II Sint-Niklase I Lievevrouwkerk brandt op dag I van de kerkwijding 13 nilTIEKBEURS WeekMic Zittribune van Eendracht Aalst: Story in schuifjes Zilveren jubileum voor Verkoopsalon van de Middenstand te Wieze STADHUIS DENDERMONDE - De knieval van de Aalsterse jeugd imjDAB Zt OKTOBER IMS 36' JMRGANS NR. 42 32 F een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21 40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 32 F Jaarab. 1.450 F 6 maand 750 F 3 maand 380 F Verantwoordelijke uitgever D. DE CUYPER jfi&t open van 29-30-31okt.-1 nov. '83 14tot22u Mklaas. De vieringloren van de Lievevrouwkerk ging in de vlammen op. Maar de grote toren en het imposante Mariabeeld bleven intakt Dendermonde. Het bestuur van het NCMV Dendermonde (v) vroeg die zaterdagmorgen 22 oktober aangebeld in de pastorij aan het Sint- traatje in Sint-Niklaas. De politie, ir Julien Buyck, onderpastoors Gaby Laere en Guido Van Hoye ontwaken dijk. De sirenen loeien. Het kerkdak ert. In vuur, in vlam staat het viering- itje van de Lievevrouwkerk... uw weduwe Neve teren, spuiten, overeind meubelzaak vlakbij blijven, naar adem happen kerk, banketbakker tussen aarde en hemel, eys ook. hadden om Grijszwart spooktafereel in tebeld. Gauw was die de nog sluimerende week- daagd; zó ver hoeven endstad. Een schroeiend, hndweerlui, de vinni- schrijnend stadsbeeld, önnen van komman- Vlammen als opgezwiepte Moortgat. niet te rij- fakkels, walmen als weeë Politiemensen én het wolken, restauratieresten, (i van de politie, de een geraamte van een gods huis. Het is ochtend. Met man en macht slepen iter. Uit wat herber- en sleuren ze. Het kooror- i dagen nachtelijke geitje dat vooraan in de leraars op. Ze staan kerk stond en dat zelfs met fc kat uit de boom te z'n vieren nog lastig te ver- ra. Ze beseffen dat ge- sjouwen is. Maar het lukt tójk moet opgetornd toch. Het nieuwe altaar, "ten tegen zoveel dat van na het koncilie, *ld. wordt naar buiten gedra- lolkse Lievevrouwpa- gen. En de beelden, en de ie staat in rep en roer. zetels, tost wordt er, met man 'Mcht Door het korps Zonder zilver k 'Sint-Niklaas. Door dat De inboedel, een déél er- 'Beveren, dat van Lo- van, krijgt onderdak bij de Over een voorraad Arme Klaren en bij het rufidl Raentallen tonnen water Wit-Gele Kruis, de buren j®men kunnen beschik- van de Lievevrouwstraat. 'ÜeZ vrijwaring van dit Daar zijn de engelen veilig. -Kop' Jtoient. Het kerkgebouw - een ba- ■lijkb fc n Sint-Niklaas. Dit rest van het kerkdak: een geraamte (dw) smeult het nog wat na, kij- Kerk en kommer, soms de kerk neerviel werd ge- ken steeds méér mensen gaat het samen. Zoals twee dood. Veel werd daar niét hun ogen uit. Wordt de jaar geleden, toen een jon- over geschreven, schade geraamd: tachtig, ge Turk met z'n wagen honderd miljoen mis- langs de Parkstraat reed en Vervolg op blz. 5 schien. door een torenblok die van NVCM voorzitter Van Hoye- weghen stelde tijdens de pers- konferentie naar aanleiding van het 25e verkoopsalon dat deze zilveren uitgave toch wel iets bijzonders is Het betekent evenwel geen eindpunt, maar een stimulans om er voor de komende 25 jaar weer keihard tegenaan te gaan. Het begon allemaal in oktober 1959, al ging er ook een ruime voorbereiding aan vooraf. Maar het eerste resultaat was merkbaar in oktober 1959. Men besloot toen vanuit het NCMV een handelstentoon stelling te organizeren in de Oktoberhalle te Wieze, die pas was opgericht. Voordien had men en dat tussen de periode 1954-1956 een «voorjaarsbeurs van Dender en Schelde» ge kend. Maar die had plaats in een tent op de Grote Markt te Dendermonde en dat was lang niet meer naar de zin van de organizatoren. Toen de idee werd geopteerd om een volwaardige handels tentoonstelling op het getouw te zetten, bleek dat heel wat middenstanders bereid zouden gevonden worden om daaraan deel te nemen. Maar er waren ook heel wat sceptici die zich de vraag steWen hoe men het zou klaarspelen om het grote publiek naar Wieze te lokken. En daarnaast bleef ook nog de vraag of men de handelszaken uit de streek zou kunnen over tuigen van het kommercieel rendement van een dergelijk initiatief. Flinke belangstelling Het NCMV-bestuur bleek over voldoende overredings kracht te bezitten en na heel wat inspanningen werd dan in oktober 1959 het eerste Ver koopsalon van de Midden stand geopend. De ruime ok toberhalle was voldoende be zet en het bleek dat ook het publiek de weg naar de halle had gevonden. Liefst 7.Ö00 bezoekers passeer den de kassa. Een sukses, want dit aantal overschreed in ruime mate het bezoekersaantal van de vroegere «Voorjaarsbeurs». Het verleggen van het aktieter- rein van de Grote Markt te Dendermonde naar de okto berhalle te Wieze bleek dus geen onoverkomelijke hinder paal te zijn. Dus werd wijselijk besloten de weg verder te be wandelen en verder te bouwen aan het Verkoopsalon. Het bleek na verloop van tijd een goede beslissing want door de jaren heen is het aantal bezoe kers steeds toegenomen. In 1964 ging men naar een eerste hoogtepunt toe. Toen werd door de eerste maal het salon volledig in het teken ge plaatst van «modern wonen», en sedertdien zou het Ver koopsalon zich blijven toeleg gen op de woninginrichting, de meubels en de dagelijkse huis houdelijke behoeften. In de hallen werd de woninginrich ting aanschouwelijk voorge steld door het oprichten van een geprefabriceerde bunga low waarin de exposanten de bemeubeling voor hun reke ning namen. Met als slogan «Wonen nu» werd uitvoerig publiciteit gemaakt. Het resul taat was verbluffend: 15.000 bezoekers of een stijging van ruim 40%. Niemand had het durven verwachten. Hoge vlucht Het spreekt vanzelf dat het NCMV in dezelfde richting bleef verder werken. Vervolg op blz. 4 Towering info, lét- al niet uit van het edel- Wat na halfzes is smeedwerk. Er zijn géén 6 het houten gebinte zilverschatten weggebor- *to torentje het begeeft gen in deze tempel van de to dak instort. Lange volkse parochie die naar ton zijn uitgeschoven. Nobels, richting Sportkring 13lans kronkelen de ook, impulsen van devotie •Ptos zich langs een en godsvrucht uitzendt. De jtoltrap. De kerktoren hoofdkerk, dèèr had de brand wal rijkdom kunnen opvreten, maar de nieuwe A»totten werken ze. Bu- kerk is armer. En hét ko- brandweerlui, politie- ninginnestuk, de gouden to®, cafébezoekers. Maagd, staat hoog en weer valt nog mee. droog symbool te zijn, in- in de (heel dicht- takt en helder. Womgeving van het be- «De kerk is niet van ste- winkels, woningen, nen, wel van mensen», zegt niet bedreigd door onderpastoor Van Hoye on rook. De wind me. De priester is pas terug ^ach koest, regenen van retraite, weet zich ook "tel niet. te herinneren dat hij - op Tedder wordt ineenge- één dag na - precies drie •"J®. Brandweerkorpo- jaar vóór branddag in deze 'osé Philips raakt jnet gemeenschap aanlandde. ^*1 geplettussen de Die morgen zou het feest tol' En Edwin Vergau- zijn, men zou de kerkwij- ®bondt aan het moedige ding gedenken, vieren. Elk n een diepe snijwon- jaar gebeurt dat éénmaal. Het al dan niet optrekken van een zittribune op het voetbalterrein van Eendracht Aalst met gemeenschapsgelden blijft de gemoederen beroeren. Raadslid Baita Dolores vroeg reeds in juni naar noodzakelijkheid en modaliteiten van nieuwe investeringen voor een zittribune in het P. Cornelisstadion. 38,5 miljoen zou daartoe in het 5 jarenplan z(jn ingeschreven en blijkbaar als prioritair beschouwd. Dat verwondert de interpellate die stelt dat dit niet kadert in een politiek waarb(j aan de bevolking grote inspanningen worden gevraagd en waarbij men anderzijds geen geld vrijmaakt voor kleinere werken als speelpleinen, tegemoetkomingen aan kleine Raadslid Willy Van Mossevel- in de Osbroek door de hogere lijk zijn voor de zittribune van de wil vooreerst nog weten of overheid werd afgewezen en of Eendracht Aalst, het projekt van de atletiekpiste dezelfde afloop niet zou moge- Het raadslid gunt Eendracht sportgroepen of voor ontwikkelingssamenwerking. Schepen De Maght antwoordde destijds dat het realiseren van de zittribune afhankelijk zou zijn van besprekingen met Eendracht Aalst. Het raadslid vraagt nu naar de resultaten van die besprekingen? Vraagt Eendracht zelf dat het stadsbestuur deze investering zou doen? Bleek uit een onderzoek van de volledige boekhouding dat Eendracht deze investering zelf niet kan dragen? Blijft het stadsbestuur deze werken als prioritair beschouwen? aan de rechterhand Bij de Arme Klaren wordt p om kwart vóór acht gebe- "A^narbeid is dit, klau- den en gevierd. Buiten Aalst. De laatstejaars van het graduaat bedrijfsmechanica van «moeder l'echnica» van het Aalsters Hrito namen de eerstejaars mee door de stad. Op de foto een voorsmaakje van wat hen bij de doop esbattementen nog te wachten stond. De reeks ludieke opdrachten die heel wat bekijks hadden (a) als grootste sportvereniging van Aalst alleszins een degelijk en modern voetbalstadion en de nodige akkommodaties. Of zulks met gelden van de ge meenschap hoeft te gebeuren stelt hij echter in vraag. Ook tientallen andere sportvereni gingen dragen een steentje bij bij opleiding en begeleiding op sportief vlak. Zo betaalt bvb. V.K. Aalst, de belangrijkste volleybalklub van de stad, ge vestigd in de sporthal «Ten Rozen» circa 100.000 fr per jaar om er speelgelegenheid te krijgen. Historiek Schepen De Maght situeert het probleem in zijn historisch ka der. Het kollege 1977 (PW- SP-VU) bezocht Eendracht Aalst in 1977 toen Eendracht kampioen werd in derde natio nale. Beloofd werd toen dat het stadion op betrekkelijk korte termijn gemoderniseerd zou worden. In een eerste fase werd vervanging van de zittri bune voorzien, gammel, ge vaarlijk en storend in de omge ving. Toen een windhoos de overdekte staantribune vernie tigde werd de heropbouw prio ritair gesteld. In 78-79 kon de nieuwe staantribune in gebruik worden genomen. Bovendien nam de gemeenteraad in 1979 het princiepsbesluit tot het bouwen van een nieuwe zittri bune met de nodige akkommo daties. Toen het ontwerp dan in 1980 werd ingediend kwa men de eerste onderrichtingen i.v.m. beperking van investe ringen en over de sanering van de gemeentefinanciën. Intussen was tussen stad en Eendracht een overeenkomst bereikt teneinde de bestaande huurovereenkomst die op 30.4.85 vervalt te verbreken en een nieuwe huurovereenkomst op te stellen na de oprichting van de zittribune met als ver moedelijke datum 1.9.81. Noch in '81 noch in '82 konden echter de nodige kredieten worden voorzien. Het huidig bestuur opteert voor bouw van de zittribune in kader van het 5-jarenplan, mits fasering en soberheid qua uitvoering. In tegenstrijd met wat interpel- lante beweert stelt schepen De Maght dat het stadsbestuur wél kleine groeperingen steunde. Vernieuwing van speelpleinen, o.a. Kerrebroek, voetbalter reinen te Nieuwerkerken en Baardegem, huren van gron den te Gijzegem aan de Water straat en steun of tussenkomst voor aanpassing akkomoda- ties. Ook de supplementaire aanleg van twee voetbalvelden aan de Osbroek. Ook vissen, atletiek, boogschieten, pétan- que en tennis werden gestimu leerd.(1 Kulturele, jeugd- en folkloristische verenigingen kwamen eveneens aan hun trekken met het kultureel cen trum, de Krejagebouwen in de Drie Sleutelstraat en de vroe gere feesthaile in de School straat voor de karnavalvereni- gingen. Voetbal sociaal en ekonomisch belangrijk Schepen De Maght stelt dat voetbal hedendaags een voor name sociale en ekonomische rol vervult. Vervolg op blz. 4 Je houdt het haast niet voor mogelijk, maar het is inderdaad juist dat 25 jaar geleden voor de eerste keer door Het Nationaal Christelijk Middenstandsverbond van Dender monde een verkoopsalon werd georganizeerd. Weliswaar niet op een even grote schaal, maar van b(j de aanvang mocht men toch rekenen op een niet onaardig aantal deelnemers. Trouwens vier exposanten van weleer, zijn er ook nu nog bij. Voor die trouwe deelname van 25 jaar zullen ze gehuldigd worden. Het zijn de firma De Lentdecker, de firma Van Mol uit Moorsel, de firma Van den Steen uit Lebbeke en de firma Putteman te Wieze. Zij worden zaterdag 29 oktober in het bijzijn van hun vele vrienden middenstanders in de bloemen gezet en allicht worden zij ook als voorbeeld gesteld voor de andere deelnemers.

De Voorpost | 1983 | | pagina 1