De vredesbetoging te Sint-Niklaas: gespannen begin, rustig verloop Haasdonk dankt e.h. Van de Sompel Dendermonde heeft nog geen keuze gemaakt over bestemming oude Dender rfen Ruziën voor de vrede in Sint-Niklaas F. Willockx over rol van Sidmar in faillissement Nobels Peelman Verongelukt in Melsele Vijfde Europees jongerenkongres in Sint-Niklaas 4 - 4.11.1983-De Voorpost Vervolg van pag. 1 straat en het Heymanplein stapten de manifestanten naar de Grote Markt. De Sint-Nik- lazenaar wist meestal niet wat hem overkwam toen hij de betoging zag. of hij werd opge houden door de politie. Bur gervader Paul De Vidts stond voor het stadhuis en keek wat Europajongeren bijeen in Sint- Europese verkiezingen... (dw) Van 29 tot 31 oktober jl. organiseerde de Sint-Niklase Jeugdkommissie voor Europa (SNJCE, nu met Jan Goet- hals als nieuwe voorzitter) in Sint-Niklaas het vijfde Europese jongerenkongres. Het kongres stond zoals ook de vorige keren het geval was in het teken van de jeugdverzustering en agendapunten waren o m. de grondi ge revaluatie van de jeugdverzusteringsaktiviteiten in de onderscheiden zustersteden, de Europese verkiezingen van volgend jaar. het verzusteringstijdschrift, de publika- tie van een internationaal liedboek, de aktiviteitenplan- ning voor dit en volgend jaar en de algemene kommunika- tie tussen de zustersteden! Zaterdagmorgen 29 oktober jl. werden de kongressisten op het stadhuis ontvangen door schepen van Kuituur Daniël Anthuenis en senator Ferdinand De Bondt. Die zelfde morgen nog ging het internationale gezelschap rond de tafel zitten voor de officiële openingszitting. Zoeken naar zinvolle vormgeving Daniël Anthuenis was blij dat Sint-Niklaas de gaststad- mocht zijn voor het jongerenkongres. Het enthousiasme dat hij vroeger van de SNJCE ondervond is nog altijd ■Niklaas. Van gedachten wisselen over verzustering i aanwezig, stelde hij vast. Het zal er op aankomen om in samenwerking met het stadsbestuur en rekening houdend met wat in deze periode van krisis nog haalbaar is. te zoeken naar een zinvolle vormgeving, een vernieuwde inhoud voor de jeugdverzustering. Gorinchem (Neder land) bijvoorbeeld zou een bijzonder interessante en rijke zusterstad zijn, alleen is het volgens de schepen noodzake lijk dat die kwaliteiten ook te nutte worden gemaakt. Het jongerenkongres is in ieder geval een initiatief dat beslist traditie moet worden, vindt hij. De vertegenwoordigers van de zustersteden Abingdon, Colmar, Corinchem, Lucca en Schongau en ook de kersverse SNJCE-voorzitter Jan Goethals. drukten de hoop uit dat het kongres de toekomst van de jeugdverzus tering konstruktief en duurzaam zou voorbereiden. Het aantal deelnemers aan de jeugduitwisseling moet ook verhogen, vonden zij; de verzustering moet op dat vlak een beetje nieuw leven worden ingeblazen, een andere koers gaan volgen; op het uitwerken van nieuwe stimuli vooral zou het aankomen. Leo De Bock vm de I JflTflflf Sint-Niklaas, zaterdag 29 oktober. Zo'n duizend «alternatieve vredesbetogers» op de been (dw) bezorgd. Eén mevrouw met een insigne van Vaka op haar mantel gespeld, keek nieuws gierig maar wat ongelovig naar de voorbijtrekkende vredesbe toging óp het Heymanplein. Na de manifestatie bleven poli- <<Laat mU toch blJ 1 ruisen van hcl koren waar de tie en rijkswacht een oogje in leeuwerik stijgt en stijgt nu dromen over vroeger tijden, het zeil houden op de toe- over de tijd van kleine huizen vol met lieve mensen die gangswegen naar het station, grepen naar 't geweer en streden voor hun land! Dat is De jonge tegcnbetogers wacht- mijn dorp waar ik zoveel van hou! Voor mij zijt gij groot: ten hun opgepakte makkers op Voor niets zou ik u willen ruilen.» Deze dichterlijke regels aan dc mkswachtkazerne. ïan dl, hand ïa„ Haasdonks scheidende nnderpastoor P.S. Marcd Van de Sompel bezingen de liefde voor het dorp waar hij negentien jaar aktief was. Dit dorp. Haasdonk bezorgde hem zondag jl. een spontane massale afscheids- viering. E.h. van de Sompel werd benoemd tot pastoor te Petegem aan de Leie bij Deinze. Hij wordt daar op 6 november aangesteld. Eerst die vredesbetoging in Brussel, dan de vredesbeto ging in Sint-Niklaas. En in de marge van de manifestatie in dc Wase hoofdstad een tegenbetoging. En als brug van betoging tot betoging en tegenbetoging het bekladden van monumenten De legenbeiogers aan het woord, bij monde van Frederik Wittock uit Sint-Pauwels en Chris Aelbrecht uit Sint- Niklaas. «Toen wij besloten, met een groepje onafhanke lijke jongeren post te vatten in de nabijheid van het startpunt, met enkele spandoeken en één DDR-vlag, uit sympathie voor de onderdrukte Oostduitse vredesbewe ging. hebben deze 'demokraten' ons juist geteld vijf minuten het recht op vrije, geweldloze meningsuiting gegeven». En met demokraten" worden beduid de alter natieve vredesbetogers. Volgens de tegenbetogers werden zij (de tegenbetogers dus) bedreigd en mag het een geluk heten dat ze niet tot appelmoes geklopt werden. Het politiekordon werd doorgebroken door één van dc mani festanten en er werd «een algemene fascistische charge» uitgevoerd. Een tiental tegenmanifestaten werden, zeggen Wittock en Aelbrecht. opgepakt op de Grote Markt omdat ze in Sint-Niklaas niks te zoeken hadden. «De uiterst rechtse knokploegen hebben de ganse avond de stad onveilig gemaakt door hun boeventronies overal in groep te laten zien en mensen uit te schelden en te achtervolgen. Geen rijkswachthaan die toen kraaide», aldus de tegenmanifestanten. maar dc vrienden van de tegenbetogers kwamen pas rond achten 's avonds vrij. «na het ondergaan van de vernederende rijkswachtbehande ling». De organisatoren van de «volstrekt onafhankelijke tegenbetoging» vinden het maar lulkoek wat dc betogers in hun optocht hebben geskandeerd en aan leuzen mee droegen. «U mag dc vredesbeweging dan wel naïef vinden, wij zijn het zeker niet meer», aidus de tegenbeto gers. Oproep tot parlementairen Inmiddels heeft Vaka-Waasland. bij monde van P Schroyens. een oproep gericht tot de Wase parlementairen om tijdens de komende besprekingen en stemmingen rond de plaatsing van Cruiseraketten in ons land «de duidelijke wil van onze bevolking op een ondubbelzinnige wijze tot uitdrukking te brengen». Volgens Vaka is het ondenkbaar «dat de vastberaden wil van de bevolking in een zo belangrijke zaak zou genegeerd worden door haar eigen vertegenwoordigers». Aangestuurd wordt dus op waak zaamheid. bij de parlementairen én bij de mensen die aan de vredesmanifestatie in Brussel aanwezig waren. Vaka wil dat de bevolking met veel aandacht de politieke ontwikkeling rond de kernraketten volgt, (wv) "Vervolg van pag. 1 tuele toegankelijkheid voor de pleziervaart. Ook dient ver meld dat door de stad Dender monde tot nog toe geen defini tieve keuze werd gemaakt tus sen haar voorstellen of een andere definitieve stellingna- me werd gedaan. Duidelijke uitspraak noodzake lijk Wat betreft de huidige stand van zaken met betrekking tot de loop van de Dender kan minister Olivier volgend over zicht geven: De afwaartse afsluitdam aan de oude stuw is voltooid, waar door de stad beveiligd is tegen overstromingen vanuit dc Schelde. Over deze dam is een wegomleiding aangelegd, zo dat de afbraak van de naastge legen weg- en spoorwegbrug over de Schelde zonder ver- keersonderbreking langs de rijksweg 60 kan geschieden. De stadskollektor is geplaatst en een aantal nutsvoorzienin gen werden aangebracht. De oude stuw werd ontmanteld en verdwijnt mettertijd onder de grondaanvullingen ten behoe ve van de bochtafsnijding van de Noord/aan. De weg- en spoorwegbrug over de oude Dender moeten nog worden afgebroken met het oog op de bochtafsnijding van de Noord laan en de herinrichting van het kruispunt «Meche/se Poort». De Vlasmarktbrug: volgens het eerste alternatief voorstel van de stad Dender monde wordt deze brug ver vangen door een dam; het tweede voorstel voorziet een (nieuwe) brug. De elektrome- chanische uitrusting van de De Sint-Jacobuskerk van Haasdonk was zondag getuige van een grootse dankviering. Het parochiehuis aan het Pastoor Verwilghenplein. waar de huldiging werd verdergpzet, was te klein. Heel «Ostong» liep te hoop om «Van de Som- pelken» te vieren. Want zo werd hij in de volksmond ge noemd De kleine, wat schuch ter uitziende dromer; dichter, priester-volksvriend, duiven melker ook al, maar vóór alles de plichtsbewuste onderpas toor met het goede hart en de vriendelijke lach. Óok e.h. Verwilst, deken van Beveren, was daar aanwezig, en burge meester Van der Aa en ver schillende schepenen, maar vooral véél volk. jonge en ou de mensen, jeugdbewegingen en kulturele verenigingen, schutters en kaarters. Wat wil je als je proost bent van zo'n zestien groepen? Hoe het allemaal begon zowat negentien jaar geleden weten we maar al te best. Ondergete kende zat toen op kollege, uit gerekend in de klas waar e.h. Van dc Sompel titularis was en Latijn doceerde. Johan De Ridder, voorzitter van de kul turele raad van Haasdonk, zal zich de gebeurtenissen wellicht nog beter herinneren. Een droevig ongeval trof e.h. De Soomer en de moeder van Jo han. Het was februari '64 en het gebeurde te Petegem aan de Leie te Deinze. Dit domme ongeval bracht e.h. Van de Sompel naar Haasdonk. Een samenloop van omstandighe den lokt hem er nu weg voor een benoeming in dat geduchte Petegem.. Toegewijd priester Johan De Ridder was zondag de tolk van alle Haasdonkena ren toen hij zei dat e.h. Van de Sompel een voorbeeld was ge weest van ijver en toewijding. Op parochiaal vlak was hij zó begaan met katechistcn, kom- munics, doopvieringen en uit vaarten. Chiro en bibliothe ken, Ook had hij een speciale feeling voor de bejaarden, waarvoor hij steeds dc juiste woorden vond. Van de Sompel was ook de ziekenbezoeker, de trooster in nood, de dichter en ook de volksvriend. Hij be woog zich zonder schroom in de duivenmelkersmiddens en maakte er vele vrienden. Pastoor Heirwegh, die Van de Sompel slechts anderhalf jaar gekend heeft, sloot zich aan bij de lofwoorden van Johan De Ridder. Hij deelde mede dat de gemeenschap 63.300 frank had samengebracht voor een prachtig geschenk. Een ont roerde onderpastoor mocht zelf een prachtige staande klok onthullen die hem te Petegem zal helpen om steeds op tijd de erediensten te beginnen zoals hij dat steeds deed te Haas donk. Pastoor Heirwegh noemde Van de Sompel een behulp zaam man, steeds even vrien delijk en opgeruimd. «Gij waar! er altijd», zei hij, «zowel 's ochtends vroeg als 's avonds laat. Zingen en dichten waren zijn speciale gaven. Gij waart vooral een goed priester». E.h. Deken Verwilst van Beve ren stak met onder stoelen of banken dat hij in zijn dekenij één van zijn beste krachten verloor. E.h. Van de Sompel was ook zoncsekretaris voor dc priesters van het Waasland. Hij vroeg aan dc Haasdonksé gemeenschap om samen de taak over te nemen die hun onderpastoor gedurende ne gentien jaar vervuld had. In een kerk met een tekort aan priesters moet de leek zijn ver antwoordelijkheid opnemen, zo besloot Verwilst. Ook de wereldlijke overheid, bij monde van Marcel Van det Aa, burgemeester van Beve ren, sloot zich aan bij hei dankbetoon aan de afscheid nemende onderpastoor. Namens het ge meentebestuur werd aan el, Van de Sompel een boek aa geboden. Daarna was er ei geschenkenstroom waar ge einde aan leek te komen. Een fiets, schilderijen van Allot» Van Meirvenne. een trofeel van de duivenmelkers, een kleurenfoto van het Chiro- heem waren de meest c merkte kado's. Een ontroerde Van de Sompd dankte zijn Haasdonkenaren, j Hij dankte ook voor de ge schenken, maar voegde eraan toe dat niet het materiële v< belang was, maar vooral het geestelijke. Hij vroeg verge- |f»f|ec ving als hij sommigen mocht tekort gedaan hebben en vroeg te vertrouwen op God. •wil besluiten met één van je dichterlijke teksten; «Gij zijt gebouwd op de zuilen v groots verleden en ook uw toe komst wordt een veilig oord.» j lining W.V.D.V, nsivni •ke. toorb 'au iproke Ktnte (geleg aneen -j Mspr heer 1 Men iraagd tresul huidige hefbrug is totaal ver sleten, zodat de brug niet meer kan bewegen. Na herstelling (of eventuele afbraak van de onestetische heftorens) zou de ze brug evenwel als vaste brug met weinig kosten opnieuw bruikbaar zijn. De opwaartse afsluitdam aan het opwaartse uiteinde van de oude Denderloop is voltooid, waardoor de stad beveiligd is tegen reukhinder van het ver ontreinigd Denderwater. Het voorontwerp van een keersluis tussen de nieuwe en de oude Dender is voorgelegd aan de voorzitter van de Vlaamse Exekutieve. Ondertussen is door openoare werken op verzoek van de stad Dendermonde een ontwerp uitgewerkt voor de vervanging van de verouderde beweegba re dienstbrug over de oude Dender nabij het oud sas. De ze brug wordt thans druk ge bruikt door voetgangers en fietsers. De stad wenst dat de ze oversteekplaats wordt be houden. Het opgemaakte ont werp voorziet de bouw van een ninuwe en vaste overspanning, die evenwel met een kraan kan worden uitgelicht. De aanbe stedingsbescheiden zijn klaar. Het geheel wordt geraamd op ongeveer 650.000 fr. Aange- aaea dit werk evenwel een on derdeel is van de ganse proble matiek, is volgens de minister het uitschrijven van de voor melde aanbesteding momen teel niet gewenst.- Minister Olivier zegt in zijn brief aan PVV raadslid De Cock dat het volgens hem zin vol zou zijn moesten alle be trokken instanties opnieuw in vergadering bijeenkomen om de verdere initiatieven te be spreken. Maar nog belangrij ker is het dat de stad Dender monde zich duidelijk uit spreekt over haar intenties met betrekking tot de oude Den derloop. Infrastruktuurwerken In de loop van dit jaar. zo schrijft minister Olivier in een andere brief aan de federale ondervoorzitter van de PVV Dendermonde. zullen nog twee infrastruktuurwerken worden uitgevoerd die gesi tueerd zijn op het grondgebied van de stad Dendermonde. Het betreft de bouw van een brug over de spoorlijn nr. 60 en van een kokerbrug over de Volaardestraat te Sint-Gillis- Dendermonde. De aanbeste ding hiervan had plaats op 29 september van dit jaar en de werken zijn gesitueerd in de geplande rondweg om Dender monde. Op de tweede plaats is er de modernizering van de rijksweg nr. 16 (Mechelse Steenweg). Deze werken wer den aanbesteed op 3 november 1983. Voor 1984 is de rondweg om Dendermonde (rijksweg 60-867) voorzien: de aanleg van het vak tussen rijksweg 16 en rijksweg 257 (eerste rij baan). Dc overeenkomstige onteige ningsplannen worden goedge keurd en als streefdatum voor de voltooiing van de werken werd juli 1984 vooropgezet. Deze werken kunnen dus in het najaar worden aanbesteed, zodat de uitvoering in de loop van het jaar 1985 kan ge schieden.- Voor 1985 is voorzien; de rondweg om Dendermonde (rijksweg 60-856); bouw van een brug over de Dender te Denderbelle. Hiervoor werden de terreinopmetingen reeds verricht. De verbinding Hof- stade rijksweg 867 - besteende rijksweg 60 (2 rijbanen). Ver der is voor 1986 op de rondweg van Dendermonde dc eerste rijbaan van het vak rijksweg 60-rijksweg 257 voorzien. Vochtig weer tijdens het weekend Het blijft de komende dagen zacht weer voor de tijd van het jaar. Vandaag vrijdag zorgt een hogedrukgebied voor zonnige perioden, waarbij de middagtemperatuur tot omstreeks 15 graden kan oplopen. Bij dit alles waait er een zwakke zuidelijke wind. Tijdens het weekend trekt een zwakke storing traag over ons land. Er blijft daarbij geruime tijd veel bewolking waarin wat motregen of lichte regen kan vallen. Ook wordt op vele plaatsen mist verwacht. De middagtempcra- turen zullen rond de 12 graden komen te liggen. Later in het weekend en begin volgende week neemt de kans op opklaringen weer toe. Ook elders in Europa blijft het ongewoon zachte weer voortduren. Op 9 of 10 november zal SP-volksvertegenwoordiger Freddy Willockx minister Eyskens interpelleren over de rol van Sidmar in de afwikkeling van het Nobels-dossier. Meer speciaal zal hij handelen over de werking van de gemengde holding Sidinvest. Freddy Willockx lichtte zijn interpellatie als volgt toe: positie van Sidinvest versus Si- darfen en Sidel? Quid de rol van Sidinvest in de faling van Nobels-Peelman? Welke kol- lussie was er met de Krediet bank? Welke was de rol van Sidinvest als brugstruktuur naar de verovering van het gefailleerde Nobels-Groep door Sidmar? Quid dc verhou ding met NIm en GIMV? Na mens wie handelt dc publieke vertegenwoordiger in het be teer van Sidmar. als hij door «idmar afgevaardigd wordt in •idinvest? Wat gebeurt er met c niet-gebruikte trekkings- :chten die ter beschikking orden gesteld van Sidin- •st?» «De oorspronkelijke doelstel ling van de «gemengde» hol dings, ontsproten uit het staal- plan van mei 1981, is verruimd tot een zeer breed aktieveld. In werkelijkheid domineren een aantal grote private maat schappijen totaal de publieke vertegenwoordiging. Totaal risikoloos kunnen ze hun impakt op de ekonomie. met gelden van de gemeen schap, verruimen. Behalve voor Shipinvest ontbreekt een echte basisfilosofie. Door ge brek aan een eigen.personeels kader is de belangenvermen ging onvermijdelijk. Typisch voorbeeld; de rol van Sidinvest in het dossier Nobels. Quid de Vrijdagavond rond halftwaalf passagier, de twintigjarige botste op de grote baan (rijks- Gerry Van Osselacr, wonende weg 14) in Melsele de wagen Cyriel Buysselaan in Melsele, die werd bestuurd door Robert overleed aan zijn verwondin- D Hondt uit de Vendoorn- gen toen hij naar de Sint-An- straat tegen een boom. De nakliniek in Beveren werd chauffeur werd gewond. Zijn overgebracht Baasroodse prins Claus kandidaat karnavalprins van Oost-Vlaanderen Zaterdag 12 november heeft in het Hrito te Aalst de verkiezing plaats van de Prins karnaval van Oost-Vlaande ren. Iedere regerende stadsprins of groepsprins kan aan deze verkiezing deelnemen. Bij dc Orde van de Palingboer te Baasrode heerst er momenteel een drukte van jewelste. Prins Claus, de regerende prins van Baasrode, wil immers een gooi doen naar de fel begeerde eretitel van Qostvlaamse Prins. Prins Claus is niet de eerste de beste. Hij is een geboren karnavalist en wat meer is: zijn geboortewieg stond ir Keulen, de hoofdstad van het Europese karnaval. Het was ook in Keulen dat hij voor de eerste maal aan het karnaval deelnam. Een goede leerschool dus. Dit jaar werd hij te Baasrode verkozen tot Prins Claus I. Nu moet hij het ophemen tegen kandidaten uit Gent, Zcmst, Zottcgem. Gelukkig voor hem is er geen tegen kandidaat uit Aalst. Ofschoon Claus beweerde ook daar geen schrik van te hebben, op voorwaarde dat alles volgens de regels verloopt. Baasrode zal dus op zaterdag 12 november moeten komen supporteren voor zijn Prins Klaus. Als cafébaas van 'I Meiregat is hij er zeker geen onbekende. (hjm) Aandacht voor Sint-Niklaas, zaterdag 29 oktober. Géén oorlog, da's de boodschap, de wens. Maar Europa moet bewapend worden, zo werd ook in 't Frans aangeduid op spandoeken (dw) Europese verkiezingen 1984 Itpnse R «wel vaa idtnbep |i, Somn il die va joxnelma iiocbtei ijonge N Bji grijze S, Zijn 1 peen tri piicht bit Sint-Niklaas, zaterdag 29 oktober. Enkele tegenmanifestanten (dw)

De Voorpost | 1983 | | pagina 4