ZippER lelsvereniging 't Vestje Dendermonde stelt zich voor Standbeeld van Franz Courtens krijgt opnieuw een plaats te Dendermonde 11.11.11-aktie Beverse 11.11.11 aktie rond nrojekt in Mali DIENSTBETOON VAN VOLKS VERTEGEN WOORDIGER NORBERT DE BATSELIER De Voorpost - 28.10.1983 - 3 de W maart van Jaar 'n binnenstad van cn ne3 «tenonde bet nieuwe hand^lskompleks 't Vestje werd e. gJ Mad, had niemand kunnen vermoeden dat er nauwe- s kursj. 3 enkele maanden later een komitee van aldaar geves- icrwaui je handelaars tot stand zou komen. En toch, wie nu teven i de Oude Vest wandelt stelt vast dat een KtoeN «Ujke handelsvereniging er geen overbodige lukse is, irintegendeel een noodzakelijkheid. De winkels zyn er «heiden genoeg gaande van babyartikelen, voe- igdeE p*"*0- schoenen, bloemen, lederwaren tot kleding- en dc i a en banken en herbergen om een brede waaier s vat, iiktiriteit te gaan ontplooien. d ais ibebben ook de handelaars vergeten oai het handelscen- lc Kineend en zo kwam het trum en de Oude Vest in het dsverrs, £7 juli 1983 in een van de midden van de stad liggen en aarbij miszaken de koppen bij over niet onaardige troeven zijn gta a Wcrden gestoken en er beschikken om uit te groeien lePPWi [de eerste keer werd ge- tot het nieuwe kloppende hart fbaar» j 0Ver de hamvraag van Dendermonde. Maar dan Ie "Ut t kunnen wij het onze kwam het inderdaad op aan 'leven gazo aangenaam moge- ervoor te zorgen dat ook de 'tvnjvo «ken». Men mag niet kopers naar de Oude Vest kwamen en er zich zodanig op hun gemak voelden, dat ze er ook bleven. Op die vergadering werd alvast overgegaan tot het oprichten van een voorlopig bestuur. Het kreeg als opdracht allerlei ini tiatieven uit te werken die zou den kunnen leiden tot de bloei en groei van de handelsaktivi- teiten op de Oude Vest. Met opzet wijzigde men wat aan de naam: men sprak er niet langer van de Oude Vest, maar op teerde resoluut voor de bena ming 't Vestje, benaming die vele Dendermondenaars sym- patiek in de oren klinkt en bovendien nogal wat associa ties oproept met de volkse en levendige buurt van weleer. Men kon al dadelijk rekenen op de medewerking van velen en niet in het minst van C A die zich daar had gevestigd en op de Groep De Cuyper die zo bereid was om op het vlak van de publiciteitsvoering zijn bes te diensten aan te bieden. Er kon dus haast niets meer ver keerd lopen. En dat bleek ook zo te zijn. Gezamenlijke aktie Een van de eerste dingen die opvallen is dat de verenigde handelaars ook gezamenlijk onder de banier van 't Vestje publiciteit gingen voeren. Een embleem werd ontworpen en de handelaars beschouwden dit als een eerste uiting van hun onderlinge samenwerking ten bate van de klanten. Sa menwerking staat trouwens hoog aangeschreven bij de handelaars van 't Vestje. Op 28 september werd dan een tweede algemene vergadering gehouden. Dit keer meer be paald om een vast bestuur te verkiezen dat het reilen en zei len van 't Vestje zou uitwerken en gestalte geven. De acht kandidaten die zich voor een bestuursfunktie hadden voor gedragen, werden ook una niem verkozen. Walter De Clippel van Bébé-boetiek werd verkozen tot voorzitter. Philip pe De Clerck van Optiek De Clerck kreeg de funktie van ondervoorzitter, Liliane Tas van André-Luxe werd sekreta- ris, Luc Belon van Elencée werd adjunkt-sekretaris, de taak van penningmeester werd opgedragen aan T. Van den Brande van de Bank J. Van Breda en verantwoordelijke voor de feestelijkheden werd Guido De Clerck van Dender Video. Hij deelt die funktie met Georges De Wolf van 't Hoeveke. Materiaalmeester is Henk Xien van Taverne Ha milton. Deze mensen lieten het niet bij de pakken zitten en dra werd een vergadering belegd, waar op tal van ideeën uit de bus kwamen om het Vestje te laten leven en kennen. Aktiviteiten De eerste aktiviteit van de nieuwe handelsvereniging 't Vestje kondigt zich al met ras se schreden aan. Op zaterdag 12 november komt de Sint naar 't Vestje. Vanaf 14 uur is cr een kinderanimatie en wor den er allerlei spelletjes geor- ganizeerd met als inzet talrijke prijzen. Die worden geschonken door de handelaars van de Oude Vest. Om 15 uur zal de sche pen voor de jeugd Patrick Meulebroek de JJint verwelko men ter hoogte van de garage Paul Van Damme, vanwaar de goede man verschillende han delszaken zal aandoen en ge schenken zal uitdelen. Om 17 uur zal de Sint dan plaatsne men in de lokalen van Uitge verij De Cuyjjer, vlak naast het nieuwe postkantoor, waar de kinderen en misschien ook wel de ouders de Sint kunnen groeten Van 1 tot en met 31 december is er dan de eindejaarsaktie. Men is doelbewust afgestapt van het oppotten van tombola- loten. 't Vestje wil dagelijks in alle aangesloten winkels twee gelukkige mensen zien. Want dagelijks worden er per han delszaak twee prijzen getrok ken uit de pot van 800.000 fr. aan prijzen. Dat maakt dat er op het einde van het jaar een heleboel mensen stralend >ian geluk zullen rondlopen. Blijft dan nog de opening van het nieuwe postkantoor dat in maart van volgend jaar wordt geopend. Rond die opening wil 't Vestje in samenwerking met de PTT en de direkties van de scholen een wedstrijd of een zoekaktie organizeren. Maar meer daarover later. Verder wordt gedacht aan ver schillende aktiviteiten die vol gens een bepaald ritme zullen worden georganizeerd. Met tussenpozen van ongeveer 6 tot 8 weken zullen er allerlei feestelijkheden worden voor zien: braderies. karnavalfees- ten. muziekhappenings met fanfares, bigbands of jazz avonden. Dat alles natuurlijk wanneer de weersomstandig- Dendermonde. Hei voltallige bestuur van de handelsvereniging 't Vestje (vh) heden het zullen toelaten. Samenwerking met anderen Voorzitter Walter De Clippel onderstreepte ook dat men een vergadering plaats gevonden waarop vertegenwoordigers van de genoemde handelsvere nigingen present waren. Er - bleek al dadelijk dat er enkele poging had ondernomen -om moeilijkheden rezen: de einde een samenwerking te bekomen jaarsakties waren te dicht bij met de andere handelsvereni- om nu aj t0t een samenwerking gingen (Steraktie en Kerst- over je gaan Maar weigerach- boomaktie). Er heeft zelfs een tig stonden de voorzitters van de handelsverenigingen niet tegenover dit voorstel. Toch bleek dat de mensen van een bepaalde handelsvereniging niet unaniem hun voorzitter konden bijtreden en deze tot zijn grote spijt moeif meede len dat die samenwerking al licht nog voor enkele tijd in de ijskast gaat. nonde. Voorzitter De Clippel van het handelsko- ri Vestje tijdens zijn toespraak (vh) ürkeerslichten aan itmbergse Denstraat komen er jc van de maand november worden er aan het ipunt van de Denstraat en de weg over de Vlassen- ribnig dan toch verkeerslichten geplaatst. Die zullen oste week van december worden aangesloten op het Ddteitsnet zodat rond half december de weg toch kan In gebruikt. ilet kruispunt van deze weg met de Mechelsesteenweg n voorlopig knipperlichten en zal de nodige signali- irorden aangebracht om te wijzen op het naderen van liet ongevaarlijk kruispunt. Van zodra de weg over de lenbroekbrug ook aan de overzijde van de Mechelse- sweg wordt doorgetrokken, zullen ook daar verkeers- tn komen. wkrmonde. Het doek is gevallen. Het beeld kan wordenweggebracht (arch) Ettelijke jaren geleden werd het standbeeld van baron Franz Courtens dat op 17 september 1950 in het byzyn van koninging Elisabeth met de passende luister onthuld aan de samenvloeiing van Schelde en Dender. Toen daar begonnen werd met werkzaamheden werd het beeld in alle stilte weggebracht naar de stadsmagazijnen, waar het sedertdien ook is gebleven. Enkele maanden geleden zijn er nu stemmen opgegaan om het borstbeeld een nieuwe plaats te geven. Meer bepaald de Dendermondse Lionsclub ontfermt zich over het opnieuw plaatsen van dit borstbeeld. Vorig jaar werden dienaangaande besprekingen met de stad aangevat en die hebben nu tot resultaat geleid. Mevrouw De Beul van de vonden, wanneer die pTaatsing persoon van Franz Courtens Volksunie stelde tijdens de zal gebeuren en hoeveel dat zal en aan zijn werk. Het komitee jongste bijeenkomst van de ge- kosten. dat voor die gelegenheid was mcenteraad over deze her- Schepen Maes zei hieromtrent opgericht stond onder de hoge plaatsing een vraag. Zij wilde dat de Lions Club van Dender- bescherming van koningin Eli- weten welke de redenen waren monde zich met dit gegeven sabcth en verschillende minis- van het lange uitstel, of er bezig houdt. De Lions hadden ters maakten deel uit van het inmiddels een plaats was ge- ook verschillende plaatsen ere-komitee. We citeren onder oorgesteld [i het borstbeeld i de minis- een plaats te geven. Zo werd ters Harmei, Huysmans, Mun- onder meer de Sint-Christina- deleer, Verbaet. Verbist. Hos- straat voorgesteld, een andere te. Andere hoogwaardigheids plaats was achter het stadhuis, bekleders die deel uitmaakten of dicht bij de Schelde maar van het komitee waren de pre- ideaal zou natuurlijk zijn op de laat van de abdij dom Pele- plaats of in de onmiddellijke man, burgemeester Portmans, omgeving waar het borstbeeld de senatoren Van Laeys en in 1950 werd onthuld. Goossens, de volksvertegen- Uitcindelijk ging de voorkeur woordigers Bruynincx (die ook naar de Geldroplaan, bij het voorzitter was van het uitvoer- binnenrijden van de stad dus. Momenteel werkt de land end komitee), De Pauw, Steps en'Van Acker, schepen Cle- schapsarchitckt van de stad me„t Leybaert en de letter- Dendermonde aan een plan kundigen Vanzijpc en Gers, waarop de juiste plaats zal evenals de kunstenaars Alfred worden aangeduid. Hij is bo- Courtens en Herman Ver- vendien ook belast met het baere. uittekenen van een sokkel. Schepen Macs rekent erop dat van het beschermkomitce men in april van volgend jaar maakten de kunstenaars Leo kan overgaan tot de plaatsing Spanoghe, Jan Maes, Leon Ta- van het beeld. De kostprijs van mennc. Emiel Boerewaart, het hele projekt wordt door de Stefan Gorus, Robert Moens nonde. Zo werd hel standbeeld van Baron Franz Courtens naar de stadsmagazij- initiatiefnemers in casu de en Joseph De Decker deel uit frwvoerd (arch) Lions Club van Dendermonde, naast tal van andere bekende op zich genomen. Feest Zoals gezegd gebeurde de ont hulling van het borstbeeld van baron Franz Courtens op zon- _r dag 17 september 1950 met de huid. Vooraf passende luister. In aanwezig- aanstaanden personen uit de stad Dender monde. Het uitvoerend komi tee zorgde voor een waardige en plechtige viering cn het mo nument werd op zondag 17' september om 14.30 uur ont- de voor de familie van heid van koningin Elisabeth dc kunstenaars op het stadhuis werd er hulde gebracht aan de ontvangen door burgemeester Dendermonde. De Sint komt. Op zaterdag 12 november is hij present op 't Vestje waar groot en klein de brave man kan komen groeten. Misschien krijgt hij nog wel andere geschenkjes dan fopspenen (v) Portmans. De herplaatsing in 1984 zal allicht niet met dezelfde luister geschieden. Maar hoe men het ook keert of draait, het feit alleen al dat het borstbeeld eindelijk weer uit de stadsma gazijnen wordt gehaald, is een verdienste op zichzelf. Het spreekt voor zich dat de Lions Club van Dendermonde de onthulling van het borstbeeld aan de Geldroplaan op een waardige wijze zal laten ver lopen. Geen andere plaats We schreven hoger al dat het borstbeeld aan de Geldroplaan zal worden geplaatst bij het binnenrijden van de stad. We schreven ook dat er verschil lende andere mogelijkheden werden gesuggereerd. Onder meer achter het stadhuis, waar het beeld dan zou gekonfron- teerd worden met de mooie gevels van de Astridlaan, of in de Christianastraat die voor dc schilder Courtens een aparte betekenis heeft. Vraag is waar om het borstbeeld geen plaats kan krijgen in de Franz Cour- tensstraat bievoorbeeld daar waar nu het standbeeld van Prudens Van Duyse prijkt. Het standbeeld van Prudens Van Duyse zou men dan kun nen overplaatsen naar de Vlas- markt waar het eertijds stond of naar de straat die naar hem werd genoemd, alhoewel daar weinig en zelfs geen geschikte plaats kan gevonden worden. Maar Franz Courtens hoort ei genlijk thuis in de gelijknami ge straat. Misschien kan dit nog in overweging worden genomen. Super discotheek (Grembergen) ook open op dinsdag 1 november Het 11.11.11-komité van Beveren koos dit jaar voor de Sahel en meer bepaald voor Mali, een streek waar met man en macht gewerkt wordt aan de wederopbouw. Dit omvat onder andere de uitbreiding van de veestapel, de verbetering van de voedselproduktie, watervoorziening, Hamme wordt ijverig aan de jaarlijkse ^'1-aktie. De «mensen °*fendijk» opteerden dit- om het Visvangsprojekt entrese vluchtelingen in Ie steunen. ^Ptoj^kt daar veroorzaak- Jjnook een immense TT^Qenstroom naar het 7**Soedan. De Entrese ontliepen zo de 7" *jn oorlog in hun land, jl*"1 sociale positie in ^an was nauwelijks beter Ondervoed en h J® Soed0nezen gewan- JJ *erden ze min of meer ^""Qen in vluchtelingen kampen. Onze aktie wit deze ondervoe ding bestrijden door een visse- rijprojekt te steunen aan de Soedanese kust van de Rode Zee. Aktie In Hamme Het 11.11.11-komitee zegt haar steun aan dit projekt toe zowel op informatief als op financieel vlak. Op vrijdag 11 november om 20 u. is er een info-avond in het parochiehuis van de H. Fami lieparochie. Er wordt een film vertoond over Eritrese, waar na een deskundige spreker verdere toelichting zal geven. Deze spreker zal ook al de vragen beantwoorden i.v.m. dit probleem. Diezelfde avond is er ook een info-stand van 11.11.11. Alles wordt besloten met een briefschrijfaktièvarr Amnesty International. Voor de jeugd wordt er een tekenwedstrijd op touw gezet met als thema: «Vluchtelin gen». De leerlingen uit het 5de en 6de leerjaar kunnen hierbij mooie boeken winnen. De na men van de gelukkigen wor den bekendgemaakt op zater dag 12 november om 10.30 u. in het oud-vredegerecht. Na de prijsuitreiking blijven de werken daar tentoongesteld t.e.m. zondag 13 november. Samen met deze tentoonstel ling kon men er ook foto's Schepen van sociale zaken Ka- rel De Meulenaere roept de bevolking op tot enthoesiaste deelname aan de hulpaktic. In- fo-avonden werden reeds geor ganiseerd in Haasdonk en Be- veren. Vrijdag 28 oktober is cr een bijeenkomst te 20 uur op het gemeentehuis van Mclscle voor alle medewerkers. Don- bekijken over Eritrese vluchte- mingenkampen. Een doorlo pende dia-montage zorgt voor verdere dokumentatie. Dit al les in het gemeentehuis van Hamme, oud-vredegerecht zaal. Op financieel vlak hoopt het komitee dat u uw bijdrage le vert via de omslagenaktie die tijdens dezelfde solidariteits- weekend (12 en 13 november) plaatsheeft. (bd) derdag 3 november vergadert de dorpsraad van Kieldrecht in zaal Het Centrum om 20 uur. De eigenlijke omhaling ge beurt in het weekend van 11, 12 en 13 november dopr vrij willige medewerkers die zich aanbieden met een speciaal kenteken van 11.11.11. In Ver rebroek gebeurt de aktie reeds in het weekend van 5 en 6 november Dé brievenbussen van alle Be verse deelgemeenten worden volgende dagen volgepropt met een speciaal krantje, een envelop en een stencil van de gemeente die als affiche kan dienstdoen. Door de gemeen telijke diensten worden span doeken verspreid en opgehan gen aan de gemeentehuizen. Giften van boven de l.ÖÖÖ fr. zijn aftrekbaar van de belas tingen en de organisators van de omhalingen vragen om de omslagen klaar te houden, zo dat de medewerkers vlot kun nen ophalen. Wat liep er mis in Mali? De Sahel, een droogtegordel, is in nood. Vroeger trokken de nomaden met hun kudden schapen, geiten of kamelen in deze droogtegordel van de ene oase naar de andere. ,Er was een evenwicht tussen natuur en mens; de natuur kón steeds water leveren en leven was in deze streek mogelijk. Tot dan de zgn. «Ontwikkelingshulp» zijn intrede deed door middel van het boren van waterput ten, met als gevolg dat de no maden ter plekke bleven. De vele putten kregen zodoende geen tijd om nieuw water op te doen, zodat ze allemaal uit droogden. Met een enorme ramp als gevolg. De grote vlucht met stervende kudden, uitgehonderde kinderen is iedereen wel bekend. Het is voor de wederopbouw van de ze streek dat Beveren zich massaal gaat inzetten. Met een vernieuwde aanpak, op basis van hun eigen kuituur, kan in ontwikkelingslanden enorm vruchtbaar werk verricht wor den. (wvdv) NOVEMBER 1983 Dinsdag 1.11.83: GEEN DIENSTBETOON. Vrijdag 4.11.83: 10u00 tot 12u00: S.P.-federatie. Zaterdag 5.11.83: 10u30 tot 11u00: Grembergen - 't Ros Beiaard. 11u00 tot 12u00: Sint-Gillis-'t Potterken. Maandag 7.11.83: 17u30 tot 18u30: Zele-Volkshuis. Dinsdag 8.11.83: 18u00 tot 18u30: Berlare-Volkshuis 18u45 tot 19u15: Hamme - Volkshuis. Vrijdag 11.11.83: GEEN DIENSTBETOON. Zaterdag 12.11.83: 9u30 tot 10u15: Buggenhout-Brouwershuis. 10u20 tot 11u00: Baasrode - Volkshuis 11u00 tot 12u00: Sint-Gillis - 't Potterken. Maandag 14.11.83: 17u30 tot 18u00 Wichelen - Volkshuis. 18u15 tot 18u45: Wetteren - 't Geheim. Dinsdag 15.11.83: 18u00 tot 18u30: Berlare - Volkshuis 18u45 tot 19u15: Hamme-Volkshuis. Vrijdag 18.11.83: 10u00 tot 12u00: S.P.-federatie. Zaterdag 19.11.83: 10u30 tot 11u00: Lebbeke Denderbelle - Volkshuis. 11u00 tot 12u00: Sint-Gillis - 't Potterken. Maandag 21.11.83: 17u30 tot 18u30: Zele-Volkshuis. Dinsdag 22.11.83: 18u45 tot 19u15: Hamme - Volkshuis. Vrijdag 25.11.83: 10u00 tot 12u00: S.P.-federatie. Zaterdag 26.11.83: 10u00 tot 10u30: Appels - Volkshuis 10u30 tot 11u00: Oudegem - Volkshuis 11u00 tot 12u00: Sint-Gillis - 't Potterken. Maandag 28.11.83: 17u30 tot 18u00: Kalken - Volkshuis. 18u15 tot 18u45: Wetteren - 't Geheim. Dinsdag 29.11.83: GEEN DIENSTBETOON.

De Voorpost | 1983 | | pagina 3