rmere herdacht verjaardag van de Boerenkrijg se interkommunale komt een handje toesteken bij iiktuurplanning in Sint-Niklaas A. Kochuyt KBG-kaderdag in Sint-Niklaas A. Kochuyt Info over weekendverblijven Leo De Block C. Van den Steen van herwaarderingsgebieden zijn sceptisch Wachtend op de bus... UITSLAG UITSLAG TOMBOLA ■Op 12 oktober werd te Overmere de 185e verjaardag gevierd van de De schoolkinderen brachten een bloemenhulde aan het Boerenkrijgmonu- STUDIE VAN MEESTER GERECHTSDEURWAARDER te DENDERMONDE L. Dosfelstraat 20 C 1 Tel. 052-21.22.03 jkse gewoonte werd ook nu weer te Overmere lag herdacht van het begin van de Boerenkrijg, le Overmere zijn definitieve start kende. Was het dorp een en al rust, dan denderen er nu de bulldozers door de straten en zelfs voor de toch bloemenhulde aan het monument werd het dc machines niet eens stil gelegd. Blijkbaar moderne tijd nog weinig eerbied en begrip voor itrijd van weleer. oikclijk mocht bur- 'are ook nu weer een afvaardi- Sande van Bcr- ging van de stad Hasslct ver welkomen voor deze 185° her denking van de Boerenkrijg. Na de bloemenherdcnking aan het monument van «Pa en Gijs» had in dc kerk van Over mere een eucharistieviering plaats waarin pastoor De Sut ter in zijn homilie hulde bracht aan de vele dappere mannen die hun leven lieten voor «Ou ter en Heerd». Hij bracht in hèrinncring dat het deze dap pere mannen waren die op 12 £an het graf van pastoor Penne op het kerkhof van Bareldonk werd enkele °i ingetogen stilte gehouden (jj) oktober 1798 de deuren van dc kerk opnieuw openbraken en op die wijze hun verzet tegen de Franse overheersing zicht baar gestalte gaven. Ze luid den ook de stormklok, wat het begin van de opstand bete kende. Vervolgens werd in de raads zaal van het vroegere gemeen tehuis van Overmere een aka- demische zitting gehouden. Burgemeester Van Sande zou daar iedereen van harte wel kom heten en liet doorscheme ren dat bestendig afgevaardig de Etienne Dc Cuyper zeker nieuws zou hebben in verband met het Boerenkrijgmuseum. Hij moest evenwel tot zijn gro te teleurstelling meedelen dat hij helaas geen datum kon be kend maken waarop dc bouw van het Boerenkrijgmuseum zou aanvatten. Hij was vol be grip voor hel ongeduld van burgemeester Van Sande en van schepen Moerman. Hij herinnerde aan het pioniers werk van pastoor Penne die met een niet te stuiten ijver aan de weg heeft getimmerd en in feite dc basis heeft.gelegd van het nationaal Boerenkrijg museum. Hij startte met een eenvoudige verzameling op het gemeentehuis van Overmere, begon later met een beschei den museum dat volgens des kundigen niet als volwaardig kan worden geschouwd. Een herlokalizering dringt zich dus op en die taak boeit de provin cieraad van Oost-Vlaanderen ten volle. Op 13 maart 1981 werd door de gemeenteraad van Bcrlare en door de provincieraad van Oost-Vlaanderen een overeen komst gesloten tot de bouw door de provincieraad 'van een nationaal Boerenkrijgmuseum aan de oevers van het unieke Donkmeer. Dit Nationaal Mu seum zou dan ook als een vol waardig museum worden er kend. Op 25 juli van datzelfde jaar werd deze overeenkomst door een KB bekrachtigd. Architekt Lampers werd aan gesteld als ontwerper en er werd ook een technische kom missie samengesteld. Na heel wat vergaderingen en bespre kingen, is men thans zover dat de architekt de eerste vooront werpen heeft voorgelegd. In een gedetailleerd bouwpro gramma werd ook al de defini- ;ieve oppervlakte aangeduid en de financiële raming is op gemaakt en ondertussen be sproken met de bevoegde ambtenaren van het Vlaamse Gewest. Bestendig Afgevaardigde De Cuyper verzekerde dat eerlang het bouwprogramma met de motivering en de gedetailleer de inventaris van het museum aan de bestendige deputatie zal worden voorgelegd en ze ker in hel najaar zal worden ingediend bij de kommissie voor Nederlandstalige Kultu- relc Centra voor advies. Wat het museum zelf betreft, het zal voldoende ruimte bie den voor tentoonstellingen, konferenties. vergaderingen. De schoolgaande jeugd zullen er als voornaamste bezoekers-, groep een waaier aan begelei- dingsvormen gepresenteerd krijgen. Door de architekt-ontwerpcr werd vooral grote zorg besteed aan de inplanting van het mu seum aan het Donkmeer. Deze oase van rust en groen mag niet worden gestoord door de inplanting. Vanuit bouwkundi ge opvatting zal het museum door zijn bouwtrant en en ma teriaalkeuze verantwoord zijn en zullen de onderhoudskosten tot een strikt minimum kunnen herleid worden. In het inte rieur heeft men zoveel moge lijk naaf een polyvalent ge bruik gestreefd en de automa tische schuifwanden moeten er voor zorgen dat men de zalen en lokalen naar de geschikte maten kan aanpassen. Deputé De Cuyper zei tenslot te nog dat de provincie instaat voor de volledige infrastruk- tuur, die met een minimum aan mankracht zal kunnen ge realiseerd worden, dank zij een zuinig beheer van de Oost- vlaamse provincieraad. Na dc akademische zitting, trok het gezelschap naar het graf van pastoor Penne waar een minuut ingetogen stilte werd in acht genomen. Pastoor Dc Sutter sprak er ook een kort gebed uit. BIJ RECHTSMACHT OPENBARE VERKOPING VAN Eetplaats, bar- meubel, salon, kleuren T.V., Chi nese vaas, frigo, enz. Door het ambt van ge- rechtsdw. Guy Kochuyt, plsverv. gedw. loco ge rechtsdeurwaarder Albert Kochuyt ter markt van Aalst, zaterdag 22 oktober 1983 te 10 u. voormiddag. Kontante betaling - zonder kosten. De Kristelijke Bonden van Gepensioneerden van het Land van Waas houden dinsdag 25 oktober a.s. een kaderdag in het Dobocentrum, naast de kerk van Don Bosco, in Sint-Niklaas. De kaderdag staat in het teken van de. afdelingswerking. De rol van het afdelingsbestuur en de taak van de bestuursleden wordt onder de loep genomen. Om 9.15 u. dinsdag a.s. spreekt de voorzitter het wel komwoord uit en wordt een gebed gedaan door de proost. Om 9.30 u. houdt de Oudenaardse KBG-vcrbondssekreta- ris een uiteenzetting over «werking en mogelijkheden van een afdelingsbestuur en taak van het bestuurslid». Om 10.20 u. is men aan de groepsgesprekken toe, om 12 u. volgt een eucharistieviering en om 12.40 u. is het lunch- pauze. 13,45 u., vanaf dat tijdstip wordt verslag uitgebracht van wat in de groepsgesprekken naar voren kwam. Om 15 u. worden voorstellen geformuleerd voor enkele vernieuwde afdelingsaktiviteiten en om 16 u. volgt het slotwoord. (vw) STUDIE VAN MEESTER GERECHTSDEURWAARDER te DENDERMONDE L. Dosfelstraat 20 C 1 Tel. 052-21.22.03 BIJ RECHTSMACHT OPENBARE VERKOPING VAN Eiken bureel, draagbare radio, stofzuiger, eet plaats, t.v.-meu- bel, kleuren T.V., enz. Door het ambt van Guy Kochuyt, plsvervangend gdw. loco gerechtsdeur waarder Albert Kochuyt ter markt van Aalst, 22.10.83, te 10 u. voormiddag. Kontante betaling, zonder kosten. Vrijdag 28 oktober om 20 u. wordt door het Nationaal Ko- mitee Weekendverblijven vzw een bijeenkomst belegd in het kultureel centrum aan de Drie koningenstraat 126 in Berchem. Ook niet-leden van het NKWV worden daarop verwacht. Door voorzitter Lambrechts wordt gepraat over o.m het gevaar dat een weekendverblijf loopt zolang géén schriftelijke toelating werd verkregen; over de drei ging met afbraak; over de wij ze waarop men het best het eigen weekendverblijf verdedi gen kan. Hoever het staat met de regu larisering van de (tweede) ver blijven kom je op die bijeen komst aan de weet. Het probleem van de wildgroei van de weekendverblijven is de jongste maanden met name in het Land van Waas en dan meer "bepaald in Stekene niet uit het nieuws geweest, zoals men kon vernemen uit diverse bijdragen die in De Voorpost verschenen. (dbr-wv) KANTOOR VAN NOTARIS Leerlooierslaan 2 SINT-AMANDS Tel. 052/33.30.46 OPENBARE VERKOOP VAN PERCELEN LAND te BUGGENH0UT Notaris Chr. VAN DEN STEEN, te Dendermonde, zal met tussenkomst van Notaris Leo DE BLOCK te St- Amands openbaar te koop stellen: GEMEENTE BUGGENHOUT Koop 1Perceel land ter plaats Heirbaan, nabij de Man dekensstraat, gekadastreerd Sectie A nr. 644/K, groot 59 are 16ca. Kad. ink. 85U F. Verpacnt seoert Kerstdag 1972 aan Gerard Moens - Keppens, Mandekensstraat 18, 9370 Lebbeke. Mits 2.000 F. Ingesteld: 200.000 F Koop 2: Perceel land ter plaats genaamd Diepmeer- straat, gekadastreerd Sectie A nr. 886/C, groot 36 are. Kad. ink. 550 F Verpacht sedert Kerstdag 1969 aan Emiel Bieseman - Van der Vreken te 9360 Bug- genhout, Diepmeerstraat 24, mits 1.000 F. Ingesteld: 100.000 F Koop 3: Perceel land ter plaats genaamd Diepmeer straat, gekadastreerd Sectie A nrs. 803/F, 804/B, 805/A, groot te samen 91 are 87 ca. Kad. ink. 1690 F. Verpacht sedert Kerstdag 1974 aan Rene Van Malderen - Hofman te 9360 Buggenhout, Kamerstraat 136. Mits 2.500 F. Verdere inlichtingen ter stu dies van de verkopende nota rissen. TOEWIJS Maandag 24 oktober 1983 om 14 u. ter herberg «De Pluim» bij Mw. Van Steen Emi- lienne, Provinciale baan 59, 9350 Dendermonde-Baasro- de. Ingeval van aankoop door twee echtgenoten dienen bei den aanwezig te zijn of ver tegenwoordigd bij volmacht. De kopers brengen hun trouw boek en huwelijkskontrakt me de 41/0458 RO te DENDERMONDE Kerkstraat 68 Tel. 052-21.15.62 De Voorpost - 21.10.1983 - 27 Llanning Sint-Niklaas. Nadat het ons enkele |"L onbekend gebleven kan zijn dat «inzake de Ike ordening voor het grondgebied Sint-Niklaas ruktuurplanningsmethode geopteerd werd», zou iideltog in de Stadskroniek dat «de struktuurplan- ftvoor het geheel van de stad Sint-Niklaas reeds in derd stadium bevindt» geen verwondering mo- en, Nochtans: de mededeling wékt verwonde- ste toch bij de wakkere Sint-Niklazenaar. is als adjektief een blote leugen en zelfs is een term die de stand van zaken niet oprecht t Geen van de weinige initiatieven die het stadsbe- I Sint-Niklaas sinds begin 1979 op het vlak van de .planning genomen heeft, werd totnogtoe opge- korI 0p een rijtje zet- traktie (de tweede faze van de nef jaar over en weer- struktuurplanning, die de.mid- mooie kiesbeloften en delen tot beschouwt, wordt ini- imipulaties ons hic et tieel in de eerste ingebouwd, terwijl zij er precies van moet uitgaan) en een funktiever- I, aandacht! snippering (de funkites worden rale stuurgroep ver- los van elkaar bestudeerd, ter wijl zij konkreet alles met el- plaats is daar een kaa' tc zi"hebben). I.v.m. v t>cn »Pntralp het eerste kenmerk zou het 1 woensdag 12 bijvoorbeeld kunnen gebeuren „,dè eerste keer da< da werkgroep verkeer een "««roepen. Na twee crrkulatieplan u.twerk dal na- ■3 Sagen besloot de d«ha»d »l,nJd'S bl'lk "J" -*rSI. vooraleer met Iret algemene plan. Bo- 'werk aan de orde ™"Jien bestaat nu en een HSI de dlskussie werkgroep verkeer en een ver- rerssrnf Onrtvernr ran Riekt- keerskommissre. Ernsc. graag! H (joturnent dal van Met de meuwe werkwijze gaal 'll «dagtekent, moest ondanks de ptocedurekontrak- kttond Het R.cht- tie. een ernstige vertraging ge- bak ii eerste faze van Paard- de werkgroepen zullen «t «procedure uil en °m ,d« naand samenkomen tiding geven lot de (de frekwenne voor een een- van een algemene stuurgroep) de eigenlijke Een aantal leden stuurgroep zal slechts om de deel uitmaakten d™ maand samenge- Ltten centrale stuur- *"8 bovendien ijkt !k„. ,.nrit,« Lrtllege) het er sterk °P dat de ,e V0,ëen "een werkwijze van tevoren en met onlangs een werkwijze van tevoren tran plus de eerste -V"J omwnkbare bedoelingen die eraan ten wad vastgelegd Dat tenmtn- ,1 togestuurd ge- slc ldd ik af m hal vcrsiaS van -_&le huiswerk... de vergadering. Over de rus tel. „onderlussen ook in senkomst van Edwin kouben. rtlta derationed overleg architekt en een van dc vcr- I is waar een 38- tegenwoordrgers van dc bevol- I»,groep zich toe kmg. d.c in de stuurgroep zijn heeft echter een opgenomen, meldt de verslag- gekozen. Tijdens geefster het volgende: .De Hm werd voorge- beer foubert achtte een verde- bjnnen de centrale "S Slepen verouderd en enerzijds een plan- vond bet bete, de mdebouw- tderzijds een drietal kundige problematiek in zijn [liegroepen op tc Sebeel benaderen De keer bah t eerste groep zou Huye (schepen van verkeer) re- - over .de verdere pbkeerde daarop dat dte verde - oenmaling van "ng praktische d ordening.. «Is «erkm,z, ,s. va: b„ge,reden h voor de werk- werd.door de heer Tolé Ivan de k «den verkeer, win- VU). De heer Huye vroeg de ijl',- en parkcemrim- beer Foubert een ander, werk- Bina naar voren ge- «fbeeen. De beer Fou- bert stelde dat steeds moet wor- tit hier een samen- de" vertrokken vanuit een sur- Ie part! ten proccdurekon- aey. Mevrouw Maes IVU) acht- Lenl Suep de bur daille. aties n die n )aar' sving te de wijze van benadering door de heer Foubert te theoretisch» Einde van de diskussic; duide lijk zo? Dus: één: zowel de efficiëntie als de deontologische korrekt- heid van de nieuwe werkwijze kunnen in twijfel worden ge trokken en, twee: de aanwe zigheid van de bevolking in de centrale stuurgroep werd van bij dit belangrijke begin gere duceerd tot een louter formele toegeeflijkheid van onze be leidsmensen. Burgemeester afwezig Enig kommentaar behoeft nog de vertegenwoordiging tijdens deze eerste vergadering van de centrale stuurgroep. Van de 38 uitgenodigde leden, waren er 38 aanwezig. Zes leden van het schepenkollege plus de burge meester waren niet op de af spraak, zodat men zich nu kan afvragen waarom destijds mor- dikus het voltallig kollege deel moest uitmaken van de centra le stuurgroep. Aanwezig wa ren dan weer wel CVP-raadslid Roel De Jong, die niét tot de centrale stuurgroep behoort, en zijn partijgenoten Ward Vergouwen en Patric Gorre- beeck. De tien vertegenwoor digers van de bevolking waren er allemaal. Het zijn de heren W. Cruyssaert. W. Hermans, (namens de koördinatiegroep struktuurplanning) Fred Van Remoortel, E. Wauman. R. De Roeck, P. Meuser, de al eer der vermelde Edwin Foubert, M. Develter, H. De Meester, B. Van Eynde en Arnold Clé ment. Geen van deze mensen vertegenwoordigt de vzw M.O.W.. op vier uitzonderin gen na zijn het onbekende na men. namen van mensen die zich de afgelopen jaren niet aktief met ruimtelijke orde ning of struktuurplanning heb ben ingelaten. De Wase Interkommunale: de hoop van Sint-Niklaas in bange dagen... 'Dc jongste tijd regent het bij na kosteloze persmededelin gen» i.v.m. de twee herwaar deringsgebieden: de Stations- buurt en de Hazewindwijk. Het stadsbestuur lijkt plotse ling dc waarschuwing van de koördinatiegroep onze waarschuwing ook van 29 juni jl. ernstig tc nemen. Om nog aanspraak te kunnen ma ken op de subsidiëring vanwe ge de Vlaamse exekutieve. zo luidde het toen. zou dc in spraakprocedure rond de her waarderingsgebieden spoedig vlotter en korrekter moeten verlopen. De ministeriële brie ven die later het stadhuis be reikten, wonden er geen doek jes om: de operaties waarvan de voorbereidende rapporten dit jaar niet binnen zijn, ma ken geen kans nog betoelaagd te worden. Omdat men tussen de vergadering van de stuur groepen begin juni van dit jaar en de jongste vergaderingen (op 6 oktober voor de Stations- buurt en 10 oktober jl. voor de Hazewindwijk) enkel maar was toegekomen aan de afba kening van de gebieden, het voeren van gesprekken met betrokken instanties als de Sint-Niklase Maatschappij voor de Huisvesting en het realiseren van een informatie brochure (dit alleen voor de Stationsbuurt) werd het hoog tijd om naar de noodrem te grijpen. Schepen van ruimtelij ke ordening Jeanine De Boever nu. vond er het volgende op. Het schepenkollege, zo stelde zij tijdens beide bijeenkom sten. staat erop dat zo spoedig mogelijk werk gemaakt wordt van de voorgenomen herwaar deringsoperaties. Het rapport dat de operaties omschrijft en verantwoordt zou noodzake lijk eind november aan de ge meenteraad moeten worden voorgelegd om nog tijdig te kunnen worden goedgekeurd door de Vlaamse exekutieve. Tegen deze tijd zouden de stuurgroepen en de stadsadmi nistratie dit dokument onmo gelijk kunnen klaarhebben. En nu komt de truc met de doos: om toch tijdig klaar te zijn met de rapporten, heeft de schepen alvast een beroep ge daan op de Interkommunale Vereniging van het Land van Waas, een instantie die de bevolking moeilijk vertrouwen zal kunnen inboezemen. De Interkommunale zal konkreet de voorhanden zijnde gege vens over de bestaande toe standen onderzoeken, de gege vens die resulteren uit de in spraak van de bevolking verwerken en het eindrapport opmaken. Schepen De Boever meent dat via deze versnelde procedure enkel «de grote trek ken van de herwaardering wor den vastgelegd, de «detailuit voering» zal later, in samen spraak met de bevolking wor den uitgewerkt. U vraagt zich ongetwijfeld af: wat dan met de twee dac-ers die volgens de oorspronkelijke plannen de herwaarderings operaties zouden begeleiden. Ach. die traden pas in dienst op 3 oktober jl. en niet op 1 september, toen ze eigenlijk werden verwacht. En als wij nu eens «njet» zeggen? Wat werd dan verder gezegd tijdens deze vergaderingen? Bij de bewoners van dé Haze windwijk niets dan de ouwe koek: de gastarbeiders, de krotwoningen en natuurlijk een richtinggevend woordje van Bert De Cock, voorzitter' van de Sint-Niklase Maat schappij voor de Huisvesting, Vertegenwoordigers uit de Stationsbuurt echter stelden scherpe vragen bij de plotselin ge introduktie van de «versnel de procedure». Ene mijnheer Noens merkte op dat hij in deze manier van werken on mogelijk een volwaardige in spraak ziet passen en vroeg zich af wat zou gebeuren mochten de bewoners van de wijk «njet» zeggen tegen de voorgestelde procedure! Kost bare tijd is reeds verloren ge gaan. meende hij, sinds de laatste bijeenkomst van de stuurgroep op 1 juni '83. Als deze tijd niet was verloren ge gaan. zou de nu voorgestelde procedure waarschijnlijk nooit nodig zijn geweest. Het ant woord van schepen De Boever was vaag: ze had het over de verlofperiode, de voorbije sta king van de openbare diensten en het ziekteverlof van bepaal de personeelsleden. Een alternatief dan? Had ir van bij het begin de eenvoudi ge principes van de struktuur planning ook op wijkniveau toegepast en dat is niet gebeurd, omdat de politieke kan je nog lang op deze plek in Sint-Niklaas. Ondanks het nijvere gewroet en gegraaf aan het OLVrouwplein hield deze halte stand. Of werd hij door spuiters verplaatst? Hier is wachten op de bus tegelijk wachten op Godot. Komen doet ze niet. «Take it easy, take the bus», zeggen z'in Engeland. Het is aan het Lievevrouwplein in Sint-Niklaas wel handiger om niét de bus te nemen (foto dw) wil daartoe ontbrak! dan lag het rapport nu al ter tafel in Brussel. Klaar zijn op één tot twee maand tijd kèn, ook zon der hulp van de interkommu nale. Eerste stap: de bewoners formuleren bondig de knel punten van hun buurt, deskun digen onderzoeken de oorza ken van deze knelpunten. Tweede stap: de deskundigen formuleren voorstellen i.s.m. de bevolking en i.v.m. de mid delen om aan de hinder te verhelpen. Derde stap: men maakt een timing op, en hop; het rapport kan naar Brussel. Mits voldoende ijver aan de dag wordt gelegd, volstaan hiervoor drie vergaderingen. Manipulaties gelegalizeerd De vertegenwoordigers van de bevolking in de stuurgroepen zijn eraan voor hun moeite. Een kind konkludeert dat deze tweede Sprong Voorwaarts (de eerste had pok al betrekking op de herwaarderingsgebie den) het stadsbestuur in de gelegenheid zal stellen enkele fundamentele manipulaties on herroepelijk te legalizeren. Tot de interkommunale, deus ex machina, in werking schiet, ligt alles stil. Voor 20 oktober (Stationsbuurt, stadszalen) en 27 oktober (Hazewindwijk, stadhuis) werden volksverga deringen gepland. Meer voor stellen konden dan naar voren gebracht en besproken wor den. En Jeanine De Boever zou het hebben over de ver snelde procédure en het rap port. Wélk rapport? Dat van de bewoners of dat van het stadsbestuur? Men zal verga deren en nog maar eens het zelfde zeggen. Jeanine De Boever, Mare Huys, Bert De Cock en H. Geeroms, de man van de interkommunale, zul len/zouden knikken en hun beste zorgen beloven. Leo DE BOCK Fanfare Ons Plicht van de trekking op de in- gangskaarten van ons 11 e Herfstkoncert en bal van 15 oktober 1983 102298 628 761 704801 Prijzen af te halen voor 15 november 1983 in ons lokaal Volkshuis te Appels. Het bestuur 42/0239-RD TURNCLUB VENUS Tel. 052-33.66.27 Voor heren, dames en kin deren (vanaf ong. 3 jaar) Tumsn, powertrainlng, gym nastiek AEROBIC GYM GRATIS tot 1 december 1983 Elke woensdag van 19.30 u. tot 20.30 u. In turnzaal, Leopoldlaan, Dendermonde 42/0235-RD t.v.v. kandidaat prins karnaval Leo 11984 19368 20012 18660 19293 18303 19984 19783 18452 18356 18831 19967 19910 18698 18379 19777 18353 18911 18712 18256 18386 18650 19340 18947 19896 18520 18421 19408 19300 19644 19553 18853 19362 19946 18429 Prijzen af te halen café De Post te Baasro de, van 15 oktober tot 15 november.

De Voorpost | 1983 | | pagina 27