DIT AANBOD U NIET WEERSTAAN VERF VAN CETA-BEVER WIT! KG bus 8 KG «Mee op weg voor Vlaanderen» in Sint-Niklaas Negentiende jaarbeurs der Durmestreek te Lokeren Gouden priesterjubileum van Mgr. Meis te Lokeren Dienstencentrum Het Zilverpand Dendermoi viert driejarig nestaan ar «In en om Affligem» werd schot in de roos Stadsbestuur onderzoekt voorstellen Meldertse Dorpsraad F T73 F 421 F 421F ijzerwaren en gereedschappei 28 - 2.9.1983 - De Voorpost Zeventien verenigingen expozeren Tijdens het weekend van 16, 17 en 18 september organizeren zeventien verenigingen uit Sint-Niklaas die de Vlaamsnationale gedachte onderling als unifiërend ervaren een gezamelijke info-tentoon- stelling. De expo, die een initiatief is van de Gebroeders Van Raemdonckkring, biedt de vereni gingen de gelegenheid hun onderscheiden doelstel lingen, geschiedenis, visie op de toekomst en wer king bij middel van dokumenten, foto's, dia's en kommentaar toe te lichten. Zo kunnen in de eerste plaats de verenigingen elkaar van wat meer nabij leren kennen en kan ook een ruimer publiek kennis nemen van het rijkgeschakeerde Vlaamse vereni gingsleven in de stad. Vlaanderen is te klein voor konflikten en geruzie, het is zinvoller te aksentue- ren wat ons aan elkaar bindt dan wat ons van elkaar scheidt, vindt voorzitter van de Gebroeders Van Raemdonckkring Simon Waltens. Dit zijn, naast de initiatiefnemende kring, de vere nigingen die aan de tentoonstelling «Mee op weg voor Vlaanderenzullen deelnemen: het Algemeen Nederlands Zangverbond, de speelschaar Ossaert, de volkskunstgroep Boerke Naas, het Bormskomi- tee, het Davidsfonds, de nationalistische vereniging De Keikop («Voor Vlaanderen, de Nederlanden, Europa, houzee, houzee, houzee!» sic.), het Natio nalistische Jongstudentenverbond (NJSV), het Sint- Maartensfonds Waasland-Dendermonde (dat zich voornamelijk inzet voor hulpverlening aan oorlogs verminkten en hun gezin), het Taalaktiekomitee (TAK), het Vlaams Kruis, het Vlaams Nationaal Jeugdverbond, het Verbond van Vlaamse Oud- Strijders (VOS), de Wase Jonge Leeuwen, het Vlaams Verbond voor Gepensioneerden, de natio nalistische aktiegroep Voorpost en de werkgroep Alarm. «Al deze verenigingen,» zo stelt men, «worden gedragen en geïnspireerd door de Vlaamse gedach te en door de levende bekommernis om het welzijn en de welvaart van het Vlaamse volk, een gedachte die zich uit in gedifferentieerde werkvormen». En dat zal wel. Alleen is het de vraag of de Gebroeders Van Raemdonckkring de «pluralistische tolerantie waarin iedereen zichzelf duidelijk kan profileren en manifesteren» niet een beetje té ver heeft doorge trokken. De welwillendheid van de kring om de wagentjes Voorpost en Alarm achter haar lokomo- tief te pikken, mag verwonderen. De meegaandheid terzake van een respektabele en ter plaatse met kreatieve ijver geleide vereniging als het Davids fonds evenzeer. Het militante anti-Belgische, anti-marxistische en Grootnederlandse Voorpost kwam al enkele keren op een minder gunstige manier in het nieuws en het is niet de eerste keer dat de aktiegroep door doorgaans objektieve bronnen als 'fascistisch' wordt aangeduid. De werkgroep Alarm blijkt een VMO- cel te zijn. Hun korte introduktie in de tentoonstel lingsbrochure liegt er niet om: «En nu dé Belgische staat de VMO als privémilitie heeft veroordeeld zetten diezelfde mensen hun strijd onverminderd voort.» Alarm stoffeert zijn Vlaamsnationalisme en nobele solidarisme met termen als 'weerbaarheid', 'beschermen', 'verdedigen', definieert zichzelf ver der als rechts revolutionair en geeft onder het hoofdstukje 'Volksnationaal' kort de Blut-und-Bo- rfendoktrine van de jaren dertig aan, een doktrine die de Duitse militairen zeer handig is van pas gekomen bij het aan het eigen volk verkopen van de tweede wereldoorlog. Hoeveel keer moet de mens heid eigenlijk grondig door elkaar geschud worden, eer zij er wijzer op wordt? En schreeuwen de leden van de Gebroeders Van Raemdonckkrii g, de Vos sen ook, niet al meer dan dertig jaar Nooit meer oorlog!»? Of is het dat het authentieke Vlaamse streven, dat mij vooral in de twee netgenoemde verenigingen goed bewaard lijkt, steeds minder vies van rechts revolutionaire excessen? Medunkt dat bij Voorpost en zeker bij Alarm een waarschuwende vinger past... Programma De tentoonstelling, waarop elke vereniging een eigen stand verzorgt, gaat door op vrijdag 16, zaterdag 17 en zondag 18 september a.s. in de kalfac van het Sint-Jozef Klein Seminarie, Kollegestraat 31 in Sint-Niklaas. Vrijdag om 19 uur wordt de tentoonstelling officieel gëopend. Voorzitter van de kulturele raad Daniël De Smet verwelkomt de aanwezigen en leidt auteur André Demedts in, na wiens voordracht dan weer kuituurschepen van Sint-Niklaas Daniël Anthuenis de eigenlijke tentoonstelling inleidt. De opening wordt opgeluisterd door het koor van de volks kunstgroep Boerke Naas dat onder leiding staat van Bruno De Maeyer. Zaterdag is de tentoonstelling geopend van 10 tot 20 uur. Voor de namiddag staan een doorlopende film en diavoorstelling over het flamingantische vereni gingsleven in Sint-Niklaas en EHBO- en reanima- tiedemonstraties van het Vlaamse Kruis op het programma. Zondag kan je de tentoonstelling nog bezoeken van 11 tot 19 uur. Om tien uur celebreert e.h. Daniël De Smet in de kerk van het kollege een eucharistievie- ring ter nagedachtenis van de overleden leden van de verschillende verenigingen. Het Sint-Niklaas- koor staat hierbij onder leiding van Hubert Van Vlierberghe, Simon Waltens dirigeert de samen- zang. Om elf uur heeft auteur Valère Depauw het in de kalfac over de dichter Leo Vindevogel en na 14.30 uur leidt Bruno De Maeyer daar een zang- stonde, De toegang tot de tentoonstelling «Mee op weg voor Vlaanderen» is gratis. Leo DE BOCK Op zaterdag 27 augustus werd te Lokeren de 19e jaarbeurs der Durmestreek geopend. Om half vijf was verzameling geblazen op het stadhuis, waar gemeenschapsminister Akker mans verwacht werd. Onder de aanwezigen bemerkten we onder meer burge meester Liebaut, verschillende leden van het schepenkollege en tal van gemeenteraadsle den, burgemeester De Vidts van Sint-Niklaas, burgemeester Van Riet van Temse, deken Lebacq van Lokeren, oud-voorzitter NCMV Leo Van Avermaet (thans raadsheer bij het Beroepshof), het voltallig bestuur van NCMV en talrijke exposanten. Voorzitter Hertecant was als plein gereed om de inrichters overal levendige belangstelling naar gewoonte zeer kort met en de genodigden op te vangen en hadden voor iedere expo- zijn welkomstwoord aan de en ze naar de tentoonstellings- sant een woord van lof en aanwezigen en aan minister ruimten te begeleiden. Deze aanmoediging. Wat er zoal te Akkermans. Waarna hij het 19e Jaarbeurs heeft nu een zien is, kan moeilijk in een woord gaf aan zijn sekretaris, onderkomen gevonden op de paar woorden worden samen- Theo De Meyer, tevens sche- terreinen van het vroegere gevat. Met het risiko er velen pen van middenstandszaken te goederenstation, die nu her- te vergeten hier toch enkele Lokeren. Die zette vrij uit- schapen zijn in parkeergele- der voornaamsten: elektrici- voerig de werking uiteen van genheden voor autobussen, teitszaken met T.V.'s, meubel- het plaatselijk NCMV, wat er fiètsen en auto's. In plaats van zaken met «Alles voor het al verwezenlijkt was en wat de de vroeger voorziene tenten bed», verwarmingsapparaten wensen zijn voor de toekomst, die met een kramakkelijke allerhande, tuiniersgereed- Hij gaf een overzicht van de nauwe doorgang met elkaar schap en bloemenzaken, huidige jaarbeurs, plaats van verbonden waren, beschikt groenten- en fruithandels, opstelling, oppervlakte, aantal men nu over een grote tent, boek- en papierhandels, juwe- deelnemers, en zo meer. Bur- met stevige vaste wanden. liers, wijn- en drankgelegenhe- gemeester Liebaut maakte van Er is ook veel meer ruimte den... Ook de Lokerse VVV de aanwezigheid van minister voor mogelijke exposanten, stond er met een stand vol Akkermans gebruik om nog Wat niet belet dat alweer die nuttige inlichtingen over het eens over zijn geliefkoosd on- beschikbare ruimte volledig in- Lokerse toerisme. Na de rond- derwerp, de stadskernher- genomen was. Na een paar gang werd dan aan de genodig- waardering, te spreken. Op opgewekte marsjes werd dan den een receptie aangeboden, een vaak luimige wijze beant- de tentoonstelling, onder het die met dank werd aangeno- woordde minister Akkermans spelen van de Braban?onne en men, want het was een lange dan alle vragen van vorige van de Vlaamse Leeuw voor en vermoeiende tocht geweest, sprekers, met de belofte, er zo geopend verklaard. Waarna Vermelden we nog maar eens, goed als mogelijk aan te vol- onmiddellijk de rondgang be- voor zover het nog kan dienen doen. Ondertussen stond de gon langsheen de talrijke de openingsuren van de jaar- Koninklijke Katholieke Stede- stands. De minister en de an- beurs: h)ke Harmonie op het Markt- dcre prominenten betoonden Woensdag 31 augustus: Markt- FÉ3 geopend ver Lokeren. Minister Akkermans knipt het lint door en meteen is de jaarbeurs v (md) dag: gratis toegang, van 9.30 u. 21 u. dinsdag 30 augustus e tot 12 u. en van 14 u. tot 21 u. Zondag 4 september van 10 u. derdag 1 september. Vrijdag 2 september en zater- tot 12 u. en van 14 u. tot 21 u. dag 3 september van 14 u. tot De jaarbeurs is gesloten op Het wordt stilaan een traditie in het Zilverpand Dender- monde. Op vrijdag 30 september en zaterdag 1 oktober vieren de bewoners van het flatgebouw en de ganse buurt de derde verjaardag van de opening van het door het O.C.M.W. opgerichte dienstencentrum voor bejaarden. men met het dienstencentrum Het Zilverpand, Nieuwburcht 10 (Tel. 052/21.90.69) voor 17 september aanstaande. Maar er is nog meer. Op vrij dagavond om 19 uur wordt er een daverende kwis gespeeld met als thema «Dendermonde, vroeger en nu». Het is de be doeling er een plezierig vra- genspel van te maken. Boe kenwijsheid wordt niet ge vraagd. Iedereen kan dus ge rust meedoen. Iedereen die de leeftijd van 60 jaar bereikt heeft en die zijn of jhaar ken nis wil testen over onze Ros Onder het tema: «Dender monde, stad met een hart» zal een massa aktiviteiten heel wat Dendermenaars op de been brengen voor een bezoek aan het Zilverpand. Het zal voor jong en oud zeker de moeite waard zijn om een kijkje te komen nemen, of zelfs mee te doen aan verschillende aktivi teiten en wedstrijden. Zo heeft er doorlopend een hobbytentoonstelling plaats. Iedereen kan zijn of haar hob by of vrijetijdsbesteding ko men voorstellen. Geïnteres seerden kunnen kontakt opne- Beiaard-stad, schrijft zd mogelijk, en zeker voi september in op het adres. Zaterdagavond om 19 den alle banden losgeslag gaan we op zoek naar de Dendermondse moppt per. Iedereen die graag en anderen doet lachen zeker kontakt opnemen het dienstencentrum, o[ hogergenoemde adres en 5016 17 september '83. Het worden beslist weer volle dagen in het Zilvei Er worden veel inschrijv verwacht voor alle aang eni< digde aktiviteiten. U berc mee of deze dagen al dai 'bel een sukses worden. iaa' De organisatoren rekenei B9e lig op uw aanwezigheid het op Rob Jerc bei I ecti Lokeren. Minister Akkermans tijdens de officiële opening van de 1? jaarbeurs (md) Mgr. Bernard Mels, oud-missiebisschop van Scheut, vier- voudige dingen op een uitzon de op zondag 28 augustus de 50e verjaardag van zijn derlijke wijze vervult, priesterwijding. Een grootse plechtigheid was voorzien in de kerk van Onze Lieve Vrouw van de Kop te Lokeren. |eeurm8^S"ni'„ Thai'van"de gj1 ™J®nw®°ds e Van voor elf uur vulden de vele familieleden van de In het kader van de nationale sportdag organiseerde de ACV-CM-afdeling St.-Jan Im merzeel verleden zondag een kleurrijk spektakel van fietsen de gezinnen. Voorzitter Herman De Pels- maecker mocht 74 fietsers be groeten voor een mooie trip waarin een tiental zoekvragen waren verwerkt. Onder bege leiding van wegkapiteins en met de bezemwagen van Jef sproken De Boclpaep ging de tocht rstenat! over Fonteinbos, Hof Zomer- Via de pittoreske Affligem- Notekes- dreef belandde de groep terug zen en konden de kinderen in In de gezellige kantien vj t dc de speeltuin. sportkompleks werden d rc l Na de Bellemolen en de Blak- zoekvragen verbeterd t am meers belandde de groep aan eerste kwam Maria Bu^ieid de St.-Michielstoren te Hekel- de Karei van de Woe leid gem en vandaar werd gereden straat uit de bus. Ze o naar de abdij Affligem waar een draagbare radio en J anti Prior Dom Idesbald hen ver- Bondt, Acaciastraat, welkomde in het kultureel een zilveren vorkstuk De knapzak werd er aange- bij Affligems ge- Kopkerk talrijke foto's en do- bisschop (en die zijn er talrijk) en de vele vrienden en kumenten tentoongesteld kennissen (en die zijn nog talrijker) de ruime kerk. verband met het leven en het Getooid in bisschoppelijk or- hij priester gewijd. Na één jaar werk van Mgr. Mels. Er zijn naat, met mijter en staf (nog soldatendienst trok hij in 35 foto's bij uit zijn jeugd, van geschenken van bij zijn bis- naar Congo-Kassai. Daar werd zijn bisschopswijding, van zijn schopswijding) droeg Mgr. hij eerst professor aan het werk in de brousse, van zijn Mels de Eucharistieviering op groot-seminarie van Kabwe. legeraalmoezenierschap Als medekoncelebranten tra- Nadien werd hij reis- en brous- den op: deken Lebacq en sepater. Tijdens de oorlog was pastoor Aerts, alsmede twee hij aalmoezenier bij de Force van zijn medewerkers uit Publique van Congo. Hij ver- Scheut. De mis werd prachtig bleef in Nigeria, Kairo, Pales- opgeluisterd met Gregoriaanse tina en Zuid-Afrika. Nadien gezangen door het welbekende werd hij weer voor 2 jaar koor Jubilate uit Lokeren. Als broussepater. Maar in 1946 stelling werd na de eucharistie- eerste lezing had de bisschop werd hij provinciaal overste viering op veel bijval onthaald een tekst gekozen uit Sint-Pau- van de provinciale Kassai. In lus: «Verheugt U in de Heer, maart 1949 werd hij benoemd 'tot 'Apostolisch Vikaris van Luluaburg. Hij was dan een goeie 40 jaar oud. Op 17 maart 1 uitgebla- thuis. voor het meest komiscl|vai woord ging naar Arthur uit de Volksverheffing: two Ook de oudste deelnemi b. zef Lemaitre uit de Imme )at dreef werd niet vergeten jft 1 m h ugg zijn inlandse opvolgers-bis schoppen. van zijn werk tij dens het concilie, van een ont moeting met Paus Paulus VI, etc... Er is ook een merkwaar dige stamboom te zien van de familie Mels. Deze tentoon- ten allen tijde!». En als tweede tekst las hij zelf de zaligspre kingen van Mattheus. Op deze twee teksten bouwde hij dan zijn homilie op. Beide teksten worden door iedereen geap precieerd, maar wat komt er dikwijls van in de praktijk te recht? Opdat die twee teksten hun volle uitwerking zouden hebben, is de hulp van de Geest nodig. In een tweede En tot slot: sedert het lange bestaan van de stad Lo keren is het nog maar de twee- 0r de keer dat de hoge eer van 1949 werd hij in de dekanale een bisschopswijding aan een Deze problematiek komt kerk van Sint Laurentius tot Lokeraar te beurt valt. De eer- bod 'n 9e verkeerskommissie ste was bisschop Joannes-Bap- op woensdag 31 oogst. Als u tista De Smedt, in de jaren deze regels onder ogen krijgt is sportzalen bisschop gewijd door Mgr. Ca- lewaert. In datzelfde jaar nam hij nog deel aan de viering van het 50-jarig bestaan van de Kopkapel. Onder zijn impuls Na de vergadering van de Mei- lijkheid te onderzoeken «de sportzalen. Deze zullen dertse Dorpsraad op 10 oogst II Ginst» bij de Putstraat schepen Gilbert Bourlot werd aan het stadsbestuur een als speelplein te kunnen ge- den bezorgd, schrijven bezorgd met een aan- bruiken en eventuele huur Tenslotte beloofde de tal wensen. Schrijven waarop door de stad te haren rekening meester zodra hij over i ette nu een antwoord vanwege bur- te laten nemen informatie beschikt defn 1 Wat betreft een filiale van de zullen meedelen muziekakademie, onder te brengen in een vrijstaand lo- kaal van het dienstcentrum of desnoods in het parochiecen trum, werd dit voorstel, samen met dat van het speelplein, overgemaakt aan de schepen van grondbeleid André Doorns. gemeester Raymond Uytter- sprot werd ontvangen. Aalsterse Dreef De Dorpsraad had gevraagd zo spoedig mogelijk te komen tot de realisatie van een van de rijweg afgescheiden fietspad. werd het zeer grote vikariaat kathedraal. En de tweede Lo- Luluaburg in twee ge- keraar is Mgr. Bernard Mels. deel van de homilie hoorden splitst. Later in 58 werd Lulua- 1700, eerst bisschop van leper, Z""" da" ««Is gebeurd. We later te Gent. Zijn grafmo- houden u uiteraard verder op nument slaat in de Sint-Baafs- de hoogte. Speelplein en muziekakademie- filiale 0UD-PAST00R VAN WIEZE OVERLEDEN Vorige vrijdag 26 augustus overleed te Eke E.H. René Van Impe, pastoor-emeritus van Wieze. Geboren op 16 februari 1911 te Mere, werd hij priester gewijd in 1938. De afgestorvene was achtereenvolgens leraar aan het kollege te Eeklo, onderpastoor te Aalter, pastoor te St.-Gillis- Dendermonde. Op 11 augustus 1963 werd hij Wieze aangesteld en bleef er zieleherder tot in 1978. Sedertdien fungeerde hij als direkteur van de Zusters «Kindsheid Jesu» te Eke-Nazareth. (jvl) we vooral dankwoorden. Dank aan zijn familie, dank aan zijn vrienden en dank aan zijn me dewerkers. Hij is weliswaar bisschop geworden, maar zon der de hulp van die mensen kon hij niets. Hij kon plannen maken, zeggen hoe het moest, maar zijn medewerkers heb ben het werk gedaan. In die zin noemde hij vooral pater De Wilde, medekoncelebrant, die hem zo trouw heeft bijgestaan. De voorbeden werden ver zorgd door een van de vele nichtjes van de bisschop. Op het einde der mis nam pastoor Aerts nog even het woord om zijn medeparochiaan te felici teren. Namens de parochie werden aan de bisschop een ets, de oude Kopkapel voor stellend, alsmede veel bloem stukken aangeboden. Daar Mgr. Mels een vruchtbaar burg verheven tot aartsbis dom, en Mgr. Mels de eerste aartsbisschop. Op aanvraag van Mgr. Mels werd de inlander Mgr. Bakole door Rome aangesteld tot aartsbisschop van Luluaburg, dat voortaan de naam kreeg van Kananga. Dat gebeurde op 4 november 1967. Hij werd met de organisatie van een nieuw bisdom belast: het bis dom Luiza. Maar einde 68 werd de bisschop getroffen door een hartinfarkt, wat zijn terugkeer naar Belgié tot ge volg had in 1969. Noodged wongen heeft Mgr. Mels dan ontslag aan Rome aange vraagd, ontslag dat aanvaard werd op 13.10.1970. Op 18 november 1970 koncelebreer- de hij samen met deken Baeyens en alle pastoors van de dekenij ter gelegenheid v J.V.L. De Dorpsraad vroeg de moge- Meldertse mini-voet- balklub van de BGJG die slechts om de 14 dagen één uur werd toegewezen, en dan nog van 22 tot 23 u, vroeg naar de uurroosters van de drie Het is een vijftal jaar dat beeldhouwer en kui der Nisol in ons land de. Zijn laatste tentooi in de Zwalmmolen bel een overweldigend suks sol keert terug naar de molen, waar men zijn elke dag tot midden sepi kan bewonderen. 17 ette si iJbbe n hi srk c werkzaam leven achter de rug de plechtige inzegening van de heeft, ontlenen we uit een cur- huidige parochiekerk aan de riculum vitae dat gedeeltelijk Kop. Maar Mgr. Mels bleef het parochieblad verscheen, niet stilzitten. Elk jaar helpt Bernard Mels werd geboren op 28 november 1908 als zoon in een talrijk landbouwersgezin. Zijn broers echter zijn reeds allen overleden. Naar hij mee aan het toedienen van het vormsel in het bisdom Gent. En sedert 1971 vindt hij nuttig priesterwerk als aalmoe zenier in de verpleeginstelling schijnt zijn er nog twee zusters «Veilige Have» en het rust in leven. Lagere school volgde oord «Sint-Antonius» te Aal hij bij de broeders, en college ter, bestuurd door de zusters aan het Klem-Seminarie te van de H. Jozef. Daar verricht Sint-Niklaas. In 1927 trad hij de vroegere aartsbisschop nu in te Scheut. Later volgde hij het nederige en eenvoudige aan de Romeinse Gregoriana 4 priesterwerk. En het strekt jaar lang theologie. In 35 werd hem tot eer dat hij deze een- DimmiMom Brusselbaan 108,1790 HEKELGEM-AFFLIGEM Roodkruisstraat 19160 HAMME Tel. 053/66.40.11 Tel. 052/47.22.32 j

De Voorpost | 1983 | | pagina 28