Een koppelaarster in topkonditie bij Sint-Genesius in Sint-Niklaas De Goudbloem (Sint-Niklaas) bloeit, al bijna honderd jaar Toneelvereniging Clapdorp uit Sint-Pauwels bestaat twintig jaar Sukses voor eerste Tjen Pauwels: poëzie en arbeid in Sint-Niklaas museumkoncert te Lokeren Radeis met «Echafaudages» KS r 'ooü de s*-' jaivan he KE'. financiëi I® ffirgen. to 18 decen f« sklijk G 3n^ Gregoriv sjpisch set wer Kuise e dat ov< Claire De Co De door schepen en kuituurattaché beloofde «goed ontplooiing van de publicitaire mogelijkheden Bijzonder geslaagd was het uitgedokterde, bestudeerde en grootse» promotie (startend met de gekende folder waarvan het suk- optreden van Els Ghijs als m.b.t. het schouwburggebeuren in de goede stede ses bijna meetbaar is sorry, was binnen het Minnie Fay. Dank zij het Sint-Niklaas is er niet gekomen. In deze promotie beschikbare centenpakket is minstens even ge- zouden de programma's van de plaatselijke toneel- schikt, eerder kostendrukkend en kan rekenen op groepen worden opgenomen. Het is dus duidelijk een «zekere» belangstelling. We weten dat deze dat het publicitaire steuntje aan de hardwerkende redenering zal worden gedoodverfd als versleten toneelgroepen niet meer kon of mocht. De even en konservatief, maar we hebben het bewijs gele- prachtige als praktische theaterkalender, waarvan verd gekregen dat de zogeheten progressieve Willy De Graeve opnieuw een juweeltje wist te standpunten van de «vernieuwers» niet veel aarde maken en die door zoveel theaterliefhebbers ten aan de dijk hebben gebracht, zeerste wordt gewaardeerd, zou niet meer «huis Een leuze als «we moeten of gaan programmeren her (Joe Seanbon) Marie- aan huis» worden besteld. naar het publiek toe, naar de schouwburgbezoeker Josepha-Cornelis (Mada- Er zou wat anders komen. Beter, grootser. En wat toe» kan mooi en goed gekozen zijn maar als dat me) en Pose-Marie Maes kwam er? Juist, niets! «Besnarincen» is in dat raaiiltaart in wn iramiHHaMo non 1 on (Rose). Frans Van Egghen ingehouden, maar vooral mimisch sterk geaksen- tueerde, akteren werd het voor deze talentvolle jonge aktrice een sukses. Voor treffelijk werk zagen we van Hilde De Vreese (Er- mengarde), Wim Ysebaert (Rudolf), Etienne Quinte- niets! «Besparingen» is in dat resulteert in een gemiddelde van ca. 120 toeschou- geval het makkelijkste schuilwoord. Maar een min- wers per vertoning, dan is er iets fout gelopen, der gevulde speelkalender (er is oververzadiging), Maar goed. We gaan het hebben over de produktie een zorgvuldige keuze van b.v. een veertiental van de Koninklijke Toneelkring Sint-Genesius uit produkties gevat in één abonnement en een betere Sint-Niklaas. Ligt het nu aan de goede de regie, cast en medewer- samenwerking van de drie kers een niet zo simpele was het wel net op het rand- plaatselijke toneelgroepen klus. je, toch heeft deze Gene- i-de-afgezakte-broek. Al tweede huwelijk» (zo lazen met o.a. de uitgave van overzichtelijke, verzorgde, een vindingrijk en funktiö- perkes» verwerkt en afge- stijlvolle toneelkalender en neel dekor dat door het rond. aan de uniformiteit in de schouwburgpersoneel Hier moeten we vooral de typering gevoerde publiciteit, zowel knap werd gerealiseerd, schitterende prestaties on- eind. het verzorgde maar programmaboekje (Rose). Frans Van Egghen als koetsier zat een tikkeltje te sterk in de verf (vooral de dronkemans-scène) terwijl Erna Coene de eerder on- De Goudbloem aan het werk tijdens een montagerepetitie van «De man in kwestiei dankbare rol van Flora Van een regie van Dré Poppe. Huyzen waardig en juist Ben Vandenhende ontwierp siuscast het allemaal «pro- en zo was het ook). Afgezien van het wat rom melige slot bleef de Horace- prachtig over- verdedigde. Alle lof voor deze Sint-Ge- nesius-produktie dus. En toch... regisseur Miel Geysen is naar onze smaak «te braaf» gebleven, soms ook wel te oppervlakkig. Dat Guy De Vriese als ty- Meer «schrappingen», pêspeler aardig uit de hoek vooral in de te lange replie- kan komen is ons bekend ken van Dolly Levy, waren Het lag dan ook in de lijn wenselijk om de Dit jaar staat in Sint-Niklaas de Koninklijke Hoofd- volle rederijkerskamer «De Goudbloem» voor de 99ste zijn sporen o. de verwachtingen dat voelbare langdradigheid te maal in bloei. Inderdaad, de Goudbloem is gegroeid heeft bij N.T.G hui Malnr-hi fitar>lr aan 7 o o naroiHo Maiachi Stack een ondervangen. Het totaalre- uit de toneelkring De Vriendenbond, die op 17 mei S opSLS he!^h«Ldov™U^rghet ""L® g°SÜOht Dl "5 "V192? d°°r kming 1 atJ o er naar het verheven werd tot Koninklijke Maatschappij. In 1939 w<,rd °P initiatief de toenmalige Voorzit- stuk die maar een kleine omdat de personages niet ter' Van Brande, de Koninklijke Maatschappij «slag van de molen» kreeg, voldoende tekening mee- De Vriendenbond herdoopt tot De Goudbloem, naar De man in kwestie te verdedigen. Hij deed het kregen, er te weinig aksen- een aloude rederijkerskamer uit de zestiende eeuw, Alvast een waar ieder zijn gading kan m en dat de belofte van seizoen Toneel in Sint-Niklaas. Genesius voerde op «De koppelaarster» in regie van Miel Geysen (dw) op de affiches als in de an- Toch bleek het spelopper- dere vormen, of is het dank vlak wat te klein gehouden, zij de keuze van het stuk, of met net iets te smalle door- en Willy Geleyn (Barnaty ten gevolge van de steeds gangen tussen b.v. deur en Tucker) dat goed op me meer voelbare krisis? bureau lc bedrijf) en wan- kaar leek uitgespeeld en die Het zal wel een veelheid van den en tafels (derde bedrijf), met fijne toetsen het komi- redenen zijn. Hoe dan ook: Kledij en toebehoren wer- sche wisten te aksentueren er was zéér veel belangstel- den bijzonder verzorgt. Een zonder al te sterk op het ling voor de première (za- pluim voor Frida Collijn, chargepedaal te gaan terdag 29 oktober jl.) van Emmy Vercauteren en to- staan. Willy Coppens ver- «De Koppelaarster» van neelmeester. Etienne Quin- tolkte met brio de rol van Thornton Wilder. telier. Hor ace Vander gelden, «een Een klucht dus, uit de goe- welstellend koopman, we de oude doos! Een toneel- In zo'n klucht met zoveel duwnaar. nukkig, eigen werk dat hel niet moet heb- doorzichtige onwaarsciujn- zinnig maar bereid tot een ben van de «story», van de lijkheden, met (verplichte) bijzondere inhoud, van de goedkopere effektjes. met dialogen maar wel van de de vereiste wat overtrokken akteerkunst, de speelsheid, speelstijl is het zeer moei de visuele gags, de kostu- lijk om het «zaakje» fijn te mering, het tempo. houden, om niet uit te glij- U voelt het al: voor de toe- den op de grens van de schouwer een schijnbaar overdrijving, om het ver eenvoudig, tintelend, amu- haal niet te laten overslaan sant gevalletje maar voor tot het sketches-niveau- geloofwaardig en stijlvol ten lagen in de verschillen- Proficiat, Pol! (en t rijmt de karakters, nog ook). Josée Verbeke was aan haar De verwerking van de mu- zoveelste glanspartij toe. ziek in ieder «bedrijf-slot» Hoewel we Dolly Levy toch was een streling voor oog wel beweeglijker, zwierig en oor. De moeilijkheids- en met meer draagkracht graad van het «wind en spel variaties (regie?) scherm-tafereel» werd er hadden willen zien, bleek aardig mee geholpen, het voor Josée niet alleen Achter de schermen waren een dankbare maar ook een zeer aktief: Anita Chris- steengoede prestatie. tiaens, Marie-Louise Tem- Voor Ann De Beleyr woog merman, (teksthulp), Hu- der lijnen van het duo Luc de Irène Molloy-taak net go De Vrieze (geluid) en die deel uitmaakte van de Soevereine Kamer De Fonteyne van Gent. Nog datzelfde jaar 1939 werd De Goubloem erkend als Koninklijke Hoofdrederij kerskamer van het Land van Waas. De Frans-Belgische Félicien" Marceau voorej len is wellicht overbajL. Inderdaad, wie met beta leumkai stelling het toneelgebeuia traditie volgt, kent zeker *■-' reeds eerder d Laureaat Landjuweel vraag die veel toneelliefheb- Sedert jaren is de naam De h®1"8 zich stellen. «Waar Goudbloem gebracht Goubloem een begrip ge- haalt De Goudbloem dat Harry Deswarte speek worden voor de Sint-Nikla- sukses, die kwaliteit van- toen de rol van Magis.h se toneelliefhebbers en zelfs daan?». Er is allereerst de cynische hoofdpersonage tagang tot ver buiten de grenzen streng® selektie van de me- Het is deze talentvoller1 van het Soete Waesland. Hij dewerkers. Wie de naam De teur die nu weer de staat borg voor amateurto- uitspreekt, rol in «De man in kwestie r.v. en. voor zijn rekening ~r*~J"~~ munuj-Kwi. uct b" en hnr.tr niveau no denkt automatisch Hoebeke (Cornells Hackl) iets te zwaar. Alles samen produktieleider Herman De ^auweren bieven trouwens kele populaire, talentvolle een rol waar hij zich aafe in al die jaren niet uit. akteurs. zoals Theo De maal kan in uitleven. toch nog een zeer positief Vos. resultaat voor dit toch nog We wachten met spanning jonge talent. op «de tante van Charlie» De geforceerde flapuit waarmee Willy Geleyn zijn vorm, het niet altijd even 25-jarig toneeljubileum zal passend gebarenspel vooral het onbeheerste ge bruik van haar dragende stem gaven een licht verte kende figuur als resultaat. De ervaring zal ongetwij feld de beste leermeester zijn. vieren (eind januari 1984). Met deze rasakteur gaan we eerstdaags een babbeltje maken. We kennen hem im mers al van bij «de notaris» uit «Onder één dak». We schreven toen 1957. W.D.G. van Maxim Gorki, nog vers in het geheugen. «Hoe komt dat toch?», is de Om de toneelgroep Clapdorp van Sint-Pauwels te typeren, heb je maar twee woorden nodig: beschei den en onverstoorbaar. Deze zuivere amateursvereniging heeft het klaar gespeeld om met bescheiden middelen en zonder veel beroep te doen op publiciteit allerhande haar publiek twintig achtereenvolgende jaren enkele avonden volks amusement te brengen op een zeer verdienstelijk niveau. Dank zij een kern van vaste medewerkers (en -sters!) en de belangloze inzet van velen is Clapdorp in Sint- Pauwels dan ook een vaste waarde geworden. Bewijs daarvan: de honderden getrouwen die de groep ertoe genoodzaakt hebben elk stuk telkens vier maal op de planken te brengen. Een «jubileumjaar» voor de groep dus een jaar dat ingezet werd met het verzorgen van een bonte namiddag» voor de amensen uit het rusthuis Sint- Jozef en een ander optreden (met losse sketches) voor de leden van Ziekenzorg. De kroon zal op het werk worden gezet (op 26/27 november en 2/3 december) met de opvoering van «De mooie moordenares», een blijspel-met-een-kmp- oog in vier bedrijven. Voor Leon Meul wordt dit een «20 op 20» (hij ontbrak al die jaren in geen enkel stuk!) terwijl Maria Soetens. Bernard De Cock en Mare Meul volgend jaar aan hun jubileum toe zijn. Wat dan weer een bewijs is voor de samenhang van de groep en voor de geest van onverwoestbare kameraad schap. Ondertussen begint de «moordenares» tijdens de repetities steeds vastere vormen (nu ja...) te krijgen en de hele ploeg staat er borg voor dat het publiek over een paar maanden zijn inleveringszorgen een paar uurtjes zal vergeten. En ook voor de viering van 750 jaar Sint-Pauwels zal Clapdorp niet ten achter blijven. Er zijn ideeën en plannen voor een ..revue» over Sint-Pauwels-zoals- het-vroeger-was in het najaar van 1984... Reeds viermaal mocht De Muynck, Harry Deswarte, me, alias «Hij. Goudbloem het Koninklijk lje& Van der Aa en Monique een ietwat ouder Landjuweel in de wacht sle- Driesmans. Verder doet De Magis. Tijdens een pen. Bij menig toneellief- Goudbloem sinds jaren een ze nacht wordt «hij- hebber ligt de jongste over- beroep °P uitstekende re- fronteerd met «zij», winning op het 48ste Land- i^seurs. mensen die hun weten, hier vertolkt juweel (1982-1983) met het vak door en door kennen en Lieve Van der Aa. stuk «Wasa Schelesnowa» 016 de sPelers leiden met Aldus ziet «hij» gans kundige, en dikwijls heel verleden aan zijn strenge hand. Om te begin- voorbijtrekken. Een nen de vaste huisregisseur volging van korte, Dré Poppe. alom bekend als rende taferelen en de verwezenlijker van tallo- dialogen. Verlenen ze suksesvolle tv-series. Hij dewerking: Frans Caudro j leidin leidt meestal de karakter- Frank De Beule, Dirk stukken bij De Goudboem. Corte. Wim De Verder neemt de populaire Eric Locquet, Didier akteur-regisseur Luc Phi- Steven Van Peteghem, Su yèren lips jaarlijks een schitte- Cappendyck, Claire De Co gst rende komedie voor zijn re- ter, Griet Naessens. u kening. Tfelt. Lea Van der Aa. MEbjalit 1985, jubeljaar In afwachting van het ju beljaar 1985, brengt De Goubloem dit seizoen drie vrij uiteenlopende stukken. «De man in kwestie», door Félicien Marceau, onder re gie van Dré Poppe op vrij dag 11, zaterdag 12, zon dag 13 en maandag 14 no- nouche Van der Aa, Vercauteren en.,, niet vergeten, in de hoofdrolieff^"d*g Harry Deswarte en lie Van der Aa. Een bezetting dus van minder dan 16 spelen dames en 8 heren. veeloaEjL getrouwen en enkele ma Z ï00r talent, ie fel or tan wi: we gezichten. 11, 12, 13 en 14 noVem vember e.k.. gevolgd door alvast vier data waarvani «No sex please, we're Bri- tish» van Mariott en Foot, regie Lué Philips, op vrij dag 13. zaterdag 14, zon dag 15 en maandag 16 ja nuari 1984, en tenslotte «Oscar» van Cl. Ma.gnier. met Achlel Van Malderen, als voor De Goudbloem althans nieuwe, beloftë- teel artistiek ke Wase toneelminnaar e V( één in zijn agenda zounw- u^thoi ten noteren. Kaarten kunnen ni8ch gereserveerd w Kilts Et\ Etude l jBsfsLes in de stadsschouwburg m Sint-Niklaas, tel. 776.83.06. elke werki van 10 u. tot 12 u. eni 14 u. tot 16 u. zijn ui 22 - 4.11.1983 - De Voorpost Ln de reeks «Poëzie op zondagmorgen», een initiatief van het stadsbestuur, spreekt op 6 november Tjen Pauwels over eigen werk, dat grotendeels is opge bouwd rond het tema «arbeid en samenleving». Tegelijkertijd met dit in de poëzie ongewoon tema ontwikkelde hij een eigen stijl en manier van uit drukken die voortspruit uit zijn bestendig zoeken naar een andere inhoud en een andere vormgeving afgestemd op een ruim pubhek. Naast kommentaar van de dichter zullen gedichten worden gelezen door Anita Daldini. Deze «Poëzie op zondagmorgen» gaat door in het auditorium van de stedelijke muziekakademie, te bereiken langs het parkeerterrein achter de stads- schuwburg. Tjen Pauwels, geboren in 1942, is woonachtig te Sint-Niklaas. Etienne Pauwels is eerder - in menig opzicht - «een stille in den lande», wel bekend in het Wase dichters milieu, maar niet bij een ruimer publiek Zelfs in de bloemlezingen «28 Wase Dichters» en «Bolle Ak kers» was geen plaats voor hem. De toekenning van de Oostvlaamse provinciale prijs voor het poëzie-debuut in 1981 voor zijn bundel «Van koel metaal en hout en teer», verkozen uit 34 inzendingen, bracht echter de erkenning van zijn talent. De titel van het bekroonde werk wijst al op de achtergrond van waaruit Tjen Pauwels schrijft: nadat hij in 1957 aan het werk ging als spinner, werd hij in 1963 vrijgestelde voor de KAJ, werkte vanaf 1969 voor Vakantiegenoegens van het ACW en werd tenslotte in 1978 systemoperator bij een firma in Temse In 1978 werkte hij al met 10 gedichten mee aan een speciaal temanummer van Kreatief, gewijd aan arbeidersliteratuur. Op 6 november om 10.30 u. in de Hofstraat in Sint- Niklaas. Vanwege de Stedelijke Mu- ken waren. Jenny Van Eet- ziekakademie van Lokeren, velde-Stoop (orgel) en Ja afdeling Jeugd en Muziek, Van Eetvelde (clavecimbel). was dit een volledig nieuw Het ligt hier niet in onze initiatief: een koncert gege- bedoeling van aan ven in het uniek ensemble kunstkritiek te doen. Daar van ons vernieuwd Stede- voor zijn anderen beter ge lijk Museum. Laten wij het schikt Maar aan het ap- vooraf maar al zeggen, het plaus na iedere uitvoering is een onverhoopt sukses telkens volgde werd, kon geworden! Van voor elf uur men wel merken dat de uit- al verdrongen zich naar voering geslaagd was. En schatting een 160 liefheb- van de oorspronkelijke be- bers in de grootste beneden- doeling van de inrichters al van het museum. Het «dat iedereen niet braafjes ird een voormiddag, afge- op zijn plaats moest blijven wisseld met voordracht en zitten en dat het eenieder muziek. Door de voor- vrij stond om van de gele- drachtkunstenaar Hugo genheid gebruik te maken Govaert werden achtereen- om even het museum door volgens volgende teksten te lopen» is ook niet veel in gezegd. Avigno en Mat van huis gekomen. Veruit de Mare Bussens; Wij liggen meeste aanwezigen zijn ge en ik lig van Bert Roels; Wij boeid tot het einde, muisstil kregen., en Het Gebaar van blijven luisteren naar dat Anton Vlaskop; en De We- enig mooie koncert. En als reld van elf November, en wij nu toch nog wat kritiek Dag zonder naam van Isi- durven uiten: het was zeer door Van Den Berghe. jammer dat er zo weinig Als muziekopvoeringen zitplaatsen ter beschikking waren er. Courante van waren gesteld. Veruit de G.F. Haendel; Sonate in G meeste mensen hebben de van B.A. Pheyll; Sonate in F moed gehad ruim een uur (voor orgel en clavecimbel) en een kwart stokstijf te van G. Piazza; Tarita in F blijven stilstaan. Waar door orgel) van D. Zipoli schijnlijk hebben de inrich- Concerto in F (voor clave- ters zelf zulke toeloop van cimbel) van J.S. Bach; Ron- volk niet verwacht. Wij ho- do (voor vierhandig orgel) pen dat zij daar voor de van Chr. Bach; Sonate nr volgende keer (en die komt HI in G (voor clavecimbel) er zeker en vast!) de nodige van C.PH. Bach; en Secun- lessen zullen uit trekken, do Concerto per Organo en J.V.L. Cimbalo van P.J, Blanco. De uitvoerders van deze wer- De Spiegel-produkties in Sint-Niklaas B: (zes Naar), we jaar) te impu teeulens, i van 1 est De bark. k»H.t wnermu: (lokaal c bor kleir *a klein ««westen «P. Met Jonoerter tea dat t Het socio-kultureel centrum De Spiegel organiseert ook dit seizoen een aantal produkties in de stads schouwburg van Sint-Niklaas. Het aanbod is wel beperkter, maar met Radeis. Jan Decleir en Speedy Banana zijn toch artiesten geboekt die boven de middelmaat uitsteken. Belgie's kleinste theater groep, Radeis, komt als eerste langs in het Waas land. Dinsdag 15 november staan ze op de planken met «Echafaudages», volgens kenners tot dusver hun meest geslaagde produktie. Acht maand per jaar toert Radeis rond in het buitenland en wandelt het van het ene sukses naar het andere op de internationale festivals: Kaaithea ter, Hollandfestival, Festival of Fools in Amsterdam, Kopenhagen, Caracas, Hong-Kong, Polverigi, Ma drid, Avignon... Radeis staat wereldwijd bekend vanwege een soort onnavolgbare humor die de groep deelt met Keaton, Laurel and Hardy, Tati en anderen. In een hoog tempo brengt de groep een reeks volstrekt originele, perfekt getimede gags. Hun humor krijgt steeds meer trefkracht door een genuanceerde karaktertekening, een onnadrukke lijke, haast zijdelings geformuleerde idee en een heuse dramatische ontwikkeling. Het geheel geeft een ironisch kommentaar op de wereld, een surrea- listisch ^getinte poëzie en een jongensachtig gevoel «Echafaudages» betekent letterlijk 'bouwsteigers' figuurlijk een opeenstapeling van feiten. Die stel ling en het dekor van een rommelige werkplaats vormen dan ook het toneelbeeld, «Echafaudages» begint met een schitterend stukje 'objektentheater' De verlaten bouwplaats komt uit zichzelf tot leven een zaagmachientje rijdt over de schragen tafel, een schaafmachientje snort venijnig over de vloer, een emmer leegt zichzelf, een schraag loopt vanonder de tefel weg. Het plezier van de jongens van Radeis die aan de touwtjes trekken werk aanstekelijk- de zaal proest het uit. Maar er komen ook nog akteurs. Eén na één ver schijnen de vier artiesten van het gezelschap De werktuigen storen zich nauwelijks aan de komst van hun 'meesters', de rebellie van wegschichtende schragen en vluchtende tafelpoten viert verder hoogtij. Langzaam krijgen de arbeiders dan toch wat kontrole over hun tuigen: door ze als dieren te aaien, te koesteren, te spreken en voer te geven. De rest van de avond voeren ze overigens niet veel Ze dromen weg in de wilde fantasie. De ene begin' een berg te beklimmen, twee anderen wanen zich in de Wild West en en beschieten mekaar met nietjes, kortom, men kan het zo gek niet bedenken of Radeis komt er mee voor de meest koldereske pinnen. Dinsdag 15 november speelt Radeis in de et schouwburg van Sint-Niklaas. Aanvang te 20.30 uur, inkom 220 frank. J/oor de drie voorstellingen kan men ook een mini-abonnement aanschaffen. De prijs daarvan bedraagt 550 frank. Meteen zit men dan ook goed voor Jan Decleir en zijn 'Onzedige verhalen' op 6 december en Speedy Banana, pas in januari 1984. Voor alle informatie: De Spiegel Stationsstraat 28 te Beveren. Telefoon:775.44.84. L.V.B.

De Voorpost | 1983 | | pagina 22