>moeie VERKOPING UIT TER HAND VAN OOSTERSE TAPIJTEN 50% VERMINDERING Over «Grote Ring» valt nog te praten fekkers Senator De Bondt: Grote Ring-plan ien «abstrakte tekening> ovengrondse hoogspanningsleiding te Aalst? De verkoping gaat door in zaal 2 van het kunstcentrum De Vos Waas aktiekomité blijft vechten Wase CVP-jongeren: «Grote Ring moet uit gewestplan» Bomen op Aalsterse Vesten bedreigd VERPLICHTE VERKOOP De Voorpost - 2.9.1983 - 3 Bet gebeurt af en toe dat de bevolking van het Waasland p zeer korte tijd tot een eenstemmige visie komt over een lagstuk dat het gewest beroert. Dat is nu zeker het geval net de «Grote Ring rond Antwerpen». Ondanks het >ord «Antwerpen» in de benaming van deze weg, ligt hy lemaal op het grondgebied van het Waasland. In het IVaasland wil niemand deze nieuw aan te leggen autoweg i de omgeving van Kallo, Vrasene, Beveren en Haas- >nk. senator Ferd. De Bondt heeft zich zoals zeven jaar rden achter het eensgezinde streekstandpunt ge- taard, dat de Liefkenshoektunnel er wél en de Grote ing tussen Kallo en Haasdonk er niét mag komen. De cdenen voor dit laatste, in de sfeer van landbouw en lilieu, werden vroeger al breedvoerig ontwikkeld. Liefkenshoektunnel moet [eerste instantie de haven- en ferheidsgebieden aan «rszijden van de Schelde elkaar verbinden. Hij wet ook in zekere mate kun- tn ingeschakeld worden ter [r™ «lasting van de min of meer erzadigde Kennedytunnel liernaast moeten ook andere aatregelen baat brengen als de tramtunnel met vcr- nging naar het Waasland en :n grotere funktie van de oorwegen in het vrachtver- ler). Vandaar dat de kwestie in de aan- en afvoerwegen de Liefkenshoektunnel in groot belang is. fanneer men het huidige lan. nl. de Liefkenshocktun- I en zijn verlengstuk als Gro- Ring tot Haasdonk, nauw- turig bekijkt dan ziet dit eruit een «abstrakte tekening e autoweg E3 zelf vormt !én bestemming; het is een eg die enerzijds richting Ant- erpen, anderzijds richting ent voert, beweging van de Liefkens hoektunnel of van het Wase havengebied via de Grote Ring en de E3 naar Antwerpen, heeft geen zin. In alle gevallen is het voordeliger via de ex- pressweg rijksweg 617 te rijden van Kallo rechtstreeks naar de Waasland- of de Kennedy tunnel. Blijft voor F. De Bondt alleen de beweging van de Liefkens hoektunnel of het Wase haven gebied in de richting Gent (ev. verder naar Henegouwen, het Kortrijkse en Noord-Frank rijk). Voor deze verkeersbe wegingen lijkt een redelijk al ternatief voorhanden. Ter hoogte van de uitmonding van de verlengde Liefkenshoekver- binding op de rijksweg 617 («expressweg») in Kallo, kan dit verkeer de rijksweg 617 nemen tot vóór Zelzate. de Kennedylaan tot vóór Oostak ker en daar de bestaande auto weg Zeehaven-E3. Vergeleken bij een rit over de Grote Ring is deze route 5 km langer. Daartegenover staat dat de Gentse kanaalzone en de v^r- I» keersrichtingen Brugge, West- Zeeuwsvlaanderen en Frans- vlaamse kust een direkte aan sluiting op de Liefkenshoek tunnel zouden hebben. Zoals de expressweg er nu bij ligt. bevredigt hij geen enkel verkeersdeelnemer Gemid deld elke twee km een ver keerslicht is een zaak die de doorgaande automobilist en vrachtrijder op gevaarlijke wij ze irriteert. Wanneer binnen kort het mistige seizoen weer aanbreekt, is het vrijwel zeker dat wij de slachtoffers van ach terop-aanrijdingen aan de ver keerslichten zullen moeten bergen. Op andere plaatsen moeten landbouwers met trage voertuigen een verkeersstroom dwarsen die tegen 120 km/u voorbijkomt. De situatie van de fietsers is minstens even hachelijk. Het alternatief «Zelzate» voor de Grote Ring brengt de uit bouw van de rijksweg 617 tot volwaardige autosnelweg al vast op het baanvak Kallo- Zelzate dichterbij. Het spreekt voor zich dat indien deze weg als toevoer van de Liefkens hoektunnel aangewezen wordt, hij samen met de Ken nedylaan een «volwaardige autosnelweg zou worden. Het krediet van 2,8 miljard frank dat nu al voor de Grote Ring werd vastgelegd, kan net zo goed richting Zelzate en Gent aangewend worden. Met dit verschil ten behoeve van de bouwsektor. dat in het bedrag voor de Grote Ring verhou dingsgewijs meer geld zal gaan naar onteigeningen en minder naar de eigenlijke werken waar deze sektor nood aan heeft. Het alternatief biedt een oplossing waarin de bestede gelden bijna volledig naar wer ken en slechts voor een zeer klein deel naar onteigeningen zullen gaan. Een Liefkenshoektunnel zon der spoor zou volgens senator De Bondt een historische ver gissing zijn. Wellicht heeft de N.M.B.S. in de defaitistische sfeer die deze onderneming om verscheidene redenen thans treft, haar belang bij de ze verbinding onderschat. Van onze kant doet senator De Bondt nog een uitzonderlijke inspanning om de evidentie te doen zegevieren. In een onderhoud van senator Ferd. De Bondt en CVP- raadslid en verkeerswerkgroepsekretaris Roel De Jong met de heer Cauberghs van het kabinet van openbare werken op 24 augus tus jl. werd het alternatief van de Rijksweg 617 en de Kenne dylaan grondig bekeken en uit gemeten. Het is verheugend vast te stellen, dat reeds 's anderendaags bij de ontvangst van de grote Wase delegatie op het kabinet, de vertegenwoor diger van openbare werken zich zo positief uitliet over dit alternatief. De beloofde studie ervan moet ernstig opgenomen worden, want minister Olivier moet weten dat het Waasland de «Grote Ring» in géén geval zal aanvaarden. Na het bezoek van een 25-tal leden van het aktiekomité «Neen aan de Grote Ring» aan het ministerie van openba re Werken te Brussel is in het Waasland opnieuw de hoop levendig geworden dat het spookbeeld van de Grote Ring nog kan verdreven worden. Te Brussel is men blijkbaar afgestapt van een definitief standpunt en is de wil tot praten opnieuw aanwezig. Attaché Cauwenberghs wil de alternatieve oplossingen aan een grondige studie onder werpen. Tegen eind september worden de resultaten hiervan verwacht. Een brief van minister Olivier aan de gemeentebesturen van Beveren en van Zwijndrecht als zou de Grote Ring een uitgemaakte zaak zijn. had de voorbije week heel wat ont moediging teweeggebracht bij de Wase bevolking. Ook Miet Smet had van de minister de zelfde melding ontvangen. Bij het bezoek van het aktiekomi té «Neen aan de Grote Ring» heeft het ministerie blijkbaar een heel stuk teruggenomen van de kordate houding zoals die door minister Olivier werd aangenomen. Dat het aktieko mité de steun geniet van de Wase parlementariërs en van de betreffende gemeentebestu ren zal ongetwijfeld enig ge wicht in de weegschaal werpen. Schepen Blommaert van Beve ren verwacht dat een kosten- batenanalyse van de voorge stelde alternatieven mag ver wacht worden tegen eind sep tember begin oktober. Het aktiekomité gaat echter verder met ageren. Het wil minstens een uitstel van aan leg, dit wil zeggen de Grote Ring tussen expressweg en E3 isoleren van de Liefkenshoek tunnel en de aansluiting tot de expressweg. De Grote Ring vormt voor hen een apart ge deelte, is slechts een verbinding tussen E3 en RW 617 en mag zeker géén deel uitmaken van een «Grote Ring rond Antwer pen». Nu is de Grote Ring er geenszins nodig. Later kan. in dien nodig, een nieuwe verbin dingsweg gezocht worden tus sen E3 en RW 617. De alternatieven die door het komité werden voorgesteld lig gen vervat in het uitbouwen van de bestaande wegen. Ook de gemeentebesturen van Be veren. Kruibeke en Zwijn drecht staan hier achter. Onteigeningen vermijden Een alternatief om een verbin dingsweg te maken over de bestaande Krijgsbaan wordt echter door de Zwijndrechtse gemeenschap (en ook deze van Melsele) geschuwd als de pest. De ring zou daar in grote mate de natuur aantasten. Een deel landbouwgrond zou verloren gaan en een 100 ha zouden moeten onteigend worden. Wat erger is, een 35-tal gezin nen zouden in dat geval hun huizen uit moeten. De Ven- doornwijk tussen Melsele en Zwijndrecht is hiervoor het meest beducht. Maandag 29 augustus was in het Parochiecentrum van de O.-L.-Vrouwparochie te Beve ren een nieuwe bijeenkomst van het werkkomité. Daar zou de strategie bepaald worden die de eerste maanden dient gevolgd te worden. Vragen als «Hoe de politieke instanties bereiken» - «Hoe druk uitoefe nen op het ministerie?» - «Hoe de aktie financieren» enz. wa ren aan de orde. Vast staat dat een schrijven zal gericht wor den aan de Maatschappij voor Grond- en Industrialisatiebe leid en aan het stadsbestuur van Antwerpen, meer bepaald aan schepen Huyghebaert. Aan alle partijen en verenigin gen zal de vraag om steun gesteld worden door het toe zenden van een stortingsfor mulier. Alle giften zijn wel kom om de onkosten van de aktie te dekken. Op de feest- markt van Beveren het afgelo pen weekend was ook een stand ingericht en reeds 1500 mensen tekenden in op de pe- titielijsten. Alle geoorloofde middelen zullen aangewend worden om de dreiging van de Grote Ring af te wenden. Ten slotte gaat het 7 a 8 km om weg, en wat betekent dat in tijd voor een vrachtwagen op weg van Antwerpen naar Noord-Frankrijk? Vijf minu ten? De miljarden kunnen wel licht nuttiger besteed worden. Denk maar aan een spoorweg- tunnel onder de Schelde of aan infrastruktuurwerken in de ha ven zelf. Mep kan ook het geld gebruiken om bij voorbeeld de Liefkenshoektunnel te helpen financieren. Hoe dan ook. het Waasland mag opnieuw hopen. Het ak tiekomité blijft op z'n hoede. (wvdv) verband met het heet hangyzer «boven- of ondergrond- elektriciteitsleidingen, o.m. door het Dendcrland, aakte het Aalsters stadsbestuur een bondig overzicht ner de historiek van deze toch wel netelige kwestie. obleemstelling Algemene gegevens streek van Aalst wordt mo- Zo dit projekt gerealiseerd tnteel gevoed vanaf de hoog- wordt moet vanuit St.-Gillis- anningspost aan de elektrici- Dendermonde een HS-kabel itscentrale te Aalst. Een ver- gelegd worden naar de nieuw irking dringt zich echter op op te richten post Aalst-Noord zien de voortdurende stij- en zo verder-naar de reeds ng van de belasting met ge- bestaande post aan de centra- ddeld 4% tijdens de laatste Ie. Vooraleer hiertoe kan over- aren. gegaan worden moeten even- :o onderzoek wees uit dat de wel "de nodige vergunningen lossing is de voeding te laten verkregen worden en tevens j beuren via een vanuit de adviezen ingewonnen. Welnu, ntrale van Doel aan te leg- niettegenstaande de on-gun- n 150 KV-lijn over St.-Ni- stige adviezen van de stad las en St.-Gillis-Dender- inde tot in Aalst, mdat momenteel alle hoog- anningskabels voor de voe- ng van Aalst vanuit de huidi- Aalst aan de bestendige depu tatie werd door het Provinciaal Gouvernement van Oost- Vlaanderen op 17 augustus 1979 wegvergunningen ver- HS-post vertrekken en om- leend voor de aanleg van de t bijplaatsen van HS-kabels bovengrondse leidingen op het r versterking van de voeding grondgebied van Lebbeke. n Aalst, langs de bestaande Aalst en Dendermonde. valswegen vanaf de centrale Het ongunstige advies werd als na onmogelijk geworden is volgt gestaafd: «Omdat de ont- n een tweede HS-post opge- worpen lijn over gans het ht worden. Deze zou dan grondgebied der stad Aalst irden geplaatst in het noor- loopt door een op het gewest- in van de stad op het terrein plan voorkomend agrarisch en n de vroegere «Lion d'Or». natuurgebied waarvoor her doende zou Aalst vanuit 2 haaldelijk beschermingsmaat- i-posten gevoed worden. De regelen zijn gevraagd en dat te posten, één aan de een- gebied door een bovengrondse Ie en één aan het Wijn- hoogspanningslijn in aanzien- irdveld zouden met elkaar lijke mate op blijvende wijze rbonden worden door een zal geschonden worden, wordt KV-lijn om bij eventuele aangedrongen op het onder gronds aanleggen der ontwor- nnes te kunnen inspringen. pen lijn over gans het grondge bied. Alleen Aalst! Alleen de stad Aalst gaf on gunstig advies. De andere instanties die moes ten adviseren waren hel Mini sterie van Openbare Werken, het Ministerie van Verkeers wezen, het Ministerie van Landsverdediging, de gemeen tebesturen van Dendermonde en Lebbeke en Edas. De redenen om de wegvergun- mng toch te verlenen waren: de ondergrondse uitvoering kan niet opgelegd worden om tal van technische, ekono- misch-ekologische, administra tieve en juridische reden maar voornamelijk omwille van de grote kostprijs voor onder grondse aanleg Naar verluidt bedraagt de kostprijs van een ondergrondse 150 KV-lijn ze ven maal meer dan een boven grondse. Op 12 maart keurde het Mini sterie van Ekonomische Zaken deze beslissing goed. Het tracé zou ongeveer dit van de Den der zijn Om de stad Aalst toch ter wille te zijn werd beslist de lijn ondergronds aan te leggen in het residentieel gedeelte van de stad. t.t.z. tussen de post van de centrale en de nieuwe post Aalst-noord. Vandaar af zou dan de aanleg bovengronds gebeuren in ver vanging van een bestaande luchtlijn die ondertussen ge sloopt werd. Naar verluidt komen hieraan toch nog wijzigingen. Bespre- jongstleden bevestigde het kingen zijn aan gang. Van de stadsbestuur Aalst andermaal verdere evolutie wordt u alles- zijn reeds vroeger geformu- zins op de hoogte gehouden, leerd on-gunstig advies. In zitting van 18 augustus Wait and see! De CVP-jongeren van het arrondissement Sint-Niklaas verzetten zich met klem tegen de geplande uitvoering van de «Grote Ring» rond Antwerpen zoals die momenteel is opgenomen in het gewestplan Sint-Niklaas-Lokercn. De CVP-jongeren eisen het schrappen van dit tracé uit het gewestplan. In een persbericht stellen de Wase CVP-jongeren dat zij hoegenaamd geen afbreuk willen doen aan de voorgeno men ministeriële besluiten met betrekking tot de aanleg van de Liefkenshoektunnel. Ze opperen wel bezwaren tegen de geplande verbinding tussen voornoemde tunnel die voor het Waasland van enorm ekonomisch belang is. en de autoweg E3. De Wase CVP-jongeren roepen alle belanghebbenden op om met aandacht de verschillende alternatieve tracés te onderzoeken. Enerzijds het alternatief via de expressweg Antwerpen-zeekust. tot Gent en zo naar de E3 Ander zijds het omleggen van de «ring» via de linker Scheldeoe- ver. zodat de kortste weg ook deze zou zijn van de minste prijs. Het arrondissementeel bureau van de CVP-jongeren zal een standpunt ten gronde bepalen zodra de studies die momenteel op het ministerie van Openbare Werken worden verricht, zullen zijn gepubliceerd. In afwachting vragen zij dat er géén aanvang zou gemaakt worden met de voorbereiding van de werken aan het geplande tracé van de Grote Ring. De CVP-jongeren uit het Waasland bepaalden hun stel- lingname tijdens een vergadering op 29 augustus jl. >root- Lebbeke ;rd '59 ik) lo8 Vorige week donderdag trgaderde de Lebbeekse aad voor het eerst na de .V. takantieperiode. De zitting vrliep overigens in een eierige temperatuur. Die n e{ aiet alleen voor verhitte ge- id ur,Boe('eren *or9de, maar de od' 'ot'e van d'enst ,ewens nóód- taakte de deuren van de raadszaal, die uitgeven op de tui, wagenwijd open te zet- in. Voor het eerst sinds lang was er te Lebbeke werkelijk iprake van een «openbare itting». De akoestiek werd door die opendeur-politiek echter (eenszins gediend. Het Uraatgeluid drong immers door tot in de raadszaal en «ermits de Lebbeekse raads- iden sommigen althans - al niet tot de meest gedis- ciplineerden behoren tateren er maar op los als op z*n smalst.... een bende kakelende kip pen, vader haan zou dus strenger moeten optreden bleek het voor de aanwezi gen geen sinekeure de «de batten» te volgen. Vooral de raadsleden die met de rug naar het publiek toe gekeerd zitten, toevallig hoofdzake lijk leden van de oppositie, zijn haast niet te verstaan. Sommige raadsleden ver keerden blijkbaar nog in vol le vakantiestemming. Al thans aan hun kledij te mer ken. Zo arriveerde Jozef Dauwe, hemd uit de broek, de borstharen discreet-sexy met de wind meewapperend, in de raadszaal. En vanzelf sprekend met een brede glimlach om de mond. Zjef genoot ervan. Wij-trouwens ook. Uit de debatten lichten we enkele gevleugelde uitspra ken, die logica illustreren, waarmee de diskussies ge voerd worden. Vraag van Willy Van Vos- sole: De muziekkommissie? Wat wordt daar zoal be sproken? Antwoord (van Arie Ab- beloos): Awel, van do, re, mi, fa, sol... Repliek (van Willy Van Vossole): Ik weet het niet hoor. Antwoord (van Frans Moeyersoon): Er zijn zoveel zaken die ge niet weet! Het zat er, weeral eens, bovenarms op tussen burge meester Moeyersoon en raadslid Johan De Mol. De Burgemeester, duidelijk over zijn toeren, liet op een be paald ogenblik zelfs volgen de bemerking in de richting van het VU-raadslid los: Als ik u bezig zie, moet ik tot de konklusie komen, dat de Vla mingen een slecht volk zijn. Of die bemerking hem overal in dank zal afgenomen wor den is, een andere kwestie. Lucie Van Mulders, CVP- raadslid, heeft vorige raads zitting bewezen tot het heir der geëmanicpeerde dames te behoren. Want toen de gemeentesekretaris bij de naamafroeping tijdens een stemming, haar sprak als Mevr. Roels onlangs trad ze in het huwelijk met de h. Roels reageerde het raadslid wel niet meteen, maar de ontgoocheling en het ongenoegen viel zo van haar gezicht te lezen. Via gebarentaal wees ze er ge meentesekretaris Van Dries- sche achteraf trouwens op, dat ze liever als Lucie Van Mulders door het politieke leven ging. Bij een volgende stemming werd het euvel al hersteld. Vorige vrijdagavond orga niseerde de vzw Primulantus in een tent langsheen de Begonialaan een avondje catch. De publieke belang stelling was bevredigend en de acteurs bewezen dermate goed te acteren, dat de plaatselijke jeugd, woedend op een «slechterik», die een «goede» haast in het zand deed bijten, zelf recht wilde laten geschieden en de slechterik; met asbakken ging bekogelen. Gelezen in «De Lebbeke- naar» van vorige week... «Parochie Heizijde». Dienst voor overleden paro chianen, maandag 29 augus tus te 19 uur. (namen van vijf overledenen) Tombola, altijd prijs, muziek, vermakelijkheden». Werd de liturgie nu weeral gewijzigd? De kermisaffiche ziet er o.i. maar flauw uit. Blijkbaar heeft de krisis ook de schaar gezet in het kermisprogram- ma. De affiche bood zoveel ruimte dat zelfs evenemen ten die op zaterdag 3 sep tember plaatsgrijpen, opge nomen werden. En wij die dachten dat Leb- beke-kermis viel op de eer ste zondag na de 8"' sep tember. Ook pastoors kunnen al eens bokken schieten. Wan neer die echter hun oorzaak vinden in hun dagelijkse be zigheden, worden die graag met de mantel der vergeven- heid bedekt. Wat dan ook gebeurde met een vergissing van de Denderbelse pastoor, die zich in een schrijven aan het Lebbeekse gemeentebe stuur uitdrukte als volgt: «Dit is te wijden aan...», waar uit de kontekst duidelijk bleek dat de eerwaarde «Dit is te wijten aan...» bedoelde. Schepen Karei De Gucht vond het overigens opmerke lijk dat een pastoor in zijn pen kruipt en van Clement Vlassenroot kreeg de Den derbelse pastoor de kwalifi- katie «humorist» mee. Nog een voorbeeld van de logica die zo ruim aan bod komt tijdens de diskussies in de Lebbeekse gemeente raad. Toen Johan De Mol tijdens de raadszitting aan schepen Frangois De Ridder vroeg, wat er in de nieuwe muziekkommissie zal gebeu ren, kreeg hij als antwoord «Als ge erin zit, zult ge dat wel zien!» In de aanhef van brieven worden blijkbaar eigenaar dige uitdrukkingen gebruikt. Zo kreeg Johan De Mol een schrijven van de provinciale overheid, waarvan de aanhef als volgt luidde: «Johan De Mol en consorten». Blijkbaar heeft het woord «consorten» in Gent en andere gevoels waarde dan te Lebbeke. Smoelentrekker «Op de Vesten stonden boeimen» zong men in een van de zovele liederen die Aalst rijk is. Maar midden juni hadden de bomen op de Vesten nog steeds geen bladeren. Dat is natuurlijk niet normaal. Vandaar de vele vragen die we hadden en waarvan er vele ook onbeantwoord bleven. Houden we het dan maar op een vroege herfst! Dat bleek helemaal verkeerd te zijn, want de prachtige esdoorns zijn aangetast door een luizenplaag. Niet waar zeggen de natuurliefhebbers, «we hebben hier te maken met een voorbeeld van de gevolgen van zure regen». Het wordt dus gissen naar oorzaken en dat maakt ook het bestrijden van de kwaal een stuk moeilijker. Laten we het voorlopig houden bij een luizenplaag. De diertjes vreten de bomen gewoon kaal. Aan ingrijpen wordt niet gedacht, of toch wel? Volgens tuinbouwarchitekt De Greef zijn er twee mogelijkheden. Er bestaat een luisdodend produkt dat men in de wortels van de bomen moet spuiten. Maar men kan ook de bladeren van de bomen bespuiten. De laatste zal een stuk moeilijker uitvallen, vermits er geen bladeren meer op de bomen staan. Blijft dus over vocht in de wortels spuiten. Niemand lijkt evenwel aan deze karwei te willen beginnen, zodat de bomenrij bedreigd is in haar bestaan. De gezellige wandeldreef, waarin heel wat jonge koppels elkaar voor eeuwig en drie dagen trouw hebben beloofd, is dus tot verdwijnen gedoemd. En dat kan men toch niet toelaten. De Aktie Groen was een mooie initiatief dat door de groendienst van de stad was uitgewerkt. Maar ook de zorg voor het behoud van het groen in de stad lijkt een noodzaak. Misschien kan een superdringende aktie hier nog enig soelaas brengen. (hjm) Dit in opdracht van een buitenlandse firma import export wegens bankregeling. van ±150 stuks tegen op zaterdag 3, zondag 4 en maandag 5 september 1983 van 10 tot 12 u. en van 14 tot 18 u. Deze tapijten worden tentoongesteld en direkt uit ter hand verkocht met certifikaat van echtheid. Oosterse tapijten: Sarouck, Tabriz, Karadja, Veramin, Ispahan, Kazak, Chinese tapijten, Bakhtiar, Hamadan, Kurdistan, Kirman, Heriz, Herat, Shiraz, Beloudj, Yoshagan, Mori-Boukhara, Bidjar Frans Ackermansstraat 22 te Gent (achterkant Keizer Karelstraat tel. 091/24.00.13) Expert: dr. Jean-Pierre de Bruyn

De Voorpost | 1983 | | pagina 3