Zoveelste lozing zet kwaad bloed in Kieldrecht Twistpunt rond eedaflegging raadslid slag in het water! Groep De Cuyper en Belfralux 'ientallen dode vogels en vissen Kriskras doorheen de Lebbeekse raadszitting Motie ABVV - textiel en kleding Sint-Niklaas Bussen krijgen doortocht langs Sint-Niklaas OLV-plein Jongetje verdrinkt in regenput Wiri deze FIETS van de toekomst met X De Voorpost - 2.9.1983 - 5 Ie waterplas achter het erf van landbouwer Van den erghe in de Gemenestraat te Kieldrecht vormt maar een oosteloze aanblik: tientallen dode vissen, dode eenden, aan de rietkant zit alles onder een vuile blubber, laandag kreeg milieuambtenaar Mark De Pauw van everen een telefoontje van mevrouw Van den Berghe met melding dat alweer vuiligheid in de Noordelijke Water- »ng was geloosd. De Pauw heeft inmiddels de nodige aststellingen gedaan en ook de politie van Beveren laakte proces-verbaal op, overigens al het derde in de eeks. Voor de Pauw is de maat nu wel vol. Hij zal zich astbyten in deze zaak tot er een definitieve oplossing uit e bus komt. rijdagvoormiddag brachten c een bezoek aan het erf van levrouw Van den Berghe. óór ons gesprekje nemen we plaatse polshoogte. Het inkt erg langsheen de water- vooral daar waar het jedje niet verder weg kaïj en samengedreven. In het riet tten een aantal vogels te ster die met het goedje in inraking zijn gekomen. Hulp an hier niet meer baten. Do- vissen in trossen treffen we vooral aan aan de afsluitdam die de Polder heeft gebouwd om het waterpeil te kunnen regelen. «Gisteren was het nog erger», vertelt ons Alfons Van den Berghe, een vlakbij wo nende fruitteler. «Ze zeggen altijd wel dat men best de buren als vriend houdt, maar nu loopt het toch wel de spui gaten uit. Het water van deze plas pomp ik op om de fruitbo men hier te bevloeien. De grond is hier tamelijk droog. Met die vervuiling nu mag ik het voorlopig vergeten. Van nacht is de installatie verstopt geraakt». Samen met Alfons brengen we een bezoek aan Georges Van den Berghe. ook een fruitteler. Zijn erf grenst aan de terreinen van het trans portbedrijf Gebroeders De Bock, die in deze zaak als vervuilers worden aangewe zen. Georges Van den Berghe: «Vroeger maakten gebroeders De Bock er zich vanaf door te verklaren dat er sabotage in het spel was. Ikzelf kon daar moeilijk inkomen. Mocht zo'n lozing nu één keer gebeuren, dan zouden we nog niets zeg gen, maar 't is nu al de zoveel ste keer. Volgens mij springt men nogal slordig om met het goedje dat als afval mag wor den afgevoerd. Deze bomen hier zijn afgestorven, de wor tels waren doordrenkt van de mazout. Andere elzen zullen nog volgen. Zo kan het echt niet verder», aldus nog Geor ges Van den Berghe. Samen met onze gesprekspart ner wandelen we de boom gaard af,*tot de Noordelijke Watergang. Van den Berghe toont de afvoerbuis langswaar het goedje in het water terecht komt en verder doorstroomt naar het pompstation in de Beveren-polder. Wat nu precies in de water gang is geloosd is onduidelijk. Mazout is er in elk geval bij, maar omwonenden gewagen ook van detergenten. Het dier lijk leven rond de waterplas is in elk geval fors uitgedund. De vervuiling heeft vooral slacht offers gemaakt onder wilde eenden, meerkoeten, water hoentjes ook. Ook voor de omwonenden is het weinig aangenaam. Vooral bij warm weer stinkt het behoorlijk en hoort men niet zelden klagen over hoofdpijn. Vastberaden Mevrouw Van den Berghe is de zaken nu meer dan beu. Ze heeft al besloten een advokaat. gespecializeerd in milieupro blematiek. onder de arm te nemen. «Het is ook niet de eerste keer dat dit gebeurt», vertelt ze. «In juni vorig jaar is er een eerste keer serieuze ver vuiling geweest. Zelfde scena rio toen: dode vogels en vis sen, blubber die lange tijd op de waterplas is blijven staan De rijkswacht is toen ter plaat se geweest en ook werd pro ces-verbaal opgemaakt. Een kleine milieuramp was toen niet teveel gezegd». Achteraf zou milieuambtenaar Mark De Pauw. die toen ook de nodige vaststellingen heeft gedaan, dat bevestigen. Mevrouw Van den Berghe vervolgt haar ver haal: «Begin april dit jaar op nieuw hetzelfde. Alweer een lozing, maar een ramp is het niet geworden. Het was toen volop regenperiode en het wa ter werd gedurig afgelaten, zo dat er een vlugge doorstroming was. Vorige week hadden we dan een derde keer prijs. Se rieus nu. Wat zo'n lozing kan aanrichten, heeft u zelf al kun nen vaststellen. In juni '82 heeft burgemeester Van der Aa op voorstel van De Pauw de Civiele Bescherming van Brasschaat het goedje komen laten opruimen met speciale apparatuur. Voor de opkuis nu zal de milieudienst absorbe rende matten aankopen». Mark De Pauw: «Mogelijker wijze wordt ook nu de Civiele Bescherming nog ingescha keld. alles met dien verstande dat «de vervuiler betaalt». Milieudienst Mark De Pauw is als eerste ter plaatse geweest om stalen te nemen. Veel méér kan de mi lieuambtenaar ook niet doen. Het is nog steeds zo dat ge meentelijke milieuambtenaren niet over een politionele be voegdheid beschikken en in za ken als deze zou dat nochtans meer dan nuttig kunnen zijn. Een ambtenaar als De Pauw moet zich vooralsnog beijve ren om via zijn bestuur de bevoegde instanties ertoe te brengen, de firma de nodige maatregelen te laten opleggen. Inzake exploitatievoorwaar den is dat de technische in- spektie. en met betrekking tot de lozingsvergunning de Vlaamse Waterzuiverings maatschappij. Deze laatste in stantie werd overigens van de feiten in kennis gesteld. Naar aanleiding van de vorige lozin gen werden de arbeidsinspek- tie en ook het transportbedrijf De Bock zelf ervan in kennis gesteld dat de exploitatievoor waarden niet helemaal worden nageleefd. Rond de afvaltanks zou normaal een muurtje moe ten worden opgetrokken, zo dat bij eventueel overlopen het afval wordt opgevangen en niet in de watergang terecht komt. Maar dat muurtje is er nog steeds niet gekomen! Te omvangrijk Vorige week vrijdag nog is een vertegenwoordiger van de fir ma in olieabsorberende mat ten. samen met De Pauw, ter plaatse geweest. De matten zouden wel efficient zijn. maar de lozing was te omvangrijk om de blubber verwijderd te krijgen. Het schepenkollege van Beveren vergaderde dins- Kieldrecht. Voor een derde maal hetzelfde scenario: dode 'vissen en vogels (Ivh) dag om ondermeer ook deze een zogenaamde olie-scinner, onverkwikkelijke zaak te be- een apparaat dat de olie op- spreken. Tijdens die vergade- zuigt. Volgende week leest u ring zou dan beslist worden of meer daarover, men al dan niet op de diensten van de Civiele Bescherming Luc VAN BROECK van Brasschaat een beroep zou doen. Dat korps beschikt over eldrecht. De pompinstallatie van Alfons Van den Berghe raakte verstopt door de \tbber (Ivb) De eerste raadszitting na de vakantie was amper begonnen of de behandeling van de kerkrekening 1982 van O. L. Vrouw, waaromtrent de raadsleden hun advies moesten uitbrengenzette de kat op de politieke koord. Hei dossier terzake was niet aanwezig, merkte Johan De Mol op. Akkoord, repliceerde schepen Hiel. maar tengevolge de Mariale feesten is E.H. Deken niet tijdig klaargekomen met dat werk Vanuit het provinciaal gouvernement werd anderzijds sterk aangedrongen op de afhandeling van dit dossier. Laten we asjeblief ernstig blijven, kwam Willy Van Vossole tussen. Hoe kan je nu een agendapunt behandelen waarvan je niets, maar dan ook niets afweet' Ik kan je wel verklappen dat de rekening een nadelig saldo van 400.000 fr vertoont, gaf schepen Hiel enige toelichting. En dat het dossier woensdagnamiddag in te kijken was. Maandagvoormiddag was hier ten gemeentehuize omtrent de meeste agendapunten niets te bespeuren, benadrukte SP'er Willy Van Vossole. Ik vraag me trouwens af wat we hier op de raadszittingen komen verrichten. Men volhardt hier blijkbaar in de boosheid. Ofwel is het een kwestie van slechte wil. ofwel heerst hier de totale wanorde op het gemeentehuis. Vroeger werd afgesproken elke vierde donderdag van de maand te vergaderen, kwam Burgemeester Moeyersoon tussen. Bovendien staat het schooljaar voor de deur en moeten dus aanstellingen verricht worden. Zou hei niet langzamerhand de tijd worden dat we de koppen bij mekaar steken om een reglement van orde op te stellen, waarin o.a. het inzagerecht voorzien wordt, vroeg Willy Van Vossole zich nog af. Akkoord, besloot de burgemeester de diskussie. Jij mag dan du reglement voorstellen. Uiteindelijk werd unaniem besloten het agendapunt te verdagen. Tijdens de bespreking van de begrotingswijziging 1983 betreffende de kerkfabriek St.- Martinus, drong Clement Vlassenroot aan over een detailopgave van de meeruitgave te beschikken, o.a. ook inzage te hebben in de prijsoffertes. Financieschepen Karei De Gucht had hel over het herstel van lampen, het installeren van automatische zekeringen en van een halogeenlamp, maar ondanks het aandringen van het SP-raadslid. dat benadrukte dat de meeruitgave toch de 100.000 fr. overschreed, slaagde hij er niet in meer informatie los te weken. De begrotingswijziging werd trouwens gunstig geadviseerd. Tijdens de bespreking over de kosteloze grondafstand in de Meystveldbaan, een gevolg van een privé-verkaveling aldaar, zette Johan De Mol de zware batterijen in stelling. Aan dit dossier, aldus het VU-raadslid is een en ander verkeerd. De aangeduide afstand is verre van juist. Verlies niet uit het oog dat de gemeente geen beslissingen mag nemen, die haar nadeel berokkenen. Het college vervalst hier m.i. een aantal dokumenten, ofwel wordt een verkeerd dossier aan de raad voorgelegd. 'Ik vind het bedrog van de bovenste plank: de belangen van de gemeente worden benadeeld, ten voordele van deze van het individu. Wat ik hier vertel, besloot Johan De Mol zijn eerste tussenkomst, kan ik staven aan de hand van plannen, raadsbeslissingen en een verklaring van de betrokken eigenaar. De via het dossier voorgestelde grondsafstand houdt geen verarming van de gemeente in, repliceerde schepen Hiel. Bovendien is het pand ondertussen van eigenaar veranderd. Dit voorstel lijkt me bovendien de enig haalbare grondsafstand. waaraan voor de gemeente geen kosten verbonden zijn. Jij spreekt daar trouwens krasse taal. We zullen het dossier uitstellen. Heeft hel schepencollege opdracht gegeven de plannen te wijzigen of heeft de administratie ze gewijzigd? wilde Johan De Mol nog weten. Vanuit het college kwam geen enkele opdracht, verklaarde schepen Hiel. Dat wil ik genoteerd zien in het verslag van de gemeenteraad, besloot het VU-raadslid. Wanneer de plannen gewijzigd werden en dit in tegenspraak met een verklaring van de eigenaar, dan lijkt me dit een zeer erg feit, voegde Willy Van Vossole er nog aan toe. En het punt werd verdaagd. Op voorstel van onderwijsschepen Francois De Ridder werd het inschrijvingsrecht, te betalen door de leerlingen die de lessen volgen aan de Gemeentelijke Muziekschool gewijzigd. Zo zal eenieder die ouder is dan vijfentwintig, ingevolge een schrijven van onderwijsminis ter Jan Lenssens, een inschrijvingsrecht van 1.500 fr. moeten betalen Wat de leden van het Sine Nomine-koor betreft, zullen bijkomende inlichtingen aan de minister gevraagd worden. Wie de kursus notenleer en één instrument volgt, betaalt 200fr. voor het eerste kind uit een gezin, het tweede kind betaalt 100 fr. en vanaf het derde 50 fr. Voor nog een bijkomend instrument moet voor de eerste muzikale telg 100 fr. betaald worden, voor de volgende 50 fr- Schepen F. De Ridder stelde ook voor de bestuurskommissie van de muziekschool uit te breiden lol tien leden. Te weten de schepen bevoegd voor het kunstonderwijs en negen leden, aangesteld door het gemeentebestuurop voorstel van de politieke frakties. naar rato van hun vertegenwoordiging in de raad. Wal de CVP vier leden zou opleveren, de PVV drie, de VU en de SP elk één. Het sekretariaat van de bestuurskommissie wordt waargenomen door de direktie van de muziekschool. Nadat Johan De MoI een lans brak ook een vertegenwoordiger van het onderwijzend personeel in de kommissie op te nemen, drong raadslid Dirk De Cock aan dat de gemeente de vraag zou formuleren de muziekschool tot akademie te laten omvormen, wat dan tot gevolg zou hebben dat de cursussen muziekgeschiedenis en toneel zouden betoelaagd worden. En dus niet zouden moeten worden afgeschaft zoals dit nu wel het geval is. Tijdens de geheime zitting werden volgende kommissieleden benoemd: Mevr. Van Roy, Gaby Van der Jeught, Willy Meert en Jozef Hiel namens de CVP, Alfons De Mol, Octaaf Van den Broeck en Frans Heyvaert namens de PVV, Freddy Van Belle namens de SP en Karei Uyttersprot als VU-afgevaardigde. Toen de raad, op voorstel van burgemeester Moeyersoon besloot allereerst de dagorde van de geheime zitting af te werken en dan opnieuw, in openbare zitting, een achttal agendapunten door de VU aan de dagorde gevoegd te behandelen, vond de pers het welletjes en ging in een nabijgelegen etablissement beraden over het trieste verloop van de gemeenteraadszittingen in de gemeente Lebbeke al sinds jaren kenmerkt en maar niet schijnt te kunnen evolueren in de goeie richting. Pierre Van Rossem «Het gewestelijk bestuur van het ABVV-textiel en kleding, in vergadering bijeen op zaterdag 27 augustus, heeft de voorge stelde regeringsmaatregelen onderzocht, meer in het bijzonder de weerslag hiervan op de werknemers uit de textiel- en kledingsektoren. Vastgesteld wordt dat: de verarmingspolitiek, die gevoerd werd in 1982 en 1983, en die de koopkracht reeds sterk heeft aangetast, niet alleen wordt verder gezet, maar nog sterker wordt toegepast; er daarbij maatregelen zijn die voor de werknemers uit de sektoren textiel en kleding katastrofaal zijn. Door de verhoging van de R.S.Z.-bijdrage zal iedereen 0,75% inleveren. De afhouding op het vakantiegeld die nooit bestaan heeft, werd ingevoerd in 1981 met 7%, in 1982 was dit 11%, in 1983 wordt dit weer verhoogd tot 12,07% De afgestudeerden die na 6 maand wachttijd werkloosheids vergoeding genieten zien die verminderd van 437 fr. naar 335 fr., zij zullen het moeten stellen met 2.652 fr. minder en nu nog 8.710 fr. per maand ontvangen. Het loon voor de b.t.k.-ers wordt met 10% verminderd; zij zullen maar 9Q% meer ontvangen. De 40% werkloosheid zal ingevoerd worden als er 12 maand gedeeltelijke werkloosheid is in een periode van 5 jaar. Dit zal de gedeeltelijke werklozen in textiel, konfektie en wasserijen treffen, De invoering van een carensdag bij gedeeltelijke werkloos heid is totaal tegenstrijdig met de afgesloten kollektieve arbeidsovereenkomsten inzake werkzekerheid en verdeling van de beschikbare arbeid. Als deze maatregel wordt doorge voerd zullen er de komende maanden veel werknemers volledig werkloos worden. Hierbij komen verschillende maatregelen die de sociaal verzekerden en vooral het personeel in overheidsdienst treffen. Daartegenover wordt zwart geld witgewassen en wordt de belasting op inkomsten uit kapitaal tot 25% beperkt. Het Sint-Niklase bestuur textiel en kleding verwerpt de voorge nomen maatregelen en meent dat alles in het werk moet gesteld worden om hiertegen te reageren. Het hoopt dat er voor deze strijd eenheid onder de arbeiders zal zijn.» De motie is ondertekend door sekretaris René Heyninck en voorzitter Magda Polfliet. Op verzoek van de CVP-verkeerswerkgroep van het Waasland, heeft de Interkommunale Vereniging voor de Autoweg E3 in het lastenboek voor de werken op en in de omgeving van het O.L. Vrouw plein te Sint-Niklaas, een bepaling over het busverkeer doen opnemen. De bus zou te allen tijde doorheen de werken moeten kunnen, dit was technisch mogelijk. Deze bepaling steunt op het feit, dat de omleggingen te bezwaarlijk waren voor de twee vitale buslijnen die in deze omgeving passeren en die in gewone omstandigheden al last genoeg hebben. Oppositie verlaat de zitting te Zele! De eerste zitting na de vakantie begon te Zele met een incident. In vervanging van Z.B. lid Frieda Van Handenhove legde architect Jan Strynckx de eed af. De oppositie bij monde van SP-lid Gustaaf Vercauteren oordeelde dat het mandaat van raadslid onverenigbaar was met de funktie van de Heer Strynckx. De interpellant beriep zich op artikel 71 van de gemeentewet en de interpretaties daaromtrent. Als architect is de Heer Strynckx ontwerper en bestuurder van de in aanbouw zijnde gemeenteschool. Na de eedaflegging verliet de oppositie de zitting. Burgemeester De Bruyne waaruit blijkt dat er van onver- Goossens. steunde op een mondelinge enigbaarheid geen sprake is. Na de vervanging van Frieda toezegging, waaruit bleek dat Daags na de zitting, waaraan Van Handenhove, komt er een het gemeenteraadslid de lo- alleen de meerderheid had nieuwe wijziging aan de sa- pende werken mag uitvoeren deelgenomen, kwam er wel menstelling van de gemeente voor de gemeente maar geen een schrijven op de gemeente raad. CVP raadslid Luc Van nieuwe aanvaarden. Hij dient toe, dat een bevestiging bracht den Abbeele stuurde een ont- evenwel de zitting te verlaten van hetgeen mondeling was slagbrief naar het schepencol- als er beslissingen en bespre- aangegeven en er geen bezwa- lege om persoonlijke redenen, kingen plaatsvinden omtrent ren zijnx tegen Raadslid Jan Een verrassing in de CVP mid- het onderwerp waaraan hij be- Strynckx. dens. Het ontslagnemend lid roepshalve meewerkt Het De oppositie die verklaarde van ACV-ACW strekking zal schepencollege had die vraag zich ook te hebben geïnfor- hoogstwaarschijnlijk worden schriftelijk gesteld aan de pro- meerd over de onverenigbaar- opgevolgd door de voorzitster vinciegouverneur. maar had heidskwestie werd in het onge- van de C.M.B.V. afdeling An- op de dag van de zitting nog lijk gesteld. ne Marie Cleen-Theus, die de geen schriftelijk antwoord. De Raadslid Strynckx zetelt ook eerste opvolgster is op de CVP heer Strynckx deelde na "de voor zijn groep in de lijst. zitting mee dat hij op zijn O.C.M.W. raad en zal daar BENO vraag wel een brief ontving, zijn plaats afstaan aan Jacques Om enkele redenen is vanaf eind juli afgeweken van de bepaling van het lastenboek. Dit heeft het openbaar vervoer géén goed gedaan, hoewel het nadeel wat gemilderd werd omdat augustus een verkeers- kalme maand is gebleken. De CVP-werkgroep was echter van oordeel dat vanaf het be gin van het schooljaar, met de gewone spitsuurdrukte. de si tuatie onhoudbaar zou wor den. In de gemeenteraadszit ting van 25 augustus jl. heeft werkgroepsekretaris en CVP- raadslid Roel De Jong aan het schepenkollege een mondelin ge vraag gesteld over deze kwestie. CVP-senator Fcrd. De Bondt heeft de Interkom munale E3 en de busmaat schappij N.M.V.B. schriftelijk verzocht, vanaf 1 september het lastenboek te doen toepas sen. Op uitdrukkelijk monde ling verzoek is er dan een kon- takt geweest tussen beide in stanties. met als positief resul taat dat vanaf 1 september de stadsuitwaarts rijdende bussen van de lijnengroep 40 (Vlij- minckxhoek. Stekene) en 70 (Hoge Bokstraat, Belsele, Si- naai) een rechtstreekse door tocht verkrijgen. De richting stadinwaarts is echter nog meer kwetsbaar. Hierover was er een spoedvergadering op 1 september zelf te Sint-Niklaas. In aansluiting hiermee drukt de werkgroep er zijn tevreden heid over uit dat het stadsbe stuur is ingegaan op de sugges tie van CVP-raadslcdcn Gor- rebeeck en De Jong om bij de feestelijkheden op 3 en 4 sep tember de zuidkant van de Markt autovrij te maken en de bussen doortocht te verlenen. In Melsele is zaterdagavond een jongetje van twee jaar in een regenput verdronken. Ni co Verberckmoes uit de Dijk- straat 93 zakte door het verrot te deksel van de waterput ach ter de woning. Met een hark wisten familieleden het kindje uit de diepte op te halen, maar Nico overleed in het zieken huis. Het knaapje was het zoontje van oud-wielrenner Pierre Verberckmoes. Deze Itera fiets, getest door Volvo Zweden, is de eerste suksesvolle kunststof fiets die gebouwd werd. Hij wordt in ons land ingevoerd door Belfralux (Dennenlaan 23 te 3120-Tremelo). Hij is roestvrij, onderhoudsarm, lichtlopend, beveiligd tegen diefstal en nooit kromme wielen. En bovendien nog een aantal andere voordelen die je zelf kunt ervaren door deel te nemen aan onze wedstrijd. Wie het juiste antwoord geeft op onderstaande twee vragen, maakt kans de gelukkige winnaar te worden van deze unieke, enig echte fiets van de toekomst. Vragen: 1De Itera kunststoffiets heeft vijf grote voordelen. Welke zijn dat? 2. Wie is de invoerder van de Itera kunststoffiets voor België? Je kan deze fiets ook kopen bij: Hulin, Leie 6 Temse; Engelen, Truweelstraat 120, Sint- Niklaas; Sergeant, Moorselbaan 107, Aalst; Van Damme, Hullekensstraat 187, Dendermonde; Geirnaert, Oudburgstraat 41Zele; Claessens, Steenweg op Mechelen 8, Willebroek; Philippe-De Bondt. Nieuwe Laan 2, Hamme. Antwoordbon (uit te knippen en te sturen naar: Wedstrijd Itera fiets, Oude Vest 34 te 9330 Dendermonde - de antwoofden moeten ons bereiken ten laatste op 7 september 1983) Vraag 1.: Vraag 2.; (Je kan je kansen verdubbelen door een antwoordbonnetje uit «De Voorpost» of «Ons-Klein-Brabant» in te sturen). Naam: Adres: Telefoon:

De Voorpost | 1983 | | pagina 5