Eeuwelinge Valentine Vinck gevierd in Sint-Lieven te Aalst Groep De Cuyper en Belfralux Sint-Nihlase Mina honderd! Raldes en de hoogspannings- leiding Doel - Aalst Brandweerdemonstratie in Temse Dendermondse raad voor vrijetijdsbesteding samengesteld Jeugd- en senioresaktiviteiten in één adem in Sint-Niklaas van de toekomst met X Waarom «kritiek» op Dirk Maartenskomitee Nu te Wieze Voor de zesde keer Vedad-autoshow Leon Van Huffel overleden 6 - 9.9.1983 - De Voorpost «Konstant levensoptimisme en efficiënte, degelijke verzorging zijn twee kondities om het zo ver te brengen,» stelde burgemeester Raymond Uyttersprot bij zijn bezoek aan de Aaisterse eeuwelinge Valentine Vinck, een ongehuwde volksvrouw die de strijd van de Daensisten te Aalst nog aktief heeft meegemaakt, ondermeer toen ze werkte «bij Kapiteintjes» en die zich steeds heeft ingezet voor haar medemens inzonderheid dan haar familieleden en buren die decennia lang op haar toegewijde hulp konden rekenen. Voor het Rusthuis Sint-Lie- dagen verstrekt. Twee jaar te- het feit dat ze haar heel leven ven alvast een hoogdag en het rug mocht ze een andere hon- lang voortdurend gebeden levend bewijs van de degelijk- derdjarige vieren: Maria Roe- heeft om jong te mogen heid van de zorgen die ze, landt. sterven. momenteel aan 96 ouden van Typisch voor Valentine wel Juist een eeuw terug werd Valentine geboren op «het Neerhof», daar waar pu de garage Deeraerts zich bevindt. School liep ze maar wéinig want op haar 12de jaar werd ze reeds ingeschakeld in het fa briekswerk waar ze het zo goed deed dat ze gevraagd werd «meesteres» te worden. Dat wilde ze echter niet. Va lentine hielp liever dan dat ze zou gaan kommanderén. Aalst. Het personeel s verblijft (per) i met de eeuwelinge die sedert 1967 i Ze maakte de tijd mee dat de werkmens het nog echt slecht had doch droeg zeker haar steentje bij in de Daensis- tische strijd voor verbetering van het lot van de arbeider. Na haar lange periode in de fa briek was ze een tijdlang gou vernante bij juffr. De Beul in de Pieter Coeckstraat en sinds 7 oktober 1967 is ze in het rusthuis Sint-Lieven nadat ze eerst nog jaren verzórgd werd door een nicht. In 1973 werd haar 90 jaar gevierd met als OCMW-voor- zitter Piet Rousseau, in 1978 J v. met Martin Van der Speeten „Y tBW en nu was voorzitter Richard JÊÈ Goossens aan de eer. WÊ Bijna heel de tijd dat ze in MH het rusthuis verbleef lag ze in iM ^aar ked- OCMW-sekr'etaris - 'J|S| Albert Saeys herinnert zich 'Zvm niet ze eens «óp» gezien te hebben. Voor de eeuwfeest- Zie/ Sint-Lievensoord viering zat ze echter in haar zetel na een opzettelijk kort gehouden eucharistieviering opgedragen door direkteur Paul Hanssens. Als ongehuwde is ze echter niet alleen op de wereld Broer Philemon (84) en zijn echtge note (86) die over twee jaar hopelijk hun 65 jaar bruiloft kunnen vieren zorgen immers voor liefst negen neefjes en nichten die tante Valentine in het hart dragen. In haar zetel is ze kalm. stil, bijna ingedut doch kan, daar toe gevraagd, nog met flinke stem zingen van Mie Katoen e.d.m. Haar geheim om lang te leven is hete soep en veel kof fie. Zulks dan in respektabele hoeveelheden. Haar dokter, wellicht kollega Lecompte pa rafraserend, ziet haar makke lijk duizend jaar worden. Nog beter dan Mathusalem. Na mens het OCMW had voorzit ter Richard Goossens welge meende woorden van felicita ties voor de eeuwelinge en van dank voor het toegewijd perso neel, en wenste haar nog vele jaren in volle gezondheid - ziek is ze nooit geweest - te mogen behouden. Familieleden, vrienden en kennissen brachten haar bloe men bij de vleet, vanwege het stadsbestuur zorgden Burge meester Uyttersprot met sche penen De Maght en Van Vae- renbergh voor een foto van koning en koningin, door hen zelf genaamtekend en vanwege het OCMW met voorzitter Goossens en raadsleden Bour geois en Heireman voor een stevige nachtjapon. De kledij die haar uiteraard best ligt. L.H. Wegvoeringstraat vandaag in feest In De Voorpost van 8 juli kon je al lezen hoe Philomina De Beleyr uit de Wegvoeringstraat nog elke dag fluks de trap op klautert, dat ze vroeger sigarenmaakster was, dat ze ooit met die andere eeuwelinge (Emelieken Merckaert uit de Paddeschootdreef) bij de Presentatie schoolliep, dat ze in Belsele geboren werd, en nog veel méér. Vandaag wordt Mina honderd en de hele buurgemeenschap is in feest. Het huldekomité van ter plekke heeft een imposant programma ineengebokst. Om 14 uur wordt de feestelinge aan de Gasmeterstraat 95 afgehaald, in stoet gaat het naar het wijkschooltje en daar hebben alle verdere manifestaties ofte aktiviteiten plaats. Om halfdrie eucharistie viering opgedragen door de parochiepriesters, begeleid met zang door de meisjes van de wijkschool. Om halfvier laten de kinderen hun ballonnetje op. Tegen 15.45 uur worden kadootjes uitgedeeld en een half uur later is 't receptie. Intussen mogen alle kindertjes deelnemen aan een «kinderspeel- markt»: kreativiteit te over (emailleren, parelsnoeren maken), volks amusement bij de vleet. Om vijf uur start het avondfeest. En als apotheoze verzorgen om acht uur 's avonds de Sint-Niklase morris- en zwaarddansers een speciaal optreden. De vlaggetjes zullen wapperen, vandaag. Geen zwarte Nobels-vlaggen, voor de gelegenheid, ook al woont Mina De Beleyr vlakbij het teloorgegane metaalbedrijf. Wel welkomwimpeltjes, exponenten van blijheid ter ere van de eeuwelinge. Onthouden dat je de school bereiken kan langs de Nijverheidstraat. Graag herhaal ik nog even dat Philomina vroeger huisvrouw ofte werkster was bij het vervoerbedrijf De Bruycker in de Vermorgenstraat. Op haar tachtigste was ze nog «serveuse» in café Welkom op Vlyminckxhoek. Mina heeft veel meegemaakt, maar uitgeblust is ze allerminst. Ze maakt b. v. nog zelf haar bed op en met de maaltijden kan ze nog behoorlijk mee. Een glaasje wijn, ze lust het nog wel. Mina trouwde eerst met August Colman, die tijdens de eerste wereldoorlog sneuvelde. Nadien trouwde ze met Désiré Vervliet. Ook die overleed. Zoon José Vervliet inmiddels ook al een vijftal jaar overleden trouwde met Rachel Van Pottelberghe. En Rachel, Mina's schoondochter dus deelt nu de woonst aan de Wegvoeringstraat met Maurice Naudts uit Nieuwkerken, én met Mina natuurlijk. Terloops: Maurices ouders wonen in de Kolkstraat te Nieuwkerken en vormen het oudste echtpaar uit die deelgemeente van Sint-Niklaas. Feest dus aan de Nijverheidstraat en de Wegvoeringstraat in Sint-Niklaas. Een weelderig wijkfeest wordt het vandaag, een happening waar de eeuwelinge zich op de haar eigen vinnige en charmante wijze doorheen zal slaan. W.V. Raldes? Regionaal Aktiekomitee Leefmilieu Dender en Schelde, stelt zich nog vragen in verband met een eventue le hoogspanningslijn van 150 kilovolt Dendermonde - Lebbeke - Aalst. Wegens de stijgende vraag naar elektriciteit, zou immers het leveren ervan vanuit kern centrales, in casu Doel, ge pland zijn. Alhoewel Raldes de mening is toegedaan dat via een meer rationeel verbruik de eigen produktie zou kunnen volstaan, heeft het bemerkin gen i.v.m. met een eventuele hoogspanningslijn die als ener giedrager zou fungeren. Aalst heeft nog verleden week de historiek opgemaakt van de hele kwestie en, in tegenstel ling met een «beslissing» van 27 juni II. andermaal een nega tief advies voor bovengrondse leiding gegeven op 15.8. Raldes richtte een schrijven naar de Provinciale Direktie Stedebouw en Ruimtelijke Or dening en vroeg alleszins het projekt niet goed te keuren. Natuur- en landschapsgebie- den zouden er door lijden als het Denderland. Belle-Broek. Broedplaatsen van zeldzame vogelsoorten zouden worden verstoord en in een omgeving van minimaal 20 m rond de pilonen zullen onteigeningen moeten plaatsvinden. Alternatief is volgens Raldes een ondergrondse leiding waarvan de meerkosten gevoe lig zouden verminderd worden door aanleg in de nieuwe, ste vige dijken langsheen de Den der die zullen gerealiseerd worden als de Dender tot 1350 ton zal worden geherkali- breerd. Wat betreft afkoeling stelt Ral des dat er geen probleem zou zijn gezien afkoeling mogelijk zou zijn om kleine kalkstenen uit Wallonic. Bovendien zou den er geen onteigeningen noodzakelijk zijn en er is trou wens reeds een voorbeeld van ondergrondse leidingen op het trajekt, D'lbeek. Grimbergen. Vilvoorde. L.H. Zaterdag 10 september tonen de brandweerlui tussen 14 en 18 uur op de Markt in Temse wat ze in hun mars hebben. Hoe je een brand van een frietketel voorkomen kan en op welke manier je een autoband het best blussen kan. Op het gemeentehuis worden twee films over brand preventie vertoond. (wv) In het rijkssportcentrum van Herentals organizeert de Mu tualiteit der jonge arbeiders een sport- en aktiedag op 24 september. Deze dag is be doeld als een stimulans voor de start van het nieuwe jeugdwer- kingsjaar. Zaterdag 10 september start het Merksems kamerteater met zijn tiende seizoen. Als openingsstuk koos men «Bui ten voor de deur» van Wolf gang Borchert. Wie over het Merksems Kamerteater meer wil weten kan steeds bellen naar het nummer 03/645.34.51 Vrijwel in dezelfde periode worden in Sint-Niklaas ten ten mee. Kaarten hiervoor zijn behoeve van de mensen van de derde leeftijd én voor de vanaf 12 september te verkrij jeugd onder impuls van het stadsbestuur aktiviteiten 8en °P de dienst sociale zaker georganizeerd. De «week van de jeugd» wordt immers op va" bet stadhuis 18 september geopend en op 24 september met een naar bate va_ d( verluidt grootse apotheoze op het marktplein afgerond. De derde ,eeftijd worden zalerd stedelijke raad voor de derde leeftijd richt van 13 septem- g oktober afgerond, met om U ber tot 8 oktober een aantal aktiviteiten in. Ik ben jong en oud «ineengevlochten», en dat geeft volgend program- matieresultaat. Dinsdag 13 september fiets- spannings) reis naar het West- tocht voor de derde leeftijd, vlaamse Heuvelland, donder- vertrek om 13,30 uur aan het dag 29 september mogen de De nieuwe samenstelling van het dagelijks bestuur van de Stedelijke Raad voor Vrije tijdsbesteding Dendermonde ziet er als volgt uit: afgevaar digde van het stadsbestuur is schepen Hubert Macs: voorzit ter van de raad is Marcel Van De Moortel (Wij-Kreatief): eerste ondervoorzitter is Wim Van Ranst (Dendervink) en tweede ondervoorzitter Mau- rits De Paepe (FC Donck- straat). De bestuursleden zijn: Lucien De Coninck (De Schel devogel), Freddy D'Haese (HBC Concordia). Jan Gee- racrt (Dendervink). Jan Im- pens (Club der X). Frans Meyers (BC Vermaak na taak), Maurice Thomas (VELT). Dcnise Van Geel (Visput Ons Genoegen). Regi nald Van Goethem (Orde der Filisofen). Marcel Verheyden (BC Greenstar) en Bertha Wil- lems (Turnkring de Rode Roos). Sekretaris van de raad is André De Hauwere. Volgens de statuten eindigden de mandaten van het dagelijks bestuur gelijktijdig met de ambtstermijn van de gemeen teraad en moest voor het einde van 1983 worden overgegaan tot het herkiezen van het dage lijks bestuur. Deze Itera fiets, getest door Volvo Zweden, is de eerste suksesvolle kunststof fiets die gebouwd werd Hij wordt in ons land ingevoerd door Belfralux (Dennenlaan 23 te 3120-Tremelo). Hij is roestvrij, onderhoudsarm, lichtlopend, beveiligd tegen diefstal en nooit kromme wielen. En bovendien nog een aantal andere voordelen die je zelf kunt ervaren door deel te nemen aan onze wedstrijd. Wie het juiste antwoord geeft op onderstaande twee vragen, maakt kans de gelukkige winnaar te worden van deze unieke, enig echte fiets van de toekomst. Vragen: 1De Itera kunststoff iets heeft vijf grote voordelen. Welke zijn dat? 2. Wie is de invoerder van de Itera kunststoffiets voor België? Je kan deze fiets ook kopen bij: Hulin, Leie 6 Temse; Engelen, Truweelstraat 120, Sint- Niklaas; Sergeant, Moorselbaan 107, Aalst; Van Damme, Hullekensstraat 187. Dendermonde; Geirnaert, Oudburgstraat 41Zele; Claessens, Steenweg op Mechelen 8, Willebroek; Philippe-De Bondt, Nieuwe Laan 2, Hamme. Antwoordbon (uit te knippen en te sturen naar: Wedstrijd Itera flets, Oude Vest 34 te 1983)Denderm°ndede an,woorden moeten 008 bereiken ten laatste op 7 september Vraag 1.: Vraag 2.: (Je kan je kansen verdubbelen door een antwoordbonnetje uit «De Voorpost» of «Ons-Klein-Brabant» in te sturen). Adres: Telefoon: Naar aanleiding van kristische opmerkingen i.v.m, de samenstelling van het Dirk Martenskomitee.zette stads archivaris Karei Baert tijdens een perskonferentie in het Oud-Hospitaal de zaken even op een rijtje en de puntjes op de i"s. Het Dirk Martenskomitee dat reeds in feite bestond van in 1973 bij de herdenking van Dirk Marlens, onder de stuwende kracht vooral van stadssecretaris Christiaan Willéms. liet zijn statuten in het staatsblad publiceren op 1 maart 1976. Voorname medewerkers waren reeds toen E P. Karei Heireman en Hedwig Meert, beiden overle den. Anderen kwamen de rangen vervoegen als Denise Van de Velde. Wingried Vernaeve, Luc Robijns. M. Van den Steen, Herman Van Santen. Karei Baert enz. De binding met het stadsbestuur, alhoewel niet officieel, werd de facto verzekerd door de schepenen van kuituur, achtereenvolgens Gaston Van den Eede. Jan Caudron. Herman Roels en momenteel Chris Lievens-Borms. Hel Dirk Martenskomitee verzorgt het Festival van Vlaan deren te Aalst reeds sinds 1973. organiseerde tentoonstel lingen, wetenschappelijk voorbereid en met valabele kata- logi, bracht voordrachten en edukatieve folders en bro chures ter popularisering voor een ruim publiek, o.m. over Dirk Martens. De Zwarte Zusters. Aalst in kaart en beeld. 5 eeuwen Iconografie en 500 jaar St. Martinuskerk. Resultaten van vele uren volgehouden inspanning door tal van onderlegde, belangloze personen. De geuite kritiek op het Dirk Martenskomitee noemt spreker dan ook bevreemdend, stoelend ofwel op onwe tendheid ofwel op gebrek aan politiek fatsoen. Kriteria voor aanwerving van leden waren steeds kompetentie en inzet. Politieke of ideologische motieven kwamen er nooit in aanmerking. Iets wat spreker voor Aalst dan wel eerder ongewoon noemt. Vanzelfsprekend waren er al eens misverstanden. Maar die zijn er toch in elk goed huishouden LH stadhuis (Valk 13.45 Moortelhock 13.50 uur, Ste- 'nenmuur 14 uur). Na de tocht gezellig samenzijn in het klub- huis in Puivelde. Zondag 18 september wordt op het stadhuis, tijdens een aka- demische zitting, de jeugd- week geopend. Een vademe cum voor de jeugd wordt voor gesteld. En in de namiddag wordt voor de jongelui een wandelzoektocht in de vorm van een schattenjacht georga nizeerd. Maandag 19 september dan weer twee aktiviteiten voor de seniores, in de stadszalen van af 14 uur showprogramma «De tijd van toen» met Jacques Raymond, Rita Deheve, Sam" en Sandy, Cees Brug en Coen Crücke. Deze manifestatie komt i.s.m. het plaatselijk middenstandsverbond tot stand. Maandag ook wordt in de stadszalen een expositie met schilderwerk van seniors geopend. Het gaat om schil derijen en tekeningen van mensen van de derde leeftijd die het kreativiteitsatelier vol gen in de Sint-Niklase kunst- akademie. Dinsdag 20 september is, 's avonds, weer voorbehouden aan de jongelui. In de stadsbi bliotheek is er een themage- sprek over jeugdwerkloosheid, m.m.v. syndikale en patronale organisaties. Woensdagnamiddag verwach ten Tante Lieve en Nonkel Wally de allerjongsten op een poppenkastvoorstelling, we schrijven dan 21 september. Donderdagavond 22 september is er op het stadhuis een «open vergadering» van de Sint-Ni klase jeugdraad. Vrijdagavond 23 september leidt Jo Daems de film «Looks and smiles» in, de prent wordt in de schouw burg geprojekteerd. Zaterdagavond 24 september volksfeest voor de jeugd op het marktplein van Sint-Niklaas, met volkdans en infostands Over naar de derde leeftijd opnieuw. Dinsdag 27 septem ber kunnen de inwoners uit kernstad Sint-Niklaas op (ont- inwoners van de deelgcmeen- een optreden van he> plaatselijke operettegezel schap («Een nacht in Venetië) Ook hiervoor kan men vanï 12 september ten stadhuia kaarten verkrijgen. wv) De Vereniging der Dendermondse Autodealers organiseert van 9 tot 12 september in de Oktoberhalle-C te Wieze haar zesde autoshow. Dit interessant regionaal autosalon had vroeger plaats op de Oude Vest te Dendermonde en mocht er net als nu te Wieze vele duizenden bezoekers begroeten. Dat niet alleen omdat de toegang gratis is, maar wel omdat de dealers hun uiterste best doen om de meest recente en interessantste modellen naar de show te brengen. Meer dan honderd fonkelnieuwe wagens staan nu netjes gerijd in de komfortabele Oktoberhalle, terwijl de garagisten klaar staan om alle inlichtingen te verstrekken Telkenjare is de vereniging verrast door de mooie resultaten die de verkoop uiteindelijk bied"* Dat k°mt methCt mi"St d°0r dC talrijke voordelen die het kopen op het salon zelf En eigenlijk moet je er niet alleen heengaan om te kopen. Het wordt zelfs een gezellig dagje uit daar wandelend tussen die mooie wagens kiezend en keurend, dromend wellicht. Alle merken nemen eraan deel zodat de bezoeker een duidelijk overzicht krijgt van wat er zoal op de markt te krijgen is. Openingsuren: Vrijdag 9.9 van 17 tot 21 u., zaterdag 10.9 van 14 tot 21 u., zondag 11,9 van 14 tot 21 u maandag 12.9 van 17 tot 21 u. Schuldig of niet In het voorjaar 1978 verscheen in De Voorpost een feuilleton, van de hand van Louis De Lentdecker, over Sint-Niklazenaar Leon Van Huffel. Ook jour nalist Jos Cels had zich toen over «de zaak Van Huffel» gebogen; dat resulteerde in een boek. Leon Van Huffel werd in 1948 tot levenslange hechtenis veroordeeld door het Oostvlaamse assi senhof. In maart 1947 kwam zijn vader Frans om het leven in de familiale hoeve aan de Botermelk- straat in Sint-Niklaas. Hij zou door wurging overle den zijn en Leon Van Huffel werd als schuldige aangewezen. Had hij z'n vader aan een balk opge hangen? Had hij alleen dat gedaan? Leon, die één maand na de dood van zijn vader getrouwd was en in Kalio een boerderij had gekocht, bekende eerst, maar er zou druk op hem zijn uitgeoefend. Nadien loochende hij. Vasthoudend, koppig was deze Sint-Niklazenaar.. Maar toen hij voor strafvermindering in aanmer king kwam wou hij de cel niet uit. Want dan zou, zo vond hij, gelijk hebben gestaan met het bekennen van schuld. Na meer dan dertig jaar gevangenis kwam hij dan toch vrij Samen met zijn vrouw Clara probeerde hij er, eerst in Kallo en nadien in Sint-Niklaas op nieuw, het beste van te maken. Hij vond een job. En werd enkele jaren geleden zwaar ziek. Vorige week woensdag is Leon Van Huffel in het Leuvense Sint Rafaëlziekenhuis overleden. Hij was zestig jaar. Ging het in de Botermelkstraat om moord of om zelfmoord? «De zaak Van Huffel» blijft vooralsnog met een sluier van geheimzinnigheid omhuld. (wv) P'J! zor Jlinj wei

De Voorpost | 1983 | | pagina 6