ozef Dauwe te Lebbeke rde van Lietbeka liep van start hreef de geschiedenis van de «Kruisboogschutters van St.-Joris; Alternatief voor Grote Ring De Voorpost - 21.10.1983 - 11 in haar banier de loop van 1982 vorm werd gegeven aan het Lsaspel dat «Het Stenen Wonder van Lietbeka» zou ln®> en de Lebbekenaars sommigen spontaan en irscmM estdriftig» anderen aarzelend aan de kar gingen steunt; «n of erop sprongen, kon niemand voorspellen wat dit Wonder» voor lebbeke zou betekenen. het verpad hurge®. "e vari mier 'M K_ schepj jjgring. Er was een be- Poepei jdignaar elkaar toegroeien, >ud Md bij de opvoeringen tot een en geopteerd vóór een brede, vuur(lontelbare vriendschaps- zeer ruime basis, stoelend op m§ hi' «]zoii uitdeinen. Tegen alle de mensen uit het massaspel. van lichtingen in was het Ergens moest van wal gesto- lichd t] bij de laatste opvoering ken worden. En dat gebeurde heb [lijk merkbaar. Vele man- dan met al diegenen die in het een 5 vrouwen hebben hun massaspel verantwoorde- poiinw, Ijjifd toen moeizaam lijkheid hadden gedragen en [geslikt. Wat nooit iemand de sprekende rollen vertolkt iinoeelijk had gehouden, hadden. gebeurd: het massaspel Op de stichtingsvergadering isên enorm sukses gewor- werden ruim 70 mensen uitge- 14.000 belangstellenden nodigd. Een dertigtal ervan komen opdagen. velen groeide dit «Stenen te starten vanuit de toneelvere- jer» uit tot een uitzonder- nigingen. Omdat ze toch een belevenis, een blijvende belangrijk element vormden in het massaspel. Vlug echter werd van deze idee afgestapt kwamen opdagen, een vijftien- echter was daar voor tal lieten zich verontschuldi- diehadden meegewerkt, gen, maar beloofden toch hun medewerking. die voort «khap: dat naar mekaar Van deze 45 meldden er zich PW 4# meien, op en achter de 30 om deel uit te maken van Hit verwonderde dan ook het bestuur, die de Raad zal getracht werd vormen van de Orde. Er werd fer, die hartelijkheid, die gedokterd aan een verdere 'V-schep gdschap te bestendigen, vormgeving, die zou uitmón- en den in een dagelijks bestuur milieus. :pcn R. 1 dachten er over n tot André Lissens van minimum 12 leden. Hier- geenPV «eretoekomt de idee uit werden een voorzitter, een «Orde-van lietbeka» ondervoorzitter, een sekretaris en een penningmeester verko- veel zen. Als uitvoerend komitee zullen zij de lopende zaken behartigen. idee kreeg De Orde van Lietbe- en moest er komen, deorde zou moeten bete len wat ze zou kunnen Doelstellingen to, lag vlug in de ge- De Orde streeft in de eerste maar de reële plaats de bestendiging en de niet zo dadelijk versteviging na van de vriend schapsbanden die zijn ontstaan wat niet wil zeggen tussen de zovele mensen, die integen- elkaar gevonden hebben tij- kwam ze van de grond. dens de voorbereidingen en ipijk was vanzelfspre- uijvocringen van het massa- hoe te starten en met spel. Het komt er op aan om even werd gedacht samen, in vriendschap, het 1 krijgt. Brachi nticper verwan» ér geestdrift ikantie imago dat Lebbeke zich, dankzij het massaspel, opge bouwd heeft, te bestendigen en uit te bouwen. Bovendien moet de Orde een brug zijn tussen en een ont moetingsplaats vormen voor alle Lebbekenaars en oud- Lebbekenaars. Zonder onder scheid van opvatting of levens filosofie. De Orde wil geen elitegroep vormen, maar openstaan voor iedereen. Kortom een vereni ging zijn van mensen voor mensen, die niet zoeken naar wat hen scheidt, maar naar wat hen bindt en naar wat ze sa men kunnen doen. Verder wil De Orde van Lietbeka een vereniging zijn, die in vriend schap samenwerkt voor een beter, een mooier, vriendelij ker en gelukkiger Lebbeke. een vereniging ook die op rechtheid, eerlijkheid en stipt heid draagt als kenteken en die niet in konkurrentie wil treden met bestaande verenigingen. Tenslotte wil de Orde geen bedel vereniging zijn, maar een genootschap dat denkt aan be jaarden, mindervalieden, een zamen en mensen die het min der goed gaat. Aktiviteiten Wat haar aktiviteiten betreft denkt de orde aan wat volgt: het jaarlijks organiseren van één of twee opvallende mani festaties, zonder op het terrein van bestaande verenigingen terecht te komen; het bescher men van het Lebbeekse kultu- rele patrimonium, zo mogelijk in samenwerking met de over heid; het bevorderen van het onderzoek naar bepaalde Le- beekse aspe.kten; het herden ken van bepaalde Lebbeekse gebeurtenissen en figuren: het in stand houden van traditie en folkorc; het organiseren van tentoonstellingen (heemkun de. familiekunde. volkskunde. kunstwerken rond Lebbeke in privé-bezit enz.); het opzetten van wandelingen met als the ma «Ontdek Lebbeke» het or ganiseren van geleide bezoe ken aan groot-lebeekse gebou wen en bedrijven; het publice ren van prijselijke uitgaven met wetenswaardïghheden omtrent Lebbeke (vb. rond het Lebbeekse dialekt en uitdruk kingen), het uitgeven, bij pas sende gelegenheden, van een Lietbekenaar, een goudstuk, maar een gemeentemunt die een handelswaarde heeft van bv. 50 of 100 fr. het brengen om een bepaald aantal jaren, van een openluchtspel.. Geen massaspel echter. Liefst wel met mensen uit de toneelkrin gen, het vormen van een ani- matiegroep welke ontspanning kan brengen aan bejaarden, zieken, minder-validen enz.; het organiseren van avonden of voordrachten rond en over Lebbeke, Lebeekse figuren; het stimuleren van Lebbeekse initiatieven initiatieven en zeker niet te vergeten het beleggen van een jaarlijkse vriendschappelijke bijeen komst. Een eerste grootse ma nifestatie wordt een tentoon stelling, opgezet tijdens het weekend van 29 april 1984 8ste paasdag rond het mas saspel. Hieraan gekoppeld zou de eerste algemene vergade ring plaatsgrijpen. Daarnaast wordt er ernstig ge dacht aan de uitgave van een herinneringsfotoalbum over het massaspel. Wie trouwens in het bezit is van zwart-wit foto's omtrent het massaspel wordt vriendelijk gevraagd die ter publicatie uit te lenen. De Orde zou zich aan zijn parool van stiptheid houden en dit boek ten laatste op 29 april laten verschijnen. Een ander initiatief, dat niet zover meer afligt is het verto nen van de videoband over het massaspel. Dit in het bejaar dentehuis of voor bonden van gepensioneerden en minderva lieden. Mocht de realisatie er van financieel of technisch on mogelijk blijken, dan wordt gedacht, aan het projekteren van films en dia's over het Lebbeke van vroeger. Ledenwerving Iedere Lebbekenaar of oud- Lebbekenaar kan lid worden van de Orde. Om het lidmaat schap voor iedereen mogelijk te maken, wordt een mini mumjaarbijdrage van 100 fr. voorzien. Aan de andere kant hoopt de orde dat velen vrij willig een hogere bijdrage zul len schenken. De jaarbijdrage van 100 fr is een individueel lidmaatschap Voor het hele gezin is onaf- gezien het aantal een jaar lijkse bijdrage van 250 fr. voorzien. Ook aan de jongeren werd gedacht. Wie tussen de 14 en 18 is betaalt slechts 50 fr. de min-veertien jarigen slechts 25 fr. Leden krijgen vermindering en eventueel gratis toegang op de door de orde georganiseerde Lebbeke. Zij willen de «orde van Lietbeka» met al hun krachten gestalte geven (v) manifestaties en ook redukties op de publikaties van de Orde. Alle medewerkers een dui zendtal aan het massaspel zullen aangeschreven worden om lid te worden van .de Orde. Nadien zal de ledenwerving gebeuren over geheel Lebbeke en bij de oud-Lebbekenaars. Niets belet echter nu reeds aan te sluiten. Het Lietbekajaar loopt van 1 oktober tot eind september. Wie wil lid worden kan zijn bijdragen storten op rekening 783-5332212-72 van Orde van Lietbeka. Kouterbaan 105, 9370 Lebbeke of zijn bijdrage persoonlijk afgeven bij Achiel Vermeiren, Poststraat 17. bij André Allary, Laurierstraat 26," bij Mevr. R. Biesemans, Bellestraat 24 of bij Alfons Ringoot, Kouterbaan 105. Vele Lebbekenaars zijn geluk kig met deze Orde. Zij ver wachten er heel wat van. We geven ze dan ook graag krediet en hopen dat de orde een licht mag uitstralen van vriendschap Cn saamhorigheid. Pierre Van Rossem Minister van Openbare Werken Olivier heeft aan het Bestuur der Wegen opdracht gegeven, een alternatief te onderzoeken met betrekking tot de aansluiting van de Grote Ring (in het Waasland) op.de Liefkenshoektunnel. De minister antwoordt dat in een brief aan volksvertegen woordiger Miet Smet van de CVP. Volgens de minister werden diverse alternatieven bespro ken. maar de toezegging inzake het bestuderen van wisseloplossingen sloeg slechts op één alternatief; de inschakeling van de Kennedylaan langsheen de rechteroe ver van het kanaal Gent-Terneuzen. Het onderzoek is aan gang en daarbij wil men rekening houden met alle facetten van het probleem. De verkeers intensiteit is één van die facetten, schrijft de minister. (wv) Jeugd en Muziek Aalst Het Maurits Aerts-baskwartet evolueert geleidelijk tot een begrip in de muziekwereld. Het werd in 1978 opgericht met leerlingen van het hoofdstedelijk Koninklijk Konservatorium met de bedoeling dit instrument zo optimaal mogelijk uit te baten. De kontrabas, een inderdaad nogal miskend instru ment, kreeg de laatste jareii ook solisten-allures tot in het virtuose toe. De sonore rijkdom van dit beurtelings lyrisch, melancholisch, dramatisch en humoristisch instrument kwam tot zijn recht via transskripties. Voor Jeugd en Muziek brengen de vier bassisten Maurits Aets, Etienne Sieber.s, Frank Coppieters en Robby Hellyn op maandag 24 oktober te 20 u in de feestzaal van het Aalsters stadhuis, met werken van D. Funck, M. Corrette, L. Grieg, J. Lauber, P. Swerts, D. Van Goens en S.B. Podorowski een koncert dat U niet licht zal vergeten. Bekroond met de Alfons De Cockprijs CVP) Jtf Dauwe kan het zich onmogelijk laten. Het verleden, vooral dan dat Ide gemeente Lebbeke, blijft hem fascineren. De voorbije jaren heeft hij j, met de kompetentie, het geduld en de werkkracht hem eigen, bouwd gemaakt met de geschiedenis van de kruisboogschutters van Lieve Vrouwe ende den Edelen Ridder St. Jozef» uit Lebbeke. Een be die van in de tweede helft van de 14de eeuw tot het eind van de 18de dczci 'n L).L.Vrouwgemeente actief was en een vooraanstaande rol ^tldc in het Lebbeekse sociale leven, manuscript van zijn bevindingen tijdens deze ontdekkingstocht door- ruim vierhonderd jaar gildeleven, werd door de Koninklijke Bond der onder frlaamse Volkskundigen, bekroond met de «Alfons De Cockprijs», de Johan ingrijkste prijs op het vlak van de volkskunde in onze gouw. De Bond lanktc hi Oostvlaamse Volkskundigen heelt deze belangwekkende studie de j fledie een plattelandsschuttersgilde behandelt overigens uitgegeven. terd een 185 bladzijden tellend boek, voorzien van 850 voetnoten, een twintigtal il illustraties, diverse bijlagen en een index van plaatsnamen, werk dat van grondigheid getuigt en een belangrijke bijdrage kennis van de levensomstandigheden van onze voorouders. ten pi :vr. Ghij ntcn diei niet irdcn. Mi der Prosl genodigd g hehandt 1 aantal jaren geleden, legt Zjcf uit, hen ik tijdens het onderzoek archieven op het fenomeen gesto- dat lebbeke een zeer oude voet- Bchuttersgilde bezat, de gilde van tt Lieve Vrouw ende den Edelen dderSte. Joris». De gilde bezat dus «schutspatronen, wat op een zeer ctgontstaan wees. fc loop der jaren heb ik alle mogelij- fefegevens omtrent deze gilde, die ik 4archieven aantrof, genoteerd. Op Kind der zeventigerjaren, tijdens de -CamilluS leiding van de tentoonstelling ies Rijke Verleden; werden oude gilderegisters teruggevon- (jj-p-Ze waren in het bezit van de h. De 1 '"„ij uit Baasrode. Na zijn dood wer- lk8 uverhandied aan Aéhi OU ,ca„"« s 'usthuisS.' ijke OCW Ze anlamiÊl ngen «overhandigd aan Achiel Vermei- dic ze aan het gemeentearchief ■en koiK# ftmaak,e- Dankzij deze gift. beschik- mi* over belangrijke gegevens wat de jtovande gilde betrof. 1 andere belangrijke bron vormde kerkarchief Vermits Lebbeke in- niet afhing van een heer. was de "Mi Hoofdman van de gilde en wcr- 1 de gildearchieven geïnkorporeerd dtparochiearchicvcn. Archieven die ■Hoed bewaard bleven. Zo heb ik 'rekeningen uit de periode 1619- praktisch honderd jaar lang dus J*cn raadplegen en me een onge- °®jk goed beeld kunnen vormen van gildeleven op een plattelandsge- '1E,e als Lebbeke ®a'de Lebbeekse St.-Jorisgilde een "woêerde gilde was en ze hierdoor deelnemen aan schietspelen, *'1 Zjcf Dauwe ook de volledige "'Hrekeningen van Dendermonde op !s|uk nagekeken. Ook de archieven 0CH in Rijscl bevinden oktrooi- too.a ging hij inkijken. J®8 zijn Spanjevakantie van vorig gtbeeft de Lebbekenaar al deze gege- Tjjlotcén studie verwerkt. Met het «htjnwerk te kunnen uitgeven, zond roll!"aar C'C ®ond cler Oostvlaamse '«kundigen, waar een jury, onder ratterschap van Robert Ruys, het ™koi bekroonde met de Alfons De Oprijs. fnder oudste schuttersgilden .'aderen, dus ook de streek van -Mfflnonde, kenÖe heel wat schut- $dcn. oe lebbeekse St.-Jorisgilde K'nl reeds de Iweede helft van de «uw 1377 als een goed Pretureerde gilde. De stadsgilden .sommige steden ontstonden wel 6£r,_ maar van andere plattelands- I vind je in die tijd nergens een •Uit de archieven blijkt boven- al ze haast onafgebroken aktief Wfwï Lebbeke. De zilveren beuk van de Sint Jorisgilde was tot op het eind van het Oud Re giem. Tijdens de godsdiensttroebelen in 1579 verloor ze wel haar oud archief en was zé. net als de meeste andere schut- tersgenootschappen in Vlaanderen, in- akticf. Op het eind der 16de eeuw kende ze echter opnieuw een volle bloei. In 1796, toen de gilden afgeschaft wer den, werd ze niet meer heropgericht. De oorzaak hiervan wist Jozef Dauwe niet te achterhalen De gilde bezat toen nochtans geld, benadrukt hij. Van in 1377 nam de Lebbeekse St.- Jorisgilde regelmatig deel aan diverse wedstrijden of schietspelen. Ze onder hield overigens goede konnekties met de andere gilden uit de streek. Zo namen de Lebbekenaars in 1450 deel aan een belangrijk schietspel dat in Dendermonde georganiseerd werd. Schietspelen van toen, beklemtoont Zjcf Dauwe, kan je best vergelijken met belangrijke europacupvoetbalwcd- strijden van nu. Alle grote steden uit de Nederlanden-Duinkerken, Mechclen, Leuven, Brussel. Breda enz. namen eraan deel. Ook de Lebbekenaars wa ren toen van de partij. Lebbeke. Het gildenwapen van de van het Sint-Annakoor in de Onze Het eerste oktrooi dat de St.-Jorisgilde ontving, dateert uit 1453. Het werd hun geschonken door Filips De Goede. An dere oktrooien ontvingen ze in 1609 en 1619. Deze dokumenten sommige van deze perkamenten charters worden in Rijsel bewaard reglementeerde o,a de organisatie van de gilden. Zo bezat de gilde een eigen rechtspersoon- lijkheid en kon ze. als korporatie. bezit verwerven. Wat slechts uitzonderlijk mocht tijdens het Oud Regiem. Bezaten de gildelcden rechten, dan moesten ze anderzijds ook plichten na leven. Zo waren ze o.a. verplicht in de processie te lopen, getooid in hun wijde mantels (paruren) versierd met hef kruis van St.-Joris. Al bij al, geeft Zjef Dauwe toe. was zo'n gilde een elitair gezelschap. Jc moest flink wat bemiddeld zijn om er deel van te kunnen uitmaken. Elk lid moest zich vanzelfsprekend een kruis boog aanschaffen peperduur in die tijd! een dure mantel kopen, z'n bijdrage betalen en een doodsschuld afdokken. Bovendien moest je over de tijd en de mogelijkheden beschikken je van je dagelijkse bezigheden te kunnen afwenden om te gaan oefenen. Die doodsschuld, verklaart Zjef Dauwe nader, was een essentiële gewoonte in de Vlaamse gilden. Iedereen die tot de gilde toetrad, moest zich schriftelijk verbinden, dat bij zijn dood. zijn erfge namen een bepaald bedrag zouden be talen. opdat dc gildelcden zijn dood plechtig zouden kunnen vieren. Processen De St.-Jorisgilde. vervolgt de Lebbeke naar. en als advokaat wrijft hij zich haast in de handen, heeft ongelooflijk veel geprocedeerd. In de archieven van de raad van Vlaanderen vond hij o.a. een vijftal belangrijke processen, die het bier als onderwerp hadden. Uit-de oktrooien had de gilde immers bier vrijdom bekomen, wat inhield dat ze bier mocht brouwen zonder taksen te betalen. Wanneer dat recht waarvan de lebbekenaars blijkbaar graag gebruik maakten, want uit de rekeningen van hun gildemaaltijden blijkt dat ze geenszins dc neus ophaalden voor eten en drinken op een of andere manier dreigde aangetast te worden, zetten de Lebbekenaars de gerechterlij ke proce dure in. Een ander belangrijk proces, dat de gemeente jarenlang in spanning hield, plaatste de gilde en dc toenmalige Leb beekse pastoor Everardus De Bruyn, loodrecht tegenover mekaar.Wat was er aan de hand? Sint-J'orisgilde op een kraagsteen Lieve Vrouwekerk (pvs) Sinds onheuglijke tijden was het de gewoonte dat de gildeleden. bij de schietspelen naar de papegaai of ko- ningsvogel schoten, die boven op de kerktoren geplaatst werd. Nu was de pastoor tot de vaststelling gekomen dat niet iedere schutter over een even feil loos schot beschikte en meer dan één pijl op het dak van de kerktoren beland de, waar hij dan danig onheil en gaten stichtte. Zeer tot ongenoegen van de pastoor, die er op zekere dag besloot een eind aan te maken en koster Baltha- sar Moortgat de sleutel van de kerkto rendeur ontnam. Hierop volgde vanzelfsprekend gewel dig kabaal van de kant van de gilde en toen puntje bij paaltje kwam. werd de deur van de kerktoren opengebroken. Gevolg? Een proces bij de Raad van Lebbeke. Er werd tn die tt/d nogal flink gegeten (pvs) Vlaanderen, dat lange tijd aansleepte, tientallen getuigen zag verschijnen en uiteindelijk uitgesproken werd in het voordeel van de gilde. Lang is pastoor De Bruyn. een Leuvenaar van geboor te. gcc-n zieleherder meer geweest tc Lebbeke. Aktiviteiten De belangrijkste aktiviteit van de St.- Jorisgilde was natuurlijk het schieten met de voetboog. Er bestonden twee soorten schietingen; schieten tussen de doelen (horizontaal, als oefening in het gildehuis) en gaaischieten naar de toren. Jaarlijks werd de koningsschieting geor ganiseerd. Op sakramentsavond Wie de koningsvogel afschoot mocht een jaar lang de gilde breuk dragen, de zilveren breuk die in 1632 aangekocht werd. Wie zich twee jaar na elkaar koning schoot, werd prins. Wie deze prestatie drie jaar herhaalde, werd keizer voor het leven. De lebbeekse gilde heeft vanaf de 17de eeuw vier keizers gekend: Willem Moens. Jos Moens, Gillis Reyns en Pieter Pieters. De dag na de koningsschieting schoot men de vogel van plezier of de ekster- vogel. Daarnaast werden echter ook regelma tig prijsschietingen opgezet, waarop an dere gilden uitgenodigd werden Zo werden in 1764 drie prijsvogels op de toren geplaatst. Geïnviteerd waren toen o.a. de gilden van Dendermonde, Aalst, Rupelmonde. Stekene, Vrasene, Ninove. Asper. Zingem. Hamme. Lie- dekerke. Geraardsbergen, Galmaar den, Oudenaarde, Brussel enz. In totaal 18 gilden. Sporen van een paramilitaire taak of van een rol als burgerwacht werden voor de. St.-Jorisgilde niet teruggevon den. Wel nam zij tot het eind van haar bestaan, als korps, deel aan de religieu ze ommegang van Lebbeke. in Dender monde stapten de Lebbekenaars ook in de ommegang op. Ze bezaten daar zelfs het voorrecht het beeld van O.L. Vrouw in de stoet te dragen. Op haar beurt stapte de Dnedermondse St.-Jo risgilde, ten minste reeds sinds F377, op in dc Lebbeekse processie van 8 sep tember (O.L. Vrouwgeboorte). In 1767 kwam aan die wederzijdse be zoeken echter een eind. Omdat, ver klaart Zjef Dauwe nader, de Dender- mondenaars de Lebbekenaars toen een «groot affront lapten». In plaats van de traditionele handgift geld dus kregen, de Lebbekenaars toen immers enkel een rond schaaltje, gewikkeld in een wit papier. En dat was een «wrieëd- aardig affront». De lebbeekse St;-Jorisgezellen reden bovendien met huppelpaardjes. van in het begin van de 16de eeuw, tot in het eerste kwart van de 18de eeuw, in de Dendermondse ommegang. Als een soort potsierlijke bereden politie. Hoe wel dat gebruik ruim verspreid was, vormt die Lebbeekse bijdrage tot deze ommegangfiguur, de oudste vermelding in de literatuur. Maaltijden Eten en drinken stond centraal tijdens het jaarlijks gildenmaal van de St.- Jorisgilde. Op deze maaltijden werden ook de vrouwen van de «confeers» uit genodigd. Ongelooflijk, likkebaardt Zjef Dauwe, wat tijdens zo'n maaltijd verorberd werd. Echte schranspartijen moeten het geweest zijn. Dat moeten we althans afleiden uit de rekeningen. Zo blijkt dat, in een bepaald jaar voor een maal tijd volgende ingrediënten nodig waren: een vet rund. twee vette kalveren, spi nazie en salade, vier vaten tarwe, drie hespen, drie stenen boter, 180 eieren, 6 tonnen bier, specerijen enz. Voor die maaltijden werden soms zelfs verpachtingskontrakten opgesteld, waarin o.a. gestipuleerd werd wanneer de gildebroeders mochten drinken. Dat mocht dan van «na de mis tot aan het lof». Van na het lof tot 1 uur na zonsondergang «mochten ze vrolijk zijn». In de 18de eeuw duurde het feest zelfs drie dagen. Klanvorming en sociale inteelt Voor het eerst ook in de geschieds- schrijving van het gildewezen werd een prosopografische studie gemaakt van de gildebroeders. Aan de hand van bron nen, wist Jef Dauwe 308 namen van gildebroeders alle Lebbekenaars, op een twintigtal naterug te vinden. De meest voorkomende namen - zijn; Moens, Moortgat, Ringoot, Beeckman, Van den Bossche, De Coninck, Van Damme, De I-Iauwere, Hendrickx en Van de Voorde. Lebbeke. Jozef Dauwe, beloond voor zijn jarenlange inzet (pvs) Dankzij vroeger werk, gepresteerd door E H Verberckmoes, wist Jef Dauwe ook alle verwantschappen tussen de gildebroeders te ontdekken. Hieruit blijkt dat zich in de 17de en 18de eeuw althans een sterke klanvorming en sociale inteelt manifesteert. Ook de bezitsstructuren werden vergeleken. Overblijfselen Naast de archivalia, getuigen nog een drietal andere overblijfselen van het bestaan van deze belangrijke lebbeekse gilde. Zo wordt de breuk nog altijd bewaard. Verder blijkt uit de oudst bewaarde «penningcohieren» dat de gilde in 1571 een eigen hof met een schuttershuis bezat. Waarschijnlijk werd dit gebouw in 1579 geheel verwoest door de Calvi nisten. Pas in 1619 was de gilde opnieuw vol doende op dreef gekomen en kon ze een nieuw gildenhuis bouwen. De rekening van deze bouw is ook bewaard geble ven. De poort van dat gildenhuis staat er momenteel trouwens nog altijd, nl. de poort van het café «Trapken af» langs de Dendermondse steenweg. Net als alle andere schuttersgilden bezat de St.-Jorisgilde in de O.L. Vrouwkerk haar eigen kapel. We zouden dat nooit te weten gekomen zijn, legt Zjef Dauwe uit, want er bestaat geen enkel archief stuk meer dat dateert van vóór 1597. Een paar jaar geleden echter bij herstel lingswerken aan het St.-Annakoor, kwam op de kraagstenen de stenen waarop de spitsbooggewelven steunen tweemaal het wapenschild van de St.- Jorisgildc bloot. De gilde droeg overigens bij tot de verfraaiing van de kerk. Zij heeft o.a. een deel betaald van de prachtige boise- rie, het muurbeschot. Het laatste deel van de O.L. Vrouwbeuk heeft de St.- Jorisgilde geschonken. Het medaillon vertoont dan ook St.-Joris, de patroon heilige, die de draak verslaat. Volgende week woensdag, 26 oktober, zal Jozef Dauwe de Alfons De Cock prijs voor zijn studie, op het Lebbeekse gemeentehuis, ontvangen. Het boek «De Kruisboogschutters van St.-Joris te Lebbeke» is nu reeds verkrijgbaar. Via storting van 480 fr. op pr. 000-0096964- 43 van de Bond der Oostvlaamse Volks kundigen Gent. Ook bij de auteur zelf kan het boek besteld worden. Een must eigenlijk, dit boek, voor eenieder die zich interesseert voor de geschiedenis' van de schuttersgilden in het algemeen en voor de St.-Jorisgilde uit lebbeke. in het bijzonder Pierre Van Rossem; tekst Piet Van San: foto's

De Voorpost | 1983 | | pagina 11