De Scheldetunnels: welvaartsexponenten voor Antwerpen en Oost-Vlaanderen Temse werkt aan toeristische inventaris Gedenkpenning Vijftig jaar van oever tot oever 28 - 7.10.1983 - De Voorpost ium van vijf firma's werd htti ïlgische Betonmaatschappij, G in Haaren. Christiani Nielsa 4 jf Frankignoul (dat ook de te J„3 erealizeerd). Ze groepeerden! biwe Tijdelijke Vereniging E3-Sdiei sio N.a.v. vijftig jaar tunnels onder de Scheldewerd deze gedenkpenning geslagen je met de wagen langs een heuse Europaweg van Sint-Niklaas naar Antwerpen en omgekeerd, de pendelaars-per-spoor moesten tot 1970 geduld oefe nen. Weldra ligt er een trits wagentunnels onder de Schelde tussen Antwerpen en Waas. maar voor de treinen is in de nieuw te bouwen Liefkenshoektun- nel, tussen Kallo en Lillo. géén koker voorzien. Vijftig jaar tunnelen onder de Schelde. Zodra Antwerpen een brok van de linker Scheldeoever had ingepalmd en zelfs de provinciegrens had doen opschuiven kon de eerste échte verbinding tot stand komen. Het Land van Waas raakte stilaan ontslo ten: verkeerstechnisch eerst, sociaalekonomisch na dien. In de zestiger jaren wisten die van Antwerpen de polders exakt te situeren, de linkeroever was plots een ontzaglijk gebied dat véél verder reikte dan Borgerweert en 't Vlaams Hoofd; ze zouden de haven ook en vooral rond Kaollo en zo laten expanderen. Om dat soort megalomane ontsluiting hadden de Wazenaren niét gevraagd. Maar da's een ander verhaal. Ik hou het bij de tunnels als u dat goed vindt. Schipbrug De veldheren van vroeger vonden het zéér nuttig dat Vlaanderen met Antwerpen verbonden zou worden. Farnese liet in 1584 een schipbrug aanleg gen tussen fort Sinte-Marie en fort Philippe, Spinola legde in 1605 een schipbrug aan en de schipbrug van aartshertog Albrecht bleef van 1621 tot 1639 in gebruik. Militaire verbindingen waren het, het volk had daar nauwelijks wat aan. Dat volk moest de veerboot nemen. Tussen 1795 en 1840 funktioneerde de «gierpont» als overzetdienst tussen het Vlaams Hoofd en de stad. En in 1810 kwam Napoleon... Woonstad Het Vlaams Hoofd, da's hetzelfde als Sint-Anneke. En Sint-Anneke ontleent z'n naam aan een kapel. De Sint-Annakapel werd in 1903 openbaar verkocht en een nieuwe kerk, toegewijd aan Anna en Joa chim. werd gebouwd. Sint-Anneke werd echter gauw synoniem met rekreatie, ontspanning. Naar het casino Trocadero, later naar de Belvédère, ondernamen de Antwerpenaren een uitstapje. Ge woond werd er nog niet in 1885, tijdstip waarrond Sint-Anneke als ontspanningscentrum naam begon te verwerven. Wonen vlakbij de onbereikbare stad was ook niet aantrekkelijk in die jaren. De plannen tot het aanleggen van een wooncentrum op de linker Schelde-oever moesten dus gepaard gaan met pro- jekten tot het realizeren van een vaste verbinding tussen beide oevers. Ook de overzet per stoom schip, zoals die sedert 1830 gebeurde, voldeed immers niet. Het desolate landschap aan de linker Schelde-oever kon best tot een woonstad worden omgetoverd. Dat vond Napoleon toen hij in 1810 het Vlaams Hoofd bezocht. Een versterkte cité dus, maar van het plan op een verbinding van de rechter met de linker oever tot stand kon komen. Brug of tunnel? Aanvankelijk halfweg de negentiende eeuw was het toen dacht men in eerste instantie aan de mogelijke aanleg van een brug. In 1854 formuleerde de Lokerse architekt Seynaeve een voorstel in die zin. maar het Antwerpse stadsbestuur verwierp die suggestie. Vader en zoon Gérardot de Sermoise dienden in 1865 een plan in voor het bouwen van een hangbrug over de Schelde. Antwerpen verzette zich ook tegen een voorstel dat in een brug voorzag en dat in 1870 vanuit kringen van de Société Générale werd gedaan. In 1872 kwam J. Malou met een veelomvattend projekt op de proppen. Een brug moest er komen. En op de linker oever zou de haven worden uitgebouwd. Voor de schepen die niet onder de brug door konden zou een kanaal worden ontwor pen dat tegenover Oosterweel zou vertrekken en stroomopwaarts van de brug zou uitmonden in de Schelde. Het plan werd niét verwezenlijkt. 17 april 1874 is een merkwaardige datum voor de Scheldeoeververbindinghistoriek. Toen immers werd een wet i.v.m. de scheepvaartverrichtingen in Antwerpen goedgekeurd, ze hield in dat een brug over de Schelde zou worden gebouwd. Men begon tot onteigeningen over te gaan, maar de brug kwam er niet. ze impliceerde «een gevaar voor de scheep vaart». De wet raakte in de vergetelheid. Gaandeweg liet men de optie brug varen. Rond 1890 wordt nog wel de idee van een zweefbrug over de Schelde geopperd, maar rond die tijd duiken ook de eerste suggesties voor het graven van één of meer tunnels op. Zo stelde baron Sadoine Plissard- laskin voor, twee tunnels te graven, één stroomop waarts en één stroomafwaarts van de stad. Zijn voorstel werd verworpen. De brugaanleg had zijn voorstanders, ook in 1900 nog als De Brouchoven en De Browne de Tiège een projekt in die zin indienen. Na 1900 wint de idee voor het graven van (een) tunnel(s) veld. Antwerpen vindt een brug immers maar niks. Kolonel Bertang voorziet in 1907 zowaar /[mm"""6'5' BerlÖnse professor Stübben wil er (1910) twee laten aanleggen. In 1909 overweegt men nog het bouwen van een brugtransbordeur tussen Hoboken en Kruibeke en in datzelfde jaar lanceert Van der Mensbrugghe zijn kompromis: een tunnel met twee kokers én een brug voor het spoorverkeer ten zuiden van Antwerpen. De kwestie is in die jaren aktueel, akuut zelfs. Or 28 februari 1909 vergaderen in Sint-Niklaas zeshon- derd afgevaardigden uit het Land van Waas ze pleiten voor het bouwen van een kosteloze vaste oeververbinding. In 1910 is er het plan van inge nieur Saenen hij wil een tunnel voor voetgangers voertuigen en trams gerealizeerd zien. Rond 1914 komt uit een rapport naar voren dat Van bij het ingaan van de nieuwe legislatuur kreeg het toeristisch beleid in Temse extra aandacht Daarmee werd het werk van de vorige schepen van toerisme. Désiré Van Riet, verdergezet en uitgediept. Eén der eerste initiatieven betrof het opmaken van een inventaris van alle grote en kleine plaatselijke merkwaar digheden in Temse. Via de media werd deze inventarizering bekendgemaakt en werd een beroep gedaan op alle belangstellenden, die in dit verband suggesties wensten te doen kwestie van een zo volledig mogelijk overzicht te kunnen Samenstel len. Bovendien werden een groot aantal verenigingen en partikulieren persoonlijk aangeschreven. Nadat verscheidene tientallen schriftelijke reakties waren binnengekomen, zette een speciale Werkgroep van de VW zich aan het werk om de veelheid van gegevens te bundelen en te katalogeren, en te verwerken met ander noodzakelijk bronnenmateriaal. Voorzitter van deze Opname uil 1933 t.g.v. de opening van de Sint-Annatunnel. De koninklijke familie, ioliallit mi voetgangerspijp op 10 september. Borgerweertde polder op de linker oever die men van 1894 was beginnen op te spuiten, best tot een woonstad kon worden getransformeerd. De aanleg van een tunnel met twee kokers dringt zich daarbij op. Wedstrijd Tunnel(s) én woonzone. In die zin formuleert (1920)Tobie Claes zijn voorstel: de inplanting van een pijp voor voertuigen en van een voetgangers tunnel enerzijds, het bouwen van goedkope wonin gen op de linker oever anderzijds. Dat projekt vindt gehoor in brede kringen. Op 19 maart 1923 wordt een belangrijke wet gestemd Een deel van de linker Scheldeoever wordt bij de stad, bij de provincie Antwerpen ook gevoegd. Antwerpen annexeert zowat duizend hek- tare als Zwijndrecht en Burcht van Oost-Vlaande- ren naar Antwerpen worden getransfereerd. Tege lijk wordt een aanbestedingswedstrijd voor het graven van een tunnel uitgeschreven. De aanbeste ding moest nog datzelfde jaar (1923) gebeuren, maar de overheid was krap bij kas en kon voorals nog géén financiële garanties bieden. Uitstel dus. Financiële groepen wilden de onderneming wel op zich nemen, maar hun projekt strookte niet met de urbanistische normen De overheid zou dan zélf maar de teugels in handen nemen. Imalso Een kommissie toog aan het werk. Op 9 maart 1929 kwam een overeenkomst tot stand en de Interkom- munale Maatschappij van de Linker Scheldeoever was geboren. Partners, participanten in Imalso waren de staat (voor de helft), de provincies Ant werpen en Oost-Vlaanderen, de steden Antwerpen en Sint-Niklaas en de gemeenten Beveren. Burcht. Melsele en Zwijndrecht. Imalso zou één tunnel bouwen en nadien onderhouden en exploiteren en de gronden op de linker oever te gelde maken In 1929 schreef de interkommunale maatschappij een wedstrijd uit voor de aanbesteding van een tunnel onder de Schelde. Zestig ontwerpen, uit gaande van tien firma's, werden ingediend "in 1930. Een paar maand later wees de beheerraad het leggen van de Waaslandtunnel toe aan de Compag nie Internationale des Pieux Armés Frankignoul, voor een bedrag van 247 miljoen. Diezelfde onder neming, kort Franki genoemd, sleepte ook de opdracht voor het aanleggen van de Sint-Annatun- nel in de wacht: 34 miljoen. Hoezeer de tijden zouden veranderen en de munt devalueren moge blijken uit het feit dat de Kennedytunnel wel 4 miljard kosten zou... 1933 (bis) De Waaslandtunnel voor voertuigen is ruim 2.110 m lang, de Sint-Annatunnel (voor voetgangers en fietsers) 572 meter. Beide tunnels werden op 10 september 1933 plechtig geopend. In den beginne moest je tol betalen als je de pijp inwou. De voertuigentunnel werd pas tolvrij in 1958, de kleine tunnel' in 1951. Amper zeven jaar na de opening, op 18 mei 1940, werd de Waasland tunnel gedeeltelijk opgeblazen bij de terugtocht van de geallieerden. En op 4 september 1944 brachten de terugtrekkende Duitsers schade toe aan de linkeroeversektie van de voertuigentunnel; het toe gangsgebouw tot de Sint-Annatunnel op linkeroe ver werd in 1944 kompleet vernield. Wat cijfergegevens over de verkeersintensiteit. De Waaslandtunnel voor auto's: 450.222 wagens in 1934, bijna 2 miljoen in 1949 en dan stelselmatig méér tot in 1968, het topjaar, met 11.704.298 voertuigen. Naderhand zakte dat immense aantal tot 7 of 8 miljoen per jaar, want in 1969 werd de Kennedytunnel opengesteld. Men is nu toch op nieuw aan bijna 9 miljoen motorvoertuigen per jaar toe. De Sint-Annatunnel voor voetgangers en fiet sers (je moet tussen 6 en 19 u je vehikel aan de hand houden!) had in 1934 bijna 5 miljoen gebruikers, d'e jaar na Jaar stee8 en een top van 7-345.480 bereikte in 1942. Nu maken elk jaar nog zo n 2 miljoen mensen gebruik van de 'kleine tun nel Kbaar tn za Kennedytunnel rito In de jaren vijftig kwam de noodzaak van eenen Ge.ei oeververbinding al naar voren. En opnieuw te de dilemma: brug of tunnel? Het werd een os waterprojekt. In 1962 gaf openbare werken al: tóachi fiat. het jaar nadien ging men over tot het uit ven van een wedstrijd. Aan een konsortium van toevertrouwd: Belgische Ackermans Van Haaren. Christiani het Luikse bedrijf projekten had onder de noemer tunnel. Een jaar of vijf namen de Het resultaat: een 690 meter lang kunstwerk, kokers van elk drie rijstroken voor voertuigen Btn koker voor de trein en één koker voor "hn bromfietsers. Die fietstunnel naast de Kennedy is een begint op het zuid in Antwerpen en komt ko^ buiten de woonzone van de linker oever aan. wordt haast niét gebruikt. En toch zou je dert «dt dat je van die ene kant van de stad naar het centt het meest efficiënt per fiets moet kunnen rijden doet er hooguit een minuut of vijf, tien over. J Want ook de Sint-Annatunnel (voor voetganger Fr1 de eerste plaats) is overdag niet aantrekkelijk 6 tweewielers. Beterschap wordt verwacht l 1986. als de tramtunnel van Antwerpen-stad pfVan C linker oever af moet zijn. Dan kan men erevi over denken, de voetgangerspijp (die dan veel minder intens zal worden gebruikt) meer fietsers te reserveren. De Kennedytunnel werd op 31 mei 1969 openj, en op 1 februari van 1970 reed de eerste troj doorheen. In 1970 reden er ruim 12 miljoeni via de Kennedytunnel, vijf miljoen méér dan de Waaslandkoker, samen goed voor bijna miljoen wagens. In 1976 verwerkte de Kes *JPU ruim 23 miljoen auto's, in 1982 al bijna 29mi& Vorig jaar reden er door de Waasland- en Ken» tunnel samen liefst 37.453.586 voertuigen. Exponenten van welvaart Vijftig jaar Scheldetunnels. Het werd vrijdag H2iu september bij wijze van akademische zitting» Antwerpse provinciegebouw gevierd. Gomt Kinsbergen benadrukte bij die gelegenheid dei aanstaande rol die de Waasland- en Sint-Ara nel gespeeld hebben bij de uitbouw van stadu streek. «Welke onuitwisbare achterstand zou opgelopen zijn bij de expansie van de haven zoal de bouw van deze tunnels? Zij vormen een beli rijke hoeksteen van de welvaart en het welzijn' Antwerpen en de provincie». Je kan daar, vanuit Wase optiek, gerust aantoefllpj;. Ni, gen dat ook het Land van Waas en Oost-Vlaa§*i«w ren zeer wel gevaren zijn bij de aanleg vam pijpen. Het vragen van tolgelden mag dan al L bloed hebben gezet, daarvan zijn we nu toch: een poosje verlost. Het wachten is nu op de van de Liefkenshoektunnel én van de metn naar linkeroever, als het even kan met verh naar Beveren toe. Wouter Vlc eng«f en'1 dand K. Ut U. I, Ter gelegenheid van vijftig jaar tunnels Schelde in Antwerpen liet Imalso een gedenkp» ning slaan. Voor het ontwerp werd de grafc^ kunstenares May Néama aangezocht. Een firmai Grobbendonk stond voor een verzorgde rea' in. Voor de verzamelaars nog dit. De penning een middellijn van 70 mm, werd uit brons gr en met de hand gepatineerd. Vanaf 1 ox'ob verkrijgbaar aan het loket van Imalso, Tho 102 (tweede verdieping) in 2050 Antwerpen (8 oever). Ze kost duizend frank. Het bureau van Imalso is op werkdagen van M tot 16 u toegankelijk. Vrijdag om de twee weke» de namiddag is het kantoor gesloten. werkgroep is toerismeschepen Luk De Ryck, sekretaresse is kultuurfunktionans Linda Van Buynder. „'e'°.p,mf k^n van een toeristische inventaris is beslist geen gemakkelijke opgave Is het verzamelen van alle elemen ten op zichzelf al een hele tijdrovende opdracht fen klu°s fÏCh rubricken een "iet te onderschat hk U en gr,CnS ,ussen,wal wél toeristisch aantrekkc- Terwi'il ii HHf'JS n'e' al,'Jd eVe" duidelijk. Terwijl inmiddels de laatste hand wordt gelegd aan de (voorlopige) redaktie van de inventaris, is de di de bijeenkomst van de voltallige werkgroep gepi maandag 7 november zal deze WV-werkgroe" werpteksten bespreken. De inventaris van Temses merkwaardigheden- met foto's geïllustreerd zal gepubliceerd wor<k°. j gemeentelijke gids 1984 onder de titel «'k bc0 Temse». «Die van over 't water» noemden de Antwerpenaren de brave borsten van Beveren, Sint-Niklaas of nog verder weg. Door de charmant-chauvinistische sinjoren worden de Waaslanders nog steeds op die wjjze aangewezen, met de vinger gewezen bijna. Zij hertogelijke Brabanders, wij zo lang door een Vlaamse graaf onder de knoet gehouden. En tussenin een oceaan van een kloof: de Schelde. Watergrens tussen aparte beschavingen, tussen twee talen, tussen de majestueuze metropool en de «platvloerse polder», onverbiddelijke schreef tussen tweegevoelswerelden. Waarom het nooit in de koker van ook maar één Wazenaar is opgekomen, de Antwerpenaren óók «die van over 't water» te noemen is mij een raadsel. Het moet symptomatisch zijn voor de psychologisch-hiërarchische verhouding: op de «boerkes van den buiten» keek je néér, naar de «burgers van 't stad» keek je óp. Het water tussen Antwerpen en Waas blééf de jongste decennia even diep en breed, maar we hebben mekaar wat beter Ieren kennen. Sedert de uitvinding van de automobiel en andere tuigen, sinds onze telefoondraden in één zone samengeweven zitten, kortom: sedert we aan enige kommunikatie toe zijn, kan je van relaties, betrekkingen gewagen. Da's ook, in niet geringe mate, te danken aan de link die een jaar of vijftig geleden gelegd werd. Twéé tunnels van oever tot oever plots, onder het water. Een halve eeuw geleden kwam de eerste, dubbele verbinding tot stand, voor automobilisten én voet gangers. De spoorreizigers tuftèn zich tot het einde van de jaren zestig vanuit Sint-Niklaas terminaal-te pletter op het Vlaams Hoofd: gék want hadden ze de lokomotief niet vóór de automobiel uitgevon den? Een kwestie van prioriteit: éérst de auto'. Toen de Kennedytunnel werd opengesteld, in 1969, kon kwam niks in huis omdat er geen goeie verkeers middelen waren. In 1853 stelde de Brusselaar Tertre iets gelijkaardigs voor; de nieuwe stad op de linker Scheldeoever zou Leopoldstad heten. Ook dat plan raakte niét uitgewerkt. Toen in 1905 het projekt Plissart-Maricq. dat ook al een woonstad op de linkeroever voorzag, bekend raakte had men al duchtig gepalaberd, geredetwist over de wijze waar-

De Voorpost | 1983 | | pagina 28