Orbis Orion zonder mededogen onder de hamer smdëlëntrekkers Kuituur a volonte op de Buggenhoutse Briel Lotto-miljonairs te Lede Een veiling van dertig miljoen in Sint-Niklaas Groot-Lebbeke op zijn smalst 4 - 9.9.1983 - De Voorpost l| Op 16,17 en 18 september e.k. Vervolg van blz. 1 het voetbalterrein van FC Briel. De voetbalclub zelf zet een motor- en zeiljacht ten toon in de Scheldestraat. Gui- do Van Keer van zijn kant exposeert schilderwerken en keramiek in zijn ouderlijke woning langsheen de Schelde straat. Voor nog tentoonstel lingen zorgt het Vermeylen fonds met een expositie van Poolse affiches en schilderijen van Karei Heyndrickx en van Pierre Pirson. Informeren doen o.a. SVV, het Vermeylenfonds, de CSC, CC, de Jeugdbond voor na- tuur- en Milieubescherming en de Vriendenkring van het Re validatiecentrum Buggenhout Fotoclub «De Lens» is aan de slag in de lokalen Veyt en in de meisjesschool tonen de «Ama teur Wijnmakers» hoe zelf wijn te maken. VTB-VAB van zijn kant zet Nederland in de kijker. DIVERSE MANIFESTATIES vrijdag 16 september 19 u.officiële opening van het Kultureel Weekend, opgeluis terd door de Koninklijke Fan fare St.-Isidorius. 20.30 u.: Wandelconcert door de Koninklijke Fanfare «Met Moed Vooruit». Zaterdag 17 september 10 u. Doorlopende diamonta ge «Den Briel op zijn best» door fotoclub «De Lens» in de oude werkhuizen Veyt. 14 u.- spel en ontspanningsna middag voor kinderen van 6 tot 14 (BGJG) - boottochtjes op de Schelde, afgewisseld met waterski-de monstraties. - rondritten op de Oude Briel met pony en kar (FC Briel) - om het uur optreden van «Skiffle groep De Meuttens» in en rond de tent. Schelde straat (Oud Scouts Briel). 15 u.: wandelconcert door de Koninklijke Fanfare «De Een dracht» 17 u. Toneelvoorstelling door de toneelvrienden o.l.v. Guido Keppcns. Wordt opgevoerd «De Proefbuis Brielenaar» in de omgeving van het Chiro- lokaal. 19 u. Optreden van het orkest «Tsjing Boem» in de tent op het voetbalveld (VTB-VAB) 19.30 u. Café-chantant door het Gregoriuskoor. in het Chi- ro-lokaal (CMBV) Zondag 18 september 10 u - plechtige hoogmis in de kerk van de Briel. opgeluisterd door de Koninklijke Fanfare St.-Isidorius. - doorlopende diamontage «Den Briel op zijn best» - ruilmarkt voor kinderen op de parking van het Chiro-lo- kaal (Oudercomité-Chiro- Briel) - simultaanschaken in de tent op het voetbalplein (Vermey lenfonds) 11 u.: wandelconcert door de Koninklijke Fanfare St.-Isido rius. 14 u.: kreatieve keuze-ruimte voor kinderen en kleuters op de parking van het Chiro-lo- kaal (Chiro-Briel) - sjordemonstratie en opstel ling van een kampplaats door de Scouts Briel - boottochtjes op de Schelde afgewisseld met waterski-de monstraties - rondritten op den ouden Briel met kar en pony - North Sea Balloons: oplaten van twee reuze-luchtballons - optreden van de Volksdans groep «De Bosuilen» in de om geving van de school en het voetbalplein. - wandelconcert door de Ko ninklijke Fanfare «De Mor genster» - om het uur. optreden van de skifflegroep «De Meuttens» 15 u. optreden van de turnver eniging «Nut en Vermaak» op het voetbalveld. 15.30 u.: optreden van de St.- Isidorusband in de tent van VTB-VAB. voetbalveld. 17 u. Opvoering van «De Proefbuis Broelenaar» 18 u.: Animatie met strijdfan- fare «Arm maar proper» met korte optredens van jeugdate lier «Iris» en tieneratelier «Tslipadse» in de tent op het voetbalveld. 18.30 u.: Slotconcert door het Buggenhout. Organizatoren en leden Weekend voor (pvs) het schepencollege stelden het Kultureel diktie van de muziekschool school. veld. «Euterpekoor» uit Evere in de Buggenhout presenteren «De 21 u.: afsluiting van het Kultu- Van een gevarieerd program- kerk van de Briel. ergste treiter trends» van Kees reel Weekend met een reuze- ma gesproken. 20 u.: Eerste en tweede jaar van Kooten In de meisjes- kampvuur naast het voetbal- Pierre Van Rossem Vervolg van blz. 1 Maar veel materiaal, veel boeken ook werden nog relatief duur verkocht. Bovenop de prijs die opge roepen werd moest je im mers nog vijftien procent veilingkosten rekenen, par- tikulieren betaalden sup plementair zes of negentien procent btw, alnaargelang het om boeken of bureau benodigdheden ging (fir ma's kunnen de betaling van de btw als een nulope ratie beschouwen). Nog enkele prijzen die woensdag betaald werden, ter illustratie: een grote kantoorkomputer was 750.000 frank waard, een kleine ging voor 30.000 frank van de hand. En voor een luxeuze BMW. welis waar uit 1978. werd niet eens honderdduizend frank neergeteld. Een lichte vrachtwagen van het bouw jaar 1980 kostte 150.000 frank. Voor het hele wa genpark werd door make laar Appelboom zowat an derhalf miljoen geinkas- seerd. Leed verzachten Achter het marktachlige gedoe van beide koopda gen. achter die mengelsfeer van kommercie en kuituur die zo'n verkoop van voor al boeken toch is, gaat na tuurlijk een drama schuil. Driehonderd miljoen veil je immers niet zomaar bij elkaar, en dat gebeurde dus ook niet. Er is een bank die nog een vijftigtal miljoen tegoed heeft van Orbis Orion, het personeel is be voorrecht als schuldeiser net als de staat (maatschap pelijke zekerheid). Verno men kon worden dat het bedrijf nog voor zowat ze ventig miljoen ontvangen moet van debiteuren («du bieuze» inbegrepen). De invorderingen zouden vlot verlopen, wat betekent dat langs die kant de put enigs zins kan gedempt worden (al staat het buiten kijf dat men géén zeventig miljoen zal rekupereren). Het dra ma Orbis Orion is ook een klap voor direktcur Wies Goyvaertsdie zich voor een deel zou hebben borg gesteld in de naamlo ze vennootschap. Heel wat auteurs blijven in de kou staan, vermoede lijk. Over hun honorarium kunnen ze wellicht een kruis maken. Er zijn er die nu élders kunnen of mogen gaan uitgeven (Greta Se- ghers bij Standaard bij voorbeeld), maar inmid dels hebben velen toch om zeggens pro deo gewerkt. Ook dat is een facet van het Orion-Orbisdrama. Een faillissement in de orde van grootte van dat van het im- mobiliënbedrijf Vander Stallen uit Sint-Niklaas, pakweg acht jaar geleden; toen diè firma over kop ging stond de Wase hoofd stad in rep en roer, nu gaat het om een Waas bedrijf met vertakkingen naar heel Vlaanderen en Nederland toe. Enig soelaas kan nog brengen de verkoop van het (fraaie) pand in Melse- le, maar wanneer diè zal plaatsvinden is nog niet geweten. De veiling van dinsdag en woensdag in Sint-Niklaas was een serieus evene ment. maar het had toch iets kermisachtigs. Propvol zat de Nantes tijdens de eerste verkoopdag, nóg propvoller was de zaal de tweede dag. Makelaar- voorzitter Appelboom or kestreerde het geheel kun dig. koel. vaak ook humo ristisch. Hij hield er een flink tempo op na. liet zo nu en dan de ober aanruk ken om z'n team van dorst en honger te verlossen, ha merde, gaf kommentaar, wees soms terecht. Een bangelijke braderie, al bij al. Misschien schrijft Anton Van Wilderode er ooit een wrang gedicht over en zet Ignace De Sutter (die ik dinsdag na de ver koop even door de zaal zag lopen) dat op toon. Zo'n veiling biedt stof voor kur- siverende stukjes (Gaston Dumez was present) en eventueel voor een roman (Mireille Cottenjé regi streerde een interview met De Slegte voor de radio). En als je 't vanuit die op tiek bekijkt hoeven niet alle literatoren droefgeestig gestemd te wezen, na woensdag. De gewone konsument dan, hoe trad diè uit het strijdperk? We hadden de indruk dat sommige zaken tegen niét zo'n voordelige voorwaarden verkocht of gekocht werden, vooral als je ermee rekening houdt dat alleman op eigen hout je voor het afhalen en ver voeren van de «waren» hoorde te zorgen. En dan is er nog dit: als enkeling ben je bij zo'n massale verkoop nauwelijks opgewassen te gen grote ondernemingen, die hele partijen ineens vermogen aan te kopen. Een laatste, fundamentele bedenking. Het uitgeven van degelijke, boeiende en zeg ook maar prestigieuze boeken is een bezigheid die in Vlaanderen niet op haar waarde wordt geschat. Boeken zijn speciale, ui terst fragiele produkten. Orbis Orion heeft de verdienste gehad dat het kuituur met kommercie, en omgekeerd, probeerde te harmoniëren. Het viel an ders uit dan voorzien. Mis schien was de aanpak te grootschalig, wie weet. De story van Orbis Orion is er een van véél vakman schap, van fout investeren soms, van meegesleurd worden in de krisis tenslot te. Dinsdag en woensdag had men géén oog voor de pijn die de uitgevers heb ben moeten wegslikken, de jongste maanden. Koel, meedogenloos vaak werd geveild, gekocht. De zaal van de Nantes was achteraf in een dichte sigaretterook gehuld. De mist rond het uitgeversbedrijf in Vlaan deren is nog niét opge trokken. Wouter VLOEBERGH Groot-Lebbeke op z n smalst De vorig weekend georganiseerde Omme- kaarkwis zorgde niet alleen voor een flinke brok span ning. maar bracht ook aan het licht dat wanneer het op originele naamgeving aan komt, de Lebbekenaars ook van wanten weten. Namen als «De Interloktuelen» en «Klaks en de Killing Wettel» bewezen dit tenvolle. Eén van de teams bleek zelfs gesponsord. Wat anders ge dacht van «AJJA 17»? Ook in de antwoorden kwam de humor soms aan bod. Zo meende een team dat achter het pseudoniem Molière je weet wel, de bekende Franse klassieke toneelauteur Fong De Mol verscholen zat. We zijn best bereid de Leb- beekse deputé vele kwalitei ten toe te schrijven, maar dat hij de auteur is van «De ingebeelde zieke». «Tartuf- fe» of «Don Juan», betwijfe len we toch sterk. Toneel schrijven heeft hij trouwens nooit gedaan. Toneel spelen hij is immers politicus dat is een andere zaak. Cf Stafke Moortgat zat vo rige vrijdagavond in zak en as. Tranen met tuiten schrei de hij, hij rukte zich zelfs de haren uit het hoofd, omdat hij de varia-vraag uit de Omme- kaar-kwis positief beant woordde. Stafken had het immers aangedurfd een na tuurzuivere «Rodenbach» als gueuze te beoordelen. En dat nadat hij tijdens de voorbije vakantie aan zee. dagelijks minimum één glas Roden bach tot zich genomen had. En soms zelfs meer dan één! Onze opmerkingsgave laat ons vaak in de steek. We moeten vaak mensen en dingen voorbijgaan, zonder dat hun aanwezigheid wer kelijk tot ons doordringt. Hoe anders kan je verklaren dat heel wat kwisploegen niet eens wisten dat op de gevel van het Lebbeekse gemeen tehuis het jaartal 1872 ver meld staat. Zelfs mensen die dat jaartal enige tijd geleden van een nieuw laagje verf voorzien hadden, wisten het niet eens. Nietwaar, Rudy Robbe- recht? De «Kastaars» hebben tijdens de Ommekaarkwis af en toe werkelijke «boenken» afgegeven. Zo waren ze er vast van overtuigd of toch niet? dat de huidige pre mier van Rhodesië «Kastaar» heet en meenden ze in de beschrijving van een dood gewone lintworm een diertje te herkennen dat de naam «Bilharzione» draagt. Een diertje van die naam. verze kerde ons één van de ploeg leden, bestaat werkelijk. Lebbeke. Zie, verklapt Staf Moortgat zijn .eega, ik zit altijd met een smaak van Rodenbach in mijn mond (pvs) De vraag in verband met «Toerisme in Vlaande ren» was zaterdagavond voor de meeste teams een ware toegift van de organi satoren. ledereen herkende immers meteen op het gepro- jekteerde diabeeld het Den- dermondse stadhuis. Behal ve dan het team van to neelkring «Wij», dat Brugge als antwoord noteerde. Naar men ons meedeelde zaten in dat team twee architekten. Die zijn dringend aan een kursus «Architektonisch schoon uit eigen streek» toe. Uit goed ingelichte bron konden we vernemen dat het uiteindelijk gebeurd is. Voor Hugo Dauwe al thans. Voor het eerst in zijn leven ging hij van de grond. Met het vliegtuig. Naar Indo- Stapt een Lebbeeks po litieagent een etablissement binnen waar men de dorsti- gen laaft, bestelt hij zich een drankje, kijkt" op zijn uur werk en zegt dan doodge moedereerd «Ik zal maar eens gaan opstappen. Naar de voetbal. Ik heb toch bui tendienst». Jozef Dauwe, Hugo's broer, is klaargekomen met zijn boek over de Mariadevo- tie te Lebbeke. Het werd begin deze week in druk gegeven. Dat Jef ook op het vlak van de volkskunde een kraan is bewijst het feit dat hem de provinciale prijs voor volkskunde werd toegekend. Voor een studie omtrent de Lebbeeekse St.-Jorisgilde. een schuttersgilde. In de loop van de maand oktober zal deze prijs in het Lebbeek se gemeentehuis uitgereikt worden. Dat Achiel Vermeiren een man is met het hart van een twintiger bewees hij vo rige zaterdagnamiddag toen hij ai wandelend op het Dorpsfeest een sjoelbak be merkte en niet aan de verlei ding kon weerstaan een spelletje te sjoelen. Het Lebbeekse sche pencollege leek enigszins teleurgesteld over de wijze waarop de pers verslag uit bracht over de jongste raadszitting te Lebbeke. Dat was althans af te leiden uit de kommentaar erop tijdens de maandelijkse ontmoeting van de schrijvelaars en het college van vorige maandag avond. Op deze ontmoeting verscheen enkel burgemees ter Moeyersoon en schepen Hiel. De overige heren sche penen vonden het blijkbaar te minnetjes de jongens van de pers te ontmoeten. Of wisten ze (weeral) niets te vertellen? De jeugd van tegenwoordig heeft geen manieren meer' Smoelentrekker Boeken en kantoormeubilair onder de hamer in Sint-Niklaas. Boven het veilingspresi dium, o.l.v. de heer Appelboom. Onderaan een impressie van de belangstelling in zaal Stad Nantes, (dw) Lede. Met hun tienen zijn ze 7 miljoen waard (jj) In café Het Roosken te Lede schijnt hel een goede dorpel te zijn voor hen die wekelijks een lotto-formulier invullen. In dat café heeft al een tiental jaren de karnavalgroep «D< Sleuren» een veilig onderkomen gevonden. Uit deze groep groeide een vijftal jaar geleden een lotto-vereniging die wekelijks vijf formulieren van 280 fr. instuurt. Het groepje bestaat inmiddels uit tien personen: Mare De Wilde, die zowat de leider van de groep is, Marc Bogaert, Georges Praet, Gerard Nijs, Nadine Van den Borre. Jeanine Geerts, Dianne Geerts, Lambert Lemmens, Paul Janssens en Octaaf Van Hauwer- Zes en het reservegetal Voor hen was zaterdag 3 september meer dan een gewone zaterdag. Even over 19.30 uur hadden ze alle reden tot juichen, niet omdat er een Belg wereldkampioen was geworden, maar wel omdat uit de Lotto-trommel precies die getalletjes rolden die de tien op hun formulier hadden ingevuld. Of hadden zij de cijfertjes doorstreept die uit de trommel bolden? Wie zal deze prangende vraag ooit oplossen? Als klap op de vuurpijl bleek ook nog dat ze het reservegetal juist hadden. Dat betekende enkele miljoenen. Zoals gezegd bestaat de groep al een vijftal jaren als lottoklub. Twee jaar geleden al werden twee leden van de klub, Mare De Wilde en Mare Bogaert, reeds winnaar met zes punten. Dat leverde hen 5.576.000 fr. op. Een som die welgekomen was. Nu ze voor de tweede maal bij de miljoenenwinnaars zijn, is het de droom van de twee Marken om ooit de keizerstitel te behalen, dat wil zeggen drie keer de grootste pot binnenrijven. Ze zijn evenwel niet alleen, want in Gent is er een dame die ook reeds tweemaal op het hoogste schavotje mocht staan. Het komt er dus op aan om rap te zijn, zeggen ze in Het Roosken te Lede. Volgens de recente gegevens heeft de Lotto-leiding meegedeeld dat de groep meer dan 7 miljoen zal ontvangen. Dat betekent toch voor iedere deelnemer een som van omen bij de 700.000 fr. Het winnend formulier werd binnengedragen in een onlangs nieu» gekozen depot, namelijk in boekhandel «Conscience» op de Dorpsplaats te Lede. J Maandag, toen men weet had van het gewonnen bedrag, bleef de-hele dag de tapkraan in café Het Roosken lopen op kosten van de winnaars. Enkele duizenden frankskert kunnen er wel af om deze heuglijke gebeurtenis te vieren. Wat zal het worden wanneer de Sleuren uit Lede voor de derde keer met de pot gaas lopen? Niemand durft het te voorspellen. Het wordt dus afwachten en hopen dat (ft feit niet te lang op zich zal laten wachten.

De Voorpost | 1983 | | pagina 4