Waarom is werken uitvoeren net verlies niet strafbaar «Belgische aanpassingsekonomie ombuigen tot innovatie-ekonomie> De Wase rijkswacht wil méér manschappen Wase Werkgroep Verkeer verkrijgt aanvulling van Intercity- spoorplan 1984 Syndikale Kamer Bouwnijverheid Aalst viert teest De Voorpost - 28.10.1983 - 11 Vic Anciaux in Sint-Niklaas n.a.v. vijftig jaar Kristelijke Werkgeversbond .-.jfMlaas. Gedekoreerden op het jaarfeest van de Wase Syndikale Bouwkamer vooraan en geschaard rond mevrouw e^j Boever, eerste schepen van Sint-Niklaas. Men herkent rechtstaand prominente politici (delro) teverenaar Edgard Maes nieuwe voorzitter Wase Bouwbedrijf aken j ef Vaji aelic F) atrieren in een memoriamsfeer. Zo gebeurde vrijdag- ger gegevens vindt over hoe hij Vanb uterdagavond in Sint-Niklaas. Vrijdagavond, toen het best bouwen kan. Wilderodeboek van de onlangs overleden professor Minister Jacky Buchmann Rens werd voorgesteld in het kollege. Zaterdag- (PVV) had het vooral over de ad, lom de Syndikale Kamer van het Bouwbedrüf van voorhchtingska.np.gne van de 'eter a c Vlaamse dcelregering; u weet eteerïï lWaasland haar jaarfeest orgamzeerde in hotel Serw.r da, de Wase b(fuwkaëmer daar irtkwis- mn de °Pvol8er van de plots overleden voorzitter zo vlug en vlot heeft op jnge. ide n u(ois Heynderickx voorstelde. Bijeenzijn in droefheid, speeld. De regering startte de iars et| toudt het niet lang vol. Het betekent niét dat je hen die kampagne pas pakweg zes we- 2gcnhoi tete tyd geleden nog zo intens bijwaren niet gedenkt, ken geleden op. er kwamen al v°lra eert. Maar het leven, dat van de dichters, de zon vijfentwintigduizend aan- orN Kuiers, de parochianen van Lievevrouw en zelfs dat vragen voor informatie bin- I, Uno-vrcdcsmacht gaat verder. Het kan niet nen, Indrukwekkend gelat alleig want als men de dertigduizenc haalt is dat driemaal zoveel als tronen al™ren' ondanks alles. Elkaar ontmoeten, moed in- vorjg jaar We moeten de :mandc#i«n- De maatschappij, je ontsnapt er niet uit. Serwir, bouwvrees, de schrik voor de trdsgavond en zondagmorgen. Gemeenschapsminister toekomst wegnemen, aldus de ft Buchmann is er, schepen Jeanine De Boever gemeenschapsminister van Hicu dringt burgemeester Paul De Vidts wiens echtgenote net huisvesting: het dure geld bet ziekenhuis is ontslagen, van de party zijn ook de Beier; 73,S (fritter: de Beverenaar Edgard Maes. 9. Bcr j mn; normale situatie in de bouw? van de PVV, ook de Stat-Nikiase schepen Mare Een aanwijzing ma dat IIepfr «rit mee aan aan het banket. SKBW-voorzitter Andre het aantal premie-aanvragen bergen 1 toaert regisseert. De bouwkamer heeft een nieuwe gestegen is boven het niveau van 1981, en dat voorspelt toch enig goeds. Buchmann had het ook over de bouwdagen die zijn departement organizeert en waarop vaklui informatie krijgen voorgeschoteld. Een zestiger aan het roer Honorair voorzitter José De Geest had bij de aanhef van het feest-al hulde gebracht aan de nagedachtenis van Francois Heynderickx. Diens dynamiek en enthoesiasme, de inzet die hij gedurende de negen maan- aannemers beslist een ministe riele ingreep verwachten op het vlak van de ongebreidelde konkurrentieslag bij de aanbe stedingen: «Als verkopen met verlies strafbaar is, waarom is werken uitvoeren met verlies dat dan niet? Als in de korte benzine-oorlog de minister van ekonomische zaken al het te- werkstellingsaspekt inroept om tussenbeide te komen, waarom kan datzelfde argu ment dan niet aangewend wor de dertigduizend den in de bouwsektor, waar al honderdduizend arbeidsplaat sen verloren gingen? Minister Eyskens zegt wel dat men nie mand kan beletten, zelfmoord te plegen. Maar men moet be seffen dat kandidaat-zelfmoor denaars het normale werk van anderen beletten». Het Verbond van Kristelijke Werkgevers (VKW) afde ling Oost-Vlaanderen, viert dit jaar zijn vijftigjarig be staan met akademische zittingen in vier provinciesteden. Telkens nodigt het VKW een partijvoorzitter uit, die zijn visie op de huidige maatschappelijke toestand kan toelich ten voor een werkgeverspubliek. Na Aalst en vóór Gent en Oudenaarde kwam op 20 oktober Sint-Niklaas aan de beurt. Gastspreker was Vic Anciaux, parlementslid en voorzitter van de Volksu nie, die verklaarde dat Vlaanderen nog over grote troeven beschikt om van Vlaanderen opnieuw een bloeiend gewest te maken, mits het loskomt uit het huidige Belgische staatsverband, een sociale consensus kan worden gevon den en men weerstaat aan het doemdenken. Er zijn de voortdurende po litieke ruzies over de machts verdeling tussen Vlaamse en nationale regering die elke ver dere ontplooiing van het Vlaamse gewest blokkeren. Op ekonomisch vlak weegt de verbeterde konkurrentieposi- tie van de Belgische onderne mingen niét op tegen de als maar stijgende werkloosheid, de dalende investeringen, het te hoge inflatiepeil, een te tra ge toename van de industriële produktie en een failliete so ciale zekerheid waaraan gron dige hervorming uitblijft... «Maar de grondoorzaak voor de huidige krisis,» aldus Vic Anciaux, «is de grote over heidsschuld die elke gunstige maatregel voor het bedrijfsle ven uitholt of teniet doet.» De VU-oplossingen Fundamenteel in de Volksu- Wase bouwbeurs Met ongeduld wordt door de aannemers gewacht op een wetgevend initiatief in de rich ting die de werkgroep Coppé heeft aangegeven. Met minder ongeduld (hoewel) wordt ge wacht op iets heel anders: de eerste editie van een Wase bouwbeurs. Die zou in februari volgend jaar plaatsvinden Te gen die tijd hoopt men ook. een tweede editie van de infor matiebrochure «Nu bouwen» (waarvan al zo'n drieduizend exemplaren verspreid werden) klaar te stomen. Want er zijn ongetwijfeld enkele wiizigin- den van zijn voorzitterschap gen op til die de kandidaat- ontplooide, zijn minzame, eer lijkc en oprechte geaardheid, al die eigenschappen strekken tot voorbeeld van velen. Zaterdag trad de nieuwe voor zitter van de Syndikale Kamer bouwers aan de weet moeten komen, men denke aan het bevrijdend maken van de on roerende voorheffing en dc fis- kale aftrekbaarheid van de kosten voor de vemicuwings- al op het voorplan. Edgard werken aan woningen die vóór Maes is een rasechte Bevcre- i960 werden gebouwd naar, een flinke zestiger die begin 1948 als zelfstandig aan nemer van glas- en schilder- Kloeke toespraak dus van «nieuweling» Edgard Maes. die het klappen van de zweep werken startte en zijn bedrijf blijkt te kennen. De minister deed uitgroeien tot één der luisterde aandachtig mee. en belangrijkste schildersonder- dat deden o m. ook voorzitter nemingen van het land. Op- Bresseleers van de Vlaamse koos dc Syndikale Ka mer iemand die de organisatie kommissie van de Nationale Konfederatie van het Bouwbe- het sociaal sekretariaat Sofibo. het jaarfeest: de nieuwe voor- Hij is één van de promotoren zitter Edgard Maes. minister van de aktic «Nu bouwen». Buchmann en schepen Jeanine Dc nieuwe voorzitter had het De Bocver. In deze volgorde, over de gemeentelijke tege- Ik draai de rollen even om. moetkomingen in het Land pen. Zaterdag én zondag bleef Mevrouw De Boever, eerste van Waas en hoopt inzake de de zon echter nadrukkelijk schepen van Sint-Niklaas, ver- subsidiëringen die Hamme. schijnen, óók in Sii tegenwoordigde samen met Sint-Gillis. Waasmunster en Gunstig voorteken? Emicl Hofman, voor Mare Huys het Sint-Niklase vooral Lokeren verlenen of if De Backer (Sinaai), kollege van burgemeester en zelfs niét verlenen op een ken- laga «ad De Wilde (Stekenc), schepenen. Zij had het over de tering. Edgard Maes zei dat de J~ Foubert en Roger Gau- veranderde aanpak vanuit het minder deelnemers dan Wkelijk op het jaarfeest, fcder gedekoreerden ook al wel wat met elkaar te i hebben. Diploma's en ities voor honorair voor- Remi Geerinckx uit Sint-Niklaze- (Kruibeke), Frederik stadsbestuur inzake bouw- - (Stekene), Lucien en (vriendelijke) maatregelen: Bt «ot Meiresone (Sint-Ni- «Wij willen géén nieuwe wij- indatf kBJ en Willy Vermandei ken meer realizeren, wel af- ^^Piuwels). werken wat nu bezig is. Het is «etekens werden uitge- onze bedoeling, de honderden Hoen het banket aan het percelen die nog vrij zijn tegen incn was en het kombo haalbare prijzen ter beschik ker Van der Smissen plaats king te stellen». Van één van toniimen voor Anni Ander- haar tafelgenoten had ze opge- :le ven Maurice Dean (nader- stoken dat die de indruk had inrieri Jd orkestreerde de Eddy dat Sint-Niklaas voor de helft Selection). Vóór men moet afgebroken. Zo'n vaart groepsfoto toe was kon- hoeft het niét te lopen, maar («i# 'd Maes, voorzitter Syndikale Kamer vanhet Bouw- hijf Waasland: Ministeriële ingreep nodig» (delro) hielp oprichten (in 1964) tot drijf cn de voorzitters of on- voorzitter. Edgard Maes is se- dervoorzitters van de Syndika- dert 1977 eerste ondervoorzit- |e Bouwkamers van Aalst, Ou ter van de SKBW en sedert denaarde. Boom en Gent. vorig jaar ook voorzitter van Achttiende jaarfeest van de SKBW. Goed jaarfeest, danks de krisis, ondanks de schaduw die het overlijden van Franqois Heynderickx toch over het gebeuren had gewor- Wouter VLOEBERGH Vic Anciaux, VU-voorzit ter, was in Sint-Niklaas te gast n.a.v. het vijftigjarig bestaan van het Verbond van Kristelijke Werkgevers (arch) Partijvoorzitters inviteren om het 50-jarig bestaan te vie ren gebeurt niét om prestigere- denen of uit sympathie. Mare Santens, voorzitter van de Oostvlaamse VKW-afdeling, beklemtoonde dat politici en werkgevers elkaar beter moe ten leren kennen. «De werkge vers ondernemen, maar de po litici zorgen voor het werkkli maat», verduidelijkte Mare Santens. Een zitting waarop de partijvoorzitters hun ideeën kunnen meedelen zal dit kon- takt zeker gunstig be ïnvloeden. De keuze van Sint-Niklaas Dat het VKW Oost-Vlaan- deren Sint-Niklaas uitkoos om dc vijftig jaar te herdenken is géén verrassing voor wie ver trouwd is met de geschiedenis. Onder leiding van Jos Tirez uit Waasmunster was het Waas land tientallen jaren één van de meest aktieve gewesten. Ti rez maakte met vijf andere Waaslanders ook deel uit van het 17-koppig stichtingskomité van de Oostvlaamse VKW op 17 december 1933 De Wase kristelijke werkge verskring. gesticht op 15 april 1946, was één van de eerste gewestelijke afdelingen in Oost-Vlaanderen. Jos Tirez, de gewestelijke voorzitter, werd in 1961 zelfs verkozen tot provinciaal voorzitter. Die funktic bleef hij uitoefenen tot 1970. Anciaux' visie Tijdens de zitting in de ver lichte feestzaal van het stad huis lichtte Vic Anciaux zijn visie toe. Hij hing beslist géén rooskleurig beeld op van de politieke, sociaal-ekonomische en financiële toestand van België. niepolitiek is het streven naar een konfederale staat. De ge westen oefenen dan alle macht uit, tenzij voor dat degene waarvoor zij beslissen dat na tionaal beheer nodig blijft. Het ombuigen van de Belgische aanpassingsekonomie - men tracht bestaande maar verou derde industrieën in stand te houden - tot een innovatie- ekonomie. waarbij de nadruk ligt op de moderne technologie is levensnoodzakelijk, meent Vic Anciaux. Defiskalisering; renteloze maar terug te betalen voor schotten; een tijdelijke over- heidskapitaalsparticipatie; een nieuwe consensus tussen kapi taal en arbeid: en de export bevorderen: dat alles moet de nieuwe en vernieuwende be drijven de vereiste zuurstof ge ven. Volgens Anciaux voert Vlaanderen zulk een politiek, maar de nationale overheid be lemmert de volledige ont plooiing. De VU-voorzitter waarschuw de voor degenen die alle heil verwachten van arbeidsduur verkorting of die menen dat nieuwe ekonomische groei een oplossing zal brengen voor de grote werkeloosheid. Een dui delijk alternatief gaf hij niet. wel viel nogal eens het woord 'flexibiliteit'. Met een pleidooi voor het drastisch beperken van het overheidstekort, door voor el ke uitgave de kosten tegen de baten af te wegen en het ver eenvoudigen van de sociale ze kerheid door defiskalisering en efficiënter toepassen van de sociale programma's (b.v. stu diebeurzen) ter aanvulling van het gezinsinkomen besloot Vic Anciaux zijn toespraak. De mens staat centraal Het Verbond van Kristelijke Werkgevers ondergaat veran deringen. Bij de stichting - het heette toen Algemeen Christe lijk Werkgeversverbond - was er helemaal géén sprake van ekonomische of politieke doel stellingen. De kristelijke werk gevers wilden een louter kultu- rele vereniging die. uitgaand van de kristelijke waarden, de mens in het bedrijf centraal stelde. Het gebrek aan ekono mische en politieke interesses bemoeilijkte de uitbouw van deze organisatie, want vele nij- veraars wantrouwden of ston den onverschillig tegenover zo'n vereniging. Heden ten dage staat de mens nog steeds centraal, maar Mare Santens benadruk te ook dat elke werkgever zich moet bezinnen over de sociale en ekonomische betrekkingen in zijn onderneming. Vandaar die nauwere kontakten tussen ondernemers en politiek via het uitnodigen van vooraan staande politici. (p.s.) Vijftigste feesten De Wase rijkswacht wil méér manschappen. Dat was de bede van haar distriktshoofd, kapitein Van Der Stock, tijdens een toespraak ter gelegenheid van de vijftigste feesten van de rijkswacht, traditiege trouw in oktober. Oost-Vlaanderen gedurende drie uur een grote Duitse troe penmacht de doorgang belette. Op 21 oktober herdacht het Wase distrikt dit door een bloemenhulde aan het monu ment der gesneuvelden, een eucharistieviering en een ont vangst ten stadhuize waar ka pitein Van Der Stock optrad als feestredenaar. Vooral in de Sint-Niklase agglomeratie en het snelgroei ende Beveren is een groter aantal een noodzaak. Deze po litiedienst krijgt ook steeds meer opdrachten. Door de ekonomische krisis wordt de sociale rust en openbare orde meer verstoord en de rijks wacht moet optreden. De feesten hebben dit jaar een bittere smaak na de moord op een rijkswachter in Nijvel, de manifestatie voor grotere bescherming in Brussel cn het neerschieten van een weerloze jongeman door een rijkswach ter te Hove. Doel van de feesten Sedert vijftig jaar huldigt men in oktober de in dienst overleden rijkswachters - zo'n 563 - maar ook al degenen die op gelijk welk moment klaar staan om hulp en bijstand te bieden ter vrijwaring van orde en rust. De patroon is het peloton wielrijders-rijkswachters van kapitein Frémault die op 7 ok tober 1914 te Edemolen in Beteugeling en preventie Met trots in de stem wijdde Van Der Stock uit over de diefstal-preventiekampagne die sinds januari 1983 de stij gende trend van diefstallen stopte. Invoering van regi- streerfiches voor kostbare voorwerpen, voordrachten, drukwerk en huisbezoeken be werkstelligden een mentali teitsverandering bij de bur gers, aldus Van Der Stock, en zo beantwoordt de rijkswacht aan haar funktie om de ge meenschap en de enkeling te beschermen door preventie en beteugeling. Een andere zeer aktuele taak. de ekonomische krisis - steeds zichtbaarder in het Waasland - brengt falin gen, werkeloosheid, verstoring van de sociale rust en de open bare orde mee die het funktio- neren van de rijkswacht be ïnvloeden. De koppeling van deze ver schijnselen aan een mogelijk daaruit voortvloeiende krimi- naliteit is een gedachtengang van kapitein Van Der Stock waar de een al meer moeite mee zal hebben om te begrij pen dan de ander De onderbezetting Om haar steeds groter aan tal taken naar behoren te ver vullen moet de rijkswacht over genoeg personeel kunnen be schikken. In het distrikt Sint- Niklaas (het Waasland) met zijn 125 mensen (of één rijks wachter voor 1416 burgers) is dit duidelijk niét het geval, meent kapitein Ludo Van Der Stock. Naast de rijkswacht bestaan er echter nog andere korpsen van ordehandhavers. Of acht men zich het énige Belgische politiekorps? De onderbezet ting kan volgens Van Der Stock opgelost worden door een hechte samenwerking met andere politiediensten. «De huidige sociale evolu tie, de budgettaire beperkin gen en de stijgende kriminali- teitscijfers duwen ons nog ster- „w., De CVP-verkeerswerkgrocp van het arrondissement Waasland teóe aanwezigen al een pa- de stad wil toch ruimte kreëren heeft nadrukkelijke kritiek geformuleerd op de konkrete uitwer- Éty invullen: cijfer- voor nieuwbouw én vernieuw- king door de NMBS van het zgn. Intercity-plan dat op 3 juni moest je aanduiden, ze bouw De bouwsektor. aldus volgend jaar zal ingevoerd worden. De werkgroep kant zich niét fc'fen als antwoord op een de schepen van ruimtelijke or- .m. de kampagne dening, moet meewerken aan bouwenNa midder- een omschakeling naar de "Wit kreeg de winnaar van die trend van vernieuwdbouw toe. tegen de grondslag van het nieuwe plan, maar vond dat de forensen (pendelaars) te weinig aan hun trekken kwamen. De werkgroep heeft daarover op 17 juli met de NMBS en op 1 september II. met de verkeersminister onderhandeld. Een eerste Mechelen 7.28 uur - Sint-Niklaas 8.10 uur, op werkdagen; Sint- Niklaas 12.30 uur - Mechelen 13.07 uur, op woensdag; Sint- Niklaas 17.17 uur - Mechelen 17.55 uur, op werkdagen. Dit is al een mooi resultaat, omdat het hier gaat om treinen met een bezetting van tussen 150 en 250 personen. De CVP-Werkgroep spant zich nog in om de bestaande rit van rond 16.20 uur op werkdagen, van Sint-Niklaas richting Mechelen, opnieuw in het rooster te doen opnemen. nvaoè *®tnjd een mooie prijs. Die En de stad, zei ze, doet haar resultaat is nu behaald. Op de lijn 54 Sint-Niklaas - Mechelen rrste uit een kartoon met duit in het zakje. Een duit van voorziet de NMBS drie bijkomende treinen, die men in het ipen manneke van Nu Bou- wel elf miljoen; dat bedrag im- oorspronkelijke ontwerp niet aantrof: jj een groot formaat-teke- mers werd ingeschreven op de mt Maar wat bleek? Het begroting met het oog op het ontwerp was spoorloos, verlenen van bouwtoelagen ■unon waarin de prijs zat De stad Sint-Niklaas wil de men wél terug. En dat in «Nu bouwen»-kampagne van j*l Serwir... de Syndikale Kamer mee ™l«n bij de vleet overigens, schragen Enkele jaren gele- honderd werden er uitge- den werd een informatiebro- «Idzo rond tweeën 's nachts, churc vanuit de stad gelan- «sluiting van de indruk- ceerd, weldra komt er een JJ* tombola van de nieuwe bundel waarin de bur- ■/wikale Kamer: een ets van Brems, geschonken "f de echtgenote van Fran- wijgeleide voor de "^"•groepsreis, veel boe- Op zaterdag 5 november viert de Syndikale Kamer der Verenigde Aannemers voor de u, heel wat huishoudtoestel- Bouwnijverheid in het arrondissement Aalst feest. Om 15.30 uur heeft er in dc grote feestzaal van ,tnz' het stadhuis Grote Markt te Aalst een akademische zitting plaats met de uitreiking van eretekens \Wtui,. aan verdienstelijke werknemers cn werkgevers. Om 16.30 uur is er een receptie aangeboden door wiictiten de Syndikale Kamer in de Belfortkelder Grote Markt te Aalst. Om 19.00 uur feestbanket in de inschakelen salons Carlton met een stemmingsmuziek door de orgclvirtuoos Jos De Witte en om 22.30 uur ^prominente redenaars op gezellig samenzijn in de salons Carlton opgeluisterd door het showorkest The Swinging Band. De Volksdanscentrale voor Vlaanderen organizeert Roe meense dagen te Hasselt, Ant werpen, Menen en Gent. Overdag loopt dc kursus van 10.00 tot 13.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. Voor meer inlichtin gen kan men terecht bij Volks danscentrale voor Vlaanderen, Sint-Vincentiusstraat 26a te 2018 Antwerpen (03- 230.75.80). Belgische jongeren studeren in het buitenland? Dat kan als je het laatste jaar secundair on derwijs achter de rug hebt. Best doe je dan wat informatie in te winnen bij Youth for Understanding, Frieda Van Beylen, P. Van Ostayenlaan 219 15 37)50 Antwerpe" *°3" RijkswachterTvan het Waasland in feest. Veel volk tijdens de ontvangst op het stadhuis (dw) Bij de rijkswacht in Sint-Niklaas. Plaatselijk pleidooi voor méér manschappen (dw) ker in eikaars armen», ver klaarde het distriktshoofd. Hij merkte ook op dat de sociale toestand van een rijkswachter zoals die van elke burger te lijden heeft onder de ekonomi sche krisis. Door laattijdige in dexering, looninleveringen en solidariteitsbijdragen knaagt de overheid terdege aan het loon. Hij besloot zijn toe spraak met woorden van ko ning Boudewijn: «Elke rijks wachter staat ten dienste van zijn medeburgers, hij moet hun vertrouwen verdienen dank zij zijn oprechtheid, zijn takt, zijn bekwaamheid en zijn bereidwilligheid» Die woor den moeten als een richtlijn opgevat worden, aldus kapi- bevelhebber Ludo Van Der Stock hield een tein Van Der Stock. (r.v.)

De Voorpost | 1983 | | pagina 11