Naar samenwerkingsverband miiieuwerkgroepen Denderstreek j_ Lozing te Kieldrecht: blubber verwijderd en aanpassingen om vervuiling te voorkomen Deskundige spreekt over LPG-terminals in Kallo SP-Waasland verwerpt argumenten voor Grote Ring Opnieuw onderhandelen over Baafhoekkanaal Verbinding rijksweg 60 met ring rond Sint-Niklaas Pachters uit hun hofstee verdreven Vlaamsgezindheid en «fascisme» in Sint-Niklaas Verkeerslichten op rijksweg 14 in Belsele De Voorpost - 9.9.1983 - 7 Een gespecialiseerde firma uit het Antwerpse heeft eind vorige week de dikke laag blubber verwijderd op de waterplas achter het erf van landbouwer Richard Van Den Berghe in de Gemenestraat te Kieldrecht. Zoals in onze vorige editie werd gemeld is door een lozing van een nabijgelegen transportbedrijf aanzienlijke waterveront reiniging opgetreden. Voor bewoners van de Gemene straat was dit vooral niet nieuw. Het is immers al de derde keer dat zo'n vervuiling wordt vastgesteld. De Beverse milieuambtenaar als Mark De Pauw Onder im- Mark De Pauw tilt erg zwaar puls van gemeenschapsminis- aan de zaak en heeft van het ter Lenssens zou in deze gang schepenkollege volledige steun van zaken mogelijk verande- gekregen om in deze zaak ring komen, streng op te treden. Nu het voorval ook in dc regionale ^r|j pers, en in dit blad als 'pri- De lozing die vorig jaar in juni meur', aandacht heeft gekre- is gebeurd blijkt tot dusver de gen is de hele zaak in een ergste in de reeks van drie te stroomversnelling terecht ge- zijn geweest. Maar ook de re- komen. De Vlaamse Waterzui- cente waterverontreiniging veringsmaatschappij heeft vrij mag niet onderschat worden, vlug een ambtenaar afgevaar- Toen we ter plaatse pools- digd om de lozing te verbalise- hoogte gingen nemen was dat ren. Zo'n taak hoort er immers meer dan duidelijk. Tientallen nog steeds niet bij voor een vogels en zeker honderden vis- gemeentelijk milieuambtenaar sen zijn er het slachtoffer van geworden. Van enig dierlijk leven rond de waterplas is vooralsnog geen sprake meer en volgens De Pauw kan het wel maanden, duren vooraleer de fauna en flora zich heeft hersteld. Veel hangt af van de weersomstandigheden. Ge noeg regen kan in deze situatie het natuurlijk herstellingspro ces een handje toesteken. Om het vuile goedje weg te krijgen is enkele dagen na de lozing een watervang, door het Pol derbestuur aangelegd om het waterpeil in de polder te kun nen regelen, opengezet De waterplas, achter Van Den Berghe is sinds enkele dagen gereinigd. Kort na de feiten waren er ook al olie-absorbe rende matten aangebracht om r -u i r, de blubber weg te krijgen. Een Kieldrecht. De blubber werd soort experiment, zou De Pauw ons achteraf vertellen, dat echter niet honderd pro- en het was duidelijk dat andere cent is geslaagd. De vervuiling middelen dienden ingezet e was nu eenmaal te omvangrijk worden. verwijderd door een gespecializeerde Antwerpse firma. Op de Wase Scheldeoever, ter hoogte van het zuidelijk insteekdok te Kallo, worden momenteel in opdracht van Antwerp Gasterminal een aantal gigantische LPG-tanks gebouwd. Zo'n LPG-vestiging is nieuw op het Linkeroe ver-industriegebied en vooral wat de mogelijke gevaren betreft blijven er bij de bevolking een aantal vragen onbeantwoord. Dat is ondermeer gebleken toen mi lieuambtenaar Mark De Pauw een tweetal maanden geleden het dossier op de Kallose gemeentehuis kwam verduidelijken. Over die terminals zal zeker nog een heleboel te doen zijn. Tijdens de komende gemeenteraadszitting (dinsdag 13 september) zal de vestiging ter sprake komen, overigens al voor de tweede keer. Agalev organiseert drie dagen later een informatie-avond en voor die gelegenheid wordt een Nederlandse deskundige naar Bcveren uitgenodigd. Wat Agalev en milieugroeperingen zwaar op de maag ligt in deze zaak is het weinig open beleid dat Bevercn heeft gevoerd. In het recente nummer van 't Groene Waasland haalt Mark De Jong trouwens nogal fors uit naar de beleidsverantwoordelijken. De titel van zijn bijdrage «Als de waakhond slaapt.. LPG in Bcveren» zegt al iets. maar in zijn konklusies onderstreept De Jong dat de plaatselijke bevolking weinig voorlichting en inspraak hcefi gekregen. Voorlichting Aan die voorlichting wil Agalev dan zelf maar iets doen. Via het tijdschrift Zeeuws Nieuws is men in kontaki gekomen met de h Bannink Die is erg beslagen op hei vlak van LPG en schreef daarover erg interessante bijdra gen in genoemd tijdschrift. LPG-aanlanding is trouwens ook erg aktueel in Zeeland. Maar daar worden de zaken wel anders aangepakt. Onder impuls van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland en het Instituut voor Maatschap pelijk Gericht Onderzoek werd een brochure samenge steld. die uitsluitend handelt over LPG c-n al wat daarbij hoort. Tijdens een perskonferentie in Middelburg werd dat bundeltje voorgesteld. De brochure zelf is een be knopte weergave van het eindrapport van een onderzoek dat door studenten regionale ekonomie en civiele planolo gie van de Katholieke Hogeschool van Tilburg en dc Technische Hogeschool van Delft werd uitgevoerd. Het onderzoek in Nederland naar mogelijke gevaren van LPG-terminals is veel verder gevorderd dan in ons land Voor de vciligheidsstudie die milieuambtenaar De Pauw heeft opgesteld voor de Kallose vestiging werd trouwens aanzienlijk geput uit Nederlands onderzoeksmateriaal. Toen-de grootschalige aanlanding van LPG in Zeeland, met vestigingen in Vlissingen en Terncuzen. steeds vastere vormen aannam, kwamen bij Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, waarvan Bannink voorzitter is. twee vragen naar voor: hoe is de politieke besluitvorming verlopen en wat zijn de gevolgen van de huidige grootschalige LPG-keten in de Westerschelderegio voor de aspekten regionale ekonomie-(on)veiligheid? Deze vragen werden opgelost door de Interuniversitaire Studiegroepen Planologie, met medewerking van studen ten van de T H Eindhoven en van de rijksuniversiteit van Groningen. In de genoemde brochure zijn de konklusies gebundeld. Volgens Agalev heeft de heer Bannink voldoende achter grond om er een leerzame avond van te maken. Verder zal de film «Bleve» worden vertoond. Die prent handelt over een LPG-ongeluk. Bezorgd Agalev heeft in een persnota al laten weten niet zozeer tegen de AGT-terminal gekant te zijn Maar nu de eerste vestiging zo goed alf voltooid is. is volgens de partij de kans reëel dat zonder veel problemen het dorpje Kallo cén grote LPG-opsiagplaats zou worden. Een aantal andere bedrijven hebben immers ook al laten weten Kallo interes sant te vinden voor dc bouw van gasterminals. De vooropgestelde vestigingen even op een rijtje: AGT 125.000 kubieke meter bovengronds opslag. Panocean 125.000 kubieke meter bovengronds. Distrigas 140.000 kubieke meter ondergronds, samen dus 390 kubieke meter. Indien ai die vestigingen er zouden komen, dan heeft Agalev ons alvast voorgerekend dat er op jaarbasis een doorvoer zal zijn (wif de vestiging winstgevend blijven) van 390.000 x 10 3 miljoen 900.000 kubieke meter. "AGT staat er», stelt Agalev. «maar de bouw van een tweede terminal en een derde moeten voorkomen worden». Wie belangstelling heeft vpor de LPG-problematiek mag de info-avond in het socio-kultureel centrum zeker niet missen Met Bannink heeft men zeker een goede keuze gemaakt, want aan zijn deskundigheid hoeft niet getwijfeld te worden. Veel toelichting en bovendien nog een film. gratis in De Spiegel op vrijdag lf> september. Wat er tijdens die avond verteld wordt leest u in een volgende editie L.V.B. Zwaar materiaal De zaak werd dan besproken in het schepenkollege van Be- veren en de Beverse milieuam btenaar kon zelf de keuze ma ken: ofwel de Ciiele Bescher ming van Brasschaat inschake len. die in juni 1982 ook al de klus klaarde, ofwel een beroep doen op een gespecializeerde firma Werknemers van dat bedrijf zijn donderdag ter plaatse gekomen met- zwaar materiaal. Het goedje zelf was samenge dreven en door de eerder aan gebrachte matten samenge houden. Op die manier had de blubber zich dus niet over het hele wateroppervlak kunnen verspreiden. Vervolgens is men begonnen met het 'afzui gen' van de olie. «Er komt uiteraard ook altijd een hoe veelheid water mee», vertelde ons een werknemer, «maar die wordt later verwijderd, zodat alleen de vuiligheid overblijft. In een latere fase wordt het goedje aan boord gebracht van een verbrandingsschip voor definitieve verwerking». De firma heeft ruim twee da gen nodig gehad om de klus te klaren. Na de waterplas kwam ook nog een sloot aan de beurt. Daar werd de vervuilde modderlaag verwijderd. Het transportbedrijf, dat de feiten bekend heeft, zal de oprui- mingsaktie betalen. De kosten zouden zo'n honderdduizend frank bedragen. Bovendien heeft het bedrijf bezoek gekregen van een amb tenaar van de Vlaamse Water zuiveringsmaatschappij. die proces-verbaal opmaakte om dat de firma over geen lozings vergunning beschikt. Dat pro ces is inmiddels ook al aan het parket overgemaakt. De direk- tie van het transportbedrijf heeft al laten weten dat aan passingen aan de installaties zullen worden doorgevoerd om dergelijke voorvallen in dc toekomst te voorkomen. Er zal worden aangesloten op het rio- leringsnet en een olievang zou dan de grootste vuiligheid moeten tegenhouden. L.V.B. In «'t Apostelken» te Aalst verschenen verleden maandag afgevaardigden van een dertigtal milieuwerkgroepen van de 50 aangeschrevenen op het appel. Voor een eerste kontaktnanie een alleszins niet onaardige respons. Werk groepen van diverse aard uit de Denderstreek doch ook uit aangrenzende gebieden als bvb Pajottenland en Wetteren. i Heel wat organisaties beijve- dcring en boomverzorging. ren zich immers de jongste wijk- en buurtkomitees. dorps jaren voor dc beveiliging van raden. socio-kulturele en het leefmilieu zodat milieu- jeugdorganisaties tdestruktieve tendenzen meer Echter blijkt maar al te vaak jen meer gecounterd worden, dat men van elkaar weinig Klassieke werkgroepen «leef- weet heeft, de behandelde rna- I milieu» en naluurverenigingen tcrie niet juist omschreven J doch ook diverse specifieke kent en onderlinge steun. I werkgroepen als stadshcrwaar- eventueel ook op het financi- Het arrondissementsbestuur van de SP-Waasland kwam bijeen op zaterdag 3 september onder voorzitterschap van Mare De Gryze die als ondervoorzitter de weerhouden Fonny Boesmans verving. dracht 3an de socialistische Naast dc afhandeling van een vertegenwoordigers binnen de aantal interne aangelcgcnhe- Interkommunale Waasland en den werd de organisatie van de aan senator Pros Matthvs. be- tewerkstellingsmanifestatie heerder van dc Maatschappij [«SOS Werk Waasland» verder voor Grondbeleid van de Lin- op punt gesteld. keroever. om het verzet van Het bestuur hoorde verslag het Waasland op een ondub- van senator Pros Matthys en belzinnige wijze door deze in- volksvertcgcnwoordigcr Fred- stantics te laten tot uitdruk- dv Willockx over de aktie te- king brengen. De SP-Waas- gen de aanleg van de «Grote land aanvaardt met dat privé- Ring» doorheen het Waasland, instanties die de Liefkenshoek- De SP-Waasland betuigt zijn tunnel bouwen en financieren, volle steun aan het aktiekomi- om rendabiliteitsredenen (tol- té in zijn poging om het een- geldén) hun wil zouden op- stemmig protest van het Waas- dringen aan de Wase bevol- land te koóërdineren over de king, enkele en alleen omwille politieke grenzen heen van dc optimalizering van de De SP-Waasland vindt het ver- verkeersstroom naar Liefkens- bijsterend dat de regering, hocktunncl. zonder enige raadpleging in Het algemeen belang moet het Waasland, besloot een volgens de SP primeren op het aanslag te plegen op het Wase winstbejag van het privé-kapi- jlecfmilieu. nadat ten behoeve taal. De SP-Waasland pleit in v.m dc Linkcroever-ontwikke- dit verband voor een normale ling reeds zovele milieu-offers publieke financiering en be toverden gebracht». Het arron- heer van de Licfkcnshoek-tun- jdissementsbestuur geeft op- nel. cle vlak. zelden aanwezig is. Een toekomstgerichte Iccfmi- lieustrategie in de Dender streek zou dan ook beter ge diend worden door onderlinge samenwerking. Zulks uiter aard met bewaren van de ei genheid en onafhankelijkheid van elke groep. Bij het twee decennium van haar werking nam Raldes (Regionale Aktie- groep Leefmilieu Dender en Schelde) dan ook het initiatief te komen tot een nieuw samen werkingsverband. Eerst werd het regionaal milieucentrum in Netwerk. De Ridderstraat, uit gebouwd en dit jaar wordt ge hoopt het samenwerkingsver band gestalte te zien krijgen. RALDES. Wie? Wat? Raldes vzw werd gesticht in 1973 om de milieubelangen in de streek van de gewestplan nen Aalst-Dendermondc te behartigen. In de brede zin want ook ruimtelijke ordening en hinderlijke bedrijven beho ren tot haar objcktieven Ral des bekommert zich om de bescherming van landschap, fauna en flora, ageert tegen lucht- en waterverontreiniging, behartigt een goede ruimtelij ke ordening, wekt belangstel ling voor de natuur en verricht maatschappelijk opbouwwerk inzake leefmilieuproblemen. Raldes heeft momenteel acht annulaticbcroepen hangende tot hiertoe zonder énige uit spraak. Annulatieberoep dat haar per stuk zowat 4.000 fr kost In het Raldescentrum kan men terecht voor inzage van het gewestplan, voor wetgeving en dekreten, voor wetenschappe lijke werken, voor hinderlijke bedrijven, sluikstortingen. en boomkappingen. voor even tuele akties. Omer Wattez Professor Librecht. voorzitter van de uit «De Wielewaal- ontstane «Omcr Wattcz-stich- ting» die zich bezighoudt met de milieuproblematiek in dc Vlaamse. Ardennen was de gast die de manier van samen werken in regio kwam uitleg gen waarop dan eventueel kon ingespeeld worden. Op zeer humoristische wijze stelde hij de aktie aldaar voor. aktie met een aantal werkgroepen en met kontaktpersonen in iedere gemeente zodat dadelijke doorstroming van dc informa tie geen dode letter blijft. Spreker onderstreepte tevens de eerder positieve aanpak die hij inzake milieuproblemen voorstaat. Hij wil er liever voor iets werken dan wel stelselma tig tegen. In dat verband was Siegfried Van Nuffel dan ook verbaasd van de weerklank die de zaak van de Witte los te Meldert. iets wat hij terecht een kleinigheid noemde, in de pers had gekregen. Alleszins niet ui verhouding tot de be langrijkheid ervan. Huistaak Een voorstel om te komen tot een hecht samenwerkingsver band werd reeds geformu leerd. Het gaat uit van dc idee «samen sterker», wil een ver trouwensrelatie scheppen, kant zich zowel tegen politise ring als tegen kommersialise- ring en opteert voor behoud van de statuten zoWfel die van Raldes als die van de samen- werkingsverenigingen zo deze vzw's zijn.. Qua samenwerking zijn er vol gende mogelijkheden: zelfstandige werkgroepen die zich in Raldes integreren doch met behoud van hun au tonome werking plaatselijke kernen op ini tiatief van Raldes opgericht verantwoordelijk voor de ei gen werking kontaktverenigingen dié samenwerken zonder integra- tie in Raldes De aanwezigen kregen een De eventuele aanleg van het Baalhoekkanaal is heel twijfelachtig geworden nadat de Provinciale Staten van Zeeland eind 1981 het tracé uit het streekplan van Zeeuwsch-Vlaanderen hadden geschrapt, ook al maakte ons land daartegen veel bezwaar. Van Belgische zijde wordt nu gehoopt dat die schrapping ongedaan zal worden gemaakt. Voor het Land van Waas en het linker-Scheideoevergebied is dat Baal hoekkanaal immers van veel belang. Van minister van openbare werken Olivier kon het Lokerse CVP-parlementslid Miet Smet vernemen dat de aanleg van het Baalhoekkanaal blijft deel uitmaken van het onderhandelingspakket tussen ons land en Nederland. De aanleg van het kanaal zou een belangrijke kapitaalsoverdracht van België naar Nederland met zich meebrengen, en zulks acht minister Olivier in de huidige omstandigheden aller minst wenselijk. Minister Olivier verklaarde al vaker dat inzake het voltooien van het huidige .prioritaire program ma voor de haven op de Linkeroever een afwach tende houding zal worden aangenomen in verband met de verdere uitbouw van de haveninfrastruk- tuur. Pas als ondubbelzinnig vaststaat dat een ekonomisch verantwoorde behoefte bestaat aan projekten als de aanleg van het Baalhoekkanaal zal, steeds volgens de minister, tot nieuwe investeringen worden overgegaan. <wv) Ter verbinding van de Rind rond Sint-Niklaas met de rijksweg 60 moeten nog volgende werken uitge voerd worden: het vak Plezantstraat - Lage Bok- straat. het vak Lage Bokstraat - Hoge Bokstraat en het aansluitingskomplex van de Ringlaan met de rijksweg 60. Van de rijksweg 60 moeten daartoe nog volgende werken worden uitgevoerd: de brug over de spoorweg en het vak rijksweg 14 tot aan de spoorweg. In antwoord "op een parlementaire vraag van VU- volksvertegenwoordiger Jan Verniers uit Sint-Ni- klaas zei de minister van openbare werken dat de werken zullen worden uitgevoerd in funktie van de beschikbare kredieten. Wel ligt het in de bedoeling van de overheid eerst de vakken vanaf de Plezant straat tot de Hoge Bokstraat en het gedeelte RW 14-Tuinlaan van de rijksweg 60 af te werken. Op die manier zou de verbinding van de rijksweg 60 met de Ringlaan tot stand gebracht worden langs de Tuinlaan en de Hoge Bokstraat. (wv) Ik neem de pen ter hand Als verantwoordelijken van verschillende landbouwverenigin- gen willen wij ons ongenoegen uitspreken over de manier waarop reeds generaties boeren, pachters van hun hofstede worden verdreven, zonder dat hiervoor schadevergoeding wordt betaald Niettegenstaande de grondwet duidelijk zegt dat nie mand van zijn bezittingen mag worden beroofd, is dit voor het ene geval voorzien. Bijvoorbeeld: als de pachter de gronden moet verlaten voor openbaar nut. dan wordt een vergoeding toegestaan door de rechtbank van zowat honderdduizend tot vierhonderdduizend fr. per ha. Wordt de boer uitgedreven door een standgenoot, dan kent de rechtbank zo'n tienduizend frank per ha vergoeding toe. als navette; de schade wordt gewoon met vergoed. Wat erger is: deze boeren die één volgens de grondwet bepaalde vergoeding ontvangen, krijgen dan nog de voorkeur bij toewijzing van gronden van openbare besturen. Wij mogen zeggen dat de wetgever het onrecht ten top drijft, wetende dat tien procent van die gronden aan die besturen behoren en omdat dat nog niet genoeg is. Landbouwers die onteigend worden, geheel of gedeeltelijk, kunnen van de saneringspremies genieten, een soort pensioen. Boeren die door een konfrater uitgedreven worden, zoals in ons geval, kunnen nergens terecht Op 57- jarige leeftijd kunt ge enkel uw spaarcenten opvreten, als ge er hebt. Een ander beroep aanpakken in deze moeilijke tijden gaat zo maar niet. De volwaardige bedrijven moeten in de hand gewerkt worden ten koste van de uitgedreven of kleine bedrijfjes, maar niet op zulke manier, waarmee onze uitgedrevene en uitgeholde landbouwers een saneringspremie ontvangen van ongeveer hon derdduizend frank per ha per jaar of meer dan de huidige elfduizend frank pensioen. Iedere belastingbetaler heeft volgens ons recht op een volwaardig bestaan. Wij weten dat heel wat landbouwers die andere landbouwers hun gronden afnemen dikwijls op wettige maar niet rechtvaardi ge manier aan geld zijn gekomen, door alle middelen te gebruiken, door de gewone brave burger voor honderdduizend frank te lichten als hij een bouwgrondje heeft verworven. 25 jaar geleden bewerkte een landbouwer-pachter 15 ha land bouwgrond. ieder jaar werd hij gedeeltelijk onteigend voor openbaar nut. Daarna is hij niet zonder landbouwgrond geraakt, maar hij heeft nu met die dikke beurs geld van de onteigeningen 60 ha landbouwgrond, waarvan de helft in eigendom. De ene steenrijk en de andere geen nagel om aan zijn... te krabben! Dat wij kwaad zijn bij al dat zien van dit onrecht hoeft geen betoog. Wetsvoorstellen die aan zulke mistoestanden een einde zouden maken blijven lang ter bespreking of gaan de doofpot in. En de wetten worden ongestraft met voeten getreden. We zien reuze-landbouwbedrijven uit de grond rijzen op de voorafbehandelde manier. Ze worden zogezegd uitgebaat als tweede beroep, in werkelijkheid worden ze uitgebaat met arbeiders regelmatig «in het zwart» in dienst. Ziedaar nogmaals een voorbeeld van «rechtvaardigheid». A. Cole, Bazel; R. Speelman, Belsele en L. Van de Velde. Sint- Niklaas. Ik neem de pen ter hand Graag wou ik even reageren op het artikel «Mee op weg voor Vlaanderen» dat verschenen is in De Voorpost van vrijdag 2 september jongstleden van de hand van de heer Leo Dc Bock. Naast enige informatie over de tentoonstelling met 17 Vlaams gezinde verenigingen op 16. 17 en 18 september in het kollege (SJKS) te Sint-Niklaas, geeft de heer De Bock vrij veel negatieve kritiek op twee van de 17 deelnemende verenigingen, namelijk de Werkgroep Alarm en Voorpost. Dat is zijn goed recht. Ik ben niet aangesloten bij de net opgesomde verenigin gen. maar toch doet het mij pijn te moeten vaststellen dat dc kommentaar van uw weekblad op de Werkgroep Alarm en Voorpost gebaseerd is op vooroordelen, primair denken en onwetendheid. Dat is natuurlijk een hinderpaal om een objek- tief beeld te krijgen van deze twee organisaties Ik zal dan ook enkele van mijn bezwaren opsommen. Dat Voorpost «fascistisch» zou zijn is fout. Weet Leo De Bock wel wat fascisme is? Of gébruikt ook uw weekblad deze historische term als modewoord (het is zeer makkelijk te zeggen dat iets «fascistisch» is. analyseren wat dat «iets» wil is moeilij ker en veronderstelt uiteraard een zeker intellektueel peil). Het fascisme is een staats nationalistische ideologie cn Voorpost is vo/fonationalistisch Het fascisme streeft naar een sterk autori taire staatsvorm (centralistisch). Als je de theorieën over het fascisme leest stel je vast dat dit niet anders kan dan leiden tot een diktatuur. Voorpost wijst de diktatuur, zowel van links als rechts, radikaal af Wél zegt ze dat er enkele korrekties moeten gebeuren aan de parlementaire demokratie, maar dat is heel wat anders dan de roep naar de «sterke man» die het eens zal gaan fiksen. Werkgroep Alarm zou volgens Leo De Bock de «Blut-und- Boden-doktrine voorstaan. Weet u, Leo Dc Bock, wat dc «Blut-und-Boden»-doktrine was? Hebt u al dc moed gehad om die doktrine te vergelijken met wat de Werkgroep Alarm schrijft? Duidelijk niet. Indien wel had u al lang gezien dat beide héél verschillend zijn Om te besluiten nog dit: samen met uw weekblad wens ook ik uw lezerspubliek te waarschuwen voor (neo-)fascisme, (neo- )nazisme cn andere uiterst-rechtse ideologieën. Dc demokratie mag inderdaad niet verdwijnen door het tolereren van extremis tische en gevaarlijke ideeën of groepen, maar dan vrees ik dat u verkeerd bent, zulke tendensen te willen zoeken bij Voorpost of de Werkgroep Alarm. De autoritaire strukturen, discipline en tucht zoals die bestaan in de PvdA (het vroegere Amada) zijn honderd keren harder dan bij Voorpost en de Werkgroep Alarm. Maar wat baten kaars en bril als Leo De Bock met zien wil? Namens het NVDC, Lieven Van Mele Sint-Niklaas Naschrift van de redaktie: Leo De Bock formuleerde inderdaad enkele bedenkingen bij Voorpost (en Alarm). Hij zegt echter niet uitdrukkelijk dat deze groeperïng(en) fascistischzouden zijn, wel geeft hij aan dat Voorpost «door doorgaans objektieve bronnen als fascistisch wordt aangeduid". En dat is een nuance. voorontwerp van tekst mede door een werkgroep ad hoe opgesteld. Deze tekst kregen ze mee als huistaak Hij dient te worden bekeken in het licht van de eigen vereniging en in de volgende samenkomst in Netwerk midden oktober, kunnen wijzigingen worden aangebracht alvorens door alle betrokken partijen te worden genaamtekend. Wel formalis tisch maar noodzakelijk om er eventueel op te kunnen terug vallen. Voor de derde keer wordt er in de Hallen van Kortrijk een salon voor kantooruitrusting georganiseerd. Het salon wordt geopend op dinsdag 13 september door minister Mare Evskens van ckonomische za ken. Hij zal handelen over kri- sis cn vooruitgang. erking met het Hu manistisch Vrijzinnig Vor mingswerk organizeert het centrum voor permanente vor ming van de Vrije Universiteit van Brussel een reeks voor drachten met als onderwerp: «momenten uit de geschiede nis van het vrije denken» De voordrachten vinden plaats in de VUB, Hilok gebouw L, tweede verdieping, lokaal 210. Pleinlaan 2 te 1050 Brussel telkens op woensdagnamiddag van 14.30 uur tot 17 uur. Voor meer informatie kan men steeds terecht bij Els Stubbc. koördinator Centrum voor Permanente Vorming (02/ 641 27.47) of bij Elise Van den Bossche, sekretariaat (02/ 641.27.43 of 641.27.44) De werken voor het plaatsen van een driekleurige lichtseininstallatie aan het kruispunt van de rijks weg 14 met de Schoonhoudtstraat en de Vijver straat in Belsele namen een aanvang op 19 au gustus. De minister van openbare werken antwoordde dat op een vraag van volksvertegenwoordiger Miet Smet (CVP) uit Lokeren. Gemeld werd ook dat er bij het betrokken bestuur wordt op aangedrongen opdat de werken met bekwame spoed zouden wor den uitgevoerd. (wv)

De Voorpost | 1983 | | pagina 7