Wat dertien hondenskeletten aan het licht kunnen brengen... Dertiende opgravingskamp I aan de abdij van Boudelo het laatste in de reeks Provinciale ploegwedstrijd KLJ-Groene Kring Opkomst en verval van een abdij VENUS 2 - 2.9.1983 - De Voorpost Wie in Klein-Sinaai langs de Koebrugstraat de Kloosterstraat inrijdt, bevindt zich al binnen de vroegere ommuring van de Boudelo-abdij. Gedurende de zomermaanden volgden heel wat belangstellenden deze bewegwijzerde weg om op het opgravingsterrein terecht te komen. Ook al spreekt de ene wegwijzer van «Baudelo-abdij», een andere van «Boudeloo-abdij» en nog een andere van «Boudelo-abdij», ze verwijzen alle naar één en dezelfde abdij. Omdat ze ouder is dan de andere wordt de spelling «Boudelo» nu algemeen gebruikt. Of men tijdens het dertiende opgravingskamp voor de jeugd iets gevonden heeft dat van enige waarde is? Da's te zien hoe je 't bekijkt. Er werden nóg schatkisten opgegraven, nóg geheime gangen blootgelegd. In die zin moeten we je dus teleurstellen. Blijkbaar graaft men op de site van de Boudelo-abdij met andere bedoelingen dan het terugvinden van dit soort zaken. Zoniet had men dit toch niet te onderschatten karwei géén dertien jaar vol gehouden. Of het opgraven van dertien skeletten van hazewinden dan zó indrukwekkend belangrijk is? Verkleuringen in de laag waarin de honden gevonden werden, wezen erop dat er in vroegere tijden op die plaats een beek liep. Een toch iet of wat ongewone omgeving voor honden. Gezien de aanwezigheid van een keuken in de onmiddellijke omgeving van de beek, waaruit wellicht water voor de A. De Belie de resulta- huishoudelijk gebruik geput werd, is het weinig waarschijnlijk dat de abdijbe woners de kadavers daarin geworpen hebben. de paters alledaagse kost. Omdat ze visrechten op de Durme en aanliggende vij vers hadden werd er veel vis gegeten in de abdij. Beenderen van edelherten, runderen, zwijnen en scha pen werden eveneens ge vonden. Dit jaar mocht men de lijst van weerge vonden etensresten aanvul len met een eischaal. Eén van de verdiensten van de Cisterciënzers was het derwerpen aan bod. Over opnieuw in gebruik bren- het algemeen bleven ze gen van baksteen. Ze wer- voor ieder begrijpbaar, den de grote verbreiders Bart De Cock gaf een de- van deze produkten. Toen monstratie van oude mu- ze met hun baksteenpro- ziekinstrumenten, Petrus duktie begonnen was de De Belie sprak over Teil- Scheldegothiek op haar hard de Chardin en Dirk hoogtepunt. Omdat het Verhelst had het over bouwmateriaal in deze stijl grondbezit en grondbeheer hoofdzakelijk Doornikse Deze reportage over de Boudelo-abdij in Klein-Sinaai kwam tot stand m.m.v. Kris Laevaert (verslag), Luc Verstraeten (foto's) en Wouter Vloebergh research en eindredaktie). van de abdij van Boudelo. Koen Anné onderhield ons over de prehistorische be woning op het terrein van de Boudelo-abdij en Her man Heyse handelde over Jan van Steene, een hek senproces te Stekene in 1636-1637. Tenslotte deel- blauwe hardsteen was, ko pieerden de paters van ^"profileringen1 \n bak- boudelo-Klein-Sinaai. Alfons De Belie is de motor achter de opgravingskampen. steen Deur-en vensterom- Zaterda8 en zondag jl. mocht hij heel wat bezoekers verwelkomen n.a.v. de Wast lijstingen, raamstenen, amNachtelijke open deur. (Iv) Naar alle waarschijnlijk- Boudelo-Klein-Sinaai. Speurwerk naar de resten van de voormalige abdij bracht heel wat merkwaardigs aan het licht (Iv) vedette» hadden we dit jaar de abt met vier benen. Deze Waarom sterven dertien heid werd de tot op Boude- honden op vrijwel hetzelf- lo gevluchte graaf van de moment? Werden ze Vlaanderen toch nog door man lokte heel wat perslui verdronken? Door wie? de Gentenaars overmand tot op Boudelo. Diezelfde Wie waren de eigenaars en werden zijn hazewinden abt moet, aldus Alfons De van deze dieren? De Cis- wreed afgemaakt. Wat der- terziënsiers die het niet al tien skeletten al niet aan te breed hadden konden het licht kunnen brengen! zich de luxe van dertien Tijdens de |Mtste weken van het opgravingskamp '83 heeft de Klein-Sinaaise bodem enkele stukken van Romeinse amforen prijs ge geven. Uit deze vondst kunnen nog weinig of géén hazewinden zeker niét per mitteren. Twee zo'n hon den moeten in die tijd zelfs zo veel als een boerenpaard gekost hebben. Het raadsel kan verder worden opge- nuiiiicii iiuk wtiiuu ui utt.ii lost: een graver vindt nog konklusiessgetrok|en ^or. steeds in diezelfde laag d omdat deze scherven sïT' X".de eerste vondsten van Ro- meinse oorsprong zijn. Reeds bij het aanleggen van nieuwe sleuven, eind van Male. Alfons De Belie, stuurman achter de opgra vingskampen (soms stormt het wel eens) heeft na enig kwamen d tQt gepeins de oplossing bij de „ho„. hand. Het zijn de Gente naars geweest die de hon den van Lodewijk van Ma le deden verdrinken. Hij verklaart ons verder: de bevinding dat de gebou wen naast het koor, rond het kleine pand, naar het oosten en naar het westen, twaalf meter groter zijn dan verondersteld werd. Ér «De graven van Vlaande- valt dus nog heel wat aarde ren hebben deze abdij 6 te verscheppen. Het Ver- steeds op bijzondere wijze 0udheldkundi beschermd. Ze schonken - - aan de abdij grote, maar woeste gronden, die nader hand door de monniken in vruchtbaar akkerland wer den herschapen. De graaf legde de monniken de ver plichting op, de abdij te ommuren. Het gebeurde immers meermaals dat de grafelijke troepen een vei lig onderkomen dienden op te zoeken binnen de muren van de abdij.» Dit omdat hun eigen vesting té veraf £n.SHe7 vJTop- bóévëêl lag. «In de twisten die de graaf tegen de steden voer de, koos Boudelo meestal Bodemonderzoek in Oost- Vlaanderen kan sinds juni een beroep doen op enkele werklieden. Met deze men sen wordt verdergewerkt tot half september. Abt met vier benen Ja, op Boudelo heeft men de handen nog vol. Begrij pelijk als je weet dat er in dat kleine pand en in de pandgang daarrond ook nog graven gevonden wer- partij voor de graaf. Dat werd haar door de Gente naars herhaaldelijk kwalijk genomen en heeft geleid tot verwoesting van het klooster in 1381 en 1382 door Gentse benden.» Naar alle waarschijnlijk- geraamten van abten en monniken sporen van zwa re verkalking aan de rugge- wervels vertonen; verschil lende wervels zijn dan aan elkaar vastgegroeid. De ge bogen bid-houding zou de ze pijnlijke aangelegenheid in de hand gewerkt heb ben. De tanden zijn meest al zeer gaaf. Als «skelet- Belie, een groot babbelaar geweest zijn. Hij was na melijk in het bezit van twee onderkaken. In feite gaat het hier om een dubbele begraving. De lijken van de paters werden met de pij op een plank genageld en zo in de grond begraven. Nagels en vergane houtspo ren geven dan de vorm van de kist aan. De graven in het kleine pand vertonen enkele interessante nieu wigheden. Ze staan dik wijls opgesteld op twee rijen bakstenen die de kist in de breedte ondersteu nen. Van de kisten werden, buiten de nagels, metalen hoekverstevigingen en handvaten gevonden. Mochten die paters gewe ten hebben dat er nog zo veel aan hun botten gepeu terd zou worden, ze had den zich al lang in hun graf omgedraaid. De talrijke bezoekers kunnen mee ge tuigen dat dit nog niet ge beurd is. Vóór elke voor dracht konden ze de stand van de opgravingen ruim schoots gadeslaan en ske letten zijn bij zo'n rondlei dingen altijd attraktie- punten. Voordrachten en pannekoeken De opkomst bij de voor drachten was, in vergelij king tot de vorige jaren, enorm. Nog een geluk dat het zo warm was en alles in de open lucht kon plaats vinden. De grote tent die voor dit doeleinde voorzien was zou nog geen beetje te klein geweest zijn. Gedu rende zes dinsdagavonden kwamen er gevarieerde on- ten van het onderzoek van de Boudelo-abdij mee. Stan Philipart zorgde daar bij voor film en dia's. Ook tijdens de voordrachten zelf was Stan steeds in de weer met film- en fototoe stel. Naar het einde van elke voordracht toe konden de luisteraars de heerlijke geur van pannekoeken op snuiven, die hun nader hand door de opgravers ge- prezenteerd werden. Met de pannekoek in de hand werd er dan nog wat nage praat, waarna iedereen huiswaarts keerde en de kampeerders hun tenten opzochten. Op de plaats waar één der vorige jaren het grote pand kon worden opgetekend, prijkte nu een heus kampement. Kampe ren hield in dat er naast het archeologisch graafwerk ook karweitjes, die aan elk kamp eigen zijn, vervuld moesten worden. Naar ver luidt was de sfeer onder de opgravers goed. Soms zijn dit mensen die een studie in de archeologie in overwe ging nemen, of die deze studie al begonnen. Zoals Koen Anné die dus een voordracht over vuurste nen op de Boudelo-site hield. Ook anderen kwa men opdagen, gewoon uit nieuwsgierigheid. Bewo ners van de aangrenzende wijk zag men regelmatig tevoorschijn komen om zich een beetje op de hoog te van de hele opgravings zaak achter hun wijk te houden. Ze konden dan steeds een kijkje nemen in het tentoonstellingstentje. Het spel en de knikkers Daarin waren altijd wel en kele recente vondsten te zien, zoals het fragment van een muurkandelaar. Deze kaarsdragers werden in de muur gemetseld. Op vier openstaande pinnen in de vetschaal werd een kaars vastgeprikt. Ook speelschijfjes, gemaakt uit fragmenten van dakpannen en gebruikt voor allerhan de werpspelen, werden met vensterpanelen, lijstenen, kraagstenen van kroonlijs ten, gewelfribbestenen en kolomstenen worden af en toe wel eens vantussen de aarde gehaald. Scherven van huishoudelij ke gebruiksvoorwerpen kunnen soms aan elkaar ge puzzeld worden tot een groter geheel. Bij het vin den van voldoende scher ven, die tot eenzelfde voor werp behoren, kan tot res tauratie worden overge gaan. De katalogus van de abdij van Boudelo bevat heel wat foto's van kannen, pannen, kommen, schalen, kruiken, bekers, potjes, teilen en tassen. Het don kergrijs berookte aarde werk dat ongeglazuurd en ruw afgewerkt is, is het oudst. Het werd waar schijnlijk in de abdij zelf heid hebben gelijkaardige tegelpatronen de grond van de abdijkerk gesierd. In het midden van de dertiende eeuw werd het de gewoon te om in de patronen stem pelsteentjes te gebruiken, ter versiering. De tekenin gen zijn dan met een hou ten stempel in de klei ge perst. Ze zijn van Ger maanse, kristelijke, heral dische of mythologische oorsprong. Bij verschillen de steentjes is de tekening diagonaal aangebracht, voor gebruik bij vloeren die diagonaal op de as ge legd zijn, zoals bij de ten toongestelde vloer. Verder werken Tijdens het weekend van 27-28 augustus werd dan nogmaals de mogelijkheid gebakken in de dertiende geboden de resultaten van eeuw. In de tweede helft het archeologisch van diezelfde eeuw ver vaardigde men rood aarde werk. De rode kleur werd verkregen door toevoeging van lucht in de bakoven. Het aardewerk moest in de vijftiende eeuw plaatsrui- vingskamp voor de jeugd '83, aan de abdij van Bou delo, te gaan bekijken en dit in het kader van het ambachtelijk open deur weekend '83. Zoals gezegd: er wordt dit jaar verderge- men voor steengoed, dat werkt tot zowat half sep- werd ingevoerd uit Sieg- tember. De gesloten groep burg, Frecken en Aarden- gebouwen, direkt aan de burg. abdijkerk verbonden, werd volledig opgetekend, met Tegelmozaïek uitzondering van één ge- Het grootste «museum stuk» uit het téntoonstel- lingstentje is hier nog niet aan bod gekomen. Met op bouw. Dat gebouw sluit het kleine pand aan de oostzij de af en had wellicht de funktie van stapelplaats. gegraven geglazuurde te- Het volgende jaar graaft geitjes werd de rekonstruk- men niet meer op de wei, tie van een middeleeuwse om de eenvoudige reden vloer uitgevoerd door btk- dat men de toelating daar- er Jan De Dauw. Een frag- toe niet meer verkregen ment van dit werk is al te heeft. Een losstaand ge- bekijken. De tegelmozaïek bouw, misschien het hospi- vertoont tamelijk eenvou- taal, moet nog worden op- dige patronen, maar ze ver- getekend. Werk voor de eisen een grote nauwkeu- volgende zomermaanden? righeid van uitvoering. K.L. Zondag in Kieldrecht Op 4 september 1983 organiseert K.L.J.-Groene Kring Beveren in Kieldrecht de provinciale ploegwedstrijd van Oost-Vlaanderen. Groene Kring is een organisatie van jonge land- en tuinbouwers (sters), die een werking bewon de ringbe k e ken.' Het uitbouwt waarin vorming en belangenverdediging het is niet de eerste keer dat voornaamste doelzgn. De ploegwedstrijden worden gewestelijk, provinciaal en nationaal georganiseerd. De vier best geklasseerden uit deze provinciale wedstrijd worden dan afgevaardigd naar de nationale wedstrijd, die dit jaar plaatsgrijpt op 18 september in Huldenberg (Brabant), ter gelegenheid van de tweejaarlijkse werktuigendagen. Het beter leren ploegen, hulp pachtwetgeving en andere, krijgen van deskundigen tij- reis, bedrijfsbezoeken, akties dens het proefploegen, strij- i.v.m. grondproblemen (zoals den voor een goed ploegwerk de «Grote Ring»), enz... onder toezicht van een jury Het bestuur is samengesteld (die Fekening houdt met recht- uit: voorzitter Marc Van de lijnigheid, diepte, grond- Vijver, sckretaresse Francine verkruimeling, uiteinden van Vermeulen, kernleden Leo de ploegvormen, enz.) winnen Smet, Mare De Gendt, André en verliezen, het samen zijn Poppe, Luc Van Puymbroek, met kollega's jonge boeren Danny Bogaert, Guido De hebben een grote waarde in Nokker. deze wedstrijd. Het programma voor 4 sep- Het siert de deelnemers dat zij tember: hun werk met traktor en ploeg 9 uur: proefploegen, 13 u. lo- weten te gebruiken om zichzelf ting der percelen, 14 u. start te ontplooien, om een ontmoe- ploegwedstrijd, 17 u. prijsuit- ting tussen landbouwmidden reiking. en geïnteresseerden te organi- In de loop van de namiddag worden volgende nevenaktivi- zulke werpschijfjes werden opgegraven. Ondanks het feit dat het spelen met de teerling voor de monniken taboe was, vond men reeds vroeger een dobbelsteen en ook verschillende knikkers. Knikkers werden behalve voor het spel ook gebruikt bij het bakken van het steengoed. Zij werden in de oven gerold om te zien of de temperatuur hoog ge noeg was om het zout in de oven te werpen, waardoor men glazuur verkreeg. De oudste op Boudelo aan getroffen glassoort bestaat uit drie lagen. De kern is wit doorzichtig glas met een korrelige oppervlakte. Langs beide zijden van de kern zit een laag ondoor- cn eg ;rp ent et De geschiedenis van de Boudelo-abdij gaat terug tot het einde van de twaalfde eeuw. Monnik Boude- wijn van Bocla (Boekei), een Benediktijn die aan de Gentse Blandijnberg (Sint-Pietersabdij) leefde, trok zich vermoedelijk in 1197 terug in de «woestij- ne» van Waas. Met andere gezellen vond de kluize naar een toevlucht in de bossen van Klein-Sinaai (oorspronkelijk hoorde de plek aan Waasmunster toe, later was ze van Sinaai afhankelijk en nu werd ze bij Stekene ingelijfd). Boudewijn richtte er een kluis en een bidkapel op. Van de toenmalige graaf van Vlaanderen, Boude wijn van Konstantinopel, kreeg de monnik vijftig hektare «akkergrond» ten geschenke. Moerasge- |l" bied eigenlijk dat eerst moest worden ingepolderd eer er een abdij kon worden gebouwd. In Engeland maakten Boudewijn van Boekei en de zijnen zich de techniek van het inpolderen eigen. De Benediktijnen (met zwarte pij) moesten «her schoold» worden, zo vond paus Innocentius, en er kwamen Cisterciënzers (met grijze pij) postvatten. Enkele gezellen van Clairvaux zorgden voor die omscholing. De Cisterciënzers, de orde van Ci- teaux, hielden er strengere regels op na, ze zetten zich ook voor armen en zieken in. Mettertijd, dankzij giften van belangrijke personen, groeide Boudelo, de rechten en vrijheden namen toe. Weldra beschikten de monniken over bezittingen in Lokeren, Sint-Gillis, Waasmunster, Sint-Niklaas en buiten het Land van Waas. Tot de eigendommen van Boudelo hoorde het hof van Koudenborn (nu Moerbeke), dat door de Calvinisten gespaard zou blijven. In Sint-Niklaas, aan het marktplein, kocht men een huis dat dienst aas deed als refuge voor reizende kloosterlingen en tegelijk tiendehuis was (de pachters van de bezittin gen van Boudelo in het Land van Waas kwamen er hun pacht betalen), In 1350 kreeg de abt van Boudelo van Beatrix van Lijsdcnk een hoeve ten geschenke, een kasteel eigenlijk dat via een onder aardse gang met de abdij verbonden zou worden. In 1280 al had de abdij toelating verkregen om de Lijsdonklede te graven, mits aan de heer van Zottegem tolgeld werd betaald. Gentse vernielzucht Paus Gregorius IX liet in 1235 een akte ter bescher ming van Boudelo opmaken. Veel privileges wer den toegekend en het lag voor de hand dat de abdij bij.de twisten tussen de graaf van Vlaanderen en de steden meestal partij koos voor de graaf. De Gentenaren pikten dat niet. In 1381-1382 verwoest ten Gentse benden het klooster. Het werd hersteld, maar op 22 juni 1452, bij moeilijkheden tussen de Gentenaren en Filips de Goede, werd de abdij opnieuw vernield. De kerk bleef echter gespaard en na herstelwerken aan het klooster ging Boudelo een laatste bloeiperiode tegemoet; ruim een eeuw zou die welvaart duren. In 1438 wordt de Lysdonklede op last van het bestuur in Gent opnieuw gegraven. Rond 1450 is Boudelo omwald en staat de abdij in verbinding met de Moervaart. Keizer Karei verbleef in 1530 en 1531 in Boudelo. De teloorgang van de abdij begon vanaf 1570. Op 29 november van dat jaar vernielde de bliksem de toren van de kerk en een deel van de gebouwen werden geteisterd. Op 8 augustus 1578 werd het klooster geplunderd en met de grond gelijkgemaakt door de Gentse Calvinisten. De geuzen hadden dermate huis gehouden dat de monniken naar Keulen vluchtten. In 1584 kwamen de vroegere Boudelo-bewoners terug, maar omdat de abdij in het Waasland onbewoonbaar was geworden vestig den ze zich van dan af in Gent. In 1660 richtte Livinus Vaentkens, de 31ste abt, in Klein-Sinaai de hoeve Boudelohof op. Ze werd gebouwd met de restanten van de abdij. In 1759 bezocht Karei Van Lorreinen de abdij (Lijsdonk) nog, maar de glorie was getaand. Het puin dat nog overbleef werd in 1823 gebruikt bij dijkverster- kingswerken in Sluis en Terneuzen, W.V. ilos hei nfnc 1- Wmd \,i na en allen die houden van e< lerl irm <~v j heren. WUIUCII vuijjciiut ii^Yï-iiaixiiYi- zichtig, groen glas. Up deze peze ploegwedstrijden hebben teiten voorzien: tentoonstel- volksdansers, laag kunnen sporen zitten ook cen ekonomische waarde ling voor vooroorlogse land- De organisatoren nodigen van- vrije dag op het platteland ui: feo(j van bruine verf. Deze verf want beter ploegen veronder- bouwmachines en optreden zelfsprekend alle land- en aanwezig te zijn op deze on diende om het patroon van stelt betere techniek, goed ge- van KLJ wimpeliersters en tuinbouwfamilies, de KLJ-ers moetingsdag. een glasschildering aan te ploegd land verzekert hogere brengen. Tussen de bruine opbrengsten, beter ploegen lijnen werd de kleurstof betekent minder slijtage van uitgestreken. De stukjes V"""» 1™ "f" ""f!.20' -1-- die teruggevonden werden zijn soms niet gro ter dan het topje van je pink. Eten en drinken Niet vergane keukenafval geeft ons een inzicht in een deel van de genuttigde spij zen. Oesters, mosselen. bewijst de vasocKwaamneiu vo|doendc aanleiding van onze jonge boeren en v(jor dc Regj(. der Postorijcn tuinders. om aan deze heuglijke verjaar- De provinciale ploegwedstrijd een wijdcn vindt plaats ,n de Westzee- q 8de ^j sta°t Tinneke van straat te Kieldrecht. afgebeeld, met in haar Voor de organisatie van deze 8M mejkcmmcr en ploegwedstrijd is het gewest h mclkstoel. Achlcr Beveren, mei haar zowat der- W de koe c„ in dc ug leden weer van de parti, ïan Heule en het De voornaamste aktiviteiten osseien, van ewcS( zj n- maande waPensc'1''^ van gemeente. Boudelo-Klein-Sinaai. Deze mozaïektegels werden opgegraven en opnieuw in elkaar huisjesslakken en andere bjkse vergaderingen ovcr^the- De zegel heeft cen waarde van zoals bedrijfsovername, r' gepast (Iv) schelpdiertjes waren voor TURN- SPORTCLUB nodigt U uit vanaf 13 september in de turnzaal van het Lyceum, Leopoldlaan te Dendermonde. TURNEN: dames, heren, jeugd (vanaf peuters - 4 jaar) POWERTRAINING - KONDITIETRAINING BIJSCHOLING voor (toekomstige) leraars en trainers lichamelijke opvoeding. NIEUW: AEROBICS (in kleine groepen) Inlichtingen tijdens de lessen ofwel tel.: 052/33 66 27. 34/415/RD

De Voorpost | 1983 | | pagina 2