Wordt Sint-Niklaas opnieuw een stoetenstad? Ikswachtkapitein Millecam uit Aalst: alabel krimineel beleid noodzakelijk en geweldexplosie» laams toneel in Japan: jendermondenaar ging, peelde en keerde huiswaarts te dWB jppcn «1 ilno'l^e- korpa Omtrent Sinten en pinten, reuzen en historische panden F*WJ DE CUYPER NJ4 F* KB 442-8601481 -36 r" 'O® nummer 32 F Jjl|ke uitgever De Voorpost Zondag 23 oktober, negende Sinterklaasstoet in Sint- Niklaas. Sint-Niklaas in idem dus. Maar in 't nic-uw toch. Niet dat onder baard en mijter een andere heilige zitten zou. Nikolaas blijft dezèlfdc. De optocht gaat op zondag namiddag uit. en da's een innovatie. Om de middenstan ders uit de Stationsstraat te plezieren, want die vonden het niet leuk dat toen Sint en zijn gevolg door het stadshart sjokten het koopgrage volk van Waas met de rug naar de winkels gekeerd stond. Marcel Philips luisterde naar de zakenlieden en loodst de sliert nu 's zondagsnamiddags langs straten en pleinen. Nieuw is ook dat de 'schouwing' niet meer vooraan het stadhuis plaatsvinden zal, die plechtstatige daad voltrekt zich vlakbij de aloude gevange nis van Waas ofte de Cipierage. Een gewijzigd stoettra- jekt. Volgend jaar. bij de tiende Klaasstoeteditie. zal men er nog méér van merken; dan doet men beslist de (herbe- strate) Kokkelbeek aan. Sinterklaas is back in town. Hij is dat eigenlijk al van in 1975. toen Acha, het Aktiekomité voor Handel, de optocht een nieuwe impuls gaf en met nadruk naar sponsors begon te hengelen om al die pracht en praal betaalbaar te houden. De échtb start van de Sinterklaas stoeten) dateert van in 1956. Onder impuls van schepen Maurice Van Haver kwam de hele. charmante stoctcntoe- stand op gang en Frans Van Immerseel w^rd bereid gevonden, Sinterklaas en zijn gevolg keurig en kundig te orkestreren. Maar in 1959 was 't plots uit. Tc duur. te bar weer in november, in die trant redeneerde men. Acha probeerde aan een revival te sleutelen in I960, maar 't jaar nadien was 't weer een vacuüm, de optocht raakte in de vergeethoek. Tot in 1975 dus. En straks, in 1984. is men aan de tiende Klaasstoet toe. Een jubileum. Met allure misschien, want her en der. en zéker bij de gewestelijke toeristische instanties, gaan stemmen op om er iets groots van te maken. Een reuzehappemng. Een reuzenhappe- ning? Het zou in de bedoeling liggen, in 1984 alle nog voorradige Wase reuzen naar de Wase hoofdstad te laten afzakken. Wase reuzen, het zijn er nogal wat. vooral in het Beverse, in Lokeren ook, steken ze bij tijd en wijle hun (imposante) neus aan 't venster. En Sint-Niklaas heeft toch óók enige reuzentraditie. Sinterklaas. Nikodcmus (Zwarte Piet). Janneken en Mieken. die vier marcheren zondag 23 oktober mee. opnieuw, 't Zijn de oudste ingezetenen van de stad. Maar is er in Belsele ook niet een zekere reus Raf, en heeft die geen karnavaleske gade die Germaine heet? Bloemen en Driekoningen In 1924 nam August Nobels het initiatief, in Sint-Niklaas een volwaardige Driekoningenstoet te laten uitgaan. No bels. pastoor, dichter, beeldhouwer, tekenaar, jurist, legeraalmoezenier, gematigd flamingant, direkteur van het Sint-Niklase kollege ook, ontwierp de kledij voor de optocht. Een défilé van paarden en kamelen, échte dieren Een sierlijke, dynamische manifestatie die veel bijval oogstte. Ook al omdat pater Jan Joos zich met z'n volle gewicht achter het initiatief zette. Joos, nog immer de stuwende kracht achter de (nu verschrompelde, maar nog steeds fraaie) Driekoningenoptocht, wist van aanpakken. Hij zou naam verwerven als Chinareiziger, als missionaris globetrotter, als vriend van de paus. De Driekoningen stoet was een boeiend folkloristisch gebeuren, maar ging mettertijd teloor. Anekdote: in 1938 overleed in Gent de -stuwende kracht achter de stoet, priester August Nobels, op 6 januari; precies op zijn Driekoningendag. Toen België honderd jaar bestond zette men ook in Sint- Niklaas de bloemetjes buiten. Bij wijze van stoet. Zestien praalwagens, gendarmen te paard, twee plaatselijke har monieën (Excelsior en De Kunstvrienden!) verleenden hun medewerking aan de (relatief kleine) stoet die op 27, juli 1930 te bekijken was. De vier Sint-Niklase reuzen waren van de partij, August Nobels had ze ontworpen. Een voorloper, deze optocht. Die «Belgische» stoet ging de bloemenstoet vooraf. De socialistische schepen van burgerlijke stand Edmond De Meulenaer had zéér geijverd voor zo'n fleurige manifesta tie en op 7 augustus 1938 was het zover; met bloemen versierde fietsen reden op en aan. de reuzen van Sint- Niklaas marsjeerden mee. En burgemeester Hendrik Heyman zag er geen graten in. Bisnummer dan op 23 juli 1939. Maar nadien werd het oorlog en na de wereldbrand bleef het stil rond de bloemenstoet. Tot in 1948. Albert Vermaerc was toen schepen van feestelijkheden (én onderwijs). Drieëntwintig praalwagens waren op post, ook 't Ros Beiaard van Dcndermonde en De Ware Gilles van Aalst deden mee. Apotheoze. in 1948: een grote danswedstrijd ter afronding van de festiviteiten. De bloemenstoet verwelkte niet. In 1949 waren er 45 groepen en wagens. In 1950 werd een reklamestoet toegevoegd aan de kavalkade, achteraf was er nog een taptoe en een heus vuurwerk. In het expojaar 1958 werd de bloemenoptocht met een ruiterfestival bekroond. Hét hoogtepunt kwam in 1967, bij het 750-jarig bestaan van Sint-Niklaas. Op 10 september van dat jaar regisseerde Nest Jansen een praalstoet waaraan liefst 2.800 mensen deelnamen; er waren ook groepen uit de Sint-Niklase zustersteden bij. In 1969 ging het echter al zéér bergaf met het initiatief en in 1970 was er plots géén bloemenstoet meer. En toch, Sint-Niklaas had zich een reputatie opge bouwd, men vergeleek de bloemenstoet-zomerkavalkade met gelijkaardige manifestaties in Zundert en Aalsmeer, Nederland. Driekoningen, bloemen. Sinterklaas nadien. Een stoeten traditie in Sint-Niklaas. Door de hoogbejaarden onder ons wordt herinnerd aan de zeventiende-eeuwse ommegang in de stad. een barok gebeuren. Toen werd het Stalleken van Bethlehem van stal gehaald. Dolfijn en Kemel werden door de straten gedragen. En aan de «maagden» werd suiker bedeeld terwijl ruiters, trompetters en andere dappere heren zich met potten bier «tevreden moesten stellen». Het wonder... van de reklamq Zondag 23 oktober weer Sinterklaasstoet. Vorige week werd in De Voorpost het exakte trajekt afgedrukt. Gezegd werd dat bijna honderd figuranten hun medewerking verlenen. 889 zijn het er. zc i M ure el Philips van het NCMV woensdag. Achtendertig groepen stappen op. drie nieuwe zijn erbij. Mooi zou beslist zijn de groep «Aladin en de wonderlamp». Van wonderen gesproken. De Sinterklaasstoet is een dubbetgebeuren. Een «zuivere» optocht enerzijds, een aaneenrijging van sprookjes. Ook de volwassenen moeten er hun gading in vinden. En anderzijds een met reklame en promotie doordrenkte stoet, want «koken kost geld» en derhalve deed men een beroep op de toeschietelijkheid, het sponsorship van een heleboel zakenlui en winkeliers. Afwachten wat het wordt op zondagnamiddag. Maar mislukken kan het nauwelijks. Die bijna duizend deelne mers. hun familieleden en vrienden zullen er beslist zijn. En misschien is hier en daar een winkel open, als dat tenminste mag. Doods zal Sint-Niklaas zeker niet zijn die zondag. Het wordt wennen, dat wel. Rondneuzen bij de reuzen Tiende Sinterklaasstoet straks. Een jubileumuitgave in een breder en ook Waas perspektief? Een samentreffen van alle Wase reuzen? In Beieren bijvoorbeeld is men de jongste jaren een heuse reuzentraditie aan het opbouwen. Diederik en Aldegonde bestaan al van in 1954. Sefken de Puitenslager werd geboren in de «nieuwe parochie», die van Onze-Lieve- Vrouw. In Doel werd Cies de Schipper gekreëerd, Kallo heeft zijn Melkbocrinncke. Haasdonk beschikt over de Roste Brigand (een reminiscentie aan de Boerenkrijg), Edwin Raes uit Sint-Niklaas maakte deze fotkloremonu- menten. Er is nóg werk op de plank voor hem, want de bedoeling ligt voor, alle Beverse deelgemeenten met een reus te equiperen. In Beveren kan wie dat wenst een reus huren, voor een wijkfeest of een fuif. De heemkring speelde een belangrijke rol bij de heropflakkering van deze volkse bedoening van het imposante slag. In Lokeren kijkt men telkenjare uit naar de vierde zondag van september, als- de Kovekens uit de ramen bengelen. Blauwkielen op klompen zijn het, ze zouden herinneren aan de komst naar de Durmestad van Napoleon, in 1803. De Kovekensstoet zou al van in 1828 dateren. Het folkloristische gebeuren wordt vanzelfsprekend veel luis ter bijgezet door het défilé van al die reuzen. Slaagt men erin, de reuzen van de Lokerse Heirbrug én die van Beveren in 1984 naar Sint-Niklaas te halen? 't Zou best leuk zijn. En dan zijn er de karnavaleske reuzen, personages als Germaine en Raf uit Belsele. Doen die mee, volgend jaar? En waar is die andere Sint-Niklase reus gebleven? Meneer Van Duyse van Driekoningen zou er méér van weten, maar enig speurwerk dringt zich beslist op. Reuzen in Sint- Niklaas, wie wat ouder is weet zich ook de Loteling van de Beekstraat te herinneren, hij kwam zo rond de eeuwwisse ling naar buiten. Sint-Niklaas, reuzenstad en stoetenstad tegelijk? Probleem loos gaat in (de Sint-Niklase deelgemeente) Sinaai elke eerste zondag van september de Missiestoet uit, sedert 1857 liefst. Een lokaal, religieus geïnspireerd gebeuren. Kan men dat niet integreren in één superbe stoet in de Wase hoofdstad? De Sint als pint Sinterklaas woont in 't Land van Waas. Bewéért men. De VVV van het gewest, sedert kort geleid door de Sint- Niklase schepen Staf Van Daele en njee in goeie banen geleid door sekretaris André Van der Veken, wil de bezoekers, de toeristen inprenten dat Sint-Niklaas de residentiestad van idem is. Daarom werd n.a.v. de stoet van volgende zondag een uit klei gebakken Sinterklaas gelanceerd. Een 17,5 cm hoog sieraad gemaakt door meester-pottenbakker Henk Cruys- saert, van origine Sint-Niklazenaar maar woonachtig in Tielrode. Cruyssaert maakte eerder een gelijkaardig sou venir voor de stad leper. Een mooi, pittoresk geschenk is deze Sint. Hij is in twee uitvoeringen verkrijgbaar; wit geglazuurd (220 frank) en in gekleurd bisschopsgewaad (275 frank). Om technische redenen moest de mijter gehalveerd worden, maar dat schèèdt niet. De Sint kan je eventueel gebruiken als drinkbeker, heel geschikt is hij ook om in de leefkamer te kijk te zetten, hij kan ook als bloemenvaasje dienen Henk Cruyssaert werd door radioman Jan Lambin uit Mortsel met de Sint-Niklase toeristische instanties in kontakt gebracht. Die zagen wat in het initiatief. Als de gebakken Sint èèn'slaat dan is het niet onmogelijk dat je straks ook Nikodemus, Janneken en Mieken in je «beste kamer» te pronk zetten mag. Charmant souvenir, die Sint. In het toeristische kantoor tje, gevestigd aan de Grote Markt in Sint-Niklaas. kan je nog andere herinneringen aan de Wase hoofdstad tegen vergoeding buitmaken. Een ballonvaartpuzzel, gra- vuurtjes, potonderzetters, schildjes, klompjes, een Rey- naert-bierpot. De Waaslandreiziger hoeft dus niét met lege handen huiswaarts te keren. Bovendien wordt hij met informatie overstelpt. Lees verder pag. 4 iwels uit Dendermonde is reeds zestien jaax toneelamateur en bestuurslid van de «Leeuwercke- Midden september kreeg hij de kans om met keurgroep NVKT naar Toyama te gaan om er te een internationaal festival. De bedoeling van dat festival is het amateurtoneel over de hele promoten. Er werden stukken gebracht door onder andere Mexico, Nigeria, Roemenië, de VS, en Finland. Ook België bevond zich onder de deelnemers omdat het twee jaar geleden een prestatie had geleverd in New-York, mensen uit de keurgroep werkten mee aan het stuk «Knecht van twee meesters» van Carlo een regie van Leo Vertongen. In mei waren de rollen al verdeeld, maar toen één van de spelers rleed, diénde een vervanger gezocht, Dit werd dan André Pauwels. Het stuk zelf diende wel worden tot een duur van zestig minuten. van de keurgroep werden uit Oostvlaamse amateurskringen gehaald, hoofdzakelijk omdat de voorzitter een Oost-Vlaming is. taxichauffeur is de Engelse taal niet machtig» André Pauwels herinnert zich in dit verband een kleine anekdote: «Ik stapte in een taxi en vroeg om me naar het station te brengen. De chauffeur knikte steeds «ajai ajai», wat betekent «ik luister». Hij luisterde wel, maar begreep er kennelijk geen barst van en maakte dus ook geen aanstalten om te vertrekken. Ik ben toen maar uitgestapt. Dit festival moet aan Japan miljoenen gekost hebben. We sliepen in eerste klasse hotels, te vergelijken met het Hilton. Iedereen kreeg bij aankomst een zak met souvenirs, ticketten voor kulturele manifestaties en dergelijke dingen meer. Voor alles was gezorgd, zelfs massage ontbrak niet. Iedereen uit de streek die Engels sprak was verza meld om ons te begeleiden. Het was zelfs zo dat naast de schouwburg nog een supplementair hotel was gehuurd omdat het andere twintig kilometer verwij derd lag en die afstand ons té zeer zou vermoeien». JAPANSE TECHNIEK VERSUS PRAKTUK De schouwburg zelf is im mens met z'n 1.500 zit plaatsen. André Pauwels houdt aan deze Japan-reistwee be langrijke herinneringen over. Hij vertelt z'n beleve nissen met de nodige sap pigheid, de Dendermonde- naar eigen: «Het is een fan tastische ervaring om aan de andere kant van de aard bol toneel te spelen met mensen uit Oost-Vlaande ren, die zelf al jaren aktief zijn in amateurgezelschap- pen. En verder is er natuur lijk het kontakt, het zien van toneelaktiviteiten van andere landen. Dit laatste viel een beetje tegen omdat het showelement duidelijk overheerste. De Amerika nen brachten een musical en Nigeria stuurde z'n dan sers. De Oostbloklanden daarentegen kwamen naar voor met klassiek toneel op hoog niveau». ORGANISATIE «Deze was gewoonweg per- fekt», geeft André Pauwels toe. «De Japanners verga deren reeds twee jaar twee avonden per week om dit festival voor te bereiden. Toen we op Japanse grond landden, stond er al een En gels-sprekende gids klaar Dit is een zeldzaamheid want het is een groot mis verstand te denken dat Ja panners als tweede taal En- De Japanners zijn uitzonderlijk beleefd «els spreken Dit land is dus weinig geschikt voor toerisme. Zelfs een Lees verder pag. 4 Dit zijn ze alle vier, de Sint-Niklase reuzen: v.l.n.r. Nikodemus, Janneken, Mieken en Sinterklaas. Grote vrienden toch van de kleine snaken (arch) fpnheid van het jaarlijks feest van de rijkswacht stelde distrikskommandant 'it-tegen de geweldexplosie die we beleven dagelijks staan de kranten vol laden allerhande dat en van overheidswege uitgedokterd krimineel beleid zou pleiden naar meer planmatigheid in de misdaadbestrijding, te haalbare stap kan een driehoeksoverleg tussen parket, bestuurlijke overheid i rijkswacht zyn. Dat dit kan blijkt uit wat gebeurde in het gerechtelijk sment Nyvel n.a.v. de moordpartij waarbij een rijkswachter laffelyk werd loten. In aanwezigheid van de minister van Binnenlandse Zaken werd er welk beleid t.o.v. kriminaliteit dient te worden aangenomen. Men dient fd niet te wachten tot er doden vallen. Het overleg tussen lokale instanties zou KM dienen te zijn en overkoepeld door een weldoordacht nationaal misdaadbe- peid. M ristieviering waar- itee herdenkingsdag Tjpoep gendarmen die ["sneuvelden na de af- i» het leger begon en 'luisterd werd door het uitgave van St.-Martinuskoor o.l.v. diri gent Hacsaerl hield voorgan ger rijkswachtaalmoezenier Shaw een merkwaardige homi lie. We worden momenteel ge- konfronteerd met een waarde- verschuiving wat betreft ge weld en respekt voor het le ven. Zelfs moest het politie apparaat erin slagen alle mis dadigers achter de tralies te krijgen dan blijven er nog steeds de misdadigers in poten tie. Het hebben krijgt momen teel immers voorrang op het zijn. Ingesteldheid die kan lei den naar het op de helling plaatsen van de Westerse be schaving. Ook op wereldni veau zouden wapens enkel mo gen gehanteerd worden onder gezag en kontrole van op de- mokratische wijze verkozen burgerlijke overheden, stelt de predikant. Dat in onze maatschappij 3/4 van de wereldbevolking ar moede lijden is een feit waar aan we evenmin voorbij kun nen gaan. Oerinstinkten van diefstal, ontucht, moord, heb zucht, laster bedreigen reële waarden vervat in Gods woord. Lees verder pag. 4 Er werden bloemen neergelegd aan de gedenkplaat van adjudant Bouchnaere (per)

De Voorpost | 1983 | | pagina 1