rust, roest: daar was hij zich ter dege van bewust. En daar om besliste hij zich voor taan, daadwerkelijk maar belangloos, in te zetten voor de Erembodegemse bezig- heidsklub van de Zieken zorgbeweging C.M.: een be weging van en voor zieken met gezonden, die wil inspelen op de specifie ke noden en problemen van langdurig zieken, noden die zich ruimer stellen dan het niet meer gezond zijn: nood aan hulpverlening, ontmoeting, ontspanning, vorming, betrokkenheid en geloofsbeleving. Jaak Van Den Abiel was er zich van bewust dat in die bezigheidsklubwerking kansen te over liggen tot ontmoeting en om de échte zin van «werken» te bele ven. Immers écht bezig-zijn komt ten goede aan héél de mens. En daarom nam hij de leiding op zich van deze Erembodegemse hobbyklub waarin hij sindsdien met allerlei initiatieven baan brekend werk verricht om haar opdracht in de beste omstandigheden uit te voe ren. Om de veertien dagen (eerste en derde dinsdag van de maand) wordt thans in het Gerstenhof te Erem bodegem verzamelen gebla zen voor deze bloeiende be- zigheidsklub waarin heel wat leden samen «kreatiei bezig zijn» met lacetwerk, haakwerk, vlechtwerk, klosjeskant, restjes-wol verwerking, breiwerk, postzegels-verzamelen schilderen, Jaak Van Den Abiel ontpopt er zich aldra als echt vaar dige «wasknijperkunste naar» Met duizenden wasknijpers, boogzaagje, schuurpapier en aardappel mesje werkte hij, erg entoe- siast, reeds heel wat ideëen piekfijn uit: een miniatuur van het Witte Huis in Washington, de molen van Herzele, een fraaie uitbeel ding van de aloude Sint- Amanduskapel uit Erembo degem en ook de alombe- kende kapel Termuren. Laatst heeft hij het zelfs aangedurfd het Aalsterse belfort echt getrouw weer te geven. Resultaat: een in drukwekkende realisatie met zomaar tweeduizend vijfhonderd wasspelden. En... ook dè binnenafwer king is steeds tot in de per- fektie uitgevoerd. Jaak Van Den Abiel hep met dit waardevol «werk» reeds enkele keren in de kijker, tijdens tentoonstel lingen. We vermelden hier bij vooral de kunst- en hob- bytentoonstellin van de Sport- en Kulturele Kring van de Rijkswacht te Asse en de gewestelijke CM Zie kenzorgdag op 23 mei 1983, tweede Sinksendag, in de stedelijke Keizershal- len van Aalst. Ook op de eerstvolgende tentoonstelling tijdens de week van vrijetijdsbe steding van 17 tot 25 september e.k. in dezelfde Keizershallen zal de Erem bodegemse «wasspelden- kunstenaar» present zijn met heel wat hobby werk. Beslist een goede gelegen heid om er zich van te over tuigen hoe hij met eenvou dige wasspelden, met veel geduld en ijver, echte kunstwerkjes in mekaar kan steken... We horen er beslist nog meer van! D.B. Vandaag overhandiging Vandaag, vrijdag 2 september, wordt om 20 u. aan de parochiegemeenschap van de Sint-Niklase deelgemeente Nieuwkerken een kruisweg van de plaatselijke kunstschilder Luk Heirbaut voorgesteld. Het veertien staties omvattende oeuvre behandelt thema's uit het Nieuwkerkse (gest (volks)leven. Luk Heirbaut (64) werkt al sedert april aan de kruisweg. Hij is ook de maker van de evokatie «Kerstmis in Nieuwkerken», verwierf enige faam als surrealistisch kunstschilder en maakte zich verdienstelijk door restauraties aan r o.m. de hoofdkerk in Sint-Niklaas. Twee (hoge) gasten worden in Nieuwkerken verwacht, vandaag. Daan De Smet, superior van het kollege in Sint-Niklaas en voorzitter van de kulturele raad, licht de religieuze en artistieke waarde van de kruisweg toe. En de abt van de Affligemse abdij, dom Anselmus Goetghebeur, geeft een bezinning over het lijden or j en de verrijzenis van Kristus. Het koor Jekoni luistert de plechtigheid op, waarbij ook gedichten van de Nieuwkerkse priester-literator Gery Helderenberg ten gehore worden, gebracht. En burgemeester De Vidts zal de permanente expositie van de Nieuwkerkse kruisweg officieel openen. Een verrijking voor de Nieuwkerkse parochiegemeenschap, dit geschenk van Luk Heirbaut. lein elde erke eest étcl irer ir a kei: ond iel Ol'.L wordt weer van de piédestal gehaald. Zeven uur lang wordt poëzie méér dan een hooit gelezen dicht bundel. Zowat veertig poë ten én personaliteiten wor den op zaterdag 17 septem ber vanaf 21 u in een strak en gevarieerd tempo, met muzikale tussendoortjes van Trio Frans leven (BRT) en Stratos-4, opgevangen en begeleid door de prezan- tatoren Paul Codde en Rudi Vanden Daele. Het beste van de beste poëzie, de kreem-de-la-kreemwordt in een ludiek aangeklede Netwerkzaal te Aalst ge bracht door poëten en per sonaliteiten waaronder Roel Richelieu, Walter Hae- saert, Anne-Marie Van Nuf fel, Hugo De Boom, Willy Courteaux, Fil Hantko, Stratos-4, Patrick Conrad, At Work, Marcel Van Mae- je, Ivo Van Strijtem, Eva Zielepoot, Johan Anthie- rens, Norbert De Winne, Lutgard Simoens, Koen Stassijns, Pirana en Jan Bee, minister Marc Galle, Senne Rouffaer, Anny De Maght, Tejater 80, Betty Mellaerts, Dolf Sedeyn, Jan CaudronJos Gheysen, Wim Van Gansbeke, Anton Cogen, Eddy Vereycken, Karel Ringoet, Gustaaf De Meersman, Jef Michiels, Rudy De Smet, Piet Louies. De dichters brengen eigen werk, terwijl de personali teiten hun lievelingspoëzie voordragen. De elf laureaten Aan de hele poëziespekta- kelnacht gaat een poëzie wedstrijd vooraf, waarvoor elf van de dertig ingeschre ven debuterende dichters weerhouden werden door het zevenkoppige pré-selek- tiekomitee. De wedstrijd vangt om 20 u aan. De jury is samengesteld als volgt: voorzitster is schepen van kuituur Chris Borms, en verder Willy Courteaux. Norbert. De Winne, Guido Saey, Koen Stassijns. Deel nemers aan de wedstrijd zijn: Helena De Vetter uit Lovendegem, Richard Steegmans uit Bertem, Geert Van Nuffel uit Her der sem, Mich Van Caene- ghem uit Betekom, Roger Nupie uit Keerbergen, Mar cel Vermeulen uit Heren tals, Etienne Van Caelen- berg uit Aalst, Peggy Mo len uit Erembodegem, Kim Schoonbaert uit Lovende gem, Ward Mertens uit Buggenhout en Simonne Perreman uit Aalst. De proklamatie van de wed strijd wordt om 22 u gehou den. De prijs van de stad Aalst wordt aan de laureaat r ZAL LAAT [^VjotVtA/ Wi j Sedert enkele tijd al heeft Incar Lebbeke. zijn intrek genomen in een nieuw lo kaal dat gelegen is aan de Poststraat. Incar had daar een opslagplaats in gebruik en het is ruimte die werd omgetoverd in een gezellig lokaal waar in de toekomst vergaderingen, herhalin gen en andere interne akti- viteiten zullen plaatsvin den. Binnen de groep werd trouwens onmiddellijk overgegaan tot de oprich ting van een nieuwe kom missie die zich zal buigen over de belangen van de In car-zaal. De ingebruikname van het nieuwe lokaal bete kent echter niet dat de ver trouwde omgeving van «Ons Huis» voorgoed wordt opgegeven. Integendeel, al de aktiviteiten die verder reiken dan het gewone groepsleven, zullen in de riante zaal van Ons Huis plaatsvinden. Ook het Incar sekretariaat blijft op het be staande adres Leo Dubois- straat 23 te Lebbeke (052/ 33.20.10). Opendeur Omdat een nieuw lokaal best te kijk wordt gesteld voor een zo ruim mogelijk pubüek zal Incar tijdens de kermisdagen de deuren van het nieuwe home wagewijd open zetten. Men kan er terecht op zaterdag 10, zon dag 11 en maandag 12 van af 19 uur en op dinsdag vanaf 10 uur. Er staat de bezoekers de geweldig ge waardeerde service van In car te wachten. Vermelden we ook dat op 17 september in Ons Huis het ouderfeest plaats heeft. Dit samenzijn is bedoeld als een dank voor de samen werking van ouders en vrienden aan het verloop van de premiere en de eer ste voorstellingen van het i-D jubileumprogramma dat lorg april jl. werd vertoond, e rs 1 Optredens ,e Ook tijdens de komen rdie maanden is Incar op v( ide schillende plaatsen mn Vlaanderen aan het wei ar Zo worden «Egovisie» dei «Incar 25» opgevoerd volgende data en plaatsefct zaterdag 3 september op ,n£U Grote Markt te Sint-1 gif klaas, zondag 4 septemb a i in de zaal Kollebloem Puurs en zaterdag 16 de tember op de Dam te Ai ts e werpen. Op zaterdag 16 o rk( tober is men weer te Ac gc werpen aan het werk, d ide: keer in zaal Zeus en in n m vember worden volgeni Bed kontrakten afgewerkt: 1 tree november in Sofitel te Vu er pion, zaterdag 19 novembi te Edegem in het Onze L ve Vrouw van Lourdescoll ge en zaterdag 27 nove ber te Berchem in het K tureel Centrum. Achttiende Benelux Fotosalon in Hams gemeentehuis CST-jiSTX Pi 4 /f A 17sept„ NetwerK ,dP ridderstraat 28 aalst overhandigd door schepen ke «nacht» vangt om 21 u Chris Borms. De wedstrijd aan. Toegangsprijs: 150 fr. wordt geprezenteerd door 120 fr. in voorverkoop. Hugo Matthieu. De eigenlij- (hjm) Op zaterdag 10 september te 15 uur heeft de opening plaats van het 18e Benelux Fotosalon, ingericht door de Fotokring Imago Hamme, in de feestzaal van het /V gemeentehuis van Hamme Tijdens deze openingszitting is er een projectie vanpl alle bekroonde en aangenomen dia's, met de proclamatie en de prijsuitreiking van de bekroonde werken. Hierna zal het fotosalon officieel opengesteld worden. Dit salon is toegankelijk voor het pubüek op navolgende dagen: zaterdag 10, zaterdag 17 en maandag 19 september van 18 tot 20 uur en op zondag 11, zondag 8lg( 18 en dinsdag 20 september van 9,30 tot 12 uur en van 15 tot 20 uur. Er is telken» flr een doorlopende projectie van dia's. S Beoefenaars van fanfare en harmomemuziek en zo zijn er goddank in onze kontreien nog steeds zeer vele komen eerlang zeker aan kun trekken op een tentoonstelling waar de hele gamma blaas instrumenten, in verschillende vormen en diverse uitvoering, niet alleen kunnen bekeken doch te vens ter plekke getest worden. Een buitenkansje alleszins voor de vele instrumen- tisten die er een overzicht krijgen van wat met eigentijdse blaasinstrumenten te realiseren is. Instrumenten zin muziekspeeltuigen, zijn Instrumenten, in engere in West-Europa onder te verdelen in snaar-, blaas- en slaginstrumenten. «Snaarinstrumenten» zijn deze waar de klank verkre gen wQrdt via het strijken van snaren (als de viool), het betokkelen (als de gi taar) of het aanslaan (als de piano). Slag- ofte percussieinstru menten zijn deze waarop het geluid bekomen wordt via slaan, tokkelen of wrij ven. Een aantal elektrische speeltuigen, buiten het ka der van fanfares en harmo nieën laten we hier buiten beschouwing. «Blaasinstrumenten» zijn deze waar de klank wordt voortgebracht door het tril len van een luchtkolom. Ook het klassiek orgel en zelfs de menselijke stem zouden hierin kunnen wor den ondergebracht. Blaasinstrumenten ■-^Traditioneel worden blaas- Nu de zomer naar zijn einde loopt zou in theorie de herfst moeten volgen. In het Netwerkcentrum, De Ridderstraat 26 te Aalst, komt nu echter het «vijfde seizoen» het «kulturele». Gestart wordt reeds vandaag 2 september met een optreden van «De nieuwe snaar» die fragmenten brengt uit de geïllustreerde muziek. Een spette rend muziekteater. «De nieuwe snaar» is reeds elf jaar muzikaal aktief en maakte dan ook in die tijd spanne' een hele evolutie door. Humor en teatrale vondsten allerhande zijn steeds een belangrijker rol gaan spelen, hierin gesti muleerd door de samenwer king met teatergroep «Ra- deis international». Voor geschiedenis die uitmondde in «de nieuwe snaar». Mozart en The Marx Bro thers in de portrettengale rij, een vleugje Charüe Chaplin, de onderwereld van Chicago oprukkend Vrijdag 2 september om 20.00 uur treedt de Nieuwe Snaar in het socio-kultureel centrum Netwerk te Aalst op. Reeds 11 jaar is de Snaar muzikaal aktief. Humor en teatrale vondsten zijn steeds een belangrijker rol gaan spelen in hun optredens. Him samenwerking met teatergroep Radeis Internationaal zal daar ze ker niet vreemd aan zijn. In een daverend tempo brengt de Nieuwe Snaar een apart portret. Niet enkel een speciaal geluid, maar vooral teater, waar bij de muziek meer en meer dient als aanzet voor een heel teater gebeuren. Wie Jan De Smet (akkordeon en zang), Kris De Smet (hobo en zang) en Geert Vermeulen wil horen en zien, betaalt 150 fr. aan de kassa (in voorverkoop 120 fr.). (hjm) naar Vlaanderen, ekologi- sche stapüederen, muziek met een reukje aan, spiri tuele sessies, standbeelden winnen aan kracht, supper reggae, onvermijdelijke, bloedige üefdeüederen en verbitterende Vlaamse rock roll... Het is er allemaal. Gebracht daarenboven in een daverend tempo wordt het een apart portret, een apart geluid in de bekrom pen Vlaamse muziekwe reld. Inkom 150 fr,in voorverkoop 120 fr. Begin: 20 u. Op zaterdag 3 september komt dan het vijfde seizoen. Vanaf 14 u teater, film, jazz, debat, stands en dat alles in één namiddag. Thalia, Tejater 80, Pact, Ja nus en andere belangrijke groepen uit Aalst brengen fragmenten uit him nieuwe programma's. Voor de film zorgt Antrakt en Madelief brengt kinderanimatie. Verder is er een jazz-optre- den en brengt Raldes zijn voornaamste aktiepunten voor Aalst naar voor. Ook Radio Katanga ontbreekt niet. Buiten deze diverse optre dens zijn er twee gesprek ken waarin de rollen «inter viewer-geïnterviewde» en eens worden omgekeerd. Mare Galle, Jan Caudron en Paula Van Opdenbosch (on der voorbehoud), ondervra gen er immers vertegen woordigers van de Aalster- se Jeugdraad, Kuituur- raad, OCAT (Overlegcen- trum Aalsters Toneel) en Netwerk over hun kulture le aspiraties In een tweede gesprek on dervraagt Frans Wauters mensen uit de perswereld over reilen en zeilen van de pers in Aalst. Netwerk zelf stelt er zijn programma voor o.a. met een dia-reeks. Deze namiddag, veelbelo vend alleszins, is daarenbo ven volledig gratis. Vanaf 18 u blijft het nieuw café geopend waar ook eten mo gelijk is. Te 20 u volgt dan het optreden van Tim Turck8in, een solo-perfor mer met prachtig orgaan die tevens piano, orgel en synthesiser bespeelt. Zijn muziek leunt vooral aan bij Elton John en Billy Joel. Rustige sfeermuziek afge wisseld met ritmische rocknummertjes. Een op treden voor «luisteraars» én «bewegers» met een ar tiest die dit seizoen reeds heel wat bekendheid ver wierf. Toegang: 100 fr. In voor verkoop: 80 fr. In twee dagen tijd een volle dig seizoen kuituur. LH instrumenten onderver deeld in «hout» en «koper». Indeling die niet steeds (meer) opgaat vermits bvb. de dwarsfluit, te rekenen bij het hout, vaak in metaal vervaardigd is en ander zijds instrumenten te reke nen bij koper al eens een corpus uit hout vervaar digd heeft. Naar de wijze van aanbla zen kunnen blaasinstru menten worden onderver deeld in fluiten, rietbladin strumenten en blaasinstru menten met koperen mond stuk (embouchure). Deze laatste dan te onderschei den in «zacht» en «scherp». Historiek In de oudheid waren vooral de fluiten gekend, al dan niet met vingergaten. De Romeinen kenden destijds reeds o.m. trompetten en hoorns en tijdens de middeleeuwen waren ook kornet, schalmei, doedel zak en blokfluit aan bod. Gestadig aan werd de tech niek van de blaasinstru menten verbeterd, kwamen er kleppen en ventielen en nog steeds staat de tech niek niet stil maar evo lueert steeds verder. Niet in het minst wegens de bijdra ge van onze Dinantese land genoot Adolphe Sax met o.m. de saxofonenfamiüe. Tentoonstelling Het neusje van de zalm, een merkwaardige reeks eigen tijdse blaasinstrumenten, hout, koper en saxo's, kan U bekijken en testen op de tentoonstelling te Erembo degem-Aalst in zaal «De Eekhoorn», lokaal van de liberale fanfare aldaar waar de ganse gamma blaasin strumenten wordt geëxpo seerd. U kan er terecht op vrijdag 16 september van 18 tot 21 u, zaterdag 17 sept, van 11 tot 21 u en zondag 18 sept. van 11 tot 21 u. Een unieke kans voor onze muziekliefhebbers LH Het «Netwerkcentrum» in de Aalsterse De Ridder straat, centrum dat zich op onafhankelijke wijze beweegt op het socio-kultureel vlak, laboreert aan een nieuw imago. De aktiviteiten vormen een brede waaier met naast een aantal «vaste» aktiviteiten als Okkozjemert, Boeken beurs, Karnaval, Topdag, Kattekennis en noem maar op een uitgewerkte teater-, kursus-, kinder-, school- en muziekprogrammatie. Dit samen met een vernieuwd tijdschrift waar het alle maal aan bod komt. Netwerk wil een kader scheppen waarin Aalsterse verenigingen voor hun ak tiviteiten terecht kunnen en waar hen een uitgebrei de service kan worden aan geboden. De klankinstallatie werd verder uitgebreid met een professionele micro en ver sterker. De mogelijkheden van de lichtinstallatie wer den vergroot met 6 ADB- teaterspots en ingang en foyer ondergingen een ge daanteverwisseling. Om een beter onthaal moge lijk te maken werd de in gang volledig vernieuwd. U treft er een info- en reserva tiebureau aan, en folders allerhande. Via affiches en folders biedt Netwerk e keuze aan uit socio-kul rele aktiviteiten in en ro Aalst. In het foyer kunnen taan ook kleine vergader gen doorgaan en het vol dig vernieuwd tijdschi verschijnt voortaan üefst 2000 exemplaren. Niet zonder trots kan werk zeggen dat het in< daad mogelijk is volledij vrijwüügersbasis een profit socio-kultureel trum te realiseren. Zi dank zij de daadwer inzet van 70 mensen en financiële steun van personen. ikt Nieuwkerken Nieuwkerken. Twee Sint-Niklase kunstenaars, Albert Lentacker en Eric An dries, waren het laatste augustus-weekend te gast in galerij Artistiek om er hun kunst te demonstreren. Naar aanleiding van het ambachteüjk opendeurwee- kend werden daar talrijke bezoekers verwacht. Een unieke gelegenheid om even met het werk naar bui ten te komen. Albert Len tacker, kunstschilder van expressionistisch getinte landschappen en stillevens en beeldhouwer, hanteerde zaterdag en zondag de pen selen. Hoe een boetseer werk ontstaat werd ge toond door de jonge beeld houwer Eric Andries. Beiden begonnen hun kreatie op het moment dat het open-deurweekend van start ging. Aan de hand van enkele «schilderijen in wording», kon de opbouw van aanzet tot afgewerkt geheel worden gadege- slaan. Omdat de doorsnee burger slechts vertrouwd is met het afgewerkt produkt. was dit een leerrijk initia tief. De heren expozeerden ook, samen met galerijhou der Dirk Maris. Van deze laatste zijn de sterk naar magisch realisme neigende oüeverfschilderijen waarin een sfeer van üefde en ge luk centraal staat. Deze ge- materializeerde uitingen van een ideale, probleemlo ze wereld, beantwoorden volledig aan de innerlijke gedachtenwereld van Maris. De stillevens, met klassie ke opstelling van potten, en meer van dat en de Vlaamse landschapsscï derijen, werden door Lei acker gepenseeld. De her der opgestelde ruimte]'" kreaties van Eric Ant' vervolledigden de tenl stelling. Dit hooft" figuratief werk getuigt een beheersen van teel en een aanvoelen van schone. Stevige ei> toch namische figuurstudies portretten van een k' naar die nog wel wat bieden heeft. «Als we het geluk ben,» zegt Dirk Maris, het volgende jaar te nen deelnemen aan het bachtelijk open-dei kend, dan mag je hier méér artiesten wachten.»

De Voorpost | 1983 | | pagina 22