ACV nam afscheid van Lucien Willems Massale belangstelling voor hulde- en dankfeest 11.11.11 .-aktie It Dendermonde Lucien Willems: vakbondsleider en patroon of dansen op een slappe koord m*m-"'1983 -7 5 te Aula ^olst Of ten dans. Mvandt tf'rkinLjje of Bok; orbehou- 'en worii ogenblikken uit zijn leven. Af scheid nemen valt zwaar, aldus de feesteling, vooral omdat ik datgene zal missen wat jaren lang mijn aktiviteiten gestuwd heeft, nl. het voelen van de pols- en hartslag van de men sen, van de militanten. Het leven in de beweging was hard, maar boeiend tegelijk, geeste lijk versterkend ook en hart versterkend door de vriend schap die ik mocht ervaren. Zijn dankwoorden gingen uit naar velen. Naar de ganse kris- telijke arbeidersbeweging, naar God die zijn leven richtte, naar zijn vrouw en zijn kinde ren en naar zijn ouders. Nadat hij nogmaals de nood zaak van het vrij syndikalisme lijije vlaggen. Honderden sympatisanten. Ministerieel bezoek. Incar op z'n best. revelerende diamontage. Herman Elegast gevangen in het licht van een spot. Een fe receptie. Dat waren zowat de ludieke komponenten van het hulde- en dankfeest, lp week vrydagavond in zaal «Ons Huis» te Lebbeke, aangeboden aan de rffeidnemende ACV-verbondssekretaris Lucien Willems. "^prekend wordt bij dergelijke gelegenheden ook het woord gevoerd. Hiervoor Men de organisatoren de ACV-ACW-werkgroep o.l.v. André Cools en Mare uet een beroep gedaan op o.a. verbondsvoorzitter ACV Jef De Bonte, ACW- 'hondsvoorzitter Paul Poppe, gemeenschapsminister Jan Lenssens, nationaal ACV- ^rzitter Jef Houthuys en adjunkt-vakbondssekretaris ACV André Cools. est werd o.a. bijge- op het politieke vlak. Lucien door de streekburge- Willems had dit reeds vroeg s Frans Moeyersoon, begrepen. Voor hem beteken- Cool, Willy Strobbe, de politieke verantwoorde- felavlor èn L. Baert. Ook lijkheid dragen, gewoon het ie schepenen en gemeen- verlengstuk van zijn bewe- -idsleden van ACV-strek- gingsfunktie. Die verantwoor den van de partij. delijkheid droeg hij als raads lid en later als schepen van w# toespraken Dendermonde, als provincie- ine Bonte mocht als spreker raadslid (gedurende bijna spits afbijten. De ACV- twintig jaar) en als voorzitter (^voorzitter haalde en- van de interkommunale DDS. 1 markante momenten aan Markant aan de politieke fi kcarrière van de gevierde, guur Lucien Willems, noemde kwamen de aanwezigen de gemeenschapsminister zijn je weet dat Lucien Wil- loyauteit en trouw aan de ar- KAJ-gewestleider en - beidersbelangen en zijn waar- iondssekretaris was. naar achtig demokraat-zijn. Sociale School te Heverlee ard werd en vlak na We- Ook de waardenschaal die Lu- boitog II, samen met Al- Duquet, vanuit een kra- kantoortje in de Den- sondsc Bogaerdstraat, hef Bielijk verbond ACW op- kas zijn stage aan de socia- iool kreeg Lucien Willems opdracht de D(ienst) A(r- kfs) in den V(reemde) in lieven te roepen en richtte ian de boorden van de leKortrijk, een kamp op lichamelijk zwakke arbei- üadcren. Vanaf maart Hot heden, besloot J. De :ajn toespraak, dus ruim ®jaar. heeft Lucien Wil- inch als vrijgestelde inge- itor de kristelijke arbei- oeweging. fcdiamontagc die achteraf puurden we o.a. vol- moment.cn: 1 oktober oprichting vakverbond, Willems belandt in de shindige dienst. Vanaf werkt hij aan dé uitbouw |i*Op \0toklobelr°lC%5 Lebbeke. De vooraanstaanden bij het afscheid van Lucien Willems (pvs) hij sekretaris van het itrbond te Dendermonde. cien Willems inspireerde, had manifesteert zich niet al- de minister vaak getroffen. keihard onderhande- Het waren, aldus J. Lenssens, maar ook als uitbouwer, de kristelijke waarden die een kr zijn leiding loopt het leidraad vormden in zijn open- al leden van 22.000 tot bare funktics. nl. de grote ecr- 9)0 op. Hij wist verder de bied voor de menselijke per- iprofc-ssionelc afdelings- soon en voor de essentiële be uren naar waarde te schat- tckenis van het gezin, het ge- iep o.a. een sociale dienst loof in de waarachtige solidari- jongcren en vrouwen in teit en in de sociale rechtvaar ten. de biblioteek ACW. digheid als basis voor een bete- ttdde heel veel aandacht re wereld en tenslotte de inzet bel sociaal dienstbetoon, tot dienstbaarheid. ■de de computer in de ad- Voor dit alles, besloot de mi- btratie binnen en was één nister. verdient gij de waarde- ide stuwende krachten ach- ring en de dankbaarheid van Sociaal Centrum» velen. Nadat hij ook mevrouw pile Oude Vest te Dender- Willems in de hulde betrok, ik. Als medestichter van spelde hij de feesteling het jfctcommunale DDS legde Ereteken van de Arbeid 1ste Btneens veel interesse aan klas op. dag vc - - de ontsluiting en In zijn toespraak beklemtoon de nationaal ACV-voorzitter Jef Houthuys de noodzaak van een kristelijke arbeidersbewe ging in deze tijd. Hij loofde de carrière van Lucien Willems in li Popp,. ACW-verbonds- dlcns' v>n dc bew»"»- "ocm- t-cr beklemtoonde in dc hem ook een levensgenie [toespraak dat dit feest niet ter. maar tegelijk iemand die Lebbeke £en onlroerde Lucien Willems werd door minister Lenssens vereremerKt [pvs) ode viering was van Lu- opgewassen was tegen de zwa- Willems. maar een feest re taak en tegen de talrijke Wifdercen die werkt om de opdrachten die hem dag aan velen te lenigen, dag wachtten. De nationale dankte Lucien voor zijn voorzitter beschreef de nood- Dendermonde. Lucien Willems, uiterst links, na de gemeenteraadsverkiezin uitslag (arch) op kristelijke basis beklem toonde, sprak hij ook zijn ver trouwen uit in zijn opvolger. Die opvolger nam als laatste spreker in het rijtje het woord. Uw afscheid, richtte André Cools zich tot Lucien Willems, zal geen breuk veroorzaken met het verleden. In uw verle den tref ik immers heel wat wegwijzers aan. waarnaar ik mij kan richten. Uw aandacht voor het dienstbetoon en voor de militant zal ook de mijne zijn. Uw levenswerk zal dan ook verdergezet worden. De omstandigheden zijn vandaag de dag verre van ideaal, de vakbeweging wordt fel aange vallen. maar meer dan ooit zullen wij onze inspanningen aanwenden om het tij te doen keren. Meteen was het ogenblik aan gebroken om de afscheidne mende secretaris bloemen en andere geschenken aan te bie den en werd dit hulde- en dankfeest besloten met een re ceptie. Pierre Van Rossem en voor de cqui- '3ehij had gevormd. irste ruik' im, moch- nog cm gehouden, en de tui' ischap die ingen, nog istatie aats op 1' het klub- n verbod' Aonomischc expansie gewest Dendermonde. In 9 werd hij voorzitter van «kverbond Oost-Vlaande- zaak de toekomst te verzeke ren en verwierp elke vorm van negativisme dat af en toe de kop opsteekt. Namens de na tionale leiding werd Lucien Willems onderscheiden met het Gouden Ereteken van het iutr Lenssens: L. Willems, boegbeeld frde fundamentele doelstel en. dc doktrine en het «op gesteunde programma ACV tude kristelijke arbcidersbe- •wngkent. zei minister Lens- Dankwoorden e 455 in zijn toespraak, weet dat 'n de toekomst 'wi wcrknemersproblcmcn Lucien Willems zelf noemde de oplossing moeten krijgen viering één van de mooiste ""stadsbestuur van Dendermonde verleent zijn volledige Werking aan de 11.11.11.-aktie die op het grondge- Ütrl van de stad zal plaatsvinden, aldus schepen Patrick felebroek die via de jeugddienst een aantal konkrete Ma M laten uitwerken. Dt„d„monde. Lucien Willeme uk lid ven de gemeenterend. luk,erend neer he, welkom,Moord medewerking van het vraagd hun medewerking te de toenmalige burgemeester Bruyninckx (arch) ^bestuur situeert zich op willen verlenen. vlakken: materiële hulp Per deelgemeente zijn er vol- tot 12.00 en van 14.00 tot 18.00 j[| de administratie, een bij-8ende akties voorzien (voor uur. Dan wordt rondgegaan %op technisch vlak en een preciese data en uren doe je er met kaarten en een kollekte- wnciële tussenkomst die niet best aan de kalender van de bus. Zaterdag 12 novembers is bntaat in het geven van een stad Dendermonde die bij de er dan nog een fuif om 20.00 btpaald bedrag maar het be- stadsberichten is afgedrukt, uur jn jeugdhuis Zenith, buigen van een aantal uit- eroP na ,e houden): Dendermonde: daar wordt nog pvcn. In Sint-Gillis-Dendermonde volop naar medewerkers ge- """ganizatie van deze hulp is werken mee Chiro Boeme- zocht. Er wordt in elk geval %bouwd in overleg met de rang, VKAJ, KAS Sint-Ar- gedacht aan een kaartenver- Htantwoordelijken voor de nout, Chiro Kreale, Zenith, k00p op 12 november aan de "i groot-Dendermonde. KAV, Linkse Socialistische winkelcentra en op zondag 13 de stad Dendermonde Vrouwen, Frans Masereel- november aan de kerken, schepen voor ontwikke- fonds, meerdere individyele jn Oudegem wordt een info- N^enwerking Meule- jonge medewerkers. In Sint- avond georganizeerd rond het «ock aan de besprekingen Gillis werden reeds twee ver- gekozen projekt in Indonesië. "cel. gaderingen gegeven met een Ook daar wordt rondgegaan diareeks over het projekt dat met kaarten en met de kollek- "Wtdten men wenst te steunen. Het tebus. Verschillende politici v°ot de aktie werden niet al- gaat hier om een puttenprojekt van uiteenlopende partijen k" de jeugdbewegingen aan- 'n Nampula in Mozambique, hebben er hun medewerking Wreven, maar ook de kul- De aktie zelf wordt gevoerd op toegezegd verenigingen werden ge- zaterdag 12 november van 9.00 Grembergen wordt nog De Volksdanscentrale voor medewerkers gezocht. Vlaanderen organizeert te Ant- werpen (Oudaan 14) op 19 november van 10.00 tot 13.00 èn van 14.00 tot 18.00 uur een kursus «werken met Orff-' strumentarium in kleuter- en lager onderwijs». Voor verdere informatie kan men zich wen den tot het VDCV-sekretariaat, Sint-Vincentiusstraat 26A te 2018 Antwerpen (03- 230.75.80). Tenslotte in Baasrode waar al les vlot lijkt te verlopen. Daar worden door de talrijke mede werkers omslagen rondgedra gen die dan weer worden Opge haald op 11 november. Bij die aktie worden ook prentkaarten te koop aangeboden, 's Avonds is er dan feest in de gemeenteschool. Op het pro gramma een diareeks, een op treden van het krisiskabaret, een stand van de Wereldwin kel, allerlei informatie en na tuurlijk de gebruikelijke fees telijke ingrediënten. In het Rijkscentrum «Frans Masereel» te Kasterlee expo seert tot 29 november Jef Ellaerts zijn werken. De kun stenaar werd ingeleid door Willy Otte. De tentoonstelling is toegankelijk alle werkdagen van 9.00 to. 12.00 uur en van 14.00 to'. 16.30 uur, Lucien Willems, nu ex-voorzitter van het Provinciaal Vakverbond van Oost-Vlaanderen en voormalig sekretaris van het ACV Dendermonde, in enkele lijnen samenvatten is onmogelijk. De man. hij is nu 65 geworden en geniet zoals men dat zegt van een verdiende rust (alhoewel!), heeft gedurende zijn aktieve loopbaan op zovele fronten gestreden, heeft zovele verdiensten en ontwikkelde een dergelijke uitgebreide aktiviteit, dal men over zijn leven in de vakbond, zijn leven in de politiek, in het maatschappelijk bestel, maar zeker en vast over zijn leven als jongeling en als knaap, een dik boek zou kunnen schrijven. Hij werd geboren op 11 oktober 1918 te Denderbelle. Zijn vader was zwingelaar en dat betekende hard werken. Lucien was de jongste van zeven en verloor zijn vader reeds zeer vroeg. Vader Willems werd na een weinig verkwikkende historie in de omgeving was er op Duitse soldaten geschoten en vermits niemand aan deze daad schuldig bleek te zijn werd vader Willems dan maar aangeduid als de schuldige door de Duitse bezetter gegijzeld. Hij hield er een zwakke gezonheid aan over en zou kort daarop ook sterven. Lucien moest dus onmiddellijk in het gareel, 's Morgens moest hij uiterst vroeg, voor dag en dauw uit de veren. De drie koeien die het gezin Willems had, moesten gemolken worden en die melk moest weggebracht worden. Liefst naar een plaats waar men enkele centiemen meer kreeg dan elders. Voor Lucien betekende dat hard werken en lopen) Want er was ook nog de school. Die nam in de na-oorlogse jaren niet zo biezonder veel tijd. want werken op het veld was nog altijd belangrijker dan boekenwijsheid. Gelukkig was Lucien Willems verstandig genoeg en kon hij de leerstof op een zeer korte tijd assimileren. Zijn jeugdjaren verliepen dus biezonder hard en volgens Lucien is dit het geheim van zijn vitaliteit die hij ook nu nog uitstraalt. Men zou niet zeggen dat hij 65 is en dat hij zijn hele leven lang heeft geleefd onder een diepgaande stress. Kajotter In 1935 trad hij toe tot de Katolieke Arbeidersjeugd. Mgr. Cardijn. de simpele onderpastoor van Laken, had enkele jaren voordien een beweging uit de grond gestampt die de jonge arbeiders moest bijstaan in hun ontvoogdingsstrijd. Hij kreeg de medewerking van de bisschoppen, later van Rome. Zijn beweging maakte opgeld. Overal kwamen KAJ kernen tot stand en de werkende jongeren schaarden zich vol entoesiasme achter hun al even geestdriftige leider. Het moet 'zijn dat Cardijn en wie hem van dichtbij heeft gekend zal het daarmee eens kunnen zijn op deze generatie een enorme indruk heelt nagelaten. Zelfs nu nog zijn er een aantal voorvechters van de kristelijke arbeidersbeweging die in zijn stijl, ja zelfs zijn taal en zelfs in zijn uitspraak verder werken. Lucien Willems is daarop geen uitzondering Hij bezit ook de bijtende «ij» klank die Cardijn zo kenmerkte. Hij bezit hetzelfde entoesiasme en dezelfde overtuigingskracht. Hij zou oologewestleider worden van de KAJ, dit zowel voor als na zijn legerdienst en in 1938 werd hij in de kazerne KAJ verantwoordelijke te Brussel. In 1939 werd hij gemobilizeerd. Lucien Willems moest naar het Albertkanaal. Maar daar diende het Belgische leger te plooien voor het Duitse overwicht. Willems raakte te Leuven verzeild op het stadhuis, sukkelde mee naar Duinkerken en trok zo naar het zuiden van Frankrijk. In augustus 1940 werd hij evenwel door de Duitsers krijgsgevangen gemaakt en werd hij overgebracht naar Stettin. Stalag II. Lang heeft zijn krijgsgevangenschap gelukkig met geduurd, want in 1941 vinden we Lucien Willems terug in eigen land. Onder impuls van Basiel De Pauw heeft hij zich laten inschrijven aan de Sociale Hogeschool te Heverlee. Hij voltooide cr zijn studies en ging aan de slag als stagestudent aan de textielfabriek Manta, Dat was het begin van een lange loopbaan. Op 1 juli 1943 werd Lucien Willems vrijgestelde voor de oprichting van de dienst «arbeidende vrienden KAJ». Ook hier speelde het toeval een rol. Een ontmoeting met Jef De Schuyffelaer was de aanzet. Het biczondere evenwel is dat de Duitse bezetter dit toeliet, daar waar de KAJ toch op geen goed blaadje stond en de inmiddels wereldvermaarde leider ervan door dezelfde Duitse bezetter was gearresteerd en opgesloten in de gevangenis van Vorst. Lucien Willems zou ook een van de basisleggers zijn van de oprichting van het permanent KAJ kamp te Lauwe. Daar konden arbeidskinderen terecht voor een lichamelijke en geestelijke gezondmaking.-Op 1 oktober 1944 zou hij dan in dienst treden van het Algemeen Christelijk Vakverbond. Hij zou er aan de zijde werken van Albert Duquet, een man naar wie Lucien Willems steeds heeft opgekeken. Ook dit gebeurde weer toevallig. Robert Houben, nog een pionier uit de kristelijke vakbeweging, zou hier de duw geven. Hij kende Lucien Willems die «belleman» was geweest aan de sociale school te Heverlee. Willems had een afspraak met Houben, maar raakte zover niet. want op de trein naar Brussel ontmoette hij Albert Duquet die van Gust Cool de opdracht had gekregen te Dendermonde het ACV uit te bouwen. Duquet en Willems werden partners. Zo werd Willems verbondssekretaris in 1944. Hij was verant woordelijk voor de gewestelijke administratieve dienst, hield zich bezig met het afhandelen van de gevallen van de rechtskundige dienst en nam de propaganda voor zijn rekening. Op 1 januari 1948 werd hij dan centraal propagandist textiel en kleding en lag hij aan de basis van de oprichting van het beroepsverbond textiel en kleding. Op 1 oktober 1965 volgde zijn aanstelling tot gewestelijk sekretaris van het verbond Dendermonde en in 1979 werd hij provinciaal voorzitter van het Vakverbond van Oost-Vlaanderen, dit met alle funkties die uit deze benoeming voorvloeien. Daarmee is nog lang niet alles ovër Lucien Willems verteld. Hij is nog velerlei andere terreinen aktief geweest. Ook in de politiek, zowel te Denderbelle als te Dendermonde was hij geen onbekende. In 1945 stond hij mee aan de wieg toen te Denderbelle de CVP werd opgericht. Samen met Theo Lefevre, met Moeyersoons van Aalst trok hij naar het beroemde deccmberkongres. Onmiddellijk werd deelgenomen aan de gemeenteraadsver kiezingen en de nieuwe partij had te Denderbelle een enkele stem te kort om de meerderheid te bereiken. Willems verbrak de verkiezingen. Maar toen kwam de dorpspolitiek en dus de kleingaestigheid van enkele politieke tegenstanders boven en Willems besloot af te zien van verdere politieke ambities te Denderbelle. In Dendermonde kwam hij een eerste keer op in 1958. Hij was verkozen en zelfs over de kop van enkele Dendermondenaren gesprongen. In 1964 werd hij dan schepen, met heel wat bevoegdheden: feestelijkheden, openbare werken, karnavalkomitee, jeugdzorg en gezin en ook toerisme vielen onder zijn bevoegdheid. Het is onder zijn stuwende kracht dat bievoorbeeld de middeleeuwse reuzenommegang uitgewerkt werd tot wat die nu is. Hij zou schepen blijven tot 1 april 1974. Toen bereikte Dendermonde de kaap van de 10.000 inwoners en moest Lucien Willems volgens de statuten van het ACV kiezen: ofwel politicus, ofwel in dienst van het ACV. Hij koos het laatste. Tussen 1961 en 1974 maakte Lucien Willems ook deel uit van de provincieraad en was hij medeoprichter van de Gewestelijke Ontwikkelingsmaatschappij voor Oost-Vlaanderen. Hij is trouwens sedert 1975 lid van het direktiekomitee van de Gomov. Tweespalt Hij was ook nauw betrokken bij de oprichting van de interkommunale Dender, Durme en Schelde DDS. waarvan hij nu nog steeds de voorzitter is en deze funktie trouwens nog een aantal jaren wil uitoefenen. Willems was sekretaris van de speciale werkgroep die in de periode 1969-1970 deze oprichting voorbereidde. In oktober 1975 werd hij in opvolging van Mare Vereecken verkozen tot voorzitter van deze interkommunale. Dat brengt ons meteen op de tegenspraak: Lucien Willems de bedrijfsleider en Lucien Willems de vakbondsafgevaardigde. Een tweespalt die het hem niet steeds even makkelijk heeft gemaakt. Als bedrijfsleider is hij keihard: wie niet voldoet, moet eruit. Binnen een bedrijf moet er worden gewerkt; maar er wordt pas ontslagen wanneer men de betrokkene vooraf duidelijk enkele ernstige vermaningen heeft gegeven. Als syndikaal verantwoorde lijke houdt Willems zich aan de arbeidsovereenkomsten die werden afgesloten. Die zijn er om geëerbiedigd te worden. Het is enkel door deze duidelijke twee verschillende dingen strak aan te houden, dat men problemen kan voorkomen. Maar eenvoudig is het niet altijd geweest, zo geeft hij grif toe.

De Voorpost | 1983 | | pagina 7