int-Niklase massa-hemelvaart mkaderd met show en stunts bbeke «Orde van Lietbeka» in de maak Stekense wijk Den Heikant vierde feest... Stap de Williams Ketelroute Poster- en krantenbeurs in Aalst icring van heel wat L loor- Het het doel d >men «reidingen en rijks- ian, te bestend hej Orde van Lietb erlij- c w^ken geleden ebel- wtlebbcekse tor ,angt cn uitgenodigd er de krtafcl te zitten ioek» en om bovendien een oken smeden tussen de krin- jofde ndcrling. Vorige vrijdag ren in het H. Maagdcol- iwisieten. Tijdens de braderij van de Zoutstraten op 2, 3 en 5 september heeft er in de Sint-Jorisstraat te Aalst een poster- en krantenbeurs plaats. Er zijn ook muurkranten te zien. Deze unieke beurs zal vast en zeker de moeite lonen. De beurs heeft plaats in een tent en wordt georganizeerd door het huis Gipam. Sint-Jorisstraat 21-23 te Aalst. De Voorpost - 2.9.1983 - 25 Geïnteresseerd luisteren tijdens de stichtingsvergadering van de Orde van Lietbeke (PLebbeke. Toekomstige leden van de Orde van Lietbeka (P. Van San) Gilles, Incar uit Lebbeke, I de tsLJ se en £ngeise muziekgezelschappen zijn present it-Niklaas ballonstad». De aanduiding is een irtement toeristisch handelsmerk dat nog dateert de tijd (de jaren vijftig-zeestig) toen ballons nog hoge kuriositeit waren en een internationale lonwedstrijd derhalve tot honderdduizend kijk- stigen naar de markt van Sint-Niklaas vermocht te kken. De stad heeft een lange ballontraditiesinds in er in 1947 op initiatief van de toenmalige :i- rgemeester Romain De Vidts en de familie Sax ior de eerste keer een precisielandingswedstrijd r w oen nog enkel voor gasballons) inrichtte, is zo'n 'a •dstrijd jaar na jaar een evenement gebleken. «n aar de belangstelling liep terug en de feestneuzen en n de stad grepen naar de noodrem: het ballonge- )all uren zou een uitgebreid showentourage meekrij- 'ew n. Het eerste weekend van september werd dat van vredesfeesteneen nieuwe formule die lang- am naar enige volwaardigheid evolueert. Vandaag ",n jn we september 1983 en een ballon maar laat iïc zcifiëren: een warmeluchtballon is geen zeld- \heid. Zelfs de bakker op de hoek van de straat ir mijn ouders wonen, heeft er één en ik ken er wel meer in het Waasland die zou nu en dan hun •k vegen aan de graviteit. Enige geheven opletten- leidt tijdens de lente-, zomer- en vroege herfst- inden vlug tot het wekelijks registreren van één tot •rdere in kleur en rustige majesteit voorbijvarende lons. «Leo! Een ballon!», roepen ze ten mijnen ze nog telkens met krachtige overtuiging, na •ktie van alweer een omslachtige luchtreiziger, ie jaar geleden heb ik ook een klein uur boven het ;cheiden Waasland gehangen en waarschijnlijk toeden ze daarom van mijn kant een sentimente belangstelling. Mijn vrouw onthoudt zich van •elijke meldingen sinds ik twee zomers geleden bij over akkers en weiden achternahollen van een rder moeizaam landende ballon mijn voet zwaar 'zwikte. tl maar te zeggen dat de ballon stilaan deel is gaan 0 maken van het aktieve waarnemingspatroon van doorsnee Wazenaar. Je kan evengoed tegen een V, istraliër zeggen: «Kijk! Een kangoeroe!; als tegen i Wazenaar: «Kijk! Een ballon!» of, om deze tlisatie naar de politiek door te trekken: «Kijk! n dikke burgemeester!». Hij kijkt er niet (meer) i op, zal hoogstens de schouders ophalen of tgen «En dan?» maar die werden voor Sint- Niklaas uit het programma ge weerd. Spijtig genoeg, vertel len de foto's... Ach, preuts Sint-Niklaas! De plaatselijke Koninklijke harmonie Excelsior blaast haar selektie melodieën tot 16 uur en daarna begint de befaamde kunstgroep Incar uit Lebbeke een eerste optreden. Meer professioneel showwerk dan nogmaals en weer voor een half uur lang van Sound of Steel. De harmonie De Kunst vrienden stapt de markt op om om kwart voor acht en maakt om half zes alweer plaats voor de kunstgroep Incar. Tijdens de optredens van deze groepen en harmonieën gaan vier bal lons regelmatig aan een kafc J enkele tientallen meter de lucht in. Niet zomaar natuur lijk: er kunnen telkens passa giers mee. Tussen twee en vijf staan op het nabije Kardinaal Mercierplein de old-timer- sportwagens van de Morgan Sportscar Club Belgium opge steld. Na zes uur 's avonds vindt de Internationale Landingswed strijd voor warmeluchtballons plaats; de negende in de reeks, piloten uit negen verschillende landen nemen eraan deel en dit allemaal terwijl de ballon vaart zelf aan een tweehon derdste verjaardag toe is. Voor wie dit nog niet wist: het wed strijdkarakter van de landin gen bestaat hierin dat de pilo ten vooraf aan de jury en dat zijn Fred Dolder (Zwitser land), Wolfang Haueisen (Duitsland) en Jean Dubreucq en Robert Raets (België) een landingspunt opgeven en daarna zo dicht mogelijk bij dat punt trachten te landen. Als alles naar wens verloopt vuurt de laatste van de dertig tot veertig deelnemers zijn bal lon om 19 uur het luchtruim in. want dan staat al Eddy Suiker- buyck klaar om zijn meer dan zestigkoppige akkordeonor- kest 'Hoger Streven' met een kordate handbeweging tot har monisch trekken te bewegen. Hoger Streven, een orkest uit Essen, werd, en dat mag als referentie gelden, al herhaal delijk Europees kampioen. Het eerste half uur (19-19.30 uur) van hun aanwezigheid wordt een showoptreden, het daarop volgende uur (19.35- 20.35 uur) een rustig koncert- optreden. En meteen zit de zaterdag erop. Zondag 4 Om negen uur 's morgens wordt in de Hoofdkerk een plechtige eucharistieviering opgedragen ter herdenking van de oorlogsslachtoffers. De viering wordt opgeluisterd door Willem Laros en Leon Valkenburg (trompet). Loes Van Langerek (alt) en Jan Walraven (orgel). Na de mis volgen een optocht naar het heldenmonument op het Kar dinaal Mercierplein. naar het Britse en Poolse Monument en een korte busrit naar de deel gemeente Belsele waar men zich even wil bezinnen bij het gedenkteken van de gesneu velde weerstanders. Aan de internationale taptoe die om drie uur van start gaat en een grote moot van het namiddagprogramma uit- De ballonfestiviteiten in Sint-Niklaas krijgen dit weekend een jubileumtintje mee. Het is inderdaad tweehonderd jaar geleden dat het eerste experiment met een ballon plaats vond in Annonay. De landbouwers die de montgolfière in de lucht zagen dachten dat de maan uit het heelal kwam gevallen en het laatste oordeel aankondigde. maakt, nemen acht groepen uit Oostende, de Batterie Mu- deël. Het zijn achtereenvol- nicipale Scolaire de Saint-Pol- gens: de Bugle and Drumselec- Sur-Meruit Saint-Pol-Sur-Mer tion 'Constantia» uit Etten- (Frankrijk), de majoretten- Leur (Gouden medaille SroeP The Rainbows uit Roos- Kerkrade onlangs). Die Tam- endaal en het drumkorps bourijnen van die Stadt Eyndt- Atherstone-Hirstone-War- hoven' uit Eindhoven.' de wickshire uit Atherstone (En- showband Volharding uit Arn- geland). Omdat de komst van hem. de Koninklijke Scouting- «Batterie» uit Saint-Pol-Sur- harmonie Sint-Leo uit Brugge, Mer n'et helemaal zeker is. de showband Willen is Kunnen houdt de organisator een op treden van het Scouting Saint- James-orkest uit Bradford (Engeland) achter de hand. Een met flink wat kwaliteit ingevulde taptoe dus, die om half zes wordt afgerond met een bijzondere stunt van de sportparachutistenklub uit Hoevenen. Vijf valscherm springers wippen boven de markt van Sint-Niklaas uit hun vliegtuigje, ontvouwen hun keurig manipuleerbare bedpa- rachute en trachten vervolgens vlak boven elkaar voor het stadhuis te landen. Naar ver luidt is het de eerste keer dat de Regie der Luchtwegen voor een dergelijke stunt toestem ming geeft. De valscherm springers uit Hoevenen oefe nen dan ook al een hele tijd om hun uitzonderlijke figuur nu zondag feilloos te kunnen neerzetten. In afwachting van de afvaart van nog maar eens dertig tot veertig warmeluchtballons (van 18-19 uur), deze keer niet in wedstrijdverband, verzor gen de Aalsterse Gilles, een folklore- en karnavalvereni- ging die geënt is op de Gilles uit Binche, op de markt een eerste showoptreden en ook na verloop van het Ballongebeu- ren (van 19 tot 20 uur) zijn zij van de partij voor een 'Street- parade'. In de nabije straten wordt tussen zeven en halftien nog meer geparadeerd en mu ziek gemaakt en wel door vijf Nederlandse straatorkestjes: Vorrut-Leutje en Mesjogge uit Breda, Kliemaks uit Etten- Leur. Big-Band Peter Meijers uit Fijnaart en 'Brandaris' uit Bergen-op-Zoom En of dit allemaal nog niet genoeg is, voeren de Aalsterse Gilles na negen uur, onder een regen van Bengaals vuurwerk, een rondedans uit. Het tradi tionele vuurwerk sluit om half tien de vredesfeesten af. De markt zal zaterdag en zondag langs de kant van de Nieuw- straat van één uur 's middags tot middernacht volledig ver keersvrij gehouden worden en bijna was ik vergeten te ver melden dat kinderen tot tien jaar zondag vanaf drie uur aan het stadhuis gratis gele en blauwe ballonnetjes kunnen afhalen. Oranje boven De hele muzi kale en artistieke regie, zeg maar drievierde van de «vre desfeesten» is eigenlijk in han den van één man: Willem La- ros uit Roosendaal. In 1958 kwam hij al voor de bloemen- stoet naar Sint-Niklaas en de laatste zes jaar was hij het telkens die de organisatie van het showgedeelte van de «vre desfeesten» voor zijn rekening nam. Laros behaalde op achttienja rige leeftijd aan het konserva- torium van Den Haag het di ploma van hoornist, werkte daarna een tijdje bij het Om roeporkest en het Residen tieorkest en studeerde later in Antwerpen (bij Juul Maes o.m.) trompet en slagwerk. Sindsdien houdt hij zich zeer intens bezig met amateur- blaasmuziek, werd voor deze tak van de muziek zelfs 'hoofd docent opleiding'. Verder is Laros lid van en examinator bij de Bond van Nederlandse Or kestdirigenten en heeft hij zelf twee Nederlandse orkesten on der zijn hoede. Niet zomaar om het even wie dus. Het is echter spijtig dat Laros niet wat meer moeite in Vlaande ren heeft geïnvesteerd. Vre desfeesten in Sint-Niklaas moeten een hoofdzakelijk Vlaamse aangelegenheid wor den. Ik ben er zeker van dat bij ons, al moet je er misschier langer naar zoeken, ook vol doende kwaliteit te vinden is.. Leo DE BOCK ka Niklaas ballonstad> [jj fc dan ooit dus. Het is dui- dat de vurige wens van adsbestuur om het be- :n élan van de «vredes- ook in het krisisjaar aan te houden, de ont- ig van een gewisse in- :it noodzaakte. Voor ie van het muzikaal-ar- gedeelte van het week- de verantwoorde- leidsmensen, in navol hun voorgangers uit ige kollege, de Nedcr- harmoniedirigent cn in- mtalist Willem Laros on- arm, zodat het pro- ia (alhoewel volwaardig hien zelfs, zóals gepro- I, uniek) voor de helft optredens van lederlandse formaties, illega noemde de ver een verbetering. Er len geweest, zo fluister- mij vertrouwelijk toe, Nederlandse vlag de ling dekte, ganisatoren van de inter- ale precizielandingswcd- voor warmeluchtballons, wie algemeen koördina- Sax hij. zijn vrouw, en dragen morgen, mijn eraf, een kniebroek de afwezigheid van gasballons gekompenseerd met een denderend aanbod (tussen de zestig en de tachtig) warmeluchtballons. Een mas sa-hemelvaart die indruk moet maken. Het geduldige volpom pen van gasballons, het bultige kussen dat vóór het opstijgen de markt kleedt en dan de zakjes zang: we zullen het moeten missen. Waterstofgas is erg licht ontvlambaar en daarom ongeoorloofd gevaar lijk (burgemeester Paul De Vidts kwam tot dit inzicht na de ramp in de Spaanse bad plaats Los Alfaqucs); cn he lium waarmee de ballons nu al een paar jaar gevuld worden, is nog onbetaalbaar. Zaterdag 3 Morgen zaterdag om 15 uur (op de Grote Markt) zet de socialistische harmonie De Toekomst uit Sint-Niklaas het showprogramma in met een kwartiertje vinnige blaasmu ziek. Tot kwart voor vier is de Antillaanse groep Sound of Steel aan de beurt, een band met een stel limbodansers en vuurvreters als exotische ex tra's. Sound of Steel heeft ook nog best te appreciëren buik- Eén van de bekendste «uit gangspunten» van het vroegere Stekene is ongetwijfeld wijk Den Heikant die begint aan het einde van de Kerkstraat en eindigt aan de Heistraat. In het verleden was dit samen met wijk De Brug zowat de «rosse» buurt van Stekene. Doch deze tijd is reeds lang vervlogen: de bedrijvigheid is bijna volledig verdwenen en héél wat cafés zijn gesloten of enkel nog geopend tijdens de weekends. Enkel tijdens de traditionele Heikantkermis was er nog wat te beleven op deze Stekense wijk. Vooral ge durende de laatste jaren trachtten de lokaalhouders van den Heikant elk naar zijn eigen godsvrucht en vermogen terug een beetje nieuw le ven te brengen door het orga niseren van grootse dansfees ten, barbecues, nostalgische rockavonden enz. Het sukses was wisselend, al stonden er telkenjare één of meerdere kermismolens in de Teerling- straat. Sint-Niklaas. De Aalsterse Gilles zijn danseressen op stal staan. vredesfeestenin de Wase hoofdstad. Ook dit jaar waren er natuur lijk de traditionele kermisat- trakties: het kindermolentje en de «automatic» in den Teer ling. de al even traditionele wielerkoersen én natuurlijk de schietingen op de liggende wip. Dit jaar staken enkele jonge mensen uit de Verkenstraat te gast op de (één van de straten van de wijk) de hoofden bij elkaar en Stekene. In de Verkenstraat werd o.m. een rommel- en antiekmarkt georganizeerd. De belangstelling was groot (dbr) - organiseerden een alternatieve tuurwinkel en -bakkerij open- matie, stickers, folders enz... kermis: een grootse rommel- deur. Men kon er kennisma- Het werd dus werkelijk een en antiekmarkt waarvan de op- ken met gezonde taart, bier geslaagde alternatieve Hei- brengst bestemd was voor de van hoge gisting, écht fruitsap, kantkermis, die in de toekomst vele prijzen die werden wegge- verantwoord speelgoed. En de zeker om herhaling vraagt, schonken voor de volksspelen Stekense afdeling van Leefmi- De BeEr en het «rad der fortuin» Bij deze twee laatste aktiviteiten had elke deelnemer prijs en de deelname was gratis. De kin deren werden dus verwend in de Verkenstraat te Stekene. Samen met hun ouders konden ze nadien dan nog een panne- koek gaan eten. Achter de hoek hield een na- lieu was ter plaatse met infor- nassaspel dat in de voorbye meimaand het dagelijks van heel wat Lebbekenaars domineerde, zindert nog de vriendschapsbanden die tijdens de en de euforie van de uitvoering waren oestendigen, gingen toen reeds stemmen op van Lietbeka» in het leven te roepen. geleden werden appel, een veertiental moesten toneelverc- noodgedwongen verstek ge rond de ven. zodat in totaal toch een cn uit te 45-tal Lebbekenaars positief hoe gedacht werd over reageerden op de invitatie, en om bovendien een smeden lussen de krm- lm»E" v»n Lebbeke behouden en verbeteren Het doel van de «Orde van 70-tal mensen uitge- Lietbeka» werd omschreven die van dichtbij bij de als het bestendigen en verstevi- van het massaspel gen van de vriendschapsban- waren: het produk- den die ontstaan zijn tussen de mensen die het decor, zovelen die mekaar tijdens de de belichting opvoeringen en de maanden- verzorgden, de lange voorbereidingen van het rollen enz. Van die massaspel hebben leren ken- er 28 op het ncn. Hoofdbetrachting zou dus zijn die vriendschap, te be stendigen, maar daarnaast zal ook gestreefd worden het ima go van Lebbeke dat dankzij het massaspel toch een flinke hausse beleefde te behou den en uit te dragen. De orde die op mensen stoelt, wil geenszins uitgroeien tot een kultuurraad. Van enige kon- kurrentie met om het even welke bestaande vereniging is evenmin sprake. Wel wil de orde een ontmoetingsplaats worden waar naast individuen ook de verenigingen aan hun trekken komen. In de eerste plaats wordt daarbij gedacht aan de toneelverenigingen, die in de schoot van de orde af spraken zouden kunnen ma ken. o.a. wat het vastleggen van de speeldata betreft. Daarnaast wil de orde een brug slaan tussen alle Lebbe kenaars en oud-Lebbekenaars, los van om het even welke politieke of filosofische over tuiging. Iedereen is dan ook vrij toe te treden. Tot haar verdere doelstellin gen behoort o.a. het helpen bewaren en beschermen van het Lebbeekse kunstpatrimo nium, het instandhouden van grootlebbeeksc tradities en volksgebruiken, het herden ken van bepaalde gebeurtenis sen of figuren, het in de schijn werper plaatsen via het slaan tot grootridder in de orde van Lietbeka van verdien stelijke Lebbekenaars of oud- Lebbekenaars. Diverse initiatieven Een eerste initiatief waarmee iedereen het tijdens de vorige vrijdagavond belegde belegde vergadering eens was, zou erin bestaan een tentoonstelling op te zetten omtrent het voorbije massaspel. En hieraan gekop peld de uitgave van een boek met herinneringen aan «Het Stenen Wonder van Lietbe ka». Tegen een prijs die ieder een aankan. Plannen bestaan ook om de video-opname van het massa spel te gaan vertonen in het bejaardentehuis en voor vere nigingen van gehandicapten, zieken en gepensioneerden. Ook aan tentoonstellingen i.v.m. heem- en familiekunde, van kunstwerken omtrent Leb beke in privé-bezit werd ge dacht. Tenslotte wijzen de ini tiatiefnemers erop, dat het geenszins in hun bedoeling ligt van deze orde een eliteclub te vormen. Het lidgeld zal dan ook erg laag gehouden wor den. Aan de andere kant wil men evenmin optreden als be- delvereniging, maar zichzelf fi nancieel bedruipen. Welke preciese structuur de orde zal krijgen, wordt bepaald tijdens een volgende vergadering. Volgende Lebbekenaars heb ben zich alvast bereid ver klaard tot het bestuur toe te treden: Alfons Heuninck, A- chiel Vermeiren, Fons Rin- goot, Marie-Thérèse Meert, Willy Jacops, Walter Uytter- sprot. Urbain Monsieur, Rik De Pauw. Oscar Van Rossem. Pieter De Mol. Marcel Lis- sens, René Van Hoof, Luc Pieters, Renaat Moeyersoon, Jef Hiel, Alfons Abbeloos. Ju lia Mertens, Julienne Van Hoof, Rudy Robberecht, Mar cel Schelfhout, Remi Bosman, Rosa Biesemans-Bosteels, Henri Van Bosbeke en Roger Cami. Pierre Van Rossem Bescherm het bos... Zondag 11 september a.s. organiseren de VVV-Land van Waas, de ATB-Natuurvrienden en de nv Huis Heidebloem een wandeltocht die zij 'Williams Ketelroute' noemen. Voor de achtste keer doen zy dit en naar wy vernemen is deze tocht jaar na jaar een byzonder sukses geweest. Een initiatief van drie zulke verenigingen kan moeilijk een ander lot zyn beschoren. Dit jaar staat de wandeling, waarvan het verloop ten gun ste van de wandelaar nog lich tjes werd aangepast, in het teken van de imperatief «be scherm het bos». Het inrich tend komité houdt een beker in petto voor het meest talrijke deelnemende gezin, voor dié deelnemer die zich het verst voor de wandeling heeft moe ten verplaatsen, voor de groot ste groep, de grootste klub. Met Williams Ketelroute trek je heel Waasmunster door en dat betekent vijftien kilometer wandelen, al kan je ook voor een kortere tocht van zeven kilometer kiezen. Drie kontro- leposten moet je voorbij en je afgestempelde startkaart zal getuigen dat je dit inderdaad hebt gedaan. Zoals ook de vorige jaren het geval was wijst men op het niet-kompetitieve karakter van de tocht. Williams Ketelroute is traditioneel een sportief evenement, een gelegenheid om te proeven van de landelij ke, nog ongerepte heide van Waasmunster. Elke wandelaar kan zonder problemen zijn ei gen tempo bepalen: de route is bewegwijzerd en bij het ver trek na 14 uur aah 'De Ketel', niet ver van het Natuur vriendenhuis Heidebloem krijg je een wandelblad mee. Om 18 uur is men toe aan de uitreiking van de bekers. Wie de drie kontrolestempels op zijn kaart heeft staan en aan komt vóór 18 uur, krijgt een aandenkingsmedaille en neemt tegelijk deel aan een tombola. De eerste prijs hiervan is het houtsnijwerk 'Williams Ketel route '83' van graveur en houtsnijder en als ik mij niet vergis ook leider van de Speel- schaar Ossaert Hugo Pieters, die op de plaats van aankomst nog enkele andere werken van zijn hand zal tentoonstellen. «Het wordt een reuzedag met een onvergetelijke wandeling in één van de grootste groene zones die nog in het Waasland te vinden is,» meldt het inrich tend komitee. Afspraak dus zondag 11 sep tember om 14 uur aan het gasthof Koning Leopold, Bel- selestraat 81 in Waasmunster. Daar kan je je ook, tussen 13 uur en 14.30 uur en tegen beta ling van vijftig frank (en daar voor krijg je dan onderweg nog een frisdrank en wat fruit) laten inschrijven. L.D.B.

De Voorpost | 1983 | | pagina 25