«De huishoudster» op het 'speels podium' Het nieuwe Tejater 80-seizoen Jaak Vissenakens toneelspecial in Sint-Niklaas *iisi Dc Toneelkring Ommekaar te Lebbeke bloeit «Sassafras» door toneelkring Iris uit Puurs KJr rttsu 24 - 7.10.1983 - De Voorpost V pVf.zaivte I Ky>**es Dendermonde. Pantalone Marc Van Herreweghewil zijn nichtje Roxana (Gerda Van Weyenbergh) aan een goede partij helpen (pvs) Wij hopen dat Speels Po- nig-krakende stem van dium zich zal kunnen Mare het niet laat afweten handhaven in het Dender- tijdens de voorstellingen... mondse en ook dat de venij- Sirou Ann Een gesprek over de doop van een nieuwe toneelvereniging. De meeste leden van "Speels Podium' spelen sinds vier jaar onder naam van KWB-KAV (KWB is trouwens de geldschieter geweest voor de lichtinstallatie). Om een ruimer publiek aan te trekken werd echter gestart onder een nieuwe naam. Als vierde toneelkring in Dendermonde wil Speels Podium niet konkurreren met de drie reeds gevestigde verenigingen, maar de bedoeling is wel de leemte op het Keur te vullen. Ze zijn aan geen partij gebonden, en willen verder neutraal blijven spelen. De naam van de kring werd Hoewel het de eerste keer is doen. Ik wil niet beweren gekozen uit een lijst van dat ze als dekorbouwers dat het een hoogstaande 250 namen die door het pu- fungeren, lijkt het wel een vertoning wordt, doch het bliek werden voorgesteld degelijk en zeer verzorgde zal het bekijken waard zijn. bij de jongste opvoering speelscène te worden. En ik merk nu al een evolu- van KWB-KAV. De aan- Regisseur Hendrik Pele- tie in het akteren van onze brengster van de naam man gaf ons graag wat in- mensen. Bij" de aanvang Speels Podium was dan nog formatie bij de repetitie van van de repetities deed ik de grimeuse van de eigen vorige week. «Een Comedia hen alles voor, maar nu be- groep Scarlett De Croock, dell'Arte op de planken ginnen ze gemakkelijker te Om diskussie te vermijden brengen is niet zo eenvou- denken zoals ik het zou wil- werd een tweede winnaris dig», legt hij uit. «Het is len. Ze maken dus werke- aangeduid en dat bleek dan niet bedoeld als een presti- lijk vorderingen Mevr. Van Ransbeek-Bau- ge-zaak, eerder als een ni- We vroegen aan een paar wens te zijn. Deze twee veau-bepaling. Iedereen akteurs hoe ze de samen- mensen zullen een gratis kan na de vertoning zelf werking met regisseur Pe- bezoek aan een beroepstea- oordelen of er talent aan we- leman ervaren. Marc Van ter mogen brengen. zig is en of wij kunnen Herreweghe hierover: «Ik Om hun intrede ietwat fees- overleven in Dender- vind Hendrik heel goed, telijk te houden werd geop- monde». want door hem leer ik echt teerd voor een kleurrijk Wij vonden dat Hendrik Pe- spelen. Als je naar Hendrik stuk. Het diende aange- leman wel wat zacht en ge- wil luisteren, word je een naam en vrolijk te zijn en makkelijk is ten overstaan (goed) akteur. Soms komt ook hoog gewaardeerd op van de akteurs. Hij zegt hij wel nogal zacht over op toneelgebied. De keuze viel hierover «Het lijkt mis- de repetities. Maar hij wil uiteindelijk op «De Huis- schien zo dat ik gemakke- niet te streng zijn want we houdster» van Carlo Goldo- lijk ben, maar we zijn dan zijn toch immers ama- ni. Deze Italiaanse auteur ook al voor meer dan de teurs.» heeft met zijn goedmoedi- helft klaar met het stuk. We Volgens Magda De Volder ge, niet zeer diepgaande, bevinden ons nu in een pe- is de regie uitstekend. «We maar levensechte karakter- riode van tekstrepetitie, leren iets van hem», ver en zedenkomedies de al- Vanaf volgende week be- klaart ze, «in vorige krin- leenheerschappij van de ginnen we ons op het perso- gen het de regisseur ons aloude Comedia dell'Arte nage te koncentreren.» Zou vrij akteren. En ik vind het met haar pseudo-heroiek en het geen beter resultaat ge- een pluspunt van onze re- haar vergaande improvisa- ven wanneer men eerst gisseur dat hij de meer er- tiemogelijkheden teniet ge- grondig het karakter van varen spelers wat intoomt daan. Z'n stukken zijn het personage uitdiept en en de beginnende akteurs charmant, realistisch, zich eigen maakt? Dan ko- probeert op te trekken, om maar missen de scherpe ka- men de woorden toch bijna zo op éénzelfde niveau te raktertekening van Moliè- vanzelf? De regisseur hier- spelen.» re, aan wiens stijl ze ge- over: «Neen. Het is beter dat Gerda Van Weyenberg, die schoold zijn. Het stuk ze eerst de tekst en hun in november voor de eerste speelt zich af op het land- posities kennen. We hebben keer op de planken zal goed van Pantalone, een rij- de scène immers ingedeeld staan, is met veel moed ge- ke Venetiaanse koopman, in twintig vakken. Het lij kt start. Ze zegt «Ik vind het in de streek van de rivier de me echter wel nuttig om heel positief dat Hendrik Brenta, waar veel Venetia- een 'eerste lezing' nog eens zoveel geduld heeft met mij nen de zomer doorbrengen, te hernemen, omdat onze De anderen zijn het akteren Dit klassieke Goldonistuk mensen dan beter zullen be- al gewoon en ik probeer er speelt zich af in 1750, en gTijpen wie de figuren mij dan ook aan op te het is als het ware toneel op zijn». Naar ons inziens ge- trekken.» het toneel. De rijke vrek beurt dat wel wat laat. Verder werken mee aan dit Pantalone (Marc Van Her- Zijn er toekomstplannen? stuk: Willy en Rosa Ma re weghe) heeft een oogje op «We willen», aldus Pele- chiels, Alfons Van Weyen- zijn huishoudster Corallina man, «produkties blijven bergh, Luc Van Herrewe- (Magda De Volder). Het zou brengen met enige faam, ghe, Roger Schoonjans en mooi zijn als er niet iemand wat niet betekent dat het Freddy Baecke begon te intrigeren. Maar ernstige stukken zullen Op 4 november wordt een niet getreurd, een vriendin zijn. We willen dit jaar dus voorvertoning gegeven, van Panatalone's nichtje twee produkties brengen Hierop worden toneelkrin- (Josée Delcart) zorgt voor De komische triller «Wat gen, de pers en de dichtste de nodige rivaliteit. De doen we met tante» komt in familieleden van de spelers tweestrijd tussen deze Bea- april voor het voetlicht.» uitgenodigd. De andere toe- trice en Corallina om Panta- We vroegen de regisseur schouwers worden ver- lone te veroveren vormt het ook of een Goldoni-stuk wacht op 5 cn 7 november hoofdtema van het stuk. niet te riskant is voor een om 20 u en op 6 nov. om Verder is er nog Rosaura beginnende toneelkring 19.30 u. Op zondag 6 nov (Gerda Van Weyenbergh) waarvan sommige mensen zal de derde leeftijd een re- die het hoofd moet biedan nog nooit op de planken duktie krijgen van 20 fr. De aan haar aanbidders. gestaan hebben. «We vin- inkom werd vastgesteld op Aan het dekor wordt sedert den,» zegt Peleman «dat 80 fr. De opvoeringen heb- dne maand getimmerd en ons publiek eens mag ver- ben plaats in het parochiaal geschilderd door Beno Bon- wend worden, dat het oog centrum Klokske, op het naerens en Luc De Leeuw, zich ook eens kan tegoed Keur te Dendermonde. Op 22, 23, 28, 29, 30 en 31 oktober brengt Tejater 80 vzw de eerste produktie van dit seizoen: «De traop», een tragi-komische schets van Charles Dyer over de verhouding tussen twee homofiele kappers. Harry, de eigenaar van een obskuur kapperszaak je, nam 20 jaar geleden Charlie in huis, een (mis lukt?) akteur die af en toe de travesti-toer opgaat en uit een zeer kortstondig huwelijk een dochter heeft overgehouden, die haar vader nu komt opzoeken en zijn «anders-zijn» dreigt te zullen ontdekken. Harry neemt het niet dat zijn vriend hem daarom de deur wil uitwerken... «De Vrije Madam» voor rbs-zuid Mevrouw De Beer demonstreert haar kookkunstjes tijdens een open-deuravond in het vrouwenhuis De Vrije Madam. Ze babbelt honderduit over haar leven en liefdes, over haar familie en generatie. Ze pelt uitjes, ze weent en lacht tegelijk. Zij? Hij, eigenlijk. Mevrouw De Beer is meneer Jaak Vissenaken, kok en konférencier, vermomde femi niste of iets in die aard. Jaak doet het naar verluidt zo raak dat hij voor zijn performance de Visser- Neer landiaprijs kreeg. Jaak wordt door Annelies Vaes geregisseerd, Rudy Geldhof schreef het stuk. «De Vrije Madam» is een produktie van Bent-Raam- theater. In de cyklus toneelvoorstellingen van de stad Sint-Niklaas is hij/zij te zien op vrijdag 23 maart 1984 in de schouwburg. Maar wie niet tot dan kan wachten reppe zich alreeds naar de feestzaal van het atheneum op de Parklaan, waar Jaak en Annelies op vrijdag 14 oktober te gast zijn, om 20 u. De oudervereniging van de rijksbasisschool-zuid heeft Jaak en zijn Annelies geïnviteerd en biedt achteraf nog een etentje aan. Zo hoort het, na een kookdemonstratie Toneel kijken kan voor 220 frank, toneel plus eten kost 400 frank. Kaarten te verkrijgen in het Koop centrum Waasland bij Madame Vé, in de Apostel- straat 2 bij Folies of in de school, Parklaan 89 in Sint-Niklaas. Boeken en materieel Het rijksonderwijs in België is in principe gratis. Maar lesgeven kost handenvol geld en die vele honderden leerlingen van een scholengemeenschap 'als de rijksbasisschool-zuid hebben recht op bijko mend didaktisch materieel en supplementaire boe ken. Met het inzamelen van de nodige fondsen voor die zaken gelaat de oudervereniging zich. Dc ouder vereniging is het ook die «De Vrije Madam» haar kookkunsten en andere vermakelijkheden laat ont vouwen in Sint-Niklaas. Wat doet de rbs-oudervereniging verder? Einde- jaars-wenskaarten uitgeven, met daarop reproduk- ties van groepswerken door leerlingen van zes tot twaalf jaar. Een kinderkarnavalbal organizeren in de stadsfeestzaal, i.s.m. de rijksbasisschool-noord. En ook een lentetombola, met voor tienduizenden franken aan prijzen, ineenboksen. De rbs-zuid-ouderveremging blijft dus allerminst bij de pakken zitten. Dat staat trouwens niet, vooral niet nu het Sint-Niklase rijksonderwijs feestelijkhe den rond het honderdjarig bestaan op het getouw zet. «De Vrije Madam» wordt in de atheneum-feest zaal opgevoerd op dezelfde avond als die waarop het (jubilerende) kollege zijn eigen «jubileumshow» pre senteerde Ieder blijft dus z'n eigen gangetje gaan, wat kan betreurd worden. Voor wanneer een plan- nings- en overlegkomité? Een en ander neemt niet weg dat met veel belang stelling wordt uitgekeken naar de toneelopvoering in het atheneum. Na de voorstelling volgt een etentje. Nieuwe formule dus, althans voor het Waas land. W.V. Dit menselijk en ontroe rend stuk toneel.wordt ge regisseerd door Roger De- wilde. Volgens de vertaler, Gerard Van het Reve, is het «hartverscheurend mooi». Eind januari volgt als twee de produktie «De H. Johan na van de slachthuizen» een minder vaak gespeeld werk van de geniale toneelauteur B; Brecht, in een regie van Eddy Vereycken. In de «H. Johanna; laat Brecht drie werelden op elkaar inspe len: de arbeiders en vleesfa brikanten van Chicago's monsterachtige slachthui zen, de idealistische wereld verbeteraars van het Leger des Heils met Johanna Dark, en de bankiers, advo- katen en financiële mach ten, dit alles midden in de wereldkrisis van de derti ger jaren. Alleen al omwille van de enscenering belooft dit een echte belevenis te worden voor de toeschouwer. Wie «Eens katohek zag vorig seizoen, zal «De H. Johan na» niet willen missen. De derde produktie, voor zien voor mei 84, wordt «Het Atelier» van Jean- Claude Grumberg, in een regie van Chris Boni. Dit stuk, in 1979 bekroond als de beste Franse creatie, schetst een ruw, soms wee moedig beeld van een aan tal werksters in een naai atelier in het na-oorlogse Parijs. Vrouwen worden met elkaar gekonfronteerd, maar ook met de nasleep van een jarenlange niets ontziende oorlog. Als gastvoorstelling brengt Tejater 80 dit seizoen «Kil- preno», een creatie van Ed dy Vereycken, door hem geschreven en gespeeld (momenteel oogst hij veel sukses met «HamBurger», een andere creatie die tot einde oktober nog loopt in Teater Malpertuis in Tielt). «Kilpreno», een oer-ko- misch gedicht angst, liefde en hoof J een individu dat de or gang van deze eeuw, aankomen en de opki van een nieuwe beschaaf gedomineerd door r chips, informatica, c» ters, telematic. «KIItm wordt gespeeld op 85, j3 27 november. De toegangsprijs feu 140 fr. (100 fr. voorCl 60+). Abonnemen ten voor de drie pro. zijn te verkrijgen aanl fr. door overschrijvii rekening 293-05943„ van Tejater 80 vzw a met vermelding van u, adres en aantal. De abonnees krijgen ti zoen ook gratis toegj- de gastvoorstelling l]fl§ preno», wat betekent ds uiteindelijk amper 303 betaalt voor vier voors lingen. Voor verenigingen, gr» ringen en scholen *e twee speciale formules; gewerkt: groepsabcr t menten en speciale -< 3J1 stellingen van een bepaP^ produktie. Op het koes adres (Leuvestraat 45 Erembodegem, tel 21.8.370) krijgt u hiti» alle nadere inlichtingen Alle voorstellingen hebh plaats in het Netwerl k m trum. De Ridderstraat Liw De Lebbeekse toneelkring «Ommekaar» vormt daar bestaat geen twiji over één der meest dynamische kringen uit de regio. De enorme bijvaln hun eersteling «De Wonderdoktoor», ligt eenieder nog fris in het geheuge dc Enkele weken geleden pakte de kring uit met een kompleet geslaagde '2d ^.«eed Ommekaarkwis» en momenteel wordt druk gewerkt aan de voorbereiding n sag de het tweede avondvullend stuk «De plezante begrafenis van Klakke Verdoesl £'ef 1 Toneel in Temse Dendermonde. Het voltallig bestuur dat op de perskonferentie de nieuwe toneelkring voorstelde (pvs) is een kamerwestern van René De Obaldia. Zaterdag 8 en zondag 9 oktober brengt toneelkring Iris uit Puurs het stuk in de gemeen telijke schouwburg Roxy in de Stationstraat te Temse. Omdat de regie wordt gevoerd door Anita De Westelinck uit Temse en twee van de akteurs eveneens uit de scheepsbouwersgemeente afkom stig zijn, vond de jonge kulturele vereniging Spirit het passend, deze mensen een kans te geven ook voor eigen publiek op te treden. Dendermonde. Beno Bonnaerens en Luc De Leeuw timmeren aan het dekor (pvs) Katrienen Aalst stellen jaarprogramma voor De aloude caemere der Ka- tarinisten, heeft ook dit jaar drie toneelprodukties op het programma staan. De eerste op 18, 19, 20 en 21 november, in de stads schouwburg waar Marie Octobre» van J. Duvivier, in een regie van Herman Slag mulder wordt opgevoerd. Half januari is het toneelge zelschap Yvonne Lex op be zoek in het VTI met «in laatste instantie» van Claus Tinney. Midden april volgt dan de derde produktie «pas op dat je geen woord zegt» van Di- mitri Frenkel Frank in een regie van Kris Bonie, in de stadsschouwburg De jaarlijkse viering voor verdienstelijke leden heeft plaats op 25 november. Verder is er het Katrienen- karnaval op 3 maart. Tot slot is er nog de 4de kabaretavond op 5 mei. Het werkjaar wordt beslo ten met een barbecue op 7 juni Leden betalen voor 9 toneelprodukties 250 fr. of l.OOO fr. met twee toe gangskaarten voor zowel toneelprodukties als het karnavalbal en het kabaret. Meer inlichtingen bij Emiel Frangois, Kasteelstraat 50 te Nieuwer kerken, tel. 70.02.59. HJM Anita De Westelinck was vroeger verbonden aan to neelkring De Winterbloem, die in de jaren zeventig in Temse furore maakte. Toen de toneelgroep zijn aktivi- teiten stopzette, werd ook Anita De Westelinck (op to neelgebied) op non-aktief geplaatst. Na deze «winter slaap» viert Anita met dit stuk dus het wederop- treden. De twee akteurs uit Temse, die van toneelkring Iris deel uitmaken, zijn Rita Gosselin en Mark Lissens. Rita Gosselin behoorde tot de toneelkring van jeugd- klub Broebelke, die in de zeventiger jaren bekend heid verwierf met onder an dere «Dein liever betalen», «In de holte van je arm» en het twmtigste-eeuwse Pas siespel. Al deze stukken brachten Rita heel wat on dervinding bij, die zij na dien bij toneelkring De Ro zenknop te berde zou bren gen. Ze speelt in «Sassa fras» het schatje-van-altijd- raak. Mark Lissens hoeft in het toneelleven van Temse nog nauwelijks te worden voor gesteld. Hij mag zonder meer één van de beste ak teurs worden genoemd, die Temse de laatste decennia heeft voortgebracht. Hij startte zijn toneelaktivitei- ten in het Scheppersinsti tuut te Mechelen. Daarna werd hij de draaischijf van de reeds vermelde toneel groep van jeugdklub Broe belke. Nadien werd hij ook de motor van toneelgroep Oberon. Toen die begon te sputteren, verlengde hij zijn toneelbezigheden naar Puurs, waar hij een nieuwe groep uit de grond stampte Dit gebeurde mede dankzij een andere Temsenaar, na melijk de fotograaf Albert Colpaert. Nog iets over het stuk zelf «Sassafras» is een kamer western, waarin een arme familie (kolonisten uit Ken tucky) de strijd dient aan te binden met de Indianen. Ze worden allemaal gevangen genomen tot een zekere Lebbeke. De Lebbeekse toneelkring Ommekaarblies algemene vergadering. 0/ foto het bestuur (pvs) Vorige week vrijdagavond stemming over te gaan, zorgd, werd eveneens blies «Ommekaar» algeme- maar gezien de validiteit applaus onthaald ne vergadering voor zijn le- van de kandidaten, dit trio Voor de opvoering den. Een veertigtal leden in zijn geheel op te nemen. «Klakke Verdoest» zal beantwoordden de oproep Beslissing die door de leden reclamebrochure en waren in zaal «Heidehof» present. Een zieke voorzit ter André Lissens verwel komde de aanwezigen en maakte de rolverdeling be kend voor «De plezante be grafenis van Klakke Ver doest». Dit stuk van Gaston Martens bevat naast de fi guratie niet minder dan achttien sprekende rollen. Plannen bestaan om de kring om te vormen tot een I vzw. Stefaan Wesemael be lichtte de voor- en nadelen van deze omvorming. Tij dens een volgende vergade ring zal deze zaak uitge praat worden. Gezien de diverse aktivitei- ten die de kring ontplooit, werd besloten het bestuur 1 te verruimen met twee le- 1 den, die o.a. de interne en externe koörciinatie (dele gatie naar de «Orde van Lietbeka» toe, organisatie kaarten verkoop, bedeling publiciteiteitsfolder) en het beheer en de inventaris van het materieel van de kring voor hun rekening zullen nemen. Voor deze be- stuursfunkties boden zich echter drie kandidaten aan Luc Pieters, Lowie Buytaert en Luc Van Biesen. Het be stuur besloot niet tot de Lebbeke. Guy Pauwels presenteerde de affiche VI volgende volavondstuk van toneelkring Ommekaar lp™ ten hu met applaus bevestigd ven en verspreid i M M Carlos ten tonele ver- werd over de gehele geraec schijnt, die hen weer be- Guy Pauwels zorgde vervol- Geïnteresseerde adv®» (i( vrijdt. Dit alles wordt uiter- £ens voor een primeur. Hij ders kunnen hiervo® jp aard gekruid met de nodige stelde immers de lay-out elk Ommekaar-lid teres. liefdesperikelen. Kortom, voor van de affiche, de toe- Het slot- en dankw»» het geheel staat borg voor gangskaart en de auto-re- kwam van secretaris een gezellige avond. De clamestrips, die hij voor de faan Wesemael. De t stC(jej voorstellingen in de ge- opvoering van «Klakke belangstelling voor deze meentelijke schouwburg Verdoest» naar een idee van gemene vergadering. als r, Roxy start zowel zaterdag André Lissens ontwierp, de secretaris, bewijst n+ als zondag om 20 uur. De ZiJn ontwerp, volledig in de maals dat «Ommen*1 sfeer van het stuk en tech- bloeit. En gelijk hadW toegang bedraagt ioo frank, voor leden van Spirit 80 frank. Je kan nog kaar ten in de voorverkoop krij gen (maar dan is er wel haast mee gemoeid) bij Raoul De Graeve, Oever straat 6, Temse of bij Studio nisch tot in de puntjes ver- fa*},1 beurzen slaagden er de aftdf rm Dat de aandelenbeurs steeds pen decennia vrij behtxfflr ccn beetje op een goktent om goede en slechte tijde lijkt, kan niet helemaal wor- elkaar te onderscheiden en P mijn heel wat rationaliteit wor- besteedt hier in zijn )0D^ (r.v.) den weergevonden: de diverse nummer aandacht aan.

De Voorpost | 1983 | | pagina 24