AANDACHT! AANDACHT! LEERLINGEN VAN TECHNISCHE SCHOLEN BEPERK UW UITGAVEN!!! TOT 20 SEPTENIRER op alle SUPER-Korting GEREEDSCHAPPEN Chiro Sint-Aloysius Temse 35 laar in beweging ijzerwaren en gereedschappen. STANLEY - PEUGEOT - BAHC0 - SANDVIK - N00ITGEDACHT - STABILA - ZENITH - FOP - MAESTRO - ECLIPS - KNIPEX - VBW |l Tien jaar Mariadevotie in Belsele-Puivelde 1 Brusselbaan 157 - 1790 HEKELGEM-AFFLIGEM Tel. 053/66.40.11 Ftoodkruisstraat 1 - 9160 HAMME Tel. 052/47.22.32 8 - 2.9.1983 - De Voorpost Als er één beweging is die erin slaagt steeds te verjongen, ook ai wordt ze ouder, dan is het wel de jeugdbeweging. In dit artikel hebben we het over Chiro Sint-Aloysius, een beweging waar heel wat Temsenaren van ver of van dichtbij mee te maken hadden of hebben. Deze jeugdbeweging kende een dubbele start: ze kwam, verdween en kwam terug. Omdat we niet het ganse relaas van deze beweging kunnen brengen, zullen we ons beperken tot de begii\jaren en tevens op de jongste vijfwerkinÉsjaren (1978-'83) terugblikken. Het verhaal van Chiro Sint-Aloysius is er één van jfeugdig idealisme, engagement en doorzettingsvermogen, een verrassend verhaal ook. Jeugdig idealisme, engage ment en doorzettingsvermogen zijn kenmerken die doorheen al die jaren naar voren zijn gekomen. Ze werden telkens door de leidingsgroep her nieuwd en vertaald naar speci fieke noden en kansen van jon geren die gekozen hebben voor de Chiro. In 1934 werd Chirojeugd Vlaanderen gesticht. Deze be weging is gegroeid uit het Ver bond der Vlaamse Patronaten. In die jaren bestond in Temse de zondagsschool nog en het patronaatswerk. Hét patronaat was gesticht door e.h. Veree- cken en heette toen al Patro naat St. Aloysius. Toen Ver- eecken als eerste pastoor naar de H. Hartparochie werd over geplaatst, verhuisde het Patro naat mee. Het zou nog duren tot e.h. Maeghe in de O.L. Vrouwparochie werd aange steld eer een degelijke jeugd werking in het centrum weer mogelijk werd. Klandestien in oorlogstijd E.h. Maeghe had een bloeien de misdienaarswerking. Met zo'n 25 misdienaars werden 'de parochiale diensten verzorgd. Enkele van die misdienaars or- ganizeerden voor de groep tal van uitstapjes en aktiviteiten. Eén van hen was Willy De Wilde, die school liep in Ant werpen. Daar leerde hij de Chirowerking kennen en van daar uit rijpte de idee om ook in Temse met een Chirogroep te beginnen. Deze gedachte kreeg vorm nadat Willy naar de stichtingsvergadering van Chiro Oost-Vlaanderen was gegaan in 1943. In datzelfde jaar werd bijgevolg Chiro St. Aloysius geboren. De eerste leidingsgroep bestond uit Willy De Wilde, Manu Verhulst, Gaston De Cleen en Pol Van Öritsom. Proost was e.h. Maeghe. Van het gebouw aan dé hoek van de Gasthuis- en de Pastoor Boelstraat diende de benedenverdieping als lokaal. Dat het er in het begin vrij sober toeging, kunnen we af leiden uit het feit dat er als uniform enkel een das was en een hoofddeksel dat de vorm van een bootje had. Dat «mutsje» werd gemaakt door Jeanne Van Laer uit oude gor dijnen die Willy hier en daar had verzameld. De eerste bivak moet wel een hele heksetoer geweest zijn om te organiseren. De reis naar Tervuren in 1945 (ten tijde van de vliegende bommen) was niet makkelijk en iedereen die meewilde moest een rantsoen aardappelen en een aantal broodzegels meenemen. Ondertussen hadden Jef Moens en Maurice Van Dam me de leidingsgroep vervoegd. Maar het mocht uiteindelijk niet baten. Bij het vertrek van e.h. Mae ghe werd Chiro Sint-Aloysius, toen op peuterleeftijd, met het badwater weggegooid. E.h. Blanckaert, die er nogal groot se plannen op na hield, wou de Chiro opslorpen in zijn eigen beweging. Hij was proost van de Kring en had ook een kleine Kring in het leven geroepen rond cinema Buffalo in de Ak kerstraat. Die vormde hij om tot FRB: Fier, Rein en Blij. Met andere woorden, de klok werd teruggedraaid voor de jeugd van het centrum, de Chi ro stond op straat. Toen e.h. Nijssen (de opvolger van Maeghe) kwam, wou die met de Chiro niet verderdoen omdat het al te zeer konkur- rentie zou betekenen voor FRB. Later stichtte hij echter met Blanche Van Meirvenne de Chiromeisjesgroep Onze- Lieve-Vrouw. Willy De Wilde van zijn kant werd in de daar opvolgende jaren leider bij Chiro Sint-Andries in Ant werpen. De terugkeer van de Chiro Na het vertrek van Blanckaert trokken Willy De Wilde en Jef Vanderbiest naar e.h. Frans De Wilde, om hem te vragen proost te worden van de Chiro. Dat laatste gebeurde en nadat ook Marcel De Bock zich bij de leiding had gevoegd her leefde de chiro. 10 oktober 1948 werd voor de eerste maal weer «Chiro gege ven». Dit keer betrok de jeugdbeweging de eerste ver dieping van het gebouw op de hoek van de Gasthuis- en Pastoor Boelstraat. De lokalen zouden daar gevestigd blijven, tot een grote brand in decem ber 1966 het gebouw onher stelbaar verwoestte. Het voet balterrein (waar nu de sporthal staat en waar V.P. Mariahoede is), dat vrij kwam na de fusie van twee ploegen tot KSV Temse werd het nieuwe speel terrein voor de Chiro. En het is daar dat nog altijd, elke zondagnamiddag, jonge mensen bijeenkomen om spe lenderwijs echt groep te vor men, eikaars talenten te ont dekken en te ontplooien op een uitbundige manier en ook af en toe stil te worden om mee zin en richting te geven aan de schepping en de evangelische waarden om te zetten in een krachtig engagement. Om de geschiedenis geen ge weld aan te doen zouden wë eigenlijk moeten stellen dat Chiro Sint-Aloysius vijfender tig plus drie jaar in beweging is. Die allereerste drie jaar waren wellicht even belangrijk als de daaropvolgende jaren. In 1978 had een grote Chiro- dag plaats in Gent. Meer dan 9.000 leidsters en leiders waren er samengekomen om van ge dachten te wisselen over de acht krachtlijnen van de Chiro. Deze werden samengebracht in het «aktieboek» en op poëti sche wijze verwoord in de «streeflijn». Sindsdien wordt er op de wekelijkse leidings kring regelmatig dieper inge gaan op de voor de groep be langrijke krachtlijnen. Leidingsploeg De leidingsploeg vormt bij Chiro Sint-Aloysius. net als bij elke Chirogroep overigens, de motor. Om een zinvolle wer king uit te bouwen vindt de leidingsgroep het nodig elke zaterdagavond samen rond de tafel te gaan zitten om het wel en wee van de groep te bespre ken. Daarnaast wordt er ook nog in kleine ploegjes verga derd, éénmaal per week, om de aktiviteiten voor te berei den. Na heel wat jaren aktieve inzet nam de Chirogroep af scheid van Patrick Van Over loop, Freddy Robberecht, Leo Robberecht, Paul Van Buyten, Lieven Van Britsom, Jan Van Britsom, Danny Geenens, Jan Van Overloop, Luc Verbeke, Gust Van Acker, André Van Poeck, Luc Vercouteren, Dirk Van Bogaert, Dirk Buytaert, Pascal Rombaut, Gerry De Jonghe en Peter Van Hoey- weghen. Zes ervan zijn echter nog steeds nauw betrokken bij de werking van Chiro Sint- Aloysius of in de Chirostruk- tuur (gewest, verbond, natio naal). In september van de jaren '79, '80 en '82 werden telkens nieu we leiders in de rangen opge nomen. Momenteel bestaat de leidingsgroep uit Benny En gels. Mare Hauman, Gert Hooftman, Eddy Van Daele, Raf Troubleyn, Lieven Bo gaert, Harry Hauman en Bert Bulteel. Elk jaar worden op ties genomen voor het komen de werkingsjaar tijdens een lei dingsweekend in oktober. Dit ook om het engagement bin nen de leidingsploeg te her nieuwen, te herbronnen zeg maar. Ook gewestelijke, ver- bondelijke en nationale vor- mingskursussen werden flink bijgewoond of mee georgani- zeerd. Meest in het oog sprin gend was wel de «Krinkel», een nationale, leidingsbivak met 1,600 leiders en leidsters (van 25 tot 29 augustus 1982). Gemengde werking Op een leidingsweekend in Lo keren was voor het eerst spra ke van gemengde werking. Men wilde de stap zetten naar een gedeeltelijke en geleidelij ke samenwerking tussen de jongens- en de metsjesgroep. De Sint-Aloysiusgroep vindt het niet alleen wenselijk, maar zelfs noodzakelijk dat jongens en meisjes op een speelse, on gedwongen manier met elkaar in kontakt kunnen komen. Elke week is de groepopening gemengd, ook de meeste groepsdagen gebeuren samen. Uit de vele voorbeelden die «op gemengde basis» werden georganizeerd, nemen we de Breughelavond, die elk jaar doorgaat. In 1980 werd het initiatief hiervoor genomen bij de Chiromeisjes. In '81 en '82 werd die avond gezamenlijk uitgebouwd tot een waar volksfeest. Ook nog even dit pittige ver haal. De gehuwde leiders die de laatste vijf jaar de groep verlaten hebben zijn alle zeven met een Chiroleidster ge trouwd. Nochtans was de ge mengde werking in hun tijd nog niet zo goed uitgebouwd... Sociaal engagement De werking van Chirogroep op zondagnamiddag steunt op twee belangrijke peilers. Het spelen is niet geschoeid op de leest van kompetitie en kon- kurrentie. De groepswerking moet het niet hebben van de wet van de sterkste. De Chiro groep wil op een demokrati- sche manier hun samen-leven vorm geven. Geen ontplooiing of ontdekking ten koste van anderen maar wederzijdse be vestiging en waardering. De groep wil haar kwaliteit botvie ren op een gevarieerd spe- laanbod. Een voorname krachtlijn in de werking van Chiro Sint-Aloy sius was en is de uitnodiging tot gelovig mens te worden Op weekends, leidingskring zondagnamiddag wordt hiet voor ruimte en tijd gemaakt. René VERMEIRE1 Jubileumbede vaart Pentekening van de vernieuwde Boskapel, door Puiveldenaar Albert Peeters. Deze tekening werd met de toestemming van de kunstenaar op de mis boekjes voor de jubileumviering afgedrukt. Donderdag 8 september wordt het feest van Onze- Lieve-Vrouw-Geboorte gevierd. Met bijzondere luister zal de viering aan de Boskapel in Puivelde gepaard gaan. In september 1973 vond voor het eerst een grote bedevaart plaats vanuit de omliggen de parochies naar de nieuwe beeweg en de ver nieuwde kapel en we zijn dit jaar dus toe aan één decennium Mariadevotie in Puivelde, al dateert de devotie al van tijdens de Franse bezetting. «Gedurigen bijstand», «Troost in nood» of «Nood zoekt troost», onder dat motto werd Onze-Lieve- Vrouw aanroepen sedert 1789. Een boomkapelleke aanvankelijk, een stenen bidplaats nadien. Na de eerste wereldoorlog werd, als dank voor behoud en als gebed voor de overledenen, door aannemer A. De Smet in 1920 de huidige, neogotische kapel gebouwd en op 8 september van dat jaar kon pastoor-deken De Corte van Sint-Niklaas ze plech tig inwijden. Tijdens de winter van 1972-'73, na de schenking door juffrouw Martha Vlaminck in 1971, werd de nieuwe beeweg aangelegd. Martha kwam haar be lofte na: ze zou een schenking doen als haar broer genas. Ze was ook zéér begaan met de verering van Onze-Lieve-Vrouw-van-het-Boskapelleke. Op 1 mei 1973 zegende mgr. De Kesel de bedeweg en de vernieuwde kapel in. Feestprogramma Donderdag is het vertrek voor de bedevaart in Puivelde voorzien aan de kerk om 17.45 u. De Boskapel, bereik je vanuit Belsele langs de Bos straat, Kouterstraat en Burmstraat, vanuit Sinaai via Molenstraat en Burmstraat. De Sint-Niklase politie regelt ter plekke het verkeer. Een groot aantal stoelen zullen ter beschikking worden ge steld, maar telkens toch zijn er zitplaatsen te kort en het is dus aan te raden dat je zelf een vouwstoeltje meebrengt. Ter voorbereiding van de mis wordt vanaf halfzeven het rozenhoedje gebeden, afgewisseld met het zin gen van Marialiederen, verzorgd door de Puiveldse Sint-Jobzangertjes. De misviering begint om zeven uur stipt. Daan De Smet, superior van het kollege van Sint-Niklaas, gaat voor en verzorgt de homilie. Muzikaal wordt de mis opgeluisterd door het Sinaaise kinder- en mannenkoor Gaudeamus, het Sint-Franciscuskoor van Duizend Appels en de Sint-Jobzangertjes van Puivelde. Ook de Belseelse fanfare Sinte-Cecilia verleent haar medewerking. De koncelebrerende priesters zullen de vredewens doorgeven aan zie ken, gehandikapten en bejaarden. De heilige kom- munie wordt door de priesters midden het volk uitgereikt en uit eerbied voor Jezus zullen de priesters door lantaarndragers worden begeleid. Bloei Duizenden hebben in die tien jaar een bezoek gebracht aan dit opbloeiende Maria-oord. Elke week wordt eucharistie gevierd (van mei tot sep tember elke woensdag om 19 u.), elke week is er een gebedsstonde (van mei tot september elke zondag om 15 u. rozenhoedje, litanie en beeweg). Onder het thema «Maria, Gij zijt de mooiste, Gij zijt de beste van allemaal», beleeft Puivelde op 8 september een beminnelijke brok volksdevotie. De Boskapel wordt steeds drukker bezocht en groeit uit tot een bloeiend bedevaartsoord. m o mmams

De Voorpost | 1983 | | pagina 8