Vierde Museumfeesten te Baasrode trotseerden storm en regenvlagen Eerste kinderjaarmarkt te Oudegem Katuit deed Dendermonde weer entoesiast dansen Het Ros Beiaard gaat uit als u dat wil De Voorpost - 9.9.1983 - 3 locten i ijn (p itoine n Dorp eestcr Jozef I dewijn I Dendermonde. Ook de ruiters ontbraken niet (v) Dendermonde. De groepen waren uitgedost in middeleeuwse kledij (v) De Dendermoridsc kermis werd naar gewoonte ook nu weer afgerond met Katuit. de middeleeuwse reuzenommegang. Mars, Goliath en Indiaan, de drie Reuzen die de stad al sinds mensenheugnis bezit, veroveren dan de stad en duizenden toeschouwers klappen dan opgezweept door de tonen van het Ros Beiaard onvermoeibaar in hun handen, terwijl de reuzen dansen. Het feest, dat om 20.00 uur begint, eindigt pas s anderendaags, wanneer het weer klaar is geworden Het is een uniek gebeuren, dat toch weer elk jaar opnieuw weerkeert. Ook dit jaar was er weer een massa volk naar de binnenstad afgezakt om de reuzen toe te juichen en met hen ook de vele figuranten die in de middeleeuwse reuzenommegang opstappen. Het weer zat toevallig ook mee en dat maakte alles nog een stuk aangenamer. De Kerkstraat, Franz Courtensstraat en natuurlijk de Grote Markt zagen zwart van het volk, een entoesiaste menigte die onderstreepte dat Dendermonde inderdaad een stad is van folklore en stoeten en daar ook alle ingrediënten toe heeft. Nog maar pas had de lange stoet zich aan de Gentsesteenweg in beweging gezet, of men voelde de spanning stijgen. De knaptanden liepen rakelings langs de toeschouwers, knapten daar waar ze konden knappen, maakten kleine en ook grote kinderen aan het schrikken, werden op andere plaatsen weer op applaus onthaald De sfeer, het entoesias- me. de geestdrift, de uitbundigheid was er weer. Dendermonde leefde opnieuw, toonde zich een stad om lief te hebben. Viel het vuurwerk wat tegen, het afscheid van de reuzen op de vismijn was dan weer overweldigend, alles overrompelend eigenlijk. Volwassenen, boordevol sentiment, haalden zowaar de zakdoek uit de broekzak toen de reuzen weer voor een jaartje hun verblijfplaats binnen gingen Het volk bleef maar zingen, roepen en in de handen klappen. Er leek geen eind aan te komen. Het feest zou trouwens nog tot een flink stuk in de nacht verder gaan en pas tegen de ochtend uitdeinen Voor sommigen met een kater, voor anderen met een blijde herinnering naar een feest dat men niet meer wil missen, voor geen geld van de wereld. vr.uz- Onze weerman had het voorspeld: tijdens het weekend storm en regen. Niet eens bij tussenpozen, maar onophoudelijk. De moed zonk bij de organizatoren van de Museumfeesten bij het horen van dit weerbericht in de schoenen. Maar de hoop bleef bestaan dat ook de beste weerman wel eens verkeerd kon zijn. Dus werd de hele week naarstig gewerkt, gewroet is eigenlijk beter, om toch alles klaar te hebben tegen zaterdag 3 en zondag 4 september. De loods waar de scheepjes voor restauratie normaal zijn ondergebracht, werd helemaal opgeknapt. Er werd een nieuwe vloer in ijltempo gelegd, de muren werden geschilderd en hier en daar werden nog wat kleinere werkjes uitgevoerd, zodat de loods totaal onherkenbaar was en tijdens het weekend een degelijk uitziend en uitstekend restaurant was. verleide de inleider trouwens deel te nemen aan een ten- enkele biezonderheden: Gee- toonstelling. Na lang pramen rinck bezit een klein boekje, deed hij het en zijn eerstelling De feesten werden traditioneel waarin hij met stylo of potlood te Lebbeke werd een sukses ingezet met de opening van echte miniaturen tekent. Echt Nadien volgden nog tentoon- een tentoonstelling. Twee kun- juweeltjes, aldus Ferdy Wil- stellingen te Dendermonde. te stenaars van de omgeving, lems die de aandacht vroeg Vlassenbroek en te Antwer- nauw verbonden met het leven voor de schilderijen die Frans pen. Een van zijn werken ver- op de Schelde. Frank De Geerinckx exposeerde. Men zeilde zelfs in Saoedi-Arabié. Strooper. zowat de bezielende treft er voornamelijk gele en waar het als geschenk werd kracht van de leden van het groene tinten in aan. geen overhandigd aan koning Bou- Scheepvaartmuseum. mocht mengeling van vele kleuren, heel wat vooraanstaanden har- Opvallend is ook dat Gee- telijk welkom heten. Onder rinckx graag de zee schildert, meer senator Peeters en sche- De zee betekent voor hem werk: eerst bij het kreatief be- pen Hermans. Hij wees érop ruimte, vrijheid, openheid, zig zijn en dan bij wat hij zelf dat de Museumfeesten een Ferdy Willems ging zelfs zo ver noemt «het nagenieten». Nooit tweevoudig doel hebben: uit- om Geerinckx een van de uit- gebruikt hij echt agressieve eraard geld inzamelen voor de lopers van de Dendermondse kleuren, uitbouw van het museum, schilderschool te noemen. Schepen Hermans zou de ten- maar evenzeer en misschien Naast zijn schilderijen hangt er toonstelling officieel voor nog meer. het museum meer ook eenvoudig werk. houts- geopend verklaren en meteen kenbaarheid te geven naar bui- kooltekcningen die getekend ook de feesten. Hij feliciteerde ten uit. Hij wees er ook op dat zijn op inpakpapier. waarin hij in zijn toespraak de organiza- men in de loop van het voor- als het ware speelt met de toren van deze vierde Mu- bije werkjaar de hand heeft liniëring seumfeesten en herinnerde aan kunnen leggen op een unieke Van Leo Van Stappen zegt de grootscheepse feestelijkhe- aanwinst: een Hoogaars. Willems dat hij in Baasrode den in september 1980 toen Ferdy Willems. licentiaat in de geen onbekende is. Hij zit er minister De Backer de eerste geschiedenis, zou op een bie- natuurlijk ingeworteld in het steen van het nieuwe en toe zonder vlotte en aangename karnavalgebeuren en begon komstige museum metselde wijze de twee exposanten pas laat met schilderen Maar Inmiddels voorstellen Hij noemde Frans tekentalent bezat hij. Dat wist derd. Er Geerinckx en Leo Van Stap- meester Keppens reeds te pen schilders van de streek die tellen beiden bezeten zijn door het hem i water en de zee. wat trouwens trouwens op aanraden van de- duidelijk bleek uit de tentoon zelfde meester Jules Keppens gestelde werken En toch zijn dat Leo op latere leeftijd n; dewijn toen die daar op offi cieel bezoek zat. Hij beleeft op twee wijzen plezier er heel wat rden twee heren huizen aangekocht door de Van Stappen bij stad Dendermonde met de be de klas zat. Het was docling het museum daar in onder te brengen en die aan koop blijkt een meevaller te zijn op alle gebied. Men heeft beide kunstenaars verschil- de Dendermondse akademie er bij de restauratiewerken nog enkele prachtige wand- de vorige Dendermonde. De jongens en meisjes van het waterskiteam Piranha s oogstten heel vi sukses tijdens de Museumfeesten te Baasrode (c) lend. Frans Geerinckx is een ging en er de techniek aanleer- 37-jarige Mocrzekenaar die al- de. Men schreef toen reeds het schilderingei tijd heeft geschilderd en gete- begin van de 70-er jaren. Toen eeuw ontdekt kend. Het is haast een kwaal in Lebbeke de plaatselijke Eens de toch die hem is aangeboren Hij kunstkring aan bloedarmoede geworden verzameling daarin n biezonder graag aan deze leed. kwam men bij Leo tentoonstelling deel. Over hem kloppen om lid te worden en is ondergebracht kan men spreken van een werkelijk mu seum die naam waardig. Sche pen Hermans dankte vervol gens alle medewerkers aan de feesten, ook de beide exposan ten, maar zijn biezondere dank ging toch uit naar Armand De Becker, de man die op een werkelijk fantastische wijze en met veel kunstzin de meest ingewikkelde maquettes snijdt en kleeft. Hij is met hart en ziel verbonden aan het scheep vaartmuseum en men kan hem daarvoor niet genoeg dank zeggen, aldus de schepen die besloot met een oproep om het scheepvaartmuseum zo mas saal mogelijk te bezoeken, ge woon omdat het de moeite loont DE FEESTELIJKHEDEN Zaterdag om 10.00 uur moes ten de feesten dan losbarsten. Maar het slechte weer oordeel de daar anders over. Het gut ste water, de hele voormiddag en nog een flink stuk in de namiddag. Bovendien gierde de wind om elke hoek en de platbodemschepen die nor maal moesten aanmeren aan de steiger bleven wijselijk in hun thuishaven. Een lelijke streep door de rekening van de leden van het Scheepvaartmu seum die echter niet bij de pakken zouden blijven zitten. Er waren immers nog zovele dingen binnenshuis te doen: de modelbouwdemonstratie. het restaurant, het bezoek aan het museum zelf. Maar ook hier bleef alles verdacht stil. Nie mand waagde zich buiten, en wie het toch wilde proberen, leerde al vlug dat het gewoon niet om te doen was. Alle hoop was dus gericht op zondag. En die hoop bleek gewettigd, want zondag was de storm ge luwd. Het bleef wel regenach tig, ai deed de zon haar óiter- ste best om er 'nog wat van te maken. Maar de dreigende donkere wolken zouden voor een bestendige onzekerheid blijven zorgen. En dan was er nog het wereldkampioenschap op de weg. waarin voor het eerst sedert jaren weer een landgenoot tot de topfavorie ten behoorde. Je zou er zo waar thuis voor blijven en in je luie zetel het relaas van het kampioenschap volgen. Ge lukkig waren er heel wat men sen die er anders over dachten. De feestmarkt was dunnetjes gezaaid, maar maakte toch voldoende lawaai om echt ge zellig te zijn. De meest hard- nekkigen hadden zich zelfs op straat geïnstalleerd en serveer den er visgerechten. En daar stelde men vast dat de stoeltjes onbezet bleven Ook het res taurant in de loods kreeg heel wat bezoekers over de vloer. Van die gelegenheid maakte men ook gebruik om een be zoek te brengen aan de sloe pen die tentoon gesteld wer den naast de loods. Meteen leefden weer de oude vissers- verhalen op waaraan Baasrode toch ro zijk is. Twee uur lang zou deze show duren en twee uur lang konden de talrijke bezoekers hun ogen de kost geven voor zoveel ta lent op de smalle latten. Later op de dag, de regen had toen als eens geprobeerd om als spelbreker zijn beste beent je voor te zetten, zou Tsjing Boem door de straten van Baasrode wandelen, zijn beste en leukste melodietjes uit strooiend over de nieuwsgieri ge dagjesmensen die dan toch kwamen opdagen voor de ver lichte fcestavondmarkt. Zonder storm en regen zouden deze vierde scheepvaartfeesten uiteraard een geweldig sukses zijn geweest. Maar tegen deze natuurelementen is niemand opgewassen. Toch zullen de leden van het Scheepvaartmu seum zich door deze tegenslag niet laten doen. Volgend jaar pakken ze uit met een groots programma, want dan bestaan ze vijf jaar en die verjaardag wordt met passende luister gevierd. Het Ouderkomitee van de gemeentelijke jongensschool van Oudegem en de leerkrachten van de school wilden persé met de jaarmarkt naar aanleiding van de kermis, de kinderen ook eens kennis laten maken met het hele jaarmarkt gebeuren. Waar men in het verleden in groep eens ging kijken naar de koeien, de schapen en de paarden, werd door het afschaffen van een vakantiedag- naar-believen een lelijke streep getrokken door dit feest. Daarom werd besloten om een klasdag om te bouwen tot een echte kennismaking met de huisdieren pleiade. Een kinderjaarmarkt op het ogenblik dat ook de grote mensen hun jaarmarkt houden leek de meest geschikte oplossing. Dus trokken de jongens van de toonstelling van de zelfge- school, geflankeerd door hun kweekte produkten En dat leerkachten en onder de arm loont elk jaar weer de moeite, hun -lievelingsdier, naar de niet alleen omdat de groenten straat rechtover de school om die men er ekspozeert mooi daar de hele voormiddag te zijn. maar ook omdat het ge- vertoeven. De keurders, met heel biezonder fraai wordt aan het hoofd schepen Van- aangeboden aan de talrijke kij- cauteren. zouden er meer dan kers. Het Werk van den Akker hun handen vol hebben om telt in Oudegem om en bij de alle dieren niet alleen aan een 270 leden Gelukkig stellen die grondig onderzoek te onder- niet allemaal tentoon, anders werpen, maar bovendien ook zou de parochiezaal veel te te zorgen dat er prijzen werden klein zijn. uitgereikt. Medailles en choco- Al dadelijk kreeg de bezoeker laderepen gingen gretig van de er een uitgebreide kenrtisma- hand. king aangeboden met allerlei Wat er allemaal te zien was? soorten groenten, maar dan Gewoon alle huisdieren die je wel van een uitzonderlijke maar kan inbeelden. Katten kwaliteit en grootte. Prei. sel- natuurlijk en honden van het der. bloemkolen, witte kolen, kleinste pekineesje dat het sla. boontjes en ga het rijtje reepje chocola van zijn baasje maar af. het lag er allemaal te stukje bij beetje naar binnen- keui. In een hoekje was plaats speelde, tot een grote lassie, geruimd yoor wat kruiden: eenden, konijnen bij de vleet venkel, lijm. marjolein enz. en in verschillende kleuren, ca- Ook artisjokken en pompoe- via's, vogels we zagen een nen. waarvan we een rcusach- sprekende ekster en een tot tig ekscmplaar bemerkten. De roofvogel gepromoveerde ka- bezoekers moesten of mochten narie naast parkieten en een daarvan het gewicht schatten diamantvink kippen en ha- en de winnaars van die prijs- nen en eenpaard. Uiteraard kamp zou zich de fiere eige- ook een huisdier al had zijn naar mogen noemen van een baasje zijn twijfels of hij met prachtige plantenbak, een zijn lievelingsdier wel mocht uniek ekscmplaar trouwens, deelnemen. Dat bleek te kun- Nog verder kon je kennis ma nen en bijgevolg moest vader ken met Russische tomaten, zich met bekwame spoed en aubergines en andere groenten het paard natuurlijk naar de om dan te komen bij de aar plaats van gebeuren reppen. dappelen. Het grootste eksem- De kinderjaarmarkt ging niet plaar kwam van Julien Roef ongemerkt voorbij. De hele die een aardappel van liefst revue ouders en grootouders 825 gr had opgegraven. Tania passeerde wel even om een D'Hondt eksposeerde er een- laatste wenk te geven, wat goe- tje van 800 gr. Zo verzeilde de de raad toe te fluisteren of toeschouwer bij het traditio- eens te komen kijken hoe het neel aangelegde tuintjes met huisdiertje het wel stelde te- daarin de maquettes van Ou- midden van al die drukte, degems meest bekende gebou- Maar geen nood. de dieren wen: de kerk. het gemeen- voelden er zich opperbest en tehuis, en de pastorie Om dan maakten geen misbaar De alle aandacht te laten gaan keurders hadden het minder naar de prachtige bloemen- gemakkelijk. Het blijft immers tuin. aangelegd naar een idee moeilijk om tussen al dat klei- van Roger De Beul en Suzan ne grut het lieflijkste, hei ne Van Boven. Een molen in mooiste, het meest aandoenlij- volle werking geplaatst tegen ke uit te halen en te bekronen, een achtergrond van een Kern- Rond de middag was de kin- pisch heidelandschap met derjaarmarkt afgelopen en mooie en veelkleurige bloe- keerde het jonge volkje weer men versierd. Met natuurlijk terug naar de school, waar in ook een fonteintje en een wan- alle rust en vree het verdere delweg Tenslotte was er nog namiddagprogramma werd af- een stand voorbehouden aan gewerkt. de dames. Die hadden een aantal fris aandoende heerlijke Werk van den Akker ekspo- schotels klaargemaakt met zelf zeert gekweekte produkten. Kortom Om de twee jaar pakt het werk een tentoonstelling die de vele van den Akker - afdeling Ou- bezoekers in de meest gunstige degem ook uit met een ten- zin zal hebben'verrast. In 1985 gaat het Ros Beiaard weer uit. Zo zijn althans de vooruitzichten. Wie aanwezig was op Katuit kan zich nauwelijks inbeelden dat het andersom zou zijn. Het laaiende entoeziasme, de massale opkomst, de geestdrift waarmee de Dendermondenaren en ook vele bezoekers van omliggende gemeenten en steden de reuzen hebben begroet, hebben nog maar eens ten overvloede onderstreept dat Dendermonde een stad is die leeft van en met de folklore. Het heeft daar immers ook alle attributen voor: een prachtige markt, een entoeziast publiek, een schare bereidwillige medewerkers, een knap organizatorisch team. maar vooral de sagen en legenden. De mensenzee die Katuit 1983 bijwoonde schatten is haast onbegonnen werk. Beginnen we voorzichtig met meerdere duizenden. Dat op een doodgewone donderdagavond een dergelijke massa mensen naar Dendermonde komt. is op zichzelf al verbazingwekkend Je kan alleen maar veronderstellen en zelfs voor waarheid aannemen dat een Ros Beiaard- stoet. een nooit te vergeten hoogtepunt, meer dan het drie- ja zelfs het viervoudige naar de stad moet brengen. Telde men in 1975 35.000 inkomkaartjes. dan waren er zeker 65.000 bezoekers aanwezig. In 1985 zal dat niet minder zijn. Want de folkloristische stoeten hebben het in Vlaanderen steeds gedaan en een Ros Beiaardstoet staat even hoog aangeschreven als een Gouden Boomstoet in Brugge en een Virga Jessestoet in Hasselt. En toch zijn er twijfelaars. Mensen die nauw begaan zijn met de goede gang van zaken in de stad. die weet hebben van de weinig rooskleurige financiële toestand waarin de stadskas zich bevindt. Zij zijn akkoord met een stoet «wanneer die zichzelf kan bedruipen». Zij schatten ook dat een som van 7 miljoen een noodzaak is. Maar het kan beslist met minder en trouwens, wanneer men een budget heeft gemaakt en daar de goedkeuring over krijgt, moet men er zich aan houden. Een Ros Beiaardstoet moet kunnen met 4 miljoen fr. Weliswaar heeft men dan niet de al te weelderige stoet die in 1975 uitging, maar vreemde - zeg maar nict-Dendermondse groepen - hebben in het geheel niets te maken. Die som van 4 miljoen voor een stoet moet te vinden zijn. Je kan flink wat rekupereren uit de inkomgelden. Voor een kaartje en een plaatsje langs de omloop 50 fr. rekenen, lijkt niet eens overdreven. Met 60.000 toeschouwers heeft men dan al direkt 3 miljoen bij elkaar Daarbij moet men nog de tribuneplaatsen rekenen, die natuurlijk wat meer moeten kosten en dan zijn er nog de publicitaire inkomsten, de akties die men op voorhand kan organizeren of financieel veilig te staan maanden op voorhand. Bovendien zou een Ros Beiaardstoet aan de stad nieuwe impulsen kunnen geven, niet alleen op toeristisch gebied, maar ook voor de middenstand zou het een zegen zijn. ENQUETE Wie ons zou verdenken van chauvinisme - natuurlijk zijn we dat - geven we de rczultaten van een kleine enquctc mee ter overweging. Een aantal leerlingen die tijdens de vakantiemaanden in Dendermonde vertoefden om er een talenkursus Nederlands voor franstaiigen bij te wonen, deden een rondvraag bij een 65-tal toevallig ontmoete personen. De vraag: Wat zijn uw argumenten voor of tegen een Ros Beiaardstoet in 1985. Van de ondervraagden verklaarden 57 personen zich voorstander van een stoet omdat die de handel"en het toerisme in de hand werkt (16 personen), omdat die zorgt voor sfeer en gezelligheid (13 personen), omdat deze tot de rijke folklore behoort (28 personen) en omdat het toch al zolang is geleden (3 personen). Er waren 6 tegenstanders. Voor hen druist het in tegen de traditie (3) of kost de stoet te veel (3). Twee andere ondervraagden hadden geen mening. Wat die liadilie-beircft. daarover kan men stellen dat er in feite geen traditie bestaat die wil dat het Ros maar om de 25 jaar uit gaat. In het verleden is het Ros uitgegaan bij belangrijke gebeurtenissen en de belangrijkheid hing dan wel voor een deel af van de burgemeester die daarover zeggingsrecht had. Men zou nu kunnen overgaan tot een traditie en het Ros om de tien jaar in het stadscentrum laten dansen: 1975. 1985. 1995. enz. Men zou het grote voordeel hebben dat men de eerste jaren na de stoet kan genieten van het zogenaamde hawerkingseffekt en de aanloopjaren voor de volgende stoet ook weer op een nuttige wijze kunnen aanwenden. Ons boeit het nu wat U lezer denkt van een Ros Beiaardommegang in 1985. Bent U er voor. bent U er tegen. Laat het ons weten, met de nodige argumenten Je kan ons steeds bereiken schriftelijk op de.Oude Vest 34. te 9330-Dendermonde of telefonisch op het nummer 052/21.40.60. Dendermonde. De herauten openden de stoet (v) Dendermonde. Een dergelijk entoesiasme kan er ook in 1985 zijn bij de Ros Beiaardstoet

De Voorpost | 1983 | | pagina 3