HM ill! Honderd laar kermis te Hamme-Zogge Dorpsplein Moerzeke heropend lamse Neerhofvrienden kregen grote belangstelling ip zesde pels- en pluimveeshow Wase hispanoloog prof in Londen Nobels Peelman: overheid moet privépartners opsporen De Voorpost - 16.9.1983 - 3 Vrijdag 9 september te 20 uur werd het Kermiskomitee van Hamme-Zogge op het gemeentehuis van Hamme plechtig ontvangen, naar aanleiding van 100 jaar kermis te Hamme-Zogge. Het Hamse schepencollege had voor deze ontvangst een vry grote .„—delegatie gestuurd. Naast Burgemeester Baert waren ook de Schepenen Van de Casteele Van Couwenberghe aanwezig. Schepen Greta Van Avermaet kwam met een rilligkwartiertje vertraging binnen. Ook de gemeenteraadsleden Malfïet Lieve, Van Haver- •aarijmaet Arsène en Goossens René waren aanwezig om hulde te brengen aan hun collega legenCesar Van Goethem en zijn kermiskomitee van Hamme-Zogge. ti) ei itsha wtfamme. Het feeslkomitee van Hamme Zogge werd op het gemeentehuis ontvangen. Het kingcbestond 50 jaar (vh) tiazid luiducesar wordt wel eens de Bur- die kermis maken, want ker- në ^emeester van de Meerstraat mis is een dienst. «Daarom itakt^enoemd. want hij is overal bij mogen wij deze gelegenheid s vdjetrokken als het ook maar van 100 jaar kermis op Zogge teoofets te maken heeft met Ham- niet onopgemerkt laten voor- 'an dnc-Zogge. Burgemeester bijgaan, aldus de burgemees- )skorp9aert vond dat men respekt ter. Het organiseren van een iient te hebben voor mensen kermis is zeker niet te onder schatten. De leden van het komitee moeten veel tijd vrij maken en moeten dan ook met hart en ziel achter de kermis staan. Voor drie-, vierhonderd jaar vertelde de burgemeester, ver langden de mensen naar een feest. In onze tijd is het bijna elke week feest, maar vroeger bestond het niet Thans wordt de waarde van het feestgebeu- ren, het kermis vieren niet meer zo diep aangevoeld. Vroeger leefde men naar de kermis toe. Het woord «ker mis» was volgens de archieven oorspronkelijk «kerkmis», een herdenkingsmis, een jaarmis. Na deze mis was er een feest dat meestal gepaard ging met de oogstfeesten, die een lande lijk karakter bezaten, in het dorp. Men beperkte zich eerst tot het samenbrengen van het beste fruit, de beste vruchten, de mooiste geit, het zwaarste varken, het bakken van wafels. Deze 100 jaar kermis werd onderbroken door beide we reldoorlogen, tijden waarin de gezinnen zwaar werden getrof fen en men had toen ook geen goesting om feest te vieren». De burgemeester dankte de mensen van Zogge voor hun bijdrage die zij leveren om de Zogge-kermis in stand te hou den. Het zijn dagen die een speciale sfeer meebrengen, da gen waarop men zijn zorgen wel eens vergeet. «Zogge- naars, zo besloot de burge meester zijn huidetoespraak, zijn een speciaal volk, zij zijn zoals de wind, ge voelt ze maar ge ziet ze niet. Wij mogen de Zoggenaars hun prestaties bundelen in een ruiker, daar om hebben wij als gemeente bestuur er dan ook zoveel waardering voor. Blijf zo door gaan naar de volgende 100 jaar». Cesar Van Goethem schetste vervolgens de geschiedenis van 100 jaar kermis in Zogge. Met de jaarmarkt zijn wij gestart in 1953, aldus Cesar. Tijdens een gesprek na de mis van 8 uur, kwam het idee om een jaar markt in te richten, omdat en kele leden bij één of andere jaarmarkt in de omstreken een prijs hadden behaald. Eerst was het een jaarmarkt voor paarden, koebeesten en var kens, in 1983 zijn de varkens vervangen door kleinvee. De jaarmarkt van Hamme-Zogge kent elk jaar een stijging van het aantal dieren en mag dan ook een bloeiende jaarmarkt genoemd worden. Cesar Van Goethem, dankte in naam van het kermiskomitee, het ge meentebestuur van Hamme voor de mooie ontvangst en voor de steun die de gemeente elk jaar verleent voor de jaar markt. Schepen Greet Van Avermaet. die landbouw onder haar be voegdheid heeft, mocht van burgemeester Baert het slot woord van deze ontvangst uit spreken, vooral omdat heel wat leden van het kermiskomi tee van Hamme-Zogge land bouwers zijn. Ook zij loofde de inspanningen van Cesar Van Goethem en zijn uit 20 leden bestaande komitee. Niettegenstaande zij Schepen van Landbouw is. kan zij met aanwezig zijn op de komende jaarmarkt van woensdag 21 september te Zogge, omdat zij les dient te geven in de voor middag. maar beloofde toch aanwezig te zijn in de na middag. Deze ontvangst werd afgeslo ten met een drink aangeboden door het gemeentebestuur. (bd) JVorig weekend organiseerden de Hamse Neerhofvrienden kun zesde pels- en pluimveedagen in de fabriekshallen, Inaast sporthal De YVuiten. Deze kreeg gedurende drie lagen een reuze-belangstelling. De opbrengst van deze tentoonstelling wordt integraal geschonken aan Dageraad, pet tehuis voor verlaten en ouderloze kinderen te Hamme. Damstraat was voor de organi satoren een ganse ommekeer. Men vreesde voor een mindere publieke belangstelling. Uit eindelijk hebben de inrichters kunnen vaststellen dat de men sen ook de weg naar deze fa briekshallen gevonden hadden. De uitslag werd zondagavond door voorzitter Paul Praet be kendgemaakt; de algemene kampioenen waren: Theo Ver- hclst - grote konijnen. W. Mat- thijs. kleine konijnen. L. Klus- kens - grote hoenders, Jean- Pierre Verduyn - nut-Duiven. sierduivcn - J. De Groote. Meeste dieren. De prijs voor de meeste dieren ging uiteindelijk naar Roland Vanderfaillie. Deze van de on gelukkigste deelnemer naar G. Van Lacre. De prijs voor de klub van de meeste deelne mers naar Bornem. de verstko- mende deelnemer was J.P. Verduyn uit het West-Vlaamse Zedelgem. Door de mensen van de Ncerhofvrienden wer den aan de andere dienren- reeksen volgende trofeeën uit- De opening had plaats voor n grote opkomst, waaronder fcrevooriztter Dr. De Bie, "schepen Van de Casteele, bur gemeester Baert. talrijke ■aadsleden en andere genodig- Nog nooit werden er zo vele rassen tentoongesteld. Dit laar waren er ruim 900 dieren lan bijna 100 rassen, dieren |ic afkomstig ijnen, waren er duiven, ca- ia's, kuikens, park- en water ieren en werd het gamma uit- a) ebrcid met een geiten-afde- ng Bij de opening konden de 'ezoekers proeven van de ge- aaaktc geitenkaas. Voorzitter *raet dankte allen die aan deze fcntoonstelling hebben meege werkt, het gemeentebestuur. nfonK ,a'r'j'ce neringdocners uit iet ovT 8emccnte cn in het bijzon der mej. Nini Vermeire die tot m'ereldwill'g dczc fabriekshal- ;n ter beschikking stelde van »He Hamse Neerhofvriendcn )e verhuis van het Twcebrug- Snplcin waar deze tentoon- Jling in verwarmde tenten endc tegebeuren. naar de wilk klubkampiocnen. Bij deze zesde tentoonstelling waren er twee klubkampioe- nen bij de Hamse Neerhof vrienden; de beide 12-jarigen Ann Verhelst en Hans Braem. 3. Alfons Achten. 4. Roland Vanderfaillie. 5. Theo Ver- helst, 6. R. Deurinck, 7. Ro bert Van Mele. 8. Johan Maenhout. 9. P. Kluskens, 10. André Smet en 11. J Baert Afdeling konijnen. Behaalden een trofee: Vlaam se reus. Louis Merckx. Franse hangoor: Pedro Praet. Witte van Dendermonde: Jozef Baert. Belgisch zilver: Omer De Lcntdeckcr, Blauwe van Beveren: Robert Van Mele, Wener: Raoul De Beir. Nieu we Zeelander: Robert Van Mele. Belgische haas: Eddy Geens. Thuringer: J. Van de Kelft. Salander: J. Van de Kelft, Aalaska: Jozef Kcrre- mans. Rus: Anne Verhelst. Parel-fee. Maria Willacrt. Klein-zilver Henri Clooster- mans. Pool: Raoul De Beir. Axel: Karei Tillon. Kippen. Deze trofeeën werden gewon nen door Raymond Van Zcg- brocck-Wyandotte. Eddy Dhaen voor de Belgische vcch ter, Aline Smet voor Brattma en Witte vleeshoend Zichem. Lucien De Vooght-Cochin Eddy D'Haen - Mechclse koe koek. Kamiel Van de Borght - Oud Engelse vechter en Cha- ma, Albert Taelmans - Fries- Hoen. Gilbert Keppens - Hol landse kriel. Sidonie De Dec ker - Wyandotte, Peter Mat- thijs - Phoenix-hoender en Ed dy D'Haen-leghoorn. Duiven. Hiervoor gingen de prijzen naar Guy De Wit - nederland- se hoogvlieger. P Kluskens - Australorp. Roland Vander faillie Kyni, Johan Maenhout - vinkduif. Clementine Van Lent - Duitse schoonheidspost duif. J. Maenhout met zijn Belgische reisduif. Robert Arickx. Bohemenduif. Frans Cornelis - Steinheimer Buga- det, Louis De Backer - raads heer. Johan Maenhout - Ne derlandse postduif. Bij de cavia's waren het Gas ton Rijckaert - voor zijn kort- harige en Hans Braem. galdha- rige die de trofee behaal den. Paul Praet won de trofee voor waterwild. Eddy D'Haen ontving de prijs voor de meest verschillende rassen. Deze voor de meeste AA-s naar Alfons Achten. Voorzit ter Praet wees er tenslotte op dat het klubblad binnenkort een kleurenfoto krijgt. Dit zal tevens worden gedrukt op tweeduizend cksemplaren. Ook wordt er ernstig aan ge dacht een kinderblad uit te geven. Intussen zijn de Hamse Neerhofvrienden gestart met een sportafdeling. Naast voet bal wil men ook aan grotere sportmanifestaties deelnemen. Tijdens de openingsplechtig heid feliciteerde burgemeester Baert voorzitter Paul Praet. ere-voorzitter De Bie cn het dynamisch bestuur voor een dergelijke realisatie in de Wui- tensgemeente. Hij hoopte dat deze pels- en pluimvee-expo een nog grotere belangstelling dan de vorige uitgaven zou krijgen en dat deze verder in deze ruime hal len zou kunnen plaatsvinden De Hamse neerhofvrienden zijn zeker mensen die van aan pakken weten. Ook op het gemeentebestuur zullen ze ver der mogen rekenen besloot de heer Baert. (P.V.G.) Hamme. Het dorpsplein van Moerzeke werd plechtig ingehuldigd. Burgemeester Baert knipte het lint door (vh) Moerzeke, een deelgemeente van Hamme, beschikt nog over een mooi dorpsplein met een landelijk karakter. Het plein is van Frankische oorsprong. Tijdens het voorbije half jaar werden er werken uitgevoerd, zodanig dat het Dorpsplein nu vernieuwd is. Midden op het plein staat een kiosk, die dateert van rond de eeuwwisseling. Deze was dringend aan herstelling toe, werd gerestaureerd en pronkt nu op het vernieuwde plein. Op zondag 11 september werden er plechtigheden, naar aanleiding van het heropenstellen van het plein, ingericht door de V.V.V. Moerzeke. Het was de bedoeling van de V.V.V. om een feestelijk kachet te geven aan deze inhuldiging, doch het weer viel tegen. Onder een forse regenbui ver- zich. want misschien moest de seren, zoals hij zelf zegde. Dit welkomde Dokter Heuvick. Schepen van Openbare Wer- dorpsplein, aldus Jules Vin- voorzitter van de V.V.V. ken, die de bouwmeester werd cart, is nu weer goed voor 50 Moerzeke, de talrijk opgeko- genoemd van het vernieuwd jaar. Het is tevens tot ver bui- men prominenten van de ge- dorpsplein van Moerzeke, wel ten Vlaanderen gekend, vooral meente. Burgemeester Baert iets herroepen. Schepen Vin- dankzij de Priester Poppeka- kreeg toen de eer om het lint cart nam geen plaats op de pel en de vele bedevaarden door te knippen. In zijn toe- herroepsteen, maar wel er naar deze plaats, spraak herinnerde hij aan de naast, want hij moest dus blijk- Toen nam een belleman plaats feiten die aan de heropenstel- baar, nu de werken voltooid op de herroepstéen Hij las ling van. dit dorpsplein zijn zijn nog niets herroepen van een tekst v vooraf gegaan. «Men moet vroeger gedane uitspraken, waardevolle dingen, zoals dit Hij gaf een overzicht van de dorpsplein leren herwaarde- besprekingen en de werkzaam- ren, in de belangstelling bren- heden die aan deze huldedag gen. Er zijn vele inspanningen zijn voorafgegaan. «In 1977 aan voorafgegaan en daarom werd, na de fusie van Hamme zijn wij. als gemeentebestuur, en Moerzeke. het plan opgevat nu blij met de officiële opening om het dorpsplein te vernieu- van dit hernieuwd dorpsplein Dit viel niet bij iedereen Het dorpsplein was voor de in goede aarde, vooral niet bij mensen uit de vroegere tijden vele Moerzekenaars. In 1978 een ontmoetingsplaats. Op het was het «het jaar van het dorpsplein kwam men samen dorp». Rika De Backer, toen- van een perka ment, dat later door Schepen Vincart. voor de herroepsteen werd ingegraven. Op dit per kament stond o.a. dat de Sche pen de bedoeling had van het dorpsplein van Moerzeke het mooiste plein te maken en dat hij de klok achteruit zette, want hij liet de asfalt uitbreken en kasseien leggen. gebeurtenissen malig Minister van Kuituur, uit hun leven, belevenissen te steunde projekten voor de vertellen. Ook vond men er dorpsherwaardering. In steeds een herroepsteen. of Groot-Hamme waren er drie een standpaal. Een anekdote projekten die in aanmerking vertelt dat er eens een inwoner kwamen voor hernieuwing, nl. was uit Kastel, die in de het dorpsplein van Moerzeke, herbergen op het dorp in het Kaaiplein aan de Durme Moerzeke zegde dat de helft en een toeristisch fietspad aan van de inwoners van Moerzeke de Oude Durme. Tot grote zot was. Hij werd hiervoor op verwondering van iedereen dc herroepsteen geplaatst en werden twee van de drie pro- riep dat dc helft van de inwo- jekten weerhouden, zijnde het ners van Moerzeke niet zot dorpsplein van Moerzeke en was.» het Kaaiplein te Hamme. Er De burgemeester besloot zijn werden vergaderingen belegd, toespraak door de belangstel- een tuinarchitekt werd aange- lenden er merkzaam op te ma- steld. het schepencollege en de ken dat het plein een groene gemeenteraad werden geraad- ruimte is. Het vormt een drie hoek, met langs twee zijden van Moerzeke. Sommigen za- Boeremarkt Na alle formaliteiten te hebben vervuld brachten de burge meester, de schepenen en tal rijk opgekomen gemeente raadsleden, evenals de geno digden, een bezoek onder drei gende regenbuien, aan de boe- remarkt. Er werd o.a. aange toond hoe men vroeger spon, er waren zeeldraaiers, een stoelenvlechter en kantklos- sters. De Landelijke Gilde ver kocht op de markt haar eigen gekweekte produkten zoals aardappelen, ajuin, tomaten, salade enz. De middenstands organisaties hadden van de au tobuswachtzaal een ge- improviseerde herberg ge maakt en boden er een warme pleegd, evenals de inwoners wafel en koffie aan. Ook kon unieke lindebomen en langs de gen het nut niet derde zijde de St. Martinus- hernieuwing, zoals leden van kerk met haar geklasseerde de V.V.V Moerzeke. en dit voorgevel. Groot-Hamme is onderwerp was een veel be- fier op deze verwezenlijking en sproken aangelegenheid in de alon, lamme. Zesde pels- en pluimveetentoonstelling. Burgemeester Baert opende de 'ntoonstelhng (vh) Spanjekenner Jacques De Bruyne. woonachtig in Temse en (op 1 mei 1932) in Sint-Niklaas geboren, mag tijdens het komende akademiejaar Spaanse taal- en letterkunde doceren aan de universiteit in Londen. De leerstoel wordt elk jaar aan een Belgische professor voorbehouden en De Bruyne zal straks dus. gedurende enkele weken, zijn visie op de Spaanse kuituur op de Londer.se studenten overdragen. Jacques (Jacky) De Bruyne weet alles of toch bijna alles over de Spaanse grammatika, over de kuituur geschiedenis van Spanje. Hij is direkteur-dienst- hoofd van het seminarie voor Spaanse taal- en letterkunde aan de RU Gent en ook direkteur van het instituut voor Spaanse studies in Antwerpen, een postuniversitair instituut. Hij is ook korrespon- derend lid van de koninklijke (Spaanse) akademie in Madrid. De eminente Wase Spanjekenner studeerde aan de Gentse rijksuniversiteit, de VU Brussel en de rijksuniversiteit in Utrecht. Behalve doctor in de letteren (Romaanse filologie) is hij ook doctor in de rechten én licentiaat kriminologie. zeevaartrecht en notariaat. In Temse is hij aktief in de CSC. De Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid. op het komitee dat onder im puls stond van Schepen Vin- herbergen van Moerzeke De Schepen werd aangemaand om op deze boeremarkt zui- velprodukten bekomen zoals milkshake en njstpap. Te 15 uur gaf de Moerzeekse muziekmaatschappij een kon- cert op de gerestaureerde kiosk. Tijdens deze dorpsfees ten kon men ook met een huif kar rondrijden of een boot tocht maken op de Schelde. In de voormiddag was er reeds een kruidenwandeling ge weest, die georganiseerd werd door de V.V.V. Moerzeke. Voor Werner Laget. sekretaris van de V.V.V. Moerzeke, was paal heeft bestaan, noch een werkt en voor de St. Martinus- het een drukke dag geweest galg. maar dat er wel een her- kerk liet Schepen Vincart kas- roepsteen stond vóór de Kerk. seien leggen. Hiervoor diende cart aldus de Burgemeester, de werken niet ten uitvoer te Nadien verklaarde hij het brengen, maar uiteindelijk dorpsplein geopend. Jules Vincart officieel voor werden de werken aangevat. De kiosk diende te worden gerestaureerd. Zij werd afge- opnieuw broken Dokter Heuvick wees erop dat bouwd. Het dorpsplein werd Moerzeke geen schand- tot in de kleinste details afge- Hij riep Schepen Vincart bij hij de geestelijke macht te trot- want hij moest uiteindelijk al- in de goede banen leiden en houden. Hamme. Opening van het dorpsplein. De vlasbewerkers mochten niet ontbreken (vh) imme. De zesde pels- en pluimveetentoonstelling. De kenners geven hun mening (vh) De overheid moet een aktieve politiek voeren inzake het eventueel (opnieuw) op de been helpen van (een vervang bedrijf voor) Nobels Peelman in Sint-Niklaas. Er zijn besprekingen aan de gang met enkele privébedrijven, en die kunnen eventueel resulteren in de overname van Nobels of in een déél van die onderneming. De overheid dient eventuele gegadigden op te sporen en vasthoudend te blijven volgen. Dat vindt toch CVP-volksvertcgenwoor- diger Miet Smet uit Lokeren. die in een brief aan voorzitter Geens van de Vlaamse deelregering aanstuurt op een oplossing voor de problemen waarmee de vroegere NP-werknemers thans worden gekonfronteerd. De overheid zou immers bereid blijven, te participeren in privé-initiaticven die een oplossing kunnen bieden voor Nobels. Miet Smet zegt dat alle energie moet besteed worden aan het zoeken van privëkapitaal, precies omdat de ovcrheidsparticipatie afhankelijk wordt gemaakt van een meerderheidsinbreng uit de privésektor. Hamme. De muziekmaatschappij speelde het nieuwe dorpsplein van Moerzeke open (vh)

De Voorpost | 1983 | | pagina 3