ele huldigde en vierde burgemeester Jozef De Bruyne I De Meiveldfeesten: nieuw Vlaamsnationaal initiatief m het Waasland Kovekenskermis te Lokeren Heirbrug OPEN DEUR Te Zele werk! er een groep voor de Vrede Aalst kocht natuurgebied Osbroek Vrijdag zaterdag zondag De Voorpost - 16.9.1983 gl'ele. Burgemeester De Uhoewel Jozef De Bruyne reeds sedert 18 juni 1980 door de koning is benoemd als lurgemeester van Zele, kon door allerlei omstandigheden de officiële inhuldigingsplech- gheid pas nu worden georganiseerd. e gemeentelijke feestkommissie zorgde voor het officiële gedeelte; een feeststoet en een ntvangst in het gemeentehuis. Het deel ontspanning en echt feestvieren werd door het ëestkomitée van de Zeelse Belangen in een feesttent op het Zandbergplein, geprogram meerd. iterdagnamiddag rond 17 lur haalde een delegatie van le Gemeentelijke feestkom- nissie de burgemeester ten luize af. De feeststoet waar- 'an vele verenigingen en orga- lisaties iets moois hadden ge laakt, werd door de burge- leester op de hoek van de 'eldekensstraat en de Omme- HHMangstraat in ogenschouw ge- - ïomen. Stoetsgewijs trok men I lan langs de Langestraat rich- ing Centrum waar een talrijke nenigte de burgemeester ver welkomde In de raadszaal van iet gemeentehuis had een aka- femische zitting plaats, met reel hoogwaardighcidsbckle- iers en gedelegeerden van de Zeelse groeperingen. Schepen Paul Van Kerckhove, voorzitter van de gemeentelij- 2 y ke feestkommissie, was de eer- /an Pc!ite sPreker' d'c 116 verdiensten 1 van de burgemeester en zijn familie belichtte. De familie van de burgemeester heeft Van Gfeeds in het verleden blijk ge- Danny. geven, zich in te zetten voor de 5. Phiigemeenschap. Zijn vader-on- Dannyaerwijzer was medestichter chel. tan de Kristelijke Arbeiders- leweging zowel te Zele als m rrondissementeel. Dat men in De W* ^ami'ie De Bruyne van de- 5 „.elijk werk en grondige inzet A i-oudt, bewijst de huidige bur- u emeester, die zijn funktie als oltijds ambt waarneemt en ich aldus totaal wil inzetten 2 Sitoor de gemeente. Ondanks Ghilan, ijn relatief jonge leeftijd heeft 5 D'Haij reeds een lange en welge- 7. buide politieke loopbaan ach- Quintefer de rug, In 1965 nam hij deel an de provincieraadsverkie- detten: 'n8cn In 1970 werd hij tot 2 v,emeenteraadslid gekozen. In 1 Van i werd b'j onder tweede Van Ambtstermijn van wijlen bur- 5 Mimeester ^v'' Geerinck, ":hepcn van Openbare Wer en Deze periode was voor em een rijke leerschool cn 2 VanDorbereiding op het ambt van 3. Vinourgcmeester dat hem op 18 juni 1980 totaal onverwacht werd toevertrouwd. Gemeentesekretaris Maurits Antheunis lichtte het ambt van burgemeester nader toe. De burgemeester is hier in België geen ambtenaar van beroep. Hij geniet van geen kontinu- iteit in zijn mandaat, daar zulks om de zes jaar afhangt van de politieke koalitie die na de gemeenteverkiezingen wordt gevormd. De tijd dat het mandaat van burgemeester werd aanzien als een «erepost» behoort tot het verleden. Het ambt van burgemeester is in deze huidige tijd een zware opdracht. Om dit te staven maakte sekretaris Maurits An- thuenis een analyse van de ta ken en verplichtingen. Het feit dat de burgemeester voor een full-time burgemeesterschap heeft gekozen, bewijst de hoge waarde die hij aan zijn man daat hecht en getuigt van de juiste ingesteldheid en zijn grote offervaardigheid. Deze optie werd misschien door sommigen als overmoed en zelfs als vermetelheid be schouwd. Spreker meende dat het in de huidige tijd een abso lute en dwingende noodzake lijkheid is. Burgemeester De Bruyne be gon zijn toespraak met dankwoorden, die in eerste in stantie vooral gericht waren aan zijn ouders en schoonou ders. «Ik denk terug aan mijn ouders die er ondanks na-oor- logse moeilijkheden in ge slaagd zijn, door onuitputtelij ke inzet en moed. een Vlaams kristelijk gezin groot te bren gen. Helaas kunnen zij deze unieke gebeurtenis niet meer meemaken, maar ik weet mochten zij nog onder ons zijn dat zij zouden zeggen: door zetten jongen en werken, dag en nacht, jc Zcclse mensen dienen met de middelen die ons Heer je heeft gegeven. 2. Wil en 4. Vl ris, 4. V, Van 5e Ge Bart, I Fictie Groenstraat in Belsele, een landelijke straat met hier daar een boerderij of een villa in een bosrijke omge- ing, is sinds zaterdag 10 september de ontmoetingsplaats oor alle vlaamsnationalen in het Waasland en daar- miten. )p die dag startte vzw Vlaams Nationaal Jeugdcentrum taar werking met een tweedaags evenement, de Meiveld- De inhuldiging van 't Meiveld is echter geen einde maar het begin van een tienjarenplan waarin het trefpunt moet uit groeien tot een Vlaamsnatio- nale ontmoetingsplaats. Dat daarvoor nog heel wat moet verwezenlijkt wordt, beseft iedereen maar al te goed. Maar mijn dankbaarheid gaat evenzeer uit naar mijn schoon ouders die mij door hun noeste arbeid, hun nooit aflatende in spanningen en totale inzet heb ben bijgebracht dat men risi- ko's moet durven nemen en men zichzelf niet mag sparen, wil men iets bereiken. U zult het mij ongetwijfeld niet kwa lijk nemen dat ik een speciale attentie over heb voor mijn echtgenote. Haar spontane en konstante hulp. haar toewij ding, kortom haar hele per soonlijkheid zijn een onont beerlijke voorwaarde voor mij om de zware taak als burge meester te kunnen volbrengen. Haar dagelijkse inzet voor ons gezin, waarvoor zij een grote verantwoordelijkheid draagt, en haar begrip, vooral in moei lijke momenten en die zijn er in de politiek meermaals betekenen voor mij steeds een onschatbare steun en een bui tengewone motivering om er mee door te gaan. Bij deze gelégenhcid kunnen wij niet nalaten een woord van dank te richten aan onze ge meentesekretaris Maurits An- thuenis, die binnenkort met pensioen gaat. Hij heeft meer dan 27 jaar zijn funktie op een onovertroffen manier vervuld. Onwillekeurig gaan mijn ge dachten ook naar mijn voor ganger wijlen Dokter Avil Geerinck. Hij was de man die het burgemeestersambt in on ze gemeente een totaal andere dimensie heeft gegeven. Hij besefte dat het ambt van bur gemeester in een grote ge meente als Zele geen ere-ambt meer was, zoals vroeger. Slechts een sterke en moedige persoonlijkheid als wijlen Dokter Avil Geerinck was in staat zich volledig en uitslui tend aan zijn ambt te wijden, zonder daarbij persoonlijk be lang op het oog te hebben, want zijn volk «dienen» was zijn enige leuze. Hij is voor mij een voorbeeld geweest, daarom dat ik dan ook onmiddellijk besloten heb om mijn volledige dagtaak aan niets anders te wijden dan aan het burgemeestersambt. Een stabiel, evenwichtig be leid, zonder prestigeprojekten, maar sober en efficiënt, is be langrijk, want het beleid dat wij voeren is gebaseerd op uw centen en die willen wij in deze ekonomisch minder gunstige tijd, zuinig cn weloverwogen besteden. Een waakzame en toch steeds naar vernieuwing en verbetering zoekende wer king is dan ook de grondslag van ons beleid. Ik geloof in de toekomst van Zele. Onze werkgrage bevolking heeft de basis gelegd van een gezonde gemeenschap waar het goed is om te leven, te werken en te wonen. Ondanks de recessie is de tewerkstelling in het indus triepark er niet op achteruitge gaan, integendeel. Wij weten de inspanningen van onze on dernemingen naar waarde te schatten. Wij beschikken im mers over een aantal bedrijven die buurgemeenten ons benij den. Dank zij onze tewerkstel-- lingspolitiek kunnen wij hoop vol naar de toekomst blikken. Het gemeentebestuur leeft niet van dagdromen, maar heeft oog voor de realiteit. Het ge meentebestuur waarin het dy namisme van de jeugd niet ontbreekt en dat kan bogen op ervaring van de ouderen, streeft ernaar, Zele vooraan te brengen in de rij van mooie Vlaamse welvaartsge meenten.» Na de toespraken het overhan digen van bloemen en geschen ken, werd door het gemeente bestuur een receptie aangebo den, De inhuldigingsfestivitei ten kenden een vervolg 's avonds in de feesttent waar er een dansavond op het pro gramma stond en waar vele Zeienaars gingen meevieren. Ook de zondag stonden de burgemeestersfeesten centraal te Zele. De aktiviteiten con centreerden zich in de tent op het Zandbergplein. In de voor middag een aperitiefkoncert, 's namiddags een optreden van de derde leeftijdsgroep «Het Schurend Scharnierke» en 's avonds amusement met een discobar. BENO Zele. Burgemeestersfeesten. Veel belangstelling tijdens de akademische zitting in de raadszaal van het gemeentehuis (gvw) Zele. Burgemeestersfeesten. Bij de aankomst van de burgemeester was er heel wat volk op de been in het centrum (gvw) De stad Lokeren is ryk aan kermissen. Tijdens de Revue «Lokeren Woar is den tjjd» werden er zo maar meer dan 25 opgesomd. Maar de alleroudste van allemaal blijft wel Kovekenskermis van de wijk Heirbrug. Volgens sommigen zou ze wel teruggaan tot in Napoleons tyd. Anderen spreken van 125 jaar of meer... Vanwaar de naam «Kove- stadskas is leeg, en toelagen kenskermis» komt, blijft ook aan kermissen zijn «fakultatie- wel een vraagteken. Een hard- ve uitgaven» die nog al rap de nekkige legende beweert dat klop van de hamer krijgen, er een zekere burgemeester uit Toch verwacht het bestuur nog die tijd, met name Jacobus een flinke steun van de VVV Van Kerckhove, vanwege Na- Toerisme. Jacques Reyniers, poleon een gouden snuifdoos voorzitter van de VVV, zegde zou gekregen hebben, en dit wel dat het geld nog niet be ter gelegenheid van een door- schikbaar is, maar dat er toch tocht van Napoleon te Loke- een goede kans is dat het rap zal komen. Over cijfers sprak Antwerpen. Maar... de lijst hij zich liefst niet uit, en dat is van Meiers van Lokeren ver- begrijpelijk. In het kader van meldt slechts een Pieter Bene- de bezuinigingen en inleverin- dict Van Kerkhove. die meier gen is er toch iets dat ver was van 1798 tot 1804. Verder dwijnt. Dat is de verlichting, is er in die lijst geen enkele Jacobus te vinden. De ge- Die werd vroeger op kosten schiedschrijvers zullen dus nog van het eindejaacskomitee ge schreven. Maar dat kan nu niet meer. Maar er kan toch een ben toch niet belet dat een zeer oplossing gevonden worden: ijverig bestuur (voorzitter de kransen zijn namelijk ei- Maurice Baeté. en leden Gust gendom van de wijk, en al Broeckhove. Wilfried Van wil kan zo'n krans bekomen. maar elders moeten zoeken. Maar al die vraagtekens heb- wigheid toch bijkomt: er komt een vierde reus (reuzin) bij. En dat wordt Liza Steyleman, in de buurt beter gekend als Liza Kassei. Enkele jaren gele den was reus Maurice er al bijgekomen. Maar verleden jaar met het overlijden van Liza, is er dan van een vierde reus niets in huis gekomen. Maar nu is het echtpaar Mauri ce en Liza voorgoed vereeu wigd bij de Heirbrugse Kove- kensfeesten. De huldiging van reuzin Liza zal plaatshebben op zaterdag 24 september om 15u30 aan huis nr. 164, tussen de twee spoorwegbruggen. Feitelijk is het maken van zo'n reus een hele kostelijke grap, maar dank zij de bereidwillig heid van bestuursleden en be woners, zijn de kosten tot een minimum herleid. Op diezelf de zaterdag zijn nog andere aktiviteiten voorzien: een toe ristische wandel- en zoektocht over een afstand van 9 km. Hieraan zijn verschillende prij zen verbonden, tot wel 15.000 fr. Er is een vogeltentoonstel ling in de zaal van het Schut tershof, een braderij en voor stelling van oude ambachten en rommelmarkt. Om 15 uur komt de harmonie De Moedi ge Vlamingen van Heiende. Hoelang die mannen op de wijk zullen blijven is niet op voorhand geweten. En om 19 uur heeft dan de heropening plaats van de vernieuwde Sint- Annakapel. Hierover komt nog later wel meer nieuws. Op zondag 25 september om 10 uur worden de Kovens ge keurd. Hieraan verlenen hun medewerking: de heemkring De Souvereinen, de Stedelijke Feestkommissie en VW-toc- risme.'Er zijn prijzen per kate- gorie, maar iedereen krijgt een ets van de vernieuwde Sint- Annakapel, gemaakt door Piet Vervaet. 's Namiddags richt de Lokerse Hobbyclub een ten toonstelling in in de school van de Hoogstraat. Om 15 uur de traditionele stoet met meer dan 40 reuzen, met deelnemers uit Beveren, Melsele, Rupel- monde, Destelbergen, Lo- Rostenberghe en Roger Ro- gratis bij de leden van het giers) weer met een groots pro- komitee. Het ophangen zou gramma konden uitpakken, dan iedereen die wil zelf moe- Zoals het met alle kermissen ten doen. Het elektriciteitsver- gaat spelen de financiën een bruik blijft ten laste van het P.S. Zeer grote rol. De Lokerse feestkomitee. Wat er als nieu- christi, Wichelen, Moerbeke, Baasrode, Sint-Jansteen, Ele- Huivelde, De Pinte, Wetteren, Lokeren, WK Roelandt, De Peerkens, Sint-Annaschool en school Hoogstraat, de harmo nie Vooruit, The Flemish Girls, de Rare Mannen en de Lokerse en Heirbrugse reuzen, 's Maandags in de voormiddag is er de jaarmarkt voor huis- en neerhofdieren. En na de noen bezoeken de reuzen de beide scholen van de wijk. 's Avonds laat is er dan de traditionele avondshow, begeleid door de harmonie Sint-Cecilia. En ten slotte op dinsdagavond ge beurt de prijsuitreiking voor de Kovens. In café Schutters hof is er ook een kaarting voor gepensioneerden, met 's na middags kopvlees en brood, geen inleggeld en iedereen heeft prijs. Voor meerdere uit leg raadplege men de uitge breide affiches, of het pro grammaboekje dat op zeer rui me schaal is verspreid. (J.V.L.) weekends 22/9 -25/9 30/9 - 2/11 7/19- 9/19 eesten. 'p 't Meiveld zo heet dit efeentrum waren verschil- nde aktiviteiten gepland die 'iet de hulp van het goede le dorps|er een feestelijk cachet zou- or gehaf" Seven aan de opening. elaas, zoals vele evenemen- bij Hcr/n 'n de septembermaand, ;n wasjrden de organisatoren af te werd uii^en(rn met frisse temperatu- roep Bi"' ®kse regenbuien en veel ind. Tenten dienden als luilplaats in geval van iweer. samen^ch bochten zo'n 150 200 israad #te"sen- jongere en oudere, de zitters ®ye'dfeesten. Grote belang- er zich kÈlllnS was er voor de barbe- och nof!e of,,<v|ees °P open vuur», ners en .kon sm"Hen van een sens enfndsr'bstu'{ 'a maison of een was vaieuwensa'^ ,ot en met een kening«!nvoudi8 geitenkaasje. jfiWCrtussen kon men ook een JerdenCt00ns,e"in8 bekijken in het en M(f?UW ^bouwde heem. Fo- >t Parod verslagboeken, tekenin- iqm>eklt'n en Pnblikaties trachtten V-klikef? becId te geven van de ase V.N.J.-werking Het trr>nnint'aams Nationaal Jeugdver- - kon tf'nd bl'jkt 'mmers de stuwen- I de?kracllt °m dit trefpunt uit te knmcn.mwen Herkenbaar aan hun >arachuCUvoetkenteken- daI in één lub de on'moetingsruimten te 2 viel en" ,was in lcgootjes, maakten rotserttl bezoeker wegwijs op ladteflC ei7em De vervallen luur, het huis dat tijdens de leesten omgebouwd was tot drankgelegenheid, het heem bestaande uit twee ontmoe tingsruimten en een grote zaal. Naast het heem ligt een boom gaard met oude stronken. Door het aanplanten van nieu we boompjes wil men terug levenskracht schenken aan de boomgaard. Enkele weiden kunnen een tentenkamp herbergen, want de vzw Vlaams Nationaal Jeugdcentrum wil dat alle so- cio-kulturele verenigingen die zich inzetten voor de Vlaams- nationale gedachte en aktie terechtkunnen. In de eerste plaats is 't Meiveld het defini tieve onderkomen van de Wa- se V.N.J. De idee van 't Meiveld slaat ook aan bij verschillende ge zagdragers. Onder meer de schepenen Anthuenis en Huys kwamen een kijkje nemen. Op de tonen van Vlaamse en Duitse wijsjes genoot men van zijn vleesgerecht. Daarna startte een vrij podium met de Speelschaar Ossaert die met een de koude uit de knoken van de bezoekers moest ver bannen. De organisatoren hoopten dat het feest, ondanks het slechte weer. kon door gaan tot in de late uurtjes, 's Anderdaags werd het feest voortgezet met de eerste Wase V.N.J.-gouwdag op het nieu we terrein. Sedert enkele maanden is ook in Zele een vredesbeweging gestart onder de naam «Werk groep voor de Vrede». Van meet-af-aan was het de bedoe ling deze beweging te stoelen op een zo breed mogelijk ideo logische basis om te vermijden dat de werkgroep met een uit gesproken politiek links of rechts etiket zou gedoodverfd worden Een aantal Zeelse groeperin gen van verschillende strek king, werden onmiddellijk be reid gevonden, mee te werken, o.a. Pax Christi, Jongsocialis ten, Jong-CVP, Juvenes. VZW Reservaat, Klodde. Al len wensten ze zich in te zetten voor de vrede in het algemeen en tegen kernbewapening in het biezonder. De aktiviteiten van de werk groep werden vooreerst toege spitst op twee gebeurtenissen, nl. de Zeelse Torenfeesten en de nationale betoging in Brus sel op 23 oktober a.s. Nagenoeg alle verenigingen in Zele werden aangezocht om hun medewerking te verlenen aan de werkgroep en via het verspreiden van raamaffichcs; de mensen warm te maken voor de nationale betoging. Ter gelegenheid van de Toren feesten pakte de werkgroep uit met een straattoneel, opge voerd door leden van het Re servaat, met een vredesspel dat onder de leiding van Ju venes stond en de medewer king kreeg van de jeugdbewe gingen. Er werd ook een infor matiestand opgezet. Allerlei vredeslektuur lag er ter inzage en was er te koop. Een ballon wedstrijd kende sukses. De aandacht van de werkgroep gaat nu uit naar de nationale betoeine te Brussel op 23 okto ber. Het is een buitenkans voor allen die bezorgd zijn om een kernwapenvrije toekomst in oost en west, om hun vre deswil te manifesteren. De Zeelse werkgroep voor de vre de organiseert op zaterdag 17 september om 10 uur in de trouwzaal van het gemeen tehuis een bijeenkomst waar elkeen zich kan laten inschrij ven om deel te nemen aan de nationale betoging. (beno) Met uitzondering van het kasteel Moyersoen kocht het Aalsters stadsbestuur het natuurgebied Osbroek aan. Natuurgebied dat zich situeert tussen Parklaan en -dreef, Ninoofsesteenweg en de Alfons Van de Madestraat te Erembodegem. Op de vergadering van de raad Leefmilieu Aalst verleden vrijdag werd dit, evenwel zonder biezonderheden over prijs of voorwaarden, meegedeeld. Het onteigeningsplan dat over een termijn van tien jaar liep eindigde deze zomer zonder dat de stad er gebruik had. van gemaakt Naderhand wist de stad het toch te verwer ven na onderhandelingen met de eigenaars waaronder ook het OCMW. De groene long van Aalst, zoals dit gebied vaak werd genoemd, heeft nu wind in de zeilen. Enkele jaren terug werd het gebied meermalen op illegale vrachten vuil bedacht en lagen fotografen op de loer om verdachte vrachtwagens op de gevoelige plaat vast te leggen. Vrijdag 23 september gratis toegang gratis 1/2 I. bier Op T zaterdag en de 3 zondagen telkens te 12 uur prachtige stoet

De Voorpost | 1983 | | pagina 9