Lieve en Germaine over spel en engagement bij de Chiro Valabele drukkerij-apparatuur aan Aalsters Dirk Martenskomitee geschonken Wase Middenstandsweek voor joggers, seniores en KMO's De Voorpost - 9.9.1983 - 5 Wase wissel aan de top van (dra jubilerende) jeugdbeweging Dertig jaar Chiro Staderas in Belsele, vijfen dertig jaar Chiro Sint-Aloysius Temse, nieuwe lokalen voor Chiro in Kemzeke, feestweekend bij de Kruibeekse Chiro. Er gaat geen vrijdag voorbij of De Voorpost moet, mag melding maken van fuivende jeugdbewegers. Juichende jongelui die zich kloek en kristelijk tegelijk doorheen het tumult van de maatschappij be wegen. De Chiro stimuleert de kreativiteit, maar geeft de jeugd ook een hele brok bezin ning mee. En ten grondslag aan het reilen en zeilen van Vlaanderens grootste jeugdbeweging (wel honderdtwintigduizend leden) ligt óók een sterk besef van rechtvaardigheid. In welke mate spoort de Chiro tot sociaal engagement aan? Lieve en Germaine vertellen over nieuwe methodieken, over kreativiteit en soberheid, over de moeilijke weg waarvoor de Chiro gekozen heeft. Lieve D'Eer is de nieuwe voorzitster van (heel) de Chiro, Germaine Kerkhofs de uittredende presidente. Lieye (26) woont in Kruibeke, Germaine (29) in Melsele. In het najaar '84 is de Chiro aan het vijftigjarig bestaan toe en de Kruibeekse vrijwilligster sleutelt vanaf zaterdag méé aan het welslagen van dat landelijk jubileum. Achter op de auto's van Germaine én Lieve werd een sticker gekleefd. Een slogan tégen de kernrakel- ten, een oproep ook voor de nationale manifestatie in Brussel op 23 oktober. De stoute reporter drumt de Chiro in het kristelijke partijhoekje en fronst de wenkbrauwen als hij konstateert dat de CVP géén eensluidend standpunt i.v.m. de raketten inneemt terwijl de Chiro ronduit tégen is. Korrektie door beide dames: de Chiro is een kristelijke beweging, zit wel enigermate in de katholieke zuil, maar tracht de verzuiling te doorbreken; en bindingen met een politieke formatie zijn er niet. Vandaar de oproep die de Chiroleiding tot alle afdelingen richtte: géén kernraketten, graag. Over vrede gesproken. «Vrede staat op het spel» was het jaarthema '82 van deze jeugdbeweging. De Chiro formuleert standpunten, zeggen Lieve en Germaine, die op rechtvaardigheid stoelen. Ze is ook vertegenwoordigd in groeperingen als «Kriste nen voor het Socialisme» en «Maatschappij- en Kerkkritische Kristenen» (MKK). Links dus? Beide dames doen wat huiverig t.a.v. de links-rechtsopde- ling. Wél pleiten ze ervoor dat we 'met z'n allen zouden nadenken over de wijze van samenleven. De Chiro draagt belangrijke waarden als onrecht vaardigheid en kristelijke inspiratie aan. En in die optiek kom je. aldus Germaine en Lieve, tot het verwerpen van de doorgedreven konsumptiestro- ming, tot een afkeer voor de «ieder-voor-zich- mentaliteit». Een moeilijke weg, maar de Chirolei ding gelóóft erin... Vrijwilligerswerk Uit de vroegere «zondagsscholen» groeide de Chiro. Jongeren uit èlle maatschappelijke geledin gen wou men aantrekken. De studerende jongelui, de boerenjeugd en de kristelijke arbeiders hadden al hun eigen beweging, de Chiro rekruteerde eigen lijk overal maar bleek ook partij te kiezen voor kansarmen, voor jongeren die nergens terecht- konden. Vijftig jaar na de start mag de Chiro zich. nog steeds, de grootste Vlaamse jeugdbeweging noemen. Tien verbonden overkoepelt men, Limburg en West-Vlaanderen hebben min of meer een eigen struktuur. Vanuit de regio's werd, door wel dertig mensen, een nieuwe voorzitster aangeduid Lieve D'Eer neemt zaterdag in Heibrand (Westmalle) de fakkel over van Germaine Kerkhofs. Om de konti- nuïteit te verzekeren blijft Adelin Verslype uit Staden aan als voorzitter, ook proost Carlos De Soete wordt niet vervangen. Voorzitter en voorzit ster moeten - het staat in de statuten - vrijwilligers zijn. de Chiro is immers een vrijwilligersbeweging. Wel beschikt de Chiro over zeven vrijgestelden plus telkens één in West-Vlaanderen en Limburg. Maar zowel Germaine als Lieve nemen hun funktie waar in de hobbysfeer. Veel vergaderen, vormen, bezinnen. Best te kombineren met de gewone job. zegt Lieve die bij een verzekerings maatschappij in Antwerpen aah de kost komt. Germaine, gehuwd met OCMW-raadslid Sidon De Coninck van Melsele (én van Agalev) krijgt nu wat meer ruimte om zich behalve met de Chiro nog met andere Melseelse verenigingen in te laten, om de zorg voor haar twee kindjes - die tijdens haar ambtstermijn van voorzitster geboren werden - ter harte te nemen en om naar een heuse job uit te kijken. Stil zitten? Nooit van gehoord! Spel en engagement Waar vroeger door de nationale leiding van de Chiro behoorlijk wat greep werd gehouden op het ontwikkelen van de jaarthema's, stuurt men de jongste tijd aan op het stimuleren van de zelfaktivi- teit. De thema's («Daar gaat de vlieger op», «We kunnen er iets aan doen». «Alleen voor je te klein», «Weer jezelf niet meer») kregen een sterk maat schappelijke dimensie. «Zet het spel op steltenis het thema dat zaterdag wordt voorgesteld. Het spel, het kreatief zijn blijft belangrijk, maar via het spel moet men zichzelf herwaarderen of toch trachten dat te doen. Lieve en ..Germaine hebben het over de vele facetten van het spel: het bevordert kontakt- en kommunikatiekan- Kruibeke-Melsele. Wouter Vloebergh van De Voorpost in gesprek met Germaine Kerkhofs en Lieve D'Eer van de Chiro. Morgen zaterdag verandert de Chiro het geweer van Wase schouder, flv) Wase wissel aan de Chirotop. Germaine Kerkhofs (links) en Lieve D'Eer (rechts): spelenderwijs de jongelui wapenen tegen de maatschappij (Iv) sen. maakt mondiger, stimuleert de kreativiteit. je geniét van het moment; maar óók wakkert het spel de groepsgeest aan. doorbreek je er het individua lisme mee. je leert je te engageren, te riskeren. Door het spel wil de Chiro de jongeren zelfvertrou wen schenken en weerbaarder maken in de samen leving. Spel is één aspekt. engagement een ander. De Chiro bindt maatschappelijke inzet aan spelen. In deze samenleving, zeggen Lieve en Germaine, grijp je zo gauw terug naar elementen om jezelf te overleven. Maar er is méér dan huisje-tuintje keuken. Langs de jaarthema's roept de Chiro tot engagement op: jezelf leren kennen, de mensen helpen opgewassen te zijn tegen het leven; da's méér dan het opbouwen van je eigen leventje. Een festijn, maar... Even iets meer over de uitwerking van het jaarthema, rond spel en stelten dus. Van september tot oktober wordt het aksent gelegd op veiligheid, op hoe je jezelf thuisvoelen kan. In januari en februari wordt geleerd hoe je al spelende zelf verantwoordelijkheid leert op te nemen. Tijdens de lentemaanden april en mei wordt het thema op kontakt en kommunikatie toegespitst, met op 29 april in alle afdelingen een «spelfestijn». En als in juli en augustus de bivakperiode is aangebroken wordt kreativiteit aan soberheid gekoppeld. In september '84 wil men bij de Chiro nieuwe methodieken lanceren, met het oog daarop wordt al volop gewerkt binnen het kader. Volgend jaar ook wordt door onze Chiro de vijfdaagse Euroforum op het getouw gezet, in Westmalle. Da's een organisa tie van Fimcap, de Fédération Internationale des Mouvements Catholiques et Paroissales, die naar heel Europa vertakt en waarvan het sekrétariaat op het Kipdorp in Antwerpen gevestigd is (Chiro- Vlaanderen vind je ook aan het Kipdorp). Hard werken wordt het voor de nieuwe voorzit ster en haar team, veel vergaderen en vormen. Lieve en Germaine worden bovendien gekonfron- teerd met een probleem waarmee alle jeugdbewe gingen te kampen hebben: een slinkend ledenaan tal. Dat heeft te maken met het dalende bevolkings cijfer én met de krisis, want de jeugd heeft nog andere zorgen dan (geëngageerd) komen spelen bij Chiro en andere groeperingen. De uittredende en nieuwe voorzitster beseffen dat de jeugdbeweging een hogere drempel heeft dan b.v. een sportklub. Dat heeft zowel voor- als nadelen. Er wordt méér van je verlangd, teamwork vergt inzet. Lieve wil, in het voetspoor van Germaine. de beweging open trekken naar het buurtwerk. De uittredende en de aankomende presidente spreken dezelfde taal, da's duidelijk. Ze willen de jeugdigen hun mannetje doen staan in de samenle ving. Hun vrouwtje, mag je met evenveel recht zeggen. Spelenderwijs aan het maatschappelijk be stel timmeren: leuke, boeiende bezigheid. Wouter VLOEBERGH (foto's Luc Verstraeten) Ontmoetingscentrum in Waasmunster Te weinig is geweten dat de Chiro in Waasmun ster op de heide (vlakbij de Lekkerbek) over een Oostvlaams vormingscentrum beschikt. Op die plek worden ook regelmatig bivakken georganizeerd. Van speelklub tot aspiranten Een vleug informatie over de leeftijdskategorieën bij de Chiro. Afdelingen is de verzamelnaam van die leeftijdsgroepen. De speelklub bundelt de jongelui van 6 tot 10, de rakkers en kwieks ofte rakwi zijn van 10 tot 12 jaar jong, de tippers en toppers ofte tito van 12 tot 14. En de kerels en tiptiens worden ook keti genoemd (14 tot 16). Vanaf 16 ben je aspirant. En daarna kan je leider of leidster worden. Flanders Printing te Aalst Vakbeurs voor grafische nijverheid Met een titel refererend naar de zo suksesryke tentoon stelling Flanders Technology wordt van 17 tot 24 maart e.k. in de Aalsterse Keizershallen een vakbeurs voor de grafische nijverheid georganiseerd. Doel van deze vak beurs is de invloed van de DIRV, de Derde Industriële Revolutie op de grafische nijverheid, aan te tonen h(j drukkers en publiek en in eerste instantie bij de school gaande jeugd. Ook in deze sektor wordt hel automatiseringsproces im mers doorgezet met behulp van elektronische apparatuur Met als gevolg een verbeterde kwaliteit en een verhoogde produktie. Vooral bij de drukkers met een eerder bescheiden produk tie en bij hun kollega's van 45 jaar en ouder wil de vakbeurs de drempelvrees voor techno logische vernieuwing trachten weg te nemen Drukkers, vooral dan de haast nog ambachtelijk wer kende hebben er immers baat bij informatie en kennis op te doen over de waaier van haal bare mogelijkheden zo finan cieel als technisch. Wat van daag op de markt is kan im mers bepalend zijn voor de eigen kompetitiviteit. Juist daarom zal de vakbeurs de typische kreaties van de huidi ge technologische aktiviteiten aantonen met toestellen die in spelen op de nood aan vernieu wing. toestellen die gebruiks vriendelijk zijn en het konkur- rentievermogen stimuleren. Klein maar krachtig materiaal zal er ter plekke worden gepre- «KMO, hart van de ekonomie». Mooie slogan, maar daar mag het volgens het NCMV van het arrondissement Sint-Niklaas niet bij blijven Het Nationaal Christelijk Middenstands Verbond vzw wil het beroep van zelfstandige aantrek kelijk maken voor jongeren en tegelijk middenstanders en kmo's aanzetten om de tewerkstelling te bevorderen. Daartoe dient overleg te worden gepleegd met of desnoods druk te worden uitgeoefend op de overheid aldus deze instantie. Een en ander werd de (Wase) wereld ingestuurd ter inleiding van de Wase Middenstandsweek. In het kader van die achtdaagse worden een aantal manifes taties en spreekbeurten op het getouw gezet. Vrijdag 16 september wordt om 18.30 uur in Stekene de Wase Middenstandweek geopend door burgemeester De Vidts van Sint-Niklaas die ook arrondissemen teel NCMV-voorzitter is. Aan de opening is de vierde avondfeestmarkt van Dekenij Dorp-Stekene gekoppeld. Zondag 18 september wordt het aktieterrein naar Lokeren verlegd. Middenstan ders op de sportieve toer, want zowel in het Verloren Bos als in het Bospark wordt gewandeld en gelopen: eerste grote Durmejogging in de namiddag. Maandag 19 september, Sint-Niklaas. De middenstanders sluiten zich aan bij de aktiviteiten voor de derde leeftijd: tentoonstelling van schilderwerken door seniors in de stadszalen en «Liedjes van toen» met Jan Theys, Jacques Raymond (en zonder Jo Leemans medunkt). Dinsdag 20 september, Temse In de gemeentelijke feestzaal vindt een panelge- sprek plaats over «Een middenstandsbeleid in Europa», geleid door Lieven Lenaerts, jeugd- en sportschepen in Sint-Niklaas. Woensdag 21 september. De Beverse bijdrage is de realisatie van een lokale middenstandsgids. Die wordt vanaf achten 's avonds voorgesteld op het kasteel Cortewalle. Rupelmonde is op 22 september, donderdag, aan de beurt. In het Gildenhuis van deze Kruibeekse deelgemeente spreekt W. Kennis over «Herwaarderingsgebie den in Vlaanderen». Vrijdag 23 september wordt de Wase Middenstandsweek afgerond in Sint-Gillis, 's Avonds in de gemeenteschool aan de Pompwijk prijsuitreiking van de tekenwedstrijd («teken een middenstander bij het uitoefenen van zijn beroepen toespraak door provinciaal NVMC-voorzitter Renaat Morreeuw. Het NCMV-arrondissement Sint-Niklaas telt tien plaatselijke afdelingen en omvat eenentwintig beroepsverbonden. Een en ander werd bekendgemaakt op een perskonferentie in Sint-Niklaas. een bijeenkomst waartoe De Voorpost traditioneel niet werd uitgenodigd. Een goeie ziel speelde ons echter graag de gegevens door. Volgende week in dit blad wat meer informatie over de Wase Middenstandsweek. W.V. senteerd. Ook interesse bij de kon- strukteurs wordt verwacht. Eens binnen de ondernemers in de grafische sektor de over tuiging aanwezig is te moeten inspelen op de huidige evolutie zal de afzet, vooral dan van kleine en weinig ingewikkelde apparaten, automatisch toe nemen. Momenteel stelt stadsarchi varis Karei Bacrt dat reeds heel wat klaar is van de toch omslachtige voorbereiding van dergelijk evenement Jan Van der Straeten zorgde alleszins reeds voor een logo dat. zoals het hoort, een echte blikvanger wordt Van der Straeten is hiermede niet aan zijn proefstuk. Hij tekende er reeds zo'n dertigtal, begeleid de grafisch de schildpadaktie en de aktie «Waar Vlamingen thuis zijn», tekende verant woordelijk voor heel wat affi ches o.a. voor de N.M.B.S. en realiseerde reeds tal van de- kors bij de BRT-TV. Logo «Flanders Printing» is de slo gan die in het logo staat. De dimensie van de derde indus triële revolutie wordt aangege ven door het woord «Flanders» en in «Printing» is de mede evolutie van de druktechnie- «Proficiat voor uw speurzin ten bate van de stad», wenste burgemeester Raymond Uyttersprot kuituurschepen Chris Lieven-Borms en stadsarchivaris Karei Baert toe bij de plechtige overhandiging van machines en materiaal van de vroegere zetterij-drukkerij Fred Wauters uit de Aalsterse Molenstraat aan het Dirk Martenskomitee. Een valabele aanwinst voor ons patrimonium dat een bestemming kreeg in het museum Oud- Hospitaal aan de Oude Vismarkt waar het naast vele andere oudheidkundige voorwer pen tentoon zal worden gesteld. Nog even wachten echter want de overbrenging van dit vaak zeer zwaar materiaal naar de definitieve bestemming de plaats vroeger aan de St. Mar- tinuskerk gewijd waarvoor nu een ander valabel onderko men dient gevonden had heel wat voeten in de aarde en is nog niet aan de finishing touch toe. Voor een prikje, 80.000 fr.. liet drukker Wau ters dit materiaal waarmee hij begin augustus II. nog profes sioneel werkte, aan het komi- tee. «Hij had geen opvolger zijn zoon verongelukte jam merlijk en hij wilde wel «bagage» aan de stad overlaten uit liefde die hij als Hofstade naar Aalst toedraagt. Zijn da me werd dan ook gepast door schepen Borms in de bloemen gezet. Het betreft hier zowat de hele inboedel van een zetterij-druk kerij zoals die waaide en draai de. Persen, een perforeerma- chine. een snijmachine, een linotype, een 100-tal oude let terkasten en alles er bij horend in een ambachtelijke drukke rij. Er was destijds zelfs een drukpers bij waarop nog vals geld gedrukt was door een vroegere eigenaar doch deze machine deed Fred Wauters wel van de hand. In bijzijn van burgemeester en schepenen De Maght en Borms Denise Van de Vel de vérheugdc zich in de aanwe zigheid van beide dames-sche penen werd een rondgang doorheen de gangen en de zaal waar het allemaal zou komen, gemaakt o.I.v. Karei Baert en konservator De Vos. Laatstge noemde ziet in deze aanwinst voor het museum met hoge edikatieve waarde de konkreti- scring van zes eeuwen geschie denis van de evolutie van de boekdrukkunst. Beginnend met eind 15de eeuw met Dirk Martens en de evolutie vol gend tot de 20e eeuw, van handgezette letter tot linotype, een samenballing van een heel stel handelingen in één appa raat. Techniek die nu uiteraard ook reeds is voorbijgestreefd zoals deskundig zal worden ge toond in «Flanders» Printing. Nevenaktiviteiten van de druk kerij als persen, plooien, per foreren ziet de konservator lie ver niet in dit lokaal daar het aktiviteiten zijn die niet ekskluslef aan zetten en druk ken zijn verbonden. Karei Baert heeft nog woorden van dank voor wie meewerkte, zij het soms eerst aarzelend, aan het tot standkomen van deze merkwaardige bijdrage van het Aalsters patrimonium. Inzonderheid dan het echtpaar Wauters, konservator De Vos en zijn medewerkers, het VTI met direkteur Wauters voor de deskundige hulp cn niet in het minst de technische diensten van de stad die onder leiding van de stadsingenieur Rik Gal- le «zwaar» werk verzette. LH Op 26 september zal de Regie der Posterijen een speciale ze gel uitgeven in het kader van het Europees jaar van de KMO's en van het Ambacht De zegel brengt een grafische voorstelling van dit Europees jaar en heeft een waarde van 11 fr. ken met de technologische vooruitgang vervat. Het ontwerp-logo. waarvan u hierbij, weliswaar in zwart wit een afbeelding ziet. bestaat uit twee delen met steeds de dualiteit oud-nieuw, houten letter (bruin), elektronisch scherm, zetten met de hand. zetten op scherm, veel tegen weinig volume. De erin voor komende letter A werd gebo ren als eerste letter van het alfabet, als begin die een reeks simboliscert en als initiaal van Aalst Het lettertype van dc A is een Egyptienne Bold. Bewust werd niet voor een modieuze letter geopteerd daar de tech nieken van gisteren, alhoewel vandaag door eigentijdse ver vangen. toch als basis voor de boekdrukkunst gelden. Dit logo zal dienst doen als waarmerk voor de drukkers- beurs van Aalst 1984. dc hand tekening voor al het promotie- drukwerk van dit veelbelovend gebeuren. (L.H.I Auto botst op vrachtwagen te Lebbeke Op de Brussclsesteenweg te Lebbeke is vrijdagavond rond 23 u de auto bestuurd door Rene De Block (56) Nieuwstraat 36 Opwijk in botsing gekomen met een vrachtwagen. De bestuurder moet allicht getroffen geweest zijn door een hartstilstand alvorens hij de aanrijding veroorzaakte. Hij werd nog naar het ziekenhuis te Dendcrmonde overgebracht, waar men alleen dc dood kon vaststellen. er»»* Lebbeke. Rene Dc Block die bij het ongeval om het leven kwam. (v) Lebbeke. Het totaal vernieuwde wagentje, (v)

De Voorpost | 1983 | | pagina 5