Vrede zorgt voor felle diskussie op Dendermondse gemeenteraad Vrede en veiligheid boven alles vrijwaren edesbetoging te Berlare (uwe thuishaven or Akabe-Waasland Senator De Bondt op de bres voor scheepsbouw ONZE WEERS VERWACHTING Hel blijft overwegend dtoog Waaslanders naar betoging in Brussel ére Het waren vooral de jongeren die deelnamen aan de vredesbetoging (jj) ire. Het einde van de vredesbetoging aan de Bareldonkkapel lij) Het blijkt dat de vredesinitiatieven niet steeds op een even vredelievende manier worden benaderd. Vooral niet door politici, die nogal eens kunnen verschillen van mening over de wijze waarop voor-de bewerkstelling van de vrede moet worden geijverd. Toen SP raadslid Willy Vera op de Dendermondse gemeenteraad een voorstel indiende waarbij gevraagd werd of het stadsbestuur van Dendermonde de vredesbetoging te Brussel kon ondersteunen, gaf dat aanleiding tot een felle diskussie. Niet iedereen bleek zich te kunnen scharen achter dit voorstel en zowel meerderheid als oppositie bleek niet te willen afwijken van het ingenomen standpunt. Het gevolg was dat de vergadering werd geschorst om de meerderheidsfrakties toe te laten deze materie nog eens door te nemen. Reukhinder en volkswelzijn VU-raadslid Willems zou dan de kat weer de bel aanbinden. Hij had een vraag over de reukhinder in de deelgemeen ten Appels en de wijk de Dam men. Er zijn daar geregeld klachten, aldus Ferdy Willems die ook aanstipte dat er aantal goede projekten in de start blokken zitten. Berlare had een vredesbe- Bg plaats, waarbij vooral alrijke aanwezigheid van eOgd opviel. optocht werd gevormd aan eik van Overmere. In de ang stapten leden op van ichilïende organizaties: l KWB, Chiro. ABVV, de jeugcjklub JZN. Het trouwens de jeugdklub die mi voor de organizatie. de kerk van Berlare was tweede groep betogers bij- ekomcn. Onder hen leden de Chiromeisjes, de Kie- pepiepers, de Socialistische [uitziende Vrouwen, de urcle Centrale en het jeügdhuis Joko, de organiza- toren. In Uitbergen verzamelden de KVLV, de BGJG en het jeugdhuis Joker. De optochten zouden samenkomen aan de Bareldonkkapel. Voor Over mere telde men ruim .150 de monstranten, voor Berlare een flink stuk minder. Ook een aantal gemeentelijke mandatarissen stapten mee op. Zo bemerkten we schepen Willy Verheyden, de SP-raads- leden Mark Van Gijsegem. Marcel Nelis en Remi D'Haeyers. Op het Kapelleplein werd dan het woord gevoerd door Hu- bert Rottiers, verantwoorde lijke van het jeugdhuis Joko. Op vele spandoeken en borden werd duidelijk kenbaar ge maakt wat de betogers wilden: «Geen raketten», «Geef ons werk verdomme», «Wij zijn bang, wij willen vrede». Voor de gelegenheid waren er ook twee vredesbroden gebak ken en die werden aan de deel nemers aan de betoging in brokjes uitgedeeld. In de gemeentelijke school aan de Bareldonkkapel werd er koffie aangeboden, terwijl er op het plein voor de kapel een aantal volksspelen werden ge houden. Hij stelde voor aan de gemeen schapsminister voor leefmilieu en waterbeleid een dringende motie te richten waarvan de De Dammen regelmatig on dervinden vanwege de nieuwe Dender. Om hieraan te verhel pen dringt de raad er bij de Gemeenschapsminister voor het Waterbeleid op aan om absolute voorrang te verlenen aan de installatie van de nodi ge waterzuiveringsstations op de Dender». Volgens schepen Dierick was deze motie over bodig, aangezien de bouw van een aantal zuiveringsstations reeds in een ver gevorderd sta dium verkeert. SP raadslid De Batselier voegde er nog aan toe dat het probleem verder reikt dan Dendermonde al leen. De tussenkomst rond het be leid van de sociale bouwmaat schappij Volkswelzijn leverde ook heel wat stof tot diskussie. We komen daar volgende week uitgebreid op terug. Feit is datVolkswelzijn een Akademie al zich kon scharen achter de werd de motie van Vera weg- Nadat eerst vanuit de meerder- acht ordewoorden zoals die gestemd. Volgde dan de stem- heid een toelichting was gegc- ^oor Vaka werden bekend ge- ming over de ordewoorden en ven over het verschil dat tij- maakt- Volgens hem kon daar de verspreiding van de VAKA dens de vorige .maand was ge- 8een enkel probleem zijn, daar affiches: hier luidde de uitslag tekst luidt: «De gemeenteraad rezen de meerderheid ver- burgemeester Cool tijdens de 26 ja. 6 neen en 2 onthoudin- van Dendermonde toont zich liet toen de zaal uit protest vorige zitting al had beloofd gen en het punt Dendermonde bezorgd om de reukhinder die omdat de SP aan de dagorde elke aktie ter zake te zullen kernwapenvrij werd met 29 ja de bewoners van de deelge- nog punten had toegevoegd en steunen. Uiteindelijk bleek dat en 5 onthoudingen goedge- meente Appels en van de wijk dit nadat men overeen was het voorstel van raadslid Vera keurd. gekomen enkel en alleen het niet door iedereen op alle pun- Ook Herman Burghgrave had saneringsplan te bespreken ten kon worden bijgetreden, enkele punten aan de dagorde waaruit bleek dat de brief die Het gevolg was een diskussie toegevoegd. Onder meer de zou verstuurd zijn naar SP die eerst kalm begon, maar prognose van de afwerking der 'raadslid Vera uiteindelijk toch meer en meer bitsiger en feller organizatie van de uitbating niet was verstuurd (een fout werd. De vrede zorgde dus van de sporthal van Oudegem. van een bediende, zo werd voor onvrede. Verschillende Schepen Dierick zei dat dit nog gezegd), gaf SP-raadslid Yvan sprekers mengden zich in het wel een tijdje zal aanslepen. Verleyen enkele bedenkingen debat: de volksvertcgenwoor- Er zijn met name drie proble- over de akademie. Het leerïin- digers De Batselier en men: de vloerbedekking, de genaantal daalt, een leerkracht Verberckmoes die elkaar in buitenafwerking en de werd aan de dijk gezet en de het haar zaten, de heren Ver- sportuitrusting. Pas dan kan klaslokalen verkeren in een meir, Burghgraeve. Van den men overgaan tot de aanbeste- abonimabele toestand. Sche- Abbeele, Willems, Pauwels, ding van de uitbating. Nog pen Maes zou op deze vragen Verleyen en De Smet. Zij Burghgraeve over het Hage- dieper ingaan en stellen dat de droegen allen hun steentje bij wijkpark te Grembergen en afdanking van een leerkracht tot de uiteenzetting. Burge- het verzoek of de bewoners voor de bijafdeling te Baasro- meester Cool zou dan op een niet zelf konden instaan voor de het gevolg is van een minis- bepaald moment de vergade- het onderhoud van het groen, terieel rondschrijven dat wil ring schorsen om de frakties Een suggestie die volgens sche- dat men niet langer niet-gesub- van de meerderheid toe te la- pen Dierick zeker zal worden sidieerde leerkrachten in ten. een standpunt in te nemen overwogen. Hij rekende er in dienst mag houden. en daar waar iedereen had ver- elk geval op dat de bevolking Nog vaijiiit SP zijde werd door wacht dat deze vraag van haar medewerking ter zake Willy Coussement een ophel- raadslid Vera unaniem zou zou verlenen, dering gevraagd omtrent de worden gestemd, bleek nu de fondsen die werden gespen- grootste onenigheid te deerd door verenigingen, ko- heersen, mitees en zelfs pnvé-personen Na ruim een half uur vergade- voor het organizeren van jaar- ren keerde de meerderheid markten In Oudegem werd weer. Schepen Dierick stelde een feestkomitee opgericht, dan voor een motie van de maar daar werd niemand van meerderheid goed te keuren: de oppositie uitgenodigd om iedereen is voorstander van de de vergaderingen b'ij te wonen vrede, van een algemene onl- en in Schoonaarde, zo voegde wapening en is bereid alle ini- VU raadslid Van den Abbeele tiatieven te steunen die de vre eman toe. werd er rond de de en de ontwapening kunnen jaarmarkt flink wat geroddeld, bevorderen. Vraag is natuurlijk of al die Dat was de tekst van de motie, problemen niet konden wor- maar die werd door de SP al te den vermeden. Schepen Die- zwak gevonden. Opnieuw laai- rick was nogal verwonderd dat de de diskussie op. Uiteinde- raadslid Coussement met hem lijk kwam men lot een algctne- geen overleg dienaangaande nc konsensus: men zou stern- had gepleegd, zo stelde de men over enerzijds de orde schepen. helaas, niet over de woorden en de verspreiding nodige fondsen om deze jaar- van de Vaka alfiches. ander- markten via de stadskas te spij- zijds over het plaatsen van hor zen. De begroting is nog niet den die aankondigen dat Den- goedgekeurd en dat geeft pro- dermonde kernwapenvrij is. blemen. Zo kan men bievoor- Toen iedereen het eens kon beeld geen fakultatieve uitga- zijn met dit voorstel, bleek dat ven stemmen. burgemeester Cool vroeg om te stemmen over de onontvan kelijkheid van de SP voorstel- I)e vrede len. Opnieuw diskussie dus? Kwam dan de tussenkomst van Er werd dus eerst gestemd Willv Vera over de vrede en de over de onontvankelijkheid vraag of de stad de vredesini- van het voorstel Vera. Met 17 tiatieven kon steunen en voor- ja. 15 neen en 2 onthoudingen financiële put heeft gegraven van liefst 42 miljoen. Fout van de beheerders, van de zaak voerder zeggen de oppositie partijen die graag zouden heb ben dat de vertegenwoordigers van de stad in de raad van beheer orde op zaken zouden stellen. Tenslotte was er ook een vraag over de zandwinningsaanvraag op het industrieterrein Hoog veld. Schepen Dierick zei dat het enkel om een onderzoek ging zonder meer. Derde wereldraad Bleven er dan nog de vragen van mevrouw De Beul (VU) waarvan er een betrekking had op de heroprichting van het standbeeld van Franz Cour- tens. De Lionsclub zal deze taak ter harte nemen. In onze volgende uitgave komen we ook daar meer uitgebreid op terug. En dan was er nog de oprich ting van een Derde Wereld raad als een adviesraad. Sche pen Meulebroek. die ver klaarde niet een man te zijn die direkt de stap waagt, maar door mevrouw De Beul toch werd aangemaand een aantal dingen niet te lang uit te stel len, zei dat hij een inventaris laat maken van de verenigin gen die zich inlaten met de ontwikkelingsproblematiek. Hij zal aan deze verenigingen dan de opportuniteit van deze vraag voorleggen. De punten die de meerderheid aan de dagorde had geplaatst, werden zonder meer goedge keurd. Dendermonde, Het voltallige CVP arrondissementeel bestuur in vergadering bijeen (v) CVP-arrondissement Dendermonde de Beeldstraat in Sint-Niklaas werden zondagnamiddag Kr oktober de nieuwe fl/ert van de scoutsgroep voor mindervaliden Akabe officieel geopend. Bij die Witheid werd gevolksdanstmen projekteerde ook een diamontage (Iv) klgic is het enige land dat aan de scheepsbouw onkel op een indirekte wijze steiin «leent, Kan door de overheid niet overwogen worden dat de Belgische scheepswerven de üddelen zouden krijgen om tegen konkurrentiële voorwaarden betalingsfaciliteiten aan tc "«len aan buitenlandse klanten die bij Belgische scheepswerven schepen zouden laten Sgen? Öe Sint-Niklase CVP-scnator De Bondt deed die suggestie aan de bevoegde ministers) jijdenscen toespraak in de senaat op 12 oktober. De Bondt zei verder dat het niet korrèkt 1 dat de reders ter aanmoediging van het gebruik van schccpskrcdielen rentetoelagen «komen (hebben) waarbij het rentepeil dal zij verschuldigd zijn onder het inflatiepeil jh' Aldus krijgen de rentetoelagen het karakter van kapitaaltoelagen, althans voor dat "«Idat het verschil uitmaakt tussen de inflatie en de verschuldigde rente. Het kan. vindt Bondt. toch niet de bedoeling zijn dat de overheid het kapitaal subsidieert van 'Rdernemingcn die kapitaal nodig hebben, maar niet over eigen middelen beschikken en Isn maar een beroep doen op kredieten die doorgaans door het rijk worden gewaarborgd. Een hogedrukgebied trekt van de oceaan in onze richting en verplaatst zich nadien naar Oost-Europa. Dit systeem zal tot en met maandag ons weer gunstig bepalen. Maandagavond of dinsdag trekt een zwakke storing over, waarna hel weer opnieuw zal bepaald worden door een nieuwe hogedrukgebied. Tot en met maandag geeft ons dat volgend vooruitzicht: droog weer, bewolkt, en vooral vanaf zaterdag bredere opklaringen. Middagtcmperaturen: eerst tussen 10 en 12 graden, maandag tussen 12 en 15 graden. De wind. meestal zwak, vrijdag uit het westen tot noordwesten, tijdens het weekend veranderlijk, naar maandag tóe matig uit het zuiden tot zuidwesten. In de nacht mogelijk vorst aan de grond en tegen de ochtend aan enkele nevel- of mistbanken. (cdm) Voor vrede De voorbije weken publiceerde De Voorpost met de regelmaat van een klok berichten i.v.m. Wase verenigin gen en parijen die opriepen tot deelname aan de vredes- manifestatie in Brussel, zondag 23 oktober. Zo kreeg de redaktie meldingen van Vaka (uiteraard, want dat zijn de organisatoren), van het ABVV en de SP, van socialistische sociaalkulturele verenigingen (zoals ATB-De Natuurvrienden), van groeperingen die behoren tot de kristclijke arbeidersbeweging. ACW. (V)KAJ. de Chiro ook. zij sympathizeren met de manifestatie, al wordt door de ménsen van de kristcli jke arbeidersbewe ging genuanceerd gedacht over het probleem. Een kleine linkse partij alli Ral spoort de Wazenaren aan. mee op te stappen. Géén oproep tot meebetogen kregen we van de Wase CVP, al is natuurlijk ook deze partij begaan met de vredesprobleinatiek; bij de CVP wil men afwachten hoe de onderhandelingen in Genève aflopen. Het is niet onmogelijk, het is waarschijnlijk dat ook prominente Wazenaren van CVP-strekking mee opstappen, zondag. Zoals het in dc lijn van de verwachtingen ligt dat ook vooraanstaande Agalev-crs uit de Wase regio in Brussel van de partij zullen zijn. De PVV-crs dus evenzeer de Wase liberalen zijn niet gediend met de pacifistische optocht. De Volksunie pleit voor ontwapening in oost en west, ongetwijfeld stappen vooraanstaande Wase VU-ers mee. zondag. Al ontving De Voorpost géén oproep van die partij die de leden of sympathizanten tot betogen aanspoort. Naar Brussel reizen zondag alvast de dekenale raad cn de dekenale werkgroep Amos van Sint-Niklaas; deze instan ties vormen greop rond het dekenaal symbool, de vredes duif. en zullen voor kreatiëve slogans en liederen instaan. Amos-dekcnale raad spreken zondag om 12u45 aan het station van Sint-Niklaas af. Eén week na de nationale vredesbetoging in Brussel wordt in Sint-Niklaas door het Alternatief Vredeskomité, dat gevestigd is aan de Casinostraat 10. een alternatieve vredesbetoging op het getouw gezet: zaterdag 29 oktober. 14 u Stationsplein. «Nooit meer oorlog, vrede voor •weerbaarheid, geen eenzijdige ontwapening» zijn dim de slogans. Dc vredesproblematiek. ze verdeelt de wereld, het land. het Waasland zelfs. Wie echter op objekticve wijze de optelsom probeert te maken van pro- en contrameningen i.v.m. dc manifestatie van zondag in Brussel komt tot de konklusie dat de meeste Waaslanders dc betoging wel genegen zijn. Freddy Willockx. SP-voIksvertegenwoordi- gcr, heeft het over een overweldigende interesse van het Waasland. Of dat klopt zullen we zondag zien Sinds de oprichting van het EMS op 13 maart 1979 heeft de NBB voor zowat 1.000 mil jard Belgische frank aan wis selreserves aangewend om de Belgische frank te ondersteu nen. In het licht van de huidige spanningen ziet het ernaar uit dat dit bedrag zal worden op gevoerd. Die interventies van de Nationale Bank worden door de Kredietbank in een recent nummer van «Weekbe richten» onderzocht en be sproken. Het arrondissementeel bestuur van de Christelijke Volks partij van Dendermonde heeft tijdens een perskonferentie zijn standpunt toegelicht nopens de vrede en de veiligheid, de vredesbesprekingen in Geneve en de aanwezigheid van middellange afstandsraketten in Europa. Voorzitter J. Vincarl bena- juiste wég om internationale drukte dat het de CVP vooral konflikten op tc lossen Daar om te doen is de vrede en de om ook gelooft zij in de moge veiligheid bovcri alles te vrij- lijkheden van de onderhande waren, maar hij waarschuwde lingen in Geneve en Wenen, anderzijds voor een al te over- eerlang in Stockholm en zal zij dreven idealisme. alles in het werk stellen om de Senator Rcné Uyttendaele, die dialoog op deze verschillende de materie van de kernbewa- niveaus te bevorderen. Nu pening biczonder goed kent. evenwel richt ze haar hoofdin- zette dan het standpunt uiteen, spanning op de onderhandelin- Hij stelde dat zowel de Sovjet- gen over de INF. Er moet unie als dc Verenigde Staten terzake gestreefd worden naar de wil hebben om door onder- een eerste resultaat voor het handelingen het bewapenings- einde van dit jaar en daarna niveau te ycriagen. Daarvoor moet verder woiden gewerkt zijn verschillende aanwijzin- aan dc verdere afbouw van de gen: de verschillende voorstel- nukleaire bewapening. Het len bij de onderhandelingen, uiteindelijk doel moet zijn de Dat kan ook verklaren waar- kernbewapening geheel te. ver- om de onderhandelingen tus- drijven uit Europa en uit de sen beiden blijven voortduren, hele wereld. Hij zei ook dat op termijn de Senator Uyttendaele maakte onderhandelingen over mid- duidelijk dat dc CVP zich dellange afstandsraketten wenst tc houden aan het dub- (INF) en over «strategische belbesluit van 1979. Zij aan- nukleaire wapens (Start) met vaardt de besluiten van dc on- elkaar moeten verbonden wor- dcrhandelingen in Geneve en den op dat ogenblik is het ook steunt de regering in haar be- logisch en normaal dat reke- slissingen die daarvan het ge lling wordt gehouden met het volg zijn. Naar het einde van bestaan van de Franse en de dit jaar kunnen zich vier moge- Britse kernwapens. lijkheden voordoen: de onder- De ervaring leert dat de Sov- handelingen leiden tot een jetunie keiharde onderhande- sukses en dan worden de SS- laars zijn die geen substantiële 20, SS-4. SS-5 ontmanteld en toegevingen zullen doen zon- vervalt dus ook de noodzaak dcr een Westerse tegenpresta- om in West-Europa nieuwe tie. Het Westen heeft op het kernraketten op te stellen; de stuk van INF alleen maar in- onderhandelingen leiden tot tenties op tafel te leggen en de een gedeeltelijk akkoord of tot Sovjetunie poogt met alle.mo- een tussenoplossing, waarbij gelijke middelen deze intenties van NAVO-zijde een aantal af te zwakken. Onder meer kernwapens worden gein- door een intimidatiecampag- stalleerd om het evenwicht te ne. Op die wijze wordt dan de herstellen met de reeds ge- Atlantische solidariteit op los- plaatste en nog overblijvende se schroeven gezet. tuigen aan dc Sovjet-zijde. In De CVP, aldus spreker, is van dit geval dient ons land het oordcel dat de nodige inspan- deel uit te voeren dat het in ningen moeten geleverd wor- verhouding wordt toegewezen; den op intellektuecl. diploma- blijft er gegronde hoop be dek en militair vlak om de rol staan op een akkoord, hoewel van de kernwapens terug te de onderhandelingen op 31 dc- dringen, zonder de veiligheid cember van dit jaar nog niet in gevaar tc brengen. Op dit hiertoe hebben geleid, dan ogenblik bestaat er geen af- dient de regering de toestand doend alternatief voor de nu- autonoom te evalueren. Op kleaire dimensie in de veilig- basis van deze evaluatie moet heidsproblematiek van West- de regering, in hel kader van Europa. de Navo, alle voorstellen on derzoeken en formuleren om Onderhandelen de onderhandelingen te Gcne- Voor de CVP zijn dialoog en vé weer op gang te brengen en onderhandelingen de enige om de kansen op een akkoord te verhogen; de onderhande lingen worden een mislukking, waarbij de NAVO het op 12 december 1979 overeengeko men installatieprogramma vol ledig uitvoert. In dat geval za! de Belgische regering eerst au tonoom een evaluatie maken en vervolgens deelnemen aan dc besluitvorming in de NA VO, volgens de geldende re gels. Wat ook de uitkomst wordt, de CVP van het arrondissement Dendermonde vraagt dat de regering: alle initiatieven neemt die de diplomatieke en militaire situatie kunnen doen evolueren in de geest van het Harmel-verslag of die de in breng van Europa kunnen ver sterken; alle maatregelen neemt om de Westerse onder handelingspositie 'te verster ken; de opening laat om de voorbereidende werkzaamhe den, op ieder moment, on geacht hun staat van uitvoe ring, te kunnen stopzetten als dc vordering van de besprekin gen in Geneve zulks rechtvaar digt; de nodige informatie aan het parlement verstrekt tenein de de volksvertegenwoordi ging in staat te stellen haar grondwettelijke rol te ver vullen. Tenslotte werd gesteld dat de CVP het initiatief steunt van de Minister van Buitenlandse Betrekkingen om het pro- -■ bleem van de omschakeling van de wapenindustrie naar de burgerlijke industrie bij het In ternationale Arbeidsbureau aanhangig tc maken en is ver heugd over de benoeming van een biezondere vredesambas sadeur en van een ambassa deur voor de besprekingen op de ontwapeningskonferentie van de UNO te Geneve. Tijdens het vragenrondje ach teraf werd gesteld dat de evo lutie van dc middellange af standsraketten toch wel een eigenaardig verloop kent. Langs Westeuropese zijde skoort men ter zake een grote nul. Er zijn geen INF. Maar aan de kant van de Sovjetunie ligt het anders: in december 1977 telde men 10 SS-20 raket ten; in december 1980 waren er dat 200 en in december 1981 reeds 270. In maart van vorig jaar werd het aantal SS-20 ra ketten geteld op 300 en in augustus van dit jaar waren er 362. Liefst 262 hiervan staan op het westen gericht. De Voorpost - 21.10.1983 - 17

De Voorpost | 1983 | | pagina 17