Volkshappening doet omgeving van «oude kerk» in Sint-Niklaas herleven Géén luchtballons, toch enig vermaak Feest in de Fabriekstraat te Kallo Sint-Niklaas Zwaarddansen, poppentheater, zang en dans Ballonweekend zonder ballons in Sint-Niklaas. Jean Sax in gesprek met de kandidaat passagiers. Maar van opstijgen was geen sprake. (Iv) Ballonweekend zonder ballons in Sint-Niklaas Ook de show van oude sportauto's viel deels in het water, maar we kiekten toch aan het Kard. Mercierpletn dit mooie exemplaar. En harmonie Excelsior blies de oude tijd terug tot leven. (Iv) Niks nieuws vertel ik met te zeggen dat 't slecht weer was tijdens het voorbije weekend. De braderie in de Nieuwstraat in Sint-Niklaas had dus óók een druilerig karakter. In de marge van de als zo spetterend geafficheerde ballonfestiviteiten twéé manifestaties met enige charme vlakbij het marktplein: de braderie én de ACW-vrijetijdsvierdaagse. In het Gildenhuiskomplex kon je je regenscherm toevouwen en rustig, ongestoord rondkuieren. Een café en een atelier vól kreativiteit, maar vooral de grote zaal van de vakbondstempel die met boeiend expositiematerieel gevuld was. Een speelkaartenkollektie en de ballonkoerier van mevrouw De Groote- Everaert hadden veel bekijks daar, wie het nog niet wist kon in het Gildenhuis vernemen dat Santa Claus synoniem is met de kerstman. Medailles en munten van de Wase Ruilclub, maar ook foldertjes en informatie van Intersoc, Jeugd en Gezondheid, Wandelklub Waasland, de Hobbyklub en KBG-Don Bosco. De mensen van Fotoklub Vakantiegenoegens hébben talent. Nog in het Gildenhuis was «vrijetijdskunst» geëtaleerd. Eén min of meer «grote naam» bij de tentoonstellende «arbeiders-kunstenaars»: Roger Van den Branden (Meerdonk) met z'n religieuze polderwerken. Schilderijen van Romain Wauman, Robert De Witte, Robert Lefebure, Jan De Jong, André Stevens, Roger Smet en Jozef De Meester uit Sint-Niklaas, ook Victor Bonne uit Verrebroek was met schilderijen present en Garry Pieters uit Kruibeke stelde gravures tentoon. Tekeningen of etsen nog van Sint-Niklazenaren Gilbert De Boeck, Alex Van Cauteren en "Robert Verstraeten, gravures van Kruibekenaar Garry Pieters. Beeldhouwwer ken waren te zien van Sint-Niklazenaren Karei Van Camp, Alfons De Meester en Jean-Pierre Geerinck, terwijl René De Witte keramiek-inlegwerk toonde. Sint- Niklazenaar Karei Colman beheerst de «ambachtelijke» vaardigheid van het maken van spekulaasvormen. Géén ballons... Het ging dus mis met de ballons. Maar de kindertjes konden zondag in de buurt van het stadhuis toch een geel of een blauw exemplaartje meescharrelen. En een braderie zonder (gesponsorde) ballonnetjes is maar niks, dus gauw een exemplaartje buitmaken aan het Gildenhuis. De Nieuwstraat-braderie moet het hebben van de kuierende ballonenthoesias- telingen, van de kraampjes en de gezelligheid. Er waren natuurlijk veel kijklustigen in delange, smalle centrumstraat. Hoé lang is de Nieuwstraat eigenlijk? Het was de schiftingsvraag voor de etalage-zoekwedstrijd die nog tot morgen 11 september «loopt». Een moeilijke prijsvraag, vind ik, want eenender tig Waaslanders herkennen is toch een karweitje. De foto's van sportlieden, showvedetten, kunstenaars van bij ons moest je zoeken in de uitstalramen, wat de bedoeling was. Is een schooldirekteur een kunstenaar? Is Eddy Wally een Waaslander? En de Nieuwstraat kronkelt op het eind naar de Hazewind toe; zó ver raakten de meeste kijk- pf kooplustigen niet, maar ook in enkele etalages aan het eind van de straat waren foto's verborgen. Géén warme luchtballons dus, al waren er enkele tientallen verwacht. Zaterdag véél wind, maar géén spektakel in de lucht en al evenmin het optreden van Incar uit Lebbeke. Zondag rond vier uur wél veel volk op het marktplein voor de taptoe, maar tegen vijven werden de regenschermen bovengehaald, vluchtte men weg naar de overdekte caféterrasjes of op de trappen van het stadhuis. De Hoevense parachutisten daalden vanzelfsprekend niét neer en de Aalsterse Gilles rinkelden minder lang dan gepland over de Grote Markt. Er was nog wel een briefing voor de ballonvaarders, zo rond halfzes, maar de hemelvaart werd afgelast. Voor de vierde keer gebeurde dat sedert de vrede «losbarstte». W.V. Ballonweekend zonder ballons in Sint-Niklaas. De harmonie De Kunstvrienden uit de stad hield ondanks regen en wind een rondgang. Maar toen stond de tribune er maar leegjes bij. (dw) Sint-Niklaas, Nieuwstraat. Opening van de braderie in deze smalle centrumstraat. Burgemeester De Vidts knipt het lint door. Ook voorzitter Jozef De Pos en zijn komitéleden waren vanzelfsprekend van de partij, en natuurlijk zakten heel wat schepenen en andere prominenten naar de Nieuwstraat af. (Iv) Ballonweekend zonder ballons in Sint-Niklaas. De muzikale taptoe (met de deelname van vooral Nederlandse en Engelse formaties) was een boeiende attraktie in ten tweedaagse die toch een beetje in het water viel. (dw) Zondag processie Op 9, 10 cn 11 september wordt de tweede retrokermis in de Fabriekstraat te Kallo georganiseerd. Waar verleden jaar de nadruk van de feestelijkheden werd gelegd op de inhuldiging van de nieuwe O.-L.-V.-kapel op het einde van de Fabriekstraat, wordt dit jaar de retrokermis in het teken gesteld van het zeventigjarig bestaan van de bena ming Fabriekstraat. In de gemeenteraad van 16 juli 1913 werd de toenmalige Callooschestraat immers omgedoopt tot Fabriekstraat. Ook dit jaar wordt aan de ook de jeugd aan haar trekken bevolking een gevarieerd pro- zal komen. Vanaf dinsdag 6 gramma aangeboden, waarbij september werd op de parking van de zuivelfabriek Inco door de rijkswacht in samenwerking met Via Secura een verkeers park voor de schoolgaande jeugd opengesteld. Beide plaatselijke scholen en de ge meenteschool van Melsele konden in klasverband de ver keersregels praktisch leren toepassen. Met dit initiatief hoopt het buurtkomité een po sitieve bijdrage te kunnen le veren tot de verkeersopvoe- ding van onze schoolgaande rommelmarkt voor kinde- van Kallo werd het beeld van ren tot 14 jaar (zondagnamid- OLV-van-Viktorie op 8 sep- dag vanaf 14 u.). tember 1638 plechtig geschon- Deze feestelijkheden konden ken en in de kerk geplaatst van t Zand» op het einde van tot stand komen dank zij de door pater de los Rios y Alar- de Fabriekstraat. In deze pro- bereidwillige medewerking ?on, Augustijnermonnik en jeugd. Aanleiding hiertoe is de van alle inwoners van de Fa- hofprediker van de toenmalige vaststelling dat ook Kallo in briekstraat, verenigingen en landvoogd Ferdinand van Oos- het verleden niet gespaard zelfstandigen en van de twee tenrijk (1634-1641) die het werd van verkeersongevallen plaatselijke scholen en de ge- overwinnende Spaans leger aanvoerde. met dodelijke afloop voor de meentelijke lagere school jeugdige slachtoffers. Melsele. Via Secura. brouwe- Vanaf zaterdag 10 september „j De Konmck en het gemeen- R™d d,, gegeven „ordt ,eder lot zondag II september be- «bestuur van Bevelen ver- K"lln H" gint het eigenlijke feestpro- leenden hun medewerking, gramma. Gedurende dit week end zal de Fabriekstraat over Processie van OLV-van- geheel de lengte verkeersvrij Viktorie gehouden worden, om de no- ruimte te voorzien voor Als dank voor de zege van het j, Kallo. T.g.v. een wijkfeest werd het wijkkomitée van de Mèlkaderlaan op het voormalige gemeentehuis ontvangen. Dit weekend is het feesten geblazen in de Kallose Fabriekstraat. (Iv) de meer dan dertig stands die door de plaatselijke verenigin gen cn middenstanders zullen opgezet worden. Het hoofdak- sent ligt uiteraard op hel her waarderen van oude vormen van volksvermaak en volks spelen. Vrijdag 9 september wordt om 19 u. een schieting georgani- zeerd op de liggende wip in café De Poldervriend, voor bo gen zonder vizier. Zaterdag 10 september om 14 u wordt een tweede schieting ingericht, dit op drie liggende wippen in café In het Sas (2 x 3.100 fr., 3de wip gratis). Café Scaldis organiseert zater dag cn zondag een volksbal met discobar "t Karwiel. Nog enkele blikvangers: optreden van volksdans groep Drieskc Nijpers (za terdag): muzikale rondgang fanfare met majoretten van Doel (zon dagnamiddag); jaar te Kallo nog één van de zeldzame processies uit het Waasland gehouden. Dankzij de volharding van een kleine groep mensen heeft men deze processie dit jaar nieuw leven igeblazen zodat de vormge- Sint-Niklaas telt bitter weinig echt gezellige hoekjes en straatjes waar je rustig en ontspannen kan wandelen of op een terrasje een pint drinken. Is het daarom wellicht dat een braderie (tenminste bij goed weer) gewoonlijk door zoveel mensen wordt bezocht? De jeugdklubs het Centrum willen er hun steentje toe bijdragen om op zondag 18 september vanaf 14 u. tot laat in de avond de stad nog even in vakantiesfeer onder te dompelen. Op een plaats die daarvoor écht aangewezen is, maar waar tot nogtoe enkel maar blik-op-wielen werd gepar keerd, namelijk achter de «oude kerk», organiseren zij een «volkshappening». Onder die noemer worden een hele resem boeiende aktiviteiten op het getouw gezet. Langs de gevel van de kerk 15.40 u., animeren zij een pro- vinden beoefenaars van oude gramma dat het de toeschou- ambachten een plaats om hun wers moeilijk zal maken om vaardigheid aan de bezoekers beide voeten rustig op de te tonen: kunstsmid, keramie- grond te houden, want wat is ker, mandenvlechter, touwsla- er feestelijker dan ritme en ger, rotanbewerker, schilders muziek? en tekenaars, poppenmaak- Voor die feestelijke muziek ster, koper- en emailbewer- wordt ook gezorgd door de kers, glas-in-loodbewerker. Koninklijke Harmonie De spinster, kantklosster en imker Kunstvrienden van Sint-Ni- zijn van de partij. klaas. Zonder de bis-nummers Er kan doorlopend worden ziet hun programma er uit als deelgenomen aan oude volks- volgt: «Time is over» (Roland spelen: bakschieten, sjoelen, Cardon), «Huldigingsmars» vogelpik, vleugelschieten, pot- (uit Sigurd Jarsalfar van Ed- tenkraam, vissen, ringwerpen, vard Grieg), de «Fair-suite» nagelslaan. (Guy Duyck), «On the Quar- Voor grote en kleine kinderen ter-deck» (een mars van Ken- brengt poppentheater «Pom- neth J. Alford), «Moonlight ponneke en Poepoel» drie keer Serenade» en «American Pat een half uur sprookjessfeer, rol» van Glenn Miller, «The Om kwart over twee. om drie Gladiators Farewell» (Blan- uur en om kwart vóór vier kenburg) en «Anchors away» beleven ze de avonturen van (een mars van Zimmerman), een heel lieve draak en een Bij al dat schetterend koper- heel grote reus; van een vieze en tromgeroffel horen nog een koningin en haar dierbare paar andere prettige evene echtgenoot Hyperbolletje, of- menten. Kan iemand zich een wel kunnen ze een stukje pop- feest in Vlaanderen voorstel- (pen)kabaret meemaken, waar len zonder tombola? Deze ook vader en moeder nog een keer neemt hij de vorm aan beetje zullen kunnen bij van een «priktombola». Ont- dromen. houd dat het beantwoordt aan Op vaste uren treden de Speel- de suksesrijke formule «altijd schaar Ossaert en de Sint-Ni- prijs» én dat er zo'n slordige klase Morris-zwaarddansers duizend prijzen te verdelen op. Om 14 u., 14.50 u. en zjjn Wie dat wil, kan intussen ook eens «een ballonnetje oplaten» (letterlijk dan!) of een hapje eten. Een stukje «Apostel vlaai» of een rijsttaartje zijn ook verkrijgbaar. De dorstigen kunnen terecht op de terrasjes van de etablis sementen die op die dag sa menwerken: Den Eglantier, Apostrhof en dc Follies. De jeugdklubs Het Centrum zouden hun naam niet waardig zijn, mochten ze voor deze start van hun nieuwe werkjaar niet speciaal hebben gedacht aan hun leeftijdsgenoten. Voor hen is er een dubbele attraktie van formaat. Om 19 u. treedt Brian Nelson op en vanaf 20.45 u. de groep Madou. Brian Nelson werd geboren in Schotland, waar hij er door zijn enthousiaste vrienden toé werd gebracht om zijn sublie me songs niet langer voor zich zelf alleen te houden. Kritisch, maar warm en doorvoeld blijft zijn spel met klanken, woor den en stijlvormen een sobere eenvoud en direktheid behou den. Free Space, de groep die rond Brian Nelson ontstond, is een hoogst originele symbioze geworden van muziekmakerè die moeilijk onder één of an dere noemer kunnen worden gevat. Madou werd eind 1980 ge vormd door Wiet Van de Leest (elektrische piano en viool) en Vera Coomans (zang), en om vat verder Sus Proost (bas, elektrische gitaar), Johan Van der Staey (saxen), Raf De- vlieghere (drums) en Johan Van den Eeden (elektrische piano). Op 9 april 1982 verscheen hun eerste LP op de markt, wat voor Madou de definitieve doorbraak betekende in Bel gië. De groep produceert een hechte samenklank vanuit een stuwende piano, met een strakke ritmesektie en sfeer volle soli. Hun songs zijn tafe relen van het gewone, maar ware leven, ze gaan over onze kerheid en verdriet, met af en toe een flard broos geluk. Na de hoogmis (lOu) zondag 11 september gaat de processie uit van de kerk naar «De kapel Spaanse leger op de troepen vjng je vroegere traditie zal van de Hollanders in de slag benaderen. cessie komen zowel liturgische als profane elementen aan bod. De hierboven geschetste geschiedenis wordt volledig uitgebeeld met als hoogtepun ten het beeld van OLV-van- Viktorie uit 1638 en de H. Eucharistie gedragen door e.h. Van der Speeten in een mon strans uit 1710. De bevolking van Kallo en zeker de talrijke medewerkers en figuranten hopen op deze wijze de Mariadevotie en een - stuk geschiedenis voor de Je mAta»- jeugd veilig te stellen of terug i herinnering te brengen. Ballonweekend zonder ballons in Sint-Niklaas. De taptoe werd toch duchtig gesmaakt. Scoutsharmonie Sint-l.eo uit Brugge zorgde voor sfeer op het marktplein (Iv) animatie missen indien je niet een bezoekje bracht aan het feest achter «de oude kerk». Richard Thiron. Herwig Ver- braeckcn en de Pijpeklub (een afdeling van de Jeugdclubs Het Centrum) zullen u graag van harte welkom heten. Vanaf september organizeert het Vlaams Klank- en Beeld- center voor Europa te Ronse tweemaal per maand een kur- susreeks met als tema «hoe maak ik een diamontage?» In zes lessen worden de verschil lende aspekten behandeld die aan bod komen bij het maken van een gesynchronizeerde diamontage in overvloeiing. Voor meer informatie kan men terecht bij het VKBSE, Hoog straat 13 te 9600 Ronse (055/ 21.65.43).

De Voorpost | 1983 | | pagina 9