Halve eeuw Immerzeelparochie te Aalst Vijftien bejaardenflats te Buggenhout Bejaarden vierden feest in OCMW-rustoord van Hamme Ups and downs bij Braderij Zoutstraten Onderpastoor Redant ruilt Grembergen voor Burst De Voorpost - 9.9.1983 - 27 Waar een ex-rijkswachtkazerne al niet goed voor is... Buggenhout. Bejaardenflats met alle komfort (pvs) Vorig weekend kreeg het publiek de kans kennis te maken met de bejaardenflats welke op vraag van het Buggenhoutse OCMW door de SM Volkswelzijn, via vernieuwbouw van de ex-rijkswachtkazerne langsheen de Kerkstraat, gerealizeerd werden Zaterdagnamiddag lichtte OCMW-voorzitter Karei Bacck in een toespraak toe, dat het gebouw aangekocht werd door de SM Volkswelzijn, vermits deze maatschappij van een hogere subsidie kon genieten dan het OCMW De aankoopprijs bedroeg 4.5 miljoen. Aan verbouwingswerken werd 12 miljoen gespendeerd Het complex omvat 15 flats, verdeeld over een gelijkvloers en twee verdiepingen, vijf garages - één ervan is voorbehouden voor het stallen van fietsen - en een gemcenschapslokaal met polyvalente ruimte en sanitaire voorziening. Elke flat bestaat uit een living met open keuken, een slaapkamer, een badkamer en een berging. De flats worden elektrisch verwarmd. De drie niveaus zijn te bereiken via een „buitentrap en een lift. In de tuin werd een graspark aangelegd en bevinden zich drie zitbanken De flats kunnen betrokken worden vanaf 1 oktober a.s. Hoewel de verhuring geschiedt door de SM Volkswelzijn, wordt terzake advies uitgebracht door het OCMW. Wie de pensioenleeftijd - 60 voor de dames. 65 voor de heren - bereikt heeft, kan zich kandidaat-huurder stellen. De leeftijdsgrens wordt echter zeer soepel gehanteerd en er kan van afgeweken worden ingevolge sociale omstandigheden De berekening van de huurprijs gebeurt volgens de bepalingen inzake de verhuring van sociale woningen Iedereen sprak zich trouwens vol lof uit over deze realizatie. Niet in het minst, beklemtoonde burgemeester De Landtsheer, omdat het complex geïntegreerd zit in de Buggenhoutse dorpskom (pvr) Nabij de Boskant te Herdersem staat de vervallen kapel ter ere van de heilige Barbara. Op zichzelf geen historisch monument, alhoewel het voor de bewoners van de wijk een stukje schoon is dat ze in het hart dragen. Tot tweemaal toe werd de kapel, die stadseigendom is, opgenomen in een projekt tot afbraak. Tot een afbraak is het evenwel niet gekomen, omdat toeval of niet de mensen die dit karwei moesten klaren, ondertussen zijn overleden. Ter gelegenheid van Boskant kermis, enkele maanden geleden, kwamen de bewoners van de wijk in vergadering bijeen om te onderzoeken wat men kon doen met het vervallen gebouw. De dorsvlegenploeg van Herdersem beloofde zijn medewerking en onder impuls van raadslid Paul Stockman werd gestart met de restauratie. Koken kost nu eenmaal geld Dus werd uitgekeken naar het inzamelen van de nodige financiële middelen. De verkoop van ovenkoeken en Aalsterse vlaaien en een aantal giften brachten al gauw 40.000 F op. Maar dat was op lange na niet genoeg, want naarmate de werken vorderden, bleek ook in welke slechte staat de hele kapel verkeerde. Men was zelfs genoodzaakt de fundamenten te vernieuwen. Momenteel is men reeds zover dat men begonnen is met het pleisterwerk. Wat groen zal de kapel meer kachet geven. De vrijwilligers van de Boskant zoeken nog oude zware dakpannen. Eventuele eigenaars van derde dakpannen kunnen steeds kontakt opnemen met Paul Stockman. Gutststraat te Herdersem. (hjm) Aalst herstelt kapel Heilige Barbara Aalst. De buren voor de gedeeltelijk herstelde kapel Sinte-Barbabra (a) aardig I...6 De parochie St.-Jan de Evangelist, Itnmerzeeldreef Aalst, kom v'ert weekend het gouden jubileum van de paro- in he chiekerk. Heuglijk feit waarbij pastoor Antoon Pauwels, paters Leo Vandenbroucke en Frans Van Elsacker, de galeri kerk- en de parochieraad U van harte uitnodigen. tembe °P zaterdag 10 september is er met medepastoor Impens van en vanaf 15 u. een familiale spel- St.-Martinus werd een werk- 2r va, namiddag voor groot en klein komitee opgericht met de he- van li met prijsuitreiking gevolgd ren Louis Van Branteghem, Al- n W0J' door gezellig samenzijn. Op fred Van den Eynde, Adolf De dage[ zondag 11 september wordt te Boom, Kamiel" De Boom, ,er tQj 10 u. de plechtige eucharistie- Eduard Beeckman. Petrus De viering opgedragen voor alle Cocker en Frans Paelsterman. K L overleden en levende leden Via de pers werd beroep ge- J van de kerkgemeenschap in daan op de bevolking om de koncelebratie van de huidige nodige fondsen in te zamelen, en de vroegere priesters van de De eerste steen werd dan offi- parochie. cieel gelegd op 14 april 1933 Te 11 u. volgt een jubelzitting en op 8 september kon de opgeluisterd door het zang- kapel worden opengesteld H koor «Pro Musica» en de voor de eredienst opgedragen -i kunstgroep «Vredon» waarna door Deken Reynaert. Elke ie 12 u. receptie met aperitief, zondag kwam er misgelegen- iTe 15 u. feestmaal in het so- heid vooral dankzij de mede- I ciaal centrum waarna gezellig werking van de monniken van samenzijn bij de Vrien- de Abdij Affligem. Immerzeel denkring St.-Jan Immerzeel, en Zomergem hadden hun slag Rerum Novarumstraat 4 te thuisgehaald: misgelegenheid i het jn de eigen omgeving. Beelden van heiligen en kruis weg kwamen dan in 1934 in de kapel en Louis Van Branteg hem slaagde erin, de Deken een klok te ontfutselen en bij Mw. Mariette Coen een Pr* Halve eeuw parochiekerk I 50 jaar terug was Immerzeel •I een landbouwgebied met heel wat hopvelden. Om hun ker- Ö.L.V.-beeld te bemachtigen' .üM kelijke plichten te volbrengen uiteraard werd de kapel vlug hadden de inwoners het vaak te klein en werd uitgekeken moeilijk; vooral s winters. naar mogelijkheid om een ech- In 1926, lang vóór er sprake te kerk te bouwen. Begin mei was van het bouwen van een 1936 stonden er reeds de twee kapel, liet Louis Van Brante- zijbeuken en om het alles mo- ghem op zijn eigendom een gelijk te maken schonk Louis Lourdesgrot bouwen die van Van Branteghem de grond m«) familiale aangelegenheid stil- waarop o.m. de kapel stond aan uitgroeide tot een geza- - menlijke bid- en ontmoetings- l plaats Na de plechtige inwijding van deze grot op 24 juli 1924 werd Nada? jn 1937 de Bencdiktij- de nood een eigen bidplaats te ncn van Affligem hun aposto- hebbcn des te meer aange- |aat Qp Immerzeel moesten voeld. Diskussies met wereld- stopzetten werd een beroep oorgfr lijke en kerkelijke overheden gedaan op enkele leraars van om de toelating tot het bouwen j,ct St-Maarteninstituut te Heir- van een kapel te bekomen lie- Aa|s, m afwachting dat het n relt- pen alleszins met van een leien kerkjc Van Immerzeel een evoeld dakje. Toelating die er dan hulpkerk van St.-Martinus zou >at hjj uiteindelijk op 16 november worden. Tot 14 mei 1943 duur- t kon 1932 toch kwam doch zonder dc het vooraleer Immerzeel of- stoort ónige financiële hulp en zonder ficiceel als kapclanic werd er- de Je- belofte dat er een bedienaar kend cn EH. Brijs kreeg als eerste zou komen. In samenwerking bestendige priester. Verplaatst aan de Parochiale Werken van St.-Martinus, vzw. die trou wens nog de eigenaar is van de huidige kerk. naar St.-Niklaas werd hij ech ter op 22 oogst 1946 opgevolgd door E.H. Leo Sanders onder wiens begeleiding de eerste so ciale organisaties als zelfstan dige afdelingen het licht zagen. Er kwamen misgewaden, glas ramen, een nieuw missaal, een paaskandelaar e.d.m. Nadat E.H. Sanders benoemd werd tot pastoor te St.-Maar- tens-Lierde opgevolgd door E.H. Antoon Pauwels waarbij de kapel de aanpassing aan de nieuwe liturgie kreeg. Biecht stoelen verhuisden naar ach ter, de verwarming werd ge moderniseerd en er kwam een smaakvol interieur met o.m. een warm aandoend tapijt Op 27 juli werd Immerzeel dan erkend als zesde parochie van Aalst onder de naam St.-Jan de Evangelist om eventuele misverstanden met de reeds bestaande O L.V.-parochie Mijlbeek te voorkomen. Bena ming die, vooral bij ouderen, wel even een lichte deining verwekte. E.H. Pauwels werd dan plech tig aangesteld tot pastoor op 17 oktober 1965 .de kerkraad werd geïnstalleerd en daar er van overheidswege geen oplos sing kwam voor de ambtswo ning van de pastoor bouwde de Vriendenkring Immerzeel zelf dc pastorie die op januari 1968 kon worden betrokken. In 1967 was nog geestelijke hulp komen opdagen met E.H. Van Cleemputte en E.H. Van denbroucke en na geslaagde geloofsdagen kwam in 1968 de parochieraad tot stand die. begeleid door de priesters, het geloofsleven hielp bevorderen. In 1972 verliet E.H. Van Cleemputte de parochie en werd opgevolgd door E.P. Guido Tirelieren die op zijn beurt verleden jaar werd opge volgd door E P. Frans Van Elsacker. Ondertussen werd de kerk op gefrist. kreeg ze een flinke schilderbeurt cn kwamen er vernieuwde glasramen. Aan dit alles denkt Immerzeel tijdens dc festiviteiten dit weekend. L.H. an hel des te voor it g* se ren. om ge wordt t min- zoelen ikken. je de irbaut ie niet Idigen op die n niet ilijven aar is irk op uren De braderij van de Aalsterse Zoutstraten stond voor een groot deel in het kader van de viering 50 jaar Dekenij. Niettegenstaande het regenweer op zaterdagnamiddag dat kopers en verkopers uit de straten verdreef werd ze toch zo qua opkomst als wat betreft verkoop een positief gebeuren. In de Lange Zoutstraat was de stants». op zondag «Tot heil deelname van de handelaars, des volks» en op maandag de op twee na, dan ook volledig. «Fanfare van dc Pompiers» Wat niet kan gezegd worden Drie muziekverenigingen die van de Korte Zoutstraat waar. ook reeds in 1933. vijftig jaar zoals steeds een zestal nering- terug, in dc Zoutstraten speel- doeners het allemaal aan zich den. Naast de verkoop aan de laten voorbijgaan. kramen en in de winkels zelf Via de muzikale inbreng werd had de dekenij gezorgd voor het half-ceuwfeest van deze een paar attrakties; een ballon- braderij andermaal in dc verf netjeswedstrijd voor dc jeugd gezet. Op zaterdag speelde im- die heel wat bijval kende cn mers de «Oude Garde», des- een Lego-wedstrijd waarvan tijds «Les vrais amis con- men dc resultaten in de etala ges kon bewonderen. In de katcgoric beneden de zes jaar waren de winnaars Maar ten Mestdagh met een school, glijbaan en appartement in.Le go. Wouter Quartier met een Lego-heem en Tom De Don der met Bobbcjaanland. In de leeftijdskategorie tot 10 jaar werden de laureaten Bart Van de Wiele met een ophaal brug, Stijn De Wolf met een windmolen cn Vcrlinden Mar leen met een school in lego- figuurtjes. Bij de meer dan 10- jarigen wonnen M. De Cousc- maecker. Chris Willcms met een lijn aarde-maan en Heidi Van de Wiele met een kanni baal. LH Op 31 oktober 1981 werd het OCMW-bejaardentehuis «Meulebroek» plechtig geopend door Mevr. R. Steyaert, gemeenschapsmi nister. Na twee jaar is dit rustoord bijna volledig be zet. Zowat 166 valide en minder-valide bejaarden genieten er van een rustige oude dag in een fraaie om geving en krijgen er een optimale verzorging. Vorig jaar organiseerde het OCMW een opendeurdag om de bevolking van Ham- me van dichtbij met het nieuw rustoord te laten kennismaken. Het groeide uit tot een enorm sukses. Met het initiatief van vorig jaar als voorbeeld, richtte het OCMW van Hamme op zondag 4 september vanaf 14 uur een groots zomer feest in. De Wichelse Straatzangers met liedjeszanger Mandje De Vos brachten liedjes uit de oude doos. Ook het mooie Hamse Spinnerslied stond op him repertoire. Deze melodieën klokken de bejaarden bekend in de oren Ondertussen werden er frieten gebakken, kon men pannckoeken eten en nog vele andere lekker nijen. Bieren, wijnen en frisdranken werden tegen demokratische prijzen ver kocht Ook de vrije lokale radio «Motief» was van de partij Zij zorgden voor de muzika le omlijsting van het gebeu ren. Gedurende de ganse namiddag verkochten per soneelsleden van het OCMW loten voor de reuze tombola. Rond 20 uur werd dit feest beëindigd, omdat de bejaarden nog van een rustige avond en een goede nachtrust zouden kunnen genieten. Voor velen was dit weer een onvergetelijke dag geworden, want dit feest werd vooral georgani seerd voor de bejaarden die in het rusthuis verblijven. Vroeger was het de ge woonte dat het OCMW met de bejaarden elk jaar een daguitstap organiseerde. Door het toenemend aantal minder-validen in het rust huis, ging amper de helft mee op deze uitstap. Van daar het idee om een zomer feest te organiseren in het rustoord. Een werkgroep binnen de schoot van de Raad voor Maatschappelijk Welzijn werd hiervoor op gericht. Tevens kon men rekenen op de inzet van de personeelsleden van het rustoord Meulenbroeck en hun familieleden en ook het gemeentebestuur verleende materiële hulp. (bd) Onderpastoor Redant, die twee jaar geleden te Grem bergen de opvolger werd van e.h. De Vits, verlaat na die korte tijd de Sint-Margaretha-parochie om een nieuw apostolaat aan te vatten in Burst. Pastoor Verkissen ziet opnieuw een jonge, sterke en hardwerkende kracht weggaan. Aalst. Rustig wandelend door de Zoutstraten (a) Aa/j/. Door enkele handelaars werd een lego-bouwwedstrijd georganizeerd. Bijna 100 kinderen namen er aan deel. Maarten Mestdagh won bij de jongsten; bij de tienjarigen werd Bart Van de Wiele eerste en bij de grootsten ging de overwinning naar Michael De Caesemaeker (a) Het afscheid van onderpas toor Redant, werd op zijn ver zoek in alle eenvoud gevierd. Typisch voor hem, die nooit heeft gehouden van veel poespas, maar steeds stevig met beide benen op de grond wenste te staan, wars van alle franjes en frivoliteiten. Wat niet wil zeggen dat onderpastoor Redant niet ijverde voor een verzorgde liturgische viering. Daar maakte hij een erezaak van. De vele jongeren die zich geregeld rond hun onderpas toor bewogen hebben hun les niet vergeten. Integendeel, want zij maakten er zondag in de parochiekerk een biezon- der stijlvolle, jeugdige en op getogen viering van die werke lijk af was. Na het evangelie dat door de onderpastoor werd voorge lezen, verwachtte iedereen zich aan een homilie. Maar dat gebeurde niet. De jongens en meisjes van Grembergen pak ten uit met een verhaaltje. Zo eenvoudig en simpel, zo dood normaal en gewoon, dat het haast niet voor deze wereld bestemd was. Het verhaal van de tuinman die elke dag met liefde zijn planten en bloemen bejegent. Je hebt die bloemen maar te vervangen door men sen en de tuinman laat je in het dagdagelijkse leven spe len door onderpastoor Redant. Die zat trouwens op de eerste rij op een gemakkelijke stoel, naast pastoor Verkissen, te genieten van het gebrachte spel. Wat blijkt nu uit het verhaal: op een zekere dag wordt de tuinman geroepen om af scheid te nemen en elders een tuin te gaan verzorgen De laatste dag besteedt hij nog eens extra aandacht aan de planten. Hij plukt enkele bloe men om ze in een vaas te zetten, maar dan bedenkt hij zich en deelt de bloemen uit. Hij vertrouwt ze toe aan de zorgen van de. mensen. Je voelt zo aan dat onderpastoor Redant hier aan het woord is en dat zijn woord een goede voedingsbodem heeft gevon den bij de jongeren. Het to neeltje eindigt met de over handiging van een prachtige korf bloemen aan de toch wel ontroerde onderpastoor. Net voor de wegzending wordt de scheidende onder pastoor dan toch gehuldigd. Daar kan hij nu eenmaal niet aan ontsnappen. Hij krijgt als afscheidsgeschenk een assor timent bloemen en planten hem aangeboden door kinde ren en volwassenen die nauw met hem hebben samenge werkt In naam van de hele parochiegemeenschap brengt dan de voorzitter van de kerkraad een warme hulde aan onderpastoor Redant die bedankt wordt voor het vele en fijne werk dat hij in Grember gen heeft verricht. Als ge schenk van de parochie krijgt hij een ets die uiteraard in Burst een ereplaats zal krij gen. Nauwelijks zijn de woor den van de voorzitter uitge storven of er breekt in de kerk een warm en stormachtig ap plaus los dat meerdere minu ten duurde. Een tikkeltje ont roerd zou de onderpastoor dan ook zijn dank uitspreken. «Als volgeling van Jezus moet ook ik de weg van Jeruzalem naar Emmaus gaan», zo zegt hij en dat «wil zonder meer zeggen»; de weg die God mij wijst Dit keer is het Burst. Hij dankte allen die hebben meegewerkt aan deze af- scheisliturgie en alle mensen waarmee hij de voorbije twee jaar heeft mogen samenwer ken. Hij zou ook zijn visie ge ven over de ware zin van vie ren. «Vieren is eventjes de vrije loop laten, elkaar los la ten,» aldus onderpastoor Re dant die eraan toevoegde dat men zich op die wijze ook echt blij voelt. En hij besloot: «Wat we in de toekomst voor elkaar zullen betekenen, dat hangt van ons af.» De honderdzesentwintigste missiestoet in Sinaai moest regen en wind trotseren, maar toch was het een mooie optocht. We zagen wagens van o.m. de KLJ van Sinaai (negers), de Chiro, de vendeliersgiide Sint-Katharina. de Landelijke Gilde, de wijk Duizend Appels, (de geboorte van Kristus), enz. Hoe fraai het er toeging moet uit enkele foto's blijken. Zondag trok de missiestoet voor de 126'" keer door de straten van Sinaai. Ballons of géèrr ballons in Sint-Niklaas, in de deelgemeente stoort men zich daar niet aan. (Iv) Impressie van de 126T missiestoet in Sinaai, dit jaar in het teken van het Heilig Jaar. (Iv)

De Voorpost | 1983 | | pagina 27