De grote en de kleine k dertiende Internationaal Jazzfestival Dendermonde: »en keerpunt De Voorpost - 9.9.1983 - 23 Dliuck Berry en Manu Dibango: de trekpleisters, Dana Gillespie en Jimmy Witherspoon: de boeiendste Waarschijnlijk is heel het Honky Tonkhnishouden op dit ogenblik een uiterst gelukkig huisgezin. Hoe gaat het ters? De ene wil dit, de andere dat! Ieder doet wat water'in zijn wijn, ieder krijgt een beetje zijn zin, alles valt srbest mee, iedereen is dolgelukkig! Wanneer je een festival organiseert en al wat je vooropgesteld hebt, lukt ook Het ziet er naar uit dat Piet en zijn ag&overtrefbare equipe een feeling hebben voor wat een publiek wil; het werd het meest suksesrijke jazzfestival sinds it ontstaan ervan; nu dertien jaar geleden: een rekordopkomst van het publiek, vedetten die een jong publiek napreken, jazzensembles die de vertrouwde festivalgangers blijven boeien en een steeds maar perfekter organisatie! [Om ons verslag een beetje ordelijk te houden én om het ons een beetje gemakkelijk te maken, zullen we de idermondse jazzmaraton kronologisch overlopen. rijdag: i nooit geziene stelling 1Voorzitter Piet Heuvinck Bgde het vroeger al, Fer- f ind De Backer op de pers- ïferentie van het Festi- 1 van Vlaanderen ook, en perskoeües, ook wij na- irlijk, zegden het in koor «De vrijdagavond wordt volwaardige festival- d geschiedde! De butste verwachtingen in •rband met de publieke be- .."ngstelling werden in het /vadraat overtroffen. Vijf- (^lizend? Zesduizend? We ,en nog geen exakte cij- jjrs maar we geloven dat !t er dichter bij de zes- dan Jj de vijfduizend dermondse festival: oude lijk, materiële hulp is er voor hem gekomen was: stijljazz. Naast de abonne- uiteraard wel. Maar als Chuck Berry Van het menten en de kaarten die in Hoeilaart, Gent, Antwerpen ogenblik dat de ster op het voorverkoop reeds waren en veel kleinere gemeenten podium was, kon het dan buitengewerkt, werden niet hun festivals financieel een ook niet anders meer of het drieduizend ruggesteuntje geven, moet moest goed worden. De pio- minder dan kaarten aan de kassa ver- zo iets toch ook in Dender- kocht. Een jeugdig dus monde kunnen. Aan mooie maar een gedisciplineerd liefdesverklaringen alleen, publiek, iets waarvoor som- zonder daden mi gen toch wel een beetje verhouding toch stuk angst hadden nier van de rock 'n roll spreekt ook nu nog de tie ners aan Dat werd al vrij vlug duidelijk. Trouwens niet alleen de tieners. Niets was hoog genoeg of men kroop erin om een glimp op te vangen van the king. burgervader zegde ook dat hij ieder jaar spijt De voorzitter had het podium te moeten opent verlaten: hij zou zo graag Zijn optreden werd een dol Welbespraakt en veelbe- ©ens meespelen. Een sug- aaneenrijgen van zijn hits sproken. Voorzitter Piet gestie van ons: vermits het uit de vijftiger jaren vooral: Heuvinck, begenadigd met dan wel de eerste viool zal overwegend rocknummers, een prettige stem en rad moeten zijn, laat Honky maar afgewisseld met wat van tong, kondigde met een Tonk voor volgend festival blues en zelfs wat country. opnieuw eens de Hot Club T'J Ook Ingrid Berry, char- mante dochter van haar va- en enige spreker van het dan met Stephane Grapelh der, mocht mee het podium paar dubbele bodems niet zonder humor de eerste de France engageren r 1 wat belangrijk is: waar jazzfestival aan: bur ge- vervangen door de burger- op voor een paar nummers. r de gemiddelde leef- van het publiek een Ink eind boven de dertig zal dit nu beduidend Iger geweest zijn. Een eer- Ie doelstelling van de or- Imisatoren was bereikt: Sjnge mensen aantrekken >or een grote vedette te •ogrammeren en hen zo, iekem, te laten kennis aken met het soort mu sk dat eigenlijk de basis is 1 blijven van het Den- meester Cool van derstad. Hij zou het dertiende in ternationaal Jazzfestival voor geopend verklaren. Uit zijn korte toespraak onthouden we toch vooral twee dingen: hij was fier op Honky Tonk, even fier als op zijn Ros Beiaard. Waar om kan de stad dan niet dit unieke jazz gebeuren in ons land steunen? Financieel dan, bedoelen we natuur- Den- vader Dana Gillespie: de revelatie Vroeger gebeurde Dendermond.se Jazz zendt zijn zonen uit em Dat Dendermonde de meest bruisende jazzstad 1 °P van heel België is, wist u al. Dat Dendermonde twee meer dan degelijke jazzorkesten «herbergt» en aan t'ei- z^n 'X)ezem bunkert, weet u waarschijnlijk ook. s op En indien u een beetje ingewijd bent, weet u ook 13 te dat deze twee oudestijlbands tot de meest gevraagde ioor van de Benelux behoren. The Jeggpap New Orleans iger Jazzband van Bert Heuvinck is al twee decennia aan lang een begrip in het oudestijlwereldje; er kan van neer Den Helder tot the deep south van ons dierbaar T nü Reen jazzy manifestatie plaatshebben of ze irele °°£sten er lauweren en sukses. Hun jongere broer- Va» van Walt, Piet en kompanen «The Crescent City oorg Dreamers», een tijdlang beschouwd als «veelbelo- ge- vend, jong talent» iets waarover Walt zich steeds meer begint op te winden - heeft intussen zijn waarde bewezen, dachten we. The Dreamers ver- -•ndt dienden reeds hun sporen, gingen hun eigen weg en kennen het sukses dat ze ruimschoots verdienen. r Deze twee Honky Tonktelgen zijn vaste waarden g het jazzcircuit. Zo zijn ze het komende weekeinde jan Nederland te gast Het Eindhovense Jazzfestival uido programmeert op vrijdag 9, zaterdag 10 en zondag 1 ros- 11 september niet minder dan tachtig jazzensembles ibert uit Nederland en omstreken. Volgens de Walt een Mnf ^an^as^8c^1 festival, want hij mag er drummen. 0 Samen met zijn Crescent City Dreamers op vrijdag 9 ,fonf september. Daags nadien staat The Jeggpap gepro- Peer 8Tammeerd samen met de sinds kort heropgerichte Nick Zenith Brassband, ook uit Dendermonde. Riet The Ramblers te gast in Dendermonde; onze bands Pc*- te gast in Nederland: Dendermonde zendt zijn zonen Walj uit naar het «oude» Noorden. lieer) L blues vooral We denken dat het groot ste gedeelte van de aanwezi gen van Chuck Berry en zijn muziek genoten heeft. nogal eens dat het tweede Anderen de fanaten van Honky Tonk huisorkest de oudestijl-jazz - berust- (ex-?) de eer te beurt viel het festival open te blazen. Vol gens de Walt (Windey) lag hun vraagprijs dit jaar ech ter buiten de financiële mo gelijkheden van de organi- ten erin met de wijsheid van «ieder diertje zijn ple ziertje» en dronken rustig een pint. Waar Berry zich gewoon lijk stipt houdt aan zijn Dendermonds Jazzfestival. De weide op vrijdagavond tijdens de eerder originele toespraak van burgemeester Cool, (v) satoren. Gezocht dan maar kontrakt voor 45 minuten een vervangende m Oostende Kursaal speelde hij 2 (twee) minuten Dana Gillespie en haar langer dan gepland - liep Blues Band uit Engeland: zijn optreden op de Dender- «Zij wordt zeker de revela- mondse festival weide ruim tie van het Festival...», dat twintig minuten langer uit: schreef de programmafol- Chuck beleefde er zelf ook der vooraf. En gelijk kreeg duidelijk lol aan. de programmafolder! De podium act van deze Zaterdag: Engelse dame was adembe- Regen en nemend, een wervelwind, een jazzorkaan Niemand Jimmy Witherspoon Zijn er in dc dertienjarige haar, ook Chuck Berry geschiedenis van het Den- niet, kreeg een respons van dermondse jazzfestival al het publiek zoals zij, en te- eens één keer een paar recht. Zij wist de duizenden druppels regen gevallen aanwezigen van hen zal kende geweest zijn en voor velen dit keer was het aanvanke- weleenonbe- jjjk menens. Tot ruim vijf _i._ uur kregen de Honky middellijk in haar ban te Tonkorganisatoren een krijgen Niet alleen door première te beleven: regen, haar prettige verschijning die r maar vooral door haar ta lent en haar spontane erg geïnspireerde interpre tatie. Blues, boogies: i waard. Toch bleef het het achter het podium een ontspannen en gezellige be doening: wat kon er na het sukses van daags voordien werd een aaneenschakeling immers nog gebeuren? van prachtige nummers Zij werd hierbij stevig bege leid door haar Blues Band, leden van Dizz and the Maar het was om drie uur al begonnen: moeilijkheden met de Poolse band. Sami Swoi Hot Jazz Orchestra. Doormen en The Mojo Dit, ensemble, normaal be- Band: saxofonist Peter Tho- staande uit een tiental mu- bert Detaeye. Zijn band bracht tijdens hun twee op tredens muziek zoals we dat van hem gewend zijn: een prachtige globale sound met virtuoze solisti sche uitschieters. Toch kreeg hij van het kille nat geregende publiek niet de respons die hij wel verdien de. of is men op hem een beetje uitgekeken en moet hij even in de reserve? The Ramblers: sporadisch te genieten Ieder jaar proberen de or ganisatoren ergens een of andere big band op te die pen als afwisseling voor het meer diepgaande jazzwerk. Denken we maar aan het amusante Pasadena Roof Orchestra, ooit de revelatie, aan de Midnite Follies of hoe heetten die jongens ook weer Een showband dus. Voor ons niet gelaten. Maar dan moet er ook wat show bij te pas komen. En o.m. dat misten we zeker en vast bij Marcel Thielemans en zijn oude rakkers. Af en toe een paar leuke soli die het beluisteren waard waren, maar globaal genomen neen, voor ons hoeft dit niet! Jimmy Witherspoon, Guy Lafitte en Trio Persiany: echt groots Als men aankondigt dat de grootste, nog levende bluesartiest optreedt, dan ga je wel even op de toppen van je tenen staan. Jimmy Witherspoon, pas nog be handeld voor keelkanker, deed dit epiteton alle eer aan. In een programma waarin nogal wat plaats was ingeruimd voor men sen als Chuck Berry, The Ramblers en Manu Diban go, was zijn optreden voor echte jazzfreaks een op luchting en een muzikaal festijn. Blues van het zui verste karaat. Geen extra vagante dingen maar sober en van grote kwaliteit. Ook zo de mensen die hem bege leidden. In de eerste plaats tenorsaxofonist Guy Lafit te, niet spektakulair maar zeer sonoor en soms diepge- voelig Even degelijk was het trio van André Persiany met hij zelf aan de piano. Voor ons was dit optreden van Witherspoon met Lafit te en Persiany - samen met het optreden op vrijdag van Dana Gillespie - het hoog tepunt van deze dertiende editie. Manu Dibango: suksesrijk kommercieel genie We begrijpen de organi satoren best wanneer ze eens «wat anders» willen brengen. Iemand die in dit «andere» genre zeer suk sesrijk is - denk maar aan Sfinks '82 in Boechout is zeker de uit Kameroen af komstige saxofonist Manu Dibango. Hij moest de vedette wor den van de zaterdagavond, het hoogtepunt van het Dendermonds jazzgebeu- ren '83. Hij ging trouwens ook niet akkoord met twee optredens van drie kwar tier; één lange act had hij nodig om tot een klimax te komen, een ambiance te scheppen met een opge zweept publiek. De man beschikt over een verbluffende perkussiesek- tie, die prima en bewonde renswaardig de Afrikaanse ritmen weet op te roepen; de perkussionisten, of hoe s vooral liep hierbij in de zikanten. had er vier in hun kijker. Norbert Detaeye: steengoed Een festival met een zes duizend aanwezigen is na tuurlijk de ideale plaats thuisland (je weet wel van Jaruzelski en Walesa) moe ten achterlaten: ze hadden geen visum gekregen (er werd zelfs gezegd dat ze in de nor zaten) omwille van deviezensmokkel na een op- nderrnonds Jazzfestival. Chuck Berry, hoewel een nlroversieel figuur, voor velen nog steeds een monu ment. (v) ilt nieuwe platen te promoten treden in Nederland, en aan het publiek voor te werden echter prompt stellen. Ongelijk kunnen vervangen door de in Den- we Jeggpap-pianist en -vo- dermonde evenmin onbe- kalist Norbert Detaeye (met kende Old Metropolitan solo-elpee «Eustachius») en Band, ook uit Polen, toeval- na hem The Jeggpap (met kg op toernee in Nederland, hun 8ste elpee reeds) uiter- Hen hebben we niet ge aard niet geven, als ze hun hoord, optredens hierop seerden. we weten dat de Poolse bands traditioneel erg goeie, swingende ou- Detaeye was weer schitte- destijl-jazz brengen en dat pok wel het geval geweest zijn. Max Collie's rend. We geloven niet dat we overdrijven als we bewe ren dat er weinig blanke vokalisten zijn die een der gelijk prachtige negroïde Rhythm Aces: stem weten te koppelen aan degelijk als altijd een zo voortreffelijk piano- Max Collie, al vele jaren spel Een te bescheiden een begrip in de oude stijl man, Norbert. in een landje richting aan deze en gene dat te klein is voor hem. kant van de grote plas, Toch ging zijn optreden heeft een bijzonder boontje Dendermonds Jazzfestival. Manu Dibango: voor de late luisteraars e M i frisse verrassing. voor sommigen, vooral ach teraan op de festival weiden, bijna onopgemerkt voorbij. dat zijn repertoi- voor Dendermonde en zijn organisatoren. Een senti ment dat trouwens weder kerig is. De Mon zal het noem je die, beleefden zelf trouwens enorm veel ple zier aan him optreden Over de twee heupwiegende -«dancers» zullen we het niet hebben; ze brachten trouwens weinig bij aan het geheel. Manu Dibango zelf: saxofoon, verrassend inte ressant en exponent van de in-zijnde Afrika-sound. We menen echter dat de man er beter aan gedaan had ook tweemaal drie kwartier op te treden in plaats van er één lange podium-act van te maken. Dergelijke muziek gaat gauw vervelen; na een paar minuten is de verras sing eraf; het blijft een voortdurend herhalen van wat al ten gehore gebracht is. Toch beleefde een ruim deel van het publiek genoe gen aan dit optreden. Het werd opgezweept door de inderdaad sterke perkus- siegroep én door de handig heid van de muzikanten zelf. 't Is weer voorbij «Wasn't that good?» «Wasn't that good?» - het allereerste nummer van dit dertiende jazzfestival, door Dana Gillespie als ope ningsnummer van haar eerste optreden gekozen, vat meteen deze hele twee daagse samen: het was (weer) goed! Over de organisatie zelf: opnieuw niks dan lof, per- fekt te noemen. Een voor beeld! Het 13de Internationaal Jazzfestival was suksesrijk: een nooit geziene massa aanwezigen, waaronder erg veel jonge mensen wat veelbelovend is. Op muzi kaal vlak staat de organisa tie op een keerpunt: gaat men op de ingeslagen weg verder en blijft men andere muziekgenres programme ren dan alleen maar oude stijljazz of blijft dit laatste toch nog altijd de hoofd schotel? We menen dat het ene het andere niet uitsluit. Opdracht zal zijn: jongeren naar de weide brengen met een programmatie die toch de oude getrouwen niet af stoot. Dit jaar zijn voorzit ter Piet Heuvinck en zijn medewerkers erin ge slaagd. Wij hopen dat het hun ook volgend jaar lukt op het 14de Jazzfestival. Wij zullen er weer zijn, re stukken beter tot zijn allemaal wel weten tot op de recht komt in een meer in- minuut na, maar wij weten bij benadering niet hoe dik- werd Wij is Max in Dendermonde ook voor keer de veertiende tieme klub Na enkele hij op het podium vervoegd afte gast was: op het festi- door Bert, Miel. Pol, Joris vai en in de bunker Als je en Dave, de andere leden het Dendermondse fijn van The Jeggpap New Or- proeverspubliek een beetje leans Jazzband Ook zij kent, weet je dat dit sukses maakten van de gelegen- niet kan zonder dat het ge heid gebruik hun nieuwste koppeld is aan stoere dege- (8ste!) langspeler aan het njkheid. En dat is nog altijd publiek voor te stellen. En het watermerk van deze wo geloven Pol Van den band en vooral van zijn lea- Durpel als hij me zegde dat der, trombonist Max Collie: ze die nummers - na de vele stoere degelijkheid. We ge- koncerten van de laatste weken - een beetje moege speeld waren. Chuck Berry: de vedette loven niet dat er op het kon tinent nog een trombonist rondloopt van zijn stoer ge halte, waarmee we uiter aard zijn muziek bedoelen. Ook als vokali3t is hij niet We hebben de indruk dat te onderschatten, al reikt meer dan de helft van het vrijdag aanwezige publiek hij op dat vlak nog niet tot aan de broeksriem van Nor- Vanaf oktober organizeert de dienst kuituur van de Vrije Universiteit Brussel een reeks koncerten in het kuituurcafé van de VUB, telkens op vrijdagavond. Het is de bedoe ling jonge groepen kans te ge ven om verder door te breken. Na een ruime selektie werden enkele groepen weerhouden. De toegang voor deze koncer- Dendermonds Jazzfestival. Na elk optreden werd door Drankencentrale Etienne Maes om ?L30 uur C" V3"8en een schitterende fles champagne aan dé artiesten geschonken (c)

De Voorpost | 1983 | | pagina 23