De vredesbetoging te Sint-Niklaas: gespannen begin, rustig verloop pfeekblad van isaiar iipsi Sêheldestïreek heeft nog steeds geen gemaakt over bestemming oude Dender ei Clementine Baeyens uit Aalst Een eeuw jong en elke dag wandelen Tennisbal in Affligemdreef Aalst: betreurenswaardig doch legaal iiiek rekord voor hUfMiklazenaar hlien Meersman uitgave van VERIJ DE CUYPER ndermonde Ï21.40.60 KB 442-8601481-36 jr los nummer 32 F 1.450 F 750 F 380 F Mrdelijke uitgever UYPER Du Q Hubert ad De' eerman 38' JAARGANG NR. 43 - 32 F Sint-Niklaas, zaterdag 29 oktober. Schermutselingen aan het Stationsplein dw üsioninn houdende met klassering als landschap anten dj schrijft de minister in zijn brief, houdt zich dan ook afzij dig van de keuze tussen de beide alternatieven die ver schillen in de omgeving van het oud sas. Immers de financiële implikaties van beide alterna tieven inzake investeringen en onderhoud vallen buiten de bevoegdheid van openbare werken. De realizatie van deze plannen is echter nog niet beëindigd. Na de voormelde besprekin gen met de stad Dendermonde is immers over de bouw van een op- en afwaartse dam een uitgebreide polemiek ontstaan tussen openbare werken en het ministerie van de Vlaamse Ge meenschap. dienst van Monu menten en Landschappen- Het geheel is ondertussen uitge sproken en de stilgelegde wer ken konden worden voortge zet. Vanwege de Vlaamse Ge meenschap bleef echter de vraag bestaan om naast de op waartse dam een keersluis te bouwen, zodat de oude Den- derloop voor de pleziervaart toegankelijk zou blijven. In dit verband is het duidelijk dat de bouw van deze konstruktie om de hierboven aangehaalde re denen niet ten laste kan wor den genomen door openbare werken. Het voorontwerp van keersluis werd op 14 oktober 1982 aan de voorzitter van de Vlaamse Gemeenschap toege zonden. Het departement van openbare werken was inder daad bereid dit voorontwerp uit te werken doch aan dë voorzitter van de Vlaamse Ge meenschap werd opgemerkt dat een beslissing nopens het al dan niet realizeren van dit pro- jekt. alsook het financieren er van tot zijn bevoegdheid behoort. Dit alles betekent dat de plan nen met betrekking tot de ou de Denderloop eveneens reke ning moeten' houden met de klassering als landschap, die werd doorgevoerd en de even- Lees verder pag. 4 Als we de Aalsterse eeuwelinge in haar appartement aan de Ninovestraat. bij «de Haring» en tegenover «Delhaize» opzoeken staan we perpleks. We meenden terecht te komen bij een oud vrouwtje dat noch van toeten noch blazen meer weet doch het is bij een dame die ons nog flink te woord staat dat we belanden. Weliswaar geassis teerd door haar dochter Maria, zelf reeds een tiental jaren weduwe. Clementine Baeyens, echtgenote van Petrus Beirens, is reeds 32 jaar weduwe en verloor enkele maanden terug haar enige zoon. Dochter uit een groot gezin, vader die politie-agent was stierf jong en moeder had het jarenlang moeilijk want van pensioen en sociale wetgeving was destijds nog geen sprake. Zoals haar echtgenoot werkte Clementine zowat haar hele leven in een Aalsterse tabakfabriekje bij Guido Vernim- men in de Driesleutelstraat. Toen haar vader jong stierf bleef moeder aan de Gentsesteenweg over met liefst 6 jongens en 3 meisjes. Tot haar elf jaar liep ze school bij «de zusterkens» in St.- Jozef. De wet op de leerplicht dateert inderdaad van veel later. Over haar jeugd kan Clementine nog heel wat anekdotes «ophalen» want haar geheugen is nog steeds goed. Beter dan haar ogen en oren want die weten van de tand des tijds. Stappen kan ze nog als hiet een en elke dag trekt ze er met dochter Maria op uit. Tot aan «het houten hand» of tot aan het kerkhof. Een weg niet zonder risico's voor voetgangers doch dat schrikt Clementine alleszins niet af. Eten kan ze als een «jonkheid», 's Morgens drie sneden van een groot brood, een met een eitje, een met plattekaas en een met konfituur. 's Middags een bord soep en aardappelen met groenten en een lap vlees en rond 18 u. weer boterhammen met charcuterie. Clementine is nog nooit ziek geweest. Dokters konden aan haar niets verdienen. Momenteel is ze wel onder dokters handen. Er is regelmatige kontrole en ze slikt ampules en vitaminen om haar gezondheid te bewaren. Waaraan ze haar lang leven dankt? Naar haar zeggen en ervaring aan een regelmatig leven, veel rusten en slapen en wars van alle zenuwachtige bedoeningen. De dagen kunnen wel eens lang duren want door haar minder goed zicht leest ze niet meer en TV-kijken is er meestal ook niet meer bij. Haar zintuigen zouden naar ze ons zelf verklaart aan enige verkalking toe zijn. Ter gelegenheid van haar 100 jaar, ze werd te Aalst geboren op 26 oktober 1883, kreeg ze bezoek van burge meester Uyttersprot, schepen van burgerlijke stand en nog een paar heren «die ze niet kent». Van de burgemeester had ze reeds heel wat gehoord via een kennis die te Moorsel woont. Naast mooie bloemen die samen met een hele reeks andere ruikers de living sieren kwamen de stadsbestuurders met een foto van koning en koningin en met een waardevol tinnen'bord. De volgende dag ging dan in meer familiaire sfeer een receptie plaats in «de nieuwe Madeion» waar ze tot de laatste man present bleef. Of ik er over vijf jaar nog zal zijp om haar andermaal even te interviewen blijft nog een open vraag maar Clementine die is er zeker nog! Ad muitos annos. LH zetten de manifestanten zich in beweging, richting Stations straat. Eén kreeg het op de heupen toen een aantal jonge tegenbetogers opdaagden. De rijkswacht greep onmiddellijk in. pakte vijf personen op en achtervolgde andere twee stra ten ver. Via de Casinostraat, waar het N.J.S.V.-lokaal is ge vestigd, de Van Britsomstraat, de Kollegestraat, de Park straat, het O.L Vrouwplefo. de Dalstraat (met een hoop ordehandhavers voor de Jamklub), de Molen- en Kroonmolenstraat, dé Nieuw- Het Alternatief Vredeskomitee (AVK) manifesteerde vori ge zaterdag in Sint-Niklaas. De demonstranten verzetten zich tegen eenzijdige bewapening en tegen hen die dat eisen, namelijk het «Marxistische» Vlaamse Aktiekomitee tegen Atoomwapens (Vaka) De betoging verliep rustig, ondanks een gespannen begin met 25 jonge tegenbetogers. Een uitgebreide groep politie mannen en rijkswachters moest een ordelijk verloop waarborgen. Voor alle zekerheid pakten de ordediensten tijdens de manifestatie een aantal mensen op. De stuwende krachten achter fr. kosten. Het konkreet aan- het Alternatief Vredeskomitee wijzen van een schuldige deed zijn het Nationalistisch Jong hij niet. Studenten Vereniging en Volgens het Vlaams Blok - in Alarm, de laatste eigenlijk de een persmededeling - waren vroegere plaatselijke VMO-af- het onverantwoorde mensen, deling. Onder de betogers, volgens het AVK anarchisti- zo'n 550, opmerkelijk veel jon- sche lieden. Niettemin breken geren, één Volksunievertegen- zo'n akties en de daaropvol- woordiging uit Niel en zelfs gende vaagheid waarmee de enkele franstaligen Die won- vermeende schuldigen de ver den er geen doekjes om. antwoordelijkheid afwijzen de «Voor onze veiligheid, bewa- positie van de organisatoren pen Europa» («Pour notre sé- af. curité, Armons l'Europe») In zijn toespraak viel Helle- stond op hun spandoek te mans het Vaka hard aan. Deze lezen. «Marxistische en door de KGB Alle manifestanten liepen ach- betaalde groep» speelt in op ter de drie officiële ordewoor- het instinkt van de mens en den van het AVK die luidden kweekt een massapsychose «Vrede door weerbaarheid»; waarbij de mensen zich als'wil- «Geen eenzijdige ontwape- loze schapen naar de slacht- ning» en «Nooit meer oorlog», bank laten leiden, verklaarde Tijdens de tocht door de stad Hellemans. De Vaka-top werd niet één slogan geskan- weerspiegelt niet wat aan de deerd. Nochtans waren mega- basis leeft, vervolgde de spre- foons overvloedig aanwezig, ker. want het is een totalitaire Wilde men niet of mocht men organisatie naar het voorbeeld niet van de ordediensten? van de staten in het Oostblok De deelnemers zwegen. Ze Hellemans overtuigde zijn pu- droegen weinig of geen vlag- bliek door erop te wijzen dat in gen. borden of spandoeken, het Vaka Oostblokagenten Welke organisaties deze vre- werkzaam zijn die al ontmas- desbetoging steunden was niet kerd werden, te zeggen. De organisatie heeft Jammer genoeg sprak Helle- echter een extreemrechtse sig- mans niet over datgene waarin natuur. hij van mening verschilt met De officiële woordvoerder van het Vaka. Behalve dan de een- het AVK Karei Hellemans, zijdigc ontwapening, maar hield na de betoging een toe- geen van de acht ordewoorden spraak op de Grote Markt. die tijdens de vredesmanifesta- Hij sprak over de bekladding tie in Brussel werd meegedra- van openbare gebouwen eer- gen dringt aan op eenzijdige der die week, het Vaka en de ontwapening, eenzijdige ontwapening. De In tegenstelling met het Vaka. nachtelijke kladrally van onbe- aldus Hellcmans, reageert het kenden die het postgebouw. de AVK niét instinktmatig. maar kerk. hét station en het monu- met het verstand, en vormt het ment der gesneuvelden met geen groepje marginalen. De slogans als «VAKA bedrog» ideeën van het AVK stemmen en «Vrede door weerbaarheid» overeen met die van Helmut besmeurden beschouwt het Schmidt, de Duitse ex-kanse- AVK als een «krapuleuze pro- lier, de Franse president Mit- vokerende kladdaad van terand en Henri Simonet (op anarchistische lieden». Karei applaus onthaald), die zijn Hellemans \vees de beschuldi- partij verliet omwille van het gende vinger die in hun rich- rakettenstandpunl. ting was opgestoken af. Hij Voor de betogers draait alles vroeg zich af wie er belang rond de slogan «Vrede door bijheeft om de AVK-betoging Weerbaarheid» Het westen zo te ondermijnen, met akties moet weerbaar blijven. Het die de gemeenschap 300.000 besef van de verantwoorde lijkheid voor datgene zoals de vrijheid dat de moeite waard is om beschermd te wor den is noodzakelijk. De even tuele verdediging ervan met de geeigende middelen, kruisra ketten inbegrepen, is even noodzakelijk. Karei Hellemans van het AVK stelde ook de stichting van een vredesorganisatie in het voor uitzicht als men daarvoor het nodige geld kan verzamelen. Na de toespraak werd de beto ging ontbonden en rond 16 uur was Sint-Niklaas weer die drukke stad met winkelstraten vol kooplustigen. Nauwelijks twee uur voordien hadden de betogers zich verzameld op het Stationsplein. Om 14.22 uur instelU®- emeers! r Schue- rekteur- nk, alles Bitjes als tig. met c, hulde oze tom- ersmffl. kilometer afleggen in een peulschil minder dan 28 en daarmee toch rekordhouder zijn. Het klinkt WM, maar toch is het zo. Het gaat hem hier "wdien niet om een wedstrijd traagwandelen. maar tymdtel om snelwandelen, zij het dan wel met aan elke «ttn gewicht van liefst 7.5 kilogram. let door >m" e exploot lukte is de Sint-Niklazenaar J alien '"ten die voor ziin rekordooeine de ioeeine van die voor zijn rekordpoging de jogging van *"oek uitzocht. is een apart man. dat moet niet worden gezegd. doorzetter, iemand die nooit de strijd opgeeft. 5/ werd kwam hij tot de voor hem onthutsende filing dat zijn fysieke konditie nergens wa.v. Hij had jtojugklachten, hartkloppingen en een te hoog suiker- het bloed. Dat hadden de dokters vastgesteld en °<>k meegedeeld. Julien besloot aan die kwalen wat te ~"n z°cht zijn heil in de sport. Hij liet de auto voor wat *as en ging te voet naar zijn werk op de Boelwerf. Een "dp dus. Elke dag opnieuw. Het werd op den duur training en zo kwam het dat Julien Meersman zich F yuchter, maar later met veel '!vwi voor wandelwedstrijden. Julien Meersman liet °oel zwaardere schoenen makende definitieve ''"n de zware sport. «Ik heb nu stalen spieren», zo zegt demonstreerde hij te Willebroek door de twee u"er 'ne' 7.5 kilogram gewicht aan elke voet af te legge nLm"ule" 43 seconden en 3110. persman wil graag meedoen aan de Boelcross te Itad we^en aan "et Oefenen voor dit evenement. int,Wor3en zijn schoenen zware bollen bevestigd gewichten, zodat Julien als een echte gevange- VmrTemse zal lopen. Lees verder pag. 4 trouwens af welke argumenten het bestuur nu nog zou kunnen gebruiken om naastliggende eigenaars te verbieden een soortgelijk gebouw op te trek ken. Bij de planning van een camping erf een fietspad vroeg de overheid trouwens het op maken van dergelijke struk- tuurschets. Binnen het kader van a.h.w, een BPA kon gela boreerd worden aan een her schikking of een grondruiling. Interpellant zegt dat dit be stuur het monopolie schijnt te bezitten van slechte beslissin gen als bvb. de terbeschik- aan PVV raadslid Willy De Cock die tevens federaal ondervoorzitter is van Dendermonde, schrijft Minister L. Olivier van Openbare Werken dat de stad nog steeds geen keuze heeft gemaakt tussen de twee voorstellen die werden betrekking tot de bestemming van de oude Dender in de binnenstad en dat een andere stellingname werd ingenomen. Hij voegt er ook aantoe dat men keuze rekening zal moeten houden met de klassering van de Dender als Sinds de indienststelling van de nieuwe Dender in december 1977, zo schrijft de minister van openbare werken aan fe deraal PVV-ondervoorzitter Willy De Cock, werd de oude loop van de rivier definitief verlaten als scheepvaartweg en als afvoerweg voor de waswa ters van de Dender. Opwaarts en afwaarts zijn twee dammen gebouwd, die de oude loop afsluiten. Deze werken werden voltooid en beschermen de stad tegen zowel vloedwaters vanuit de Zeeschelde als was waters komende van opwaarts. Daar de oude Dender bijge volg niet meer in aanmerking komt voor het bestuur van Openbare Werken, kan hij worden overgedragen aan an dere instanties, aldus dc minis ter die de vergadering in herin nering brengt die op 26 mei 1981 werd belegd met ver tegenwoordigers van de stad Dendermonde en waarop door de stad twee voorstellen wer den geformuleerd die een eventuele bestemming van de oude Dender bevatten. In de twee voorstellen werd reke ning gehouden met de thans gerealizeerde afsluiting. Beide voorstellen voorzien een iden tieke aanpassing van het kruis punt «Mechelse poort». Voor gesteld wordt aldaar dc be staande Denderbedding te dempen en belangrijke wegen- werkën uit te voeren. Dit houdt in dat de bestaande stuwsluis wordt ontmanteld en dat de weg- en spoorwegbrug wordt afgebroken. De beide voorstellen verschillen van el kaar inzake de plannen voor de aanpassingswerken in de omgeving van het oude sas. Het ene voorstel voorziet de demping van een gedeelte van de Denderbedding en de bouw van dammen; het andere heeft het over het behoud van dc wateroppervlakte en de bouw van bruggen op dezelfde plaat sen als de dammen. Na dë middernachtelijke schorsing van de jongste gemeen teraadszitting men was toen al een dagje verder maar in Aalst kan dat allemaal interpelleerde raadslid Jan De Neve, gewezen schepen van o.m. Ruimtelijke Ordening tjjdens twee bestuursperiodes, over het afleveren van een bouwvergunning voor het optrekken van een tennishal met twee speelvelden en een cafetaria in de Affligemdreef. Interpellant memoreerde de lyrische toespraak van groene jongen Lambert Van de Sijpe i.v.m. dit (nog) gaaf gebleven landschap, een natuurgebied «dat sereenheid uitstraalt o.m. met de twee abdijen». Zulks in een druk bereden gebied waar bij dus velen gekonfronteerd worden met het typisch lande lijke tegenover de stress van het leven van elke dag. De Neve stelt dat het bestuur moest geweten hebben dat el ke ingreep hier verdragende gevolgen zou hebben. In de 17 ha grond aangeduid als zone voor aktieve rekreatie in het gewestplan zag hij liever dat elke beslissing goed overwo gen zou worden Met de ten nishal in de volksmond draagt dit gebouw reeds een andere naam. zegt hij is een verminking voor deze omge ving. Zonder te spreken van de verkeersperikelen- die deze konstruktie zal bijbrengen. De Neve noemt het dan ook ge woon een slechte beslissing. Alhoewel spreker de wettelijk heid op dit stuk niet wenst te negeren heeft hij vele twijfels over de realiteitszin bij afleve ren van dergelijke bouwver gunning. De nodige verbeel dingskracht en kreativiteit wa ren blijkbaar niet aanwezig toen deze beslissing werd ge troffen. Een struktuurschets diende alleszins te worden ge maakt. De Neve vraagt zich kingstelling van gronden voor een privé-fitnesscentrum bij het nieuw zwembad en de pro blematiek rond de herwaarde ringsgebieden. «Dit bestuur is een ramp voor Aalst», besluit interpellant, «dat hebben onze mensen niet verdiend!». Het kollege stelde dat het afle veren van de bouwvergunning volledig binnen de wettelijk heid is geschied wat trouwens niet te betwisten valt. Interpel lant zelf werd aangewreven in deze zéTfde Affligemdreef een bouwovertreding te hebben in de hand gewerkt waarop De Neve repliceerde dat het ge woon om een administratieve- juridische overtreding ging waarvan hij alleen de gevolgen droeg Drie dagen schorsing als schepen «Zulks had geen hinderlijke invloed voor de be volking», stelde hij. Raadslid Lambert Van de Sijpe, wegens drukke ambtsbezigheden de volgende uurtjes niet meer bij deze hem toch interesserende interpellatie aanwezig, had nog enige kommentaar op on ze vraag. Hij kan niet nalaten te zeggen dat ook hij deze beslissing betreurt maar dat ze het gevolg is van vroegere ini tiële stappen. Na de aandui ding aktieve rekreatiezone op het gewestplan en de onteige ning door de stad in vorig be stuur van 7 ha goede land bouwgrond niettegenstaande protest van dc landbouwers werd ook dit mogelijk. Het raadslid betreurt deze beslis sing maar moet wel vaststellen dat ze geheel binnen de legali teit werd genomen. LH Aalst. In de Affligemdreef staat deze mastodont van een tennislial. (per) Op kosten van het departe ment openbare werken dienen volgende werken uitgevoerd: de bouw van de op- en afwaar tse afsluitdam; de ontmante ling van de stuwsluis nabij de Zeeschelde; de afbraak van de weg- en spoorwegbrug nabij dc Zeeschelde en de aanpassing van de Vlasmarktbrug (be houd ervan of de bouw van een dam). De andere werken kun nen bezwaarlijk ten laste wor den genomen van openbare werken, aangezien de oude Denderloop wegens het bou wen van dc nieuwe Dender- monding, zijn funktie voor de scheepvaart en de waterafvoer heeft verloren. Het departe ment van openbare werken, zo

De Voorpost | 1983 | | pagina 1