u De grote en de kleine k Tien eeuwen bouwkunst in 't Land van Waas fimonne Muylaert-Hofman op Belgian Jewels Today in New York Tentoonstelling met foto's te Waasmunster lef Dauwe laat Lebbeekse »5 ruisboogschutters lerleven Brouwerijen in 't Land van Waas Dendermonde museum wordt gerestaureerd De Voorpoa- 4.11.1983 - 21 Flanders Technology, nu Flanders Creativity en - Culture. jelezen keure van Belgische en vooral juweliers heeft het beste van zijn werken JJp^esteld in de Inter-American Development te Washington DC. Een tentoonstelling die ixperten zeer hoog werd aangeslagen en druk pd bezocht. utjai de 22 exposerende munster en bekwaamde «Mtenaars werd ook Me- zich op eigen houtje in het Zv Simonne Muylaert- vak van het juwelen ver- Wman uit Aalst aange- vaardigen. Zij trad in het left! (it om haar kreaties ten- huwehjk met Wüfried Muy- te stellen. De tentoon- laert, een juweüer en horlo- renin\ 'oenstfej w]S werd in de sta- gemaker uit Aalst, Joor Ab j^gekondigd als een het tweetal trouwens een ba'aw( ,eWie van de beste he- pracht van een zaak heeft, idaagse juwelenontwer- Simonne Hofman nam B van België. Of het nu reeds aan talrijke tentoon- een edelsteen in goud stellingen deel in binnen st of in een ander edel en buitenland. In 1979 g.fc.ai elk stuk blijft startte zij de reeks in het ""«1 Elk juweel is het re- Stedelijk Museum te Sint- zeGasS itaat van een ongelooflijk Niklaas. In 1980 was haar imanschap en ongeëve- werk te zien in Schoten en mie kreativiteit.» En in 1981 te Brussel. Nog in r .Wat ook de inspiratie- 1981 exposeerde zij te Ant- is geweest, deze oog- werpen en opnieuw te Brus- olindende schoonheid sel om dan door te reizen originaliteit van deze naar Parijs en Luxemburg, sties dragen bij tot de In 1983 schittert haar werk mtatie van het juweel als op de Belgian Jewels To- \rmeK6fcwaar kunstwerk». day» te Washington. Zij 'Stern sonne Hofman werd ge- kreeg voor haar werk ver- udstnjd ren te Sombeke bij Waas- schillende onderschei dingen, zo onder meer in 1978 de jury-prijs van de Japanse Pareldesing wed strijd (Tokio), en in 1981 en 1982 werd zij tijdens dezelf de wedstrijd telkens met een eervolle vermelding ge citeerd. De juwelen van mevrouw Muylaert worden vaak ver geleken met de mooiste bloemen die men kan vin den of met schilderijen van Jeroen Bosch. Vindt men er bij een eerste oogopslag geen geometrie in terug, geen duidelijke en afgelijn de kompositie, toch stralen de hangertjes, broches, rin gen en armbanden een niet te evenaren verfijning en schoonheid uit. Simonne Muylaert wendt de kracht van het juweel zelf aan om tot een dergelijk schitte rend resultaat te komen. Ze maakt telkens weer unieke juwelen, meestal uitge werkt rond een edelsteen of parel. Ze bereikt haar hoog tepunt wanneer ze de prachtige parel kan omvat ten in de gouden tentakels. De tentoonstelling «Belgian Jewels Today» was te be wonderen van 12 tot 26 ok tober te Washington. Aalst. Mevrouw Simonne Muylaert-Hofman. Het boek vanA. Demey is (bijna) klaar kundige Kring koestert voor de rijkdom uit het Wase ver- De bijna 32 jaar jonge Sint-Niklazenaar Anthony Demey, jeden nu tewerkgesteld als sekretaris van de Koninklyke Kom- «fjet Land van Waas: tien eeu- missie voor Monumenten en Landschappen, heeft een wen bouwkunst» kost, bij boek samengesteld over tien eeuwen bouwkunst in het voorintekening tot 13 noyem- Land van Waas. Demey heeft op het gebied van monu- ber, 900 frank (daarna 1150). mentenzorg zy..sporen verdiend en heel,injIn. verband trouwens al enkele publikaties op zn aktief Een boek men Het geld kan wor. over «Eenbeukige romaanse kerken in Oost-Vlaanderen» den tort op p r q00- (1977), het zevende deel ook van «Bouwen door de eeuwen 0021449-12 van André Van heen in Vlaanderen» dat een volledige inventaris aanbiedt derveken, penningmeester van van het bouwkundig erfgoed in het arrondissement Sint- de KOKW, Rodenbachstraat 6 Niklaas. «Tien eeuwen bouwkunst» sluit aan bij die in 2700 Sint-Niklaas, met ver inventaris, ie kan het een herwerking noemen van «Bou- melding «Tien eeuwen bouw- wen door de eeuwen heen». kuns"- Hf bock ™rbl ""f: geven op formaat 30x21 cm en Maar de aanpak verschilt. Een the haakte echter af. Dan maar zwaar kunstdrukpapier, in ge- vulgarizerende uitgave is het de Stichting Mercator-Plan- Haaide en, gebonden uitvoe- veeleer, er wordt immers geen tijn. Onderhandelingen, maar ring, met stevige vollinnen «uitputtende volledigheid» na- die leidden net niét tot een band met gpudstempel en gestreefd. Invloeden worden goedresultaat. voorzien van een fraaie stof- aangeduid, verbanden worden En dan kwam de Koninklijke wikkel. De verschijningsdatum gelegd tussen gebouwen en Oudheidkundige Kring van het is 10 december of daarom- ontwerpers. Dat kan doordat Land van Waas op de prop- trent. Wie buiten het Land van alles in een kronologisch ver- pen. Er kwam een akkoord tot Waas woont moet wel honderd^ band wordt behandeld Eeuw stand. Zodat het bouwboek frank extra betalen voor Puri na eeuw, stijl na stijl, worden verschijnt als achttiende «bui- en verzendingskosten. Wie kerken, kastelen, boerderijen tengewone uitgave» van de toevallig op een woensdag- of en burgerhuizen besproken. KOKW Want het vele speur- zaterdagnamiddag in de Za- En rijk geïllustreerd boven- en schrijfwerk van Sint-Nikla- manstraat 49 in Sint-Niklaas dien. zenaar Demey resulteerde in (museum) moet zijn kan als hij een dokument dat volkomen dat wil, zijn naam opgeven en Leerrijke tocht harmonieert met de blijvende het bedrag betalen. 270 pagina's dik. 327 foto's of bekommernis die de Oudheid- w-v- tekeningen en plattegronden, 35 lioond met de Alfons De Cockprijs r£e week woensdag werd in de raadszaal van het fluekse gemeentehuis, het pas verschenen boek «De ^boogschutters van St.-Joris te Lebbeke (1377- I)»; een bijdrage tot de studie van de schuttersgilden tot-Vlaanderen, van de hand van de Lebbekenaar Dauwe, voorgesteld. ""|dit werk sleepte de au- jaar, de derde uitgave de felbegeerde Alfons vormt van de Koninklijke bckprijs voor Volks- Bond der Oostvlaamse e 1982 in de wacht. Volkskundigen. Tevoren boek. dat 185 blz. telt, verschenen werken i.v.m. .«men is van talrijke draaiorgels en schoorsteen- osdo Inoten, bladzijden bij- vegers. Op stapel staat een gen en passende illus- werk omtrent een mijn- Ises, werd uitgegeven werker-volksschrijver t de Koninklijke Bond In zijn voorwoord tot «De Oostvlaamse Volkskun- Kruisboogschutters van St.-Joris te Lebbeke» schrijft Renaat van der Lin- i Steunt rs, vtwae Stekers Ier dan ie$ «ree toespraken ler omi igde burgemeester vraagd en vergde een grote Moeyersoon zich o.a. gekwaamheid en inzicht in ,e nieuwe wetenschap- de organisatie en werking 120k üjke bijdrage over een as- Van het vroegere gildewe- hvan het Lebbeekse ver- zen. De auteur, ere-archiva- Het doet goed te ver- riS Jozef Dauwe, verdient i, aldus de burgerva- onze dank en hulde, dubbel r.dat het intense vereni- en dik. De provincie Oost- igileven dat onze ge- Vlaanderen bekroonde in en kiezet Rate vandaag de dag 1975 zijn eigen familiege- ine tentf bmerkt, gestoeld is op schiedenis. In deze publika- irhand eeuwenoude traditie. tie worden vele Lebbekena- saat Van der Linden, lid ren familie van hem, door- Koninklijke Kom- dat hij hen met hart en ziel ssie voor Volkskunde en zo diep heeft bestudeerd. De rt op I? "witter van de Koninklij- St.-Jorisgilde van Lebbeke i/aasland. kBond der Oostvlaamse praalt en pronkt hier in Volkskundigen, promo- glans en glorie. De inwo- wie meteen de Lebbeekse ners van de O.-L.-Vrouwge- wte burger tot peter van meente krijgen in dit schit- 14 boek en maakte bekend terend boek een onvermoe- W Jef Dauwes boek, dit de kijk op het sociale leven ndeur» (e in20cm tekoiw sterren r van dl :ot wijn-, aat 42 te 9.30 uur deelna- - de niet- .Op hel prijsuit' jr grote 10 uur luit een derde om 21 anaf 1< voetbal- rienden de Sint teer bal voor de uitings- den o.a. studie heeft lijn welkomstwoord ver- jarenlange opzoekingen g van verre en dichte voorou ders. Deze leven en herle ven in de wondere herop standing van houwe trou we gildeleden». Robert Ruys, voorzitter van de jury verder gevormd door Renaat van der Lin den, Gaston Homblé, Rene Haeserijn en E. Samain-Ou- vrein die de studie una niem bekroonde, grasduin de in het juryverslag en ci teerde o.a. de rijkdom van het bronnenmateriaal en de rechtshistorische zowel als volkskundige waarde. De auteur, de belangrijkste historicus binnen het Land van Dendermonde, aldus Robert Ruys, heeft met zijn boek niet alleen een nieuwe parel geregen aan zijn in drukwekkende lijst publi katies, maar met zijn boak, dat een schatkamer vormt aan gegevens, de hoofd vo gel geschoten. Nadat kuituurschepen Jo zef Hiel terugblikte op de diverse publikaties van de auteur omtrent Lebbeke, dankte de laureaat iedereen die hem bij de realisatie van zijn boek een hand toege stoken heeft. Het boek kost 480 fr en is te verkrijgen via storting van dit bedrag op pr. 000- 0096946-43 van de Bond der Oostvlaamse Volkskun digen, Gent. Pierre Van Rossem veel uitleg natuurlijk: een turf van een publikatie. Heel wat De vrienden van de akade- versie bedreven. Louis Scu- nooit eerder gepubliceerde do- mie voor beeldende kunsten tenaire, die de foto's van kumenten ook, aldus kuituur van Waasmunster brengen Magritte betitelde, ver- minister Poma in het voor in de Galerij Kerkstraat 9 te klaart hun ontstaan en aan- woord. Waasmunster een buiten- trekkingskracht in volgen- «Het Land van Waas: tien eeu- gewone tentoonstelling met de termen: zoals hij in zijn wen bouwkunst» (dat is de jui- foto's van René Magritte. schilderijen de samenstel- ste titel, de énig juiste) wijst op Dat René Magritte gefoto- lende elementen schikte om de verwantschap tussen bij- grafeerd heeft wist men. een andere wereld op te roe- voorbeeld de kerktorens van Maar dat hij in de jaren pen, zo amuseerde René Stekene. Belsele, Sint-Pauwels dertig en veertig ook een Magritte er zich in zijn vrije en Sint-Niklaas, een verwant- 8 mm film gedraaid heeft, tijd ook mee, zijn vrouw en schap in bouwstijlen. Een toe- weet men nog niet zolang, vrienden in een gefanta- ristische zoektocht kan je mid- Deze ontdekking was een seerde situatie te plaatsen dels dit boek ondernemen, kleine sensatie. Er werd en ze door een of andere van Oude foto's van kerken, van voor het eerst met deze fo- 3ijn naaste te laten portret- kastelen ook (sommige kaste- to's een tentoonstelling in- teren. Een deel van wat van len werden inmiddels ge- gericht in 1976 in het voor- deze foto's overblijft, werd sloopt), van burgerhuizen lopige museum voor Mo- hier bijeengebracht. staan te kijk in dit boek, gete- derne Kunst te Brussel, De vernissage van deze ten- kende bouwaanvragen, foto s waarna deze tentoonstel- toonstelling heeft plaats op van opgravingen, ling met grote belangstel- zaterdag 12 november te 11 Behandeld worden bekende en ling werd overgenomen u. in de voormiddag, in de minder beken de architekten door de musea van onder- galerij Kerkstraat 9 te van vroeger en nu. De milkers meer Baden-Baden, Wenen, Waasmunster. Een inlei- van het Wase stads- en dorps- Bordeaux Parijs. Munchen dende toespraak zal ver- beeld, als het ware. 89 archi- en Berlijn De Ga toont een zorgd worden door de heer tekten alles samen. En 312 selektie uit deze foto's. Een Johan De Vos. Deze ten- gebouwen, ontdekking «a la mode» in toonstelling is verder vrij KOKW de algehele fotoboom? toegankelijk op 12, 13, 19 De KOKW Geenszins Met kartonnen en 20 november, de zaterda- Anthony Demey had, lang ge- neus en punthelm werd gen van 14 tot 17 u. en de leden toch, een afspraak ge- slapstick opgevoerd, met zondagen van 10 tot_l7 u. maakt met de uitgeverij Dan- vlaggegroet en standbeeld poses allerlei vrolijke sub- ■fbbeke. Renaat Van der Linden zet Jef Dauwe in de bloemetjes, (v) «Aalsterse Agenda 1984» van de pers Zopas kwam de tweede edi tie van «Aalsterse Agenda» van de pers. Een uitgave van «Dialoog», onder auspi ciën van de Generale Bank- maatschappijsamenge steld door het duo Hendrik Strypens en Jean-Paul van der Poorten, reeds verant woordelijk voor de «Aal sterse Agenda 1983» Een handige (16 bij 24) fraai verluchte kunstagenda met liefst 45 kunstfragmenten, biografieën, recensies, kul- turele eveneménten, sport en historische bijdragen. Een agenda die naast het praktisch gebruik van alle dag aandacht besteedt aan kunst en historie. Kunst met afbeeldingen van werk van Marc De Bruyn met vrije en toegepaste grafiek, Ignace De Vos met schilder werken op papier, Jozef Ghyselen met karikaturen, Efka ofte Frits Kieckens die o.m. de beide initiatiefne mers, tekende, Monique Kieckens met glasramen. Wilhelm Mechnig met clo se-ups, Guido Muylaert met parkgezichten, Cyriel Pae- pe met pentekeningen, Louis Persoons met akwa- rellen, Johan Rimbaut met pentekeningen en André t Van Schuylenbergh die via I een paar lijnen de expressie j weet te vergroten. Geschiedkundige bijdragen met een terugblik door dr hist. Hendrik Strypens (P.V.G.) the. Het boek zou er komen, I er kwarnenv'oorin'ekeningen I Anthony Demey: bezorgde kunsthistoricus auteur van Vorig jaar zoiï de publikatie een boek over bouwen in t Waasland (aren) bij Danthe een feit zijn. Dan- over de aardappelziekte en de ekonomische krisis rond 1850, waarbij door de «ziekte van de pataters» mensen kreveerden, over dorpsonderwijzers in de re gio Ninove einde vorige eeuw, met recurrenties in zake onderwijs te Aalst (1773 1914) met o.m. «Aalstenaren als een onbe schoft, fanatiek volkje». Aandacht wordt ook be steed aan de Aalsterse da mesvoetbalploeg «De Ka- millekes» een der oudste klubs in haar genre. Met de «Aalsterse Agenda 1984» lukt u alvast een dubbelslag: er is meer dan voldoende ruimte voor da gelijkse aantekeningen al lerhande en terwijl u uw verplichtingen konsulteert wordt u gekonfronteerd met een aantal hogere waarden zonder enige pe danterie. Talm niet zo u liefhebber is want de oplage is beperkt en reeds heel wat exempla ren waren besteld vóór het verschijnen. U kan het boek afhalen in de Generale Bankmaatschappij, Nieuw- straat te Aalst op zaterda gen 5 en. 12 november tus sen 10 en 11.30 u aan de prijs van 295 fr. Uiteraard ook te bekomen zolang de voorraad strekt in de boek handel te Aalst, Ninove en Geraardsber gen LH De Oudheidkundige Kring van het Land van Waas probeert informatie te vergaren over brouwerijen en mouterijen in het Wase gewest, zo kon ik ergens lezen. Met bekwame spoed ben ik de archieven ingeduikeld en ziehier de neerslag van enige speurwerk. Een beknopt overzichtje van hoeveel brouwerijen er waren in hier en daar een Wase gemeente, hoe die heetten, wanneer ze werden opgericht en zo. Héél onvolledig, maar t kan toch als leidraadje dienen. Bazel: in deze gemeente was er zeker een brouwerij aan de Kerkstraat. Belsele: aan de Kerkstraat 10 stond de brouwerij Van Geeteruyen-Rogman van 1885 tot 1975. Nadien werd het pand een meubelmagazijn. Beveren: in de Stationstraat funktioneerde de brouwerij Vermeulen tot 1952. Haasdonk: brouwerij 't Vliet was gevestigd aan de Van Doornyckstraat. Lokeren: er was ooit een brouwerij aan de Gasstraat en een mouterij in de Torenstraat. Melsele: aan de Grote Baan vond je de brouwerijen Deckers en Van Goey-Van Overloop. Moerbeke: de brouwerij Plasschaert (Lindenplein) is sedert 1940 met meer in gebruik. Vroeger was de brouwerij Van Haelst gevestigd m de De Kerckhovestraat Nieuwkerken: brouwerij Maes was gevestigd aan de hoek Statiestraat-Breedstraat. Sinaai: aan de Dries 32 was de brouwerij Capoen van de familie Verberckmoes, sedert 1852. De mouterij Claus, Sinaaidorp, funktioneerde van 1880 tot 1970. Sint-Gillis: in 1704 werden hier vijf brouwers geregistreerd. De brouwerij Verbeke aan het Hoogeinde bestond nog in 1910. «Biersteker» Van de Perre was één van de brouwers. Sint-Niklaas: brouwerij Burgersvrienden, Ankerstraat, werd stopgezet in 1948. Aan de Hazewindstraat werd brouwerij Verschueren in 1895 opgericht. In de Nieuwstraat vond je Den Dubbelen Arend van 1885 tot 1956. Op Vijfstraten werd in 1839 de zo bekende brouwerij De Baer opgericht. Oud was beslist Den Anker aan de Zamanstraat. En op Driekoningen werd in 1540 een brouwerij vermeld. Sint-Pauwels: er was beslist een brouwerij aan de Clapdorpstraat. Bekend als brouwers waren Reimond De Waepenaert en Edmond Robert. Stekene: brouwerijen waren er aan de Bormtestraat (Snepkens), Dorpsstraat (Thuysbaerl), Kerkstraat (Den Arend) en Nieuwstraat (Martens, huidige school). Steendorp: brouwerij Van Goethem bracht de «Cuvée de Bricqueville» op de markt. Temse: aan de Veile was van 1859 tot 1918 De Sleutel gevestigd. Op Hoogkameren van 1852 tot 1938 de brouwerij Smet-Seghers en aan het E. Tinelplein 14 de brouwerij Seghers, van Tielrode: de brouwerij Verbeeck, Antwerpsesteenweg, lanceerde het bier De Kerel. Bekend in Tielrode was ook brouwerij De Brabander en Boel. Vrasene: er was zeker een brouwerij aan de Brugstraat. Waasmunster: in 1881 waren er vijf bierbrouwers in deze gemeente. Wie gegevens over mouterijen en brouwerijen in «'t Waasland» kwijtwil kan die bezorgen aan de Oudheidkundige Kring, postbus 144 in 2700 Sint-Niklaas. bbbeke. Zo te zien worden er lovende dingen over Jef Dauwe verteld, (v) Haast tien jaar geleden nam de gemeenteraad van Dendermonde de principië le beslissing het museum op de Grote Markt te laten restaureren. Men schreef toen 24 okto ber 1974. Nu is men zover: de werken zullen begin van 1984 worden aangevat en zullen 200 dagen in beslag nemen. Ze zullen 5.438.000 fr. kosten (inklusief BTW), Schepen van openbare wer ken, Maurits Dierick wees erop dat de Vlaamse Ge meenschap de werken voor 60% betoelaagd en dat de provincie Oost-Vlaanderen ook voor een toelage van 20% zal zorgen. De overige 20% zal dus door de stad moeten worden betaald. Om de draad van de ge schiedenis voor de restau ratie van een oudheidkun dig museum is het toepas selijk dat men chronolo gisch te werk gaat - terug op te nemen: op 3 maart 1977 verleende het kollege van burgemeester en sche penen goedkeuring aan het ontwerp, ingediend door architekt F. Weyers uit Sint-Niklaas. Tijdens de ge meenteraad van 26 februari 1981 wordt het definitief ontwerp goedgekeurd en op 6 mei 1981 krijgt het stadsbestuur een brief van de gouverneur die wegens een aantal technische op merkingen zich verplicht ziet zijn goedkeuring te onthouden. Tijdens de ge meenteraad van 3 septem ber 1981 wordt dan door de gemeenteraad goedkeuring gehecht aan het aangepaste definitief ontwerp en nog voor het einde van het jaar keurt de gouverneur de be slissing van het stadsbe stuur goed. Op 7 juni 1982 komt er dan een brief van de gouver-, neur om de aanbestedings bundel aan te passen aan de opmerkingen van de Rijks dienst voor Monumenten en Landschapszorg. En op 18 april 1983 stuurt de Rijksdienst voor Monu menten en Landschapszorg een brief met de verdeling van de kosten. Wanneer de bestendige deputatie dan op 3 juni 1983 haar goedkeu ring verleend aan de pro vinciale betoelaging, wordt op 14 juli 1983 overgegaan tot de openbare aanbeste ding^ De werken hebben betrek king op het herstellen van de toren, de ramen en de deuren en de traphal. Ook het dak zal worden ver nieuwd. De werken zullen naar alle waarschijnlijkheid aanlei ding zijn tot een tijdelijke sluiting van het museum.

De Voorpost | 1983 | | pagina 21